Valmennusryhmät 2017

Suomen Urheiluliiton valmennusryhmät 2017

Valmennusryhmien valintaperusteet. Yleisurheilumaajoukkueen omilta sivuilta näet esittelyjä urheilijoista ja sinne päivitetään ajankohtaista tietoa ryhmiin kuuluvista urheilijoista.

Team Finland 2017

Suomen Urheiluliiton ylimmän valmennusryhmän Team Finlandin urheilijoiden tavoitteena on menestyä vuosittain arvokilpailuissa.

Ryhmän esittely löytyy sivulta: TEAM FINLAND 2017

EM-ryhmä 2017

EM-ryhmä on aikuisten ryhmä, johon kuuluvien urheilijoiden tavoitteena on menestyä vuosittain arvokilpailuissa.

EM-ryhmäurheilijat löytyvät sivulta: EM-Ryhmä 2017

Nuorten EM-ryhmä 2017

Nuorten EM-ryhmä on nuorten ryhmä, jonka menestymistavoitteena on 2-4 vuoden päästä käytävissä arvokilpailuissa.

Nuorten EM-ryhmäurheilijat löytyvät sivulta: NEM-Ryhmä 2017

Nuorten maajoukkueryhmä 2016-2017

Nuorten maajoukkueryhmä (NMJ) on valittu kaudelle 2016-2017.

100-200 m: Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu (valmentaja Vesa Sjöstedt), Niko Vainionpää Teuvan Rivakka (Mauno Leskelä), Santeri Kuusiniemi Lempäälän Kisa (Janne Viitala), Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu (Eila Kelo), Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat (Ilpo Vesterinen), Henriikka Parpala Kokkolan Veikot (Heikki Parpala), Tuukka Huuskola Esbo IF (Atte Pettinen), Lauri Tuomilehto Borgå Akilles (Lars Fagerholm), Annika Haverinen Kajaanin Kipinä (Jari Haverinen), Riku Illukka Vantaan Salamat (Olli-Pekka Mykkänen), Samuel Purola Oulun Pyrintö (Mika Purola).

100-110 m aj: Valtteri Kalliokulju Liedon Parma (Mika Vakkuri), Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Antti Mero jr.), Viktor Kantele Borgå Akilles (Lars Fagerholm), Heta Rasinkangas Jyväskylän Kenttäurheilijat (Jesse Jokinen), Annika Kylmänen Kuivasjärven Aura (Anne-Karvinen Poutanen), Anni Siirtola HKV (Timo Siirtola), Julia Enarvi Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen), Eelis Hirvinen Kankaanpään Seudun Leisku (Matti Kero), Miska Sundberg Jyväskylän Kenttäurheilijat (Kari Mastokangas), Iiris Peterzens Espoon Tapiot (Marjo Peterzens), Márk Szücs Bártfai Espoon Tapiot (Mika Noronen), Ellinoora Karvinen Savonlinnan Riento (Heiko Gross).

400-400 m aj: Filiph Johansson GIF (Håkan Prest), Pekka Sinkkonen HIFK (Anatoli Mihailov), Tuomas Lehtonen Liedon Parma (Mikko Mattila), Viivi Lehikoinen HIFK (Jussi Ihamäki) Aleksandra Niiranen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Petri Ruotsalainen), Anton Kunnas IF Sibbo Vargarna (Staffan Mickos), Atte Kurkikangas Tammelan Ryske (Miikka Kelo), Anton Tallbacka HIFK (Anatoli Mihailov), Kira Kruuti, Helsingin Kisa-Veikot (Lotta Suviranta), Nea Mattila HIFK (Mervi Brandenburg)

Kestävyysjuoksu: Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Jarmo Viskari), Robin Ryynänen Keski-Uudenmaan yleisurheilu (Pertti Ryynänen), Antti Ihamäki Alajärven Ankkurit (Mikko Kuivinen), Julius Uutela HKV (Birgitta Uutela), Mona Jäppinen Porvoon Urheilijat (Janne Ukonmaanaho), Jiri Karjalainen Joensuun Kataja (Jukka Keskisalo), Markus Teijula Naantalin Löyly (Toni Huppunen), Saija Seppä Suolahden Urho (Rauno Seppä), Heidi Kuuttinen IF Kraft (Kenneth Kuuttinen), Klaara Leponiemi Lempäälän Kisa (Ville Niemelä), Tomi Lehto Espoon Tapiot (Timo Uusipere), Wilho Hautala Lahden Ahkera (Ville Hautala), Aino Kuljukka Lahden Ahkera (Markku Rimpiläinen), Astrid Snäll Forssan Salama (Ari Ketola), Emma Katajalaakso Kannuksen Ura (Kari Aho).

Kilpakävely: Taika Nummi Espoon Tapiot (Pekka Muinonen), Enni Nurmi Espoon Tapiot (Jani Lehtinen), Joni Hava Kenttäurheilijat -58 (Joni Oilinki), Anniina Kivimäki Lapuan Virkiä (Marko Kivimäki), Riina Perkiö Espoon Tapiot (Jani Lehtinen).

