Partanen ja Neuvonen ennätysvireessä Jyväskylässä

Lappeenrannan Urheilu-Miesten kävelijä Veli-Matti Partanen sai mitä haki talvikauden kahdesta 5000 metrin kilpailustaan. Niistä jälkimmäinen toi Jyväskylän SM-halleissa mestaruuden omalla ennätyksellä 19.29,17. Ajalla Partanen on kotimaan kaikkien aikojen tilastossa kolmantena.

- Näistä kahdesta kilpailusta haettiin vähän rentoutta ja väljyyttä kävelyyn. Nyt askel oli jo selvästi rennompi kuin talven ensimmäisessä kävelyssä, Partanen sanoo.

Jyväskylän aikakin tyydytti.

- Vihdoin pääsin alle 19.30:n, Partanen huokaili. Aiempi oma ennätys oli 0,43 sekuntia heikompi.

Partasen tähtäin on nyt maaliskuisessa Dudincen 50 kilometrin kilpailussa. Siellä tavoitteena on oma ennätys. Harjoittelu on luistanut ilman takkuja.

- Tässä on syksyn ja talven mittaan palattu perusasioihin. Olen keskittynyt noihin 40 kilometrin lenkkeihin, Partanen sanoi.

Esbo IF:n Eemeli Kiiski oli Hipposhallin 5000 metrillä toinen halliennätyksellään 20.31,19.

 

Ennätys ei tyydyttänyt Neuvosta

Naisten 3000 metrillä Lappeenrannan Urheilu-Miesten Elisa Neuvonen pudotti puolisen minuuttia ennätyksestään voittoajalla 13.42,46.

Neuvosta aika ei tyydyttänyt.

- Läksin hakemaan sellaista 13,30:n aikaa. Oletin olevani paremmassa kunnossa, Neuvonen sanoi.

Jyväskylän kilpailu oli Neuvoselle hallikauden ainoa. Hänen harjoittelunsa tähtää 20 kilometrille.

- Seuraavaksi menen viideksi viikoksi Englantiin harjoittelemaan. Siellä on tarkoitus kävellä kaksi kilpailua, Neuvonen sanoi.

Ennätystään kohensi myös Neuvosen seuratoveri Tiia Kuikka ajalla 14.27,75.

 

JYVÄSKYLÄ 18.-19.2.2017 LVI Suomen hallimestaruuskilpailut

1. päivä 18.2.

Miehet,

60 m: 1) Otto Ahlfors IkaalU 6,77, 2) Samuli Samuelsson IkaalU 6,78, 3) Markus Skyttä KouvU 6,78, 4) Eetu Rantala PudasjU 6,79, 5) Willem Kajander BorgåAk 6,84, 6) Eerikki Pekkola TKT 6,87, 7) Samir Demnati OrimJy 6,91, Ville Myllymäki KankaanpSL hylättiin (ae. 6,88).

1. alkuerä: 1) Rantala 6,85, 2) Ahlfors 6,88, 3) Kajander 6,92, 4) Kristian Pulli KaipVi 6,93, 5) Heikki Nieminen JanJa 6,94, 6) Aleksi Tuononen ÄhtärU 7,02, 7) Aleksi Lehto SeinäjSU 7,12, 8) Eljas Aalto SibVa 7,13. – 2. alkuerä: 1) Samuelsson 6,89, 2) Demnati 6,94, 3) Roope Saarinen EsboIF 6,94, 4) Viljami Kaasalainen MiKV 7,00, 5) Joona Kokkola ValtimVa 7,01, 6) Samuli Pitkänen ÄänekU 7,07, 7) Hannes Siitonen HKV 7,08, 8) Miska Sundberg 19 JKU 7,16. – 3. alkuerä: 1) Skyttä 6,79, 2) Pekkola 6,87, 3) Myllymäki 6,88, 4) Jonathan Brace EsboIF 6,99, 5) Aleksi Ala-Prinkkilä NärpKr 7,03, 6) Cheela Changala TuUL 7,04, 7) Erno Mehtonen 19 SavRi 7,12, 8) Arttu Paananen HKV 7,28.

