Viimeistelyä Kauhavan SM-kilpailuihin - Kotimaankatsaus 27.-30.7.

Kalevan kisojen jälkeisenä viikonloppuna järjestettiin perinteiseen tapaan iso joukko kesän suurimpia kansallisia juniorikilpailuita. Ensi viikonloppuna ovat vuorossa 22-vuotiaiden ja 19-vuotiaiden Suomen mestaruuskilpailut Kauhavalla.

Kauhavalla kilpailee oman ikäluokkansa Suomen mestaruuksista noin puolet yleisurheilun miesten ja naisten maajoukkueidenkin jäsenistä: KAUHAVA 4.-6.8.2017 22-v. ja 19-v. SM-kilpailut .

Saga Anderssonin torstaina Myyrmäessä hyppäämää seiväshyppytulosta 441 ovat useat arvioineet 17-vuotiaiden Suomen ennätykseksikin. Nykysääntöjen mukaan 17-vuotiaiden Suomen ennätys on kuitenkin Wilma Murron tulos 445, jonka hän hyppäsi hallikilpailuissa 27. joulukuuta vuonna 2015.

Hallikilpailuiden tulokset on nykyisin rinnastettu ulkokilpailuiden tuloksiin. Hallikauden tulokset marras- ja joulukuulta puolestaan tilastoidaan yhä vuodenvaihteen ylittävälle kalenterivuodelle, mutta ennätyksiksi ne hyväksytään sen kalenterivuoden tuloksina, jolloin ne on tehtykin.

 

Suunnistuksen Euroopan mestari kokeili ratajuoksua

Mielenkiintoisen lajikokeilun teki suunnistuksen tuore 18-vuotiaiden Euroopan mestari Anu Tuomisto, joka voitti Närpiössä viikonloppuna Österbottenin juniorimestaruuden 3000 metrin ratajuoksussa ainoana kilpailijana. Hänen seuransa yleisurheilussa on IF VOM.

15-vuotias Helsingin Kisa-Veikkojen Atte Timgren juoksi Eläintarhassa 110 metrin aitajuoksun 91,4-senttisin aidoin 15,08. Nopeammin ovat samanikäisenä juosseet vain Kalle-Pekka Tiihonen, Ville Aarnivala ja Niko Tahvanainen. Heistäkin kaksi viimemainittua juoksi lyhyempää aitaväliä. Tiihosen ikäkausiennätys on 14,98.

Kristiinankaupungin Länkenin jo 53-vuotias Johan Åkerlund heitti Kauhajoella Suupohjan kisoissa kiekkoa upeasti 51,87. Tulos kohoaa Suomen vuositilastossa 14:nneksi. Seinäjoen Kalevan kisoissa Åkerlund oli 16:s. Oman ikäluokkansa 50-vuotiaiden ja sitä vanhempien maailmantilastossa Åkerlund on tämän vuoden paras.

TIlastopajacupissa juostiin hyvätasoiset 200 metrin kilpailut, jotka valitettavasti jouduttiin puskemaan vastatuuleen. Voittajat olivat Tampereen Kisa-Tovereiden Eerikki Pekkola ja Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Minna Laukka ajoin 21,76 ja 24,68. Molemmat ylsivät Seinäjoen Kalevan kisoissa viidensiksi.

40-vuotias Turun Urheiluliiton Mika Lönnblad työnsi Tilastopajacupissa kuulaa tasan 17 metriä. Tällä tuloksella hän nousee vuositilastossa seitsemänneksi. Saman sijoituksen hän saavutti myös Seinäjoen Kalevan kisoissa. Lönnblad on sijoittunut Kalevan kisoissa pistesijoille jo kahdeksana vuonna peräkkäin.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 27.-30.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

KURIKKA, Jalasjärvi 27.7.2017 Jalaksen heittokilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Niklas Loukola SeinäjSU 15,80, 2) Jussi Tukeva 30 JalasjJa 15,15.

Kiekko (600 g): 1) Topi Räsänen 11 ViitasVi 36,89.

Moukari (4 kg): 1) Linus Nurminen 14 KristU 53,13.

Keihäs (400 g): 1) Topi Räsänen 11 ViitasVi 44,89.

Naiset,

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,40.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 29,16.

Moukari (2,5 kg): 1) Ellen Uschanow 12 RaisKu 41,10, 2) Pinja Kärhä 10 LoimJa 37,07 … 4) Venla Kärhä 10 LoimJa 31,28 (kaksoset).

MIKKELI, Ristiina 27.7.2017 Etelä-Savon seuracup

Pojat,

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 58,97.

Keihäs (700 g): 1) Tatu Hiltunen 17 SulkavU 68,65.

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Eevi-Inkeri Tossavainen 14 SavRi 4.36,16, 2) Aino-Maria Tossavainen 12 SavRi 5.00,52.

