Olympiaedustajan come-back Asikkalan heittocupissa

(Kotimaankatsaus 24.-25.8.) Pekingin olympiakisojen kymmenottelussa Suomea edustanut Mikko Halvari on palannut yleisurheilukentille. Junioreiden MM-kilpailuissakin pronssimitalilla palkittu Halvari heitti Asikkalassa kiekkoa 50,69, millä hän nousee Suomen vuositilastossa 12:nneksi.

Samoissa kilpailuissa, missä nykyisin Janakkalan Janaa edustava Halvari voitti miesten kiekonheiton, voitti naisten kiekonheiton Kymen Urheiluveteraanien 45-vuotias Kati Siltovuori tuloksella 40,56. Siltovuori on Kalevan kisojen tämän lajin kaksinkertainen mestari vuosilta 1991 ja 1993.

Hämeen piirin mestaruuskilpailuiden toinen kilpailupäivä siirrettiin Ratinan stadionin remontin vuoksi heinäkuun 12. päivältä elokuun 25. päivälle. Kilpailut olivat samalla Tampereen Pyrinnön 120-vuotiskilpailut.

Miesten 1500 metriä voitti Pyrinnön Julius Mäkinen, joka vasta edellisellä viikolla täytti 15 vuotta. Mäkisen aika 4.10,07 on 15-vuotiaiden kautta aikain kahdeksanneksi paras tulos. Kahdeksasta parhaasta viisi tulosta on juostu jo 1970-1980-luvuilla, mutta kolme uusinta tulosta ilahduttavasti joko tänä tai viime kesänä.

Naantalin Löylyn 18-vuotias Markus Teijula voitti Ratinassa miesten 400 metriä mainiolla ajalla 47,89 ja Turun Weikkojen samana vuonna syntynyt Taika Koilahti hyppäsi pituutta myötätuuleen yli kuusi metriä sekä voitti myös 100 metrin juoksun vastatuuleen ajalla 12,23.

Karhulan Tähtikisoissa herätti huomiota hyvätasoinen miesten 110 metrin aitajuoksu. Toiseksi ja kolmanneksi juosseiden Valtteri Kalliokuljun ja Ilari Mannisen tulokset kohoavat junioreiden kautta aikojen tilastossa jo 5. ja 7. tilalle.

(Mikko Nieminen.)

M19 110 m aj All-Time Top Ten

1) Antti Haapakoski 13,65 -90

2) Arto Bryggare 13,66 -77

3) Jussi Kanervo 13,94 -12

4) Matti Niemi 14,20 -95

5) Valtteri Kalliokulju 14,22 -16

6) Juha Sonck 14,29 -00

7) Ilari Manninen 14,31 -16

8) Markus Vilén 14,33 -02

9) Marko Ritola 14,37 -98

10) Pasi Roslund 14,40 -10

 

KOTIMAANKATSAUS 24.-25.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ASIKKALA 24.8.2016 Asikkalan heittocup

Miehet,

Kiekko: 1) Mikko Halvari 33 JanJa 50,69 (come-back, ed. kilp.

Kiekko (600 g): 1) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 32,87.

Naiset,

Kiekko: 1) Kati Siltovuori 45 KymUV 40,56 (Suomen mestari 1991 & 1993), 2) Sanni Salmio 18 KuusankKi 40,12. – Ikätasoitus: Siltovuori 48,91.

FORSSA 24.8.2016 Hämeen piirin 3. lohkon kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Roope Haapanen 16 TammRy 185.

HELSINKI, Eläintarha 24.8.2016 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: … 2) Reijo Sundell 68 VihdUV 147. – Ikätasoitus: 209.

Kiekko (1 kg): 1) Jorma Liikala 64 LopVKT 46,40, 2) Into Turvanen 76 HKV 38,46. – Ikätasoitus: Turvanen 56,74, Liikala 53,02.

Naiset,

Korkeus: … 4) Seija Sario 76 HKV 103. – Ikätasoitus: 179.