400 m: 1) Markus Teijula 19 NaantLö 49,10, 2) Christoffer Envall PedersFa 49,21, 2) Petteri Monni JKU 49,21, 4) Erik Back HIFK 49,32, 5) Juuso Hassi OrivPo 49,34, 6) Filiph Johansson GamlakarlIF 49,41, 7) Juho Pirskanen KuopRe 49,57, 8) Don-Zheni Ekoebve HIFK 49,69, 9) Joni Vainio-Kaila LaitJy 49,84, 10) Tuomas Lehtonen 19 LiePa 50,37, 11) Tommi Mäkinen 17 HKV 50,45 (17-v. SE, ent. 50,77 Pekka Sinkkonen 2015), 12) Gustav Klingstedt 32 HIFK 50,49, 13) Eemeli Välimäki NoormNo 50,58, 14) Matti Röppänen 35 KuopRe 50,59, 15) Lauri Hassi OrivPo 50,79, 16) Mikko Kangas YlistarKV 50,91, 17) Ilari Ryyppö TU-38 51,08, 18) Niko Viljola 17 HKV 51,37, 19) Niklas Bryggare HKV 51,39, 20) Kalle Raitala KosKa 51,49, 21) Jevgeni Aleksandrov HIFK 51,76, 22) Aleksi Heimonen TU-38 51,94.

1. erä: 1) J.Hassi 49,34, 2) Johansson 49,41, 3) Heimonen 51,94. – 2. erä: 1) Mäkinen 50,45, 2) Ryyppö 51,08, 3) Aleksandrov 51,76. – 3. erä: 1) Välimäki 50,58, 2) Kangas 50,91, 3) Bryggare 51,39, 4) Raitala 51,49. – 4. erä: 1) Lehtonen 50,37, 2) Klingstedt 50,49, 3) L.Hassi 50,79, 4) Viljola 51,37. – 5. erä: 1) Teijula 49,10, 2) Monni 49,21, 3) Vainio-Kaila 49,84, 4) Röppänen 50,59. – 6. erä: 1) Envall 49,21, 2) Back 49,32, 3) Pirskanen 49,57, 4) Ekoebve 49,69.

1500 m: 1) Joonas Rinne SaarijPu 3.51,81, 2) Tuomo Salonen EspTa 3.51,90, 3) Panu Jantunen ParikkU 3.52,19, 4) Topi Raitanen HKV 3.56,09, 5) Ilari Piipponen KarhKa 4.00,36, 6) Antton Launto SauvU 4.02,20, 7) Samuli Hussa LimingNM 4.06,03, 8) Kennedy Charicha TuUL (SSD) 4.08,20. – 400 m: Charicha 64,09. – 800 m Jantunen 2.07,13. – 1000 m: Jantunen <2.37.0e - 1200 m: Jantunen 3.06,84.

5000 m kävely: 1) Aku Partanen LUM 19.29,17 (kkk & ka-3), 2) Eemeli Kiiski EsboIF 20.31,19, 3) Joni Hava 18 KU-58 22.31,38, 4) Timo Viljanen 40 TuWe 23.09,58, Artturi Oila EspTa hylättiin. – 1000 m: Partanen 3.50,59. – 2000 m: Partanen 7.43,98. – 3000 m: Partanen 11.38.47 (halliennätys). – 4000 m: Partanen 15.33,42.

Korkeus: 1) Arttu Mattila 16 ÄänekU 208 (kkk & 16-v. SE, ent. 206 Oskari Frösén 1992), 2) Jesse Huttunen SavitU 206, 3) Richard Östman IFVOM 204, 4) Julius Kuusela 19 LUU 204, 5) Valtteri Mattila ÄänekU & Samuli Eriksson SalVil 200, 7) Aleksi Klemola UllavKi 200, 8) Ville Waher TuUL 200, 9) Heikki Pärnä 36 TuUL 193, 10) Otto Takala JoutsPo 193, Juho Nieminen 17 JKU ilman tulosta (193-xxx). – Mattila (193-o, 197-o, 200-o, 204-xo, 206-o, 208-xxo, 210-xxx).

