Tampereen Pyrintö voitti Tera-sarjan

Tampereen Pyrintö voitti nuorten seuracupin suurimpien kuntien eli Tera-sarjan Espoon Leppävaarassa. Sarjassa kilpailevat yli 25 000 asukkaan kuntien seurat. 

Pyrinnön voittopisteet olivat 389. Toiseksi sijoittui Jyväskylän Kenttäurheilijat pistein 367 ja kolmanneksi Helsingin Kisa-Veikot 338 pisteellä. Isäntäseura Espoon Tapiot sijoittui neljänneksi. Mukana oli piirikilpailujen 16 parasta seuraa.

Seurat kannustivat urheilijoitaan railakkaasti. Kovimmin metelöi Porin Yleisurheilun huutosakki. Viimeisenä lajina kamppailtiin nurmikolla 16 x 60 metrin sukkulaviestin voitosta. Huikean jännittävä taistelu päättyi Espoon Tapioiden voittoon.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Venla Saari juoksi 14-vuotisten tyttöjen 2000 metrin Suomen ennätyksen 6.22,25. Hän sijoittui 15-vuotiaiden sarjassa Lappeenrannan Urheilu-Miesten Moona Korkealaakson jälkeen toiseksi. Korkeaalaakso voitti 15-vuotisten tyttöjen Suomen kaikkien aikojen toiseksi nopeimmalla ajalla 6.15,78. Riina Vilénin (omaa sukua Tolonen) 19 vuotta sitten juoksema Suomen ennätys on 6.12,66.

Poikien ja tyttöjen 11-17-vuotiaiden sarjoissa kilpaltiin 32 lajissa. Parhaat 17- ja 16-vuotiaat urheilivat samaan aikaan Ruotsi-Suomi-maaottelussa

Tampereen Pyrintö ja JKU ovat hallinneet seuracupia viime vuosina. Pyrintö oli paras myös viime vuonna ja JKU vuosina 2013, 2014 ja 2015.Espoon Tapiot oli Pyrinnön jälkeen kakkonen viime vuonna.

Tampereen Pyrinnön urheilijat voittivat tänä vuonna 32 lajista kuusi. Topi Rönni voitti 13-vuotiaiden poikien korkeushypyn, Saku Laine 15-vuotisten poikien kuulantyönnön, Patrik Järvinen 13-vuotiaiden poikien 1000 metriä, Riku Ahvenniemi 17-vuotiaiden poikien pituushypyn, Aleksi Savolainen 15-vuotiaiden poikien seiväshypyn ja Krista Lehti 11-vuotiaiden tyttöjen 150 metriä. Myös HKV saalisti kuusi lajivoittoa.

-Voitto tuntuu loistavalta. Lähdimme hakemaan mestaruutta, mutta koskaan ei tiedä, mitä tapahtuu. Urheilijamme suorittivat tasavahvasti, ei tullut floppeja, kertoi Tampereen Pyrinnön nuorisopäällikkö Pauliina Savijoki.

Pyrintö voitti varsin selvällä selvällä erolla, vaikka siltä puuttui urheilija 15-vuotiaiden poikien 2000 metrin juoksusta. Pyrinnön tsempparina palkittiin 11-vuotiaiden poikien 1000 metrillä neljänneksi juossut Tobias Syrjä.

- Tobias päihitti loppukirissä JKU:n juoksijan, mikä kuvaa hyvin koko joukkueemme taistelua, Savijoki hehkutti.

"Meillä on tosi hyvä yhteishenki ja hyvät valmentajat"

Seuracupin voitto on yksi nuorisotoiminnan tavoitteista.

- Tämä on tärkeä juttu seuralle, Savijoki painotti.

Yksi Pyrinnön lajivoittajista oli Aleksi Savolainen. Hän oli ykkönen 15-vuotiaiden poikien seiväshypyssä tuloksella 350.
Tiukassa kisassa kakkoseksi sijoittui samalla tuloksella Turun Urheiluliiton Eeli Heikkilä.
- Hypyt paranivat loppua kohden. Tämä oli kauden toiseksi paras kisani. Olin lähellä ylittää myös 360, joka olisi sivunnut ennätystäni. Ilma oli hyvä: Ei satanut eikä tuullut, Savolainen kertoi.

Pyrintö siirtyi kärkeen jo aikaisessa vaiheessa.

- 20 lajin jälkeen meillä oli hyvä pistejohto, Savolainen totesi.

Pyrinnössä perusasiat ovat kunnossa.

-Meillä on tosi hyvä yhteishenki ja hyvät valmentajat. Meillä on myös laaja ryhmä, josta löytyy korvaajat poisjäävien tilalle, Savolainen sanoi.

Savolainen tavoittelee kultamitalia ensi viikonloppuna moniotteluiden SM-kilpailuissa.

JKU paransi viimevuotista sijoitustaan yhdellä, mutta tavoitteli korkeinta.

- Tottakai hopeasija harmittaa, JKU:n joukkueenjohtaja Petteri Monni myönsi.

Monnin mielestä seuracup mittaa seuran juniorityön tasoa. Monet pääsevät urheilemaan muussa kuin päälajissaan, sillä kukin urheilija saa osallistua vain yhteen henkilökohtaiseen lajiin.

JKU:n Siiri Rainio pääsi varaedustajana juoksemaan 17-vuotiaiden tyttöjen 200 metriä. Hän sijoittui 11:nneksi ajalla 27,07. Rainion päälajit ovat 400 metrin aitajuoksu ja 800 metriä.

- Sain eilen tietää, että pääsen mukaan. Tunnelma oli loistava, Rainio kertoi.

(Jyrki Repola.)

Seuracup Tera-sarjan Finaali
Leppävaaran Stadion, Espoo
2.9.2017

LOPPUPISTEET:

1) Tampereen Pyrintö 389, 2) Jyväskylän Kenttäurheilijat 367, 3) Helsingin Kisa-Veikot 338, 4) Espoon Tapiot 313, 5) Turun Urheiluliitto 307,5, 6) Lahden Ahkera 289, 7) Borgå Akilles 276, 8) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 262,5, 9) Porin Yleisurheilu 251, 9) Imatran Urheilijat 251, 11) Savonlinnan Riento 241, 12) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 233, 13) Joensuun Kataja 212, 14) Nurmijärven Yleisurheilu 211, 15) Seinäjoen Seudun Urheilijat 204, 16) Hämeenlinnan Tarmo 203.

