Porvoon Akilles kohosi Vattenfall Seuracupin kärkeen

(Kotimaankatsaus 20.-21.6.) Porvoon Akilles kokosi kotikentällään Vattenfall Seuracupin piirikierroksen tämän kauden kärkipisteet 162,95 pistettä. Akilleen Lauri Tuomilehto juoksi 200 metriä 22,13. Samana päivänä Myyrmäen urheilukentällä Vantaalla kokosi Helsingin Kisa-Veikot tämän kesän toiseksi parhaat pisteet 161,30.

Esbo IF:n Kira Kytölä hyppäsi Porvoossa kolmealoikkaa ennätyksensä 12,90, millä hän nousee Suomen vuositilastossa neljänneksi. Kytölän tulos on paras Suomessa tänä vuonna hypätty. Vuositilastossa edellä olevat Kristiina Mäkelä, Sanna Nygård ja Essi Lindgren ovat hypänneet jokaisen kilpailunsa ulkomailla.

Rauman Urheilijoiden Julia Valtanen kiskaisi Keulakisoissa omalla kotikentällään 500-grammaista keihästä 52,52, mikä on kautta aikain paras tulos 15-vuotiaiden ikäluokassa tämänpainoisella keihäällä. 15-vuotiaiden ikäkausiennätykset vahvistetaan kuitenkin vain kevyemmälle 400-grammaiselle keihäälle.

Lappeenrannan Urheilu-Miehien Aki Ruotsalainen voitti Savonlinnan ABC-kisoissa miesten 400 metrin juoksun uudella komealla 45-vuotiaiden Suomen ennätyksellä 51,64. Entistä kolmen viikon takaista Suomen ennätystään Ruotsalainen paransi roimasti 1,49 sekuntia.

Parhaimman tuloksen viestinjuoksun Länsi-Suomen mestaruuskilpailuissa Saarijärvellä juoksivat pienestä 5000 asukkaan Luodon kunnasta olevan Larsmo IF:n 17-vuotiaat tytöt, joiden 4x100 metrin aika 48,32 olisi oikeuttanut ylivoimaiseen mestaruuteen myös naisten sarjassa.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden 50-vuotiaiden naisten pikaviestijoukkue juoksi Saarijärvellä mainiosti 56,11. Tulos suorastaan murskasi tämän ikäluokan aikaisemman SE:n 59,81. Uudessa ennätysjoukkueessa juoksivat Jaana Kiminkinen, Annika Savolainen, Leena Tenhu ja Kirsti Siekkinen.

Professori Karri Wichmann puolestaan ylitti Eläintarhan urheilukentällä 90-vuotiaiden miesten korkeushypyn Suomen ennätyksen. Nykyisten sääntöjen mukaan Aikuisurheiluliiton ennätyskelpoisuus määräytyy kuitenkin syntymäpäivän mukaan, vaikka kilpailusarjat määräytyvätkin syntymävuoden mukaan.

Kristiinankaupungin Länkenin Johan Åkerlund heitti Alavieskassa kiekkoa 51 vuoden iässä lähes 51 metriä. Åkerlundin tulos oli 50,92, millä hän sijoittuu Suomen vuositilastossa yhdeksänneksi yhtä sukupolvea nuorempien joukossa. 50 metrin rajan Åkerlund rikkoi ensi kerran kesällä 1994, jolloin hän täytti 30 vuotta.

(Mikko Nieminen.)

 

KOTIMAANKATSAUS 20.-21.6.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

HELSINKI, Eläintarha 20.6.2016 Poliisi-Voimailijoiden painon- ja moukarinheittokilpailut

Miehet,

Paino (11,34 kg): 1) Petri Puhakainen 51 EspTa 16,78. – Ikätasoitus: 17,85.

Moukari: 1) Arttu Väänänen VarpaisjVi 57,31.

Moukari (5 kg): 1) Ville Vihersalo 16 EspTa 62,75.

Naiset,

Paino (7,26 kg): 1) Erja Rinne 56 HKV 11,56. – Ikätasoitus: 15,26.

Paino (5,44 kg): 1) Siv Karlström 60 HIFK 13,73. – Ikätasoitus: 16,62.

PORVOO 20.6.2016 Nyland-Åbolandin Vattenfall Seuracup

Pojat,

100 m (1,9 m/s): 1) Isac Wedenberg 15 BorgåAk 11,48.

