Aatos Sainio hyppäsi 90-vuotiaiden maailmanennätyksen

(Kotimaankatsaus 22.7.) Tampereen Kunto-Pirkkojen 90-vuotias Aatos Sainio paransi oman ikäluokkansa kolmiloikan maailmanennätystä Bruuno Silekosken muistokilpailuissa Kangasalla.

Sotaveteraani Sainio paransi ME:tä jo toistamiseen tänä kesänä. Alkon myyntipäällikkönä vuosikymmenet elantonsa ansainnut Sainio aloitti kilpaurheilun uudelleen aikuisiässä. Uusi maailmanennätys kirjataan 7,10.

Samana päivänä rikottiin kaksi muutakin kolmiloikkaennätystä. Helsingissä hyppäsi Helsingin Kisa-Veikkojen Anna-Liisa Salminen 55-vuotiaiden naisten kolmiloikan Suomen ennätyksen 9,50 ja Töysän Korppukisoissa Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Kirsi Spoof-Tuomi 45-vuotiaiden naisten Suomen ennätyksen 10,46.

Aatos Sainio YouTube

 

Sokeat naisurheilijat tekivät huipputuloksia

Helsingin Kisa-Veikkojen sokeat urheilijat Ronja Oja ja Elisa Montonen tekivät erinomaisia tuloksia Hyvän tuulen kisoissa Eläintarhan urheilukentällä Helsingissä. Oja paransi sokeain naisten 100 metrin juoksun Suomen ennätykseksi 13,84.

Pituutta Oja hyppäsi myötätuuleen 427 ja Montonen 425. Ojan nimissä oleva Suomen ennätys on entuudestaan täsmälleen sama kuin hänen voittotuloksensa 427. Maailman vuositilastossa Montonen ja Oja ovat nyt kolmas ja neljäs tuloksin 424 ja 423.

 

Milja Thureson juoksi satasen 11,69

Turun Tovereiden Milja Thureson juoksi Turussa Tilastopajacupin kilpailussa 3,2 sekuntimetrin myötätuulessa 100 metriä 11,69. Thureson viiletti kaksi viikkoa sitten Tallinnassa 22-vuotiaiden EM-kilpailujen alkuerässä 0,6 sekuntimetrin myötätuulessa ennätyksensä ja kauden kotimaisen kärkiajan 11,62.

Loppukilpailussa hän pinkoi seitsemänneksi. Thureson on juossut tänä kesänä Suomen neljä nopeinta naisten 100 metrin aikaa. Toisena tilastossa on Anniina Kortetmaa ajalla 11,70. Thureson ei saanut Turussa vastusta, sillä muut kilpailijat juoksivat yli 12 sekuntia.

 

Matti Välimäki päihitti Ville Wendelinin

Miesten 400 metrillä ottivat yhteen lajin nelinkertainen Suomen mestari Matti Välimäki ja EM-kisaedustaja Ville Wendelin. Noormarkun Nopsan Välimäki voitti kilpailun ajalla 48,34 ja Turun Urheiluliiton Wendelin tuli toiseksi ajalla 48,56.

Välimäki kohensi kauden parastaan puolella sekunnilla jääden vain kuusi sadasosaa Jani Koskelan juoksemasta kauden kotimaisesta kärkiajasta.

Wendelin sivusi kauden parasta aikaansa. Laitilan Jyskeen Joni Vainio-Kaila juoksi ennätyksensä 48,60.Välimäen ennätys on 46,69 ja Wendelinin 47,21.

Viime vuonna Suomen hallimestaruuden 400 metrillä voittanut Helsingin Kisa-Veikkojen Matias Linkoaho paransi kauden kärkiaikaansa yli sekunnilla lukemiin 49,15. Naisten 400 metriä voitti Noormarkun Nopsan Anna Kohtamäki ennätyksellään 56,68. Se on nyt kotimaan vuositilaston kymmenenneksi nopein aika.

 

KOTIMAANKATSAUS 22.7.

ALAVUS 22.7.2015 Töysän Korppukisat

Miehet,

1500 m: … 5) Sten Haglund 72 JakobstDr 5.35,0. – Ikätasoitus: 3.50,14.

Pituus: 1) Pertti Ahomäki 69 PoUV 486. – Ikätasoitus: 788.

3-loikka: … 2) Pertti Ahomäki 69 PoUV 10,37. – Ikätasoitus: 16,39.

Kuula (3 kg): 1) Armas Rantala 89 KauhajKa 9,55. – Ikätasoitus: 18,15.

