Yleisurheiluohjaajatutkinto (YT)

Yleisurheiluohjaajatutkinto

TASO 1 – YLEISURHEILUOHJAAJATUTKINTO (YT)

Tutkinnon osaamistavoite
Tutkinnon jälkeen ohjaaja osaa opettaa ja ohjata lasten liikuntaa ja harjoituksia lapselle turvallisella ja kehittävällä tavalla

Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Ohjaaminen ja lasten yleisurheilun sisältö sekä lasten yleisurheiluvälineet käytännössä. Yleisurheilun lajiradat. Lähijaksojen kesto on 12 tuntia. Koulutuksessa käytetään verkkokoulutusympäristöä. Koulutettava valmistautuu tutkinnolle tekemällä annetut ennakkotehtävät.

Ajankohdat ja hinta
Ajankohdat alue- ja piirikohtaisesti. Hinta on 130 euroa/osanottaja.

Haku
Lisätietoja aluetiedotteissa ja piirijärjestöjen kotisivuilla.

Koulutusmateriaali
Yleisurheiluohjaajan opas, Taitoa ja tunnetta ohjaamiseen opas

Valintakriteeri
Hakijalta edellytetään, että hän on vähintään 15-vuotias.

TULEVAT KOULUTUKSET 2020

ETELÄINEN ALUE
Helsinki 14.11. / 28.11.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 6.11.2020 osoitteessawww.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTHKI2020
Lisätietoja Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi, 044 257 6169

KAAKKOINEN ALUE
Lisätietoja Tapio Rajamäki , tapio.rajamaki(at)sul.fi, 044 740 8300

LOUNAINEN ALUE
Turku 4.9., 8.9. ja 18.9.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 28.8.2020 osoitteessa
https://varsy.sporttisaitti.com/koulutustoiminta/
Lisätietoja Mervi Tulonen, mervi.r.tulonen(at)gmail.com, 044 971 0763

Pori 29.10./ 5.11. / 14.11.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 23.11.2020 osoitteessawww.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus YTPORI2020
Lisätietoja Mika Tyrkkö, mika.tyrkko(at)sul.fi, 044 257 6169

LÄNTINEN ALUE
Kauhajoki 24.10. / 21.11.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 8.10.2020 osoitteessawww.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus 2020YTKAUHAJOKI
Lisätietoja Tapio Rajamäki , tapio.rajamaki(at)sul.fi, 044 740 8300, Iida Kasari 040 483 9168,  iida.kasari(at)plu.fi

Kristiinankaupunki 21.11. / 19.12.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 1.11.2020 osoitteessawww.yleisurheilurekisteri.fi , palvelutunnus 2020YTKRISTIINA
Lisätietoja Tapio Rajamäki , tapio.rajamaki(at)sul.fi, 044 740 8300

POHJOINEN ALUE
Lisätietoja Yrjö Kelhä , yrjo.kelha(at)sul.fi, 040 5883 894

Oulu 3.10 /  17.10.2020
Ilmoittautumiset tutkinnolle viimeistään 22.9.2020 osoitteessa www.yleisurheilurekisteri.fi  , palvelutunnus YT2020OULU2


ITÄINEN ALUE

Lappeenranta 22.9 ja 26.9.2020

Ilmoittautumiset: www.yleisurheilurekisteri.fi / palvelutunnus: 2020YT8

Mikkeli 26.9. / 3.10.2020

Ilmoittautumiset: www.yleisurheilurekisteri.fi / palvelutunnus: 2020YT9

Lisätietoja Ilpo Koponen , ilpo.koponen(at)sul.fi, 050 4145085

Tiedustelut

Aluepäälliköt
Mika Tyrkkö p. 044 2576169 (lounainen alue; Häme, Varsinais-Suomi, Satakunta, lisäksi eteläinen alue)
Tapio Rajamäki p. 040 7408300 (läntinen alue; Etelä-Pohjanmaa, Keski-Suomi, Keski-Pohjanmaa, ÖID, lisäksi Kymenlaakso, Lahti)
Ilpo Koponen p. 050 4145085 (itäinen alue; Etelä-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Karjala, Pohjois-Savo)
Yrjö Kelhä p. 040 588 3894 (pohjoinen alue; Kainuu, Lappi, Länsi-Pohja, Pohjois-Pohjanmaa)

Piirien nuorisopäälliköt ja kouluttajat
EK: Matti Sutela Matti 050 327 4203, matti.sutela(at)mesta.net
EPU: Iida Kasari 040 483 9168, iida.kasari(at)plu.fi
ES: Ilpo Koponen 050 414 5085, ilpo.koponen(at)sul.fi
Hki: toimisto(at)helsy.com
Häme: Mika Pelto, 040 519 8397, mika.pelto(at)gmail.com
Kai: Tuomas Karjalainen 044 532 5919, tuomas.karjalainen(at)kainuunliikunta.fi
KEPY: Tapio Rajamäki, 040 740 8300, tapio.rajamaki(at)sul.fi
KESY: Ella Salmela 040 541 9309, inspirella(at)gmail.com
Kym: Janne Pekkola 040 529 2184, janne.pekkola67(at)gmail.com
Lahti: Joonas Mikkanen 050 4318362, joonas.mikkanen(at)gmail.com
Lappi/LP:
Nåid: Hilding Wikner 0400 704 728, hilding.wikner(at)kotiportti.fi
PK: Anssi Vänskä 041 453 7332, anssivanska@yahoo.com
PP: Heikki Aura 050 523 5312, haura76(at)gmail.com
PS: Tuija Koponen 050 414 5080, tuija.kopo(at)luukku.com
Sat: Elina Kärki 044 022 6677, elina.karki(at)kuntokarki.fi
Uus: Maarit Lindberg 0440803777 maarit.lindberg(at)gmail.com
VS: Juha Oksanen 040 571 4836, varsy.toimisto(at)gmail.com
ÅID: Christian Jansson 045 734 3166 christian.jansson(at)ahs.ax
ÖID: Peter Brandtberg 0500 791 759 peter(at)vomattila.fi

Suomen Urheiluliitto ry

Tervetuloa mukaan!