Suomen joukkue 17-vuotiaiden Ruotsi-otteluun, "Tampereelta haetaan voittoja"

Suomen joukkueet puolustavat voittoja 17-vuotiaiden tyttöjen ja poikien yleisurheilumaaottelussa, joka kilpaillaan aikuisten Ruotsi-ottelun yhdessä Tampereen Ratinassa 1. syyskuuta.

Vuosi sitten Tukholmassa tytöt voittivat maaottelussa Ruotsin 107-94 ja pojat 108-93.

- Voitto on nytkin tavoitteena molemmissa maaottelussa. Ratinassa joukkueen tukena ja apuna on kotiyleisö, sanoo nuorten maaottelussa Suomen joukkueenjohtajana toimiva Jaakko Erkinheimo.

Suomen joukkueen kärkihahmoja ovat pituushyppyyn ja korkeushyppyyn osallistuva Jessica Kähärä, keihäänheittäjä Topias Laine ja moukarinheittäjä Sara Killinen. Kaikki kolme olivat mitaleilla kesällä 17-vuotiaiden EM-kisoissa Unkarin Györissä.

Isossa roolissa nuorten maajoukkueen pistejahdissa ovat myös pikajuoksijat Johanna Kylmänen, Kerttu Latvala ja Isac Wedenberg, jotka urakoivat useita lajeja.

Aikuisten Ruotsi-ottelu on Ratinassa iltakilpailuna 31.8.-1.9.

Suomen joukkkue 17-vuotiaiden Ruotsi-ottelussa 1.9.2018 Tampereen Ratinassa:

Miehet:                                                                                 

100m: Severi Mäntylä BorgåAk kauden paras 10,87, Niilo Mustalahti SeinäjSU 10,88

200m: Niilo Mustalahti SeinäjsU, 22,15, Isac Wedenberg BorgåAk, 22,10

400m: Joel Turkka TampPy, 49,62, Mauno Havukorpi VihdVie, 50,31

800m: Atte Nevala, KU-58, 1.57,37, Johannes Helander LimNM, 1.58,11

1500m: Julius Mäkinen TampPy, 3.54,39, Tuure Haapanen TuUL, 4.08,36

3000m: Eemil Helander JyväskKU, 8.34,91, Mustafe Muuse TuUL, 8.57,31

2000m ej: Santtu Heikkinen, LempKiYU, 6.13,92, Walte Hautala LahdA, 6.19,76

110m aj: Eero Hirvinen KanksLei, 13,73, Juuso PeltolaJyväskKU, 13,81

400m aj: Batuhan YildirimHIFK, 56,64, Jussi JulkunenKuopRei, 57,00

Korkeushyppy Arttu Mattila ÄänekU, 214, Ville Tuki TammRy, 196

Seiväshyppy Jami Siira TampPy, 480, Severi Niittymäki SavonlRie, 415

Pituus: Otto Pulkkinen ImU, 700, Tomi Valkama KauhWi, 685

Kolmiloikka: Oliver Kärki VaasVa, 14,65, Aapo Karvinen VammsVoi, 14,25

Kuulatyöntö: VesaLeveelahti VirtU, 18,42, Miikka Oinonen VammsVoi, 16,67

Kiekonheitto: Antti Pränni TFEspoo, 54,44, Rami Kankaanpää IlmajKi, 52,15

Moukarinheitto: Oskari Lahtinen NoormNo, 71,73, Kimi Rinnekari NurmijYU, 63,58

Keihäänheitto: Topias Laine HKV, 76,44, Juho Järvinen KarstKi, 68,55

5000m kilpakävely: Jerry Jokinen NaantLöy, 22.20,01, Lauri Joukas YlänKi, 22.51,13

4x100m: Niilo Mustalahti SeinäjsU, Eero Hirvinen KanksLei, Severi Mäntylä BorgåAk, Isac Wedenberg, BorgåAk, Juuso Peltola JyväskKU                 

4x400m: Mauno Havukorpi, VihdVie, Isac Wedenberg, BorgåAk, Olli Ahlgren, KuusKi, Joel Turkka, TampPy, Batuhan Yildirim, HIFK                                                                                

Naiset:                                                                                   

100m: Kerttu Latvala KeskiUYU,11,90, Johanna Kylmänen RaisKu, 11,87

200m: Kerttu Latvala KeskiUYU,24,84, Johanna Kylmänen RaisKu, 25,13

400m: Erin Karjalahti NurmijYU,57,40, Riina Heikkonen LappUM, 57,46

800m: Alisa Virtanen JyväskKU, 2.11,74, Veera Hakomäki SeinäjsU, 2.12,91

1500m: Nathalie Blomqvist IKFalken, 4.25,20, Ella Koskiniemi EspTa, 4.47,01

3000m: Moona Korkealaakso LappUM, 9.48,92, Heljä-Viivi Unkila TuUL, 10.05,29

2000m ej: Anni Penttilä VeikkVei, 7.05,50, Lotta Mäkinen JyväskKU, 6.45,14

110m aj: Tanja Kokkonen LappUM, 13,69, Sonja Stång KuivAu, 13,81

400m aj: Kia Laisi EspTa, 59,90, Pinja Heinonen TampPy, 61,88

Korkeushyppy: Jessica Kähärä MikkKV, 187, Inka Mehtola RaahVe, 168

Seiväshyppy: Minttu Koskiaho KarjTta, 385, Kiia Jullenmaa PorinYU, 365 / 378 -17

Pituushyppy: Jessica Kähärä MikkKV, 615, Nea Lento TampPy, 591

Kolmiloikka: Nea Lento TampPy,12,18, Ella Nisula KuivAu, 12,02

Kuulantyöntö: Annukka Saalismaa OulPy, 14,78, Emilia Kangas SeinäjsU, 15,26

Kiekonheitto: Sanni Kuparinen JanJa, 45,94, Roosa Naula TuUL, 44,90

Moukarinheitto: Sara Killinen LapVi, 69,52, Silja Kosonen SomE, 64,52

Keihäänheitto: Venla Peltola LappUM, 51,25, Elin Källberg VasaIS, 49,67

5000m kilpakävely: Sara Niittyviita LahdA, 27.19,70, Laura Kankkunen KeskiUYU, 27.39,27

4x100m: Minttu-Maaria Alanen VaasVa, Tanja Kokkonen LappUM, Kerttu Latvala KeskiUYU, Sonja Stång KuivsAu, Johanna Kylmänen RaisKu

4x400m: Erin Karjalahti NurmijYU, Riina Heikkonen LappUM, Kia Laisi EspTa, Johanna Kylmänen RaisKu, Pinja Heinonen TampPy                   

Joukkueen johto:

Joukkueenjohtaja: Jaakko Erkinheimo

Huoltajat:  Markku Kytölä, Svea Kytölä

Lihashuoltaja: Miika Wynne-Ellis

Psyykkinen valmennus: Linda Elo

Lääkäri: Jonne Väisänen

Valmentajat: Ari Kylmänen, Otto Kilpi, Olli Pulkkanen, Aki Nummela, Tommi Evilä, Jarmo Eronen, Tommi Huotilainen, Leena Paldanius

Lisätietoja:

Jaakko Erkinheimo

044 3586925