Pyry Niskala heitti uuden ennätyksensä 61,66

Miesten kiekonheiton kolme viimeisintä Suomen mestaruutta voittanut Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijoista sinkautti Maalahdessa uuden ennätyksensä 61,66. Niskalan toiseksi pisinkin heitto kantoi 60,75.

26-vuotias Jorma Haarasen valmentama Niskala on vuosina 2014 – 2017 heittänyt yli 60 metrin jo 18 kilpailussa. Niskalan kunto on varmistunut niin tasaiseksi, että suotuisaan vastatuuleen häneltä voidaan odottaa vielä roimaakin uutta parannusta ennätykseensä.

 

Valmentaja hyppäsi SE:n ja valmennettava kkk:n

Salon Vilppaan korkeushyppääjä Samuli Eriksson ylitti Eläintarhan kentällä Pomppu-Ukkojen kilpailuissa kauden kotimaisen kärkituloksen 215 senttiä. Se ylittää myös tulosrajan 22-vuotiaiden EM-kilpailuihin, jotka järjestetään Puolassa 13.–16. heinäkuuta. Erikssonia valmentaa nykyisin Matti Nieminen.

Samoissa kilpailuissa Helsingin Kisa-Veikkojen Matti Nieminen ylitti itse 160 senttiä, mikä on uusi 65-vuotiaiden miesten Suomen ennätys. Nieminen on pitänyt hallussaan myös yleisen sarjan Suomen ennätystä. Vuonna 1979 hän samalla Eläintarhan kentällä ylitti ensimmäisenä suomalaisena korkeuden 220.

Kankaanpään seudun Leiskun Aaron Kangas heitti kotikentällään moukaria uuden ennätyksensä 69,15, mikä ylittää tulosrajan 22-vuotiaiden EM-kilpailuihin. Kahtena viime kesänä Kangas on selviytynyt finaaliin 19-vuotiaiden MM- ja EM-kilpailuissa.

 

Annimari Korte palasi viiden vuoden kilpailutauolta

Helsingin IFK:n pika-aituri Annimari Korte on tänä kesänä tehnyt komean come-backin viiden vuoden kilpailutauon jälkeen. Vakavasta sairaudesta toipunut Korte asuu nykyisin Barcelonassa ja palasi kilparadoille 7. toukokuuta juoksemalla 13,80 paikkakunnalla nimeltä Cornellá de Llobregat.

Salamancassa 3. kesäkuuta Korte juoksi myötätuuleen alkueränsä 13,50 ja finaalin 13,56. Paavo Nurmen kisojen alkuerissä Kortteen aika oli 13,74 ja Hyvän tuulen kisoissa Eläintarhassa hän voitti vastatuuleen ajalla 13,80. Korte palkittiin Kalevan kisojen pronssimitalilla jo juniori-ikäisenä kymmenen vuotta sitten.

Annimari Korte tunnetaan myös taitavana urheilujournalistina .

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 14.-16.6.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

HELSINKI, Eläintarha 14.6.2017 Hyvän tuulen kisat

Miehet,

200 m (1,1 m/s): 1) Aleksi Tuononen ÄhtärU 22,18, 2) Sampo Kiviranta 33 HämTa 22,30, 3) Niklas Bryggare HKV 22,55 … 6) Lassi Kaukonen 16 HKV 22,68, 9) Niko Viljola 17 HKV 23,01, 12) Elias Jrad 17 KU-58 23,06, 13) Ossian Newby 16 HIFK 23,26 (D-erän voittaja, 1,0 m/s), 14) Eero Ilomäki 16 HIFK 23,29, 17-18) Evangelos Spartiotis 14 EspTa 23,63. – 2. kilpailu (0,1 m/s): 1) Kiviharju 22,33. – (Kaukonen oli A-erän 5:s. Viljola oli B-erän 3:s ja Jrad 5:s, 0,4 m/s. Ilomäki oli C-erän 2:nen ja Spartiotis 4:s, 1,0 m/s. Newby voitti D-erän, 1,0 m/s.)

300 m aj: 1) Tomi Laakso 15 TapanilErä 42,00, 2) Abdirahiim Salah 14 HIFK 42,15.

Keihäs (700 g): 1) Topias Laine 16 HKV 68,26.

