Lappeenrannan Eliittikisojen live-raportti
17.05 Aurinko hohtaa Lappeenrannan keskustan yllä pilvettömältä taivaalta, ja paahde on eteläeurooppalaisen tuntuista. Pohjoisella taivanrannalla jöröttää ukkospilvi, muta se ei tänne yllä mitenkään, vaan menee jonnekin kauas pois. Etusuora on sopivasti varjossa, mutta kenttä- ja kestävyyslajien urheilijoilla taitaa olla hieman turhankin hikistä. Mutta eipä valiteta, vaan nautitaan.
17.10 Eliittisarjan kokonaiskilpailussahan jäätiin Espoon jälkeen siihen tilanteeseen, että 19 pinnassa ovat Tommi Evilä, Eemeli Salomäki, Tatjana Gudkova ja Valentin Smirnov, joista venäläiset eivät nyt ole mukana. Pinnan perässä luuraavat Vesa Rantanen ja Jonathan Åstrand. Sitten ovat 17 pisteessä Morten Jensen, Kim Duk-Hyenog, Antti Ruuskanen, Nikolai Lavrinenko ja Mari Järvenpää.
17.19 Seiväsmiehet ottavat vielä askelmerkkejään, ja naisten kolmiloikan esittely pyörii takasuoran varrella. Istun lehdistökatsomossa paikassa, josta näen etusuoraa ehkä 30 metriä, Jotain voi jäädä huomaamattakin...Kansainvälistä mediaa on paikalla enemmän kuin ikinä eliittikisoissa. Caster Semenyan paluu toden totta kiinnostaa.
17.30 Ensimmäisenä juoksulajina ohjelmassa on miesten 110 metrin aitamatka. Miehiä seisotetaan telineiden takana, kun koreografia sanoo, että on kiekonheittäjien esittelyn aika...
17.35 Juha Sonck voittaa aidat, ja Antti Korkealaakso kurottaa sisältä kakkoseksi. Sonckille kello näyttää 13,77. Korkealaakso 13,88 eli vain 0,03 sekuntia EM-rajasta. Markus Vilenille 13,91. Mikko Kyyrö tempaisee kiekkokilvan aluksi 62,43 eli kesän kotimaisen kärjen!
17.37 Frantz Kruger vastaa Kyyrölle: 61,28.
17.39 Kanadan Tabia Charles johtaa kolmiloikkaa ensimmäisen kiekan jälkeen 13,74:llä, jos oikein kuulin.
17.43 Kaksi laukausta takasuoralta, ja se tarkoittaa aavistuslähtöä 100 metrin ensimmäisessä alkuerässä. Seipäässä Jarno Kivioja ja Eemeli Salomäki ylittäneet ensimmäisellään 520. Timo Salonen otti sen aavistuksen.
17.45 Joni Rautanen voittaa erän tasan sekuntimetrin myötätuulessa. Kello näyttää 10,45.
17.46 Kyyrön toinen jäi alle 60 metrin. Yleisöä on toistaiseksi tullut lehtereille paahtumaan ehkä 2000. Takasuoran katsomossa on vielä tilaa.
17.48 Krugerin toinen mitättömäksi. Satasen toinen alkuerä telineittensä takana. Kolmiloikassa Elina Torrolla yliastuttu ja12,94. Jonathan Åstrand pinkoo 10,45 eli leimauttaa EM-lippunsa myös tälle matkalle. Tanskan Jesper Simonsen häviää sadasosan.
17.51 Jouni Marjaniemi on ylittänyt 520 toisellaan ja Jere Bergius kolmannellaan.
17.54 Taas tuplapaukku takasuoralta. Tarkoittaa kolmannen alkuerän aavistuslähtöä.
17.55 Jamaikan Steven Mullings kipaisee 10,03 eli Kimpisen kenttäennätyksen ja vain sadasosan päähän ennätyksestään! Hannu Hämäläinen 10,42 eli EM-raja. Viestijoukkueen valinta alkaa olla sillä selvä!