 

TULOKSET

 

Sukkulaviesti 16 x 60 m: 1) Espoon Tapiot 2.13,1, 2) Tampereen Pyrintö 2.13,2, 3) Jyväskylän Kenttäurheilijat 2.13,3, 4) Helsingin Kisa-Veikot 2.13,6, 5) Lahden Ahkera 2.15,8, 6) Turun Urheiluliitto 2.15,8, 7) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2.16,8, 8) Porin Yleisurheilu 2.18,5, 9) Borgå Akilles 2.18,7, 10) Seinäjoen Seudun Urheilijat 2.19,2, 11) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 2.20,4, 12) Nurmijärven Yleisurheilu 2.22,3, 13) Savonlinnan Riento 2.22,7, 14) Hämeenlinnan Tarmo 2.22,9, 15) Joensuun Kataja 2.23,8, Imatran Urheilijat DQ. Erä 1: 1) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 2.16,8, (Aleksi Hilska, Maisa Luostarinen, Erik Lipsanen, Peppi Pyyhtiä, Rasmus Vehmaa, Elisa Hilska, Kasperi Vehmaa, Rosa Vakendorff, Konsta Rutonen, Tanja Kokkonen, Aapo Vainikka, Sani Rantalainen, Jori Turtiainen, Riina Heikkonen, Antti Parkkonen, Minttu Mattinen), 2) Porin Yleisurheilu 2.18,5, (Niklas Ranne, Sofia Sivunen, Onni Ruusunen, Maisa Aarikka, Niklas Viikisalo, Jenny Karttunen, Aleksi Miikkulainen, Inkeri Ahokas, Juho Kivistö, Vera Karttunen, Joonas Lakkamäki, Liinu Karjala, Jeremy Rouvali, Eleonora Korpua, Patrik Jakonen, Laura Lepistö), 3) Seinäjoen Seudun Urheilijat 2.19,2, (Oliver Metsälä, Aliina Ojaniemi, Tuomas Lähdemäki, Kaisa Lähdemäki, Teemu Rantanen, Sara Takala, Lauri Takala, Julia Ojala, Niilo Mustalahti, Aada Mikkilä, Aukusti Jaskari, Saana Takala, Veeti Lehtiniemi, Meeri Elomaa, Daniel Tavisalo, Elise Lähdemäki), 4) Nurmijärven Yleisurheilu 2.22,3, (Luukas Lahti, Charlotte Kajander, Tuomas Teimonen, Sara Ahlfors, Roni Heikkonen, Thea Kolu, Eelis Lähdemäki, Selma Mäenpää, Matias Ketomäki, Essi Kärhä, Samu Käyhkö, Janette Lohilahti, Sauli Mokkila, Jemina Saari, Simo Kauppila, Erin Karjalahti), 5) Savonlinnan Riento 2.22,7, (Otso Nyyssönen, Ella-Sofia Kaiponen, Onni Nyyssönen, Helmi Karjalainen, Aatu Hartikainen, Aada Heiskanen, Juho Rissanen, Erin Kainulainen, Väinö Ripatti, Milla Pirkkalainen, Arttu Härkönen, Niina Karttunen, Niko Mutikainen, Sandra-Sofia Kosonen, Rasmus Hiltunen, Riikka Pitkänen), 6) Hämeenlinnan Tarmo 2.22,9, (Tuomas Rättö, Jenni Väänänen, Eeti Hänninen, Erika Juselius, Mikko Sumanen, Aino Ojaniemi, Eetu Nurmi, Moona Mäkelä, Arvi Väre, Emma Remes, Ukko Korhonen, Julia Tienhaara, Eino Vuori, Iida Lehtonen, Joonas Koponen, Erika Ahvenharju), 7) Joensuun Kataja 2.23,8, (Santeri Kekarainen, Olivia Panhelainen, Niklas Nykyri, Nella Voutilainen, Aatu Holopainen, Siiri Luostarinen, Ilmari Lehmus, Tiia Säde, Matias Ahtinen, Peppi Penttinen, Sakari Vallius, Aada Kokko, Arttu Simanainen, Lumi Kärkkäinen, Rasmus Lehikoinen, Jenna Riikonen), Imatran Urheilijat DQ, (Eeli Valtonen, Emilia Huittinen, Juho Venäläinen, Eevi Laatikainen, Niklas Laverty, Erika Lankinen, Sisu Mikkilä, Nelli Anttonen, Lauri Kykkänen, Anniina Kuukka, Mika Karkkonen, Ilona Repo, Vili Valtonen, Vilma Moilanen, Otto Pulkkinen, Aino Venäläinen), Erä 2: 1) Espoon Tapiot 2.13,1, (Jonne Isoherranen, Elmiina Siikala, Markus Hakala, Emma Koskinen, Johannes Hakala, Laura Einamo, Henri Matikainen, Hilla Saarinen, Jonatan Sperryn, Ellinoora Riikinsaari, Ibrahim El Mrabt, Vilma Hakala, Max Koskinen, Merituuli Saarela, Evangelos Spartiotis, Reetta Kämäräinen), 2) Tampereen Pyrintö 2.13,2, (Jesse Riissanen, Krista Lehti, Vili Lahtinen, Monamaria Pyhältö, Vikke Savola, Tuuli Ingman, Antti Sainio, Eerika Heiskala, Ari Mahmoudian, Vilma Itälinna, Aleksi Savolainen, Venla Väliharju, Joel Turkka, Nea Lento, Riku Ahvenniemi, Pinja Heinonen), 3) Jyväskylän Kenttäurheilijat 2.13,3, (Oliver Koskinen, Eevi Ylitalo, Antto-Ville Heinonen, Aljona Karamzina, Atte Leppänen, Alisa Seilonen, Pyry Lahtinen, Minea Vertala, Elmeri Valkonen, Netta Leppänen, Arttu Peltola, Ada Zitting, Eero Viljanmaa, Oona Nieminen, Pietari Valoranta, Pinja Hirvilahti), 4) Helsingin Kisa-Veikot 2.13,6, (Eino Sormunen, Elinda Koivula, Eero Sormunen, Chantelle Peter, Ville Kylmäpuro, Siiri Siirtola, Lassi Pihlavisto, Edesa Gashi, Miki Laakso, Mimi Kontala, Atte Timgren, Peppi Siirtola, Daniel Aaltonen, Edith Berden, Pyry Anttila, Petra Häggqvist), 5) Lahden Ahkera 2.15,8, (Otso Meronen, Helmiina Saarikunnas, Matias Salminen, Vilja Hautaniemi, Roni Rämä, Milka Ukkonen, Matias Somppi, Sini Rajaniemi, Eelis Snåre, Veera Lehtinen, Roope Rämä, Venla Pulkkanen, Joni Takala, Anni Sinelampi, Joni Järvinen, Aino Tuomi), 6) Turun Urheiluliitto 2.15,8, (Eero Honkanen, Carmen Welling, Matias Auremaa, Mimosa Heikura, Atte Öhman, Tinja Pirttikoski, Riku Uusitalo, Lotta Nurminen, Roope Kivelä, Emmi Valtonen, Eeli Heikkilä, Aino Honkanen, Eetu Kuusela, Enni Harittu, Jaakko Juvonen, Kaisla Koskela), 7) Borgå Akilles 2.18,7, (Alexander Heikkinen, Jessica Björksten, Henri Aspelin, Erin Johansson, Jami Leppäkoski, Ida Suuronen, Elliot Schmidt, Gisela Bergström, Linus Schmidt, Ida Henricson, Niklas Tallqvist, Jannika Viljakainen, Daniel Niva, Isabel Nieminen, Severi Mäntylä, Sandra Liljendal), 8) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 2.20,4, (Alex Brofeldt, Mila Heikkonen, Olaoluwa Oluseyi, Siru Huuskola, Sampo Väyrynen, Liina Tervo, Konsta Keijonen, Nora Koskela-Koivisto, Henrik Tapio, Ella-Maria Multala, Daniel Keane, Karoliina Isomäki, Teemu Nikula, Nea-Nora Heiskanen, Jaakko Poutanen, Hertta Hankimaa).

