Sunnuntain Karnevaalikatsaus

(Kotimaankatsaus 10.7.) Karnevaaliviikonloppu päättyi sunnuntaina Jämsänkosken pikajuoksukarnevaalin pääkilpailuihin. Leirikilpailuita järjestettiin sunnuntaina vielä myös Kauhavalla, Ruovedellä ja Somerolla.

Anna Hämäläinen voitti Jämsänkoskella naisten 100 ja 200 metrin juoksut. Pikamatkat saatiin juosta hyvissä olosuhteissa, mutta loppuillasta 200 ja 400 metrin aikana satoi rankasti. Somerolla hyppäsi norjalainen Pål Haugen Lillefosse seivästä 15-vuotiaiden ikäluokassa yli viisi metriä.

 

KARNEVAALIKATSAUS 10.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

JÄMSÄNKOSKI 10.7.2016 XX Jämsänkosken pikajuoksukarnevaali

(Lämpötila aluksi 21-22˚C, mutta rankkasateen alettua 16-18˚C.)

Miehet,

100 m (1,4 m/s): 1) Samuli Lehtinen LA 10,70, 2) Oskari Lehtonen 19 NurmijYU 10,75, 3) Markus Koivula TP 10,76, 4) Santeri Kuusiniemi 18 LempKi 10,78, 5) Ville Aarnivala TP 10,80, 6) Niko Vainionpää 19 TeuvRi 10,83, 7) Aleksi Tuononen ÄhtärU 10,88, 8) Eerikki Pekkola TKT 11,01. – B-erä (0,2): 1) Teemu Veteläsuo LappajVe 10,91, 2) Jani Koskela TP 10,95, 3-4) Kalle Hämäläinen 19 LapinlVe & Juho Kaihlajärvi JKU 10,96, 5) Kasperi Pöntinen LA 11,01, 6) Mikko Laaksonen KaustPV 11,07, 7) Hannes Siitonen HKV 11,07, Jari Suikka 35 VU ei osallistunut finaaliin (ae. 11,14).

1. alkuerä (-0,8): 1) Lehtonen 10,93, 2) Lehtinen 10,98, 3) Kuusiniemi 11,05, 4) Veteläsuo 11,07, 5) Kaihlajärvi 11,08, 6) Siitonen 11,17, 7) Tuominen 11,20, Juho Vanhala HarjavJy hylättiin. – 2. alkuerä (-0,5): 1) Aarnivala 10,90, 2) Koivula 10,93, 3) Hämäläinen 11,10. – 3. alkuerä (1,0): 1) Vainionpää 10,94, 2) Pekkola 11,01, 3) Tuononen 11,04, 4) Suikka 11,14. – 4. alkuerä (-0,9): … 7) Petteri Soini 52 MiKV 12,20. – Ikätasoitus: Soini 10,83.

M19 100 m (1,1 m/s): 1) Joonas Kokko 18 LapuanVi 11,21 … Tuukka Huuskola 18 EsboIF (ae. 11,10) & Niklas Bryggare 19 HKV (ae. 11,20) eivät juosseet finaalissa. – 1. alkuerä (1,0): 1) Huuskola 11,10, 2) Kokko 11,26. – 2. alkuerä (0,6): 1) Bryggare 11,20.

M17 100 m (1,6 m/s): 1) Riku Illukka 17 VantSa 11,04, 2) Daniel Savolainen 17 JKU 11,17, 3) Aaron Yli-Hallila 17 KokkTU 11,20, 4) Joonas Liukkonen 16 JuvanU 11,24, 5) Pavel Mäkinen 16 HIFK 11,32, 6) Eric Sjölund 16 MIFK (Åland) 11,35. – 1. alkuerä (1,4): 1) Illukka 11,04. – 2. alkuerä (0,8): 1) Savolainen 11,27, 2) Liukkonen 11,35. – 3. alkuerä (-0,9): 1) Mäkinen 11,36.