Moukari: 1) Juhana Mäkelä 35 YlistarKV 61,82, 2) Markus Granö 36 PedersFa 60,17, 3) Juha Rinta-aho TöysVe 57,89.

Moukari (3 kg): 1) Armas Rantala 89 KauhajKa 27,07. – Ikätasoitus: 71,83.

Keihäs: 1) Pasi Mäkipelto 36 LehtimJy 67,84.

Naiset,

3-loikka: 1) Kirsi Spoof-Tuomi 48 JKU 10,46 (0,0 m/s), (45-v. SE, ent. 10,26 Spoof-Tuomi 2013). – Ikätasoitus: 12,53.

Kuula (3 kg): 1) Pirkko Povelainen 66 JKU 8,35. – Ikätasoitus: 14,19.

Kuula (2 kg): 1) Kerttu Kangasmäki 78 LaihLu 7,88. – Ikätasoitus: 15,66.

---

HELSINKI, Eläintarha 22.7.2015 Hyvän tuulen kisat

Miehet,

100 m (1,8 m/s): 1) Bandar Atiya al Kaabi Saudi-Arabia (KSA) 10,71, 2) Sami al Haider Saudi-Arabia (KSA) 10,82, 3) Jonathan Brace LUU 10,92, 4) Ali al Zaki Saudi-Arabia (KSA) 10,98, 5) Niko Nyman ValtimVa 10,98, 6) Tobias Öhman 11,07. – B-erä (1,7) Julius Kasule VU (UGA) 11,05. – C-erä (2,1): … 4) Harri Huotari 60 HKV 12,19. – D-erä (1,4) … 6) Jari Pantzar 58 HKV 12,66. – 2. kilpailu: 1) Brace 10,86, 2) Nyman 10,92. – B-erä (0,6) … 4) Huotari 12,39 (0,6). – Ikätasoitus: Huotari 10,24, Pantzar 10,79.

200 m (1,2 m/s): 1) Fahad Mohamed al Subaie Saudi-Arabia (KSA) 20,78, 2) Sami al Haider Saudi-Arabia (KSA) 21,92, 3) Tobias Öhman EsboIF 22,24, 4) Ilari Mäkinen HIFK 22,55. – B-erä (1,0): 1) Bandar Atiya al Kaabi Saudi-Arabia (KSA) 21,62, 2) Ali al Zaki Saudi-Arabia (KSA) 22,20, 3) Niklas Bryggare 18 HKV 22,49, 4) Jesse Lehtimäki 17 HIFK 22,67.

400 m: 1) Mazin al Yasen Saudi-Arabia (KSA) 47,58, 2) Juho Pirskanen 19 KuopRe 49,16, 3) Ismo Pekkanen KarhKa 49,72, 4) Abdullah Rezgallah al Melihi Saudi-Arabia (KSA) 49,99 … 6) Daniel Lundmark 17 HIFK 51,08. – B-erä: 1) Haidar al Jumah Saudi-Arabia (KSA) 49,70.

200 m aj (1,9 m/s): 1) Atte Timgren 13 HKV 30,45.

300 m aj (76,2 cm): 1) Kalle Stylman 15 LiePa 40,76 … 3) Chibunna Ezeabasirim 14 HKV 43,23.

400 m aj: 1) Haidar al Jumah Saudi-Arabia (KSA) 52,30, 2) Abdullah Rezgallah al Melihi Saudi-Arabia (KSA) 52,30, 3) Mohammed al Mrad Saudi-Arabia (KSA) 54,12, 4) Juho Launto TuUL 54,92, 5) Pekka Sinkkonen 17 HIFK 55,05, 6) Jevgeni Aleksandrov HIFK 56,93, Jani Rastas 19 HIFK keskeytti. – B-erä: 1) Jere Posti 19 OP 57,12, 8) Matti Vesterinen 35 EsboIF 59,79 (moniottelija).

400 m aj (83,8 cm): 1) Leo Uusimäki 17 KU-58 58,76.

Kuula (5 kg): 1) Ville Välimaa 17 KU-58 16,57.

Naiset,

100 m (0,4 m/s): 1) Kamilla Nurminen HKV 12,41, 2) Aino Mikkola KuopRe 12,50. – B-erä (1,2): … 3) Ronja Oja HKV 13,84 (luokan 11 SE, ent. 13,94 Oja 2014). – 2. kilpailu (1,6): 1) Nurminen 12,31, 2) Mikkola 12,55.