 

P11 150 m: 1) Juho Venäläinen ImU 21,03, 2) Santeri Kekarainen JoensKa 21,67, 3) Matias Auremaa TuUL 21,80, 4) Jesse Riissanen TampPy 22,12, 5) Alexander Heikkinen BorgåAk 22,21, 6) Eemil Eskola LahdA 22,23, 7) Oliver Koskinen JyväskKU 22,24, 8) Alex Brofeldt KeskiUYU 22,44, 9) Lauri Kylmäpuro HKV 22,48, 10) Santeri Purokoski EspTa 22,56, 11) Onni Ruusunen PorinYU 22,63, 12) Onni Nyyssönen SavonlRie 22,68, 13) Eeti Hänninen HämeenlTa 22,89, 14) Tuomas Teimonen NurmijYU 23,79, 15) Veeti Myllyperkiö SeinäjSU 25,20. Erä 1 (-0,2): 1) Oliver Koskinen JyväskKU 22,24, 2) Alex Brofeldt KeskiUYU 22,44, 3) Santeri Purokoski EspTa 22,56, 4) Onni Ruusunen PorinYU 22,63, 5) Onni Nyyssönen SavonlRie 22,68, 6) Tuomas Teimonen NurmijYU 23,79, 7) Veeti Myllyperkiö SeinäjSU 25,20, Erä 2 (-1,2): 1) Juho Venäläinen ImU 21,03, 2) Santeri Kekarainen JoensKa 21,67, 3) Matias Auremaa TuUL 21,80, 4) Jesse Riissanen TampPy 22,12, 5) Alexander Heikkinen BorgåAk 22,21, 6) Eemil Eskola LahdA 22,23, 7) Lauri Kylmäpuro HKV 22,48, 8) Eeti Hänninen HämeenlTa 22,89.

 

P11 1000 m: 1) Joonatan Venäläinen ImU 3.14,94, 2) Samuel Pasanen LahdA 3.18,10, 3) Anton Kettunen JoensKa 3.23,28, 4) Tobias Syrjä TampPy 3.24,03, 5) Kalle Tossavainen JyväskKU 3.24,09, 6) Joni Haapamäki SeinäjSU 3.25,49, 7) Maxim Både HKV 3.26,14, 8) Jonne Isoherranen EspTa 3.28,25, 9) Joel Seppälä HämeenlTa 3.34,86, 10) Rasmus Tenovuo TuUL 3.37,67, 11) Kevin Backman BorgåAk 3.37,77, 12) Kasperi Kemppainen NurmijYU 3.37,86, 13) Niklas Nuorsaari PorinYU 3.41,55, 14) Rasmus Kortesoja KeskiUYU 3.46,50, 15) Aslan Yalcin SavonlRie 3.55,18, 16) Veeti Ryökkynen LappUM 4.13,45.

 

P11 Pituus: 1) Eino Sormunen HKV 4,72, 2) Luukas Lahti NurmijYU 4,63, 3) Eero Honkanen TuUL 4,61, 4) Emil Törmälä TampPy 4,55, 5) Niklas Ranne PorinYU 4,38, 6) Niklas Nykyri JoensKa 4,32, 7) Tuomas Rättö HämeenlTa 4,31, 8) Erik Lipsanen LappUM 4,31, 9) Oliver Metsälä SeinäjSU 4,17, 10) Matias Salminen LahdA 4,16, 11) Olaoluwa Oluseyi KeskiUYU 4,12, 12) Hannes Bottas JyväskKU 4,02, 13) Eeli Valtonen ImU 4,01, 14) Otso Nyyssönen SavonlRie 3,91, 15) Albert Isaksson BorgåAk 3,88, 16) Markus Hakala EspTa 3,66.