M15 100 m (1,4 m/s): 1) Isac Wedenberg 15 BorgåAk 11,40. – M14 100 m (1,5 m/s): 1) Taavi Leppänen 14 IkaalU 11,78.

200 m (0,1 m/s): 1) Oskari Lehtonen 19 NurmijYU 21,53, 2) Santeri Kuusiniemi 18 LempKi 22,07, 3) Sampo Kiviharju 32 HämTa 22,20, 4) Juho Kaihlajärvi JKU 22,25, 5) Tuukka Huuskola 18 EsboIF 22,29. – B-erä (0,0): 1) Petteri Monni JKU 22,07 … Samuli Lehtinen LA keskeytti. – C-erä (-0,5): 1) Juho Vanhala HarjavJy 22,33. – D-erä (-1,1): 1) Aleksi Tuononen ÄhtärU 22,50.

M19 200 m (-1,0 m/s): 1) Niklas Bryggare 19 HKV 22,48, 2) Ilari Manninen 19 JKU 22,57, 3) Konsta Alatupa 17 KokkTU 22,83, 4) Riku Illukka 17 VantSa 22,90, 5) Mathias Launonen 18 NärpKr 22,93, 6) Joonas Kokko 18 LapuanVi 23,24. – B-erä (-2,3): 1) Kalle Hämäläinen 19 LapinlVe 22,91, 2) Pavel Mäkinen 16 HIFK 23,53.

300 m: 1) Daniel Savolainen 17 JKU 35,46, 2) Eric Sjölund 16 MIFK (Åland) 36,70, 3) Kalle Kompuinen 17 SäkylU 36,78. – B-erä: 1) Rasmus Envall 17 PedersFa 36,75. – M15 300 m: 1) Isac Wedenberg 15 BorgåAk 36,97. – M14 300 m: 1) Evangelos Spartiotis 14 EspTa 38,61.

400 m: 1) Christoffer Envall PedersFa 48,45, 2) Erik Back HIFK 48,85, 3) Filiph Johansson 19 GamlakarlIF 49,05, 4) Jaakko Lehtilä EsboIF 49,43, 5) Ville Aarnivala TP 49,51. – B-erä: 1) Tommi Mäkinen 16 HKV 49,37 (16-v. ka-5), 2) Juho Pirskanen KuopRe 49,54, 3) Artur Hämäläinen 19 KuortKu 49,74. – M19 400 m: 1) Lauri Eerola 17 LA 50,77.

Naiset,

60 m (-1,1 m/s): 1) Inka Pöyry 12 HIFK 8,43.

100 m (-0,4 m/s): 1) Anna Hämäläinen SeinäjSU 11,75, 2) Sanni Mahonen 18 KUYU 11,85, 3) Henriikka Parpala 18 KokkVe 11,86, 4) Maria Räsänen KuopRe 11,92, 5) Milla Heiskanen IisVi 12,02, 6) Matilda Bogdanoff HIFK 12,03, 7) Ida Aidanpää JKU 12,04, 8) Minna Laukka JKU 12,22. – B-finaali (0,7): 1) Riikka Kokko OP 12,07, 2) Sanna Luukkonen PosPy 12,11, 3) Tiia Järvinen VeitsilKV 12,22, 4) Netta Myllynen SavRi 12,25, 5) Anna Julin IFNykarl 12,25, 6) Elisabet Salmela 19 VeitsilKV 12,28, 7) Jenni Jokinen NakkVire 12,37, Mette Baas 16 VeitsilKV ei osallistunut finaaliin (ae. 12,38).

