Roope Auvinen moukaroi Koululiikuntaliiton ennätyksen

Mäkelänrinteen urheilulukiossa opiskeleva Sjundeå IF:n 19-vuotias Roope Auvinen heitti Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailuissa Alavetelissä kuusikiloista moukaria uuden Koululiikuntaliiton ennätyksen 71,28. Edellisen ennätyksen 70,31 oli heittänyt Jesse Lehto vuonna 2010.

Keihästä heitti pisimmälle Helsingin Kisa-Veikkojen vasta 16-vuotias Topias Laine, joka kesällä voitti myös Euroopan nuoriso-olympiafestivaalin keihäänheiton tuloksella 74,74. Tuolloin heitettiin 700 gramman keihästä. Alahärmässä Topias heitti ensi kerran miesten keihästä ja voittotulos oli 63,60.

Naisten mestariksi kiskaisi toinen tuore 16-vuotias Euroopan nuoriso-olympiafestivaalin voittaja Julia Valtanen Rauman Urheilijoista tuloksella 51,02. Varpaisjärven Vireen 18-vuotias Kiira Väänänen linkosi moukaria 57,21. Pyhäselän Urheilijoiden Ville Halonen Kiteen lukiosta voitti kuulantyönnön ja kiekonheiton.

Kaksi nopeinta 100 metrin juoksijaa olivat 17-vuotias Myanmarin kansalainen Tha Nay Ta ja 19-vuotias Vietnamin kansalainen Hung Huy Pham. Larsmo IF:ää edustava Tha ja Korsnäsin Fyreniä edustava Hung juoksivat viileässä ja miltei tyynessä säässä kelpo ajat 11,18 ja 11,25.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden vasta 16-vuotiaat lahjakkuudet Eemil Helander ja Juuso Peltola voittivat 20-vuotiaiden 3000 metrin juoksun ja 110 metrin aitajuoksun ajoin 8.48,87 ja 14,82. Helander jätti seuraavaa kilpailijaa peräti 22,66 sekuntia. Peltola kilpaili vasta ensi kertaa metrin korkuisin aidoin.

 

Steven Portin yllätti poikien 100 metrillä

Yläasteikäisten 15-vuotiaiden ikäluokassa Vantaan Kenttäurheilijat -58:n Atte Nevala ylsi hyvin lähelle Koululiikuntaliiton ennätystä voittaessaan poikien 800 metrin juoksun ajalla 1.59,83. Ensi kerran kaksi minuuttia rikkonut Nevala jäi Matti Välimäen vuonna 2002 juoksemasta ennätyksestä vain 0,15 sekuntia.

Lapuan Virkiän vasta 14-vuotias Heta Veikkola voitti 3000 metrin kävelyn yli minuutin erolla parhaaseen poikakävelijäänkin ajalla 15.23,38. Hän voitti jo keväällä 17-vuotiaiden Suomen mestaruuden 10 kilometrin maantiekävelyssä ja sijoittuu kolmella eri matkalla naisten vuositilastossakin 10 parhaan joukkoon.

15-vuotias Silja Kosonen Someron Esasta heitti yläasteikäisten tyttöjen kolmikiloista moukaria mainiosti 58,58. Alajärven yläkoulussa opiskeleva Eucabeth Kivikangas voitti 15-vuotiaiden ikäluokassa sekä 100 että 300 metrin juoksut ja palkittiin kuulantyönnössäkin pronssimitalilla.

Peräti neljään mitaliin ylsi Pietarsaaren Drottin Alexander Björkgren. Oxhamn skolanissa opiskeleva Alexander voitti 15-vuotiaiden poikien 100 metrin aitajuoksun ja korkeushypyn, juoksi toiseksi 300 metrillä ja kolmanneksi 100 metrillä. Pikamatkan yllätysvoittaja oli kuitenkin Steven Portin.

Pedersören Falkenia edustava Portin kilpaili vasta kolmannen kerran elämässään yleisurheilussa. Ensimmäisellä kerralla heinäkuun lopulla hän juoksi kotikentällään 100 metriä 12,42. Runsaat seitsemän viikkoa myöhemmin Alavetelissä aika parani melkein täyden sekunnin tulokseen 11,47!

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KRUUNUPYY, Alaveteli 16.-17.9.2017 Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut

1. päivä 16.9.