ORIVESI 27.7.2017 Ponnistuksen juniorikilpailut

Tytöt,

800 m: 1) Inka Peltola 10 VehmaistU 2.36,47.

PARIKKALA 27.7.2017 Etelä-Karjalan junnumestaruuskilpailut

Pojat,

200 m aj (-0,7 m/s): 1) Kasperi Vehmaa 12 LUM 30,94, 2) Rasmus Vehmaa 12 LUM 32,87 (kaksoset).

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Tara Saikkonen 14 ParikkU 48,55.

POSIO 27.7.2017 Pitäjänmestaruuskilpailut

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 56,69.

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 17 KuusamEV 55,09.

RAAHE 27.7.2017 Vesan kisat

Miehet,

Seiväs: 1) Johan-Antti Kivilahti 19 HaapajKi 470 … 6) Matias Tornberg 9 Raahve 190.

Naiset,

Seiväs: 1) Elina Lampela 19 OP 385, 2) Henriikka Könönen KuivasjAu 385.

TURKU 27.7.2017 Tilastopajacup & Estejuoksun Varsinais-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

60 m (0,7 m/s): 1) Eero Honkanen 11 TuUL 8,62, 2) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 8,65, 3) Eemil Siuko 10 PunkalKu 8,75 … 5) Lukas Brandt 9 NaantLö 9,16 (B-erän voittaja 0,3 m/s).

200 m (-0,3 m/s): 1) Eerikki Pekkola TKT 21,76, 2) Erik Back HIFK 22,05, 3) Sampo Kiviharju 33 HämTa 22,20, 4) Tuomas Lehtonen 19 LiePa 22,30, 5) Abdinasir Warsame TuUL (SOM) 22,42, 6) Kalle Kompuinen 18 SäkylU 22,53, 7) Henri Mutanen TP 22,57, 8) Daniel Savolainen 18 JKU 22,60, 9) Kalle Stylman 17 LiePa 22,73 (B-erän voittaja 0,5 m/s) … 11) Aatu Koivisto 17 NaantLö 23,15 (B-erän 3:s), 34) Raimo Koskela VSVU 26,31 (E-erän 5:s 0,9 m/s). – Ikätasoitus: Koskela 21,58.

1500 m: 1) Antton Launto SauvU 3.55,94, 2) Aki Nummela 32 HKV 3.58,12, 3) Wilho Hautala 18 LA 3.58,63, 4) Markus Teijula 19 NaantLö 4.03,21 … 8) Miika Lehtinen 18 JKU 4.06,57, 9) Vilho Kilpeläinen 17 PiikkKe 4.06,64, 10) Roope Hyvärinen 18 RaumU 4.06,66, 11) Teppo Syrjälä 42 TeivoSt 4.08,38, 15) Tuure Haapanen 15 TuUL 4.14,22 (B-erän 2:nen), 16) Mikko Vesma 15 TuUL 4.14,26 (B-erän 3:s). – Ikätasoitus: Syrjälä 3.52,52.

3000 m ej: 1) Hannu Granberg LA 9.08,29, 2) Aki Nummela 32 HKV 9.46,56, 3) Maunu Toivari TuUL 9.51,77.

110 m aj (100 cm, -1,5 m/s): 1) Pyry Santahuhta 18 KankaanpSL 14,48, 2) Miska Sundberg 19 JKU 14,61, 3) Oscar Varalahti 18 SalVil 15,57.

200 m aj (0,7 m/s): 1) Kosti Saine 13 KankaanpSL 29,99, 2) Simeon Vorselman 13 HKV 30,61, 3) Lassi Pihlavisto 13 HKV 30,86, 4) Antti Sainio 12 TP 31,02.

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 18 KarijTa 490 … 4) Verneri Vesala 13 FoSa 334, 5) Otto Hiivola 13 KalannVa 326.

Pituus: 1) Juha Sola NaantLö 728 (2,7 m/s), myös 717 (-0,1), 2) Daniel Ofosu TuWe 685 (2,3), 3) Aatu Koivisto 17 NaantLö 660 (2,6). – Pituus, 1 m ponnistusvyöhyke: 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 487.

Kuula: 1) Mika Lönnblad 40 TuUL 17,00, 2) Nico Oksanen LoimVo 16,35, 3) Mikko Toiviainen LoimJa 15,54. – Ikätasoitus: Lönnblad 18,93.

Kuula (5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 16,22.

Kiekko (1,5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 52,85. – Kiekko (1 kg): 1) Miika Lahtonen 14 MynämIs 51,26. – Kiekko (750 g): 1) Otto Hiivola 13 KalannVa 46,01, 2) Tuukka Juntunen 13 SalVil 44,81.

Keihäs (700 g): 1) Atte Sailola 17 SalVil 69,33. – Keihäs (400 g): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 40,42.