1. alkuerä (0,3): 1) Parpala 12,00, 2) Aidanpää 12,13, 3) Luukkonen 12,28, 4) Annika Mäenpää NoormNo 12,53. – 2. alkuerä (-0,7): 1) Räsänen 12,20, 2) Taru Karejoki JoKa 12,56, 3) Henna Palosaari KuivasjAu 12,58. – 3. alkuerä (-1,9): 1) Mahonen 12,02, 2) Bogdanoff 12,21, 3) Salmela 12,38, 4) Baas 12,38. – 4. alkuerä (0,3): 1) Hämäläinen 11,91, 2) Laukka 12,22, 3) Kokko 12,25, 4) Myllynen 12,40, 5) Jokinen 12,43, 6) Matleena Kuure VeitsilKV 12,52. – 5. alkuerä (-0,4): 1) Heiskanen 12,21, 2) Julin 12,41, 3) Järvinen 12,51.

N19 100 m (1,4 m/s): 1) Sofia Järvelin 18 AlavuU 12,29, 2) Essi Väänänen 18 KuopRe 12,43, 3) Jonna Alkula 18 SeinäjSU 12,44, 4) Iina Lehtimäki 19 KuusankKi 12,50, 5) Irina Potinoja 18 LohtVe 12,55, 6) Linn Gustafsson 19 SaltvFram (Åland) 12,57. – 1. alkuerä (0,8): 1) Lehtimäki 12,47, 2) Potinoja 12,51. – 2. alkuerä (0,9): 1) Väänänen 12,52. – 3. alkuerä (0,9: 1) Järvelin 12,37, 2) Alkula 12,40, 3) Gustafsson 12,42. – N17 100 m (1,1: 1) Tiia Tammisalo 17 TP 12,47, 2) Alisa Aalto 17 TP 12,62 PB – N15 100 m (0,6 m/s): 1) Sofia Lindholm 14 KuivasjAu 12,69. – N15 C-erä (0,3): 1) Viivi Lehtinen 15 VaasVa 12,56.

200 m (0,4 m/s): 1) Anna Hämäläinen SeinäjSU 23,96, 2) Aino Pulkkinen 18 ÄänekU 24,24, 3) Taika Koilahti 18 TuWe 24,99, 4) Sanni Mahonen 18 KUYU 25,33, 5) Tiia Järvinen VeitsilKV 25,59, 6) Elisabet Salmela 19 VeitsilKV 26,12. – B-erä (-0,7): 1) Minna Laukka JKU 25,02, 2) Milla Heiskanen IisVi 25,13, 3) Anna Julin IFNykarl 25,28, 4) Maria Räsänen KuopRe 25,58, 5) Henna Palosaari KuivasjAu 26,28. – C-erä (-0,2): 1) Mette Baas 16 VeitsilKV 25,36, 2) Anna Kohtamäki NoormNo 25,77, 3) Nathalie Nystrand KorsnFy 25,82, 4) Kamilla Nurminen HKV 25,88, 5) Sanni Pajasmaa 17 HIFK 25,92, 6) Emma Hyvärinen 19 TuUL 25,96. – D-erä (0,1): 1) Netta Myllynen SavRi 25,34, 2) Taru Karejoki JoKa 25,65, 3) Sara Jokinen TP 26,06, 4) Eliisa Räsänen EsboIF 26,34.

N19 200 m (-1,1 m/s): 1) Alisa Aalto 17 TP 25,65, 2) Essi Väänänen 18 KuopRe 25,71, 3) Iina Lehtimäki 19 KuusankKi 25,88, 4) Sofia Järvelin 18 AlavuU 26,15 … 6) Ada Koistinen 17 JKU 31,03. – B-erä (-0,5): 1) Jonna Alkula 18 SeinäjSU 26,00, 2) Pinja Pikkupeura 19 HIFK 26,10. – C-erä (-1,5): 1) Noora Juslin 17 BorgåAk 26,19.

300 m: 1) Sandra Liljendal 16 BorgåAk 2.5.00 41,81. 2) Emma Simberg 16 HyvinkSU 42,64, 3) Emmi Hirvelä 16 SeinäjSU 42,84. – B-erä: 1) Pinja Hirvilahti 16 KaipVi 41,80. – N15 300 m: 1) Pinja Heinonen 15 TP 41,66. – N15 B-erä: 1) Cecilia Ek 15 BorgåAk 42,52. – N14 300 m: 1) Anni Nylund 14 JomalaIK (Åland) 42,00, 2) Elina Mettälä 13 HKV 42,23.