Naiset,

200 m (1,9 m/s): 1) Viivi Lehikoinen 18 HIFK 24,12 (kkk & 19-v. EM-raja & 18-v. ka-8), 2) Kerttu Latvala 16 KUYU 24,90 (ent. ennätys 25,63i Jyväskylä 19.2.), 3) Emma Hyvärinen TuUL 24,94, 4) Sandra Liljendal 17 BorgåAk 25,41, 5) Reetta Kämäräinen 17 EspTa 25,67, 6) Laura Kolehmainen 34 HKV 25,71, 7) Iina Lehtimäki KuusankKi 25,76, 8) Sandra Piippo-Pinho 15 HIFK 25,81, 9) Annika Mäenpää NoormNo 25,84, 10) Inka Pöyry 13 HIFK 25,90, 11) Ida Henricson 14 BorgåAk 25,91 … 23) Teresa Perttilä 12 HIFK 27,30. – 2. kilpailu: 1) Hyvärinen 25,29, 2) Kämäräinen 25,88, 3) Noora Juslin 18 BorgåAk 25,96. – (Liljendal, Lehtimäki ja Pöyry juoksivat B-erässä, 3,1 m/s. Piippo-Pinho, Henricson ja Perttilä olivat C-erän 1:nen, 2:nen ja 6:s, 4,2 m/s.) – (53 kilpailijaa 9 erässä.)

100 m aj (-1,0 m/s): 1) Annimari Korte HIFK 13,80, 2) Jatta-Juulia Hanski LUM 14,32, 3) Jessi Landström TP 14,72. – N19 100 m aj (0,2): 1) Noora Juslin 18 BorgåAk 14,95.

300 m aj: 1) Ida Henricson 14 BorgåAk 47,44.

Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren 14 HIFK 14,35 (14-v. ka-6).

Raportti:

HELSINKI, Eläintarha 14.6.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVil 215 (kkk & 22-v. EM-raja), 2) Jesse Huttunen SavitU 198 … 5) Matti Nieminen 65 HKV 160 (65-v. SE, ent. 159 Nieminen 7.6. Eläintarha). – Eriksson (180-o, 190-o, 198-o, 202-o, 207-o, 210-xxo, 215-xxo, 217-xxx). – Ikätasoitus: 222.

Kiekko (1 kg): 1) Into Turvanen 77 HKV 33,30. – Ikätasoitus: 50,53.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 44,48, 2) Mico Lampinen 11 HKV 36,31.

Kiekko (600 g): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 37,80.

Naiset,

Korkeus: 1) Heta Tuuri LA 171 … 6) Seija Sario 77 HKV 100. – Ikätasoitus: Sario 177.

HÄMEENLINNA 14.6.2017 Tarmon kansalliset nuorisokilpailut

Miehet,

150 m (1,3 m/s): 1) Saku Lehtonen 12 LempKi 20,63.

400 m aj: 1) Vesa Kittilä 18 PyhäjoWi 55,55.

Naiset,

150 m (3,0 m/s): 1) Aino Ojaniemi 12 HämTa 21,05. – N11 150 m: 1) Erika Pyykkö 11 FoSa 21,13.

200 m (3,1 m/s): 1) Nea Laine 18 HämTa 25,69.

Kiekko: 1) Pinja Karhunen 19 HämTa 46,75 (EA:n 19-v. EM-raja, SUL:n EM-raja on 48,50). – Karhunen (41,02, 45,17, 44,64, x, 46,75, 45,90).

IISALMI 14.6.2017 Pohjois-Savon seuracup

Pojat,

200 m (-0,2 m/s): 1) Jussi Julkunen 16 KuopRe 23,37.

Tytöt,

Kuula (3 kg): 1) Kaisu Eskelinen 17 MaaningMa 15,12.

4x100 m: 1) IisVi (N15) 51,01 (Emmi Kiviharju, Kiia Koivistoinen, Jonna Ryhänen, Maria Perälä).

ILMAJOKI 14.6.2017 Green Games

Naiset,

100 m (0,2 m/s): 1) Minttu-Maaria Alanen 16 VaasVa 12,45.

1000 m: 1) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 3.03,67.

Pituus: 1) Minttu-Maaria Alanen 16 VaasVa 557 (1,3 m/s).

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 11 VähänkVi 14,86.

Kiekko: 1) Niina Kelo 37 KUYU 45,62.

JÄMSÄ 14.6.2017 Paunucup

Miehet,

Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 280.

3-loikka: 1) Ilpo Kantanen SuonenjVa 14,13 (0,5 m/s).

