Zenitha Eriksson kuntoutuu Kalevan kisoihin

Helmikuussa Suomen hallimestaruuden 800 metrillä voittanut Pedersören Falkenin Zenitha Eriksson avasi kesän kilpailukautensa Oravaisissa juoksemalla kelpo tuloksen 2.08,46. Viime kesänä Oulun Kalevan kisoissa hän hävisi Suomen mestaruuden ankarassa kamppailussa Sara Kuivistoa vastaan vain 0,12 sekunnin erolla.

Neljä vuotta sitten 17-vuotiaana 200 metriä 21,41 juossut Nakkilan Vireen Kristian Salo palasi pitkällisten selkävaivojen jälkeen ilahduttavasti kilparadoille 3½ vuoden tauon jälkeen. Kaksimetrinen ja 90-kiloinen Salo löysi talvella vihdoin itselleen sopivan fysioterapiaohjelman ja juoksi tiistaina Riihimäellä ajan 22,12.

Salon paluu juoksukuntoon on rohkaiseva esimerkki siitä, että urheilijan polku voi mutkaistakin tietä johtaa huipulle. Kausi 2014 kului kuntoutuksessa, syksyllä 2015 hän aloitti maanpuolustusvelvollisuutensa, syksyllä 2016 alkoivat opinnot teknillisessä korkeakoulussa ja puoli vuotta sitten Salo solmi avioliiton.

Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa opiskeleva ja Lappeenrannan Urheilu-Miehiä edustava Jatta-Juulia Hanski saavutti naisten 100 metrin aitajuoksussa alle 14 sekunnin tuloksia jo teini-ikäisenä vuosina 2011 – 2013. Riihimäellä Hanski juoksi ensi kerran neljään vuoteen uudestaan alle 14 sekunnin ajalla 13,92.

 

Kuulantyönnössä useita uusia lahjakkuuksia

Porin Yleisurheilun Eero Ahola palkittiin viime kesänä 17-vuotiaiden EM-kilpailuissa kuulantyönnön pronssimitalilla. Tänä vuonna Ahola on siirtynyt työntämään 19-vuotiaiden kuusikiloista kuulaa. Viime viikkojen kolmessa kilpailussaan hän on ylittänyt 19-vuotiaiden EM-rajan tuloksin 18,66, 18,77 ja 18,54.

19-vuotiaiden junioreiden tämän vuoden maailmantilastossa Lielahden Kipinän 17-vuotias Arttu Korkealaakso ja Vantaan Kenttäurheilijat-58:n Ville Välimaa ovat 18:nneksi sijoittuvan Aholan edellä 11:s ja 16:s. Junioreiden maailmantilaston kärjessä on norjalainen Marcus Thomsen hurjalla tuloksella 21,32.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Aada Koppeli voitti viime kesänä 14-vuotiaiden tyttöjen moukarinheiton Suomen mestaruuden ylittäessään ensi kerran 50 metriä tuloksella 50,26. Tällä viikolla Keuruulla Aadan oma ennätys tyttöjen kolmikiloisella moukarilla parani jo lähes 60 metriin 58,97.

Varsinais-Suomen Veteraaniurheilijoiden Kirsti Viitanen hyppäsi Kaarinassa kolmealoikkaa sentilleen saman tuloksen kuin 75-vuotiaiden naisten Suomen ennätys ja heitti keihästä 30 senttiä yli tämän ikäluokan Suomen ennätyksen. Viitanen täyttää 75 vuotta myöhemmin tänä kesänä.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 3.-4.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

JOUTSA 3.7.2017 Pommin kilpailut

Miehet,

600 m: 1) Tuomo Salonen EspTa 1.22,23.

Naiset,

600 m: 1) Karin Storbacka 30 PedersFa 1.35,86.

Kiekko: 1) Tuula Penttinen PuumViri 47,42, 2) Anna Olkkonen HartVo 42,90, 3) Maria Olkkonen 17 HartVo 40,75.

KRISTIINANKAUPUNKI 3.7.2017 Länkenin kilpailut

Miehet,

Kuula (6 kg): 1) Eero Ahola 18 PoYU 18,54 (19-v. EM-raja).

LEPPÄVIRTA 3.7.2017 Leppävirran Urheilijoiden maanantaikisat

Miehet,

Korkeus: 1) Matti Kostamo 70 LeppävirrU 143. – Ikätasoitus: 212.

Kuula (6 kg): 1) Lauri Lindqvist 19 SiilinjPo 16,61.