JÄMSÄ 24.8.2016 Paunucup

Miehet,

Kiekko: 1) Juuso Sillanpää 37 JKU 49,67.

Kiekko (1,75 kg): 1) Jussi Hämelahti 18 LängelmU 47,11.

KOTKA, Karhula 24.8.2016 SUL:n Tähtikisat 8/8

Miehet,

100 m (0,7 m/s): 1) Kasperi Pöntinen LA 10,73, 2) Hannes Siitonen HKV 10,94 (ae. 10,91), 3) Niklas Bryggare 19 HKV 11,17 … Samuli Lehtinen LA keskeytti (ae. 10,79). – 1. alkuerä (0,6): 1) Elmo Lakka JKU 10,71, 2) Lehtinen 10,79. – 2. alkuerä (0,8): 1) Hannu Hämäläinen 31 HämTa 10,62, 2) Siitonen 10,91, 3) Pöntinen 10,94. – (Lakka & Hämäläinen eivät osallistuneet finaaliin.)

800 m: 1) Ilari Piipponen KarhKa 1.51,99, 2) Riku Marttinen LA 1.52,17, 3) Panu Jantunen ParikkU 1.52,32, 4) Antton Launto SauvU 1.53,09, 5) Tomi Lehto 17 EspTa 1.53,73, 6) Joonas Lehtinen TuUL 1.54,30, 7) Konsta Hämäläinen 18 SulkavU 1.54,80, 8) Ossi Kekki LA 1.54,86, 9) Niklas Heikkilä 16 KuusankUS 1.55,34 (16-v. ka-7).

5000 m: 1) Antti-Pekka Niinistö TuTo 15.16,34, 2) Tommi Hytönen KU-58 15.20,40.

110 m aj (1,3 m/s): 1) Elmo Lakka JKU 13,75, 2) Valtteri Kalliokulju 19 LiePa 14,22 (19-v. ka-5), 3) Ilari Manninen 19 JKU 14,31 (19-v. ka-7), 4) Antti Tanhuamäki SavRi 16,02.

400 m aj: 1) Don-Zheni Ekoebve HIFK 52,72, 2) Juho Launto TuUL 54,67.

Seiväs: 1) Tomas Wecksten KarhU 510, 2) Urho Kujanpää 19 TP 510, 3) Jouni Marjaniemi VehmKi 485 (come-back, ed. kilp. 28.2.) … Jarno Kivioja 34 HKV ilman tulosta (500). – Wecksten (510-o, 525-xxx). Kujanpää (485-xo, 500-xxo, 510-xxo, 525-xxx).

Pituus: 1) Arttu Halmela VU 736 (1,2 m/s), 2) Janne Etelämäki KuortKu 727 (1,2), 3) Juha Sola NaantLö 717 (0,5), 4) Joni Heikkilä 19 HKV 717 (0,8), 5) Joona Kokkola ValtimVa 713 (0,0), 6) Konsta Kauppinen OrimJy 702 (0,8), 7) Perttu Noponen 32 MiKV 667 (0,0).

Kuula: 1) Arttu Kangas KankaanpSL 19,63, 2) Mikko Toiviainen LoimJa 15,64. – Kangas (19,08, 19,63, 19,42, x, x, x).

Naiset,

100 m (0,3 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 12,13, 2) Maria Räsänen KuopRe 12,15, 3) Netta Myllynen SavRi 12,32, 4) Sanna Erkinheimo 35 LS35+ 12,47. – 2. juoksu (0,4): 1) Jokinen 12,10, 2) Räsänen 12,19, 3) Myllynen 12,21, 4) Erkinheimo 12,63.

400 m: 1) Jonna Berghem HangIK 55,29, 2) Eveliina Määttänen KUYU 55,65, 3) Aino Paunonen TuUL 56,11, 4) Jonna Julin IFNykarl 56,29, 5) Sara Kuivisto PorvU 57,00, 6) Charlotta Bützow 18 HKV 57,72.

800 m: … 3) Selene Rossi 11 EspTa 2.34,63.