400 m: 1) Eveliina Määttänen KUYU 55,40, 2) Aino Paunonen TuUL 55,65, 3) Jonna Julin IFNykarl 56,02, 4) Aleksandra Niiranen 17 LUM 56,22, 5) Kirsi Pekkanen KuopRe 65,64. – B-erä: 1) Amira Chokairy HKV 56,61, 2) Maria Valtanen JKU 57,54, 3) Ida Ravaska VeitsilKV 57,66, 4) Sara Kuivisto PorvU 57,69, 5) Nathalie Nystrand KorsnFy 58,40. – C-erä: 1) Cecilia Långnabba PedersFa 58,67, 2) Jatta Salmela VasaIS 61,11 (seiväshypyn SM-3 2010 & 2011 & 2012).

N19 400 m: 1) Kira Kruuti 18 HKV 56,96, 2) Veera Perälä 16 SeinäjSU 57,91, 3) Janette Niemi 18 HaminPo 58,32, 4) Heini Ikonen 17 JKU 59,04. – B-erä: 1) Charlotta Bützow 18 HKV 58,00, 2) Marika Aarnio 17 TuWe 60,42.

Raportti:

KAUHAVA 10.7.2016 Kauhavan karnevaalit, 4. päivä

Miehet,

1000 m kävely: 1) Elmo Koivunen EsboIF 3.37,93, 2) Joni Hava 17 KU-58 3.53,97, 3) Jere Niemi 18 KUYU 4.07,22, 4) Jaakko Määttänen 17 KUYU 4.21,37, 5) Veikka Porkka 9 KarhKa 5.44,39.

Naiset,

1000 m kävely, yhdessä miesten kanssa: 1) Elisa Neuvonen LUM 4.23,12, 2) Elina Heikkinen 19 OP 4.37,89, 3) Anniina Kivimäki 17 LapuanVi 4.39,22, 4) Laura Kankkunen 14 KUYU 4.47,06, 5) Hanna Westerlund 19 JakobstDr 4.48,21, 6) Heta Veikkola 13 LapuanVi 5.03,35.

7-ottelu: 1) Petra Pohjalainen KauhajKa 4255 (17,15/0,4, 147, 10,95, 27,14, 525, 36,68, 2.40,82).

Raportti:

SOMERO 10.7.2016 XXXVIII Someron seiväskarnevaali, 4. päivä

B-kilpailut:

Miehet,

Seiväs: 1) Hasan Birinci Turkki (TUR) 495, 2) Jussi Kaavi HKV 495, 3) Pål Haugen Lillefosse 15 Norja (NOR) 495, 4) Olli Rannikko NokU 485, 5) Ümit Sungur Turkki (TUR) 475, 6) Tuomas Outinen LUM 460, 7) Joli Koivu EsboIF 460, 8) Ersu Şaşma 17 Turkki (TUR) 450, 9) Juuso Hassi OrivPo 440 (10-ottelun SM-2 2013-2015), 10) Johan-Antti Kivilahti 18 HaapajKi 440, 11) Marcus Kytölä 15 HyvinkSU 420, 12) Eduardo Martin 17 Chile (CHI) 420, 13) Vladas Baliukas 16 Liettua (LTU) 410, 14) Iiro Suutarinen 16 ÄhtärU 410, 15) Sebastian Martin 16 Chile (CHI) 400. Jarno Kivioja HKV (485) & Vesa Rantanen 41 VirtainU (460) ilman tulosta.

