Suomalaiset voittivat Århusin EM-kilpailuissa 118 mitalia - Aleksi Ojala juoksuradalla

14-17-vuotiaiden Suomen mestaruuksista kilpaillaan parhaillaan Iisalmessa ja Raaseporissa. 19-vuotiaat kilpailivat viime viikonloppuna Pohjoismaisessa maaottelussa. Usea maajoukkueurheilija on Universiadeissa Taipeissa. Siksi uheilijamäärät muissa kuin arvokilpailuissa ovat tällä viikolla jääneet alkukesää pienemmiksi.

Turun Weikkojen Aleksi Ojala osallistui vain yhdeksän päivää Lontoon MM-kilpailuiden raskaan 50 kilometrin kävelyn jälkeen avoimiin Urjalan pitäjänmestaruuskilpailuihin. Ojala osoitti palautuneensa nopeasti, sillä hän voitti 800 metrin juoksun ajalla 2.14,36.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Elisa Kirvesniemi palkittiin Kalevan kisojen seitsenottelussa hopeamitalilla jo 11 vuotta sitten. Viime vuonna Kirvesniemi otteli ensi kerran yhdeksään vuoteen ja äskettäin Vaasassa hän voitti avoimen Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuden pistein 4986.

Aikuisurheilijoiden Euroopan mestaruuskilpailut järjestettiin tänä vuonna 20. kerran. Kilpailupaikka oli Tanskan toiseksi suurin kaupunki Aarhus. Suomen joukkue onnistui loistavasti saavuttaen yhteensä 118 mitalia, mikä on enemmän kuin yksissäkään aiemmissa kotimaan ulkopuolella järjestetyissä arvokilpailuissa.

Suomi oli Saksan ja Britannian jälkeen Euroopan kolmanneksi paras maa niin kultamitalien määrässä kuin mitalien kokonaismäärää mittaavassa mitalitilastossakin. Suomen joukkue saavutti yhteensä 36 Euroopan mestaruutta, 40 hopeamitalia ja 42 pronssimitalia.

 

AARHUS (DEN) 27.7.-6.8.2017 XX Aikuisurheilijoiden EM-kilpailuiden mitalitilasto

1) Saksa 407 (148+127+132), 2) Britannia 208 (93+63+52), 3) Suomi 118 (36+40+42), 4) Ranska 106 (35+29+42), 5) Tanska 95 (34+31+30), 6) Espanja 92 (31+40+21), 7) Italia 89 (36+35+18), 8) Hollanti 72 (30+24+18), 9) Puola 63 (30+13+20), 10) Ruotsi 61 (16+21+24),

11) Norja 44, 12) Belgia 42, 13) Tšekki 41, 14) Portugali 39, 15) Itävalta 30, 16) Viro 26, 17) Latvia 22, 18) Ukraina 21, 19) Irlanti 16, 20) Unkari 15, 21) Sveitsi 15, 22) Liettua 14, 23) Slovakia 11, 24) Romania 7, 25) Kreikka 7, 26) Slovenia 7, 27) Valko-Venäjä 6, 28) Luxemburg 4, 29-30) Israel & Kroatia 2, 30-31) Serbia & Turkki 2, 32) Islanti 1, 33-34) Malta & Moldova 1.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

Kotimaankatsaus 20.-24.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ESPOO, Leppävaara 19.-20.8.2017 Nyland-Åbolandin junnumestaruuskilpailut

1. päivä 19.8.

Pojat,

60 m (-2,4 m/s): 1) Oliver Öhman 12 IFRaseb 8,26.

Tytöt,

60 m (-1,8 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 8,23, 2) Inka Pöyry 13 HIFK 8,25, 3) Helmi Isometsä 13 SibVa 8,29 (B-erän voittaja -1,7 m/s).

200 m aj (-1,5 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 31,07.

Seiväs: 1) Silja Andersson 14 EsboIF 332 … 4) Lumi Kenttä 11 IF Raseb 230 (11-v. voittaja), 6) Erin Johansson 10 BorgåAk 210 (10-v. voittaja).

Pituus: 1) Helmi Isometsä 13 SibVa 519 (2,0 m/s).

2. päivä 20.8.

Pojat,

200 m (0,2 m/s): 1) Oliver Öhman 12 IFRaseb 26,86.

Seiväs: 1) Henri Aspelin 11 BorgåAk 260.

Tytöt,

200 m (0,0 m/s): 1) Helmi Isometsä 13 SibVa 26,34, 2) Teresa Perttilä 12 HIFK 26,78 (12-v. voittaja -0,1 m/s).

