SM 15 ja 14 - Eemil Porvari teki kovia tuloksia

Hartolan Voiman Eemil Porvari voitti 15-vuotiaiden poikien pituushypyn ja keihäänheiton mestaruudet ylivoimaisesti tuloksin 651 ja 71,21. Keihäs alkoi puolitoista tuntia pituuden päättymisen jälkeen.

Porvari ehti käydä lajien välillä syömässä ja keihään aikana pituuden palkintojenjaossa. Porvari pidensi pituushypyn ennätystään 16 sentillä. Tuuleksi mitattiin +0,1 metriä sekunnissa. 

-Pituus sujui tosi hyvin. Keihäässä kaikki heitot nousivat liian korkealle, kun heittokäsi tippui vetovaiheessa liian alas. Pituuden ja keihään välissä olisi saanut olla pidempi tauko, Porvari sanoi.

Porvarin ennätys sarjan 600 gramman keihäällä on 75,10  ja Oliver Helanderin heittämä Suomen ennätys 79,06.

Pituudessa toiseksi sijoittui Alavieskan Virin Eetu Jokela tuloksella 601. Keihäässä kakkonen oli Janakkalan Janan Onni Ruokangas (66,04) ja kolmas Tuupovaaran Urheilijoiden Aku Parviainen (65,06). Se oli Tuupovaaran Urheilijoiden ensimmäinen yleisurheilun SM-mitali 30 vuoteen.  

15- ja 14-vuotiaiden SM-kilpailuissa saa osallistua vain kahteen lajiin. Porvari olisi menestynyt mainiosti pituuden ja keihään lisäksi myös ainakin korkeushypyssä, kolmiloikassa ja aitajuoksussa.

Porvari tavoittelee kultaa kahden viikon päästä käytävissä moniotteluiden nuorten SM-kilpailuissa. Poikien 15-vuotiaiden viisiottelun lajit ovat 100 metrin aitajuoksu, pituus, seiväs, keihäs ja 1000 metriä.

-Olen kehittynyt kaikissa lajeissa, mutta seiväs on selvästi heikoin lajini, kertoi Keijo Kylänpään valmentama Porvari.

Lahdessa sekä kotitilallaan Hartolassa harjoitteleva Porvari aikoo osallistua syyskuussa Laihialla pidettävään kymmenotteluun 17-vuotiaiden sarjassa.

Saga Vanninen voitti aitajuoksun ja pituushypyn

Tampereen Pyrinnön Saga Vanninen voitti 15-vuotiaiden tyttöjen 80 metrin aitajuoksun ajalla 11,32. Hän jäi ennätyksestään vain kaksi sadasosasekuntia.

-Ei ollut kauhean terävää menoa. Ponnistin ensimmäiselle aidalle liian läheltä. Lähtöreaktio oli kyllä ihan hyvä enkä kolhinut aitoihin ainakaan isosti, Vanninen kertoi.

Toiseksi tullut Ylivieskan Kuulan Oona Kiljala hävisi Vanniselle 0,32 sekuntia.

-Harmi, että tilastokakkonen Linda Leveelahti ei päässyt mukaan, Vanninen sanoi.  

Vanninen voitti myös pituushypyn. Hänen tuloksensa oli 569. Hopealle hyppäsi Turun Urheiluliiton Ilona Rauhala tuloksella 540.

Matti Liimataisen valmentama Vanninen tavoittelee kultaa kahden viikon kuluttua moniotteluiden nuorten SM-kilpailuissa.

-Ensi vuonna päätavoitteeni on Euroopan nuorten olympiafestivaali, Vanninen kertoi.

Tuukka Koskinen pinkoi satasen 11,21

Poikien 15-vuotiaiden 100 metrin mestariksi pyyhälsi heti ensimmäisissä yleisurheilun SM-kisoissaan Lahden Ahkeran Tuukka Koskinen ajalla 11,21. Se on peräti 0,21 sekuntia parempi kuin Koskisen ennätys, mutta myötätuulta oli 2,1 metriä sekunnissa. Ennätyskelpoisuuden raja on tasan kaksi metriä sekunnissa.

Koskinen harmitteli huonoa onnea, mutta myös iloitsi kultamitalista. Hän oli ylivoimainen, sillä hopealle pinkonut Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Leevi-Kalle Heikkilä hävisi 16 sadasosasekuntia. Hopeakamppailu oli tiukka, sillä pronssimitalisti Pihtiputaan Tuiskun Lassi Hakonen hävisi Heikkilälle vain yhden sadasosan.

-Tiesin, että minulla on mahdollisuudet voittoon, mutta tiesin myös, että on kovia kilpakumppaneita, Koskinen sanoi vaatimattomasti.

Koskisen juoksu kulki lähes täydellisesti.

-Reagoin lähdössä tosi hyvin ja pystyin rentouttamaan juoksun. Vielä alkuerässä jännitin liikaa ja juoksin väkinäisesti.

Jäykkyydestä huolimatta Koskinen oli myös alkuerien nopein ajalla 11,44. Koskinen aloitti yleisurheilun puolitoista vuotta sitten, mutta joutui jättämään väliin viime kesän SM-kisat loukkaantumisen takia. Hän on pelannut jalkapalloa lahtelaisessa FC Kuusysissä.

-Huomasin, että minulla on lahjoja yleisurheiluun, kertoi Janne Lahtisen valmentama Koskinen.

Moukarimestari Salla Koskimäki haluaa moniottelijaksi

Tyttöjen 15-vuotiaiden moukarinheiton mestariksi linkosi Kaustisen Pohjan-Veikkojen Salla Koskimäki ennätyksellään 53,44. Hopeaa sai Lopen Urheilijoiden Emmi Malo tuloksella 51,02. Sarjassa heitetään kolmikiloista moukaria.

Eilen perjantaina Koskimäki nakkasi hopeaa keihäässä tuloksella 45,32. Hän hävisi kullan Riihimäen Kiskon Emmi Hietaselle vain kuudella sentillä.  Koskimäki oli viiden kierroksen jälkeen vasta kuudentena, mutta pomppasi viimeisellä heitolla peräti toiseksi. Hän olisi voittanut kultaa ennätyksellään 49,86. Sarjassa heitetään 400-grammaista keihästä.

-Hirvitti heti alussa, pääsenkö edes kolmelle viimeiselle kierrokselle (8 parhaan joukkoon). Selkä oli niin kipeä, että ajattelin, onko järkeä edes heittää kuutta kertaa. Valmentaja-isäni (Sami Koskimäki) kuitenkin sanoi, että minun on päästävä kivun yli, ja niin minä rääpäisin viimeisellä yllättävän pitkälle, Koskimäki kertoi.

Kesäkuun lopulla Koskimäki joutui vaikean valinnan eteen, kun kotikisa Kaustisen moukarikarnevaali ja Pihtiputaan keihäskarnevaali olivat yhtä aikaa.