 

P11 Keihäs: 1) Eero Sormunen HKV 37,92, 2) Antto-Ville Heinonen JyväskKU 37,74, 3) Aleksi Hilska LappUM 37,34, 4) Teemu Sinkkonen ImU 35,20, 5) Eeli Mustonen JoensKa 31,78, 6) Tomi Kuusisto TuUL 30,55, 7) Valtteri Vasama NurmijYU 29,22, 8) Hermanni Oravainen TampPy 26,65, 9) Oliver Koskelainen LahdA 26,22, 10) Henri Aspelin BorgåAk 26,17, 11) Veikko Koski PorinYU 25,45, 12) Jesse Kaipiainen KeskiUYU 23,41, 13) Tuomas Lähdemäki SeinäjSU 22,75, 14) Aapo Vanhanen EspTa 22,07, 15) Elias Kerälä HämeenlTa 20,43, 16) Pauli Paju SavonlRie 20,16.

 

P13 1000 m: 1) Patrik Järvinen TampPy 2.57,59, 2) Simeon Vorselman HKV 2.58,29, 3) Johannes Hakala EspTa 3.05,87, 4) Elmeri Kero TuUL 3.07,23, 5) Pyry Lahtinen JyväskKU 3.08,99, 6) Lauri Takala SeinäjSU 3.15,67, 7) Ilmari Lehmus JoensKa 3.17,30, 8) Aleksi Miikkulainen PorinYU 3.17,94, 9) Oscar Nyholm BorgåAk 3.18,07, 10) Matti Mansikka ImU 3.19,11, 11) Matias Somppi LahdA 3.26,83, 12) Jonne Mourujärvi NurmijYU 3.29,43, 13) Eetu Pohjonen LappUM 3.32,46, 14) Kai Yin SavonlRie 3.32,87, 15) Sisu Hakkarainen HämeenlTa 3.34,60, 16) Kalle Gauriloff KeskiUYU 3.39,30.

 

P13 60 m aj: 1) Kasperi Vehmaa LappUM 9,31, 2) Lassi Pihlavisto HKV 9,53, 3) Antti Sainio TampPy 9,54, 4) Sampo Väyrynen KeskiUYU 9,61, 5) Lassi Nalkki JyväskKU 9,85, 6) Niklas Viikisalo PorinYU 10,02, 7) Aatu Holopainen JoensKa 10,16, 8) Atte Öhman TuUL 10,20, 9) Lassi Lehtimäki EspTa 10,22, 10) Joonatan Vallin ImU 10,33, 11) Mikko Sumanen HämeenlTa 11,11, 12) Roni Heikkonen NurmijYU 11,25, 13) Aatu Hartikainen SavonlRie 11,41, 14) Atte Tuominen LahdA 11,80, 15) Linus Henriksson BorgåAk 12,08. Erä 1 (-1,6): 1) Niklas Viikisalo PorinYU 10,02, 2) Lassi Lehtimäki EspTa 10,22, 3) Joonatan Vallin ImU 10,33, 4) Mikko Sumanen HämeenlTa 11,11, 5) Roni Heikkonen NurmijYU 11,25, 6) Aatu Hartikainen SavonlRie 11,41, 7) Linus Henriksson BorgåAk 12,08, Erä 2 (-0,9): 1) Kasperi Vehmaa LappUM 9,31, 2) Lassi Pihlavisto HKV 9,53, 3) Antti Sainio TampPy 9,54, 4) Sampo Väyrynen KeskiUYU 9,61, 5) Lassi Nalkki JyväskKU 9,85, 6) Aatu Holopainen JoensKa 10,16, 7) Atte Öhman TuUL 10,20, 8) Atte Tuominen LahdA 11,80.

 

P13 Korkeus: : 1) Topi Rönni TampPy 161, 2) Joonas Lapinkero JyväskKU 158, 3) Roni Rämä LahdA 152, 4) Sisu Mikkilä ImU 152, 5) Ville Kylmäpuro HKV 148, 6) Henri Matikainen EspTa 142, 7) Konsta Keijonen KeskiUYU 142, 8) Veikka Loikas PorinYU 142, 9) Jami Leppäkoski BorgåAk 139, 10) Kalle Huttunen SavonlRie 136, 11) Riku Uusitalo TuUL 136, 12) Eetu Nurmi HämeenlTa 125, 13) Rasmus Vehmaa LappUM 125, 14) Topias Mustonen JoensKa 115, 15) Joona Paananen NurmijYU 110,

 

P13 Moukari: 1) Max Lampinen HKV 55,75, 2) Mikko Huhta NurmijYU 50,48, 3) Matias Tapanainen EspTa 36,91, 4) Isko Kovanen SavonlRie 33,57, 5) Aron Johansson BorgåAk 32,00, 6) Vikke Savola TampPy 31,82, 7) Petrus Jakonen PorinYU 29,31, 8) Teemu Rantanen SeinäjSU 28,76, 9) Kasper Karhunen LappUM 27,86, 10) Atte Leppänen JyväskKU 27,74, 11) Onni Rustholkarhu LahdA 26,74, 12) Alex Vuori KeskiUYU 23,36, 13) Viktor Jalamo TuUL 21,51, 14) Eeli Kinnunen JoensKa 14,52, 15) Vini Aarnikko ImU 10,96.

 

P15 2000 m: 1) Benjamin Lee HKV 6.22,30, 2) Denis Moskvin JoensKa 6.40,61, 3) Elias Risku KeskiUYU 6.45,88, 4) Hessu Malmstedt SavonlRie 6.48,55, 5) Sami Heino PorinYU 6.52,63, 6) Mika Karkkonen ImU 7.06,48, 7) Tommi Ilomäki JyväskKU 7.07,98, 8) Sisu Moilanen TuUL 7.09,25, 9) Teo Penttinen LahdA 7.26,79, 10) Victor Lindroos BorgåAk 8.07,34, 11) Ilmari Sarasmaa EspTa 8.24,64, 12) Jaakko Veijola HämeenlTa 8.50,86, Pyry Iltanen TampPy DNS.