60 m aj (76m2 cm, -0,8 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 9,27.

60 m aj (60 cm, 1,4 m/s): 1) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 10,42.

3-loikka: 1) Inka Pöyry 13 HIFK 10,98 (0,7 m/s).

3-loikka (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Adriana Kalymialaris 10 HIFK 9,23.

ESPOO, Leppävaara 20.8.2017 Espoo Challenge

Raportti ja parhaat tulokset:

HARJAVALTA 20.8.2017 Allianssin aikuisurheilukilpailut

Miehet,

100 m (0,3 m/s): … 5) Aimo Mikkola 78 KarvKi 14,89 (75-v. erän voittaja). – Ikätasoitus: 10,62.

Pituus: … 4) Pertti Ahomäki 71 PoUV 481 (1,0 m/s). – Ikätasoitus: 832.

Kuula: 1) Jussi Tukeva JalasjJa 14,64.

Kiekko (1,5 kg): 1) Pekka Jaakkola 55 NoormNo 50,55. – Ikätasoitus: 56,00.

Naiset,

100 m (-1,1 m/s): 1) Teija (Aaltonen-)Huila 50 KöyLa 14,03 (come-back, ed. kilp. 1.8.1993, enn. 12,16 -90).

Kuula (3 kg): 1) Rauha Ervalahti 73 KuntoPi 8,41. – Ikätasoitus: Ervalahti 16,86.

Kuula (2 kg): 1) Eila Mikola 83 PoUV 7,73. – Ikätasoitus: Mikola 17,54.

Kiekko: … 4) Rauha Ervalahti 73 KuntoPi 21,06. – Ikätasoitus: 47,95.

IITTI 20.8.2017 Iitti-kisat

Pojat,

Pituus: 1) Eemil Porvari 14 HartVo 630 (0,5 m/s).

Tytöt,

Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 VU 42,18, 2) Annukka Vainonen 14 IitPy 40,57.

KUORTANE 20.8.2017 Viestinjuoksun Etelä-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

4x100 m: 1) SeinäjSU (N14) 50,27 (Saana Takala, Elise Lähdemäki, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä). – 2. alkuerä: 1) SeinäjSU 50,55.

4x800 m: 1) SeinäjSU (N14) 10.33,02 (Saana Takala, Elise Lähdemäki, Emilia Melender, Inka Metsämäki).

LAPPEENRANTA 20.8.2017 Urheilu-Miesten seiväskilpailut

Naiset,

Seiväs: 1) Venla Peltola 16 LUM 330.

LEPPÄVIRTA 20.8.2017 Virin seiväskilpailut

Miehet,

Seiväs: 1) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 430 … 4) Eero Mauro 12 LieksU 300.

LEPPÄVIRTA 20.8.2017 Viestinjuoksun Pohjois-Savon junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

4x100 m: 1) IisVi 51,56 (Emmi Kiviharju, Kiia Koivistoinen, Jonna Ryhänen, Amanda Kulju).

LEPPÄVIRTA 20.8.2017 Oravikosken kisat

Naiset,

Korkeus: 1) Anu Mitro 66 JKU 120. – Ikätasoitus: 179.

OULU 20.8.2017 Valkean kaupungin kisat, SUL:n Tähtikisat 5/7

Raportti ja parhaat tulokset:

TORNIO 20.8.2017 Kaikkien kisat

Naiset,

Kuula (2 kg): 1) Maila Kraatari 79 AlatornPi 5,85. – Ikätasoitus: 13,83.

VAASA 19.-20.8.2017 Moniotteluiden avoimet Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailut

Miehet,

Seiväs, oheislaji: 1) Mikko Paavola 19 AlajAn 480.

Naiset,

Seiväs, oheislaji: 1) Linnea Marttala SeinäjSU 370.

7-ottelu: 1) Elisa Kirvesniemi 32 JKU 4986 (15,00/-0,7, 156, 11,90, 27,07/-1,3, 548/3,5, 37,97, 2.23,76), 2) Tiia Gustafsson 19 IFRaseb 4232 (16,33, 159, 9,77, 27,74, 510/2,5, 26,15, 2.31,23).

VIHTI 19.-20.8.2017 Uudenmaan junnumestaruuskilpailut

1. päivä 19.8.

Tytöt,

300 m aj: 1) Ninni Gröhn 14 LUU 47,13.

2. päivä 20.8.

Pojat,

1000 m: 1) Matias Keskinen 12 VihdVi 3.08,63 … 3) Eeli Rovasalo 10 HyvinkSU 3.19,45 (10-v. voittaja).