-Heitin Pihtiputaalla. Kotiseuran väki hyväksyi sen, mutta isäni teki sen jälkeen talkootyötä vähän tavallista enemmän, Koskimäki naurahti.

Monipuolinen Koskimäki ei ole vielä päättänyt päälajiaan.

-Yritän tehdä itsestäni moniottelijan.

Jalkapalloilevat kaksoset juoksivat kaksi mitalia

Poikien 15-vuotiaiden 800 metrillä nähtiin hurja taistelu mitaleista. Toholammin Urheilijain Sami Salonen rutisti loppusuoran väkevimmin ja voitti mestaruuden ajalla 2.01,38.

Helsingin Kisa-Veikkojen Benjamin Lee tuli hopealle ajalla 2.01,89 ja Sami Salosen kaksoisveli Mika Salonen pronssille ajalla 2.02,16. Lahden Ahkeran Aleksi Rajaniemi jäi neljänneksi ajalla 2.02,17.

Sami Salonen siirtyi kärkeen heti ensimmäisen kaarteen jälkeen eikä luopunut paikastaan.

-Juoksu lähti kulkemaan hyvin heti alusta asti. Vedän joukkoa mielelläni. Olin varman voitostani jo loppusuoran alussa. Olen tyytyväinen myös aikaani, Salonen iloitsi.

Salosen kaksosilla on myös lähes identtiset ennätykset. Mestari Sami on juossut 800 metriä 2.00,79 ja pronssimitalisti Mika 2.00,80. Kumpikin pelaa jalkapalloa Seinäjoen Jalkapallokerhon C- ja B-junioreissa. Sami on puolustaja ja Mika hyökkääjä.

Anette Saalismaa pyörähti kovan kuulatuloksen

Oulun Pyrinnön Anette Saalismaa nappasi 14-vuotiaiden tyttöjen kuulantyönnön mestaruuden ennätyksellään 14,54. Hopeamitalisti Lahden Ahkeran Tiina Järvinen hävisi hänelle yli kaksi metriä.  Saalismaan paras tulos viiden kierroksen jälkeen oli 13,85, mutta viimeisellä hän pukkasi vielä 69 senttiä pidemmälle.

Pyörähdystyylillä työntävä Saalismaa jäi Marja Aallon 31 vuotta sitten työntämästä sarjan Suomen ennätyksestä vain 22 senttiä. Kuula painaa kolme kiloa.

-Pitää olla tyytyväinen, kun tuli ennätys ja mestaruus. Kulta olikin tavoitteeni.Työnsin viimeisellä rennosti pisimpäni, kun voitto oli jo varmistunut, Saalismaa kertoi.

Hannu Heikkilän valmentama Saalismaa harjoittelee kahdeksan kertaa viikossa, muun muassa Raatin stadionilla ja Heinäpään heittopaikalla.

-Olen hyvä työnnön loppuosassa, varsinkin saatossa. Kuulan lisäksi päälajini on myös kiekko, mutta olen tällä kaudella keskittynyt enemmän kuulaan, Saalismaa kertoi.

(Jyrki Repola.)

SAARIJÄRVI 11.8.2018 15- ja 14-vuotiaiden SM-kilpailut

Ensin mitalistit ja sitten kaikki tulokset

P14 100 m: (+0,5): 1) Miska Koponen ViipU 11,88, 2) Benjamin Olli IFFemman 11,96, 3) Niklas Viikisalo PorinYU 11,98.

P14 800 m: 1) Jere Haapalainen TampPy 2.08,80, 2) Sami Bärlund TapE 2.10,42, 3) Patrik Järvinen TampPy 2.10,95.

P14 100 m aj: (+2,6): 1) Konsta Rutonen LappUM 13,65, 2) Juho Kallio LapVi 14,30, 3) Väinö Vähä-Kouvola VehmKi 14,92.

P14 Korkeus: 1) Jere Nyström KorPo 179, 2) Anton Kahma OulPy 172, 3) Eero Mäkinen ÄhtU 167.

P14 Korkeus joukkuekilpailu: 1) Ähtärin Urheilijat 331, 2) Oulun Pyrintö 327, 3) Vehmaan Kiisto 308.

P14 Pituus: 1) Benjamin Olli IFFemman 5,92, 2) Sisu Mikkilä ImU 5,64, 3) Samuel Shams KU-58 5,60.

P14 Pituus joukkuekilpailu: 1) IF Femman 10,06, 2) Helsingin Kisa-Veikot 10,03, 3) IF Raseborg 9,52.

P14 Kuula (4 kg): 1) Max Lampinen SomE 15,18, 2) Henrik Lehtinen LauttLu 13,22, 3) Patrick Jokela AlavU 12,83.

P14 Kuula joukkuekilpailu: 1) Someron Esa 25,04, 2) Tammelan Ryske 22,37, 3) Varkauden Kenttä-Veikot 22,02.

P14 Keihäs (600 g): 1) Olavi Yli-Mannila AlajA 52,89, 2) Otto Hiivola KalVa 51,39, 3) Patrick Jokela AlavU 49,55.

P14 Keihäs joukkuekilpailu: 1) Lauttakylän Luja 85,75, 2) IF Raseborg 80,73, 3) Riihimäen Kisko 79,66.

P15 100 m: (+2,1): 1) Tuukka Koskinen LahdA 11,21, 2) Leevi-Kalle Heikkilä JyväskKU 11,37, 3) Lassi Hakonen PihtipTui 11,38.

P15 800 m :1) Sami Salonen ToholU 2.01,38, 2) Benjamin Lee HKV 2.01,89, 3) Mika Salonen ToholU 2.02,16.

P15 100 m aj: (+1,7): 1) Aukusti Jaskari SeinäjSU 13,89, 2) Valtteri Louko LapVi 13,90, 3) Abdirahiim Salah HIFK 14,14.

P15 Korkeus: 1) Manu Mäenpää LempKiYU 185, 2) Ilari Hiltunen KaarUra 176, 3) Oskari Henttinen KokemKV 176.

P15 Korkeus joukkuekilpailu: 1) Lempäälän Kisa Yleisurheilu 348, 2) Helsingin Kisa-Veikot 332, 3) Kaarinan Ura 326.

P15 Pituus: 1) Eemil Porvari HartVoi 6,51, 2) Eetu Jokela AlavVi 6,01, 3) Aukusti Jaskari SeinäjSU 5,93.

P15 Pituus joukkuekilpailu: 1) Alavieskan Viri 11,44, 2) Turun Urheiluliitto 11,35, 3) Seinäjoen Seudun Urheilijat 11,17.

P15 Kuula (4 kg): 1) Miika Lahtonen MynämI 16,75, 2) Linus Nurminen KristU 15,89, 3) Taneli Karvonen MynämI 15,01.