Naiset,

200 m (-1,9 m/s): 1) Minna Laukka 30 JKU 24,68, 2) Jenni Jokinen NakkVire 25,34, 3) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 25,43, 4) Annika Mäenpää NoormNo 25,47, 5) Laura Kolehmainen 34 HKV 25,68, 6) Tiia Tammisalo 18 TP 25,88.

300 m: 1) Linnea Loukola 15 RaisKu 42,23.

1500 m: 1) Katri Niemistö JKU 4.45,36, 2) Anna Hyvärinen 19 TuUL 4.51,33, 3) Andreina Kero 39 TuUL (GER) 4.53,86.

3000 m ej: 1) Sara-Elise Ruokonen 18 KuusjHu 11.40,21.

100 m aj (-0,8 m/s): 1) Erika Nevanperä KalajJu 14,52, 2) Emma Hyvärinen TuUL 14,53.

200 m aj (0,5 m/s): 1) Pinja Naula 13 TuUL 31,07, 2) Carla Liukkonen 13 SjuIF 31,09.

Korkeus: 1) Viivi Voutilainen TuUL 178, 2) Elina Kakko PerttPe 172.

Seiväs: … 3) Linnea Sariola 10 SomEsa 216.

Pituus: 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 555 (0,9 m/s), 2) Elina Kakko PerttPe 552 (moniottelija).

Kuula: 1) Hennariikka Järvinen 33 TuUL 13,57, 2) Suvi Arvela 19 VehmKi 11,82.

Kiekko: 1) Pauliina Aalto 37 RaisKu 49,45, 2) Elina Mattila TuUL 45,76, 3) Hennariikka Järvinen 33 TuUL 41,60, 4) Roosa Naula 16 TuUL 41,27, 5) Maria Vähätupa 16 KalannVa 39,88. – Ikätasoitus: Aalto 52,75.

Keihäs (400 g): 1) Pinja Kianta 15 LempKi 46,00, 2) Emilia Karell 14 SjuIF 43,15 … 9) Ella Kause 10 PoYU 26,95.

VANTAA, Myyrmäki 26.-27.7.2017 Avoimet Etelä- ja Kaakkois-Suomen juniorimestaruuskilpailut

1. päivä 26.7.

M19,

100 m (1,5 m/s): 1) Riku Illukka 18 VantSa 10,63 (18-v. ka-8), 2) Aaro Karjalainen 18 LA 11,14, 3) Mikael Granqvist 18 SibVa 11,15 (ent. ennätys 11,41), 4) Ilari Keränen 19 KarkkPo 11,16 (ent. ennätys 11,39). – 2. alkuerä (1,6): 1) Illukka 10,78.

400 m: 1) Mikael Granqvist 18 SibVa 50,18, 2) Martin Kidron 19 EspTa 50,46 … 4) Aki Ruotsalainen 46 LUM 51,95. – Ikätasoitus: Ruotsalainen 46,72.

110 m aj (100 cm, -1,1 m/s): 1) Vertti Viitala 19 HIFK 14,68, 2) Arttu Saari 18 KUYU 15,00 (debyytti).

5000 m kävely: 1) Joni Hava 18 KU-58 22.26,04, 2) Jere Niemi 19 KU-58 23.09,28.

Seiväs: 1) Timi Katila (22-v.) TapanilErä 472, 2) Anton Kunnas 18 SibVa 472.

Pituus: 1) Joska Tommola 18 LA 669 (1,8 m/s).

Moukari (6 kg): 1) Roope Auvinen 19 SjuIF 69,55, 2) Marco Kammer 19 HIFK 62,38.

M17,

100 m (-1,0 m/s): 1) Pavel Mäkinen 17 HIFK 11,19, 2) Eero Ilomäki 16 HIFK 11,29, 3) Batuhan Yildirim 16 HIFK 11,40, 4) Jermu Tarkiainen 16 HyvinkSU 11,42.

400 m: 1) Elias Jrad 17 KU-58 51,38, 2) Mauno Havukorpi 16 VihdVi 51,63 … 6) Aleksi Rajaniemi 14 LA 55,34 (B-erän 3:s).

1500 m: 1) Atte Nevala 15 KU-58 4.17,37 … 4) Ramses Backman 14 PorvU 4.29,15.

110 m aj (91,cm, 0,0 m/s): 1) Joni Järvinen 17 LA 14,42, 2) Tatu Heikkinen 17 HIFK 14,76, 3) Daniel Aaltonen 17 HKV 14,78, 4) Atte Timgren 15 HKV 15,08 (15-v. ka-4), 5) Max Koskinen 16 EspTa 15,58.

Moukari (5 kg): 1) Tobias Söderholm 16 SjuIF 58,75, 2) Santtu Kotamäki 16 NurmijYU 58,64, 3) Kimi Rinnekari 16 NurmijYU 58,24.

