Yleisurheiluohjaajatutkinto (YT)

Yleisurheiluohjaajatutkinto

TASO 1 – YLEISURHEILUOHJAAJATUTKINTO (YT)

Tutkinnon osaamistavoite
Tutkinnon jälkeen ohjaaja osaa opettaa ja ohjata lasten liikuntaa ja harjoituksia lapselle turvallisella ja kehittävällä tavalla

Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Ohjaaminen ja lasten yleisurheilun sisältö sekä lasten yleisurheiluvälineet käytännössä. Lähijaksojen kesto on 12 tuntia. Koulutuksessa käytetään verkkokoulutusympäristöä. Koulutettava valmistautuu tutkinnolle tekemällä annetut ennakkotehtävät.

Ajankohdat ja hinta
Ajankohdat alue- ja piirikohtaisesti. Hinta on 130 euroa/osanottaja.

Haku
Lisätietoja aluetiedotteissa ja piirijärjestöjen kotisivuilla.

Koulutusmateriaali
Yleisurheiluohjaajan opas, Taitoa ja tunnetta ohjaamiseen opas

Valintakriteeri
Hakijalta edellytetään, että hän on vähintään 15-vuotias.

TULEVAT KOULUTUKSET 2019

ETELÄINEN ALUE
Nurmijärvi 14.3. ja 19.4.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 6.3.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTNURMI2020
Lisätietoja Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi, 044 257 6169

Hyrylä 25.4. ja 16.5.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 16.4.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTHYRYLÄ2020
Lisätietoja Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi, 044 257 6169

KAAKKOINEN ALUE
Liikuntakeskus Pajulahti, Nastola  1.3. / 22.3.2020

Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 16.2.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus 2020YTPAJU
Lisätietoja Tapio Rajamäki , tapio.rajamaki(at)sul.fi, 044 740 8300

LOUNAINEN ALUE
Toijala 14.2. ja 15.2.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 7.2.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTTOIJALA2020
Lisätietoja Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi, 044 257 6169

Tampere 28.2. ja 1.3.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 22.2.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTTRE2020
Lisätietoja Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi, 044 257 6169

Turku 22.3. ja 3.4.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 15.3.2020 osoitteessa
https://varsy.sporttisaitti.com/koulutustoiminta/
Lisätietoja Mervi Tulonen, mervi.r.tulonen(at)gmail.com, 044 971 0763

Pori 19.4. ja 26.4.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 12.4.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTPORI2020
Lisätietoja Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi, 044 257 6169

LÄNTINEN ALUE
Lisätietoja Tapio Rajamäki , tapio.rajamaki(at)sul.fi, 044 740 8300

Kristiinankaupunki 25.4. / 23.5.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 5.4.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus 2020YTKRISTIINA

Vaasa 9.5. / 31.5.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 19.4.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus 2020YTVAASA

POHJOINEN ALUE
Lisätietoja Yrjö Kelhä , yrjo.kelha(at)sul.fi, 040 5883 894

Oulainen 18.4 /25.4.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 7.4.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus YT2020OULAINEN

ITÄINEN ALUE
Tutkinnot sovitaan seurojen kanssa. Tammikuussa ilmestyy tutkintopaikat!
Lisätietoja
Ilpo Koponen , ilpo.koponen(at)sul.fi, 050 4145085

Tiedustelut

Aluepäälliköt
Mika Tyrkkö p. 044 2576169 (lounainen alue; Häme, Varsinais-Suomi, Satakunta, lisäksi eteläinen alue)
Tapio Rajamäki p. 040 7408300 (läntinen alue; Etelä-Pohjanmaa, Keski-Suomi, Keski-Pohjanmaa, ÖID, lisäksi Kymenlaakso, Lahti)
Ilpo Koponen p. 050 4145085 (itäinen alue; Etelä-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Karjala, Pohjois-Savo)
Yrjö Kelhä p. 040 588 3894 (pohjoinen alue; Kainuu, Lappi, Länsi-Pohja, Pohjois-Pohjanmaa)

Piirien nuorisopäälliköt ja kouluttajat
EK: Matti Sutela Matti 050 327 4203, matti.sutela(at)mesta.net
EPU: Iida Kasari 040 483 9168, iida.kasari(at)plu.fi
ES: Ilpo Koponen 050 414 5085, ilpo.koponen(at)sul.fi
Hki: toimisto(at)helsy.com
Häme: Mika Pelto, 040 519 8397, mika.pelto(at)gmail.com
Kai: Tuomas Karjalainen 044 532 5919, tuomas.karjalainen(at)kainuunliikunta.fi
KEPY: Tapio Rajamäki, 040 740 8300, tapio.rajamaki(at)sul.fi
KESY: Ella Salmela 040 541 9309, inspirella(at)gmail.com
Kym: Janne Pekkola 040 529 2184, janne.pekkola67(at)gmail.com
Lahti: Joonas Mikkanen 050 4318362, joonas.mikkanen(at)gmail.com
Lappi/LP:
Nåid: Hilding Wikner 0400 704 728, hilding.wikner(at)kotiportti.fi
PK: Anssi Vänskä 041 453 7332, anssivanska@yahoo.com
PP: Heikki Aura 050 523 5312, haura76(at)gmail.com
PS: Tuija Koponen 050 414 5080, tuija.kopo(at)luukku.com
Sat: Elina Kärki 044 022 6677, elina.karki(at)kuntokarki.fi
Uus: Maarit Lindberg 0440803777 maarit.lindberg(at)gmail.com
VS: Juha Oksanen 040 571 4836, varsy.toimisto(at)gmail.com
ÅID: Christian Jansson 045 734 3166 christian.jansson(at)ahs.ax
ÖID: Peter Brandtberg 0500 791 759 peter(at)vomattila.fi

Suomen Urheiluliitto ry

Tervetuloa mukaan!