Samuelsson pyrähti heti ennätyksen: Summer of ´69 jäi vielä soittamatta

Pikajuoksija Samuli Samuelsson kiihdytti ennätyksen ja kauden kärkituloksen hallikauden avauksessaan. Samuelsson pinkoi Lahden pikajuoksucupissa 60 metriä kaksi kertaa 6,73 ja voitti molemmat kilpailut.

Samuelssonin voittoaika on sadasosan parempi kuin Ikaalisten Urheilijoiden seurakaverin Otto Ahlforsin sunnuntaina juoksema kauden aiempi kärkitulos ja 0,02 sekuntia parempi kuin Samuelssonin entinen ennätys.

- Ensimmäisessä juoksussa lähtö ei ollut erityisen hyvä, mutta loppu oli ihan jees. Toisessa juoksussa lähtö oli hyvä, mutta lopussa aloin yrittää liikaa ja polvi lähti nousemaan liiaksi. Ei siis mikään täydellinen juoksu sekään, Samuelsson tuumi.

Samuelsson harmitteli, ettei päässyt vielä soittamaan Bryan Adamsin Summer of `69 –kappaletta´.

- Ollaan sovittu pikajuoksijoiden kanssa, että se pannaan hallissa soimaan, jos tulos on 6,69. Olin ladannut sen jo soittolistalle, mutta en päässyt vielä sitä kuuntelemaan, Samuelsson myhäili.

- Toivon mukaan minut valitaan Uppsalaan pohjoismaiseen maaotteluun. Minulla ei ollut muuta mahdollisuutta tehdä tulosta kuin tämä kilpailu.

Hallikauden mittaan Samuelsson kilpailee vain 60 metrillä. Hänellä on pientä vaivaa vasemman jalan akillesjänteen kanssa. Siksi halliratojen jyrkissä kaarteissa juokseminen jää tältä talvelta väliin.

Toiseksi Lahden pikajuoksucupin jälkimmäisessä 60 metrin kilpailussa juoksi Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Aleksi Lehto ajalla 6,93.