Naiset,

3-loikka: 1) Laura Rautiainen 19 SaarijPu 12,39 (1,2 m/s), 2) Sini Sanaslahti KaipVi 12,29 (2,0), 3) Johanna Hokkanen KangasnKa 12,27 (1,2), 4) Liisa Naskali NokU 12,26 (2,1), myös 12,11 (1,6), 5) Elina Kostiainen VihdVi 12,23 (2,3), myös 12,21 (0,7), 6) Jessica Miettinen 19 SavRi 11,97 (1,1).

KALAJOKI 14.6.2017 Keski-Pohjanmaan seuracup

Pojat,

Seiväs: 1) Lassi Yli-Kotila 18 KannUra 460.

MAALAHTI 14.6.2017 Malax IF:n kilpailut

Miehet,

100 m (2,8 m/s): 1) Mathias Launonen 19 NärpKr 11,11, 2) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 11,15.

Pituus: 1) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 687 (1,8 m/s).

Kuula: 1) Pyry Niskala SeinäjSU 15,67.

Kiekko: 1) Pyry Niskala SeinäjSU 61,66 (kkk), 2) Frantz Kruger 42 VasaIS 56,70, 3) Raine Munukka 35 KuortKu 52,32, 4) Veikko Laitinen KeurKi 49,87. – Niskala (x, 61,66, 60,75, x, x, x). – Ikätasoitus: Kruger 64,80.

Naiset,.

100 m (2,4 m/s): 1) Felicia Åbacka KorsnFy 12,44.

Korkeus: 1) Elizabeth Fogde 12 MalaxIF 155.

PORI, Noormarkku 14.6.2017 Satakunnan seuracup

Pojat,

200 m (1,5 m/s): 1) Eero Hirvinen 16 KankaanpSL 22,83.

Kiekko (600 g): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 38,49.

PYHÄNTÄ 14.6.2017 Siikalatvan Urheilijoiden kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Petri Käräjäoja 34 HaapavU 49,61.

VIHTI 14.6.2017 Nummelan Tarmon kilpailut

Miehet,

Pituus: 1) Pyry Keränen KarkkPo 687 (0,0 m/s).

Kiekko: 1) Juha Lahdenranta 41 PoYU 51,88, 2) Mikko Halvari 34 JanJa 50,58, 3) Topi Laitila TeuvRi 49,00, 4) Ville Tanskanen HeTa 46,20. – Ikätasoitus: Lahdenranta 58,21.

Keihäs (600 g): 1) Onni Ruokangas 14 JanJa 58,73.

VIRRAT 14.6.2017 Virtain Urheilijoiden viikkokisat

Miehet,

Kuula (5 kg): 1) Vesa Leveelahti 16 VirtainU 15,69.

Naiset,

Kiekko: 1) Helena Leveelahti 18 VirtainU 49,08 (19-v. EM-raja). – Leveelahti (48,90, 46,84, 49,05, 49,08, x, 47,78).

EURAJOKI 15.6.2017 Eurajoen juniorikilpailut

Pojat,

Keihäs (700 g): 1) Teemu Narvi 17 KankaanpSL 71,52.

Tytöt,

Keihäs: 1) Julia Valtanen 16 RaumU 49,74, 2) Venla Olli 18 EurajVe 44,69. – Valtanen (-, -, -, 45,86, x, 49,74).

Keihäs (500 g): 1) Julia Valtanen 16 RaumU 50,86. – Valtanen (50,86, 50,25, x, -, -, -).

KAUHAVA 15.6.2017 Aviisi-kisat

Tytöt,

Kuula (3 kg): 1) Emilia Kangas 16 SeinäjSU 13,80.

LAHTI, Radiomäki 15.6.2017 Ahkeran kiekkokilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Olli Takala LA 54,53 (EA:n 22-v. EM-raja, SUL:n EM-raja on 55,50), 2) Sami Aartolahti LA 52,55.

Naiset,

Kiekko: 1) Johanna Lehtiö KU-58 42,89, 2) Hanna-Mari Saalo 19 LA 40,68.

MUSTASAARI 15.6.2017 Femmanin kilpailut & 10000 metrin juoksun Österbottenin mestaruuskilpailut

Miehet,

10000 m: 1) Antti Ranta-aho VasaIS 32.29,09 (ent. enn. 33.17,79 Saarijärvi 4.6.) … 3) Kevin Sandell 19 GamlakarlIF 34.18,91.

Naiset,

Kiekko: 1) Hanna Rintamäki Korsh5 42,63.