3-loikka: 1) Simo Lipsanen LUM 16,71 (Suomen 3. paras hallitulos & kisaennätys & halliennätys & EM-raja), 2) Tuomas Kaukolahti KU-58 16,00, 3) Veikko Nugraha EspTa 15,19, 4) Arttu Tyystjärvi ImatrU 15,15, 5) Ville Mylläri 32 HeinävYU 15,06, 6) Iikka Alingué 18 JanJa 15,03 (19-v. EM-raja), 7) Matti Mäkitalo PaimU 14,89, 8) Ilpo Kantanen SuonenjVa 14,52, 9) Tomi Litendahl ViitasVi 14,52, 10) Aleksi Pelto TU-38 14,37, 11) Joona Luotonen SibVa 14,31, 12) Niko Simola VammSV 14,24, 13) Kaius Huoponen EspTa 13,94, 14) Dmitry Reznikov SavRi 13,68. – Lipsanen (16,51, x, x, x, x, 16,71). Kaukolahti (x, 15,16, 16,00, 15,62, x, x).

Naiset,

60 m: 1) Anniina Kortetmaa KannUra 7,45, 2) Lotta Kemppinen 19 HIFK 7,49, 3) Milja Thureson TuTo 7,55 (ae. 7,54), 4) Jasmin Showlah HIFK 7,57, 5) Hanna-Maari Latvala 30 JKU 7,62 (ae. 7,60), 6) Emma Suhonen EspTa 7,64, 7) Henriikka Parpala 19 KokkVe 7,65 (ae. 7,64), 8) Maria Räsänen LapinlVe 7,66.

1. alkuerä: 1) Showlah 7,61, 2) Parpala 7,64, 3) Hanna Wiss MIFK (Åland) 7,67, 4) Jenni Jokinen NakkVire 7,68, 5) Anni Siirtola 19 HKV 7,87, 6) Iiris Peterzéns 19 EspTa 7,97. – 2. alkuerä: 1) Thureson 7,54, 2) Kemppinen 7,55, 3) Suhonen 7,64, 4) Minna Laukka 30 JKU 7,67, 5) Hertta Heikkinen JoKa 7,69, 6) Olivia Ben Khalifa 17 TP 7,87, 7) Sofia Kankaanpää 17 TuUL 7,97. – 3. alkuerä: 1) Kortetmaa 7,48, 2) Latvala 7,60, 3) Räsänen 7,66, 4) Annika Haverinen 18 KajKi 7,74, 5) Saara Keskitalo 17 EspTa 7,75, 6) Milla Heiskanen IisVi 7,88, 7) Kerttu Latvala 16 KUYU 7,97.

400 m: 1) Hilla Uusimäki KU-58 54,76 (kkk & ka-7 & 22-v. ka-3 & 22-v. EM-raja), 2) Jonna Berghem HangIK 55,31, 3) Emma Koistinen JKU 56,24, 4) Aino Pulkkinen 19 ÄänekU 56,67, 5) Jeanine Nygård JakobstDr 56,85, 6) Kira Kruuti 19 HKV 57,30, 7) Noora Toivo ToijVau 57,43, 8) Jessica Rautelin EsboIF 57,87, 9) Wilma Lassfolk 18 NärpKr 57,90, 10) Veera Perälä 17 SeinäjSU 58,16, 11) Charlotta Bützow 19 HKV 58,25, 12) Heini Ikonen 18 JKU 58,56, 13) Jemina Forss 17 TP 58,66, 14) Nathalie Nystrand KorsnFy 58,67, 15) Annika Hannola HKV 58,91, 16) Mikaela Levo IkaalU 59,04, 17) Liisa Sätilä 18 EspTa 59,28, 18) Kiia Keinonen 17 TP 59,41, 19) Ilona Pulkkinen 19 TuWe 60,21, 20) Beda Eronen HKV 60,31, 21) Marika Aarnio 18 TuWe 60,41, 22) Pinja Hirvilahti 17 JKU 60,43, 23) Katariina Liipo EsboIF 60,59, 24) Ella Kumpulainen SavRi 60,69, 25) Emmi Keinänen 19 HKV 60,81.