60 m aj (60 cm): 1) Eeli Rovasalo 10 HyvinkSU 10,25.

Kuula (2 kg): 1) Jesse Kaipiainen 9 KUYU 9,45.

Kiekko (600 g): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 41,19.

Moukari (3 kg): 1) Mikko Huhta 13 NurmijYU 51,14.

Tytöt,

300 m: 1) Ninni Gröhn 14 LUU 43,03.

LAIHIA 21.8.2017 Pitäjänmestaruuskilpailut

Pojat,

Keihäs (400 g): 1) Tomek Niemi 11 VähänkVi 43,26.

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Anni-Linnea Alanen 15 VaasVa 45,74.

LAPPEENRANTA 21.8.2017 Urheilu-Miesten viikkokisat

Pojat,

200 m aj (-1,0 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 28,84, 2) Kasperi Vehmaa 12 LUM 29,93.

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Sofia Pitshugina 17 Venäjä (RUS) 50,98.

VIRRAT 21.8.2017 Avoimet Virtain Urheilijoiden mestaruuskilpailut

Miehet,

Kiekko (1,5 kg): 1) Markus Alajoki 17 VammSV 49,00, 2) Heikki Leveelahti 17 VirtainU 47,76.

Moukari: 1) Oskari Eskola 19 SäkylU 60,50.

Naiset,

Moukari: 1) Kirsi Koro 41 VirtainU 48,80. – Ikätasoitus: 58,33.

HELSINKI, Eläintarha 22.8.2017 SUL:n Tähtikisat 6/7

Raportti ja parhaat tulokset:

KALAJOKI 22.8.2017 Junkkareiden kilpailut

Pojat,

Korkeus: … 4) Anton Luokkanen (8-v.) HimangU 126.

KEURUU 22.8.2017 Järvituulicup

Miehet,

Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 290.

ROVANIEMI, Saarenkylä 22.8.2017 Arctic-heitot

Miehet,

Kuula: 1) Matti Kahilainen PihtipTu 14,48.

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 56,49.

URJALA 22.8.2017 Pitäjänmestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (0,4 m/s): … 6) Heimo Elonen 67 VSVU 13,68 (2. erän 3:s). – Ikätasoitus: 10,77.

800 m: 1) Aleksi Ojala TuWe 2.14,36 (20 km kävelyn SM 2015 – 2017).

Kuula (6 kg): 1) Olli Niemi 19 KangKi 16,09.

Keihäs: 1) Harri Haatainen 39 LapuanVi 72,98, 2) Pasi Kuusinen 36 HeinolIs 68,99, 3) Leevi Uusitalo RaisKu 65,08. – Ikätasoitus: Haatainen 78,20, Kuusinen 70,87.

Naiset,

Kuula (2,5 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 9,19.

HEINOLA 23.8.2017 Heinolan kisat

Tytöt,

Kuula (3 kg): 1) Veera Laamanen 15 HeinIs 13,24.

HELSINKI, Eläintarha 23.8.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: … 3) Jarmo Lipasti 68 VSVU 151, 4) Reijo Sundell 69 VihdUV 141, 8) Kyösti Poutiainen 76 HKV 128. – Ikätasoitus: Lipasti 218, Poutiainen 207, Sundell 206.

Kiekko (1 kg): 1) Jorma Liikala 65 LopVKT 45,83. – Ikätasoitus: 53,33.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 52,32.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 46,44.

Naiset,

Korkeus: … 2) Tuija Varsala 58 LUU 128, 6) Seija Sario 77 HKV 100. – Ikätasoitus: Sario 174, Varsala 170.

HELSINKI, Eläintarha 23.8.2017 HIFK:n heittokilpailut

Miehet,

Kiekko (1 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 45,18 … 4) Mico Lampinen 11 HKV 35,84.

Moukari (6 kg): 1) Marco Kammer 19 HIFK 64,92.

Moukari (4 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 46,45 … 4) Mico Lampinen 11 HKV 31,12.

Naiset,

Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 VU 41,41.

PORI, Noormarkku 23.8.2017 Nopsan mestaruuskilpailut

Naiset,

Pituus: 1) Paula Vihtalahti NoormNo 562 (2,1 m/s).

TAMPERE 24.8.2017 Tampereen junnumestaruuskilpailut

Pojat,

1000 m: 1) Patrik Järvinen 13 TP 3.00,45, 2) Konsta Manninen 11 TKJN 3.05,48.

ÄÄNEKOSKI 24.8.2017 Kaupunginmestaruuskilpailut

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Helmiina Kynnäs 13 SaarijPu 41,98.

 

Edellinen kotimaankatsaus 15.-19.8.