Seurasiirtomarkkinoilla normisyksy

Seurasiirtorintamalla ei tänä syksynä eletty erityisen vilkasta aikaa. Seinäjoen Seudun Urheilijat sai joukkoihinsa lujia vahvistuksia, kun pituushyppääjä Eero Haapala (vanha seura Ikaalisten Urheilijat), kiekonheittäjä Pyry Niskala (Vasa Iddrottssällskap) ja pikajuoksija Anna Hämäläinen (Kuortaneen Kunto) vaihtoivat seuraa. 

Muista kotimaisista kärkinimistä estejuoksija-suunnistaja Topi Raitanen siirtyi Helsingin Kisa-Veikkojen paitaan Sjundeå IF:n riveistä, pika-aituri Viivi Avikainen vaihtoi Mikkelin Kilpa-Veikot Lahden Ahkeraan ja pikajuoksija Antti Kokkonen siirtyy Veitsiluodon Kisaveikoista Oulun Pyrintöön.

Kävelijä Matias Korpela jättää Raahen Vesan ja edustaa jatkossa Turun Urheiluliittoa, seitsenottelija ja pituushyppääjä Miia Kurppa puolestaan vaihtaa Salon Vilppaasta Viipurin Urheilijoihin.

Kuopion Reipasta edustanut kymmenottelija Thomas Barrineau kilpailee jatkossa Helsingin IFK:n riveissä.

Kaikkiaan seurasiirtoja tehtiin tänä vuonna 74. Seurasiirrot hyväksyi Suomen Urheiluliiton (SUL) järjestövaliokunta.

- Ei mikään vilkas syksy siirtomarkkinoilla. Viime vuonna niitä tehtiin 90. Lisäksi nyt liittoon tuli tiedoksi kymmenkunta seuravaihtoa sellaisista urheilijoista, joista seurasiirtoilmoitusta ei tarvitse tehdä, kertoo seurasiirtoasian järjestövaliokunnalle esitellyt SUL:n aluepäällikkö Yrjö Kelhä.

- Eniten urheilijoita siirtyi tänä syksynä Turun Urheiluliittoon, jonne tuli kaikkiaan 10 sellaista urheilijaa, joista täytyi tehdä seurasiirtoilmoitus.

 

Seurasiirrot vuodeksi 2016:

Jonathan Brace uusi seura Esbo IF (vanha seura Länsi-Uudenmaan Urheilijat), Mika Hietaniemi Espoon Tapiot (Länsi-Uudenmaan Urheilijat), Kristiina Vuorvirta Espoon Tapiot (Helsingin Kisa-Veikot), Linda Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot (Kuopion Reipas), Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot (Sjundeå IF), Eeva Samberg Helsingin Kisa-Veikot (Viipurin Urheilijat), Thomas Barrineau HIFK (Kuopion Reipas), Vertti Viitala HIFK (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu), Niko Nyman Hämeenlinnan Tarmo (Valtimon Vasama), Lasse Suonpää IF Länken (Turun Weikot), 

Daniel Strandvall IK Falken (IF Åsarna), Meri Rautamies Karhulan Katajaiset (Vehkalahden Veikot), Mette Snellman Karhulan Katajaiset (Karhulan Urheilijat), Minka Nurro Kenttäurheilijat-58 (Rekolan Raikas), Tuomas Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijat (Kälviän Tarmo), Antti Raskinen Kouvolan Urheilijat (Anjalan Liitto), Pihla Kinnunen Kuivasjärven Aura (Kempeleen Kiri), Viivi Avikainen Lahden Ahkera (Mikkelin Kilpa-Veikot), 