Lahti, Urheilukeskus
Pikajuoksu Cup 3/3
M 60 m                              Loppukilpailu 2
  1. Samuli Samuelsson                       IkaalU               6,73
  2. Aleksi Lehto                            SeinäjSU             6,93
  3. Samir Demnati                           IkaalU               6,95
  4. Emmanuel Hitilasha                      LahdA                7,00
  5. Markus Kiuru                            KouvU                7,03
  6. Joska Tommola                           LahdA                7,22
  7. Mikko Laaksonen                         KaustPV              7,27
  8. Niko Nyman                              HämeenlTa            7,30
  9. Henri Mutanen                           TampPy               7,32
 10. Niko Koskinen                           HKV                  7,37
 11. Antti Raskinen                          KouvU                7,54
Erä 1               
  1. Henri Mutanen                           TampPy               7,32 PB
  2. Niko Koskinen                           HKV                  7,37
  3. Antti Raskinen                          KouvU                7,54
Erä 2               
  1. Emmanuel Hitilasha                      LahdA                7,00
  2. Joska Tommola                           LahdA                7,22 SB
  3. Mikko Laaksonen                         KaustPV              7,27
  4. Niko Nyman                              HämeenlTa            7,30
Erä 3               
  1. Samuli Samuelsson                       IkaalU               6,73 PB
  2. Aleksi Lehto                            SeinäjSU             6,93 PB
  3. Samir Demnati                           IkaalU               6,95
  4. Markus Kiuru                            KouvU                7,03
M 60 m                              Loppukilpailu 1
  1. Samuli Samuelsson                       IkaalU               6,73
  2. Samir Demnati                           IkaalU               6,94
  3. Aleksi Lehto                            SeinäjSU             6,98
  4. Markus Kiuru                            KouvU                7,03
  5. Emmanuel Hitilasha                      LahdA                7,09
  6. Niko Nyman                              HämeenlTa            7,22
  7. Joska Tommola                           LahdA                7,23
  7. Mikko Laaksonen                         KaustPV              7,23
  9. Niko Koskinen                           HKV                  7,36
 10. Henri Mutanen                           TampPy               7,39
 11. Antti Raskinen                          KouvU                7,60
 12. Marko Petäjä                            ForssSa              7,74
Erä 1               
  1. Markus Kiuru                            KouvU                7,03
  2. Emmanuel Hitilasha                      LahdA                7,09
  3. Niko Nyman                              HämeenlTa            7,22
  4. Niko Koskinen                           HKV                  7,36 PB
Erä 2               
  1. Joska Tommola                           LahdA                7,23 SB
  2. Henri Mutanen                           TampPy               7,39
  3. Antti Raskinen                          KouvU                7,60
  4. Marko Petäjä                            ForssSa              7,74
Erä 3               
  1. Samuli Samuelsson                       IkaalU               6,73 PB
  2. Samir Demnati                           IkaalU               6,94
  3. Aleksi Lehto                            SeinäjSU             6,98
  4. Mikko Laaksonen                         KaustPV              7,23
P15 60 m                            Loppukilpailu
  1. Daniel Keane                            KeskiUYU             7,56
  2. Konsta Rutonen                          LappUM               7,57
  3. Eetu Pohjonen                           LappUM               8,60
  4. Kasper Lindeberg                        LahdA                8,70
  5. Eerik Mäkelä                            LahdA                8,75
  6. Eeli Jauhiainen                         KuusKi               9,04
Erä 1               
  1. Kasper Lindeberg                        LahdA                8,70 PB
  2. Eerik Mäkelä                            LahdA                8,75
Erä 2               
  1. Daniel Keane                            KeskiUYU             7,56 PB
  2. Konsta Rutonen                          LappUM               7,57 PB
  3. Eetu Pohjonen                           LappUM               8,60 PB
  4. Eeli Jauhiainen                         KuusKi               9,04 SB
P15 60 m aj                         Loppukilpailu
  1. Konsta Rutonen                          LappUM               8,44 PB
M17 60 m                            Loppukilpailu 2
  1. Tuukka Koskinen                         LahdA                7,45 SB
  2. Eero Peltola                            LahdA                7,56
  3. Olli Palmumaa                           ValkKa               7,88
M17 60 m                            Loppukilpailu 1
  1. Tuukka Koskinen                         LahdA                7,41 SB
  2. Eero Peltola                            LahdA                7,59
  3. Aatu Haimi                              ValkKa               7,70 PB
  4. Olli Palmumaa                           ValkKa               8,20
M19 60 m                            Loppukilpailu 
  1. Eetu Hietanen                           KuusKi               7,35 PB
  2. Joni Järvinen                           LahdA                7,38 PB
  3. Anton Koskinen                          HKV                  7,54 SB
     Jori Turtiainen                         LappUM                DNS
M19 60 m                            Loppukilpailu 1
  1. Joni Järvinen                           LahdA                7,33 PB
  2. Eetu Hietanen                           KuusKi               7,43 PB
  3. Jori Turtiainen                         LappUM               7,48 SB
  4. Anton Koskinen                          HKV                  7,61 SB
M19 60 m aj                         Loppukilpailu
  1. Joni Järvinen                           LahdA                8,35
  2. Jori Turtiainen                         LappUM               8,57
N 60 m                              Loppukilpailu 2
  1. Merituuli Jääskeläinen                  LappUM               7,77
  1. Ilona Kekkonen                          LahdA                7,77
  3. Iina Lehtimäki                          TampPy               7,97
  4. Johanna Hokkanen                        KangasnKa            8,07
  5. Satu-Maaria Pentinlehto                 TampPy               8,11
  6. Titta Mehtänen                          TampPy               8,14
  7. Siiri Karjalainen                       LahdA                8,19
  8. Viivi Hellman                           TampPy               8,31
Erä 1                
  1. Satu-Maaria Pentinlehto                 TampPy               8,11
  2. Titta Mehtänen                          TampPy               8,14
  3. Siiri Karjalainen                       LahdA                8,19