 

P15 100 m aj: 1) Atte Timgren HKV 13,84, 2) Niilo Mustalahti SeinäjSU 14,01, 3) Ibrahim El Mrabt EspTa 14,44, 4) Konsta Rutonen LappUM 14,47, 5) Arttu Ahola JyväskKU 14,65, 6) Joonas Lakkamäki PorinYU 14,99, 7) Henrik Tapio KeskiUYU 15,05, 8) Eelis Snåre LahdA 15,28, 9) Matias Ahtinen JoensKa 15,38, 10) Ukko Korhonen HämeenlTa 15,69, 11) Lauri Honkanen ImU 15,69, 12) Ari Mahmoudian TampPy 16,05, 13) Väinö Ripatti SavonlRie 16,08, 14) Thomas Isaksson BorgåAk 21,67, Jeremi Siimes TuUL DNS, Samu Käyhkö NurmijYU DQ. Erä 1 (-1,2): 1) Joonas Lakkamäki PorinYU 14,99, 2) Eelis Snåre LahdA 15,28, 3) Matias Ahtinen JoensKa 15,38, 4) Ukko Korhonen HämeenlTa 15,69, 5) Lauri Honkanen ImU 15,69, 6) Väinö Ripatti SavonlRie 16,08, 7) Thomas Isaksson BorgåAk 21,67, Samu Käyhkö NurmijYU DQ, Erä 2 (-0,2): 1) Atte Timgren HKV 13,84, 2) Niilo Mustalahti SeinäjSU 14,01, 3) Ibrahim El Mrabt EspTa 14,44, 4) Konsta Rutonen LappUM 14,47, 5) Arttu Ahola JyväskKU 14,65, 6) Henrik Tapio KeskiUYU 15,05, 7) Ari Mahmoudian TampPy 16,05, Jeremi Siimes TuUL DNS.

 

P15 1000 m kävely: 1) Valtteri Kalanti HämeenlTa 4.26,03, 2) Pyry Suojanen TuUL 4.55,81, 3) Otto Ahonen TampPy 5.28,02, 4) Samuel Puustinen BorgåAk 6.12,85.

 

P15 Seiväs: : 1) Aleksi Savolainen TampPy 350, 2) Eeli Heikkilä TuUL 350, 3) Niklas Tallqvist BorgåAk 340, 4) Miska Käyhkö SavonlRie 310, 5) Aukusti Jaskari SeinäjSU 310, 6) Otso Mikkilä ImU 300, 7) Arttu Peltola JyväskKU 290, 8) Miro Tanninen JoensKa 280, 9) Miro Heikkonen KeskiUYU 270, 10) Johannes Mäkelä HKV 250, 11) Martti Hyvärinen LappUM 250, 12) Manu Metsäkangas LahdA 240, 13) Niko Mikkola PorinYU 220, 14) Arvi Väre HämeenlTa 220, 15) Saku Rouvinen NurmijYU 210, 16) Joona Koskinen EspTa 210,

 

P15 Kuula: 1) Saku Laine TampPy 15,15, 2) Jesse Sorvari BorgåAk 13,26, 3) Kaius Kaleva EspTa 13,00, 4) Arttu Härkönen SavonlRie 12,78, 5) Joonatan Veijola HämeenlTa 12,63, 6) Dani Lirkki JyväskKU 12,04, 7) Kaius Kemppainen TuUL 11,80, 8) Matias Ketomäki NurmijYU 10,82, 9) Roope Rämä LahdA 10,56, 10) Paavo Niinikoski HKV 9,06, 11) Lauri Kykkänen ImU 8,48, 12) Rasmus Kujala KeskiUYU 8,46, 13) Sakari Vallius JoensKa 8,29, 14) Aapo Vainikka LappUM 7,85, 15) Joonas Häkkinen PorinYU 7,44.

 

M17 200 m: 1) Joni Takala LahdA 23,24, 2) Eero Viljanmaa JyväskKU 23,51, 3) Jaakko Poutanen KeskiUYU 23,56, 4) Daniel Niva BorgåAk 23,60, 5) Daniel Aaltonen HKV 23,65, 6) Eino Vuori HämeenlTa 23,70, 7) Max Koskinen EspTa 23,70, 8) Eetu Kuusela TuUL 23,72, 9) Joel Turkka TampPy 23,77, 10) Niko Mutikainen SavonlRie 23,97, 11) Rasmus Lehikoinen JoensKa 24,88, 12) Vili Valtonen ImU 24,93, 13) Jeremy Rouvali PorinYU 24,94, 14) Veeti Lehtiniemi SeinäjSU 25,02, 15) Kaapo Kummunsalo LappUM 25,17, 16) Sauli Mokkila NurmijYU 28,92. Erä 1 (-0,4): 1) Daniel Aaltonen HKV 23,65, 2) Eino Vuori HämeenlTa 23,70, 3) Rasmus Lehikoinen JoensKa 24,88, 4) Vili Valtonen ImU 24,93, 5) Jeremy Rouvali PorinYU 24,94, 6) Veeti Lehtiniemi SeinäjSU 25,02, 7) Kaapo Kummunsalo LappUM 25,17, 8) Sauli Mokkila NurmijYU 28,92, Erä 2 (+0,1): 1) Joni Takala LahdA 23,24, 2) Eero Viljanmaa JyväskKU 23,51, 3) Jaakko Poutanen KeskiUYU 23,56, 4) Daniel Niva BorgåAk 23,60, 5) Max Koskinen EspTa 23,70, 6) Eetu Kuusela TuUL 23,72, 7) Joel Turkka TampPy 23,77, 8) Niko Mutikainen SavonlRie 23,97.

 

M17 Pituus: 1) Riku Ahvenniemi TampPy 6,59, 2) Patrik Jakonen PorinYU 6,48, 3) Severi Mäntylä BorgåAk 6,48, 4) Otto Pulkkinen ImU 6,38, 5) Evangelos Spartiotis EspTa 6,35, 6) Antti Parkkonen LappUM 6,12, 7) Rasmus Hiltunen SavonlRie 6,12, 8) Pietari Valoranta JyväskKU 6,09, 9) Simo Kauppila NurmijYU 6,01, 10) Daniel Tavisalo SeinäjSU 5,95, 11) Karim Echahid LahdA 5,94, 12) Christian Hänninen HKV 5,88, 13) Jaakko Juvonen TuUL 5,71, 14) Arttu Simanainen JoensKa 5,62, Eelis Soikkeli KeskiUYU NM.

