Nuorten maajoukkueleiritys

Nuorten maajoukkuetoiminta on Suomen Urheiluliiton valmennusorganisaation järjestämää toimintaa. NMJ-toiminnan ydin on kolme usean lajiryhmän yhteisleiriä Pajulahdessa. NMJ-leiritys on osittain lajikohtaisesti järjestettyä. Osa lajiryhmistä on integroinut NMJ-toiminnan osaksi maajoukkueohjeman toimintaa. Pääleirityspaikkoina toimivat Pajulahti, Kuortane sekä Tampere.

Lisätietoja NMJ-leirityksestä Eeva Kantomäeltä eeva.kantomaki@sul.fi .

Lajiryhmien kouluttajat 2020-2021

100 -200 mMarja Salmela
400 m-400 majJaakko Erkinheimo, Jussi Ihamäki
100/110 m ajOtto Kilpi
KestävyysjuoksuRami Virlander
KorkeusTimo Joronen
SeiväsSteve Rippon
PituusSuren Ghazryan
KolmiloikkaYliastujat Tuomas Sallinen, Johan Meriluoto, Heikki Herva
KuulaMika Lönnblad
KiekkoAnssi Mäkinen
MoukariKalle Lehmusvuori
Keihäs nimetään myöhemmin
OttelutJesse Jokinen+ muut
KävelyJani Lehtinen

Leirivalmentajat ja aikataulu 2021

Leirivalmentajat ja aikataulu 2021

100-200m  

Marja Salmela / marja.salmela@pp3.inet.fi

Leirityspaikka:  Pajulahti

16.10.-18.10.2020

18.12.-20.12.2020

Kevät 2021: vahvistetaan myöhemmin

400m-400m aj. 

Jaakko Erkinheimo / jaakko.erkinheimo@sul.fi

Jussi Ihamäki / jussi.ihamaki@gmail.com

Leirityspaikka: Pajulahti

16.10.-18.10.2020

18.12.-20.12.2020

Kevät 2021: vahvistetaan myöhemmin

100 / 110m aj.                                           

Otto Kilpi / ottokilpi@gmail.com

Leirityspaikka: Pajulahti

16.10.-18.10.2020

18.12.-20.12.2020

Kevät 2021: vahvistetaan myöhemmin

Kestävyysjuoksu                  

Rami Virlander / rami.virlander@sul.fi

Leirityspaikka:  Pajulahti

16.10.-18.10.2020

4 leirivuorokautta marraskuussa (sovittava lajivalmentajan kanssa)

+ ulkomaan leiritys

Pituushyppy   

Suren Ghazaryan / suren.ghazaryan@sul.fi

Leirityspaikka: Pajulahti/Kuortane

16.-18.10.2020 Pajulahti

10/11.-13.12.2020 Kuortane

Kevät 2021: vahvistetaan myöhemmin

3-loikka                               

Yliastujat: Tuomas Sallinen, Heikki Herva, Johan Meriluoto

heikki.herva@jyu.fi

Leirityspaikka: Pajulahti

15.-18.10.2020 (huom. leiri alkaa torstaina)

17.-20.12.2020 (huom. leiri alkaa torstaina)

Kevät 2021: vahvistetaan myöhemmin

Korkeushyppy                                            

Timo Joronen / timojoronen.1@gmail.com

Leirityspaikka:  Pajulahti

16.10.-18.10.2020

18.12.-20.12.2020

Kevät 2021: vahvistetaan myöhemmin

Seiväshyppy                         

Steve Rippon / steve.rippon@sul.fi

Leirityspaikka: Pajulahti

Aikataulut valmentajalta.

Moniottelut:                        

Moniotteluleiritys Jesse Jokinen + muut / jesse_jokinen@msn.com

Leirityspaikka: Pajulahti

20.-22.11.2020

5.-7.1.2021

1.-3.4.2021

Kilpakävely                          

Jani Lehtinen / jani.lehtinen@sul.fi

Leirityspaikka: Jyväskylä/KIHU

Aikataulut valmentajalta.

Kuula

Mika Lönnblad / mika.lonnblad@gmail.com

Leirityspaikka: Tampere

Leiri 1 / 5.-8.11.2020

Loput leiriaikataulut valmentajalta.

Kiekko                                                       ’

Anssi Mäkinen / kiekkorinki@gmail.com

Leirityspaikka: Tampere

Leiri 1 / 5.-8.11.2020

Loput leiriaikataulut valmentajalta.

Moukari

Kalle Lehmusvuori / kalle.lehmusvuori@sul.fi

Leirityspaikka: Tampere

Leiri 1 / 5.-8.11.2020

Loput leiriaikataulut valmentajalta.

Keihäs: Valmentaja vahvistetaan myöhemmin.

Leirityspaikka: Kuortane

Leiriaikataulut ilmoitetaan lähiviikkoina.

NMJ-leirityksen valintaperusteet

Valintaperusteet Nuorten maajoukkueleiritykseen löydät täältä.