Dohan MM-kilpailut: Ylen TV-lähetysajat, Suomen joukkue ja aikataulu

Ylen TV-lähetysajat:

27.9. klo 16.00-19.00 Yle TV2

27.9. klo 19.00-21.15 Yle TV2

27.9. klo 23.50-02.45 Yle TV2

28.9. klo 10.00-11.00 Yle TV2

28.9. klo 16.00-19.00 Yle TV2

28.9. klo 19.00-22.30 Yle TV2

28.9. klo 23.25-02.25 Yle TV2

29.9. klo 02.25-04.45 Yle TV2

29.9. klo 10.00-10.50 Yle TV2

29.9. klo 20.30-23.30 Yle TV2

29.9. klo 23.30-01.00 Yle TV2

30.9. klo 16.15-19.05 Yle TV2

30.9. klo 19.55-22.50 Yle TV2

1.10. klo 16.15-19.00 Yle TV2

1.10. klo 20.00-22.50 Yle TV2

2.10. klo 16.15-19.15 Yle TV2

2.10. klo 19.15-23.40 Yle TV2

3.10. klo 16.15-19.15 Yle TV2

3.10. klo 19.15-20.35 Yle TV2

3.10. klo 20.50-23.50 Yle TV2

3.10. klo 23.50-00.40 Yle TV2

4.10. klo 19.55-22.25 Yle TV2

4.10. klo 23.25-00.50 Yle TV2

5.10. klo 16.10-19.00 Yle TV2

5.10. klo 19.45-22.30 Yle TV2

5.10. klo 23.55-02.35 Yle TV2

6.10. klo 11.00-12.00 Yle TV2

6.10. klo 18.45-21.50 Yle TV2

Suomen MM-joukkue:

(Laji-nimi-seura-kauden paras/ennätys):

Naiset:

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles 4.09,25/4.08,96

3000 m ej: Camilla Richardsson Vasa IS 9.35,27.

100 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 12,78, Annimari Korte HIFK 12,72, Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,90/12,81 (2016).

Seiväs: Wilma Murto Salon Vilpas 451/471

Pituus: Taika Koilahti Turun Weikot 669/669

Seitsenottelu: Maria Huntington Tampereen Pyrintö 6339 pistettä.

Korkeus: Ella Junnila Tampereen Pyrintö 195.

Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,38 hallissa.

Maraton: Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF 2.35.05/2.28.53 (2018), Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2.34.49/2.33.24 (2015).

Moukari: Krista Tervo Karhulan Katajaiset 70,18/70,18

50 km:n kävely: Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet 4.29.25.

Miehet:

3000 m:n ej: Topi Raitanen HKV 8.21,47.

Kolmiloikka: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 16,98 hallissa/17,14 (2017).

Keihäs: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja  84,11/84,98, Oliver Helander IF Raseborg 86,93/88,02 (2018), Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 85,15/88,98 (2015).

Kotiin jäävä varamies: Toni Kuusela Kuortaneen Kunto 83,40/83,40

50 km:n kävely: Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 3.51.16/3.46.25 (2012), Veli-Matti ”Aku” Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 3.46.54/3.44.43 (2018).

MM-kisojen nettisivut

MM-kisojen aikataulu

Perjantai 27.9.

Klo 16.30 Pituus, kars. (M)

Klo 16.35 100 m, ae (N)

Klo 16.40 Moukari, kars. ryhmä A (N)

Klo 17.10 800 m, ae (N)

Klo 17.30 Seiväshyppy, kars. (N)

Klo 18.05 100 m, ae (M)

Klo 18.10 Moukari, kars. ryhmä B (N)

Klo 18.40 Korkeushyppy, kars. (N)

Klo 19.00 3000 m ej, ae (N)

Klo 19.25 Kolmiloikka, kars. (M)

Klo 19.55 5000 m, ae (M)

Klo 20.30 400 m aj, ae (M)

Klo 23.59 Maraton, loppukilpailu (N)

Lauantai 28.9.

Klo 16.15 Kiekko, kars. ryhmä A (M)

Klo 16.30 100 m, ae (N)

Klo 17.05 800 m, ae (M)

Klo 17.30 Seiväs, kars. (M)

Klo 17.45 Kiekko, kars. ryhmä B (M)

Klo 18.05 400 m aj, vä (M)

Klo 18.45 100 m, vä (M)

Klo 19.15 800m, vä (N)

Klo 19.25 Moukari, loppukilpailu (N)

Klo 20.00 4 x 400 m, ae (M/N)

Klo 20.40 Pituushyppy, loppukilpailu (M)

Klo 21.10 10 000 m, loppukilpailu (N)

Klo 22.15 100 m, loppukilpailu (M)

Klo 23.30 50 km kävely, loppukilpailu (M/N)

Sunnuntai 29.9.

Klo 20.05 200 m, ae (M)

Klo 20.40 Seiväshyppy, loppukilpailu (N)

Klo 21.20 100 m, vä (N)

Klo 21.45 Kolmiloikka, loppukilpailu (M)

Klo 21.55 800m, vä (M)

Klo 22.35 4 x 400 m, loppukilpailu (M/N)

Klo 23.20 100 m, loppukilpailu (N)

Klo 23.30 20 km kävely, loppukilpailu (N)

Maanantai 30.9.