P15 Kuula joukkuekilpailu: 1) Mynämäen Isku 31,56, 2) Piikkiön Kehitys 24,82, 3) Tampereen Pyrintö 20,60.

P15 Keihäs (600 g): 1) Eemil Porvari HartVoi 71,21, 2) Onni Ruokangas JanJa 66,04, 3) Aku Parviainen TuupovU 65,06.

P15 Keihäs joukkuekilpailu: 1) Pyhäselän Urheilijat 108,69, 1) Turun Urheiluliitto 99,27, 3) Lapuan Virkiä 90,93.

T14 100 m: (-1,1): 1) Helmi Isometsä IFSibboV 12,52, 2) Minttu Eskelinen IisVi 12,72, 3) Inkeri Ahokas PorinYU 12,73.

T14 800 m:1) Sini Rajaniemi LahdA 2.18,53, 2) Noomi Malmgren EsboIF 2.19,64, 3) Emma Nyström HIFK 2.21,68.

T14 80 m aj: (+0,2): 1) Carla Liukkonen EspTa 11,86, 2) Viveka Loukola RaisKu 11,92, 3) Sofia Raatikainen PyhäsU 11,95.

T14 Pituus: 1) Ilona Saarikunnas LahdA 5,41, 2) Olivia Asikainen KaipVi 5,32, 3) Minea Fogelholm EspTa 5,27.

T14 Pituus joukkuekilpailu: 1) Riihimäen Kisko 10,23, 2) Espoon Tapiot 10,14, 3) Lahden Ahkera 10,09.

T14 Kuula: 1) Anette Saalismaa OulPy 14,54, 2) Tiina Järvinen LahdA 12,27, 3) Henna Krekilä KälvTa 11,42.

T14 Kuula joukkuekilpailu: 1) Lahden Ahkera 21,47, 2) Tampereen Pyrintö 20,66, 3) Hämeenlinnan Tarmo 20,57.

T14 Moukari (3 kg): 1) Salla Koskimäki KaustPV 53,44, 2) Emmi Malo LopU 51,02, 3) Charlotta Sandkulla IFÅsar 47,01.

T14 Moukari joukkuekilpailu: 1) Kaustisen Pohjan-Veikot 97,11, 2) IF Åsarna 80,03, 3) Borgå Akilles 72,14.

T15 100 m: (+1,4): 1) Linda Leveelahti HKV 12,40, 2) Anna Pursiainen EspTa 12,44, 3) Maria Jääskä KaustPV 12,74.

T15 800 m: 1) Ronja Koskela KuivAu 2.18,75, 2) Veera Mattila VammsVoi 2.19,74, 3) Iris Engeness HIFK 2.20,25.

T15 80 m aj: (+1,7): 1) Saga Vanninen TampPy 11,32, 2) Oona Kiljala YlivKu 11,64, 3) Ilana Onnela NaantLöy 11,95.

T15 Pituus: 1) Saga Vanninen TampPy 5,69, 2) Ilona Ruohola TuUL 5,40, 3) Aada Mikkilä SeinäjSU 5,36.

T15 Pituus joukkuekilpailu: 1) Seinäjoen Seudun Urheilijat 10,45, 2) Oulun Pyrintö 10,04, 3) Seinäjoen Seudun Urheilijat 9,99.

T15 Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren HIFK 14,62, 2) Oona Viljanen OrivPo 13,67, 3) Jessika Mursula TöysVe 13,50.

T15 Kuula joukkuekilpailu: 1) Helsingfors IFK 25,54, 2) Tammelan Ryske 20,59, 3) Lahden Ahkera 20,57.

T15 Moukari (3 kg): 1) Marika Virtanen SomE 58,18, 2) Aino-Kaisa Sihvonen VirtU 55,23, 3) Amanda Kätkänaho TeuvRi 50,03.

T15 Moukari joukkuekilpailu: 1) Riihimäen Kisko 86,10, 2) Tampereen Urheilijat -38 86,04, 3) IK Falken 73,95.  

P14 100 m: (+0,5): 1) Miska Koponen ViipU 11,88, 2) Benjamin Olli IFFemman 11,96, 3) Niklas Viikisalo PorinYU 11,98, 4) Joonas Jäppinen EspTa 12,02, 5) Rasmus Remesaho ToholU 12,09, 6) Topi Kela JoensKa 12,14, 7) Iivo Hämäläinen ViipU 12,25, 8) Miki Likander LappUM 12,31.

P14 100 m alkuerät: 1) Niklas Viikisalo PorinYU 12,06, 2) Miska Koponen ViipU 12,11, 3) Benjamin Olli IFFemman 12,18, 4) Topi Kela JoensKa 12,26, 5) Joonas Jäppinen EspTa 12,26, 6) Miki Likander LappUM 12,33, 7) Rasmus Remesaho ToholU 12,38, 8) Iivo Hämäläinen ViipU 12,42, 9) Carlos Peltonen SäkU 12,48, 10) Atte Leppänen JyväskKU 12,53, 11) Tomi Heiskanen KarkkPo 12,61, 12) Elias Rintanen IFVom 12,61, 13) Daniel Saaristo IkaalU 12,67, 14) Niko Korpeinen VähänkVie 13,05.

P14 800 m: 1) Jere Haapalainen TampPy 2.08,80, 2) Sami Bärlund TapE 2.10,42, 3) Patrik Järvinen TampPy 2.10,95, 4) Martti Majuri PuumVi 2.11,63, 5) Aarre Paukkeri LimNM 2.14,10, 6) Tommi Saarinen AlavU 2.16,49, 7) Veeti Saarinen TammRy 2.16,93, 8) Andreas Kärkkäinen LänsiUU 2.17,19, 9) Veikko Korpikallio MikkKV 2.18,69, 10) Lassi Lehtimäki EspTa 2.28,11.

P14 100 m aj: (+2,6): 1) Konsta Rutonen LappUM 13,65, 2) Juho Kallio LapVi 14,30, 3) Väinö Vähä-Kouvola VehmKi 14,92, 4) Lassi Pihlavisto HKV 14,93, 5) Ville Kylmäpuro HKV 14,98, 6) Joonas Lapinkero JyväskKU 15,10, 7) Ville Kyrönlahti KangasnKa 15,55, 8) Aapeli Hatanpää ViipU 18,34.

P14 100 m aj alkuerät: 1) Konsta Rutonen LappUM 13,93, 2) Juho Kallio LapVi 14,69, 3) Ville Kylmäpuro HKV 15,08, 4) Lassi Pihlavisto HKV 15,19, 5) Joonas Lapinkero JyväskKU 15,22, 6) Ville Kyrönlahti KangasnKa 15,31, 7) Väinö Vähä-Kouvola VehmKi 15,32, 8) Aapeli Hatanpää ViipU 15,33, 9) Joona Ali-Haapala KaustPV 16,02, 10) Ville Väliharju TampPy 16,18, 11) Daniel Wickström IFSibboV 16,41.