200 m (2,7 m/s): 1) Lauri Tuomilehto 17 BorgåAk 22,13.

Seiväs: 1) Severi Mäntylä 15 BorgåAk 415.

4x100 m: 1) BorgåAk (M15) 46,42 (Henrik Illman, Max Tallqvist, Severi Mäntylä, Isac Wedenberg).

Tytöt,

200 m (2,1 m/s): 1) Saga Andersson 16 EsboIF 25,96.

3-loikka: 1) Kira Kytölä 23 EsboIF 12,90 (1,3 m/s).

4x100 m: 1) BorgåAk (N15) 51,51 (Sandra Granroth, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Isabel Nieminen).

SAARIJÄRVI 20.6.2016 Viestinjuoksun Länsi-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

4x100 m: 1) SeinäjSU 45,05 (Eetu Kangas, Mikko Kangas, Jesse Naukkarinen, Tero Kurkimäki).

M19 4x100 m: 1) LarsmoIF 46,35 (Max Hellström, Linus Ljung, Marcus Forsman, Nay Tha Ta).

M17 4x100 m: 1) ToholU 47,51 (Roope Kangasvieri, Eemeli Kotila, Miro Haikonen, Kasperi Remesaho).

4x400 m: 1) SeinäjSU 3.32,84 (Mikko Kangas, Eetu Kangas, Jesse Naukkarinen, Tero Kurkimäki), 2) GamlakarlIF 3.35,34 (Janne Nyman, Joni Virkkala, Robert Hagström, Filiph Johansson).

M17 4x300 m: 1) PedersFa 2.40,79 (Christian Tarvonen, Jere Ena, Alexander Rönnskär, Rasmus Envall).

4x800 m: 1) GamlakarlIF 8.28,13 (Filiph Johansson, Joni Virkkala, Robert Hagström, Pauli Ruostetsaari).

M19 3x800 m: 1) PedersFa 6.22,74 (Kevin Sandell, Hannes Borgmästars, William Sundqvist), 2) VasaIS 6.30,55 (Alex Rauhala, Tobias Holmberg, Rasmus Lang).

M17 3x800 m: 1) GamlakarlIF 6.33,28 (Väinö Venetjoki, Daniel Sorvisto, Nico Dahlbacka), 2) PedersFa 6.36,79 (Alexander Rönnskär, Jere Ena, Rasmus Envall).

M15 4x800 m: 1) PedersFa 9.07,97 (Anton Lassen, Ali Reza Cheragi, Josef Höglund, Adam Wikman).

Naiset,

4x100 m: 1) VasaIS 53,62 (Johanna Blomqvist, Jatta Salmela, Lycke Karlsson, Lina Karlsson), 2) JKU (N50) 56,11 (Jaana Kiminkinen, Annika Savolainen, Leena Tenhu, Kirsti Siekkinen), (50-v. SE, ent. seuraj. SE 59,81 JKU 2015 Tuija Lepistö, Jaana Kiminkinen, Leena Tenhu, Annika Savolainen, ent. maaj. SE 59,74 Suomi-N55 2015 Tuula Siekkinen, Annika Savolainen, Terhi Kokkonen, Anna-Liisa Salminen).

N19 4x100 m: 1) LarsmoIF 48,32 (Jennifer Roos, Alina Strömberg, Anni Salminen, Jenny Asplund), 2) SeinäjSU 50,39 (Nelli Peltonen, Jonna Alkula, Maria Herrala, Tiina Mäki-Panula). – LarsmoIF oli parempi kuin naisten mestari.

N17 4x100 m: 1) VasaIS 50,08 (Linnéa Backholm, Mathilda Kvist, Malva Nylund, Erica Kolehmainen), 2) SeinäjSU 50,39 (Tuuli Kujala, Anneka Kruuti, Veera Perälä, Emmi Hirvelä), 3) KaipVi (N16) 50,53 (Neea Flyktman, Pinja Hirvilahti, Olivia Asikainen, Sinitta Mennala), 4) JakobstDr 51,64 (Bianca Sundell, Fanny Kaitfors, Hanna Frostdahl, Maisa Laakso), 5) LapuanVi 51,73 (Elina Mantere, Emilia Kokko, Elle Haapoja, Heli Killinen), 6) JKU (N15) 51,83 (Emmi Pennanen, Laura Koivisto, Siiri Salo, Saara Mynttinen), 7) SeinäjSU II (N15) 52,03 (Meeri Elomaa, Iiris Marjanen, Valentina Lemettinen, Noora Hellberg), 8) KronÅs (N16) 52,27 (Amanda Koivusalo, Iréne Åbrandt, Jenny Skuthälla, Sofia Storbjörk), 9) SeinäjSU III (N13) 52,89 (Saana Takala, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä, Elise Lähdemäki). – SeinäjSU & LapuanVi & JKU juoksivat B-erässä, SeinäjSU II voitti C-erän ja SeinäjSU voitti D-erän.

