Yleisurheiluohjaajatutkinto (YT)

 
TASO 1 -  YLEISURHEILUOHJAAJATUTKINTO (YT)
 
Tutkinnon osaamistavoite
Tutkinnon jälkeen ohjaaja osaa opettaa ja ohjata lasten liikuntaa ja harjoituksia lapselle turvallisella ja kehittävällä tavalla
 
Tutkinnon oppisisältö ja kesto
Ohjaaminen ja lasten yleisurheilun sisältö sekä lasten yleisurheiluvälineet käytännössä. Lähijaksojen kesto on 12 tuntia. Koulutuksessa käytetään verkkokoulutusympäristöä. Koulutettava valmistautuu tutkinnolle tekemällä annetut ennakkotehtävät.
 
Ajankohdat ja hinta
Ajankohdat alue- ja piirikohtaisesti. Hinta on 130 euroa/osanottaja.
 
Haku
Lisätietoja aluetiedotteissa ja piirijärjestöjen kotisivuilla.
 
Koulutusmateriaali
Yleisurheiluohjaajan opas, Taitoa ja tunnetta ohjaamiseen opas
 
Valintakriteeri
Hakijalta edellytetään, että hän on vähintään 15-vuotias.

TULEVAT KOULUTUKSET 2019

ETELÄINEN JA KAAKKOINEN ALUE

Karkkila 7.4. ja 18.5.
Ilmoittautuminen 24.3.2019 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi palvelutunnus YTKARKKILA2019
Tiedustelut Jaakko Erkinheimo, p. 044 358 6925, jaakko.erkinheimo@sul.fi

Lahti 13.4. ja 18.5.
Ilmoittautuminen 31.3.2019 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi palvelutunnus YTLAHTI2019
Tiedustelut Jaakko Erkinheimo, p. 044 358 6925, jaakko.erkinheimo@sul.fi

Hyrylä 28.4. ja 19.5.
Ilmoittautuminen 7.4.2019 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi palvelutunnus YTHYRYLA2019
Tiedustelut Jaakko Erkinheimo, p. 044 358 6925, jaakko.erkinheimo@sul.fi

 

LOUNAINEN ALUE

Tampere 16.3. ja 22.3
Ilmoittautuminen 11.3.2019 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi
palvelutunnus YTTRE2019
Tiedustelut Mika Tyrkkö, p. 044 257 6169, mika.tyrkko@sul.fi
 
Turku 24.3. ja 3.4.2019
Ilmoittatutuminen 17.3.2019 mennessä https://varsy.sporttisaitti.com/koulutustoiminta
Tiedustelut Jatta Ihanmäki p. 040 831 0707 tai jatta.ihanmaki(at)gmail.com
 
Hämeenlinna 26.4. ja 27.4.
Ilmoittautuminen 21.4.2019 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi
palvelutunnus YTHML2019
Tiedustelut Mika Tyrkkö, p. 044 257 6169, mika.tyrkko@sul.fi
 
Virrat 4.5. ja 5.5.
Ilmoittautuminen 28.4.2019 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi
palvelutunnus YTVIRRAT2019
Tiedustelut Mika Tyrkkö, p. 044 257 6169, mika.tyrkko@sul.fi
 
Tammela 10.5. ja 11.5.
Ilmoittautuminen 5.5.2019 mennessä www.yleisurheilurekisteri.fi
palvelutunnus YTTAMMELA019
Tiedustelut Mika Tyrkkö, p. 044 257 6169, mika.tyrkko@sul.fi
 

LÄNTINEN ALUE

Kauhava 6.4. ja 4.5.2019
Ilmoittautuminen 17.3.2019 mennessä:
www.yleisurheilurekisteri.fi ,palvelutunnus: YTKAUHAVA2019

Teuva 27.4. ja Kauhajoki 11.5.2019
Ilmoittautuminen 14.4.2019 mennessä:
www.yleisurheilurekisteri.fi ,palvelutunnus: YTEPU2019

Ylivieska 4.5. ja  Veteli 25.5.2019
Ilmoittautuminen 17.4.2019 mennessä:
www.yleisurheilurekisteri.fi ,palvelutunnus: YTKEPY2019
 

POHJOINEN ALUE

Liminka/Tupos 6.4. ja 13.4.2019
Ilmoittautuminen 27.3.2019 mennessä:
yleisurheilurekisteri.fi
palvelutunnus: YT2019PPKEVÄT

Tiedustelut:
Heikki Aura piirikouluttaja 050-5235 312, haura76(at)gmail.com,
Yrjö Kelhä aluepäällikkö, 040-5883 894, yrjo.kelha(at)sul.fi

ITÄINEN ALUE

 

Tiedustelut

Aluepäälliköt
Jaakko Erkinheimo p. 044 3586925 (eteläinen ja kaakkoinen alue; (Helsinki, Kymenlaakso, Lahti, Uusimaa, NÅID)
Mika Tyrkkö p. 044 2576169 (lounainen alue; Häme, Varsinais-Suomi, Satakunta)
Tapio Rajamäki p. 040 7408300 (läntinen alue; Etelä-Pohjanmaa, Keski-Suomi, Keski-Pohjanmaa, ÖID)
Ilpo Koponen p. 050 4145085 (itäinen alue; Etelä-Karjala, Etelä-Savo, Pohjois-Karjala, Pohjois-Savo)
Yrjö Kelhä p. 040 588 3894 (pohjoinen alue; Kainuu, Lappi, Länsi-Pohja, Pohjois-Pohjanmaa)

Piirien nuorisopäälliköt ja kouluttajat
EK:
Matti Sutela Matti  050 327 4203, matti.sutela(at)mesta.net
EP: Tanja Hietikko  0400 623 127, tanja.hietikko(at)plu.fi
ES: Ilpo Koponen 050 414 5085, ilpo.koponen(at)sul.fi
Hki:  toimisto(at)helsy.com
Häme: Mika Pelto, 040 519 8397, mika.pelto(at)gmail.com
Kai: Tuomas Karjalainen  044 532 5919, tuomas.karjalainen(at)kainuunliikunta.fi
KP: Tapio Rajamäki, 040 740 8300, tapio.rajamaki(at)sul.fi
KS: Ella Salmela 040 541 9309, inspirella(at)gmail.com
Kym: Janne Pekkola  040 529 2184, janne.pekkola67(at)gmail.com
Lahti:  Joonas Mikkanen 050 4318362, joonas.mikkanen(at)gmail.com 
Lappi/LP:
Nåid: Hilding Wikner 0400 704 728, hilding.wikner(at)kotiportti.fi
PK: Anssi Vänskä 041 453 7332, anssivanska@yahoo.com 
PP: Heikki Aura 050 523 5312, haura76(at)gmail.com
PS: Tuija Koponen 050 414 5080, tuija.kopo(at)luukku.com
Sat: Elina Kärki 044 022 6677, elina.karki(at)kuntokarki.fi
Uus: Maarit Lindberg 0440803777 maarit.lindberg(at)gmail.com
VS: Juha Oksanen  040 571 4836, varsy.toimisto(at)gmail.com
ÅID: Christian Jansson  045 734 3166 christian.jansson(at)ahs.ax
ÖID: Peter Brandtberg  0500 791 759 peter(at)vomattila.fi

Suomen Urheiluliitto ry
Koulutuspäällikkö Tapio Rajala p. 0400 442 493, tapio.rajala(at)sul.fi.

Tervetuloa mukaan!