400 m: 1) Amira Chokairy HKV 58,18. – B-erä: 1) Ifeoma Chukwuma HKV 57,35, 2) Virpi Råman 48 HKV 63,84. – Ikätasoitus: Råman 55,78.

100 m aj (2,4): 1) Tiia Rikamaa KU-58 14,64, 2) Pinja Pikkupeura 18 HIFK 14,95.

300 m aj: 1) Kia Laisi 14 EspTa 45,37.

400 m aj: 1) Oona Hujanen HKV 62,44, 2) Emma Niemi TuUL 62,60, 3) Kira Kruuti 17 HKV 63,57, 4) Linda Aho HIFK 64,92, 5) Jessica Mäki VantSa 65,72, 6) Adelaide Jallow 19 HIFK 66,01. – B-erä: 1) Jasmin Koivunen 18 EsboIF 65,67.

Pituus: 1) Kristiina Vuorvirta HKV 585 (2,1 m/s), myös 578 (1,7).

Pituus, luokka 11: 1) Ronja Oja HKV 427 (2,5 m/s), myös 425 (0,8), 2) Elisa Montonen HKV 425 (2,9) 405 (0,3).

---

HELSINKI, Eläintarha 22.7.2015 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Naiset,

Korkeus: 1-2) Linda Sandblom HangIK & Heta Tuuri LA 178.

---

KANGASALA 22.7.2015 Bruunon kisat

Miehet,

100 m: 1) Aimo Mikkola 76 KarvKi 14,15. – Ikätasoitus: Mikkola 10,36.

Korkeus: … 7) Kyösti Poutiainen 74 HKV 134. – Ikätasoitus: 211.

3-loikka: … 3) Stig Bäcklund 76 IsnäsSt 9,45 (0,8 m/s), 9) Aatos Sainio 90 KuntoPi 7,10 (0,6 m/s), (90-v. ME, ent. 6,93 Sainio 28.6. Helsinki). – Ikätasoitus: Sainio 18,29(!), Bäcklund 16,94.

Kuula (4 kg): 1) Toivo Lehtinen 74 KuntoPi 12,43. – Ikätasoitus: 17,10.

Paino (7,26 kg): 1) Eero Järvenpää 76 KangU 14,12. – Ikätasoitus: 17,64.

Keihäs (500 g): 1) Jouni Tenhu 76 LS35+ 39,66. – Ikätasoitus: 80,80.

Naiset,

1500 m: … 4) Inkeri Janhunen 74 KuntoPi 7.04,19. – Ikätasoitus: 4.16,91.

3-loikka: … 2) Anna-Liisa Salminen 58 HKV 9,50 (0,7 m/s), (55-v. SE, ent. 9,47 Salminen 31.5. Hiekkaharju). – Ikätasoitus: 12,98.

Kuula (3 kg): 1) Elisa Yli-Hallila 63 HKV 8,81, 2) Rauha Ervalahti 71 KuntoPi 8,61, 3) Marja-Leena Valtonen 66 KuntoPi 8,53. – Ikätasoitus: Ervalahti 16,34, Valtonen 14,49, Yli-Hallila 14,07.

Paino (9,08 kg): 1) Kirsi Koro 39 VirtainU 15,98. – Ikätasoitus: 18,64.

Paino (5,44 kg): 1) Elisa Yli-Hallila 63 HKV 12,40, 2) Hannele Aalto 61 TuSU 12,18, 3) Rauha Ervalahti 71 KuntoPi 10,06. – Ikätasoitus: Yli-Hallila 15,87, Ervalahti 15,11, Aalto 15,03.

Korkeus: … 3) Seija Sario 75 HKV 104. – Ikätasoitus: 178.

---

NAKKILA 22.7.2015 Ratakävelyn Satakunnan mestaruuskilpailut

Miehet,

10000 m kävely: 1) Ari Väliniemi 56 VasarIs 53.06,9. – Ikätasoitus: 44.06,4.

Naiset,

1000 m kävely: 1) Nina Välimäki 11 VammSV 5.17,0.

---

NOKIA 22.7.2015 Harjuniityn heittokisat

Miehet,

Kiekko: 1) Ville Kivioja NokU 52,55, 2) Pertti Hynni 55 VU 49,44, 3) Topi Laitila TeuvRi 49,19, 4) Olli Kivioja NokU 47,64, 5) Veikko Laitinen 18 KeurKi 46,58, 6) Juuso Sillanpää 36 JKU 46,24. – Ikätasoitus: Hynni 73,36.