M20,

100 m (0,4 m/s): 1) Tha Nay Ta 17 LarsmoIF (MYA) 11,18, 2) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 11,25 … Severi Mäntylä 16 BorgåAk ei osallistunut finaaliin (ae. 11,26). – 3. alkuerä: 1) Tha Nay Ta 11,25, 2) Mäntylä 11,26.

800 m: 1) Hannes Holmback 19 KristLä 2.02,28.

Seiväs: 1) Johan-Antti Kivilahti 19 HaapajKi 448, 2) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 438.

Moukari (6 kg): 1) Roope Auvinen 19 SjuIF 71,28, 2) Victor Hongell 18 KronÅs 65,64. – Auvinen (70,39, 69,82, 71,28, 67,52, 68,44, 69,54).

Keihäs: 1) Topias Laine 16 HKV 63,60 (debyytti 800 g keihäällä), 2) Juhani Hauta-aho 18 TöysVe 61,67, 3) Lassi Yli-Kotila 18 KannUra 61,55, 4) Teemu Narvi 17 KankaanpSL 59,91, 5) Aleksi Yli-Mannila 16 AlajAn 58,36 (debyytti 800 g keihäällä), 6) Topi Julkunen 17 JuvanU 57,11, 7) Hermanni Suutala 17 LapuanVi 55,87, 8) Eetu Korhonen 17 MaaningMa 54,99 (debyytti 800 g keihäällä), 9) Juho Järvinen 16 KarstKi 53,74, 10) Rasmus Yli-Kotila 16 KannUra 53,18 (debyytti 800 g keihäällä). – Laine (63,60, x, 63,38, x, 63,54, x).

M15,

100 m (0,5 m/s): 1) Steven Portin 15 PedersFa 11,47 (ent. ennätys 12,42 Pedersöre 25.7.), 2) Jonatan Kinnunen 15 SaarijPu 11,60, 3) Alexander Björkgren 15 PedersFa 11,61, 4) Atte Timgren 15 HKV 11,66. – 1. alkuerä (0,2): 1) Portin 11,52.

800 m: 1) Atte Nevala 15 KU-58 1.59,83, 2) Santtu Heikkinen 15 LempKi 2.04,29.

Korkeus: 1) Alexander Björkgren 15 PedersFa 179, 2) Manu Mäenpää 14 LempKi 177.

4x100 m: 1) Toholammin yläkoulu (ToholU M14) 51,30 (Rasmus Remesaho, Mika Salonen, Kaapo Kotila, Sami Salonen).

N20,

100 m (0,0 m/s): 1) Henriikka Parpala 19 KokkVe 12,36.

800 m: 1) Lotta Mäkinen 16 JKU 2.17,36, 2) Veera Mensonen 18 MaaningMa 2.17,37, 3) Anni Penttilä 16 VeikkVe 2.19,96.

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 357, 2) Essi Melender 15 VaasVa 331.

3-loikka: 1) Selma Saarinen 16 LappajVe 11,78 (0,7 m/s).

Moukari: 1) Kiira Väänänen 18 VarpaisjVi 57,21, 2) Sara Killinen 16 LapuanVi 51,86, 3) Kiia Siponen 16 ÄänekU 48,10. – Väänänen (57,21, 56,49, 56,34, x, 54,79, 54,88).

Keihäs: 1) Julia Valtanen 16 RaumU 51,02, 2) Milla Koski-Vähälä 18 LimingNM 49,40, 3) Venla Olli 18 EurajVe 45,25. – Valtanen (42,98, 46,04, 44,80, 43,33, 46,13, 51,02).

N15,

100 m (0,0 m/s): 1) Eucabeth Kivikangas 15 AlajAn 12,88, 2) Elise Lähdemäki 14 SeinäjSU 12,93. – 2. alkuerä (0,2): 1) Lähdemäki 12,84.

800 m: 1) Enni Katajalaakso 15 KannUra 2.20,63, 2) Frida Häggkvist 14 NärpKr 2.22,33.

3000 m kävely: 1) Heta Veikkola 14 LapuanVi 15.23,38, 2) Siina Sahlberg 15 VähänkVi 16.26,20.

Korkeus: 1) Saga Vanninen 14 TP 524 (2,0 m/s).

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 58,58, 2) Elisa Heikkala 15 KaustPV 52,23, 3) Salla Koskimäki 13 KaustPV 47,60.

