Tuulinen sää nakersi tulostasoa seurajoukkueiden eurocupissa

JKU:n toiveet noususta A-sarjaan seurajoukkueiden Euroopan cupin kilpailussa Slovakian Dubnica nad Váhomissa eivät kantaneet hedelmää.

JKU oli miesten ja naisten kilpailuissa viides ja kuudes. JKU:n urheilijoista Arno Laitinen pystyi moukarinheitossa lajivoittoon, joka heltisi 67,76 kantaneella heitolla.

Rajut vastatuulet pikajuoksuissa ja pituussuuntaisissa hypyissä nakersivat väkevästi tulostasoa. Seuraavassa tuloskooste kilpailusta.

Seurajoukkueiden Euroopan cupin B-ryhmä (pikamatkojen tuloksissa huomioitu vain kaikkien erien yhdistetyt tulokset):

Miehet, 100 m:1) Rytis Sakalauskas Liettua 10,78, ...7) Valtteri Ahtamo Suomi 11,33 (-2,1 m/s).

100 m: (cupin ulkopuolinen kisa): 1. erä (-0,5): 1) Charles Niessen Belgia 11,08,...5) Lauri Hassi Suomi 11,79.

200 m: 1) Imri Persiado 21,84,...5) Juho Kaihlajärvi Suomi 22,48 (-1,9 m/s).

400 m: 1) Badji Asamti Belgia 48,84,...6) Hassi 49,62.

800 m: 1) Arnaud Froidmont Belgia 1.52,16,...7) Jussi Huuskonen Suomi 1.56,02.

1500 m: 1) Pierre Antoine Balhan Belgia 3.50,34,...8) Anssi Puttonen Suomi 4.21,76.

3000 m: 1) Simas Bertasius Liettua 8.24,96,...10) Jussi Eskola Jussi Suomi 9.34,60.

5000 m: 1) Koen Naert Belgia 14.30,54,...3) Jaakko Nieminen 14.54,15 (kkk).

3000m ej: 1) Justinas Berzanskis Liettua 8.55,42,... 9) Dennis Rehnström Suomi 10.24,37.

110 m aj: 1) Koen Smet Belgia 13,90,...6) Ilari Manninen Suomi 15,17 (-2,7).

400 m aj: 1) Arnaus Ghislain Belgia 51,06,...4) Petteri Monni Suomi 52,79.

Korkeus: 1) Mihai Donisan Sveitsi 226,...5) Sami Itani Suomi 200.

Seiväs: 1) Ivan Horvat Serbia 540, ...4-6) Joonas Jokivartio Suomi 465.

Pituus: 1) Lazar Anic Serbia 731,2) Hassi 701.

Kolmiloikka: 1) Yochai Halevi Israel 16,07,...8) Jokivartio 13,08 (-0,7).

Kuula: 1) Marin Premeru Serbia 19,71,...6) Itani 14,41.

Kiekko: 1) Premeru 58,60,...6) Juuso Sillanpää Suomi 46,82.

Moukari: 1) Arno Laitinen Suomi 67,76.

Keihäs: 1) Edis Matusevicius Liettua 74,34,...4) Joel Karjalainen Suomi 67,28.

4 x 100 m: 1) Sveitsi 41,95,...5) Suomi (JKU) 42,91.

4 x 400 m: 1) Belgia 3.16,09,...8) Suomi (JKU) 3.23,39

Naiset, 100 m: 1) Lina Grincikaite Liettua 11,86,...6) Emmi Mäkinen Suomi 12,26 (-0,9).

200 m: 1) Grincikaite 23,81,...6) Ida Aidanpää Suomi 25,50 (-2,1).

400 m: Cynthia Bolingo Mbongo Belgia 53,99,...7) Anni Halko Suomi 1.00,45.

800m: 1) Egle Balciunaite Liettua 2.07,87,...5) Maria Valtanen Suomi 2.14,64.

1500 m: 1) Lenuta Simiuc Romani 4.34,48,...6) Tuulia Viberg 4.56,63.

3000 m: 1) Sara Donati Italia 9.52,80,...7) Pauliina Oksanen Suomi 11.00,53.

5000 m: 1) Diana Lobacevske Liettua 16.15,46,...6) Katri Niemistö Suomi 18.27,40.

3000m ej: 1) Oona Kettunen Suomi 10.26,87, 2) Biljana Cvijanovic Serbia 10.49,08.

100 m aj: 1) Sonata Tamosaityte 13,78, 2) Aidanpää 14,09 (-1,4).

400 m aj: 1) Katerina Halova Slovakia 1.00,27,...3) Emma Koistinen Suomi 1.01,49.

Korkeus: 1) Airine Palsyte Liettua 190,...9) Wilma Mainio Suomi 150.

Seiväs: 1) Fanny Smets Belgia 400,...6) Monika Ahonen Suomi 320.

Pituus: 1) Jana Veldakova Slovakia 626,...7) Ahonen 532.

Kolmiloikka: 1) Veldakova 13,75,...6) Salli Kokkinen Suomi 11,63 (-1,0).

Kuula: 1)  Giedre Kupstyte Liettua 15,54,...4) Johanna Salmela Suomi 12,67.

Kiekko:1) Zinaida Sendriute Liettua 60,75,...4) Salla Sipponen Suomi  47,89.

Moukari: 1) Veronika Kanuchova Slovakia 65,26, 2) Salmela 63,10.

Keihäs:1) Greta Daunoraite Liettua 44,19,...4) Sonja Alasalmi Suomi 41,77.

4 x 100 m: 1) Liettua 46,73,...7) Suomi (JKU) 49,28.

4 x 400 m: 1) Serbia 3.49,96,...4) Suomi (JKU) 3.57,26.

Kokonaispisteet: Miehet: 1) Cosma Vilnius 138, 2) Maccabi Tel-Aviv 138, 3) AK Radnički Kragujevač 137,... 6) Jyväskylän Kenttäurheilija 106.

Naiset: 1) Cosma Vilnius 123, 2) Centro Universitario Sportivo di Pisa 113, 3) AK Crvena Zvezda Belgrad 98,5, ...5) Jyväskylän Kenttäurheilijat 83,5.