1. erä: 1) Rautelin 57,87, 2) Perälä 58,16. – 2. erä: 1) Nygård 56,85, 2) Keinonen 59,41, 3) Pulkkinen 60,21. – 3. erä: 1) Forss 58,66, 2) Hannola 58,91, 3) Aarnio 60,41, 4) Keinänen 60,81. – 4. erä: 1) Levo IkaalU 59,04, 2) Eronen 60,31, 3) Hirvilahti 60,43, 4) Kumpulainen 60,69. – 5. erä: 1) Lassfolk 57,90, 2) Bützow 58,25, 3) Sätilä 59,28, 4) Liipo 60,59. – 6. erä: 1) Pulkkinen 56,67, 2) Toivo 57,43, 3) Ikonen 58,56, 4) Nystrand 58,67. – 7. erä: 1) Uusimäki 54,76, 2) Berghem 55,31, 3) Koistinen 56,24, 4) Kruuti 57,30.

1500 m: 1) Karin Storbacka 30 PedersFa 4.23,69 (kkk), 2) Zenitha Eriksson PedersFa 4.28,01, 3) Heidi Eriksson 31 PedersFa 4.28,44, 4) Henni Tofferi 31 VU 4.29,43, 5) Camilla Richardsson VasaIS 4.29,67, 6) Ilona Välimäki UKK 4.38,59, 7) Emma Katajalaakso 18 KannUra 4.51,93. – 400 m: Storbacka 69,21. – 800 m: Storbacka 2.20,83. – 1000 m: Storbacka <2.55,1. – 1200 m: Storbacka 3.31,45.

3000 m kävely: 1) Elisa Neuvonen LUM 13.42,46, 2) Tiia Kuikka LUM 14.27,75, 3) Sini Jussila VihdVi 15.00,83. – 1000 m: Neuvonen 4.28,75. – 2000 m: Neuvonen 9.06,08.

Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 423 (17-v. ka-3), 2) Elina Lampela 19 OP 410 (19-v. EM-raja), 3) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 400 (19-v. EM-raja), 4) Henriikka Könönen KuivasjAu 395, 5) Minttu Koskiaho 16 KarijTa 385 (16-v. ka-3), 6) Pinja Koivumäki 19 LauttakLu 370, 7) Elina Peltola 18 LUM 350, 8) Anni Halko JKU & Sofie Westerlund 17 JakobstDr 330, 10) Venla Peltola 16 LUM 330, Ellinor Kronholm Korsh5 ilman tulosta (330-xxx), Maria Kytölä HyvinkSU ilman tulosta (350-xxx). – Andersson (385-o, 395-xo, 400-o, 405-o, 410-xo, 415-o, 420-x, 423-o, 431-xxx). Lampela (385-o, 395-o, 400-xo, 410-o, 415-x, 420-xx). Strömberg (370-o, 385-o, 395-xxo, 400-xxo, 405-xxx).

Pituus: 1) Kristiina Mäkelä OrimJy 619 (kkk), 2) Anne-Mari Lehtiö KU-58 606, 3) Kristiina Vuorvirta EspTa 603, 4) Kira Kytölä EsboIF 598, 5) Jessica Kähärä 16 MiKV 591 (16-v. ka-5), 6) Katja Kangas PohjanKo 587, 7) Miia Kurppa VU 586, 8) Sara Vorselman HKV 558, 9) Jessica Rautelin EsboIF 555, 10) Taika Koilahti 19 TuWe 553, 11) Saga Kivekäs EspTa 549, 12) Ada Koistinen 18 JKU 547, 13) Sini Toivola JKU 530, Jaana Sieviläinen 35 JoKa ilman tulosta. – Mäkelä (573, 610, 619, -, -, -). Lehtiö (573, 606, 587, x, x, 581). Vuorvirta (591, 593, 603, x, x, 602).

 

18.02.2017 - 14:40