PAIMIO 3.7.2017 Varsinais-Suomen seuracup

Pojat,

200 m (-0,9 m/s): 1) Kalle Stylman 17 LiePa 23,19.

REISJÄRVI 3.7.2017 Pilkkeen kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Petri Käräjäoja 34 HaapavU 50,15, 2) Juuso Sillanpää 38 JKU 49,71, 3) Mikko Martinmäki VihannU 48,92.

Keihäs (700 g): 1) Eetu Peltokangas 16 ToholU 60,03, 2) Rasmus Yli-Kotila 16 KannUra 59,42.

Keihäs (400 g): 1) Topi Räsänen 11 ViitasVi 42,76.

Naiset,

Kuula: 1) Hanna Vuolteenaho 30 YlivKu 12,10, 2) Ronja Ruotanen YlivKu 12,05.

Kiekko: 1) Sandra Laulumaa Oulaisthu 41,53.

Kiekko (750 g): 1) Vilma Räsänen 14 ViitasVi 41,73 (ent. ennätys 34,39).

VIEREMÄ 3.7.2017 Koiton kilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Juha Kumpulainen 40 IisVi 14,87.

VÖYRI 3.7.2017 Oravais IF:n kilpailut

Naiset,

800 m: 1) Zenitha Eriksson PedersFa 2.08,46.

ALAVIESKA 4.7.2017 Virin heittokilpailut

Miehet,

Moukari: 1) Petri Rautio 35 AlavVi 63,92, 2) Victor Hongell 18 KronÅs 55,51.

IMATRA 4.7.2017 Imatran Inkeri-kisat

Miehet,

60 m (1,0 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 7,70, 2) Kasperi Vehmaa 12 LUM 8,18.

400 m: 1) Aki Ruotsalainen 46 LUM 52,89. – Ikätasoitus: 47,91.

800 m: 1) Konsta Hämäläinen 19 SulkavU 1.57,93.

Pituus: 1) Arttu Tyystjärvi ImatrU 687 (1,2 m/s), 2) Otto Pulkkinen 16 ImatrU 660 (0,3).

Keihäs: 1) Ville Kamppuri JoKa 65,70.

Naiset,

400 m: 1) Moona Korkealaakso 15 LUM 58,55.

Keihäs (500 g): 1) Venla Peltola 16 LUM 45,97.

KAARINA 4.7.2017 Aikuisurheiluliiton Varsinais-Suomen mestaruuskilpailut

Naiset,

3-loikka: 1) Kirsti Viitanen 75 VSVU 6,17 (-0,3 m/s). – Ikätasoitus: 11,82.

Keihäs (400 g): 1) Kirsti Viitanen 75 VSVU 22,14. – Ikätasoitus: 50,35.

KALAJOKI 4.7.2017 Junkkareiden kilpailut

Miehet,

200 m (-1,2 m/s): 1) Markus Erkkilä 19 KannUra 22,79.

KANGASALA 4.7.2017 Kangasalan Urheilijat -68:n viikkokisat

Miehet,

100 m (0,7 m/s): 1) Eliel Nikkola 19 VehmaistU 14,62 (down-urheilijoiden Suomen mestari).

Piuus: 1) Eliel Nikkola 19 VehmaistU 395.

Kuula: 1) Eliel Nikkola 19 VehmaistU 7,23.

Eliel Nikkolan video:

KEURUU 4.7.2017 Järvituulicup

Seiväs: 1) Ilze Bortaščenoka 30 Latvia (LAT) 360.

Moukari (3 kg): 1) Aada Koppeli 15 JKU 58,97 (15-v. ka-7).

KUOPIO 4.7.2017 Reippaan kuukausikisat

Naiset,

Keihäs: 1) Miia Makkonen SysmSi 49,28, 2) Heli Liimatta JoKa 43,47.

KURIKKA 4.7.2017 Kurikan kansalliset kilpailut

Miehet,

Pituus: 1) Jarmo Kaleva TeuvRi 695 (1,6 m/s), 2) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 692 (2,5), myös 667 (1,0).

Moukari: 1) Simon Solvin PedersFa 58,98.

Keihäs (400 g): 1) Tomek Niemi 11 VähänkVi 41,10.

Naiset,

400 m: 1) Veera Perälä 17 SeinäjSU 57,94.

1000 m: 1) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 3.08,24.

Moukari: 1) Maija Valli KurikRy 53,35.

Keihäs: 1) Milla Koski-Vähälä 18 LimingNM 45,00.

Keihäs (500 g): 1) Anni-Linnea Alanen 15 VaasVa 48,29 (ent. ennätys 38,96 -16).