Klo 16.30 Keihäänheitto, kars.ryhmä A (N)

Klo 17.05 200 m, ae (N)

Klo 18.00 Keihäänheitto, kars.ryhmä B (N)

Klo 18.20 400 m, ae (N)

Klo 20.05 110 m aj, ae (M)

Klo 20.30 Korkeushyppy, loppukilpailu (N)

Klo 20.50 200 m, vä (M)

Klo 21.20 5000 m, loppukilpailu (M)

Klo 21.25 Kiekonheitto, loppukilpailu (M)

Klo 21.50 3000mm ej, loppukilpailu (N)

Klo 22.10 800 m, loppukilpailu (N)

Klo 22.40 400 m aj, loppukilpailu (M)

Tiistai 1.10.

Klo 16.30 Moukari, kars.ryhmä A (M)

Klo 16.35 400m, ae (M)

Klo 16.50 Korkeushyppy, kars. (M)

Klo 17.30 400 m aj, ae (N)

Klo 18.00 Moukari, kars.ryhmä B (M)

Klo 18.15 3000 m ej, ae (M)

Klo 20.05 Seiväshyppy, loppukilpailu (M)

Klo 20.50 400m, vä (N)

Klo 21.20 Keihäänheitto, loppukilpailu (N)

Klo 21.35 200 m, vä (N)

Klo 22.10 800 m, loppukilpailu (M)

Klo 22.40 200 m, loppukilpailu (M)

Keskiviikko 2.10.

Klo 16.35 100 m, kymmenottelu (M)

Klo 16.45 Kuula, kars. (N)

Klo 17.05 100 m aj, seitsenottelu (N)

Klo 17.30 Pituushyppy, kymmenottelu (M)

Klo 17.35 1500 m, ae (N)

Klo 18.00 Kiekonheitto, kars.ryhmä A (N)

Klo 18.15 Korkeushyppy, seitsenottelu (N)

Klo 18.25 5000 m, ae (N)

Klo 18.50 Kuulantyöntö, kymmenottelu (M)

Klo 19.25 Kiekonheitto, kars.ryhmä B (N)

Klo 20.05 110 m aj, vä (M)

Klo 20.30 Kuulantyöntö, seitsenottelu (N)

Klo 20.35 400 m, vä (M)

Klo 20.40 Korkeushyppy, kymmenottelu (M)

Klo 21.05 400 m aj, vä (N)

Klo 21.40 Moukarinheitto, loppukilpailu (M)

Klo 21.50 200 m, seitsenottelu (N)

Klo 22.35 200 m, loppukilpailu (N)

Klo 22.55 110 m aj, loppukilpailu (M)

Klo 23.15 400 m, kymmenottelu (M)

Torstai 3.10.

Klo 16.35 110 m aj, kymmenottelu (M)

Klo 16.40 Kolmiloikka, kars. (N)

Klo 17.30 Kiekonheitto, kymmenottelu ryhmä A (M)

Klo 18.15 Pituushyppy, seitsenottelu (N)

Klo 18.35 Kiekonheitto, kymmenottelu ryhmä B (M)

Klo 19.05 Seiväshyppy, kymmenottelu ryhmä A (M)

Klo 19.20 Kuulantyöntö, kars. (M)

Klo 20.05 Seiväshyppy, kymmenottelu ryhmä B (M)

Klo 20.10 Keihäänheitto, seitsenottelu (N)

Klo 22.00 1500 m, ae (M)

Klo 22.05 Keihäänheitto, kymmenottelu ryhmä A (M)

Klo 22.35 Kuulantyöntö, loppukilpailu (N)

Klo 23.00 1500 m, vä (N)

Klo 23.10 Keihäänheitto, kymmenottelu ryhmä B (M)

Klo 23.50 400 m, loppukilpailu (N)

Klo 00.05 800 m, seitsenottelu (N)

Klo 00.15 1500 m, kymmenottelu (M)

Perjantai 4.10.

Klo 20.10 1500 m, vä (M)

Klo 20.15 Korkeushyppy, loppukilpailu (M)

Klo 20.40 4 x 100 m, ae (N)

Klo 21.00 Kiekonheitto, loppukilpailu (N)

Klo 21.05 4 x 100 m, ae (M)

Klo 21.30 400 m aj, loppukilpailu (N)

Klo 21.45 3000 m ej, loppukilpailu (M)

Klo 22.20 400 m, loppukilpailu (M)

Klo 23.30 20k m kävely (M)

Lauantai 5.10.

Klo 16.30 Keihäänheitto, kars.ryhmä A (M)

Klo 17.15 100 m aj, ae (N)

Klo 17.50 Pituushyppy, kars. (N)

Klo 18.00 Keihäänheitto, kars. ryhmä B (M)

Klo 19.55 4 x 400 m, ae (N)

Klo 20.05 Kuulantyöntö, loppukilpailu (M)

Klo 20.25 4 x 400 m, ae (M)

Klo 20.35 Kolmiloikka, loppukilpailu (N)

Klo 20.55 1500 m, loppukilpailu (N)

Klo 21.25 5000m, loppukilpailu (N)

Klo 22.05 4X100m, loppukilpailu (N)

Klo 22.15 4X100m, loppukilpailu (M)

Klo 23.59 Maraton, loppukilpailu (M)

Sunnuntai 6.10.

Klo 19.05 100m aj, vä (N)

Klo 19.15 Pituushyppy, loppukilpailu (N)

Klo 19.40 1500m, loppukilpailu (M)

Klo 19.55 Keihäänheitto, loppukilpailu (M)

Klo 20.00 10 000m, loppukilpailu (M)

Klo 20.50 100m aj, loppukilpailu (N)

Klo 21.15 4 x 400m, loppukilpailu (N)

Klo 21.30 4 x400m, loppukilpailu (M)