Turun Urheiluliitto kiri OP-viestivoittoon pisteen erolla

Turun OP-viestikarnevaaleilla käytiin jälleen jännittävä taistelu. Turun Urheiluliiton, Helsingin Kisa-Veikkojen, Tampereen Pyrinnön ja Lahden Ahkeran viestiottelu ratkesi vasta viimeisessä juoksussa, miesten 4x170 metrillä kotiseura TuUL:n eduksi yhden pisteen erolla. Toiseksi sijoittui HKV. 

Miesten pikaviestin voitti Tampereen Pyrintö Valtteri Toimelan ankkuroimana, mutta Turun kakkossija jätti viestien kiertopalkinnon Kupittaalle.

Viestikarnevaali eteni tasaisesti. Myös Pyrinnöllä oli mahdollisuus voittoon. Turun Urheiluliitto ratkaisi ottelun lopulta itselleen miesten ja naisten pitkien viestien voitoilla.

Yksi turkulaisten voiton avaimista oli 15-vuotisten poikien voitto 4x680 metrin viestissä. Siinä Mikko Vesma, Tuure Haapanen, Pyry Suojanen ja Matias Vesma juoksivat ajan 7.29,98. Se jäi vain kolme sadasosaa karnevaalien lajiennätyksestä.

 

TURKU 27.1.2017 Kupittaan viestikarnevaali

(Lyhyt 170 m rata.)

Pisteet: TuUL 80 – HKV 79 – TP 75 – LA 35.

Miehet,

4x170 m: 1) TP 1.24,60 (Jouko Juntunen, Henri Mutanen, Olli Majuri, Valtteri Toimela), 2) TuUL 1.24,68 (Mika Ketola, Cheela Changala, Juho Launto, Jukka-Pekka Smolander), 3) HKV 1.25,16 (Jonathan Hyvärinen, Niklas Bryggare, Pyry Pusa, Vincent Quednau).

M19 4x170 m: 1) TuUL 1.24,97 (Harald Spoof, Niklas Karlstedt, Lauri Moisio, Joona Forsgren), 2) HKV 1.25,76 (Topias Laine, Kasper Kuivanen, Akim Rauf, Niko Viljola). – M17 4x170 m: 1) HKV 1.23,17 (parempi kuin miesten sarjan voittaja), (Lassi Kaukonen, Chibunna Ezeabasirim, Pyry Anttila, Tommi Mäkinen), 2) TuUL 1.25,68 (Joonas Salminen, Eetu Kuusela, Robin Lainto, Akseli Sautila), 3) LA 1.26,96 (Joni Takala, Joni Järvinen, Arttu Sandberg, Karim Echahid). – M15 4x170 m: 1) TP 1.31,46 (Joel Turkka, Ville Suoniemi, Ari Mahmoudian, Henrik Laitinen), 2) HKV 1.31,82 (Miki Laakso, Jere Raunio, Kristofer Aaltonen, Atte Timgren).

M13 4x85 m: 1) TP 49,58 (Eino Perämaa, Juuso Heinonen, Konsta Kankainen, Antti Sainio). – M11 4x85 m: 1) TuUL 52,91 (Eero Honkanen, Matias Auremaa, Eemil Aaltonen, Alvar Itämeri).

4x850 m: 1) TuUL 8.57,30 (Juuso Hakala, Joonas Lehtinen, Isaac Kipkemboi KEN, Saku Lehikoinen), 2) HKV 8.58,21 (Vincent Quednau, Samuel Vorselman, Pyry Pusa, Aki Nummela), 3) LA 9.13,06 (Hannu Granberg, Janne Kanerva, Leevi Kallio, Lassi Kuva).

M19 3x680 m: 1) HKV 5.28,16 (Topias Laine, Omar Abdi Mustaf, Niko Viljola), 2) TuUL 5.29,75 (Wiljami Itämeri, Eetu Lindholm, Niklas Lainto). – M17 3x680 m: 1) HKV 5.41,86 (Tommi Mäkinen, Lassi Kaukonen, Chibunna Ezeabasirim), 2) TuUL 5.46,59 (Teemu Brasier, Joonas Salminen, Robin Lainto).

M15 4x680 m: 1) TuUL 7.29,98 (Pyry Suojanen, Mikko Vesma, Matias Vesma, Tuure Haapanen), 2) TP 7.58,70 (Ville Suoniemi, Joel Turkka, Elias Marjamäki, Kasperi Valonen), 3) HKV 7.59,17 (Benjamin Lee, Jere Raunio, Antti Pihlavisto, Atte Timgren).