1500 m: 1) Kaisa Tyni HaminPo 4.34,29.

3000 m ej: 1) Janna Hautala 19 LA 11.53,35.

Korkeus: 1) Ilona Äyräväinen 19 KarhKa 176, 2-3) Miia Kurppa VU & Gabriela Kosonen TP 172.

Pituus: 1) Anne-Mari Lehtiö KU-58 620 (0,3 m/s), 2) Hanna Wiss MIFK (Åland) 594 (0,0), 3) Kira Kytölä EsboIF 584 (0,0), 4) Emmi Mäkinen JKU 583 (0,2), 5) Sanna Nygård VasaIS 582 (0,5), 6) Jaana Sieviläinen 34 JoKa 577 (0,6). – Lehtiö (601/0,5, 587, x, 620/0,3, 617/0,6, x).

Moukari: 1) Inga Linna RiihimKi 66,39, 2) Johanna Salmela JKU 65,69, 3) Krista Tervo 19 KarhKa 64,45, 4) Johanna Witka 18 SomEsa 58,05, 5) Mette Snellman KarhKa 53,40. – Linna (65,08, 64,44, x, x, 66,39, 64,30). Salmela (x, 64,49, 65,69, 64,67, 65,21, 63,66). Tervo (64,45, x, x, x, x, x).

Keihäs: 1) Meri Rautamies KarhKa 50,11, 2) Miia Makkonen SysmSi 47,75.

Raportti:

KRISTIINANKAUPUNKI 24.8.2016 Etelä-Pohjanmaan moukaricup

Miehet,

Moukari: 1) Juhana Mäkelä 36 YlistarKV 57,95.

Moukari (4 kg): … 2) Linus Nurminen 13 KristU 51,72.

Naiset,

Moukari: 1) Essi Levelä-Pohjala 18 TöysVe 50,26. – 2. kilpailu: 1) Levelä-Pohjala 51,15.

LAPINLAHTI 24.8.2016 Seuraottelu LapinlVe – IisVi – VarpaisjVi

Pojat,

200 m (-1,1 m/s): 1) Elmer Vauhkonen 10 LapinlVe 28,56.

PORI 24.8.2016 Porin aluekisat

Tytöt,

Seiväs: 1) Kiia Jullenmaa 15 PoYU 350.

PORVOO 24.8.2016 Akilleksen mestaruuskilpailut

Tytöt,

Kiekko (600 g): 1) Jessica Björksten 9 BorgAk 21,58.

TAMPERE 24.8.2016 Kaupunginmestaruuskilpailut

Pojat,

100 m (0,0 m/s): 1) Joel Turkka 14 TP 11,53 (14-v. ka-6).

1000 m: 1) Patrik Järvinen 12 TP 3.04,18, 2) Konsta Manninen 10 VehmaistU 3.06,37.

Tytöt,

1000 m: 1) Inka Peltola 9 VehmaistU 3.30,42.

3-ottelu, yksityislajeissa (100 m, pituus, 2 kg kuula): 1) Aino Ojaniemi 11 HämTa 1107 (14,14/-0,1, 432, 9,13), ylim. yrityksellä 1123 (kuula 9,30).

KANNUS 25.8.2016 Keski-Pohjanmaan juoksucup

Tytöt,

400 m: 1) Aada Määttälä 12 ToholU 63,70.

TAMPERE 25.8.2016 Avoimet Hämeen mestaruuskilpailut & Pyrinnön 120-vuotiskilpailut

Miehet,

100 m (-0,9 m/s): 1) Eerikki Pekkola TKT 10,97. – 1. alkuerä (-2,3): 1) Pekkola 11,03. – 2. alkuerä (-0,9): 1) Markus Koivula TP 10,85 (ei osallistunut finaaliin) … 6) Otto Seppälä 31 LamminpKo 12,08 (come-back, ed. kilp. 21.6.2015, 110 m aj SM-4 2014). – 4. alkuerä (-1,7): … Santeri Kuusiniemi 18 LempKi hylättiin (19-v. SM 2016).

200 m (0,3 m/s): 1) Juuso Hassi OrivPo 22,39.

400 m: 1) Markus Teijula 18 NaantLö 47,89.

1500 m: 1) Julius Mäkinen 15 TP 4.10,07 (15-v. ka-8), 2) Teppo Syrjälä 41 TeivoSt 4.10,55 … 5) Jukka Kaukola 52 KuopRe 4.24,03. – Ikätasoitus: Kaukola 3.46,36.

110 m aj (-1,6 m/s): 1) Arttu Hirvonen OP 14,25, 2) Jere Lehto OP 14,83.

Korkeus: 1) Matias Mustonen 19 LempKi 200, 2) Markku Sillman TP 190.

3-loikka: 1) Aleksi Pelto 19 TU-38 14,36 (1,3 m/s), 2) Niko Simola VammSV 14,34 (1,8).

Kiekko: 1) Frantz Kruger 41 VasaIS 55,37, 2) Oskari Perälampi LUU 55,28, 3) Ville Kivioja NokU 55,22, 4) Jouni Helppikangas 45 OrimJy 53,86, 5) Juha Lahdenranta 40 PoYU 53,61, 6) Olli-Pekka Korhonen KaavKa 51,33, 7) Kalle Kivioja NokU 48,00, 8) Olli Kivioja NokU 47,82, 9) Johan Åkerlund 52 KristLä 47,35, 10) Veikko Laitinen 19 KeurKi 45,79 … 12) Eetu Kangas SeinäjSU 39,91 (moniottelija). – Ikätasoitus: Åkerlund 65,70, Helppikangas 64,90, Kruger 62,13, Lahdenranta 59,05.

Keihäs: 1) Pasi Mäkipelto 37 LehtimJy 65,03, 2) Jaakko Hauta-aho 19 TöysVe 62,85.

Naiset,

100 m (-0,8 m/s): 1) Taika Koilahti 18 TuWe 12,26 (ae. 12,23). – 1. alkuerä (-1,6): 1) Koilahti 12,23. – 2. alkuerä (-1,4): 1) Jenna Pihkola LA 12,55 (ei osallistunut finaaliin).

200 m (-1,4 m/s): 1) Sara Jokinen TP 25,38, 2) Jenna Pihkola LA 25,58, 3) Emma Hyvärinen 19 TuUL 25,86.

400 m: 1) Nella Varjas 13 EspTa 62,10 (debyytti).

1500 m: 1) Ilona Välimäki UKK 4.45,30, 2) Mira Tuominen 35 ValkeakHa 4.49,08.

3000 m ej: 1) Anni Suominen RaisKu 11.59,02 (debyytti).

Pituus: 1) Taika Koilahti 18 TuWe 602 (3,7 m/s), 2) Katja Kangas PohjKo 585 (2,2). – Koilahti (598/2,1, 461/1,4, 602/3,7, 564/0,9, x, 588/1,7).

Kuula: 1) Oona Vilermo NokU 13,44.

Keihäs: 1) Jenni Vuori SomEsa 44,71.

Raportti miesten kiekonheitosta:

TURKU 25.8.2016 Ratakävelyn Varsinais-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

10000 m kävely: 1) Timo Viljanen 39 TuWe 49.24,13, 2) Kari Laiho 53 LaitJy 49.29,86. – Ikätasoitus: Laiho 42.34,08.

5000 m kävely: 1) Eero Joukas 17 YlänKi 25.36,93.

3000 m kävely: 1) Lauri Joukas 15 YlänKi 14.29,88, 2) Jerry Jokinen 14 NaantLö 14.31,93.

Naiset,

5000 m kävely: 1) Venla Laiho LaitJy 26.16,83, 2) Jenni Lahtinen 35 IkurVi 28.37,04.

1000 m kävely: 1) Emilia Ellä 10 KalannVa 5.29,11.

Edellinen kotimaankatsaus 23.8.