N19,

100 m (-0,1 m/s): 1) Charlotta Bützow 19 HKV 12,41. – 2. alkuerä (-2,2): 1) Bützow 12,63.

400 m: 1) Jessica Rautelin (20-v.) EsboIF 56,38, 2) Nadia Korkman (20-v.) EsboIF 57,75.

100 m aj (-0,3 m/s): 1) Noora Juslin 18 BorgåAk 14,50, 2) Veera Miettinen 18 HKV 14,76, 3) Gia Reinholm 18 KarhKa 14,85.

N17,

100 m (-1,3 m/s): 1) Sara Siltala 16 HKV 12,43.

400 m: 1) Elin Mickos 17 SibVa 58,25, 2) Kiia Keinonen 17 TP 58,98.

1500 m: 1) Salla Laukkanen 17 LA 4.52,42.

100 m aj (76,2 cm, 0,0 m/s): 1) Kia Kemppainen 17 LA 14,52 … Janette Hanski 17 KarhU keskeytti.

Korkeus: 1) Rebekka Sukselainen 16 EspTa 166.

Moukari (3 kg): 1) Jenna Sorvari 17 PorvU 55,94, 2) Emma Uosukainen 16 EspTa 54,52.

Keihäs (500 g): 1) Heta Paavola 17 KeravU 46,34 … 3) Janette Hanski 17 KarhU 36,34 (moniottelija).

2. päivä 27.7.

M19,

200 m (-2,7 m/s): 1) Mikael Granqvist 18 SibVa 22,61.

800 m: … 6) Samuel Taipale (26-v.) EspTa 2.58,38 (luokan 38 Suomen mestari).

5000 m: 1) Samuel Fishaye 19 LeppävaarSi (ETH) 16.21,30 (debyytti).

400 m aj: 1) Anton Kunnas 18 SibVa 54,91, 2) Jevgeni Aleksandrov (22-v.) HIFK 55,98.

Kuula (6 kg): … 2) Jere Liskojärvi 18 HeTa 12,25 (moniottelija).

Kiekko (1,75 kg): 1) Roope Auvinen 19 SjuIF 47,28 … 4) Jere Liskojärvi 18 HeTa 39,22.

M17,

200 m (-2,8 m/s): 1) Pavel Mäkinen 17 HIFK 23,26, 2) Mauno Havukorpi 16 VihdVi 23,52.

800 m: 1) Atte Nevala 15 KU-58 2.02,22.

400 m aj (83,8 cm): 1) Eero Ilomäki 16 HIFK 56,47, 2) Batuhan Yildirim 16 HIFK 58,61.

Korkeus: 1) Casper Tillander SibVa 200.

Kiekko (1,5 kg): 1) Antti Pränni 16 EspTF 47,55.

N19,

200 m (-3,8 m/s): 1) Beda Eronen (22-v.) HKV 25,72.

Seiväs: 1) Jatta Salmela (25-v.) VasaIS 382, 2) Silja Sippola (22-v.) KauhWi 332.

Pituus: 1) Saara Hakanen 18 KUYU 584 (1,9 m/s).

Kuula: 1) Riikka Purho 18 KouvU 12,22, 2) Iina-Kaisa Mäkelä 18 KUYU 12,18.

Kiekko: 1) Hanna-Mari Saalo 19 LA 41,83, 2) Riikka Purho 18 KouvU 41,59, 3) Sanni Salmio KuusankKi 41,29.

N17,

200 m (-3,0 m/s): 1) Sara Siltala 16 HKV 25,73, 2) Sandra Liljendal 17 BorgåAk 26,03.

800 m: … 2) Elma Hannikainen 12 VU 2.25,07.

3000 m: 1) Salla Laukkanen 17 LA 10.28,90.

400 m aj: 1) Elin Mickos 17 SibVa 63,51, 2) Reetta Kämäräinen 17 EspTa 64,92, 3) Jenna Vakkilainen 12 VantSa 75,35.

Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 441 (naisten ka-3 & 19-v. ka-2 & 17-v. ka-2), 2) Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 342. – Andersson (392-o, 410-o, 420-o, 435-o, 441-xo, 446-xxx).

Pituus: 1) Elina Kujala 17 KUYU 558 (2,4 m/s), 2) Janette Hanski 17 KarhU 554 (2,1).

Kuula (3 kg): 1) Janette Hanski 17 KarhU 15,37.

Raportti:

KAUHAJOKI 28.7.2017 X Suupohjan kisat

Miehet,

Seiväs: … Olli Rannikko 33 NokU ilman tulosta (480-xxx).

Pituus: 1) Jarmo Kaleva TeuvRi 685 (0,0 m/s).