 

M17 Kuula: 1) Jonathan Björksten BorgåAk 16,06, 2) Eeki Kokkonen JoensKa 13,11, 3) Eero Virtanen ImU 12,74, 4) Niclas Forsberg JyväskKU 12,54, 5) Joonatan Kiviö TuUL 12,51, 6) Kimi Rinnekari NurmijYU 12,20, 7) Joonas Koponen HämeenlTa 11,80, 8) Jori Turtiainen LappUM 11,41, 9) Aaro Iso-Kungas SeinäjSU 11,40, 10) Pyry Anttila HKV 11,30, 11) Elja Neuvonen EspTa 11,28, 12) Joni Järvinen LahdA 11,04, 13) Juuso Nurminen TampPy 10,47, 14) Teemu Nikula KeskiUYU 8,63, 15) Veikka Mikkonen SavonlRie 8,25, 16) Janne Pajunen PorinYU 4,70.

 

T11 150 m: 1) Krista Lehti TampPy 20,93, 2) Elmiina Siikala EspTa 21,58, 3) Chantelle Peter HKV 21,59, 4) Mimosa Heikura TuUL 21,60, 5) Maisa Luostarinen LappUM 22,55, 6) Olivia Panhelainen JoensKa 22,67, 7) Jenni Väänänen HämeenlTa 22,68, 8) Maisa Aarikka PorinYU 22,70, 9) Nea Koppeli JyväskKU 23,06, 10) Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie 23,14, 11) Aliina Ojaniemi SeinäjSU 23,14, 12) Helmi Cardona KeskiUYU 23,36, 13) Sofia Rinne LahdA 23,75, 14) Siiri Väyrynen ImU 24,19, 15) Erin Johansson BorgåAk 24,42, 16) Sanni Lehtonen NurmijYU 24,95. Erä 1 (+0,1): 1) Krista Lehti TampPy 20,93, 2) Maisa Aarikka PorinYU 22,70, 3) Ella-Sofia Kaiponen SavonlRie 23,14, 4) Aliina Ojaniemi SeinäjSU 23,14, 5) Sofia Rinne LahdA 23,75, 6) Siiri Väyrynen ImU 24,19, 7) Erin Johansson BorgåAk 24,42, 8) Sanni Lehtonen NurmijYU 24,95, Erä 2 (+0,4): 1) Elmiina Siikala EspTa 21,58, 2) Chantelle Peter HKV 21,59, 3) Mimosa Heikura TuUL 21,60, 4) Maisa Luostarinen LappUM 22,55, 5) Olivia Panhelainen JoensKa 22,67, 6) Jenni Väänänen HämeenlTa 22,68, 7) Nea Koppeli JyväskKU 23,06, 8) Helmi Cardona KeskiUYU 23,36.

 

T11 1000 m: 1) Venla Virrantuomi HKV 3.15,50, 2) Sofia Sivunen PorinYU 3.20,64, 3) Iida Kastarinen TampPy 3.24,34, 4) Vilja Läderberg LahdA 3.30,24, 5) Jenniina Eronen EspTa 3.35,90, 6) Linnea Kero TuUL 3.37,45, 7) Henni Piirainen KeskiUYU 3.40,66, 8) Erika Spoof JyväskKU 3.41,53, 9) Sara Parviainen NurmijYU 3.42,18, 10) Malin Lindblom BorgåAk 3.43,53, 11) Isabella Laverty ImU 3.43,76, 12) Oona Immonen SavonlRie 3.49,36, 13) Camilla Uschanov HämeenlTa 3.51,82, 14) Anni Rantanen SeinäjSU 3.52,81, 15) Nella Voutilainen JoensKa 3.53,06, 16) Saimi Kivelä LappUM 3.54,61.

 

T11 Pituus: 1) Helmiina Saarikunnas LahdA 4,67, 2) Carmen Welling TuUL 4,49, 3) Isabella Aaltonen HKV 4,44, 4) Eevi Ylitalo JyväskKU 4,24, 5) Emilia Huittinen ImU 4,19, 6) Mila Heikkonen KeskiUYU 4,18, 7) Monamaria Pyhältö TampPy 4,09, 8) Sara Ahlfors NurmijYU 4,09, 9) Emilia Rättö HämeenlTa 4,04, 10) Vilma Laaksonen PorinYU 3,90, 11) Saara Hokkanen EspTa 3,82, 12) Essi Nurmela SavonlRie 3,74, 13) Siiri Kvist SeinäjSU 3,73, 14) Peppi Pyyhtiä LappUM 3,64, 15) Jessica Björksten BorgåAk 3,45, 16) Iiris Voutilainen JoensKa 3,43.

 

T11 Keihäs: 1) Joanna Kangas SeinäjSU 31,92, 2) Aino Aalto HämeenlTa 29,08, 3) Maya-Maria Hautala TuUL 28,17, 4) Ella Kause PorinYU 27,37, 5) Pirkko Järvikylä JyväskKU 24,68, 6) Lumia Laakso KeskiUYU 23,11, 7) Iida Suvanto ImU 20,36, 8) Vilja Hautaniemi LahdA 19,82, 9) Charlotte Kajander NurmijYU 19,55, 10) Oona Moisio TampPy 18,89, 11) Natalie Saarinen EspTa 17,94, 12) Jemina Nikkanen SavonlRie 17,37, 13) Elinda Koivula HKV 17,19, 14) Melina Lundqvist BorgåAk 16,00, 15) Ida Valkendorff LappUM 15,24, 16) Kiira Kiiskinen JoensKa 14,65.

 

T13 1000 m: 1) Sini Rajaniemi LahdA 3.07,94, 2) Ida Suuronen BorgåAk 3.17,16, 3) Kiia Paavola JyväskKU 3.17,25, 4) Tinja Pirttikoski TuUL 3.17,46, 5) Isabella Hale HKV 3.22,24, 6) Nora Koskela-Koivisto KeskiUYU 3.23,09, 7) Tuuli Ingman TampPy 3.23,78, 8) Ida-Sofia Simola HämeenlTa 3.24,19, 9) Sanja Siurala EspTa 3.28,29, 10) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 3.30,88, 11) Inkaliina Nurminen NurmijYU 3.32,13, 12) Salla Ahonen ImU 3.33,38, 13) Siiri Luostarinen JoensKa 3.35,32, 14) Joanna Haapamäki SeinäjSU 3.38,08, 15) Aleksanda Huhtala PorinYU 3.50,45, 16) Anni Berg LappUM 4.21,50.

