Kestävyysjuoksun maajoukkueohjelma

Jukka KeskisaloJoensuun kaupunki
Maajoukkueohjelman koordinointi ja suunnittelu
Korkean paikan leirityksen valmennus
Paikalliset tehtävät

Rami Virlander – Pajulahti OTC
Merenpinnantason leirityksen valmennus
Nuorten maajoukkuevalmennus
Kestävyyslajien yhteistyöhanke

Kestävyysjuoksun maajoukkueohjelma tähtää pitkäjänteisellä huipputoiminnalla menestykseen aikuisten arvokilpailuissa.

Maajoukkueohjelmaa toteutetaan yhteistyössä Suomen Urheiluliiton, Olympiakomitean huippu-urheiluyksikön, Pajulahden urheiluopiston, KIHUn ja HULAn kanssa.

Katso Jukan ja Ramin mimiseminaariesitys Pajulahdesta 17.10.2017. Esityksessä käydään läpi sekä kestävyysjuoksun valmennusta että maajoukkueohjelman toteutusta. Esityksen löydät TÄÄLTÄ.

Toiminnan kärjet

Jatkuva seuranta

  • Maajoukkueryhmiin nousevien juoksija-valmentajaparien ja muiden juoksijoiden ja valmentajien suositellaan käyttävän Elogger.net – nettiharjoituspäiväkirjaa harjoittelun suunnitteluun ja seurantaan. Elogger mahdollistaa myös harjoitustietojen jakamisen maajoukkuevalmennukselle seurattavaksi, mahdollistaen aktiivisen tuen juoksija-valmentajaparille.
  • TF-, EM-, NEM kuuluville maajoukkuevalmennus kontaktoi juoksijan ja valmentajan säännöllisesti Sparri-järjestelmän kautta, jossa tieto jaetaan valmennusjohdolle ja käytettävissä on valmennuksen ja asiantuntijatuki.

Yhtenäinen maajoukkueohjelma

  • Yhtenäinen maajoukkueohjelma mahdollistaa valmennusryhmäurheilijoille kestävyysjuoksun vaatimukset täyttävän leiritysrungon.
  • Yhtenäisen maajoukkueohjelman myötä saadaan leiritykseen laatua ja kodennettuja tukipalveluja.

Terveyden lisääminen

  • Maajoukkueryhmiin kuuluville tukipalveluissa hyödynnetään kestävyysjuoksun maajoukkuevalmennuksen tiimin sekä Kihun, valmennuskeskusten ja Akatemioiden palveluita
  • Kaikille juoksijoille suositellaan vaiheittain oman tiimin kehittämistä yhteistyössä paikallisten toimijoiden kanssa, sisältäen:
    • matto/kynnystesti
    • veriarvoseuranta
    • lihastasapainokartoitus ja ennaltaehkäisevä fysioterapia
    • hieronta
    • ravintokartoitus ja ohjaus
    • uni- ja palautumisen seuranta
    • psyykkinen valmennus
  • Korkean paikan harjoittelun ryhmälle harjoittelun ja palautumisen seuranta Kestävyyslajien yhteistyöhankkeen kautta
  • Tyttöurheilijoiden terveyden edistäminen (ANMJ- ja NMJ-ryhmät): LEAF –kysely ja ohjaus vuosittain.

Urheilijat

Valmennusryhmäurheilijat

EM-ryhmä
Topi Raitanen – Janne Ukonmaanaho
Camilla Richardsson – Jukka Keskisalo
Arttu Vattulainen – Tuomo Lehtinen
Anne-Mari Hyryläinen – Janne Hyryläinen
Alisa Vainio – Jarmo Viskari
Janica Rauma – itse
Sara Kuivisto – Ari Suhonen

Nuorten EM-ryhmä
Robin Ryynänen – Pertti Ryynänen
Saija Seppä – Rauno Seppä
Astrid Snäll – Ari Ketola

Haastajaryhmä ja nuorten maajoukkue
Markus Teijula
Julius Mäkinen
Eemil Helander
Lotta Mäkinen
Nathalie Blomqvist
Wilho Hautala
Tomi Lehto
Veera Perälä
Salla Laukkanen
Niklas Heikkilä
Leevi Keronen
Mika Kotiranta
Jemina Forss
Niko Viljola

Valmentajaverkostotoiminta

Valmenusryhmäurheilijoiden Sparritoiminta

Kestävyysvalmentajien Facebook- ryhmä erityisesti kilpailusuunnitelmista viestimiseen valmentajien kesken: Facebook-ryhmä Kestävyysvalmentajat – liity!

Kestävyysjuoksukarnevaalit Jämsä 27-30.6.2019

Verkostotapaamiset:
Viimeisin tapaaminen järjestettiin SM-Maastoissa 4.5., Janakkalassa.

Valmennus ja asiantuntijat

Jokaisella valmennusryhmäurheilijalla tulee olla henkilökohtainen omalääkäri sekä fysioterapeutti ja lihashuoltaja. Valmennusryhmäurheilijoiden terveydenhuollon toimivuutta koordinoi Tanja Komulainen.

Kestävyysjuoksun maajoukkuevalmennuksen tiimi:

Valmennus: Jukka Keskisalo, Rami Virlander, Tommy Ekblom (Helsinki), Tom Andtbacka (SFI), Jorma Kemppainen/Kari Niemi-Nikkola (SUL koordinointi)
HUY:n lajiryhmävastaava: Olli-Pekka Kärkkäinen
Lääkärit: Maarit Valtonen (HUY), Tanja Komulainen (SUL), Ilkka Räsänen
Fysioterapia ja lihashuolto leireillä ja paikallisesti: Juuso Sillanpää (Kihu), Jari Malinen, Pentti Niemi, Aki Rissanen, Aki Panula
Ravinto: Iida Heikura
Vuoristo ja asiantuntijaseuranta: Ari Nummela (Kihu), Juha Peltonen (HULA)
Kilpailutoiminnan tuki: Tuomo Lehtinen, Tuomo Salonen
Kestävyysjuoksukarnevaalit ja ANMJ: Mikko Kuivinen, Petri Kykyri, Ville Hautala, Mikko Rajaniemi, Ari Ketola, Pekka J. Lehtinen

Kalenteri

Yhteiset tapahtumat

28. – 29.9.2018 Pajulahti Kick off (sopimusurheilijat)
25.- 28.10.2018 Pajulahti NMJ/PCCC
29.11.- 2.12.2018 Pajulahti NMJ
8.9.-28.9.2019 Belek? (4-5) / (+Pajulahti vuoristohuoneet?)

Vuoristoleiritys

26.12.2018 – 30.1.2019 Dullstroom Etelä-Afrikka (10)
7.3. – 29.4.2019 Flagstaff Arizona (10-12)
26.6. – 14.7.2019 St. Moritz (2-4)

Merenpinnantason leiritys

27.12.2018 – 20.1.2019 Monte Gordo Portugali (NMJ/mailerit) (15-20)
18.3. – 10.4.2019 Monte Gordo Portugali (NMJ/mailerit) (15-20)