4x400 m: 1) VasaIS 4.19,69 (Jatta Salmela, Lycke Karlsson, Lina Karlsson, Johanna Blomqvist).

N19 4x400 m: 1) SeinäjSU 4.27,23 (Maria Herrala, Aino Vehkaoja, Jonna Alkula, Anniina Perkiö).

N17 4x300 m: 1) JakobstDr 2.57,86 (Maisa Laakso, Hanna Frostdahl, Fanny Kaitfors, Bianca Sundell), 2) SeinäjSU 2.58,14 (Anneka Kruuti, Noora Hellberg, Tuuli Kujala, Emmi Hirvelä), 3) VasaIS 2.58,73 (Mathilda Kvist, Ronja Borgmästars, Malva Nylund, Erica Kolehmainen), 4) KaipVi (N16) 2.59,26 (Olivia Asikainen, Saara Svahn, Neea Flyktman, Pinja Hirvilahti). – SeinäjSU voitti B-erän.

4x800 m: 1) KälvTa 10.19,16 (Johanna Ala-Pöntiö, Kaisa Honkaharju, Melissa Kykyri, Johanna Kykyri).

N19 3x800 m: 1) IlmajKi 7.37,99 (Laura Talvitie, Annika Latva-Koivisto, Jenni Talvitie).

N17 3x800 m: 1) SeinäjSU 7.22,47 (Lotta Sumuvuori, Veera Perälä, Tiina Mäki-Panula), 2) PedersFa 7.24,01 (Hanna Ray, Eveliina Karlsson, Elin Björk), 3) VasaIS 7.34,80 (Manda Gullberg, Mathilda Kvist, Cecilia Österblad), 4) KaipVi (N16) 7.39,33 (Venla Marjanen, Saara Svahn, Pinja Hirvilahti), 5) JKU (N16) 7.41,30 (Heidi Haapamäki, Camilla Jäntti, Emmi Pennanen), 6) JakobstDr 7.44,12 (Erika Westerlund, Reeta Fagerholm, Hanna Frostdahl).

N17 4x100 m aj (76,2 cm): 1) VasaIS 64,40 (Mathilda Kvist, Ronja Borgmästars, Fina Backholm, Malva Nylund).

N15 4x80 m aj (76,2 cm): 1) JKU 51,33 (Wilhelmiina Harju, Emmi Pennanen, Annika Ahonen, Laura Koivisto), 2) SeinäjSU 52,24 (Valentina Lemettinen, Aada Mikkilä, Sofia Ylinen, Noora Hellberg).

VAASA 20.6.2016 Pohjankyröcup

Miehet,

Seiväs: 1) Jesse Salmi 18 VasaIS 490, 2) Santtu Koskiaho 17 KarijTa 450, 3) Jere Keskinen 17 VaasTo 450.

Naiset,

Seiväs: 1) Ellinor Kronholm 19 Korsh5 370, 2) Minttu Koskiaho 15 KarijTa 360, 3) Sofie Westerlund 16 JakobstDr 350, 4) Maria Östman 16 VasaIS 330, 5) Miisa Koskiaho 13 KarijTa 320.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 10 VähänkVi 10,20.

VANTAA, Myyrmäki 20.6.2016 Pääkaupunkiseudun Vattenfall Seuracup

Pojat,

200 m (-1,9 m/s): 1) Tommi Mäkinen 16 HKV 22,50. – B-erä (0,0): 1) Riku Illukka 17 VantSa 22,79, 2) Niko Viljola 16 HKV 23,50.

Kiekko (600 g): 1) Joona Nieminen 11 EspTa 38,19, 2) Mico Lampinen 10 HKV 32,66.

4x100 m: 1) HKV (M15) 45,97 (Topias Laine, Lassi Kaukonen, Mikko Sirola, Lars Grahn), 2) EspTa (M15) 47,03 (Aleksi Paavonsalo, Max Koskinen, Iisakki Torppa, Evangelos Spartiotis).