Kuula: 1) Jussi Tukeva 30 JalasjJa 15,13.

Kiekko: 1) Juha Lahdenranta 41 PoYU 52,57, 2) Johan Åkerlund 53 KristLä 51,87. – Ikätasoitus: Åkerlund 73,63, Lahdenranta 58,99.

Keihäs: 1) Toni Kuusela KuortKu 67,57, 2) Toni Hiekka 33 PalosUS 64,68.

Naiset,

200 m (-0,2 m/s): 1) Iida Kalliomäki 19 EsboIF 26,03.

Korkeus: 1) Eleriin Haas KristU (EST) 176, 2) Elina Smolander LapuanVi 176. – Haas (168-o, 172-xo, 176-o, 180-xxx). Smolander (172-o, 176-xxo, 180-xxx).

Seiväs: 1) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 340.

Kiekko: 1) Jaana Kivistö 54 TeuvRi 34,33. – Ikätasoitus: 48,58.

MAARIANHAMINA (ÅLAND) 27.-28.7.2017 Ahvenanmaan mestaruuskilpailut

1. päivä 27.7.

Naiset,

300 m: 1) Anni Nylund 15 JomalaIK 41,91.

800 m: 1) Maria Söderlund 18 LumparlUIA 2.16,84.

2. päivä 28.7.

Naiset,

1500 m: 1) Maria Söderlund 18 LumparlUIA 4.53,78.

LIMINKA 29.7.2017 Moniotteluiden Pohjois-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

5-ottelu: 1) Aino Vuorjoki 12 KuivasjAu 1744 (60 m aj 76,2 cm aidoin 9,90).

NÄRPIÖ 28.-29.7.2017 Österbottenin juniorimestaruuskilpailut

1. päivä 28.7.

M19,

100 m (0,2 m/s): 1) Mathias Launonen 19 NärpKr 11,13.

Korkeus: 1) Alexander Björkgren 15 JakobstDr 180.

Pituus: 1) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 677 (0,6 m/s), 2) Jimi Nukala 17 VasaIS 652 (0,5).

Moukari (6 kg): 1) Victor Hongell 18 KronÅs 65,37.

N19,

100 m (0,8 m/s): 1) Henriikka Parpala 19 KokkVe 12,03, 2) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 12,26, 3) Felicia Åbacka (20-v.) 12,42.

2. päivä 29.7.

M19,

200 m (-1,7 m/s): 1) Mathias Launonen 19 NärpKr 22,87.

100 m aj (83,8 cm, -3.7 m/s): 1) Alexander Björkgren 15 JakobstDr 14,12.

N19,

200 m (-2,1 m/s): 1) Mathilda Kvist 18 VasaIS 26,08.

800 m: 1) Zenitha Eriksson (25-v.) PedersFa 2.08,01, 2) Jonna Julin (24-v.) IFNykarl 2.10,69.

3000 m: 1) Anu Tuomisto 18 IFVOM 10.51,17 (suunnistuksen 18-v. Euroopan mestari).

Seiväs: 1) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 375, 2) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 365 … 4) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 315.

Keihäs (500 g): 1) Minna Hollanti 16 GamlakarlIF 45,96.

ORIMATTILA 29.7.2017 SUL:n Tähtikisat 3/7

Miehet,

100 m (0,5 m/s): 1) Viljami Kaasalainen MiKV 10,78, 2) Samir Demnati OrimJy 10,98, 3) Markus Jutila HeinolIs 11,03 (ent. ennätys 11,25). – 1. alkuerä (0,4): 1) Demnati 10,99. – 2. alkuerä (1,9): 1) Kaasalainen 10,83, 2) Jutila 11,03.

800 m: 1) Wilho Hautala 18 LA 1.56,34, 2) Lauri Hassi OrivPo 1.56,50, 3) Tuomas Puputti IFRaseb 1.56,74 … 5) Miika Lehtinen 18 JKU 1.57,50, 7) Eero Saleva SjuIF 1.58,05 (5000 m SM-3 2017), 11) Joonatan Junkkala 17 VammSV 2.00,08 (B-erän voittaja), 14) Aleksi Rajaniemi LA 2.03,33 (B-erän 4:s).

3000 m ej: 1) Vilho Kilpeläinen 17 PiikkKe 10.16,42.

Seiväs: 1) Robin Nool 19 Viro (EST) 520 … Aleksi Saarelainen EspTa ilman tulosta (490-xxx).

Pituus: 1) Roni Ollikainen HKV 753 (1,0 m/s), 2) Kristian Bäck VasaIS 740 (0,6), 3) Juha Sola NaantLö 727 (1,3), 4) Topias Koukkula KangU 725 (1,5), 5) Joona Kokkola ValtimVa 723 (0,4), 6) Konsta Kauppinen OrimJy 720 (0,6), 7) Miika Mäkinen RiihimKi 687 (1,3). – Ollikainen (753/1,0, 744/1,0, 738/0,2, 723/2,4, -, -). Bäck (x, 702/2,2, 740/0,6, 737/1,4, x, 719).