Kasperi Pöntinen Lahden Ahkera (Ristiinan Urheilijat), Kaisa Hammarén Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Imatran Urheilijat), Minna-Maija Kemppi Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Espoon Tapiot), Tanja Kokkonen Lappeenrannan Urheilumiehet (Savonlinnan Riento), Elisa Nieminen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Imatran Urheilijat), Samuli Hussa Limingan Niittomiehet (Haapaveden Urheilijat), Christian Vänttinen Naantalin Löyly (Raision Kuula), Joonas Ylikahri Noormarkun Nopsa (Siikaisten Sisu), Julia Ylikahri Noormarkun Nopsa (Siikaisten Sisu), Janne Hautala Oriveden Ponnistus (Teuvan Rivakka), 

Markus Jokinen Oriveden Ponnistus (Teuvan Rivakka), Mikko Pellinen Oriveden Ponnistus (Teuvan Rivakka), Veli-Heikki Koivu Oulun NMKY:n Urheilijat (Rovaniemen Roadrunners), Anna Haataja Oulun Pyrintö (Lapin Lukko), Antti Kokkonen Oulun Pyrintö (Veitsiluodon Kisaveikot), Veera Mantere Pudasjärven Urheilijat (Oulun Pyrintö), Jyrki Mäkelä Pudasjärven Urheilijat (Töysän Veto), Mikko Rahkola Pudasjärven Urheilijat (Lapin Lukko), Jonna Alkula Seinäjoen Seudun Urheilijat (Ilmajoen Kisailijat), Eero Haapala Seinäjoen Seudun Urheilijat (Ikaalisten Urheilijat), Anna Hämäläinen Seinäjoen Seudun Urheilijat (Kuortaneen Kunto), Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat (Vasa Idrottssällskap),

Oona Hietala Tampereen Pyrintö (Ylöjärven Urheilijat), Maarit Kuhmonen Tampereen Pyrintö (Tampereen Urheilijat -38), Olivia Mäkinen Tampereen Pyrintö (Ylöjärven Urheilijat), Eevi Siniketo Tampereen Pyrintö (Ilmajoen Kisailijat), Essi Syrjälä Tampereen Pyrintö (Teivo Stayers), Ida Turunen Tapanilan Erä (HIFK), Juha Hellstén Turun Toverit (Turun Weikot), Suvi Miettinen Turun Toverit (Turun Urheiluliitto), Antti-Pekka Niinistö Turun Toverit (Turun Weikot), Frederic Tranchand Turun Toverit (Turun Weikot), Mikko Virta Turun Toverit (Turun Weikot), Sanne Erkkola Turun Urheiluliitto (Turun Weikot), Joona Forsgren Turun Urheiluliitto (Maarian Mahti), 

Judith Kavander Turun Urheiluliitto (Paimion Urheilijat), Matias Korpela Turun Urheiluliitto (Raahen Vesa), Jesse Laukkarinen Turun Urheiluliitto (Sjundeå IF), Matias Vesma Turun Uheiluliitto (Raision Kuula), Mikko Vesma Turun Urheiluliitto (Raision Kuula), Niklas Wihlman Turun Urheiluliitto (Pargas IF), Amanda Virtanen Turun Urheiluliitto (Uudenkaupungin Kenttäkarhut), Anna Vuorimaa Turun Urheiluliitto (Heinolan Isku), Jutta Lukkala Turun Weikot (Laitilan Jyske), Jimi Nukala Vasa Idrottssällskap (Vaasan Vasama), Jesse Salmi Vasa Idrottssällskap (Vaasan Vasama), Henri-Jussi Kurvinen Vehmaisten Urheilijat (Lamminpään Korpi), Marko Valkama Vehmaisten Urheilijat (Lamminpään Korpi), 

Jani Henriksson Viipurin Urheilijat (Pakilan Visa), Miia Kurppa Viipurin Urheilijat (Salon Vilpas), Martta Rautala Viipurin Urheilijat (Kiukaisten Kisailijat), Paula Tukiainen Viipurin Urheilijat (Kenttäurheilijat-58), Arttu Liipo Ylikiimingin Nuijamiehet (Oulun Pyrintö).

 

Lisätietoja:

Yrjö Kelhä

Aluepäällikkö

Suomen Urheiluliitto (SUL)

040 588 3894

yrjo.kelha@sul.fi