  4. Viivi Hellman                           TampPy               8,31
Erä 2               
  1. Merituuli Jääskeläinen                  LappUM               7,77 PB
  1. Ilona Kekkonen                          LahdA                7,77 PB
  3. Iina Lehtimäki                          TampPy               7,97
  4. Johanna Hokkanen                        KangasnKa            8,07 PB
N 60 m                              Loppukilpailu 1
  1. Ilona Kekkonen                          LahdA                7,83
  2. Merituuli Jääskeläinen                  LappUM               7,85
  3. Johanna Hokkanen                        KangasnKa            8,02
  4. Iina Lehtimäki                          TampPy               8,03
  5. Satu-Maaria Pentinlehto                 TampPy               8,06
  6. Titta Mehtänen                          TampPy               8,07
  7. Siiri Karjalainen                       LahdA                8,19
  8. Viivi Hellman                           TampPy               8,32
Erä 1               
  1. Johanna Hokkanen                        KangasnKa            8,02 PB
  2. Titta Mehtänen                          TampPy               8,07 SB
  3. Siiri Karjalainen                       LahdA                8,19
  4. Viivi Hellman                           TampPy               8,32
Erä 2               
 1. Ilona Kekkonen                          LahdA                7,83 PB
  2. Merituuli Jääskeläinen                  LappUM               7,85 PB
  3. Iina Lehtimäki                          TampPy               8,03
  4. Satu-Maaria Pentinlehto                 TampPy               8,06 PB
T15 60 m                            Loppukilpailu
  1. Milja Mahlavuori                        LappUM               8,31
  2. Milka Ukkonen                           LahdA                8,40
  3. Wilma Viksten                           LahdA                8,42
  4. Pinja Ruoho                             LahdA                8,50
  5. Olivia Marttila                         VantSa               8,53
  6. Elsa Sulkinoja                          LahdA                8,59
  7. Ilona Saarikunnas                       LahdA                8,61
  8. Kia Lindeberg                           LahdA                8,65
  9. Oona Syyri                              ForssSa              8,70
 10. Sofia Shashkina                         KarhU                8,79
 11. Ella Turtiainen                         LappUM               8,84
 11. Kirsikka Salmi                          ValkKa               8,84
 13. Annukka Vainonen                        IitPy                8,85
 14. Kerttu Valtonen                         EspTa                8,88
 15. Fia Hyvärinen                           LahdA                8,93
 16. Minttu Kaukonen                         LahdA                9,02
 17. Ella Mantere                            LahdA                9,19
 18. Minea Hˆlsˆ                             LahdA                9,24
     Iiris Alakärppä                         LahdA                 DNS
Erä 1                
 1. Ella Turtiainen                         LappUM               8,84 PB
  1. Kirsikka Salmi                          ValkKa               8,84
  3. Ella Mantere                            LahdA                9,19 PB
Erä 2                
  1. Kia Lindeberg                           LahdA                8,65
  2. Sofia Shashkina                         KarhU                8,79 SB
  3. Fia Hyvärinen                           LahdA                8,93 PB
  4. Minttu Kaukonen                         LahdA                9,02 PB
Erä 3               
  1. Pinja Ruoho                             LahdA                8,50 SB
  2. Elsa Sulkinoja                          LahdA                8,59 PB
  3. Oona Syyri                              ForssSa              8,70 PB
  4. Minea Hölsˆ                             LahdA                9,24
Erä 4               
  1. Milja Mahlavuori                        LappUM               8,31 PB
  2. Annukka Vainonen                        IitPy                8,85
  3. Kerttu Valtonen                         EspTa                8,88
     Iiris Alakärppä                         LahdA                 DNS
Erä 5               
  1. Milka Ukkonen                           LahdA                8,40 PB
  2. Wilma Viksten                           LahdA                8,42
  3. Olivia Marttila                         VantSa               8,53 SB
  4. Ilona Saarikunnas                       LahdA                8,61 SB
T15 60 m aj                         Loppukilpailu
  1. Milja Mahlavuori                        LappUM               9,59
  2. Pinja Ruoho                             LahdA                9,78
  3. Ilona Saarikunnas                       LahdA                9,95
  4. Ella Turtiainen                         LappUM              10,16
  5. Annukka Vainonen                        IitPy               10,24
  6. Kerttu Valtonen                         EspTa               10,35
  7. Elsa Sulkinoja                          LahdA               10,64
  8. Wilma Viksten                           LahdA               10,79
  9. Minttu Kaukonen                         LahdA               10,83
 10. Fia Hyvärinen                           LahdA               10,91
 11. Minea Hölsˆ                             LahdA               11,47
Erä 1               
  1. Elsa Sulkinoja                          LahdA               10,64
  2. Minttu Kaukonen                         LahdA               10,83 PB
  3. Fia Hyvärinen                           LahdA               10,91
Erä 2               
  1. Ella Turtiainen                         LappUM              10,16 PB
  2. Annukka Vainonen                        IitPy               10,24 PB
  3. Wilma Viksten                           LahdA               10,79 PB
  4. Minea Hölsˆ                             LahdA               11,47
Erä 3               
  1. Milja Mahlavuori                        LappUM               9,59 PB
  2. Pinja Ruoho                             LahdA                9,78 PB
  3. Ilona Saarikunnas                       LahdA                9,95
  4. Kerttu Valtonen                         EspTa               10,35
N17 60 m                            Loppukilpailu 2
  1. Hanna Lammassaari                       LahdA                8,43
  2. Anniina Haapala                         JoutsPo              8,50
  3. Emilia Tapionlinna                      LahdA                8,60
  4. Vilma Lindgren                          LänsiUU              8,73
  5. Noora Saaristo                          LänsiUU              8,79
  6. Ella Sirmola                            LahdA                8,89
     Sara Kinnunen                           LahdA                 DNS
Erä 1               
  1. Vilma Lindgren                          LänsiUU              8,73
  2. Ella Sirmola                            LahdA                8,89
     Sara Kinnunen                           LahdA                 DNS
Erä 2               
 
