Arvokilpailutiimit 2019-2020

Suomen Urheiluliitto on koonnut kahdeksan arvokilpailutiimiä joista valitaan SUL:n arvokilpailujärjestelmän kilpailuihin osallistuviin joukkueisiin johto vuosina 2017-2020.
Suomen Urheiluliiton lääketieteellinen valiokunta täydentää terveydenhuollon tiimejä lääkärien osalta.

Arvokilpailujen ja maaottelujen joukkueiden johdon nimeää SUL:n valmennuksen johtoryhmä tiimin vetäjän/vetäjien esityksen pohjalta.

Lisätietoja antavat:

Kari Niemi-Nikkola
valmennusjohtaja
kari.niemi-nikkola@sul.fi

Jorma Kemppainen
040 616 609
jorma.kemppainen@sul.fi

Arvokilpailutiimit 2019-2020

Yleisen sarjan tiimi

Tiimin vetäjä /
joukkueen johtaja

Kari Niemi-Nikkola

Joukkueen varajohtajat

Valmentajat

Terveydenhuoltotiimi

Huolto

Ravintoasiantuntijat

Psyykkinen valmentaja

Kisapappi

Nuorten tiimi 1 (22-v 2019-2020)

Tiimin vetäjät / joukkueen johtajat
Hannu Hämäläinen
Tapio Rajamäki

Valmentajat
Janne Alin
Lotta Bryggare
Hannu Hämäläinen
Jussi Ihamäki
Jesse Jokinen
Eeva Kantomäki
Otto Kilpi
Mikko Kuivinen
Kalle Lehmusvuori
Jani Lehtinen
Harri Leivonen
Mika Lönnblad
Anneli Nummela
Olavi Parjanen
Otto Raja-aho
Vesa Rantanen
Heini Sistonen
Petra Stenman
Timo Uusipere
Rami Virlander
Mikael Westö
Harri Yli-Kotila

Terveydenhuoltotiimi
Lauri Hyvärinen
Markus Linna
Tiina Louhimo
Marita Lång
Kimmo Pölönen
Juuso Sillanpää
Otto Raja-aho

Huolto
Jukka Lahti
Tapio Rajamäki
Sanna Saarman
Jani Vottonen

Psyykkinen valmennus
Marja Kokkonen
Aleksi Tossavainen

Nuorten tiimi 2 (19-v 2019-2020)

Tiimin vetäjät / joukkueen johtajat
Jaakko Erkinheimo
Tommi Evilä

Valmentajat
Jarmo Eronen
Tommi Huotilainen
Mikaela Ingberg
Juha Isolehto
Miikka Kelo
Otto Kilpi
Katja Kuusela
Petri Kykyri
Pekka Lehtinen
Antti Mero
Aki Nummela
Leena Paldanius
Pasi Pitkänen
Olli Pulkkanen
Jarmo Pöyry
Kalle-Pekka Tiihonen

Huolto
Markku Kytölä
Svea Kytölä

Terveydenhuoltotiimi
Lasse Juusela
Sini Nupponen
Jussi Töyrylä
Miika Wynne-Ellis

Psyykkinen valmennus
Linda Elo
Susanna Jääskeläinen

Nuorten tiimi 3 (17-v 2019-2020 / 19-v 2021-2022)

Tiimin vetäjät / joukkueen johtajat
Pauliina Savijoki

Valmentajat
Reijo Jokinen
Jesse Jokinen
Otto Raja-aho
Joanna Riihimäki
Petri Kykyri
Ari Kylmänen
Mika Soidinsalo
Kirsi Ahonen
Anne Suoranta
Jouni Kykyri

Yleisjohto ja huolto
Ilkka Väänänen
Tarja Leveelahti
Heli Liimatta
Ville Vepsä

Terveydenhuoltotiimi
Kimmo Pölönen
Hanna Ropo
Niina Saarman-Bartholdi
Sanna Erkinheimo
Tanja Komulainen
Satu Sandell

Kestotiimi

Tiimin vetäjä
Jukka Keskisalo

Valmentajat
Tom Andtbacka
Mikko Kuivinen
Petri Kykyri
Pekka Lehtinen
Aki Nummela
Anneli Nummela
Olli Pulkkanen
Janne Ukonmaanaho
Timo Uusipere
Rami Virlander

Terveydenhuoltotiimi
Toni Krohns
Aki Rissanen

Kilpakävelytiimi

Tiimin vetäjä
Jani Lehtinen

Valmentajat
Antti Kempas
Marko Kivimäki
Valentin Kononen
Reima Salonen
Marko Kivimäki
Helena Åström

Terveydenhuoltotiimi
Markku Leppänen
Juha Pönniä

Paratiimi

Tiimin vetäjä /
joukkueen johtaja

Joukkueen varajohtajat

Valmentajat

Terveydenhuoltotiimi

Huolto

Ravintoasiantuntijat

Psyykkinen valmentaja

Kisapappi

Moniottelutiimi

Tiimin vetäjä / joukkueen johtaja
Janne Lahtinen

Valmentajat
Lauri Hassi
Jarmo Heikkinen
Jesse Jokinen
Matti Liimatainen
Mika Vakkuri
Matti Vesterinen

Huolto
Henri Hämäläinen
Jukka Lahti

Terveydenhuoltotiimi
Suvi Lahtinen
Erkki Pudas
Diari Sharifi
Otto Raja-aho