Korkeus: Ilona Äyräväinen Karhulan Katajaiset (Mikko Levola), Miro Rastas Raision Kuula (Ari Rastas).

Seiväs: Tommi Holttinen Someron Esa (Jari Holttinen), Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö (Hannu Kujanpää), Henriikka Könönen Kuivasjärven Aura (Aulis Kairento), Elina Lampela Oulun Pyrintö (Ossi Helander), Wilma Murto Salon Vilpas (Jarno Koivunen), Jesse Salmi Vaasa IS (Mikael Westö), Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot (Jukka Ollikainen), Eetu Turakainen Turun Urheiluliitto (Jari Holttinen), Leo Uusimäki Kenttäurheilijat -58 (Pekka Nurmi), Alina Strömberg Larsmö IF (Mikael Westö), Jere Keskinen Vaasan Toverit (Mikael Westö), Santtu Koskiaho Karijoen Tappara (Mikko Latvala), Saga Andersson Esbo IF (Björn Andersson).

Pituus: Taika Koilahti Turun Weikot (Tanja Nirkkonen), Iida Kalliomäki Esbo IF (Eduard Hämäläinen), Valtteri Välläri Janakkalan Jana (Jari Kataja), Joona Forsgren Turun Urheiluliitto (Jani Ratia), Henriika Aaltonen Vaasan Vasama (Olli Kärki), Ada Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Jarkko Finni), Gia Reinholm Karhulan Katajaiset (Antti Sihvonen), Roosa Määttälä Kokkolan Veikot (Timo Kivinen).

Kolmiloikka: Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat (Pekka Paronen), Veikko Nugraha Espoon Tapiot (Diari Sharifi), Anna Pajunen IF Åsarna (Niklas Pajunen), Joska Tommola Lahden Ahkera (Jaakko Erkinheimo), Saara Hakanen (Eila Kelo).

Kuula: Oona Vilermo Nokian Urheilijat (Esa Kivioja), Eveliina Rouvali Kuopion Reipas (Juhani Nykänen), Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto (Pekka Tirkkonen), Samuli Kyrönviita Ikaalisten Urheilijat (Mika Kyrönviita), Henna Sallinen Savonlinnan Riento (Heli Sallinen), Eero Ahola Porin Yleisurheilu (Jarkko Ahola), Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä (Kari Korkeasalo).

Kiekko: Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat (Ismo Joutsila), Vilma Paakkala Espoon Tapiot (Mika Reijonen), Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske (Anne Lehto), Veikko Laitinen Keuruun Kisailijat (Jorma Haaranen), Helena Leveelahti Virtain Urheilijat (Anssi Mäkinen).

Keihäs: Merja Perätalo Ylikiimingin Nuijamiehet (Asko Perätalo), Oliver Helander IF Raseborg (Glenn Lignell), Toni Keränen Limingan Niittomiehet (Jorma Markus ja Timo Keränen), Patrik Torn Pyhäselän Urheilijat (Jukka Räsänen), Panu Auvinen Juvan Urheilijat (Mauri Auvinen), Emmi Heino Karkkilan Pojat (Arto Heino), Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut (Tuomas Laaksonen ja Reino Kinnunen), Hermanni Hakasuo Lauttakylän Luja (Jere Salo), Juhani Hauta-aho Töysän Veto (Kimmo Hauta-aho), Milla Koski-Vähälä Limingan Niittomiehet (Petteri Piironen), Venla Olli Eurajoen Veikot (Jarmo Olli), Teemu Narvi Kankaanpään Seudun Leisku (Mika Narvi), Sofia Pölkky Seinäjoen Seudun Urheilijat (Ari Pölkky), Atte Sailola Salon Vilpas

Moukari: Tiina Rinnekari Nurmijärven Yleisurheilu (Hannu Rinnekari), Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku (Jarmo Kangas), Aleksi Jaakkola Nokian Urheilijat (Harri Huhtala), Krista Tervo Karhulan Katajaiset (Jukka Vihtonen), Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu, Emilia Olkkonen Ristiinan Urheilijat (Jouni Olkkonen), Johanna Witka Someron Esa (Kari Pihkanen), Roope Auvinen Sjundeå IF (Tommy Söderholm), Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire (Leena Paldanius)

Seitsenottelu: Jessica Rautelin Esbo IF (Matti Vesterinen), Maria Huntington Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen), Saga Kivekäs Espoon Tapiot (Diari Sharifi), Elina Kakko Perttelin Peikot (Tiina Kakko), Lotta Kemppinen HIFK (Mervi Brandenburg), Iina-Kaisa Mäkelä KUY (Eila Kelo).

Kymmenottelu:  Tuomas Valle HKV (Jussi Valle), Artur Hämäläinen Kuortaneen Kunto (Eduard Hämäläinen).