3-loikka: 1) Eelis Snåre 14 LA 12,65 (1,9 m/s).

Kuula: 1) Arttu Kangas KankaanpSL 19,26, 2) Kristo Galeta 34 Viro (EST) 19,14, 3) Jander Heil Viro (EST) 17,17, 4) Eetu Kangas SeinäjSU 14,08 (moniottelija). – Kangas (x, 19,00, 19,26, 18,60, 18,90, 19,15).

Kiekko: 1) Gerd Kanter 38 Viro (EST) 61,40, 2) Olli Takala LA 53,33, 3) Ville Kivioja NokU 52,89, 4) Teemu Poikolainen JoKa 52,02, 5) Jouni Helppikangas 46 OrimJy 50,74, 6) Eetu Kangas SeinäjSU 40,38. – Kanter (x, x, 60,97, 61,40, x, x). Takala (x, 52,19, 52,32, 53,33, 53,24, 52,44). – Ikätasoitus: Kanter 65,49, Helppikangas 62,34.

Moukari: 1) Joachim Koivu EsboIF 65,91, 2) Joni Syrjälä TP 63,36, 3) Fredrik Fröberg SjuIF 62,11.

Keihäs: 1) Magnus Kirt Viro (EST) 86,06, 2) Keshorn Walcott Trinidad & Tobago (TTO) 85,22, 3) Tero Pitkämäki 35 SeinäjSU 81,96, 4) Sami Peltomäki AlajAn 74,19, 5) Braian Toledo Argentiina (ARG) 73,69, 6) Toni Lifländer ImatrU 71,44, 7) Pasi Kuusinen 36 HeinolIs 68,42, 8) Mohamed Kaida QAT 68,32. – Kirt (78,28, 86,06, 83,27, 83,58, x, 83,57). Walcott (82,46, 85,22, 81,24, 84,35, 80,39, -). Pitkämäki (x, 78,06, 81,96, 80,60, 79,65, x). – Ikätasoitus: Pitkämäki 82,99, Kuusinen 70,22.

Naiset,

100 m (0,5 m/s): 1) Sanni Mahonen KUYU 12,03 (ae. 12,01), 2) Minna Laukka 30 JKU 12,12, 3) Emmi Mäkinen JKU 12,36 (ae. 12,33), 4) Viivi Avikainen LA 12,46, 5) Anne-Mari Lehtiö KU-58 12,48, 6) Aino Tapio SibVa 12,49, 7) Iina Lehtimäki KuusankKi 12,50. – 1. alkuerä (0,5): 1) Laukka 12,25 … 5) Maria Huntington TP 12,69 (moniottelija). – 2. alkuerä (0,7): 1) Mahonen 12,01, 2) Mäkinen 12,33, 3) Avikainen 12,46.

800 m: 1) Reetta Joronen 17 SavRi 2.09,97, 2) Moona Korkealaakso 15 LUM 2.11,81, 3) Jemina Forss 17 TP 2.12,73, 4) Pinja Kotinurmi 15 LA 2.12,99, 5) Maria Murtorinne KuopRe 2.13,49, 6) Moona Latvala HKV 2.13,64, 7) Henni Tofferi 31 VU 2.13,73, 8) Janette Niemi 19 HaminPo 2.14,67, 9) Emma Jalkanen PorvU 2.15,50, 10) Hilla Uusimäki KU-58 2.16,09, 11) Eevi Siniketo 19 TP 2.16,41, 12) Venla Saari 14 JKU 2.16,64, 13) Helmi Vuorimaa 17 LA 2.17,96, 14) Anni Penttilä 16 VeikkVe 2.19,53. – (Jalkanen, Uusimaa, Siniketo, Vuorimaa & Penttilä juoksivat B-erässä.)

100 m aj: 1) Janette Rinne HKV 14,27, 2) Noora Kauranen HämTa 14,56, 3) Veera Miettinen HKV 14,79, 4) Reetta Hämäläinen LA 14,89, 5) Katriina Aalto ToijVau 15,89, Maria Huntington TP DNS

 (1,6 m/s): 1) Viivi Avikainen 30 LA 13,38, 2) Janette Rinne HKV 14,22, 3) Maria Huntington TP 14,40, 4) Noora Kauranen HämTa 14,41, 5) Veera Miettinen HKV 14,57. – 2. juoksu (1,4): 1) Rinne 14,27, 2) Kauranen 14,56, 3) Miettinen 14,79, 4) Reetta Hämäläinen LA 14,89.