  1. Hanna Lammassaari                       LahdA                8,43
  2. Anniina Haapala                         JoutsPo              8,50 PB
  3. Emilia Tapionlinna                      LahdA                8,60
  4. Noora Saaristo                          LänsiUU              8,79 SB
N17 60 m                            Loppukilpailu 1
  1. Hanna Lammassaari                       LahdA                8,44
  2. Anniina Haapala                         JoutsPo              8,49
  3. Emilia Tapionlinna                      LahdA                8,55
  4. Olivia Nurminen                         KeskiUYU             8,66
  5. Noora Saaristo                          LänsiUU              8,80
  6. Vilma Lindgren                          LänsiUU              8,83
  7. Ella Sirmola                            LahdA                8,93
  8. Sara Kinnunen                           LahdA                9,20
Erä 1               
  1. Hanna Lammassaari                       LahdA                8,44
  2. Anniina Haapala                         JoutsPo              8,49 PB
  3. Noora Saaristo                          LänsiUU              8,80 SB
  4. Sara Kinnunen                           LahdA                9,20
Erä 2               
  1. Emilia Tapionlinna                      LahdA                8,55
  2. Olivia Nurminen                         KeskiUYU             8,66 PB
  3. Vilma Lindgren                          LänsiUU              8,83
  4. Ella Sirmola                            LahdA                8,93
04.02.2018 - 16:26