P14 Korkeus: 1) Jere Nyström KorPo 179, 2) Anton Kahma OulPy 172, 3) Eero Mäkinen ÄhtU 167, 4) Otto Hirvilampi ÄhtU 164, 5) Miko Tähkänen MerikI 161, 6) Daniel Vuoristo VehmKi 158, 7) Elias Kurumaa KanksLei 158, 8) Teemu Laurikainen OrivPo 158, 9) Otto Mikola OulPy 155, 10) Veeti Vainionpää IkaalU 155, 11) Eliel Mulari KarhKa 150, 12) Väinö Vähä-Kouvola VehmKi 150, 13) Samu Kauppi TammRy 145, 14) Jesse Tuki TammRy 140,

P14 Korkeus joukkuekilpailu: 1) Ähtärin Urheilijat 331, 2) Oulun Pyrintö 327, 3) Vehmaan Kiisto 308, 4) Tammelan Ryske 285.

P14 Pituus: 1) Benjamin Olli IFFemman 5,92, 2) Sisu Mikkilä ImU 5,64, 3) Samuel Shams KU-58 5,60, 4) Ville Vihertö IitPy 5,46, 5) Jaakko Honka LimNM 5,44, 6) Juho Leppä SomE 5,20, 7) Oliver Heikkinen IFRaseb 5,18, 8) Ville Kylmäpuro HKV 5,15, 9) Aapo Nikkola HKV 4,88, 10) Juho Kivistö PorinYU 4,85, 11) Henri Matikainen EspTa 4,82, 12) Jarmo Eromäki HaukivKi 4,82, 13) Lassi Pihlavisto HKV 4,74, 14) Miro Heikkonen KeskiUYU 4,51, 15) Otso Väyrynen KeskiUYU 4,46, 16) Kasper Paulin IFFemman 4,36, 17) Oliver Forsman IFRaseb 4,34, 18) Pyry Koskiniemi HKV 4,29.

P14 Pituus joukkuekilpailu: 1) IF Femman 10,06, 2) Helsingin Kisa-Veikot 10,03, 3) IF Raseborg 9,52, 4) Helsingin Kisa-Veikot 9,03, 5) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 8,97.

P14 Kuula: 1) Max Lampinen SomE 15,18, 2) Henrik Lehtinen LauttLu 13,22, 3) Patrick Jokela AlavU 12,83, 4) Riku Tenhunen SiilPo 12,80, 5) Topi Rönni TampPy 12,77, 6) Anselmi Koskela RiihimKi 12,75, 7) Kari Nieminen VarkKV 12,46, 8) Vili Välimäki TammRy 11,98, 9) Miki Makkonen LänsiUU 11,78, 10) Veeti Hietalahti JuvU 11,38, 11) Juho Hoppman HeinI 11,37, 12) Aleks Norontaus SuolU 11,35, 13) Väinö Lupala IFRaseb 11,29, 14) Robin Hildén IFSibboV 11,15, 15) Kosti Saine KanksLei 11,09, 16) Niko Korpeinen VähänkVie 11,08, 17) Ruuben Eklund TöysVe 10,65, 18) Jani Laakso TammRy 10,44, 19) Juho Leppä SomE 9,86, 20) Miro Malkki VarkKV 9,56, 21) Arno Toivola RiihimKi 9,26, 22) Mikko Kallioniemi TöysVe 9,06, 23) Miska Johansson HeinI 8,86.

P14 Kuula joukkuekilpailu: 1) Someron Esa 25,04, 2) Tammelan Ryske 22,37, 3) Varkauden Kenttä-Veikot 22,02, 4) Riihimäen Kisko 21,50, 5) Heinolan Isku 20,23, 6) Töysän Veto 19,71.

P14 Keihäs: 1) Olavi Yli-Mannila AlajA 52,89, 2) Otto Hiivola KalVa 51,39, 3) Patrick Jokela AlavU 49,55, 4) Henrik Lehtinen LauttLu 49,24, 5) Jaakko Honka LimNM 47,98, 6) Aleks Norontaus SuolU 47,31, 7) Ville Kujala SiilPo 46,94, 8) Miki Makkonen LänsiUU 46,79, 9) Miko Tähkänen MerikI 42,48, 10) Oska Torppa VetU 41,54, 11) Arno Toivola RiihimKi 41,47, 12) Ben Grönlund IFRaseb 40,76, 13) Miki Likander LappUM 40,05, 14) Väinö Lupala IFRaseb 39,97, 15) Waltteri Helisalo HIFK 39,66, 16) Teemu Rantanen SeinäjSU 38,87, 17) Anselmi Koskela RiihimKi 38,19, 18) Erkka Maine LauttLu 37,67, 19) Veeti Kortehisto SeinäjSU 36,42, 20) Mika Niskala PohjKoi 36,41.

P14 Keihäs joukkuekilpailu: 1) Lauttakylän Luja 85,75, 2) IF Raseborg 80,73, 3) Riihimäen Kisko 79,66, 4) Seinäjoen Seudun Urheilijat 75,29.

P15 100 m: (+2,1): 1) Tuukka Koskinen LahdA 11,21, 2) Leevi-Kalle Heikkilä JyväskKU 11,37, 3) Lassi Hakonen PihtipTui 11,38, 4) Rasmus Lehikoinen JoensKa 11,60, 5) Hugo Limnell HIFK 11,63, 6) Daniel Keane KeskiUYU 11,70, 7) Ukko Korhonen HämeenlTa 11,76, 8) Elia Nevalainen YlivKu 11,81.

P15 100 m alkuerät: 1) Tuukka Koskinen LahdA 11,44, 2) Lassi Hakonen PihtipTui 11,50, 3) Leevi-Kalle Heikkilä JyväskKU 11,60, 4) Rasmus Lehikoinen JoensKa 11,65, 5) Elia Nevalainen YlivKu 11,72, 6) Ukko Korhonen HämeenlTa 11,78, 7) Hugo Limnell HIFK 11,79, 8) Daniel Keane KeskiUYU 11,81, 9) Rasmus Martin IFSibboV 11,83, 10) Roope Kivelä TuUL 11,83, 11) Joonas Tikkanen PyhäjPo 11,89, 12) Sebastian Nordberg IFKraft 11,89, 13) Eelis Snåre LahdA 11,95, 14) Joonas Rajaniemi OulHui 11,96, 15) Jaakko Linnus TampPy 11,98, 16) Miki Laakso HKV 12,04, 17) Patrick Haga ValkKa 12,04, 18) Rami Eura NousSu 12,14, 19) Jonatan Sperryn EspTa 12,16, 20) Viljami Kari VetU 12,20, 21) Rasmus Haavisto MaskKa 12,49.