Seiväs: 1) Laura Ollikainen 19 VarkKV 390, 2) Jatta Salmela VasaIS 390, 3) Mari Joronen 19 SimpU 340. – Ollikainen (380-xo, 390-o, 400-xxx). Salmela (360-xo, 380-xo, 390-o, 400-xxx).

3-loikka: 1) Elina Kostiainen VihdVi 12,28 (0,7 m/s), 2) Liisa Naskali NokU 12,03 (1,2).

Kiekko: 1) Kätlin Tõllasson Viro (EST) 53,87, 2) Niina Kelo 37 KUYU 45,68, 3) Tuula Penttinen PuumViri 45,36, 4) Milla Kelo 39 KUYU 39,13. – Ikätasoitus: N.Kelo 48,73.

Moukari: 1) Anna-Maria Orel Viro (EST) 66,86, 2) Krista Tervo KarhKa 65,88, 3) Inga Linna RiihimKi 62,33, 4) Tiina Rinnekari NurmijYU 61,30, 5) Johanna Witka 19 SomEsa 60,39, 6) Mette Snellman KarhKa 55,52, 7) Heli Pynnönen HankasHa 49,78. – Orel (63,73, 66,86, 66,01, 66,47, 66,13, 61,88). Tervo (x, 65,20, 65,88, x, 65,84, 65,49). Linna (62,33, x, 61,74, x, 62,14, x). Rinnekari (60,38, 59,14, 58,28, 61,30, 60,85, x). Witka (x, x, 60,39, x, 60,17, x).

Keihäs: 1) Jenni Kangas SeinäjSU 59,86 (kkk), 2) Elisabeth Lithell Ruotsi (SWE) 52,52, 3) Jelena Jaakkola SoinSi 51,58, 4) Sanni Utriainen TP 51,32, 5) Sanne Erkkola TuUL 50,28, 6) Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL 48,46, 7) Niina Kelo 37 KUYU 46,99, 8) Meri Rautamies KarhKa 46,93, 9) Sini Hentilä LaitJy 43,49. – Kangas (54,98, 58,31, x, x, 59,86, 57,73).

Keihäs (500 g): 1) Heta Paavola 17 KeravU 45,27.

Raportti I:

Raportti II:

KOUVOLA, Kuusankoski 29.-30.7.2017 Kouvola Junior Games

1. päivä 29.7.

Miehet,

100 m (-0,7 m/s): … 2) Lassi Hirvonen 16 ValkealKa 11,33.

Pituus: 1) Kasperi Vehmaa 12 LUM 502 (-1,1 m/s).

Kuula (6 kg): 1) Lauri Lindqvist 19 SiilinjPo 16,29.

Kuula (5 kg): 1) Ville Halonen 17 PyhäselU 16,51.

Naiset,

800 m: … 3) Marianne Salmi 11 MäntsU 2.36,39.

Kuula: 1) Riikka Purho 18 KouvU 12,26.

Kiekko: 1) Riikka Purho 18 KouvU 41,88.

Kiekko (750 g): 1) Veera Laamanen 15 HeinolIs 45,26.

2. päivä 30.7.

Miehet,

200 m (0,2 m/s): 1) Lassi Hirvonen 16 ValkealKa 22,76.

Kuula (2,5 kg): 1) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 12,01.

Naiset,

100 m (0,1 m/s): 1) Jatta-Juulia Hanski LUM 12,44, 2) Iina Lehtimäki KuusankKi 12,50.

Kuula (3 kg): 1) Veera Laamanen 15 HeinolIs 13,44.

LOHJA 28.-30.7.2017 Lohja Junior Games

1. päivä 28.7.

Miehet,

100 m (1,1 m/s): 1) Willem Kajander BorgåAk 10,66, 2) Mikke Jaakkola LUU 10,70, 3) Jonathan Brace EsboIF 10,81, 4) Viktor Kantele BorgåAk 10,98.

300 m aj: 1) Abdirahiim Salah 14 HIFK 43,54.

Korkeus: 1) Julius Kuusela 19 LUU 203, 2) Jussi Lepistö 19 OrivPo 190, 3) Lassi Saarela 16 LUU 184.

Moukari (6 kg): 1) Oskari Eskola 19 SäkylU 61,90, 2) Riku Laukkanen 18 TU-38 58,13, 3) Joonas Hasu 18 KouvU 57,26.

Moukari (5 kg): 1) Ville Vihersalo 17 EspTa 63,33.

Naiset,

2000 m: 1) Alisa Virtanen 15 JKU 6.28,00.

3000 m: 1) Saara Nikander LUU 9.54,79.

300 m aj: 1) Iida Verainen 14 NouSu 46,18 (14-v. erän voittaja), 2) Vilma Hakala 15 EspTa 46,35.

Seiväs: 1) Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 350, 2) Laura Sirkiä 19 SalVil 350.