17.57 Salomäki nousee aivan suoraan ylös ja selvittää 535 ensimmäisellään.
17.59 Kivioja menee hieman vinommassa asennossa yli, mutta meneepä kuitenkin.
18.01 Rantanen, Marjaniemi ja Bergius pudottanet. Satasen pyörätuolikelauksessakin tulee aavistuslähtö.
18.02 Taisi olla tekninen häiriö. Kelauksen voittaa Leo-Pekka Tähti hyvällä, vaan ei loistavalla ajalla 14,16.
18.03 Kuuluttaja tekee saman virheen kuin melkein kaikki mahdolliset selostajat: lausuu Slovenian seiväsmiehen Andrej Poljanecin nimen "Poljanek"....mikä ihme on niin vaikeaa opetella, että näissä slaavinimissä c lausutaan joko soittittomana tai soinnillisena ts:nä, mutta ch h:na?
18.06 Poljanec pudotti, ja niinpä teki myös USA:n Darren Niedermeyer, joka ei tiettävästi ole sukua kiekkoilija Scottille...Rantanen ylittää toisellaan 535!
18.08 Toinen ihmepinttymä: Frantz on Kruger eikä Krüger! Frantzin kiekko lensi 60,63 ja Niedermeyer ylitti.
18.10 Marjaniemi limboa ja Bergius pudottaa kolmannellaan.
18.13 Naisten satanen: Joanne Atkins 11,33, Shenoua Ferguson ja Sheri-Ann Brooks 13,40.
18.15 Poljanec on poissa pelistä. Salomäen ensimmäinen 545:stä on, jos mahdollista, vieläkin komeampi kuin hänen ensimmäinen hyppynsä. Salomäki alkaa olla 570:n kunnossa,
18.16 Rantanen pudottaa ensimmäisellään 545:stä. Ukkospilvi on painunut yhä kauemmas. Krugerin kiekko pamahtaa alas 62,02:n kohdalla, eli taas yksi EM-rajan rikkoja lisää!
18.18 Helteestä narisijoille faktaa pöytään: ensimmäisen tunnin aikana kolme uutta EM-rajan rikkojaa. Kyyrön viides heitto kantaa 61,78.
18.20 Rantasen toinen yritys on vaisu. Yleisöä on tullut ehkä 100 lisää sitten edellisen tilannearvioni. Naisten 3000 metrin estejuoksu alkaa, eikä sen osallistujilla ole mitään hätää, koska matkan varrellahan voi kastautua.
18.24 Japanin Minori Hayakari ja Ukrainan Valeria Mara lähtevät esteissä karkumatkalle. Sandra Eriksson roikkuu Unkarin Livia Tothin kanssa noin 15 metriä perässä. Sandra on noin 9.35:n vauhdissa. Kruger 60,24 viimeisellään.
18.26 Kyyrö 61,75 viimeisellään. Jouni Walden kolmanneksi 58,99:llä. Toth ottaa kärkikaksikkoa kiinni, eikä Sandrakaan paljoa ole jäänyt.
18.28 Hayakari ottaa eroa Marasta ja Tothista. Kivioja pudotaa toisellaan 550:stä.
18.30 Salomäki jättää väliin, ja Niedermayer on ylittänyt ensimmäisellään. Esteissä vauhti on hidastunut. Hayakarin johto kaksi kierrosta ennen maalia viitisen metriä. Eriksson jäänyt jo 30 metriä.
18.31 Hayakari nykäisee viimeisen kierroksen alussa. Hänen estetekniikkansa on parempi kuin vastustajillaan. Toth jättää Maran. Kivioja pudotti kolmannellaan 550:stä.
18.32 Hayakarin voittoaika 9.52,10. Mara ohitti sittenkin Tothin. Eriksonille 10.05,59.
18.33 Salomäen ensimmäinen 555:stä jää limboksi.
18.35 Torron viimeinen kantaa vain 12,83, joten Barcelona jää kyllä häneltä haaveeksi.
18.36 Eipä pääse Niedermayerkaan yli ensimmäisellään. Ei ole edes lähellä. Charles on varmistanut loikkavoiton, kun Viron Kaire Leibak jää 13,44:ään.
18.37 Salomäen toinenkin jää limboksi.
18.40 Niedermayerin toinen onnistuu! Naiset pitkien aitojen telineissä.
18.42 Trinidad & Tobagon Josanne Lucas saa alussa kovan haasteen muun muassa Ilona Rannalta, jonka askel alkaa jossain vaiheessa painaa. Lucasille 56,42, Ranta 58,22, Emma Millardille 58,66.
FRANTZ KRUGERIN KOMMENTTI: - Tänään olen onnekas vanha mies. Tällä iällä haluaa nauttia urheilusta, ja sitä yritän tehdä myös Barcelonassa. Perushyviä heittoja nämä olivat, mutta Euroopan kärki on kyllä liian kaukana.
18.46 Ikävä tapaus maaliviivan tuntumassa: valokuvaaja törmää lämmittelyvetoaan juoksevaan miesaituriin.
18.48 Ranta sijoittui siis neloseksi ja Millard viitoseksi. Onneksi valokuvaajalle ei käynyt kovin pahasti. Salomäki jättää kolmannen hyppynsä hyppäämättä ja laittaa olkavarteensa jäätä. Niedermayer nostattaa riman 571:een.
18.50 Niedermayer jää keinumaan ensimmäisessä yrityksessään seipään varassa eli limboaa. Pituusmiehet esitellään. Yksi illan kiintoisimmista lajeista alkaa!
18.58 Keihäskin alkaa. Niedermayer pudottaa toisellaan. Kaksikymppinen Cornel Fredericks juoksee loistavasti 48,99 ja on aivan ylivoimainen miesten pitkissä aidoissa.
19.01 Keihästä heitettykin jo kaksi kiekkaa. Antti Ruuskanen johtaa 79,31:llä. Vastatuuleen heitetään.
19.02 Harri Haatainen aloittanut 75,96:lla, ja nyt keppi lentää sektorista oikeasta ohi. Niedermayer jättänyt viimeisen hyppynsä 580:een.
19.03 Niedermayer nousee aika korkealle, mutta vinoon ja pudottaa. Ruuskasen matala kaari noin 75 metriin. Ei tule sitä EM-pommia tänään? Tonnivitosta esitellään, ja naisten korkeuden osanottajat pääsevät ottamaan askelmerkkejään seipään päätyttyä.
19.07 Ensimmäinen nelonen mennään tonnivitosella 58,7:ään. Japanilaisjohdossa jolkotellaan. Mikael Bergdahl ja Niclas Sandells ovat hyvässä tuntumassa. Kärkeen menee Kenian Kiprono Menjo.
19.10 Menjo menee menojaan, mutta Sandells nousee erittäin vahvasti toiseksi, ja Bergdahl kolmanneksi.
EEMELI SALOMÄEN KOMMENTIT: - Hyvin lähti käyntiin, mutta kun 550:stä tuli askelmerkin kanssa ongelmia, ja satutin toisella hieman olkapäätäni. En viitsinyt riskeerata enää. Kuntoni on parempi kuin tulokseni tänään.
19.11 Tonnivitosen kärkikolmikon ajat Menjo 3.38,40, Sandells 3.41,62 ja Bergdahl 3.42,53. Ruuskasen neljäs heitto 80,65.
NICLAS SANDELLSIN KOMMENTIT: - Tulin juuri St. Moritzista vuoristoleiriltä. Kuumuus tuntuu hankalalta, mutta siihen on totuttava, jos meinaa juosta Barcelonassa. Yllättävän hyvin meni.
19.17 Kim Duk-Hyeong aloitti pituuden 798:lla, ja Mikko Kivinen 767:llä. Jasmin Showlah voittaa naisten 200 metriä 25,39:llä, ja Kirsi Mykkänen juoksee 25,67. Ruuskasen toinen 81,08
19.18 Tommi Evilä aloittaa 3,1 sekuntimetrin myötätuuleen 812:lla!
19.19 Rainbow´n "Since You´ve Been Gonin" riffi jytisee, kun Morten Jensen aloittaa 804:llä.
19.20 Se oli naisten B-erä äsken. Brooks ei juokse A-erässä. Petteri Laxin ensimmäinen kantaa vain 728.
19.22 Roni Ollikaisen avaus 733. Kakkonen menee satasen tavoin Atkinsin tahtiin 195 metriä, mutta sitten junioreiden maailmanmestari Ferguson painaa ohi ja voittaa ajalla 23,28. Sari Keskitalo neljäs 24,92:lla. Brooks juoksi sittenkin ja sijoittui kolmanneksi.
19.25 Haatainen parantaa viimeisellään 77,34:ään. Ruuskasen viimeinen on kovin ponneton. EM-valinnoista syntyvä keskustelu ei ainakaan laannu.
19.28 Otto Kilven avaus 791, eli eiköhän EM-lippu mene Nokian konstaapelille...
19.29 Tähti voittaa myös 200 metriä ajalla 26,84.
19.30 Evilälle tuuli nyt 3,6 ja Tommi lentää 819:ään. Hän on EM-mitalikunnossa.
19.33 Jensenin toinen yliastutuksi. Lax tempaa yleisön mukaansa, ja ponnistus menee hivenen vahalankun päälle. Se oli pitkä hyppy se.
19.36 Miesten 3000 metriä alkaa. Jukka Keskisalon ilmeistä lähtöviivalla on vaikea lukea yhtään mitään, mutta yleisöä selvästi jännittää. Auringon paahde on menettänyt onneksi aivan tulisimman teränsä, mutta ilmankosteus on melko korkea. Kovia ovat miehet, jos alle kahdeksan minuutin tänään juoksevat.
19.38 Kilven toinen on yliastuttu, ja Lewis Korir lähtee johtamaan kolmosta. Keskisalo ottaa nelospaikan noin 15 metriä Korirista. Matti Räsänen seuraa Jukkaa tiiviisti.
19.40 Luvo Manyonyakin katselee punalippua erittäin pitkän hyppynsä jälkeen, eli tämä 18-vuotias superlupaus on vielä tuloksetta.
19.41 Keskisalon ensimmäinen tonni lupailee 7.55:n alitusta! Geof Kipsang siirtynyt kärkeen. Keskisalo jatkaa samaa vauhtia.
19.43 Keskisalo siirtynyt toiseksi ja Räsänen kolmanneksi. Joonas Harjamäki tulee myös aika hyvää vauhtia. Kivisen kolmas 764. Hanna Grobler ylittää ensimmäisellään 176.
19.46 Kun maaliin on 700 metriä, Keskisalo ottaa Kipsangin lähes kiinni. Kirikierrokselle lähdetään Kipsangin 8 metrin johdossa. Kipsang pitää helposti johtonsa, mutta Joensuun jäsentenvälisissä käy niin, että Räsänen voittaa Keskisalon! Evilä taas 819!
ANTTI RUUSKASEN KOMMENTTI: - Tuuli ja lämpö tekivät kilpailusta tosi vaikean. Yritin heittää tapojeni mukaan matalalle, mutta tulos sitten tuo.
MATTI RÄSÄSEN KOMMENTTI: - Tuntui helpolta juosta tasaisella vauhdilla peesissä. Hieman nihkeätähän se oli hyvin menneen leirin jälkeen.
19.49 Koririn voittoaika oli 7.59,57, Räsäsen 8.02,18, Keskisalon 8.02,23 ja Harjamäen ennätys 8.07,87.
19.50 Sepänmaakin meni 176 ensimmäisellään ja Tiina Hakanen kolmannellaan.
19.52 Lax kolmannellaan vain 730, mutta Ukrainan Oleksandr Soldatkin 789.
JUKKA KESKISALON KOMMENTIT: - Ei mihinkään! Lapinlahdella tonnivitonen edessä, ja toivottavasti miehellä vähän eri meininki päällä.
19.53 Kilven kolmas yliastuttu. Satasen finaalia esitellään. Hämäläinen jättää juoksematta, koska EM-raja meni rikki erissä. Rautanen juoksee.