P15 800 m : 1) Sami Salonen ToholU 2.01,38, 2) Benjamin Lee HKV 2.01,89, 3) Mika Salonen ToholU 2.02,16, 4) Aleksi Rajaniemi LahdA 2.02,17, 5) Eetu Kalske EspTa 2.05,36, 6) Juho Seppälä SeinäjSU 2.06,99, 7) Jere Raunio HKV 2.07,11, 8) Jiri Juntunen LimNM 2.07,61, 9) Otto Vilpponen KuopRei 2.07,87, 10) Simo Laine LänsiUU 2.08,07, 11) Danil Schröder LahdA 2.08,73, 12) Antti Juvonen OulPy 2.09,97, 13) Arvi Väre HämeenlTa 2.12,18, 14) Aapo Harala TampPy 2.12,28, 15) Elias Mäkinen TampPy 2.13,89, 16) Aaro Laaksonen TuUL 2.14,29, 17) Elias Marjamäki TampPy 2.14,48, 18) Daniel Äikäs HKV 2.14,55, 19) Akseli Stark LänsiUU 2.15,30, 20) Miro Kallio HIFK 2.17,96.

P15 100 m aj: (+1,7): 1) Aukusti Jaskari SeinäjSU 13,89, 2) Valtteri Louko LapVi 13,90, 3) Abdirahiim Salah HIFK 14,14, 4) Taneli Hietala AlavVi 14,15, 5) Adrian Björkgren IFDrott 14,24, 6) Veeti Lettojärvi PertPo 14,38, 7) Matias Komi IFSibboV 14,62, Tomi Simonen AlavVi keskeytti.

P15 100 m aj alkuerät: 1) Valtteri Louko LapVi 14,12, 2) Aukusti Jaskari SeinäjSU 14,23, 3) Abdirahiim Salah HIFK 14,29, 4) Adrian Björkgren IFDrott 14,44, 5) Tomi Simonen AlavVi 14,46, 6) Matias Komi IFSibboV 14,48, 7) Taneli Hietala AlavVi 14,52, 8) Veeti Lettojärvi PertPo 14,52, 9) Matias Tulokas IFSibboV 14,53, 10) Juho Koivisto JyväskKU 14,65, 11) Lauri Honkanen ImU 14,95, 12) Väinö Ripatti SavonlRie 15,10, 13) Sakari Vallius JoensKa 15,69.

P15 Korkeus: 1) Manu Mäenpää LempKiYU 185, 2) Ilari Hiltunen KaarUra 176, 3) Oskari Henttinen KokemKV 176, 4) Jani Simoinen HalsToi 172, 5) Paavo Niinikoski HKV 169, 6) Mika Ketola AlahKi 169, 7) Niko Ämmälä AlavU 166, 8) Kare Lysmä HKV 163, 9) Leevi Lampén LempKiYU 163, 10) Benjamin Lee HKV 160, 11) Tuomas Jokela KristU 155, 12) Joona Koivisto KaarUra 150,

P15 Korkeus joukkuekilpailu: 1) Lempäälän Kisa Yleisurheilu 348, 2) Helsingin Kisa-Veikot 332, 3) Kaarinan Ura 326.

P15 Pituus: 1) Eemil Porvari HartVoi 6,51, 2) Eetu Jokela AlavVi 6,01, 3) Aukusti Jaskari SeinäjSU 5,93, 4) Jermu Vihmakoski TuUL 5,88, 5) Veeti Lettojärvi PertPo 5,85, 6) Manu Metsäkangas LahdA 5,85, 7) Rami Eura NousSu 5,74, 8) Niklas Hyvönen PyhäsU 5,66, 9) Adrian Björkgren IFDrott 5,52, 10) Sameli Pukkinen VaasTo 5,52, 11) Patrick Lindberg KarkkPo 5,50, 12) Arttu Tauriainen PernU 5,49, 13) Eeli Heikkilä TuUL 5,47, 14) Otto Turunen KuivAu 5,45, 15) Tomi Simonen AlavVi 5,43, 16) Marius Wasström IFRaseb 5,40, 17) Aaro Syväniemi IlmajKi 5,39, 18) Atte Kortehisto SeinäjSU 5,38, 19) Tuomas Jokela KristU 5,16, 20) Jesse Tuomisto IlmajKi 5,13, 21) Juha Karjunen PyhäsU 4,97, 22) Eero Ahvanainen PyhäsU 4,85, Niklas Tallqvist BorgåAk ilman tulosta.

P15 Pituus joukkuekilpailu: 1) Alavieskan Viri 11,44, 2) Turun Urheiluliitto 11,35, 3) Seinäjoen Seudun Urheilijat 11,17, 4) Pyhäselän Urheilijat 10,63, 5) Ilmajoen Kisailijat 10,52.

P15 Kuula: 1) Miika Lahtonen MynämI 16,75, 2) Linus Nurminen KristU 15,89, 3) Taneli Karvonen MynämI 15,01, 4) Ahti Pokkinen IFSibboV 14,39, 5) Mico Ekman PiikkKe 13,54, 6) Leevi Lampén LempKiYU 13,33, 7) Lauri Hirvelä JämsI 12,75, 8) Juho Leveelahti VirtU 12,32, 9) Markus Huhtala PiikkKe 11,28, 10) Michael Hough TampPy 10,76, 11) Henrik Kiviniemi TampPy 9,84.

P15 Kuula joukkuekilpailu: 1) Mynämäen Isku 31,56, 2) Piikkiön Kehitys 24,82, 3) Tampereen Pyrintö 20,60.

P15 Keihäs: 1) Eemil Porvari HartVoi 71,21, 2) Onni Ruokangas JanJa 66,04, 3) Aku Parviainen TuupovU 65,06, 4) Niklas Hyvönen PyhäsU 62,43, 5) Emil Mellanen TuUL 50,72, 6) Lauri Wuorenrinne IFRaseb 50,54, 7) Santeri Yliselä LapVi 50,45, 8) Niilo Waher TuUL 48,55, 9) Juha Karjunen PyhäsU 46,26, 10) Atte Bohm NaantLöy 43,75, 11) Samuel Kotilehto NaantLöy 42,56, 12) Erkki-Antti Laurila LapVi 41,70, 13) Eero Ahvanainen PyhäsU 33,55.

P15 Keihäs joukkuekilpailu: 1) Pyhäselän Urheilijat 108,69, 1) Turun Urheiluliitto 99,27, 3) Lapuan Virkiä 90,93, 4) Naantalin Löyly 86,31.

T14 100 m: (-1,1): 1) Helmi Isometsä IFSibboV 12,52, 2) Minttu Eskelinen IisVi 12,72, 3) Inkeri Ahokas PorinYU 12,73, 4) Inka Pöyry HIFK 12,74, 5) Inka-Maria Ylitalo LapVi 12,96, 6) Anniina Vaittinen EspTa 13,05, 7) Riika Tirkkonen KuopRei 13,18, 8) Laura Einamo EspTa 13,64.

T14 100 m Alkuerät: 1) Helmi Isometsä IFSibboV 12,49, 2) Inkeri Ahokas PorinYU 12,79, 3) Inka Pöyry HIFK 12,81, 4) Minttu Eskelinen IisVi 12,84, 5) Anniina Vaittinen EspTa 12,96, 6) Inka-Maria Ylitalo LapVi 13,11, 7) Laura Einamo EspTa 13,19, 8) Alisa Tikkanen EspTa 13,20, 9) Riika Tirkkonen KuopRei 13,31, 10) Nelli Anttonen ImU 13,32, 11) Ella Paukku EsboIF 13,33, 12) Josefina Salmi IkaalU 13,35, 13) Viivi Partanen RaahVe 13,37, 14) Iida Pahtaja PohjKoi 13,37, 15) Wilma Viksten LahdA 13,38, 16) Sohvi Kenttälä VehmU 13,39, 17) Venla Lehtonen NurmijYU 13,50, 18) Alina Tuomela KuopRei 13,54, 19) Jatta Nurmela KuivAu 13,76.

T14 800 m : 1) Sini Rajaniemi LahdA 2.18,53, 2) Noomi Malmgren EsboIF 2.19,64, 3) Emma Nyström HIFK 2.21,68, 4) Krista Manninen KestjNS 2.25,30, 5) Ida-Sofia Simola HämeenlTa 2.25,60, 6) Jessica Junkkala VammsVoi 2.27,00, 7) Lotta Nurminen TuUL 2.27,02, 8) Sini Karjalainen IisVi 2.27,17, 9) Ilona Lampila VammsVoi 2.28,10, 10) Elli Vainio NaantLöy 2.28,29, 11) Jenni Jaatinen KalajJu 2.28,94, 12) Ella Mykkänen IisVi 2.29,61, 13) Aada Ombati MikkKV 2.29,81, 14) Adele Vainio IkaalU 2.30,06, 15) Lilli Hakkarainen KarhKa 2.30,11, 16) Inka Elamaa KuivAu 2.30,97, 17) Nina Välimäki VammsVoi 2.31,24, 18) Venla Läderberg LahdA 2.31,95, 19) Hanna Granbäck IFKraft 2.32,38, 20) Petriina Niininen NokU 2.33,15, 21) Julia Saarinen UudKK 2.33,18, 22) Mette Nurminen KarhKa 2.33,92, 23) Aino Lausniemi LauttLu 2.34,15, 24) Rosa Niittyviita LahdA 2.34,21, 25) Minttu Kaukonen LahdA 2.35,47, 26) Mona Korelin HKV 2.40,31.

T14 80 m aj : (+0,2): 1) Carla Liukkonen EspTa 11,86, 2) Viveka Loukola RaisKu 11,92, 3) Sofia Raatikainen PyhäsU 11,95, 4) Minea Fogelholm EspTa 12,27, 5) Minea Vertala JyväskKU 12,77, 6) Alisa Seilonen JyväskKU 13,44, 7) Laura Einamo EspTa 13,50, 8) Liina Tervo KeskiUYU 33,82.

T14 80 m aj alkuerät: 1) Alisa Seilonen JyväskKU 11,47, 2) Liina Tervo KeskiUYU 11,89, 3) Viveka Loukola RaisKu 11,94, 4) Carla Liukkonen EspTa 11,95, 5) Sofia Raatikainen PyhäsU 12,01, 6) Minea Fogelholm EspTa 12,05, 7) Laura Einamo EspTa 12,94, 8) Minea Vertala JyväskKU 12,95, 9) Anni Konnu ImU 12,98, 10) Helmi Laine SavonlRie 13,00, 11) Ella Turtiainen LappUM 13,21, 12) Aino Korhonen OulPy 13,31, 13) Elisa Hilska LappUM 13,33, 14) Elena Ohra-Aho ÄhtU 13,42, 15) Anniina Ahvenharju HämeenlTa 13,46, 16) Emmi Karjalainen MikkKV 13,84, Anniina Salokannel MaskKa DNF, Mimosa Teerijoki JyväskKU keskeytti.

T14 Pituus: 1) Ilona Saarikunnas LahdA 5,41, 2) Olivia Asikainen KaipVi 5,32, 3) Minea Fogelholm EspTa 5,27, 4) Ida Cardona KeskiUYU 5,25, 5) Siiri Nyyssönen SavonlRie 5,20, 6) Elisa Alastalo RiihimKi 5,18, 7) Eerika Koivuniemi KauhWi 5,16, 8) Helmi Lievonen RiihimKi 5,12, 9) Saimi Koskivainio MarttMu 5,03, 10) Sanni Lento TampPy 4,94, 11) Celina Holmberg IFÅland 4,94, 12) Anni Nurminen TampPy 4,91, 13) Moona Mäkelä HämeenlTa 4,88, 14) Sofia Määttä EurajVei 4,88, 15) Alisa Tikkanen EspTa 4,87, 16) Milka Ukkonen LahdA 4,86, 17) Eerika Heiskala TampPy 4,79, 18) Vilma Väliharju TampPy 4,72, 19) Jenna Saarilahti TampPy 4,72, 20) Anniina Huura TampPy 4,72, 21) Anna Nummikoski EspTa 4,70, 22) Alicia Björkvik IKFalken 4,68, 23) Väkeväinen Petra LappVei 4,62, 24) Nella Karjalainen LimNM 4,59, 25) Mimmi Sihvonen JyväskKU 4,56, 26) Sara Niukkanen PohjKoi 4,49, 27) Vilma Mikkola KeskiUYU 4,48, 28) Iida Pahtaja PohjKoi 4,43, 29) Lotta Mäkelä TampPy 4,35, 30) Laura Markuksela KuivAu 4,34, 31) Elli Huovinen JyväskKU 4,33, 32) Hille Kankaanpää KeskiUYU 4,33, 33) Anna Helander LimNM 4,31, 34) Iida Haajanen KeskiUYU 4,27, Sara Veijalainen KeskiUYU ilman tulosta.

T14 Pituus joukkuekilpailu: 1) Riihimäen Kisko 10,23, 2) Espoon Tapiot 10,14, 3) Lahden Ahkera 10,09, 3) Tampereen Pyrintö 9,85, 5) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 9,73, 6) Tampereen Pyrintö 9,51, 7) Tampereen Pyrintö 9,44, 8) Pohjan Koitto 8,92, 9) Limingan Niittomiehet 8,90, 10) Jyväskylän Kenttäurheilijat 8,89, 11) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 8,60.