 

T13 60 m aj: 1) Alisa Seilonen JyväskKU 9,15, 2) Liina Tervo KeskiUYU 9,40, 3) Inkeri Ahokas PorinYU 9,70, 4) Venla Läderberg LahdA 9,79, 5) Vilma Väliharju TampPy 9,81, 6) Meeri Riiali ImU 9,82, 7) Siiri Siirtola HKV 9,95, 8) Laura Einamo EspTa 10,02, 9) Aino Ojaniemi HämeenlTa 10,25, 10) Helmi Laine SavonlRie 10,33, 11) Elisa Hilska LappUM 10,61, 12) Elsa Karjalainen TuUL 10,90, 13) Greta Laukala NurmijYU 11,25, 14) Julia Ojala SeinäjSU 11,34, 15) Tiia Säde JoensKa 11,91, 16) Ida Finell BorgåAk 12,74. Erä 1 (-1,5): 1) Aino Ojaniemi HämeenlTa 10,25, 2) Helmi Laine SavonlRie 10,33, 3) Elisa Hilska LappUM 10,61, 4) Elsa Karjalainen TuUL 10,90, 5) Greta Laukala NurmijYU 11,25, 6) Julia Ojala SeinäjSU 11,34, 7) Tiia Säde JoensKa 11,91, 8) Ida Finell BorgåAk 12,74, Erä 2 (+0,1): 1) Alisa Seilonen JyväskKU 9,15, 2) Liina Tervo KeskiUYU 9,40, 3) Inkeri Ahokas PorinYU 9,70, 4) Venla Läderberg LahdA 9,79, 5) Vilma Väliharju TampPy 9,81, 6) Meeri Riiali ImU 9,82, 7) Siiri Siirtola HKV 9,95, 8) Laura Einamo EspTa 10,02.

 

T13 Korkeus: : 1) Anni Konnu ImU 153, 2) Anni Nurminen TampPy 150, 3) Gisela Bergström BorgåAk 147, 4) Jenna Kuusivaara TuUL 141, 5) Mimosa Teerijoki JyväskKU 141, 5) Siiri Nyyssönen SavonlRie 141, 7) Miina Turpeinen HKV 141, 8) Alisa Tikkanen EspTa 141, 9) Ilona Saarikunnas LahdA 138, 10) Jenna Ojaniemi SeinäjSU 138, 11) Iiris Veijola HämeenlTa 135, 12) Essi Niinimäki LappUM 130, 13) Helmiina Kivilahti PorinYU 130, 14) Noora Sihvonen KeskiUYU 125, 15) Vaula Pispala NurmijYU 120, 16) Oona Kärkkäinen JoensKa 115,

 

T13 Moukari: 1) Tiina Järvinen LahdA 35,87, 2) Oona Ketomäki NurmijYU 35,71, 3) Anniina Huura TampPy 32,47, 4) Moona Mäkelä HämeenlTa 31,95, 5) Vilma Härkönen SavonlRie 31,82, 6) Oona Kaskinen TuUL 31,80, 7) Emmi Mäkäläinen JyväskKU 31,44, 8) Sara Puustinen BorgåAk 28,12, 9) Ida Cardona KeskiUYU 27,28, 10) Oona Räisänen EspTa 26,58, 11) Jasmin Pajunen PorinYU 18,93, 12) Tuuli Summanen LappUM 18,79, 13) Senja Ojalainen ImU 16,55, 14) Kristiina Kunnari SeinäjSU 14,45, 15) Angelina Ashour HKV 11,76, Silja Rossi TampPy .

 

T15 2000 m: 1) Moona Korkealaakso LappUM 6.15,78, 2) Venla Saari JyväskKU 6.22,25, 3) Aino Pihlava TampPy 6.50,44, 4) Ella Kainulainen SavonlRie 6.53,62, 5) Veera Kontkanen JoensKa 6.55,01, 6) Pihla Salonen PorinYU 7.00,81, 7) Jenni Johnsson LahdA 7.03,34, 8) Iines Aho TuUL 7.14,91, 9) Katharina Marekwia EspTa 7.30,27, 10) Hanna-Maija Siltanen KeskiUYU 7.31,80, 11) Suvi Rantala HämeenlTa 7.47,22, 12) Sanni Markkanen HKV 8.17,11, 13) Kiia Karttunen ImU 8.30,06, Jannika Viljakainen BorgåAk DNS.

 

T15 80 m aj: 1) Tanja Kokkonen LappUM 11,81, 2) Venla Väliharju TampPy 11,99, 3) Niina Karttunen SavonlRie 12,02, 4) Janette Lohilahti NurmijYU 12,40, 5) Aino Honkanen TuUL 12,55, 6) Venla Pulkkanen LahdA 12,75, 7) Ida Henricson BorgåAk 12,78, 8) Nelli Järvinen KeskiUYU 12,79, 9) Mimi Kontala HKV 12,85, 10) Ada Zitting JyväskKU 12,93, 11) Saana Takala SeinäjSU 13,13, 12) Ellinoora Riikinsaari EspTa 13,28, 13) Milka Riiali ImU 13,31, 14) Liinu Karjala PorinYU 13,66, 15) Emma Remes HämeenlTa 17,49, Aada Kokko JoensKa DQ. Erä 1 (-0,8): 1) Aino Honkanen TuUL 12,55, 2) Venla Pulkkanen LahdA 12,75, 3) Ida Henricson BorgåAk 12,78, 4) Saana Takala SeinäjSU 13,13, 5) Milka Riiali ImU 13,31, 6) Liinu Karjala PorinYU 13,66, 7) Emma Remes HämeenlTa 17,49, Aada Kokko JoensKa DQ, Erä 2 (-1,7): 1) Tanja Kokkonen LappUM 11,81, 2) Venla Väliharju TampPy 11,99, 3) Niina Karttunen SavonlRie 12,02, 4) Janette Lohilahti NurmijYU 12,40, 5) Nelli Järvinen KeskiUYU 12,79, 6) Mimi Kontala HKV 12,85, 7) Ada Zitting JyväskKU 12,93, 8) Ellinoora Riikinsaari EspTa 13,28.