M13 4x510 m: 1) HKV 5.56,93 (Simeon Vorselman, Jaakko Siltala, Lassi Pihlavisto, Viljami Heinonen), 2) TP 6.01,76 (Patrik Järvinen, Eino Perämaa, Antti Sainio, Konsta Tynkkynen).

M11 4x340 m: 1) TuUL 4.04,20 (Eero Honkanen, Emil Eriksson, Eeli Matikainen, Matias Auremaa).

Naiset,

4x170 m: 1) TP 1.30,98 (Lotta Harala, Maria Huntington, Jessi Landström, Reetta Hurske), 2) HKV 1.32,81 (Jandeh Jallow, Beda Eronen, Annika Hannola, Oona Hujanen), 3) LA 1.34,62 (Ilona Kekkonen, Viivi Avikainen, Katja Hautaniemi, Reetta Hämäläinen, TuUL hylättiin (Emma Hyvärinen, Eeva Paavilainen, Maiju Niemelä, Sofia Kankaanpää).

N19 4x170 m: 1) TP 1.33,03 (Tiia Tammisalo, Julia Enarvi, Jemina Forss, Satu-Maaria Pentinlehto), 2) HKV 1.34,10 (Emmi Keinänen, Heidi Parikka, Essi Davies, Kira Kruuti). – N17 4x170 m: 1) TP 1.32,42 (Olivia Ben Khalifa, Olivia Mäkinen, Pinja Heinonen, Frida Hämäläinen), 2) TuUL 1.36,32 (Milja Heikura, Enni Harittu, Pihlamaari Frantti, Sunna Penttinen), 3) HKV 1.36,33 (Sara Siltala, Inka Laakso, Edith Berden, Sofie Roos). – N15 4x170 m: 1) TP 1.34,94 (Saga Vanninen, Vilma Itälinna, Venla Väliharju, Nea Lento), 2) TuUL 1.35,45 (Aino Honkanen, Kiia Jalonen, Emmi Valtonen, Ilona Ruohola).

N13 4x85 m: 1) TP 51,23 (Eerika Heiskala, Anniina Huura, Helmi Tarkiainen, Roosa Myllymäki), 2) TuUL 51,37 (Amilia Seppänen, Jenna Kuusivaara, Daniela Fernandez Furu, Pinja Naula), 3) HKV 51,46 (Siiri Siirtola, Edesa Gashi, Micaela Hänninen, Melissa Hänninen), 4) LA 52,22 (Ilona Saarikunnas, Edith Rantala, Milka Ukkonen, Sini Rajaniemi). – N11 4x85 m: 1) HKV 55,34 (Iida Tossavainen, Venla Reunanen, Chantelle Peter, Elinda Koivula).

4x680 m: 1) TuUL 7.44,11 (Maiju Niemelä, Silja Pelto-Piri, Venla Paunonen, Aino Paunonen), 2) HKV 8.01,47 (Annika Hannola, Beda Eronen, Oona Hujanen, Rauha Buchwald), 3) TP 8.10,93 (Essi Syrjälä, Henriika Lento, Eevi Siniketo, Roosa Lahtinen).

N19 3x680 m: 1) TP 6.02,66 (Aino Sikkinen, Jemina Forss, Kiia Keinonen), 2) TuUL 6.16,72 (Maria Ervast, Cindy Miettinen, Anna Hyvärinen), 3) HKV 6.24,13 (Tuuli Rasilainen, Emmi Keinänen, Kira Kruuti). – N17 3x680 m: 1) LA 6.05,91 (Silja Rönkä, Pinja Kotinurmi, Helmi Vuorimaa), 2) TP 6.08,11 (Frida Hämäläinen, Pinja Heinonen, Olivia Mäkinen), 3) HKV 6.16,72 (Paula Savolainen, Petra Häggqvist, Sofie Roos).

N15 4x510 m: 1) TuUL 6.02,40 (Amanda Niinikoski, Iines Aho, Sonja Kuusinen, Ilona Ruohola), 2) TP 6.03,32 (Saga Vanninen, Vilma Itälinna, Pihla Aro, Lotta Alasaukko-oja), 3) HKV 6.19,42 (Mimi Kontala, Aleksandra Viljanen, Pinja Ohtonen, Eeva Samberg). – N13 4x510 m: 1) TuUL 6.14,70 (Daniela Fernandez Furu, Elsa Karjalainen, Tinja Pirttikoski, Pinja Naula), 2) LA 6.16,61 (Ilona Saarikunnas, Minttu Kaukonen, Venla Läderberg, Sini Rajaniemi).

N11 4x340 m: 1) HKV 4.06,96 (Tilda Sokolnicki, Venla Virrantuomi, Elinda Koivula, Chantelle Peter).