Moukari: 1) Risto Kauppinen KangKi 62,71.

Moukari (6 kg): 1) Patrik Salonen 18 NokU 57,27.

---

NÄRPIÖ 22.7.2015 Kraftin kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Pyry Niskala VasaIS 57,98, 2) Raine Munukka IlmajKi 50,48.

Naiset,

Kiekko: 1) Emma Rintamäki Korsh5 43,55.

---

TURKU 22.7.2015 Tilastopajacup

Miehet,

100 m (0,4 m/s): 1) Heikki Nieminen JanJa 10,89, 2) Aapo Alenius KU-58 10,94 … Lauri Kirkkola TuUL hylättiin. – B-erä (1,1) … 2) Markus Teijula 17 NaantLö 11,44 (17-v. 600 m SE 1.21,01 Lieto 20.7.).

400 m: 1) Matti Välimäki NoormNo 48,34, 2) Ville Wendelin TuUL 48,56, 3) Joni Vainio-Kaila LaitJy 48,60, 4) Matias Linkoaho HKV 49,15, 5) Markus Teijula 17 NaantLö 49,21, 6) Eemeli Välimäki 19 NoormNo 50,06 … Antti Kokkonen VeitsilKV hylättiin. – B-erä: 1) Tuomas Lehtonen 17 LiePa 50,88 … 7) Christian Vänttinen 16 RaisKu 52,45. – C-erä: 1) Atte Kurkikangas 16 TammRy 51,15.

1000 m: 1) Mikko Vesma 13 RaisKu 2.50,35, 2) Veikka Sarén SomEsa 2.54,64.

1500 m: 1) Otto Loukkalahti IFRaseb 4.03,7 (3.54,20 -13) … 5) Elias Vuorinen 18 TuUL 4.05,8, 6) Pekka Antikainen 18 TuTo 4.06,1, 10) Jouko Mahlamäki 50 LauttakLu 4.22,1, 12) Marko Tuokko NaantLö 4.24,7 (maratonin Suomen mestari 2014). – Ikätasoitus: Mahlamäki 3.48,84.

1500 m ej (76,2 cm): 1) Vilho Helenius 15 NokU 4.42,61, 2) Eelis Uitto 14 VU 4.43,93, 3) Vilho Kilpeläinen 15 PiikKe 4.47,28, 4) Walte Hautala 14 LA 4.55,51.

2000 m ej, 17-v. pm-kilpailu: 1) Joonas Harjamäki VU 5.58,48, 2) Tomi Lehto 16 EspTa 6.14,03, 3) Elmo Kekkonen 16 TuUL 6.31,36.

110 m aj (2,1 m/s): 1) Juha-Matti Iso-Jaakkola LauttakLu 15,01, 2) Niko Pronin HKV 15,03.

110 m aj (91,4 cm, 1,8 m/s): 1) Eelis Hirvinen 17 KankaanpSL 14,76, 2) Pyry Santahuhta 16 KankaanpSL 15,35, 3) Ville Tähtinen 16 PoYU 15,43.

300 m aj (76,2 cm): 1) Eetu Kuusela 15 TuUL 42,83.

Korkeus: 1) Valtteri Välimäki UKK 200, 2) Heikki Pärnä TuUL 197 … 4) Tuure Hollo LUU 182 (moniottelija).

Seiväs: 1) Einari Välimäki NoormNo 486, 2) Joonas Mikkanen LA 478, 3) Oskari Rekola 17 MynämIs 470 … 8) Jarmo Lipasti 66 VSVU 325. – Ikätasoitus: Lipasti 513.

3-loikka: 1) Kaius Huoponen EspTa 14,24 (1,2 m/s), 2) Sauli Leino UKK 14,12 (-0,3) … 6) Patrik Jakonen 13 PoYU 11,39 (0,6).

Kuula: 1) Mikko Toiviainen LoimJa 15,76, 2) Nico Oksanen LoimVo 15,61 … 5) Tuure Hollo LUU 12,50.

Moukari (5 kg): 1) Oskari Eskola 17 SäkylU 63,23.

Keihäs: 1) Leevi Uusitalo RaisKu 68,37, 2) Martin Grandell VasaIS 66,09 … Harri Haatainen 37 LapuaVi ilman tulosta.

Keihäs (700 g): 1) Hermanni Hakasuo 16 LauttakLu 61,25, 2) Verneri Perkkola 16 LaitJu 60,09.

Keihäs (600 g): 1) Atte Sailola 15 SalVil 60,34.