Tytöt,

200 m (-1,0 m/s): 1) Saara Keskitalo 16 EspTa 25,80.

Seiväs: 1) Saana Ivakko 15 EspTa 325.

4x100 m: 1) EspTa (N15) 50,46 (Vappu Valtonen, Vilma Hakala, Jutta Seppänen, Kia Laisi), 2) EspTa II (N15) 52,64. – N13 4x100 m: 1) EspTa 53,28 (Laura Einamo, Nella Varjas, Ellinoora Riikinsaari, Lotta Putkiranta).

AKAA, Viiala 21.6.2016 Valtin Pokaalikisat

Miehet,

Korkeus: 1) Samuli Sievi-Korte ViialVa 190.

JOENSUU 21.6.2016 Viestinjuoksun Itä-Suomen mestaruuskilpailut & Pohjois-Karjalan junnumestaruuskilpailut

Miesten sarjaan ei osallistunut millekään matkalle yhtäkään joukkuetta ja naisten sarjaankin vain yksi!

Miehet,

M17 3x800 m: 1) JoKa (M16) 6.48,12 (Markus Kasanen, Mika Kotiranta, Elias Kortelainen).

Naiset,

4x100 m: 1) LieksU (N20) 53,02 (Silja Kempas, Eveliina Ryynänen, Ada Pakarinen, Riina Kettunen).

N17 4x100 m: 1) JoKa 53,26 (Nina Mutanen, Petra Väänänen, Hilja-Miina Kakkonen, Hanna Siiskonen).

N17 4x300 m: 1) JoKa 3.07,38 (Petra Väänänen, Hilja-Miina Kakkonen, Nina Mutanen, Hanna Siiskonen).

KUUSAMO 21.6.2016 Erä-Veikkojen heittokisat

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 16 KuusamEV 50,57.

SAVONLINNA 21.6.2016 ABC-kisat

Miehet,

400 m: 1) Aki Ruotsalainen 45 LUM 51,64 (45-v. SE, ent. 53,13 Lappeenranta 31.5.). – Ikätasoitus: 46,75.

Keihäs (700 g): 1) Tatu Hiltunen 16 SulkavU 64,28.

Naiset,

100 m aj (76,2 cm): 1) Ellinoora Karvinen 17 SavRi 14,25.

Keihäs: 1) Saara Lipsanen LUM 51,61.

TURKU 21.6.2016 Tilastopajacup

Raportti:

TÄYDENNYKSIÄ:

HELSINKI, Eläintarha 28.5.2016 Vaahterakisat

Miehet,

100 m (-3,3 m/s): 1) Harri Huotari 61 HKV 12,62. – Ikätasoitus: 10,51.

800 m, luokka 37: 1) Toni Järvinen 19 HKV 3.20,39 (luokan 37 Suomen mestari).

Korkeus: 1) Ari Uotila 71 HKV 145 … 5) Karri Wichmann 90 SpoVe 94, ylittää 90-v. SE:n. – Ikätasoitus: Uotila 218, Wichmann 194.

Pituus: … 4) Vesa Mäki 70 LUU 475 (2,1 m/s), 5) Stig Bäcklund 77 IsnäsSt 440 (3,5). – Ikätasoitus: Bäcklund 826, Mäki 783.

3-loikka: … 3) Jürgen Lamp 72 Viro (EST) 10,66 (0,1 m/s). – Ikätasoitus: 17,76.

Kiekko (1 kg): … 4) Kaarle Tuovinen 80 KuopRe 34,65, 5) Into Turvanen 76 HKV 34,55. – Ikätasoitus: Tuovinen 56,97, Turvanen 50,97.

Keihäs: 1) Tommi Huotilainen 49 ParikkU 61,20. – Ikätasoitus: 76,59.

Naiset,

Korkeus: … 2) Seija Sario 76 HKV 103. – Ikätasoitus: 179.

Pituus: 1) Anna-Liisa Salminen 59 HKV 434 (0,8 m/s). – Ikätasoitus: 617.

3-loikka: 1) Kirsi Spoof-Tuomi 49 JKU 10,22 (2,4 m/s) … 4) Anna-Liisa Salminen 59 HKV 8,81 (1,6), 3) Seija Sario 76 HKV 5,94 (1,7), (75-v. SE, ent. 5,42 Anja Laiho 2001), 4) Varpu Holmberg 75 HKV 5,76 (1,9). – Ikätasoitus: Spoof-Tuomi 12,32, Salminen 12,21, Sario 11,89.

Kuula (3 kg): 1) Siv Karlström 60 HIFK 9,97. – Ikätasoitus: 14,97.

SEINÄJOKI 29.5.2016 Aikuisurheilijoiden kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Veijo Myllyselkä 66 TyrnTe 155. – Ikätasoitus: 218.

Kuula (3 kg): 1) Armas Rantala 90 KauhajKa 9,07. – Ikätasoitus: 17,71.

Kiekko (1,5 kg): 1) Johan Åkerlund 52 KristLä 56,86. – Kiekko (1 kg): 1) Heikki Myllykangas 65 EPUV 46,68. – Ikätasoitus: Åkerlund 59,88, Myllykangas 54,32.

Paino (15,88 kg): 1) Juhana Mäkelä 36 YlistarKV 18,24, 2) Tuomo Tarvainen 41 KauhWi 16,92. – Paino (9,08 kg): 1) Ole Sundqvist 67 PedersFa 16,43. – Paino (7,26 kg): 1) Toivo Aalto 70 PoUV 16,18, 2) Timo Kopakkala 73 KiimU 15,87. – Paino (5,44 kg): 1) Mauri Lindroos 80 PoUV 13,54. … 3) Armas Rantala 90 KauhajKa 10,24. – Ikätasoitus: Kopakkala 18,94, Mäkelä 18,87, Sundqvist 18,87, Tarvainen 18,71, Aalto 18,46, Lindroos 17,66, Rantala 17,12.

Keihäs (700 g): 1) Timo Tikka 51 EPUV 55,50. – Keihäs (500 g): 1) Pekka Oinonen 79 KivijKi 33,19. – Ikätasoitus: Oinonen 70,14, Tikka 69,34.

Naiset,

Korkeus: … 2) Helinä Pihlaja 72 EPUV 110. – Ikätasoitus: 179.

Kuula (3 kg): 1) Tuula Alho 66 EPUV 8,12, 2) Rauha Ervalahti 72 KuntoPi 7,97. – Kuula (2 kg): 1) Eeva-Liisa Renko 75 EPUV 7,97, 2) Kerttu Kangasmäki 79 LaihLu 7,47. – Ikätasoitus: Ervalahti 15,58, Kangasmäki 15,13, Renko 14,60, Alho 13,80.

Paino (9,08 kg): 1) Kirsi Koro 40 VirtainU 15,41. – N60 Paino (5,44 kg): 1) Paula Mäkelä 64 YlistarKV 12,30, 2) Leena Scheerer 67 JämsänkIl 10,54, 3) Rauha Ervalahti 72 KuntoPi 10,19, 4) Ritva Kiviaho 72 EPUV 9,72. – Ikätasoitus: Koro 18,26, Mäkelä 16,03, Ervalahti 15,66, Kiviaho 14,94, Scheerer 14,57.

VIHTI 29.5.2016 Aikuisurheilijoiden Kevätkisat

Miehet,

100 m (-0,1 m/s): 1) Harri Huotari 61 HKV 12,46. – Ikätasoitus: 10,39.

3000 m kävely 1) Mikko Ruokolainen 35 EsboIF 14.08,57, 2) Paavo Tomminen 65 VehkalVe 18,28,61, 3) Jouko Kuusjärvi 68 JKU 18.32,67, 4) Martti Valonen 76 SpoVe 19.54,56. – Ikätasoitus: Valonen 13.09,58, Kuusjärvi 13.34,70, Ruokolainen 13.51,51, Tomminen 13.59,77.

Korkeus: … 3) Jarmo Lipasti 67 VSVU 150, 7) Kyösti Poutiainen 75 HKV 135. – Ikätasoitus: Poutiainen 215, Lipasti 214.

3-loikka: … 2) Stig Bäcklund 77 IsnäsSt 9,38 (0,9 m/s). – Ikätasoitus: Bäcklund 17,16.

Kuula (6 kg): 1) Karri Westerlund 59 VSVU 14,22. – Kuula (5 kg): 1) Rauno Möttönen 64 KuntoPi 13,06, 2) Tauno Malmelin 66 VihdUV 12,41. – Kuula (4 kg): 1) Esko Kuutti 73 VihdUV 12,48. – Ikätasoitus: Westerlund 19,40, Möttönen 17,48. Malmelin 17,22, Kuutti 16,87.