Naiset,

Seiväs: 1) Chloé Henry Belgia (BEL) 405, 2) Henriikka Könönen 19 KuivasjAu 385, 3) Maria Kytölä 19 HyvinkSU 375, 4) Kiia Jullenmaa 15 PoYU 360, 5) Ellinor Kronholm 19 Korsh5 345, 6) Sofie Westerlund 16 JakobstDr 345, 7) Rosanna Ojala TP 340, 8-10) Pinja Koivumäki 18 LauttakLu & Elina Peltola 17 LUM & Ida Turunen 19 TapanilErä 330, 11) Marielle Gustafsson 16 EsboIF 330, 12) Laura Sirkiä 18 SalVil 320, 13) Maria Östman 16 VasaIS 320, 14) Amanda Laurila 16 SomernVe 310. Elina Lampela 18 OP (375) & Dilan Erdemir 19 Turkki (TUR), (345) ilman tulosta.

Leirikilpailut:

Pojat,

Seiväs: 1) Pål Haugen Lillefosse 15 Norja (NOR) 501, 2) Bjørn Øivind Berger 22 Norja (NOR) 445, 3) Eerik Haamer 15 Viro (EST) 405 … 6) Juho Alasaari 13 LaihLu 340, 7) Fabian Warpe 13 Norja (NOR) 330, 18) Tommi Järvenpää 10 KeurKi 240.

Tytöt,

Seiväs: 1) Kiia Jullenmaa 15 PoYU 345, 2) Venla Peltola 15 LUM 335, 3) Petra Räty 15 KUYU 305, 4) Saana Ivakko 15 EspTa 305, 5) Vilma Mikkola 12 KUYU 290 … 22) Lumi Kenttä 10 IFRaseb 200, 26) Linnea Sariola 9 SomEsa 180, 27-28) Iina Niemelä 9 LempKi 180.

VEHMAA 10.7.2016 Kiiston kilpailut

Naiset,

Kuula: 1) Suvi Arvela 18 VehmKi 12,03.

Kuula (2 kg): … 3) Pinja Kärhä 9 LoimJa 8,38, 7) Venla Kärhä 9 LoimJa 7,86 (kaksoset).

Kiekko: 1) Sonja Jokiranta 19 NaantLö 46,05, 2) Anna Olkkonen HartVo 43,34, 3) Pinja Karhunen 18 HämTa 42,65, 4) Netta-Nana Mäkkylä 19 KankaanpSL 39,66.

Kiekko (750 g): 1) Roosa Naula 15 TuUL 44,08. – Kiekko (600 g): … 3) Marianne Gumolon 10 TuWe 26,66, 8) Pinja Kärhä 9 LoimJa 22,61.

TÄYDENNYKSIÄ:

ALAVIESKA 9.7.2016 Alavieska-viikon kilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Jani Santala HimangU 14,75.

Kiekko: 1) Juuso Sillanpää 37 JKU 50,36, 2) Johan Åkerlund 52 KristLä 49,28, 3) Petri Käräjäoja 33 HaapavU 49,06, 4) Antti Martinmäki VihannU 48,35, 5) Mikko Martinmäki VihannU 48,10. – Kiekko (1,75 kg): 1) Veikko Laitinen 19 KeurKi 54,66. – Kiekko (1,5 kg): 1) Juha Hietala 58 RaahVe 45,13. – Ikätasoitus: Åkerlund 68,38, Hietala 52,90.

Moukari: 1) Jesse Lehto KaustPV 69,61, 2) Petri Rautio 34 AlavVi 63,26, 3) Arttu Väänänen VarpaisjVi 58,53, 4) Markus Granö 37 PedersFa 57,74.

Naiset,

Moukari (3 kg): 1) Kiira Väänänen 17 VarpaisjVi 61,13, 2 Sara Mehtomaa 17 OP 54,99.

PEDERSÖRE 9.7.2016 Moniotteluiden Österbottenin junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

5-ottelu (80 m aj 76,2 cm aidoin, pituus, 400 g keihäs, korkeus, 800 m): 1) Fina Backholm 14 VasaIS 2117 (13,16/-1,0, 464/1,5, 27,86, 153, 2.37,03).

 

Edellinen kotimaankatsaus 9.7.