4x100 m: 1) Kokkola (N14) 52,69 (Maria Jääskä KaustPV, Hilma Rantala KokkVe, Vilma Jukkola LohtVe, Wilma Huuhka KokkVe).

2. päivä 17.9.

M20,

400 m: 1) Rasmus Envall 18 PedersFa 51,03.

3000 m: 1) Eemil Helander 16 JKU 8.48,87, 2) Julius Mäkinen 16 TP 9.11,53.

110 m aj (100 cm, 1,1 m/s): 1) Juuso Peltola 16 JKU 14,82 (debyytti 100 cm aidoin).

Korkeus: 1) Tomi Valkama 16 KauhWi 184.

Pituus: 1) Antti Tuomela 18 LaihLu 706 (1,8 m/s), 2) Jimi Nukala 17 VasaIS 660 (0,4), 3) Tomi Valkama 16 KauhWi 642 (0,1).

Kuula (6 kg): 1) Ville Halonen 17 PyhäselU 15,17.

Kiekko (1,75 kg): 1) Ville Halonen 17 PyhäselU 42,39, 2) Ari Saastamoinen 17 KeitKu 41,92.

4x100 m: 1) Vörå samgymnasium (M19) 43,97 (Tha Nay Ta LarsmoIF, Maxim Backlund IFNykarl, Hung Huy Pham KorsnFy, David Bamm VasaIS).

M15,

300 m: 1) Atte Timgren 15 HKV 37,21, 2) Alexander Björkgren 15 PedersFa 38,15.

2000 m: 1) Santtu Heikkinen 15 LempKi 6.21,74, 2) Leonard Markén 14 IFVOM 6.24,21 … 5) Eemeli Katajalaakso 13 KannUra 6.35,32.

100 m aj (83,8 cm, 0,8 m/s): 1) Alexander Björkgren 15 PedersFa 13,42, 2) Atte Timgren 15 HKV 13,50.

Pituus: 1) Jonatan Kinnunen 15 SaarijPu 629 (0,5 m/s).

Kuula (4 kg): 1) Juha Kuvaja 15 SeinäjSU 14,07.

Keihäs (600 g): 1) Juho Takanen 15 KuortKu 57,14, 2) Santeri Suutala 15 LapuanVi 54,75 … 6) Kaapo Kotila 13 ToholU 43,55.

N20,

400 m: 1) Reetta Kämäräinen 17 EspTa 59,04 … 6) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 61,68 (debyytti, seiväshypyn SM-3 -17).

3000 m: 1) Anni Penttilä 16 VeikkVe 10.05,93, 2) Lotta Mäkinen 16 JKU 10.09,78, 3) Lotta Sumuvuori 18 SeinäjSU 10.17,66.

100 m aj (0,0 m/s): 1) Mathilda Kvist 18 VasaIS 14,61, 2) Saara Keskitalo 17 EspTa 14,96.

Pituus: 1) Henriikka Aaltonen 18 VaasVa 545 (1,4 m/s).

Kiekko: 1) Taija Tirkkonen 17 KeitKu 43,23.

4x100 m: 1) Vörå samgymnasium (N18) 50,51 (Emilia Anttila BorgåAk, Madeleine Glasberg VasaIS, Jennifer Roos LarsmoIF, Mathilda Kvist VasaIS), 2) Kronoby gymnasium (KronÅs N17) 51,51 (Amanda Koivusalo, Sofia Storbjörk, Ina Pajunen, Jenny Skuthälla).

N15,

300 m: 1) Eucabeth Kivikangas 15 AlajAn 41,91, 2) Elise Lähdemäki 14 SeinäjSU 42,07, 3) Aada Määttälä 13 ToholU 42,97.

2000 m: 1) Aada Ombati 13 MiKV 7.07,07 (debyytti).

100 m aj (76,2 cm, 1,2 m/s): 1) Janette Lohilahti 15 NurmijYU 12,07, 2) Oona Kiljala 14 YlivKu 12,11.

Korkeus: 1) Saga Vanninen 14 TP 163.

Kuula (3 kg): 1) Annukka Saalismaa 15 OP 14,35, 2) Aada Koppeli 15 JKU 13,25.

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 14 ViitasVi 47,53, 2) Pinja Kianta 15 LempKi 46,81, 3) Vivian Suominen 14 HIFK 46,05, 4) Peppi Koppanen 15 TammRy 45,47, 5) Helmiina Kynnäs 13 SaarijPu 42,40.

Tulokset kouluittain: