Paraurheilijoiden SM-kilpailuissa loistava tulostaso!

Rion paralympiakisoihin valitut suomalaisurheilijat tähdittivät paraurheilijoiden SM-kilpailuja Leppävaaran stadionilla Espoossa. Leo-Pekka Tähti, Henry Manni, Toni Piispanen ja Amanda Kotaja kelasivat huippuvauhtia. Keihäänheittäjä Marjaana Heikkinen ja pituushyppääjä Ronja Oja ovat ennätyskunnossa.

Nuoresta polvesta Aino Tapola ja Emma Kauppi ovat myös nousseet kansainväliselle huipputasolle. Noora Koponen rikkoi kehitysvammaisten urheilijoiden Suomen ennätyksiä. Aviopari Tuija Helander ja Teijo Hietanen tekivät elinsiirrokkaiden luokassa yhtä hyviä tuloksia kuin parhaat vammattomat ikätoverinsa.

Useat suomalaiset ovat vahvoja mitaliehdokkaita myös tulevissa paralympiakisoissa, jotka järjestetään Rio de Janeirossa olympiakisojen jälkeen 7.-18. syyskuuta:

RIO de JANEIRO (BRA) 7.-18.6.2016 XV Paralympiakisat

 

Toni Piispanen kelasi myötätuuleen alle oman ME:nsä

Pyörätuoliluokan 51 maailmanennätysmies ja paralympiavoittaja Toni Piispanen Espoon Tapioista kelasi 200 metriä myötätuuleen alle oman toissakesäisen maailmanennätyksensä ajalla 38,00. Tuulen voimakkuus oli hitusen liian suuri ennätyksen hyväksymiseksi, nimittäin 2,2 metriä sekunnissa.

Rion paralympiakisoissa Piispanen on pikamatkojen ykköshaastaja. Belgialainen Peter Genyn on tänä kesänä ollut ME-kunnossa ja löi Piispasen niukasti myös kesäkuussa Grosseton EM-kilpailuissa, missä Piispanen palkittiin 100 metrin hopeamitalilla ja 400 metrin pronssimitalilla.

Espoon Tapioiden 17-vuotias lahjakkuus Aino Tapola voitti samassa luokassa 51 naisten 100 metriä vastatuuleen ajalla 33,17. Heinäkuussa Lahden Eliittikisoissa hän kelasi otollisempaan myötätuuleen tämän luokan vielä virallisesti vahvistamattoman naisten Euroopan ennätyksen 32,44.

 

Marjaana Heikkinen kiskaisi luokan 34 Suomen ennätyksen

Pyörätuoliurheilijoiden luokassa 34 Siilinjärven Ponnistuksen Marjaana Heikkinen heitti keihästä Suomen ennätyksen 18,61. Se oikeuttaa maailman vuositilastossakin toiseksi. Edellä on vain kiinalainen Zou Lijuan. Heikkinen voitti myös kuulantyönnön tuloksella 6,17. Tämän lajin maailmantilastossa hän on kahdeksas.

Kesäkuussa kolme Euroopan mestaruutta luokassa 34 voittanut Länsi-Uudenmaan Urheilijoiden Henry Manni voitti 100 metriä vastatuuleen ajalla 15,94, 200 metriä myötätuuleen ajalla 27,74 sekä 800 metriä ajalla 1.53,88. Paralympiakisoissa hän on tunisialaisen maailmanennätysmiehen Walid Ktilan ykköshaastaja.

Espoon Tapioiden 16-vuotias lahjakkuus Emma Kauppi voitti luokassa 38 heittolajien kolmoismestaruuden kuulantyönnössä, kiekonheitossa ja keihäänheitossa. Kuulantyönnön tulos 6,32 on tämän luokan Suomen ennätys. Emman oikea käsi on halvaantunut, joten hänen täytyy heittolajeissa käyttää vasenta kättä.

 

Tähti ja Kotaja nousukunnossa Rioon

Kolmien paralympiakisojen kultamitalimies Porin Tarmon Leo-Pekka Tähti voitti 100 ja 200 metrin kelauksen luokassa 54 ajoin 14,57 ja 25,45. Pikamatkan tulos syntyi 2,3 sekuntimetrin vastatuuleen. 200 metrin aika on täsmälleen sama kuin Tähden kesäkuussa kelaama EM-kilpailuiden pronssimitaliaika.

Pyörätuoliurheilijoiden luokan 54 maailmanennätysnainen Amanda Kotaja Vampulan Urheilijoista kelasi 100 metriä vastatuuleen 16,87 ja 200 metriä myötätuuleen 29,85 sekä voitti myös 400 metriä ajalla 60,27. Viime lokakuussa Kotaja voitti 200 metrin maailmanmestaruuden vain hitusen nopeammalla ajalla 29,82.

Tähti ja Kotaja ovat alkukesästä molemmat kärsineet terveydellisistä ongelmista, mutta molempien kunto on nyt kohoamassa uudelleen kohti kuukauden päästä alkavia paralympiakisoja.

 

Ronja Oja hyppäsi sentin päähän sokeain SE:stä

Helsingin Kisa-Veikkojen Ronja Oja voitti luokassa 11 sokeain naisten 100 metrin juoksun ja pituushypyn tuloksin 13,85 ja 450. Pituushypyn tulos jäi vain yhden sentin hänen 26.7. Kirkkonummella hyppäämästään tuoreesta Suomen ennätyksestä. Pituushypyn maailmantilastossa Oja sijoittuu kuudenneksi.

Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Petteri Peitso voitti näkövammaisten luokassa 12 heittolajien kolmoismestaruuden kelpo tuloksin. Täyspainoinen olympiakuula lensi 10,71, kiekko 35,23 ja suoritustekniikaltaan moukarinheittoa muistuttava linkopallo 36,85.

17-vuotias Inkki Inola Pihtiputaan Tuiskusta teki näkövammaisten luokassa 13 parhaan tuloksen peräti seitsemässä lajissa, nimittäin 100, 200, 400, 800, 1500 ja 3000 merin juoksuissa sekä pituushypyssä! Maastohiihtoa päälajinaan pitävä Inola voitti lisäksi 19-vuotiaiden juniorimestaruuden kuulantyönnössä.

 

Teijo Hietanen heitti elinsiirtoväen veteraanien ME:n

Paralympiakisoissa kilpailevien liikuntavammaisurheilijoiden ja näkövammaisurheilijoiden lisäksi Leppävaarassa kilpailivat myös muiden luokkien urheilijat, mukaan lukien elinsiirrokasurheilijat ja kehitysvammaisurheilijat.

Euran Raiun Teijo Hietanen heitti kiekkoa elinsiirrokkaiden uuden 50-vuotiaiden ME:n 44,49. Hänen puolisonsa Tuija Helander voitti samassa luokassa naisten 100 ja 200 metrin juoksut mainioin tuloksin 14,52 ja 28,92.

Tuija Helander on tänä kesänä tehnyt useita 55-vuotiaiden naisten Suomen ennätyksiä ja hänen Leppävaarassa juoksema 200 metrin tuloksensa on uusi tämän ikäluokan Suomen ennätys vammattomienkin urheilijoiden joukossa.

Keminmaalainen Jyrki Seitamaa voitti viisi elinsiirrokkaiden mestaruutta 100 ja 200 metrin juoksuissa, korkeus- ja pituushypyssä sekä keihäänheitossa.

 

Noora Koponen rikkoi kaksi kehitysvammaisurheilijoiden SE:tä

Kehitysvammaiset urheilijat kilpailivat kahdessa luokassa. Haukiputaan Veikkojen Kai Koljonen voitti pitkillä juoksumatkoilla neljä mestaruutta ja Hankasalmen Hangan Jani Tissari heittolajeissa erinomaisin tuloksin kolme mestaruutta. Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Noora Koponen rikkoi 200 metrin ja pituushypyn SE:t.

Kehitysvammaisten down-urheilijoiden luokassa 21 kiskaisi Iitin Pyrinnön Jani Töyrylä keihästä lähelle omaa maailmanennätystään. Oman luokkansa huipputuloksia teki myös kansainvälisellä tasolla down-urheilijoiden mosaic-luokassa kilpaileva Kuusankosken Kisan Joonas Elo.

(Mikko Nieminen.)

 

ESPOO, Leppävaara 6.-7.8.2016 Paraurheilijoiden SM-kilpailut

Elinsiirrokasurheilijat:

Miehet,

100 m (-1,8 m/s): 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 13,70, 2) Antti Pollari EspTa 13,74, 3) Risto Aholainen EspTa 14,36, 4) Jarkko Heikkilä KSMMY 14,93.

200 m (1,0 m/s): 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 30,92.

400 m: 1) Jarkko Heikkilä KSMMY 80,12.

3000 m kävely: 1) Esko Sohlo (M50) EspTa 22.41,28, 2) Reino Luokkanen (M50) SYKE 29.25,03.

Korkeus: 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 145, 2) Risto Aholainen EspTa 140.

Pituus: 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 493, 2) Risto Aholainen EspTa 440.

Kuula: 1) Antti Pollari EspTa 8,34, 2) Jyrki Seitamaa KeminmNV 8,21. – M50 Kuula (6 kg): 1) Reijo Hyytiäinen (M50) EspTa 9,75, 2) Reino Luokkanen (M50) SyKeSi 7,54.

Kiekko (1,5 kg): 1) Teijo Hietanen (M50) EuRa 44,49 (elinsiirrokkaiden 50-v. ME), 2) Reijo Hyytiäinen (M50) EspTa 28,08.

Keihäs: 1) Jyrki Seitamaa KeminmNV 32,01.

Pallo: 1) Joni Saarinen UudenmMMY 59,69, 2) Jyrki Seitamaa KeminmNV 48,92, 3) Risto Aholainen EspTa 46,65, 4) Jussi Lehtovaara Hollola 42,88, 5) Reino Luokkanen (M50) SyKeSi 29,54, 2) Veijo Uotinen (M50) UudenmMMY 18,55.

Naiset,

100 m (-1,1 m/s): 1) Tuija Helander (N50) EuRa 14,52, 2) Pinja Söyrilä HRC 15,22, 3) Lotta Pukkila EspTa 16,38, 4) Anni Metsola EspTa 20,79.

200 m (1,1 m/s): 1) Tuija Helander (N50) EuRa 28,92 (55-v. SE, ent. 29,46 Helander 16.7. Vantaa), 2) Pinja Söyrilä HRC 30,38, 3) Lotta Pukkila EspTa 35,84.

400 m: 1) Pinja Söyrilä HRC 73,60, 2) Lotta Pukkila EspTa 1.45,75.

Korkeus: 1) Tuija Helander (N50) EuRa 120.

Kuula: 1) Lotta Pukkila EspTa 6,83, 2) Anni Metsola EspTa 3,79.

Pallo: 1) Lotta Pukkila EspTa 18,20, 2) Anni Metsola EspTa 10,70.

 

Näkövammaisurheilijat:

Miehet,

100 m, luokka 11 (-2,0 m/s): 1) Niko Majanmaa HKV 16,96.

100 m, luokka 13 (-2,0 m/s): 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 14,14, 2) Juha Hanhimäki LappeenRi 14,83.

200 m, luokka 13 (3,0 m/s): 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 32,21.

400 m, luokka 13: 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 64,17, 2) Juha Hanhimäki LappeenRi 69,60.

800 m, luokka 13: 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 2.35,90, 2) Juha Hanhimäki LappeenRi 2.52,00.

1500 m, luokka 13: 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 5.20,29.

3000 m, luokka 13: 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 10.53,38.

Pituus, luokka 13: 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 434, 2) Lauri Mäkinen (M50) SuomKS 143.

Kuula, luokka 11: 1) Harri Ivonen (M50) TSNV 7,49, 2) Kari Laaksomaa (M50) TSNV 4,98.

Kuula, luokka 12: 1) Petteri Peitso SeinäjSU 10,71.

Kuula, luokka 13 (6 kg): 1) Inkki Inola (M19) PihtipTu 7,50.

Kiekko, luokka 11: 1) Kari Laaksomaa (M50) TSNV 12,89.

Kiekko, luokka 12: 1) Petteri Peitso SeinäjSU 35,23.

Kiekko, luokka 13 (1,5 kg): 1) Lauri Mäkinen (M50) SuomKS 9,35.

Linkopallo, luokka 11: 1) Harri Ivonen (M50) TSNV 27,70.

Linkopallo, luokka 12: 1) Petteri Peitso SeinäjSU 36,85.

Linkopallo, luokka 13: 1) Juha Oikarainen Vantaa 39,82.

Naiset,

100 m, luokka 11 (0,8 m/s): 1) Ronja Oja HKV 13,85, 2) Elisa Montonen HKV 15,21, 3) Juuli Väisänen (N19) HKV 20,36.

100 m, luokka 13 (0,8 m/s): 1) Iida Lounela (N17) IlmajKi 15,20.

200 m, luokka 11 (1,5 m/s): 1) Juuli Väisänen (N19) HKV 44,29.

200 m, luokka 13 (1,5 m/s): 1) Iida Lounela (N17) IlmajKi 31,88.

400 m, luokka 11: 1) Elisa Montonen HKV 83,60.

Pituus, luokka 11: 1) Ronja Oja HKV 450 (luokan 11 SE), 2) Elisa Montonen HKV 379.

Pituus, luokka 13: 1) Iida Lounela (N17) IlmajKi 398.

Kuula, luokka 12: 1) Saija Vornanen PSNV 5,43.

Kiekko, luokka 12: 1) Saija Vornanen PSNV 14,24.

Linkopallo, luokka 12: 1) Saija Vornanen PSNV 22,43.

 

Kehitysvammaisurheilijat:

Miehet,

100 m (-1,4 m/s): 1) Valtteri Kalliomäki OrimJy 13,81, 2) Aku Hyvärinen (M19) KuusankKi 14,97, 3) Marko Ruotsalainen OulaistHu 15,87, 4) Jon Tallberg BKX 18,64.

100 m, luokka 21 (-1,4 m/s): 1) Juhani Vuorensola 14,72, 2) Eliel Nikkola (M19) VehmaistU 14,83, 3) Jani Töyrylä IitPy 16,03, 4) Juho Oksman (M19) KarhKa 17,18.

200 m (1,0 m/s): 1) Aku Hyvärinen (M19) KuusankKi 31,03, 2) Marko Ruotsalainen OulaistHu 34,31, 3) Jon Tallberg BKX 40,86.

400 m: 1) Kai Koljonen HaukipVe 66,96, 2) Ville Pere NokU 72,39, 3) Marko Ruotsalainen OulaistHu 77,49.

800 m: 1) Kai Koljonen HaukipVe 2.40,97, 2) Aku Hyvärinen (M19) KuusankKi 2.45,61, 3) Ville Pere NokU 2.47,84, 4) Marko Ruotsalainen OulaistHu 3.19,41, 5) Jarno Sarhola (M50) KiskKi 3.31,55, 6) Jon Tallberg 4.23,68.

1500 m: 1) Ville Pere NokU 5.32,27, 2) Aku Hyvärinen (M19) KuusankKi 6.06,15, 3) Jarno Sarhola (M50) KiskKi 7.44,96.

3000 m: 1) Kai Koljonen HaukipVe 13.03,51, 2) Jarno Sarhola (M50) KiskKi 15.56,20, 3) Jon Tallberg BKX 20.55,83.

5000 m: 1) Kai Koljonen HaukipVe 23.11,65.

3000 m kävely: 1) Marko Ruotsalainen OulaistHu 22.40,81.

Korkeus: 1) Aku Hyvärinen (M19) KuusankKi 110.

Pituus: 1) Valtteri Kalliomäki OrimJy 444, 2) Aku Hyvärinen (M19) KuusankKi 325.

Pituus, luokka 21: 1) Eliel Nikkola (M19) VehmaistU 371, 2) Aku Hyvärinen (M19) KuusankKi 325, 3) Juho Oksman (M19) KarhKa 296.

Kuula: 1) Jani Tissari HankasHa 9,54. – M19 Kuula (6 kg): 1) Aku Hyvärinen KuusankKi 6,73.

Kuula, luokka 21: 1) Joonas Elo (luokka Mosaic) KuusankKi 9,14. – M19 Kuula, luokka 21 (6 kg): 1) Juho Oksman KarhKa 6,87, 2) Eliel Nikkola VehmaistU 6,42.

Kiekko: 1) Jani Tissari HankasHa 26,95.

Keihäs: 1) Jani Tissari HankasHa 43,47, 2) Marko Ruotsalainen OulaistHu 15,24.

Keihäs, luokka 21: 1) Jani Töyrylä IitPy 29,92, 2) Joonas Elo (luokka Mosaic) KuusankKi 25,34.

3-ottelu (100 m, pituus, kuula): 1) Marko Ruotsalainen OulaistHu 500 (15,87/-1,4, 379, 5,65). – M19 3-ottelu (6 kg kuula): 1) Aku Hyvärinen KuusankKi 576 (14,97/-1,4, 325, 6,73).

3-ottelu, luokka 21 (100 m, pituus, kuula): 1) Juhani Vuorensola 670 (14,72/-1,4, 374, 6,66), 2) Jani Töyrylä IitPy 488 (16,03/-1,4, 297, 7,55). – M19 3-ottelu, luokka 21 (6 kg kuula): 1) Eliel Nikkola VehmaistU 639 (14,83/-1,4, 371, 6,42).

Naiset,

100 m (-0,3 m/s): 1) Noora Koponen SeinäjSU 14,41, 2) Nea Tilli (N19) RiihimKVTL 19,89.

200 m (1,1 m/s): 1) Noora Koponen SeinäjSU 29,15 (luokan 20 SE, ent. 30,45 Koponen 20.7. Seinäjoki).

400 m: 1) Nea Tilli (N19) RiihimKVTL 115,41.

Pituus: 1) Noora Koponen SeinäjSU 438 (luokan 20 SE, ent. 411 Koponen 2015), 2) Helmi Sillankorva HKV 262, 3) Nea Tilli RiihimKVTL 219.

Kuula: 1) Nea Tilli RiihimKVTL 5,31.

3-ottelu: 1) Nea Tilli RiihimKVTL (19,89/-0,3, 219, 5,31).

 

Liikuntavammaisurheilijat:

Miehet,

100 m, luokka 34 (-2,3 m/s): 1) Henry Manni LUU 15,94, 2) Tuomas Manni LUU 18,13.

100 m, luokka 51 (-0,6 m/s): 1) Toni Piispanen EspTa 21,78.

100 m, luokka 54 (-2,3 m/s): 1) Leo-Pekka Tähti PoTa 14,57, 2) Esa-Pekka Mattila EspTa 15,73, 3) Niko Ristiranta KuusankKi 17,09, 4) Tuomo Himanka KalajJu 17,54.

100 m, avoin pystyluokka (-1,8 m/s): 1) Heikki Riikonen (M50) IisInv 19,88.

200 m, luokka 34 (2,2 m/s): 1) Henry Manni LUU 27,74, 2) Tuomas Manni LUU 32,64.

200 m, luokka 51 (2,2 m/s): 1) Toni Piispanen EspTa 38,00.

200 m, luokka 54 (2,2 m/s): 1) Leo-Pekka Tähti PoTa 25,45, 2) Esa-Pekka Mattila EspTa 27,52, 3) Tuomo Himanka KalajJu 31,41.

400 m, luokka 34: 1) Tuomas Manni LUU 60,46.

400 m, luokka 37: 1) Toni Järvinen (M19) HKV 89,28.

400 m, avoin pystyluokka: 1) Heikki Riikonen (M50) IisInv 85,72, 2) Veikko Ståhle (M50) IisInv 91,03.

800 m, luokka 34: 1) Henry Manni LUU 1.53,88, 2) Tuomas Manni LUU 2.17,99.

800 m, avoin pystyluokka: 1) Heikki Riikonen (M50) IisInv 3.39,0, 2) Veikko Ståhle (M50) IisInv 3.43,3.

1500 m, luokka 37: 1) Toni Järvinen (M19) HKV 7.08,47.

1500 m, avoin pystyluokka: 1) Veikko Ståhle (M50) IisInv 7.40,53.

Korkeus, luokka 44: 1) Pentti Takala (M50) SpoVe 115,

Kuula, luokka 44 (6 kg): 1) Martti Mela (M50) VihdUV 7,42, 2) Pentti Takala (M50) SpoVe 6,82.

Kuula, luokka 54 (4 kg): 1) Petri Hirvasniemi KempPy 6,31.

Kiekko, luokka 37 (1 kg): 1) Timo Mustikkamaa TP 37,88.

Kiekko, luokka 44 (1,5 kg): 1) Pentti Takala (M50) SpoVe 27,31, 2) Martti Mela (M50) VihdUV 26,03.

Kiekko, luokka 56 (1 kg): 1) Risto Simonen KiihtelysvU 12,39.

Keihäs, luokka 44 (700 g?): 1) Martti Mela (M50) VihdUV 20,85, 2) Pentti Takala (M50) SpoVe 17,98.

Keihäs, luokka 54 (600 g): 1) Petri Hirvasniemi KempPy 12,24.

Keihäs, luokka 56 (500 g): 1) Risto Simonen KiihtelysvU 21,12.

Naiset,

100 m, luokka 51 (-0,6 m/s): 1) Aino Tapola EspTa 33,17.

100 m, luokka 54 (-2,3 m/s): 1) Amanda Kotaja VampU 16,87, 2) Sini Paukkeri (N19) PudasjU 19,75.

200 m, luokka 54 (2,2 m/s): 1) Amanda Kotaja VampU 29,85, 2) Sini Paukkeri (N19) PudasjU 35,26.

400 m, luokka 54: 1) Amanda Kotaja VampU 60,27, 2) Sini Paukkeri (N19) PudasjU 73,69.

Kuula, luokka 34 (3 kg): 1) Marjaana Heikkinen SiilinjPo 6,17.

Kuula, luokka 38 (3 kg): 1) Emma Kauppi (N19) EspTa 6,32 (luokan 38 SE, ent. 6.24 Kauppi 23.1. Pajulöahti).

Kuula, luokka 54 (3 kg): 1) Niina Seppälä MäntsU 4,43.

Kiekko, luokka 38: 1) Emma Kauppi (N19) EspTa 14,85.

Keihäs, luokka 34: 1) Marjaana Heikkinen SiilinjPo 18,61 (luokan 34 SE, ent. 18,27 Heikkinen 17.7. Beriini).

Keihäs, luokka 38: 1) Emma Kauppi (N19) EspTa 15,09.

Keihäs, luokka 54: 1) Niina Seppälä MäntsU 8,96.

(Junioreiden ja veteraanien tulokset on edellä luokittain yhdistetty yleisen sarjan tuloksiin.)