 

T15 1000 m kävely: 1) Laura Kankkunen KeskiUYU 4.23,59, 2) Ellen Seisto EspTa 4.56,92, 3) Alina Tikka JoensKa 5.32,23, 4) Anni Välimäki PorinYU 5.38,00, 5) Essi Urpalainen ImU 5.38,78, 6) Nea Kylmänen NurmijYU 5.43,28, 7) Maria Yijälä JyväskKU 6.13,69, 8) Telma Huopainen SavonlRie 6.31,36, 9) Milka Ukkonen LahdA 6.33,42, 10) Taimi Vallinoja HKV 6.55,73, 11) Anne-Karin Kilkki LappUM 7.28,94.

 

T15 Seiväs: : 1) Annika Ahonen JyväskKU 320, 2) Essi Kärhä NurmijYU 310, 3) Fanny Lindholm BorgåAk 270, 4) Lotta Alasaukko-Oja TampPy 260, 5) Saara Niittymäki SavonlRie 250, 6) Liisa Lintula EspTa 240, 7) Fanny Ojala SeinäjSU 230, 8) Ilona Repo ImU 220, 9) Vera Karttunen PorinYU 190, 10) Peppi Penttinen JoensKa 190, 11) Hertta Ahonen TuUL 190, 11) Iida Haajanen KeskiUYU 190, 13) Saana Talsta HKV 170, 14) Anniina Piitulainen LappUM 150, Edith Rantala LahdA NH, Emmi Tuominen KeskiUYU DNS,

 

T15 Kuula: 1) Aada Koppeli JyväskKU 12,98, 2) Lotta Putkiranta EspTa 12,18, 3) Saga Vanninen TampPy 11,43, 4) Peppi Siirtola HKV 11,24, 5) Milla Pirkkalainen SavonlRie 10,77, 6) Ella-Maria Multala KeskiUYU 10,58, 7) Eeva Laine LappUM 10,58, 8) Tuuli Kinnunen JoensKa 10,42, 9) Veera Koskinen LahdA 10,40, 10) Aada Mikkilä SeinäjSU 9,96, 11) Emmi Valtonen TuUL 9,57, 12) Emmy Ollas BorgåAk 9,49, 13) Silja Toivonen HämeenlTa 9,38, 14) Hilla Mikkilä ImU 8,14, 15) Nina Seppälä PorinYU 5,71.

 

N17 200 m: 1) Sandra Liljendal BorgåAk 25,44, 2) Reetta Kämäräinen EspTa 26,02, 3) Elise Lähdemäki SeinäjSU 26,17, 4) Riina Heikkonen LappUM 26,21, 5) Sara Siltala HKV 26,32, 6) Pinja Heinonen TampPy 26,42, 7) Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 26,63, 8) Erin Karjalahti NurmijYU 26,81, 9) Hertta Hankimaa KeskiUYU 26,85, 10) Eleonora Korpua PorinYU 27,04, 11) Siiri Rainio JyväskKU 27,07, 12) Kaisla Koskela TuUL 27,35, 13) Aino Tuomi LahdA 27,60, 14) Iida Lehtonen HämeenlTa 27,68, 15) Aino Venäläinen ImU 28,01, 16) Jenna Riikonen JoensKa 28,29. Erä 1 (-0,1): 1) Erin Karjalahti NurmijYU 26,81, 2) Hertta Hankimaa KeskiUYU 26,85, 3) Siiri Rainio JyväskKU 27,07, 4) Kaisla Koskela TuUL 27,35, 5) Aino Tuomi LahdA 27,60, 6) Iida Lehtonen HämeenlTa 27,68, 7) Aino Venäläinen ImU 28,01, 8) Jenna Riikonen JoensKa 28,29, Erä 2 (+0,4): 1) Sandra Liljendal BorgåAk 25,44, 2) Reetta Kämäräinen EspTa 26,02, 3) Elise Lähdemäki SeinäjSU 26,17, 4) Riina Heikkonen LappUM 26,21, 5) Sara Siltala HKV 26,32, 6) Pinja Heinonen TampPy 26,42, 7) Sandra-Sofia Kosonen SavonlRie 26,63, 8) Eleonora Korpua PorinYU 27,04.

 

N17 Pituus: 1) Oona Nieminen JyväskKU 5,71, 2) Nea Lento TampPy 5,64, 3) Merituuli Saarela EspTa 5,45, 4) Edith Berden HKV 5,35, 5) Nelli-Rosa Korpua PorinYU 5,07, 6) Noora Tiainen LappUM 5,06, 7) Riikka Pitkänen SavonlRie 5,03, 8) Meeri Elomaa SeinäjSU 4,97, 9) Jemina Saari NurmijYU 4,95, 10) Nea-Nora Heiskanen KeskiUYU 4,86, 11) Enni Harittu TuUL 4,84, 12) Isabel Nieminen BorgåAk 4,82, 13) Anni Sinelampi LahdA 4,74, 14) Milla Uitti ImU 4,60, 15) Lumi Kärkkäinen JoensKa 4,36, 16) Vilma Kerälä HämeenlTa 4,09.

 

N17 Kuula: 1) Katri Erkkilä BorgåAk 13,94, 2) Kangas Emilia SeinäjSU 13,86, 3) Minttu Mattinen LappUM 12,43, 4) Rebekka Sukselainen EspTa 12,17, 5) Eerika Salomäki KeskiUYU 11,98, 6) Erika Ahvenharju HämeenlTa 11,54, 7) Riina Mantila LahdA 11,31, 8) Liina Ylikotila NurmijYU 11,31, 9) Riikka Lonkainen JoensKa 11,13, 10) Daniela Sandås TuUL 10,97, 11) Kaisa Pousi TampPy 10,80, 12) Pinja Hirvilahti JyväskKU 10,67, 13) Laura Lepistö PorinYU 10,63, 14) Salla Hovatov ImU 9,49, 15) Minttu Kovanen SavonlRie 9,34, 16) Essi Davies HKV 8,84.

   

 

 

joni_takala.jpg
p13_1000_m.jpg
t11_1000_m.jpg