NURMIJÄRVI 15.6.2017 Nuorten Eliittikisat 2/5

Raportti ja parhaat tulokset:

ORIVESI 15.6.2017 Ponnistuksen kilpailut

Pojat,

Kuula (5 kg): 1) Vesa Leveelahti 16 VirtainU 15,90.

Tytöt,

Kuula: 1) Helena Leveelahti 18 VirtainU 13,62 (EA:n 19-v. EM-raja, SUL:n EM-raja on 14,50).

PAIMIO 15.6.2017 Paimion Urheilijoiden kilpailut

Miehet,

Pituus: 1) Juha Sola NaantLö 695 (-1,1 m/s).

Naiset,

300 m: 1) Emma Tainio 14 PaimU 42,30 (debyytti).

PARAINEN 15.6.2017 Pargas IF:n kilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Nico Oksanen LoimVo 15,83, 2) Mikko Toiviainen LoimJa 15,57.

Naiset,

Kuula: 1) Ida Otstavel PargIF 12,05, 2) Sara Oraheimo IFRaseb 11,96.

Kuula (3 kg): 1) Annukka Saalismaa 15 OP 13,52.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Naula 13 TuUL 42,92.

POSIO 15.6.2017 Pyrinnön kilpailut

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 57,74 (EA:n 19-v. EM-raja, SUL:n EM-raja on 59,00). – Oikarainen (57,74, 57,04, x, x, x, x).

SAVONLINNA 15.6.2017 Etelä-Savon seuracup

Tytöt,

200 m (1.6 m/s): 1) Jessica Kähärä 16 MiKV 25,86.

Kuula (3 kg): 1) Jessica Kähärä 16 MiKV 10,36 (moniottelija).

4x100 m: 1) SavRi 52,43.

ÄÄNEKOSKI 15.6.2017 Viestinjuoksun Keski-Suomen junnumestaruuskilpailut

Pojat,

4x100 m: 1) JKU (M15) 47,05 (Arttu Ahola, Vilho Happonen, Arttu Peltola, Luukas Saari).

4x80 m aj (76,2 cm): 1) JKU (M15) 45,30 (Arttu Ahola, Vilho Happonen, Arttu Peltola, Elmeri Valkonen).

Tytöt,

4x100 m: 1) JKU (N15) 51,46 (Netta Leppänen, Wilhelmiina Harju, Vilma Lehtoranta, Ada Zitting).

4x800 m: 1) JKU (N15) 10.18,07 (Varpu-Sofia Heinonen, Heidi Salminen, Iiris Helander, Venla Saari).

KALAJOKI 16.6.2017 Himangan Urheilijoiden kilpailut

Miehet,

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 18 KarijTa 491, 2) Johan-Antti Kivilahti 19 HaapajKi 470. – Koskiaho (

Kuula: 1) Jani Santala 30 HimangU 14,80.

Naiset,

Seiväs: 1) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 340.

Kuula: 1) Hanna Vuolteenaho 30 YlivKu 12,39, 2) Ronja Ruotanen YlivKu 12,25.

KANKAANPÄÄ 16.6.2017 Leiskun moukarikilpailut

Miehet,

Moukari: 1) Aaron Kangas 19 KankaanpSL 69,15 (22-v. EM-raja). – Kangas (x, 69,15, 65,90, 66,60, 68,94, 64,18).

Moukari (4 kg): 1) Jony Lindeman 14 KristU 59,82.

Naiset,

Moukari (2,5 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 33,58 … 3) Venla Kärhä 10 LoimJa 31,21 (kaksoset).

OULU 16.6.2017 Pohjois-Pohjanmaan seuracup

Tytöt,

100 m (0,9 m/s): 1) Julia Jäälinoja 13 KuivasjAu 12,75.

4x100 m: 1) KuivasjAu (N15) 50,59 (Elina Männikkö, Iida Vuorjoki, Sonja Stång, Julia Jäälinoja).

ÄHTÄRI 16.6.2017 Viestinjuoksun Länsi-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

4x100 m: 1) PedersFa 45,18 (Christoffer Envall, Frans Häggblom, Rasmus Envall, Mats Höglund).

M17 4x100 m: 1) ÄhtärU 46,70 (Ville Toivonen, Juuso Toivonen, Iiro Suutarinen, Joona Kiviaho).