T14 Kuula: 1) Anette Saalismaa OulPy 14,54, 2) Tiina Järvinen LahdA 12,27, 3) Henna Krekilä KälvTa 11,42, 4) Silja Rossi TampPy 11,36, 5) Moona Mäkelä HämeenlTa 11,27, 6) Emmi Pohjolainen LauttLu 10,40, 7) Aada Sipiläinen OrimJy 10,34, 8) Kristiina Laitinen LempKiYU 10,14, 9) Siru Myllykangas HeinI 10,05, 10) Martta Koski-Vähälä LimNM 10,02, 11) Sanni Krapi LoimJa 9,93, 12) Helmi Tarkiainen TampPy 9,74, 13) Jonna Virén LiljIK 9,71, 14) Jenni Honkonen PylkönmY 9,69, 15) Janna Huuho PyhäsU 9,54, 16) Vilma Toivonen HämeenlTa 9,30, 17) Sohvi Laine LahdA 9,20, 18) Reetta Ryynänen PyhäsU 8,75.

T14 Kuula joukkuekilpailu: 1) Lahden Ahkera 21,47, 2) Tampereen Pyrintö 20,66, 3) Hämeenlinnan Tarmo 20,57, 4) Pyhäselän Urheilijat 18,29.

T14 Moukari : 1) Salla Koskimäki KaustPV 53,44, 2) Emmi Malo LopU 51,02, 3) Charlotta Sandkulla IFÅsar 47,01, 4) Sara Puustinen BorgåAk 46,25, 5) Lotta Voutilainen KaustPV 43,67, 6) Terhi Kangastie LappVei 42,85, 7) Sandra Hongell IFÅsar 40,30, 8) Siru Myllykangas HeinI 39,47, 9) Tilda Korhonen SiilPo 37,18, 10) Jonna Virén LiljIK 36,90, 11) Lyydia Herrala TöysVe 36,33, 12) Henna Koivula TöysVe 33,93, 13) Jonna Ahola KaipVi 33,69, 14) Tiina Järvinen LahdA 32,77, 15) Sofia Wahlstedt BorgåAk 31,28, 16) Noora Lahdenmäki AlavU 29,30, 17) Salla Jylhänkoski UlvST 27,72, 18) Viivi Taipale PälkLL 27,68, 19) Viivi Värilä HeinI 24,80, Jenni Honkonen PylkönmY NM.

T14 Moukari joukkuekilpailu: 1) Kaustisen Pohjan-Veikot 97,11, 2) IF Åsarna 80,03, 3) Borgå Akilles 72,14, 4) Töysän Veto 70,26, 5) Heinolan Isku 64,27.

 

T15 100 m: (+1,4): 1) Linda Leveelahti HKV 12,40, 2) Anna Pursiainen EspTa 12,44, 3) Maria Jääskä KaustPV 12,74, 4) Senja Roos KärkKV 12,82, 5) Iida Vuorjoki KuivAu 12,87, 6) Katja Luukkola LeppSi 12,87, 7) Veera Kauhanen HeinävYU 12,97, Veera Paasovaara OulPy DNS.

T15 100 m Alkuerät: 1) Anna Pursiainen EspTa 12,45, 2) Maria Jääskä KaustPV 12,79, 3) Linda Leveelahti HKV 12,79, 4) Senja Roos KärkKV 12,81, 5) Katja Luukkola LeppSi 12,85, 6) Iida Vuorjoki KuivAu 12,89, 7) Veera Kauhanen HeinävYU 13,04, 8) Veera Paasovaara OulPy 13,09, 9) Tessa Moisio KaipVi 13,14, 10) Niina Hepo-Oja KangasnKa 13,16, 11) Emma Rovasalo HyvsU 13,20, 12) Netta Leppänen JyväskKU 13,26, 13) Emma Tainio PaimU 13,27, 14) Moa Forslund VasaIS 13,28, 15) Jannika Viljakainen BorgåAk 13,33, 16) Aada Puosi EurajVei 13,33, 17) Ada-Sofia Söderlund LiedPa 13,43, 18) Julia Ihantola EspTa 13,51, 19) Oona Vasilev TapE 13,53, 20) Sofia Härkönen OulPy 13,53, 21) Minttu Hiltunen KaarUra 13,65, 22) Olivia Marttila VantSa 13,67, 23) Ida-Maria Sjölund IFÅland 13,74, 24) Wilma Huuhka KokkVei 13,83.

T15 800 m : 1) Ronja Koskela KuivAu 2.18,75, 2) Veera Mattila VammsVoi 2.19,74, 3) Iris Engeness HIFK 2.20,25, 4) Frida Häggkvist IFKraft 2.22,40, 5) Inka Metsämäki SeinäjSU 2.23,51, 6) Nella Varjas EspTa 2.23,78, 7) Pihla Salonen PorinYU 2.24,08, 8) Fiia Kajula RaisKu 2.24,28, 9) Laura Nissinen EspTa 2.25,64, 10) Erika Niininen VetU 2.25,94, 11) Venla Häkkinen JoensKa 2.26,46, 12) Iida Haukilahti VetU 2.26,56, 13) Hanna-Maija Siltanen HKV 2.26,66, 14) Nea Tenno PohjKoi 2.27,18, 15) Vilma Patrikainen NokU 2.27,54, 16) Aliisa Keskinen TampPy 2.27,71, 17) Emilia Tala ViipU 2.27,77, 18) Saara Penttinen IisVi 2.28,47, 19) Jenna Maukonen SuolU 2.28,68, 20) Milja Lahtinen SuolU 2.29,49, 21) Veera Helkama SalVil 2.30,01, 22) Elina Paavola LohtVei 2.31,52, Maiju Nousiainen ImU keskeytti.

T15 80 m aj: (+1,7): 1) Saga Vanninen TampPy 11,32, 2) Oona Kiljala YlivKu 11,64, 3) Ilana Onnela NaantLöy 11,95, 4) Pinja Ruoho LahdA 12,03, 5) Iida Verainen NousSu 12,07, 6) Noora Hietala HyvsU 12,41, 7) Kiia Brandes HyvsU 12,63, 8) Anna Pyykkö OrivPo 12,73.

T15 80 m aj alkuerät: 1) Saga Vanninen TampPy 11,78, 2) Oona Kiljala YlivKu 11,97, 3) Ilana Onnela NaantLöy 12,26, 4) Pinja Ruoho LahdA 12,33, 5) Iida Verainen NousSu 12,39, 6) Noora Hietala HyvsU 12,64, 7) Anna Pyykkö OrivPo 12,68, 8) Kiia Brandes HyvsU 12,69, 9) Peppi-Rosa Penttinen JoensKa 12,74, 10) Andrea Rönnskär IKFalken 12,82, 11) Jasmin Salenius KangasnKa 12,82, 12) Ellinoora Riikinsaari EspTa 12,85, 13) Wilma Taavitsainen RistU 12,86, 14) Johanna Nieminen JyväskKU 12,98, 15) Kaisa Äijälä NousSu 12,99, 16) Amanda Kulju IisVi 13,02, 17) Sanni Pynttäri AlavU 13,10, 18) Lova Forsman IFDrott 13,21, 19) Kerttu Valtonen EspTa 13,31, 20) Siiri Mäkilä TammRy 13,47, 21) Gea Zitting JyväskKU 28,63.

T15 Pituus: 1) Saga Vanninen TampPy 5,69, 2) Ilona Ruohola TuUL 5,40, 3) Aada Mikkilä SeinäjSU 5,36, 4) Oona Kiljala YlivKu 5,35, 5) Saana Takala SeinäjSU 5,29, 6) Noora Hietala HyvsU 5,26, 7) Meeri Elomaa SeinäjSU 5,21, 8) Veera Paasovaara OulPy 5,17, 9) Saana Peura TervTe 5,14, 10) Vera Karttunen PorinYU 5,12, 11) Pinja Ruoho LahdA 5,12, 12) Piia Kalliomäki ÄänekU 5,11, 13) Riikka Savolainen JyväskKU 5,10, 14) Janna Siegfrids VasaIS 5,04, 15) Maria Jääskä KaustPV 4,95, 16) Tessa Moisio KaipVi 4,94, 17) Anna Pyykkö OrivPo 4,89, 18) Eveliina Lehtola OulPy 4,87, 19) Sofia Ylinen SeinäjSU 4,85, 20) Emma Tainio PaimU 4,80, 21) Milla Uitti ImU 4,74, 22) Emilia Voutilainen HKV 4,74, 23) Nina Seppälä PorinYU 4,69, 24) Lova Forsman IFDrott 4,64, 25) Siiri Hihnala OulPy 4,60, 26) Iiris Alakärppä LahdA 4,50, 27) Liinu Karjala PorinYU 4,47, 28) Aleksandra Viljanen HKV 4,47, 29) Johanna Nieminen JyväskKU 4,46, 30) Millamaria Haveri VantSa 4,45, 31) Olivia Marttila VantSa 4,37, 32) Alina Loikas TuUL 4,35, 33) Salla Pekkala OulPy 4,35, 34) Fiinu Puustinen JyväskKU 4,35, 35) Kerttu Valtonen EspTa 4,24, 36) Ellen Brusila TuUL 4,13.

T15 Pituus joukkuekilpailu: 1) Seinäjoen Seudun Urheilijat 10,45, 2) Oulun Pyrintö 10,04, 3) Seinäjoen Seudun Urheilijat 9,99, 4) Porin Yleisurheilu 9,81, 5) Turun Urheiluliitto 9,65, 6) Lahden Ahkera 9,62, 7) Jyväskylän Kenttäurheilijat 9,56, 8) Helsingin Kisa-Veikot 9,21, 9) Oulun Pyrintö 8,95, 10) Vantaan Salamat 8,82.

T15 Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren HIFK 14,62, 2) Oona Viljanen OrivPo 13,67, 3) Jessika Mursula TöysVe 13,50, 4) Vilma Räsänen ViitVie 12,66, 5) Lotta Putkiranta EspTa 12,53, 6) Johanna Tikkala IFKraft 12,52, 7) Nellinoora Maunula HIFK 12,11, 8) Ella-Maria Multala KeskiUYU 11,47, 9) Sara Savikko RiihimKi 11,37, 10) Henna Muurimäki LaihLu 11,32, 11) Aino-Kaisa Sihvonen VirtU 11,29, 12) Vivian Suominen HIFK 11,19, 13) Sonja Ferm RekRai 11,06, 14) Kaisa Äijälä NousSu 11,06, 15) Eveliina Lehtola OulPy 10,86, 16) Veera Koskinen LahdA 10,77, 17) Meea Meronen KU-58 10,77, 18) Enni Aula PohjKoi 10,76, 19) Tiia Matila KuortKu 10,56, 20) Henna Salminen TammRy 10,39, 21) Siiri Laukkanen TammRy 10,20, 22) Charlotta Pettersson NoormNo 10,09, 23) Senja Pantti IFSibboV 9,91, 24) Nea Savola LahdA 9,80, 25) Petra Ojanen TuUL 9,73, 26) Nelli Vihtalahti NoormNo 9,54, 27) Emilia Vörlin KokkVei 9,11, 28) Elviira Niemelä TuUL 8,65, 29) Anni Karanta PohjKoi 7,68.

T15 Kuula joukkuekilpailu: 1) Helsingfors IFK 25,54, 2) Tammelan Ryske 20,59, 3) Lahden Ahkera 20,57, 4) Noormarkun Nopsa 19,63, 5) Pohjan Koitto 18,44, 6) Turun Urheiluliitto 18,38.

T15 Moukari (3 kg): 1) Marika Virtanen SomE 58,18, 2) Aino-Kaisa Sihvonen VirtU 55,23, 3) Amanda Kätkänaho TeuvRi 50,03, 4) Aliisa Syväkoski KaustPV 49,22, 5) Carolina Granö IKFalken 49,19, 6) Emma Backlund BorgåAk 47,98, 7) Emmanuela Koomson IFLänken 46,29, 8) Petra Pikkarainen RiihimKi 45,43, 9) Henna Salminen TammRy 43,95, 10) Elli Salonen TampU 43,34, 11) Senja Pantti IFSibboV 43,30, 12) Arlea Koskenniemi TampU 42,70, 13) Jessika Mursula TöysVe 41,14, 14) Nea Hirvonen RiihimKi 40,67, 15) Oona Viljanen OrivPo 39,53, 16) Olivia Kindstedt LiljIK 39,18, 17) Viivi Raatikainen ÄänekU 39,04, 18) Tara Saikkonen ParikkU 38,45, 19) Kati Siitonen KuusEV 37,98, 20) Heta Neuvonen EspTa 34,85, 21) Anne Pynnönen HankasHa 34,82, 22) Sara Savikko RiihimKi 34,17, 23) Nathalie Nyback IFNykn 29,55, 24) Sofia Hagman IKFalken 28,66, 25) Henna Pirinen ParikkU 27,61, 26) Michelle Nyback IFNykn 24,59.

T15 Moukari joukkuekilpailu: 1) Riihimäen Kisko 86,10, 2) Tampereen Urheilijat -38 86,04, 3) IK Falken 73,95, 4) Parikkalan Urheilijat 66,06, 5) IF Nykarlebynejden 54,14.

  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

p15_100_m.jpg
p15_800_m_maali_matti_peltoniemi.jpg
saga_vanninen_matti_peltoniemi.jpg
Anette Saalismaa kuulan Suomen mestari
p15_800_m_maali_matti_peltoniemi.jpg