Keihäs (400 g): 1) Anni-Linnea Alanen 15 VaasVa 48,42.

LEMPÄÄLÄ 4.7.2017 Hämeen seuracup

Pojat,

4x100 m: 1) TP (M15) 46,93 (Ville Suoniemi, Ari Mahmoudian, Saku Laine, Jaakko Linnus).

Tytöt,

4x100 m: 1) TP (N15) 50,59 (Saga Vanninen, Venla Väliharju, Lotta Alasaukko-oja, Vilma Itälinna), 2) TP II (N15) 51,26 (Nea Lento, Rosa Muurasniemi, Meri Elomaa, Tuuli Ingman), (B-erän voittaja).

NAANTALI 4.7.2017 Varsinais-Suomen seuracup

Pojat,

4x50 m: 1) TuUL (M11) 28,62 (Alvar Itämeri, Eero Honkanen, Matias Auremaa, Emil Eriksson). – M9 4x50 m: 1) NaantLö (M9) 30,58 (Lukas Brandt, Viljami Launonen, Joona Auremaa, Lauri Tahkola).

4x100 m: 1) NaantLö (M15) 46,83 (Pauli Raitanen, Topi Haapasaari, Jami Vepsä, Aatu Koivisto).

Tytöt,

60 m (0,6 m/s): 1) Enni Virjonen 10 TuUL 8,86.

100 m (2,3 m/s): 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 12,24.

200 m (1,9 m/s): 1) Eveliina Ojaniittu 17 TuWe 25,92.

PARKANO 4.7.2017 Parkanon kesäkisat

Miehet,

Kuula: 1) Hannu Jalonen ParkU 15,06.

RIIHIMÄKI 4.7.2017 Häme-kisat

Miehet,

60 m (0,6 m/s): 1) Samir Demnati OrimJy 7,00, 2) Valtteri Ahtamo JKU 7,08.

100 m (-0,3 m/s): 1) Pål Haugen Lillefosse 16 Norja (NOR) 10,73, 2) Valtteri Ahtamo JKU 10,95, 3) Samir Demnati OrimJy 10,97, 4) Juho Kaihlajärvi JKU 11,00.

B-erä (0,0): 1) Heikki Nieminen JanJa 11,04 … 8) Otto Ylöstalo SibVa 11,72 (moniottelija).

200 m (2,1 m/s): 1) Niklas Bryggare HKV 22,06, 2) Hannes Siitonen HKV 22,08, 3) Kristian Salo NakkVire 22,12 (come-back, ed. kilp. 25.1.2014), 4) Kasperi Pöntinen LA 22,26, 5) Henri Mutanen TP 22,47, 6) Juho Kaihlajärvi JKU 22,54.

B-erä (0,7): 1) Heikki Nieminen JanJa 22,29, 2) Jonathan Brace EsboIF 22,32, 3) Atte Kurkikangas 18 TammRy 22,99.

1500 m: 1) Tommi Sundell PoYU 3.55,63, 2) Antton Launto SauvU 3.57,31, 3) Ilari Piipponen KarhKa 3.58,91.

110 m aj (1,8 m/s): 1) Valtteri Kalliokulju LiePa 14,53, 2) Otto Seppälä 32 LamminpKo 14,94, 3) Juha-Matti Iso-Jaakkola LauttakLu 15,89, 4) Lassi Raunio 34 TP 15,92, 5) Otto Ylöstalo SibVa 15,97, 6) Tuure Hollo LUU 16,01, 7) Antti Tanhuamäki SavRi 16,50.

Korkeus: 1) Heikki Pärnä 36 TuUL 190.

Pituus: 1) Miika Mäkinen RiihimKi 699 (0,6 m/s), 2) Jere Liskojärvi 18 HeTa 662 (0,4).

3-loikka: 1) Antti Tiekso 18 TuWe 14,85 (1,3), 2) Kaius Huoponen EspTa 14,27 (1,5), 3) Tommi Huoponen EspTa 14,23 (0,2).

Kuula: 1) Samuli Bryggare HKV 14,67.

Keihäs: 1) Pasi Kuusinen 36 HeinolIs 70,58, 2) Mohamad Mohd Kaida Qatar (QAT) 68,26, 3) Joonas Hyvärinen KUYU 65,00 … 5) Petri Ihander KUYU 58,12 (M22 10-ottelun Suomen mestari 2016).

Naiset,

60 m (0,7 m/s): 1) Jasmin Showlah HIFK 7,70.

100 m (1,8 m/s): 1) Sanni Mahonen 19 KUYU 12,13, 2) Noora Toivo ToijVau 12,28, 3) Aino Tapio SibVa 12,51.

200 m (0,4): 1) Anne-Mari Lehtiö KU-58 24,96, 2) Noora Toivo ToijVau 25,04, 3) Emma Hyvärinen TuUL 25,40, 4) Nea Laine 18 HämTa 25,68, 5) Noora Kauranen HämTa 25,94, 6) Amira Chokairy HKV 26,04, Sara Jokinen TP keskeytti. – B-erä (1,3): 1) Aino Tapio SibVa 25,64.

1500 m: 1) Selene Rossi 12 EspTa 5.02,73.

100 m aj (1,4 m/s): 1) Jatta-Juulia Hanski LUM 13,92, 2) Janette Rinne HKV 14,36, 3) Elisa Oksanen TP 14,76, 4) Noora Kauranen HämTa 14,77. – B-erä (-0,1): 1) Emma Hyvärinen TuUL 14,81.

Kuula: 1) Oona Vilermo NokU 13,66, 2) Niina Kelo 37 KUYU 13,63, 3) Sanni Pajasmaa 18 HIFK 12,58, 4) Minna Henttonen 42 MäntsU 12,16, 5) Riikka Purho 18 KouvU 12,14 … 9) Pinja Pikkupeura HIFK 10,15 (moniottelija). – Ikätasoitus: Kelo 14,53, Henttonen 13,91.

Kiekko: 1) Pinja Karhunen 19 HämTa 46,24, 2) Niina Kelo 37 KUYU 45,92, 3) Hanna-Mari Saalo 19 LA 43,03, 4) Milla Kelo 39 KUYU 42,98, 5) Johanna Lehtiö KU-58 42,88, 6) Sanni Salmio 19 KuusankKi 41,24, 7) Anna Olkkonen HartVo 41,16. – Ikätasoitus: N.Kelo 48,98, M.Kelo 47.28.

Moukari: 1) Mette Snellman KarhKa 58,74.

Keihäs: 1) Sanni Utriainen TP 51,76, 2) Meri Rautamies KarhKa 49,52, 3) Niina Kelo 37 KUYU 43,79, 4) Amanda Räty KUYU 43,06 … 9) Pinja Pikkupeura HIFK 29,42, 11) Sanni Pajasmaa 18 HIFK 26,12 (moniottelijoita).

SAVONLINNA 4.7.2017 ABC-kilpailut

Miehet,

Moukari: 1) Tommi Remes KiuruvU 69,31, 2) Markus Kokkonen PyhäselU 67,68. – Remes (x, 69,06, 69,15, 69,31, 68,31, 68,46). Kokkonen (65,49, 67,68, 67,26, 66,58, x, 67,21).

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 56,31.

Naiset,

800 m: 1) Annina Walling 32 SavRi 2.14,96, 2) Aida-Linnea Kukila JuankKu 2.15,22, 3) Mira Taulavuori OP 2.15,74, 4) Erika Utriainen 31 VeitsilKV 2.16,63.

3-loikka: 1) Jessica Miettinen 19 SavRi 12,34 (1,0 m/s).

Kuula: 1) Henna Sallinen 19 SavRi 12,89, 2) Salli Kirvesmies LUM 12,56.

Moukari (3 kg): 1) Inka Hasanen 17 HirvensU 53,22, 2) Minttu Kovanen 15 SavRi 51,61.

SOMERO 4.7.2017 Itäisen Varsinais-Suomen seuracup

Pojat,

2000 m: 1) Veikka Sarén 15 SomEsa 5.55,29.

Tytöt,

Kuula (3 kg): 1) Heidi Nevala 16 KosKa 13,45.

Moukari (3 kg): 1) Marika Virtanen 14 SomEsa 55,51 (14-v. ka-7).

VANTAA 4.7.2017 Myyrmäen heitot

Miehet,

Kiekko: 1) Mika Loikkanen 43 KUYU 47,31, 2) Riku Kauppila 30 KUYU 46,34. – Ikätasoitus: Loikkanen 55,05.

Kiekko (600 g): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 38,89.

Naiset,

Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 VU 42,62.

ÄHTÄRI 4.7.2017 Viiskuntakisat

Miehet,

400 m: 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 53,30 (moniottelija).

Seiväs: 1-2) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU & Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 435.

Kiekko (1,5 kg): 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 36,81.

Naiset,

Seiväs: 1) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 350 (14-v. ka-9).