M19 3x800 m: 1) IFNykarl 6.21,46 (Felix Forsgård, Maxim Backlund, Simon Nordström), 2) GamlakarlIF 6.28,38 (Nico Dahlbacka, Daniel Sorvisto, Väinö Venetjoki).

M17 3x800 m: 1) ToholU (M16) 6.37,89 (Roope Kangasvieri, Mika Salonen, Sami Salonen).

M17 4x300 m: 1) ÄhtärU 2.38,86 (Ville Toivonen, Iiro Suutarinen, Joona Kiviaho, Juuso Toivonen).

M17 4x100 m aj (83,8 cm): 1) ÄhtärU 60,13 (Juuso Toivonen, Pyry Suutarinen, Ville Toivonen, Iiro Suutarinen).

Naiset,

4x100 m: 1) SeinäjSU (N22) 49,69 (Juulia Montonen, Anneka Kruuti, Jonna Alkula, Maria Herrala), 2) JakobstDr 49,95 (Bianca Sundell, Jeanine Nygård, Hanna Frostdahl, Maisa Laakso), 3) SeinäjSU II 51,81 (Heidi Lähdemäki, Tiina Mäki-Panula, Elina Myllymäki, Anniina Perkiö).

N19 4x100 m: 1) LarsmoIF 49,45 (Ida Martin, Alina Strömberg, Anni Salminen, Jenny Asplund), 2) LapuanVi (N18) 51,97 (Inka-Maria Ylitalo, Emilia Kokko, Elle Haapoja, Jonna Peritalo).

N17 4x100 m: 1) VasaIS 49,00 (parempi kuin naisten mestari), (Cornelia Berg, Madeleine Glasberg, Fina Backholm, Erica Kolehmainen), 2) SeinäjSU 50,76 (Emmi Hirvelä, Valentina Lemettinen, Iiris Marjanen, Noora Hellberg), 3) KaipVi 51,38 (Neea Flyktman, Olivia Asikainen, Ella Kokkinen, Anna Koivisto), 4) SeinäjSU II (N14) 51,67 (Saana Takala, Elise Lähdemäki, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä), 5) ToholU 52,36 (Kaisa Kopsala, Mimosa Wirkkala, Neea Kotila, Aada Määttälä). – 1. alkuerä: 1) VasaIS 49,47, 2) SeinäjSU 51,01, 3) SeinäjSU II 51,68. – 2. alkuerä: 1) KaipVi 51,43.

4x400 m: 1) JakobstDr 4.05,29 (Maisa Laakso, Bianca Sundell, Jeanine Nygård, Hanna Frostdahl), 2) SeinäjSU 4.12,51 (Elina Myllymäki, Heidi Lähdemäki, Tiina Mäki-Panula, Anniina Perkiö).

N17 4x300 m: 1) VasaIS 2.56,20 (Malva Nylund, Cornelia Berg, Sofia Fogström, Madeleine Glasberg), 2) SeinäjSU 2.56,37 (Noora Hellberg, Emmi Hirvelä, Iiris Marjanen, Veera Perälä), 3) KaipVi 3.02,45 (Neea Flyktman, Saara Svahn, Olivia Asikainen, Venla Marjanen), 4) ToholU 3.03,04 (Aada Määttälä, Kaisa Kopsala, Mimosa Wirkkala, Neea Kotila).

4x800 m: 1) PedersFa 9.50,19 (kkk, Elin Björk, Eveliina Karlsson, Marlene Joskitt, Nathalie Blomqvist), 2) KälvTa 9.59,58 (Päivi Knutar, Mari Bergdahl, Melissa Kykyri, Kaisa Honkaharju).

N17 3x800 m: 1) VasaIS 7.46,67 (Sofia Fogström, Manda Gullberg, Anna-Karin Engstrand), 2) KaipVi (N16) 7.50,27 (Saara Svahn, Elvi Warwick, Venla Marjanen), 3) JakobstDr 7.52,59 (Reeta Fagerholm, Teodora Westerlund, Rebecca Åkerholm).

N15 4x800 m: 1) VähänkVi 10.08,44 (Veera Hakomäki, Sirja Tyystjärvi, Siina Sahlberg, Meri Suomalainen), 2) SeinäjSU (N14) 10.37,20 (Inka Metsämäki, Saana Takala, Aada Mikkilä, Saana Lappalainen).

N19 4x100 m aj: 1) VasaIS 66,88 (Mathilda Kvist, Linn Nylund, Ronja Borgmästars, Malva Nylund).

 

Edellinen kotimaankatsaus 10.-13.6.