19.57 Mullings voittaa runsaan metrin vastatuulessa satasen ajalla 10,16. Rautanen toinen 10,56:lla ja Åstrand kolmas 10,59:llä. Hakanen jää 176:een.
19.59 Sepänmaa ja Deirdre Mullen ylittäneet 181. Groblerin kolmas onnistuu myös.
MULLINGSIN KOMMENTTI: - Alkuerä oli erittäin hyvä, koska olen vasta toipunut takareisivammasta. Harmittaa, että finaalissa oli vastatuulta.
20.05 Mullen ja Lavern Spencer ylittivät 185 ensimmäisellään. Grobler ja Sepänmaa pudottivat. Miesten 800 metrin B-erä menossa.
20.07 Manyona on siirtynyt toiseksi pompattuaan Jensenin tavoin 805 mutta toiseksi parhaimmallaan 795.
20.09 Evilä sallitussa 816. Sepänmaa ei päässyt 185.
20.10 Ei päässyt Groblerkaan 185.
20.16 Mikko Lahtion kiri puree 800 metrin A-erässä: 1.48,10 eli EM-raja rikki ja lippu kouraan! Hän on sillä kolmas. Voittaja Japanin MAsato Yokota 1.46,82.
20.18 Kim 806 ja Jensen 805 viidennellään!
MIKKO LAHTION KOMMENTTI: - Kovaahan siinä mentiin, mutta toisella kierroksella tuli kavereita selkä edellä vastaan, ja se antoi voimia. Tarkoituksella otin hieman rauhallisemmin alun, koska kauden aiemmissa juoksuissani olen hyytynyt hieman lopussa.
20.21 Yleisö antaa asiantuntevat aplodit Caster Semenyalle, kun illan päätähti asettuu lähtöviivalle kädet selkänsä takana. Mitähän miettinee hän; kaukana kotoa, mutta ehkä sittenkin juuri sopivan turvallisessa paikassa.
20.22 Spencer pudottaa toisen kerran 196:sta. Mullen jäi 185:een.
20.25 Juoksijat esitellään jostain syystä uudelleen. SItten päästään matkaan "Pop Cornin" sävelin. Semenya ottaa kakkospaikan ja siirtyy puolimatkassa hyvän kyttäysaseman. Mari Järvenpää ja Ukrainan Olga Jekimenko pysyvät mukana. Semenyan viimeiset 50 metriä ovat riittävän vahvat. Semenyalle 2.04,22 eli juuri sitä, mitä hänen valmentajansa Mike Semen ennusti. Järvenpäälle 2.04,71.
20.29 Valtava toimittajien ja kuvaajien lauma ryntää radan varrelle, kun Kim parantaa viimeisellän 810. Spencer ei päässyt 196, joten hänen voittotuloksekseen jäi 193.
20.32 Manyona yliastuu viimeisensä eli jää neljänneksi 804:llä. Evilä muuten jätti viidennen hyppynsä väliin, eli sitä ihmettä ei nähdä, että hän ylittäisi samassa kilpailussa joka hypyllään kahdeksan metriä.
20.32 Jensenin viimeinen 816, eli nousee toiseksi, mutta Evilä on voittanut.
20.34 Evilän viimeinen ei ole jättihyppy, mutta kuitenkin 803. Erittäin hyvä sarja Tommilta, joka jää nyt yksinään johtamaan kokonaiskilpailua. Jäädään odottamaan vielä Caster Semenyan tiedotustilaisuutta.
CASTER SEMENYAN KOMMENTTI: - Ei ollut helppoa tulla tänne, ja olen hyvin tyytyväinen juoksuuni. Juuri 2.04:ää hainkin. Siirryin kärkeen, jotta pääsisin tavoitteeseeni. En osaa kuvata tunteitani IAAF:n päätöksen jälkeen, koska haluan vain kilpailla. Haluan edelleen päästä maailman kärkitasolle, ja ehkä ensi kerralla pääsen lähemmäs kahden minuutin rajaa.





