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 56,66, 2) Kiia Siponen 16 ÄänekU 55,44, 3) Emma Uosukainen 16 EspTa 55,14, 4) Marika Virtanen 14 SomEsa 54,24.

2. päivä 29.7.

Pojat,

Korkeus: 1) Tumi Siranko 11 VantSa 146.

Keihäs (600 g): 1) Onni Ruokangas 14 JanJa 61,57, 2) Saku Laine 15 TP 59,79.

Keihäs (400 g): 1) Henrik Lehtinen 13 LauttakLu 50,48.

Tytöt,

60 m (-1,8 m/s): 1) Alisa Launonen (7-v.) NaantLö 6,80. – 4. alkuerä: 1) Launonen 6,79.

Seiväs: 1) Lumi Kenttä 11 IFRaseb 240.

Kiekko (750 g): 1) Patricia Kellgren 14 HIFK 42,33.

Kiekko (600 g): 1) Oona Räisänen 13 EspTa 41,15 … 4) Pinja Kärhä 10 LoimJa 29,63.

Moukari (2,5 kg): 1) Ellen Uschanow 12 RaisKu 42,55 … 3) Pinja Kärhä 10 LoimJa 35,78, 4) Venla Kärhä 10 LoimJa 31,58.

3. päivä 30.7.

Pojat,

200 m (-2,8 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 25,48.

60 m aj (76,2 cm, -0,4 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 9,07.

Pituus: 1) Evangelos Spartiotis 15 EspTa 633 (0,2 m/s).

Moukari (3 kg): 1) Mikko Huhta 13 NurmijYU 50,64, 2) Isko Kovanen 11 SavRi 37,27.

Tytöt,

200 m (-1,7 m/s): 1) Teresa Perttilä 12 HIFK 27,51.

300 m: 1) Alisa Virtanen 15 JKU 41,47, 2) Sandra Piippo-Pinho 15 HIFK 41,85 … 4) Inka Pöyry 13 HIFK 43,05 (14-v. erän voittaja).

Korkeus: 1) Ruth Toivola 9 HyvinkSU 124.

Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren 14 HIFK 13,57.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,65.

Keihäs (400 g): 1) Emilia Karell 14 SjuIF 44,34.

Raportti:

NIVALA 29.-30.7.2017 Keski-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

1. päivä 29.7.

Pojat,

Korkeus: 1) Roni Luokkanen 11 HimangU 144. – M9 Korkeus: 1) Anton Luokkanen 8 HimangU 126.

2. päivä 30.7.

Tytöt,

300 m: 1) Nelli Mustola 15 KalajJu 42,51.

TAMPERE 29.-30.7.2017 Hämeen junnumestaruuskilpailut

1. päivä 29.7.

Pojat,

100 m (0,4 m/s): 1) Taavi Leppänen 15 IkaalU 11,44.

1500 m ej: 1) Santtu Heikkinen 15 LempKi 4.37,62, 2) Patrik Järvinen 13 TP 5.07,62, 3) Konsta Manninen 11 TKJN 5.24,43.

Tytöt,

60 m (0,4 m/s): 1) Tuuli Ingman 13 TP 8,11. – N11 60 m (0,4 m/s): 1) Emmi Mäkinen 11 VehmaistU 8,55.

100 m (1,0 m/s): 1) Venla Väliharju 15 TP 12,56, 2) Nea Lento 15 TP 12,57.

1500 m ej: 1) Heljä-Viivi Unkila 15 FinMR 5.22,35 (debyytti), 2) Krista Manninen 13 TKJN 5.53,08.

Pituus: 1) Nea Lento 15 TP 581 (1,5 m/s).

Kiekko (600 g): 1) Iiris Veijola 12 HämTa 37,98, 2) Martta Laine 11 ValkeakHa 32,65.

2. päivä 30.7.

Pojat,

300 m: 1) Ville Suoniemi 15 TP 36,39, 2) Julius Lehto 15 TU-38 36,55.

2000 m: … 2) Konsta Manninen 11 TKJN 7.03,11.

Seiväs: 1) Verneri Vesala 13 FoSa 340.

Tytöt,

60 m aj (76,2 cm, -1,8 cm): 1) Vilma Väliharju 13 TP 9,74, 2) Anni Nurminen 13 TP 9,78.

100 m aj (76,2 cm, -1,2 m/s): 1) Venla Väliharju 15 TP 11,90.

Seiväs: 1) Iida Kujanpää 12 TP 271 … 3) Martta Laine 11 ValkeakHa 235.

Pituus: 1) Emmi Mäkinen 11 VehmaistU 472.

3-loikka: 1) Nea Lento 15 TP 12,07 (1,0 m/s).

Kiekko (750 g): 1) Venla Väliharju 15 TP 42,42.

 

Edellinen kotimaankatsaus 24.-26.7.