Teijula ja Kööpikkä kärkituloksiin, JKU:n naisille 13. sija ja Lahden Ahkeran nuorille 8. sija Albufeirassa

Turun pm-halleissa syntyi kaksi kauden kärkitulosta, kun Naanantalin Löylyn Markus Teijula voitti 800 metriä ajalla 1.52,48 ja Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Timo Kööpikkä työnsi kuulaa 18,80. 

Naisten 3000 metrillä Pyhtään Yrityksen Kaisa Tyni vei voiton ajalla 9.38,50. Forssan Salaman Janica Rauma oli toinen (9.39,65).

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden naisten joukkue oli 13:s ja Lahden Ahkeran alle 20-vuotiaiden joukkue oli kahdeksas seurajoukkueiden maastojuoksun eurocupissa Portugalin Albufeirassa.

JKU:n Oona-Mari Hakulinen oli naisten 6 kilometrillä  50:s, Katri Niemistö, 56:s, Venla Saari 62., ja syksyn rasitusmurtumasta parantunut Lotta Mäkinen 71.

Lahden Ahkera kilpaili alle 20-vuotiaiden naisten joukkuekilpailussa ryhmällä Pinja Kotinurmi, Salla Laukkanen, Silja Rönkä ja Helmi Vuorimaa.

Miesten joukkuekilpailussa JKU:n joukkue oli 18 joukkueella Jaakko Nieminen, Roope Koskinen, Jonathan Kilpelä ja Miika Takala. Otto Kaario keskeytti.

Albufeiran tulokset:  https://s3.lap2go.com/events/2019/eccc-cross-country/Results_ECCCAlbufeira2019.pdf

Yleisurheilutuloksia/Kotim.

Turku: 

Pm-hallikilpailut:

Miehet:

200 m: 1) Tuomas Lehtonen LiedPa 22,54.

800 m: 1) Markus Teijula NaantLöy 1.52,48 (kkk)

3000 m: 1) Juuso Hakala TuUL 8.57,99.

Seiväs: 1) Einari Välimäki NoormNo 467.

Pituus: 1) Pyry Keränen KarkkPo 711, 2) Joona Forsgren MaarMa 692.

Kuula: 1) Timo Kööpikkä SeinäjsU 18,80 (kkk), 2) Tomas Söderlund IFRaseb 18,11, 3) Samuli Kyrönviita IkaalU 17,70, 4) Mikko Toiviainen LoimJa 17,17.

Naiset, 200 m: 1) Säde Honkala TuUL 25,79.

3000 m: 1) Kaisa Tyni PyhtY 9.38,50, 2) Janica Rauma ForssSa 9.39,65, 3) Johanna Sällinen TuUL 10.46,67.

60 m aj: 1) Elina Kakko PerttPei 8,71, 2) Mathilda Kvist VasaIS 8,79. 

Korkeus: 1) Eleriin Haas HIFK 186, 2) Elina Kakko PerttPei 184, 3) Linda Sandblom HIK 180, 4) Viivi Voutilainen TuUL 178.

Kuula: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 13,99, 2) Sara Oraheimo IFRaseb 12,77, 3) Amanda Liljendal BorgåAk 12,22.

Helsinki:

Helsy-hallikilpailut:

Miehet, 800 m: 1) Simon Haglund HIFK 1.53,97, 2) Niklas Heikkilä KuusUS 1.55,20, 3) Niko Viljola HKV 1.55,29, 4) Julius Mäkinen TampPy 1.55,38, 5) Eelis Uitto ViipU 1.55,93.

60 m aj: 1) Edward Lindberg IFSibboV 8,64.

Naiset, 60 m aj: Anni Siirtola HKV 8,75, 2) Erin Karjalahti NurmijYU 8,88, 3) Reetta Hämäläinen LahdA 8,99.

19-v. 60 m aj: 1) Saara Keskitalo EspTa 8,70.