Kiekko (1 kg): 1) Reino Sainio 67 KangU 41,91, 2) Into Turvanen 76 HKV 35,14. – Ikätasoitus: Turvanen 51,84, Sainio 50,69.

Paino (7,26 kg): 1) Esko Kuutti 73 VihdUV 16,22, 2) Eero Järvenpää 77 KangU 13,75. – Ikätasoitus: Kuutti 19,36, Järvenpää 17,46.

Keihäs (700 g): 1) Karri Westerlund 59 VSVU 48,73. – Keihäs (500 g): 1) Esko Kuutti 73 VihdUV 46,38. – Ikätasoitus: Kuutti 83,85, Westerlund 71,79.

Naiset,

1500 m 1) Riitta Rasimus 75 RiihimKV 7.39,28 (75-v. SE, ent. 7.59,30 Eila Nieminen 2015). – Ikätasoitus: 4.31,85.

3000 m kävely 1) Ursula Koivunen 47 EsboIF 17.04,64 … 6) Hannele Kivistö 73 SpoVe 22.51,61. – Ikätasoitus: Koivunen 15.32,42, Kivistö 15.34,34.

Korkeus: 1) Seija Sario 76 HKV 106 (sivuaa 75-v. SE:tä, aik. Marjatta Taipale 2014). – Ikätasoitus: 185.

Pituus: … 2) Kirsi Spoof-Tuomi 49 JKU 461 (1,3 m/s). – Ikätasoitus: 576.

3-loikka: 1) Varpu Holmberg 75 HKV 6,13 (0,2 m/s), 2) Seija Sario 76 HKV 6,09 (0,5 m/s), (75-v. SE, ent. 5,94 Sario 22.5. Vantaa & 28.5. Helsinki), Holmberg täyttää 75 vasta myöhemmin tänä vuonna. – Ikätasoitus: Sario 12,19.

Kuula (3 kg): 1) Siv Karlström 60 HIFK 9,79. – Kuula (2 kg): 1) Eira Hirvikorpi 75 PusulU 7,93. – Ikätasoitus: Karlström 14,83, Hirvikorpi 14,53.

Paino (7,26 kg): 1) Erja Rinne 56 HKV 11,97. – Paino (5,44 kg): 1) Siv Karlström 60 HIFK 13,94, 2) Mirja Mäntylä 71 KuntoPi 9,80. – Ikätasoitus: Karlström 16,88, Rinne 15,77, Mäntylä 14,72.

KAARINA 31.5.2016 Aikuisurheiluliiton Varsinais-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (-0,6 m/s): 1) Petri Tauriainen 44 PernU 11,5. – Ikätasoitus: 10,7.

Naiset,

100 m (-2,4 m/s): 1) Kirsti Viitanen 74 VSVU 17,1. – Ikätasoitus: 12,0.

Moukari (3 kg): … 2) Kirsti Viitanen 74 VSVU 25,40. – Ikätasoitus: 54,26.

PALTAMO 15.6.2016 Kainuun Vattenfall Seuracup

Pojat,

2000 m: 1) Jani Juntunen 15 SuomussRa 6.03,2.

RAUMA 15.6.2016 Keulakisat

Tytöt,

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 9 LoimJa 8,35.

Keihäs (500 g): 1) Julia Valtanen 15 RaumU 52,52 (15-v. ka-1, ent. 51,23 Heta Paavola 2015), 2) Venla Olli 17 EurajVe 47,11. – Valtanen (x, 52,52, x, 50,72, -, -).

Keihäs (400 g): 1) Julia Valtanen 15 RaumU 48,26.

SAVONLINNA 16.6.2016 Etelä-Savon Vattenfall Seuracup

Pojat,

200 m (-1,4 m/s): 1) Joonas Liukkonen 16 JuvanU 23,48.

ALAVIESKA 19.6.2016 Virin kiekkokisat

Miehet,

Kiekko: 1) Johan Åkerlund 52 KristLä 50,92, 2) Mikko Martinmäki VihannU 50,25, 3) Antti Martinmäki VihannU 49,09. – Ikätasoitus: Åkerlund 70,65.

 

Edellinen kotimaankatsaus 17.-19.6.

 

Väärä Scaldin tunniste ID.