Naiset,

100 m (3,2 m/s): 1) Milja Thureson TuTo 11,69, 2) Jutta Luhtala TuWe 12,27, 3) Anna Mäkelä MaarMa 12,44, 4) Emma Hyvärinen 18 TuUL 12,50.

400 m: 1) Anna Kohtamäki NoormNo 56,68, 2) Laura Nakolinna 18 TuUL 57,07, 3) Emelie Krook NärpKr 57,30, 4) Saara Raitis TuUL 57,36, 5) Cecilia Långnabba PedersFa 57,69, 6) Silja Pelto-Piri TuUL 58,32, 7) Maiju Niemelä 18 TuUL 58,49.

1500 m: 1) Henni Tofferi VU 4.36,13, 2) Ilona Välimäki UKK 4.36,32, 3) Katri Niemistö JKU 4.49,49 … 6) Anna Vuorimaa HeinIs 4.51,06 (debyytti), 8) Vilja Kauranen 14 EspTa 4.53,59.

1500 m ej: 1) Anni Penttilä 14 VeikkVe 5.15,64 (14-v. ka-4), 2) Emilia Nissinaho 14 OP 5.32,17, 3) Eerika Salomäki 14 KUYU 5.34,36, 4) Jenny Vuori 14 TuUL 5.44,83.

2000 m ej, 17-v. pm-kilpailu: 1) Astrid Snäll 16 FoSa 7.14,45, 2) Anna Hyvärinen 17 TuUL 7.23,65, 3) Sara-Elise Ruokonen 16 KuusjHu 7.33,10.

100 m aj (1,6 m/s): 1) Miia Kurppa SalVil 14,73, 2) Jonna Kangasniemi NoormNo 14,81, 3) Janette Rinne 19 HKV 14,82.

100 m aj (76,2 cm, 2,2 m/s): 1) Anni Siirtola 17 HKV 14,04, 2) Iiris Peterzéns 17 EspTa 14,14, 3) Julia Enarvi 17 TP 14,33, 4) Iina-Kaisa Mäkelä 16 KUYU 14,88, 5) Jutta Lukkala 16 LaitJy 14,93.

300 m aj: 1) Frida Hämäläinen 15 TP 44,58, 2) Nea Karppinen 15 LempKi 46,26.

Korkeus: 1) Ida Otstavel PargIF 159 (moniottelija).

Seiväs:1) Henna Harmoinen KU-58 345.

Pituus: 1) Tiina Hakanen TP 562 (-0,1 m/s), 2) Miia Kurppa SalVil 555 (1,8), 3) Ida Otstavel PargIF 544 (0,1).

3-loikka: 1) Iina-Kaisa Mäkelä 16 KUYU 11,74 (1,9 m/s).

Kuula: 1) Tara Tuominen UKK 13,87, 2) Senja Mäkitörmä VarpaisjVi 12,74, 3) Sara Oraheimo IFRaseb 12,06.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Naula 11 TuUL 11,74.

Kiekko: 1) Elina Mattila TuUL 48,87, 2) Pauliina Aalto 35 RaisKu 48,41, 3) Lotta-Kaisa Eliander TuUL 48,33, 4) Hanna-Mari Saalo 17 HyvinkSU 42,19, 5) Anna Olkkonen HartVo 41,86, 6) Pinja Karhunen 17 HämTa 41,77, 7) Krista Uusi-Kinnala 18 LaitJy 41,29, 8) Tara Tuominen UKK 40,13. – Ikätasoitus: Aalto 50,19.

Kiekko (750 g): 1) Maria Vähätupa 14 KalannVa 41,24.

Moukari: 1) Hannele Kuutti SavRi 52,97.

Moukari (3 kg): 1) Johanna Witka 17 SomEsa 57,25.

---

VIRRAT 22.7.2015 Tapiola-cup

Pojat,

Keihäs (400 g): 1) Manu Kankaanniemi 9 VammSV 33,76, 2) Topi Räsänen 9 ViitasVi 31,56.

Tytöt,

Seiväs: 1) Monika Ahonen 17 JKU 320.

Moukari (3 kg): 1) Kiia Siponen 14 ÄänekU 52,66.

Edellinen kotimaankatsaus 21.7.

---

thureson_milja_tallinna_1_of_1.jpg
Milja Thureson on yksi 60 metrin juoksun voittajaehdokkaista hallimestaruuskilpailuissa Tampereella helmikuun viimeisenä viikonloppuna.