Nuorten maajoukkueessa 113 urheilijaa

Suomen Urheiluliitto on valinnut nuorten maajoukkueeseen 113 urheilijaa. Ryhmässä on 17-19-vuotiaita (heittolajeissa 18-20-vuotiaita) urheilijoita, joiden uskotaan osallistuvan lyhyellä tähtäimellä nuorten arvokilpailuihin ja pitkällä tähtäimellä aikuisten arvokilpailuihin.

- Nuorten maajoukkueen valintojen pohjana on käytetty eri lajien vertailemiseen luotua kehitystaulukkoa. Kehitystaulukon tuloksen saavuttaneet urheilijat valitaan pääsääntöisesti ryhmiin. Valintoja tehtäessä on arvioitu myös urheilijoiden yksilöllistä kehitystä ja kehityspotentiaalia, sanoo nuorten maajoukkuetoiminnasta vastaava SUL:n eteläisen alueen aluepäällikkö Antti Leskinen.

- Lisäksi parhaita 20–22-vuotiaita nuoria, jotka eivät ikänsä puolesta enää ole nuorten maajoukkueessa, eivätkä pääse vielä EM-ryhmään, voidaan tukea lajikohtaisilla ratkaisuilla.

SUL:n alueelliseen nuorten maajoukkueeseen valitaan 14-18- vuotiaita (s. 2001-1997) urheilijoita kutsuperiaatteella. Valintojen pääasiasiallisena perusteena käytetään ANM-leiritykseen luotua kehitystaulukkoa. Leiripisteitä tulee olemaan kolme (Pajulahti, Eerikkilä ja Kuortane). Kutsut leiritysvalinnoista ovat lähteneet urheilijoille ja ryhmät julkaistaan ensi viikolla.

 

Nuorten maajoukkue

Listalla ovat mukana myös EM-ryhmään valitut nuorten maajoukkue -ikäiset urheilijat

100-200 m juoksut: Netta Myllynen Savonlinnan Riento (valmentaja Tanja Pylkkänen), Milla Heiskanen Iisalmen Visa (Sami Länsivuori), Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu (Vesa Sjöstedt), Mikko Tuominen Lahden Ahkera (Joonas Makkonen), Leevi Lyytinen Lahden Ahkera (Joonas Makkonen), Santeri Kuusiniemi Lempäälän Kisa (Janne Viitala), Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisuheilu (Eila Kelo), Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat (Ilpo Vesterinen), Henriikka Parpala Kokkolan Veikot (Timo Kivinen), Lauri Tuomilehto Borgå Akilles (Lars Fagerholm).

100-­110 m aitajuoksut: Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Jarkko Finni), Joel Lapinlampi Turun Urheiluliitto (Mika Vakkuri), Valtteri Kalliokulju Liedon Parma (Mika Vakkuri), Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Antti Mero jr), Viktor Kantele Borgå Akilles (Lars Fagerholm), Jessi Landström Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen), Heta Rasinkangas Jyväskylän Kenttäurheilijat (Jesse Jokinen), Miska Sundberg, Jyväskylän Kenttäurheilijat (Kari Mastokangas ja Jarkko Toivola), Annika Kylmänen, Kuivasjärven Aura (Anne Karvinen-Poutanen),Iiris Peterzens Espoon Tapiot (Marjo Peterzens), Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot (Timo Siirtola)                                                                          

400 m juoksu ja 400 m aitajuoksu: Ville Aarnivala Tampereen Pyrintö (Juha Koskela), Juho Pirskanen Kuopion Reipas (Olli Pulkkanen), Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 (Milla Kelo), Filiph Johansson GIF (Håkan Prest), Felicia Åbacka IF Fyren (Mats Åbacka), Pekka Sinkkonen HIFK (Anatoli Mihailov), Tuomas Lehtonen Liedon Parma (Mikko Mattila), Viivi Lehikoinen HIFK (Jussi Ihamäki)                                                                             

Kestävyysjuoksu:  Topi Raitanen Sjundeå IF (Antti Örn), Samu Mikkonen Kuopion Reipas (Seppo Paunonen), Johanna Matintalo Turun Urheiluliitto (Martti Matintalo), Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Rami Virlander), Antti Ihamäki Alajärven Ankkurit (Mikko Kuivinen), Julius Uutela HKV (Birgitta Uutela), Jiri Karjalainen, Joensuun Kataja (Jukka Keskisalo), Robin Ryynänen Keski-Uudenmaan yleisurheilu (Pertti Ryynänen), Mona Jäppinen Porvoon Urheilijat (Petri Sunden), Markus Teijula Naantalin Löyly (Toni Huppunen), Saija Seppä Suolahden Urho (Rauno Seppä), Heidi Kuuttinen IF Kraft (Kenneth Kuuttinen).

Kävely: Taika Nummi Espoon Tapiot (Pekka Muinonen), Henrika Parviainen Espoon Tapiot (Valentin Kononen), Enni Nurmi Espoon Tapiot (Jani Lehtinen).                                                                                     

Korkeushyppy: Ilona Äyräväinen Karhulan Katajaiset (Mikko Levola), Miro Rastas Raision Kuula (Ari Rastas)

Seiväshyppy: Niko Koskinen Janakkalan Jana (Jouko Koskinen), Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat (Mikko Wecksten), Tommi Holttinen Someron Esa (Jari Holttinen), Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö (Hannu Kujanpää), Elina Lampela Oulun Pyrintö (Ossi Helander), Wilma Murto Salon Vilpas (Jarno Koivunen), Jesse Salmi Vaasan Vasama (Mikael Westö), Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot (Jukka Ollikainen), Eetu Turakainen, Turun Urheiluliitto (Jari Holttinen), Oskari Rekola Mynämäen Isku (Jussi Rekola).

Pituushyppy: Kristian Bäck Vasa IS (Mikael Bäck), Heta Haapala Tampereen Pyrintö (Teemu Ylilauri), Suvi Eerikäinen HIFK (Mervi Lauren), Joni Heikkilä Helsingin Kisa-Veikot (Harri Laiho ja Lotta Bryggare), Juho Mäntynen Lapin Lukko (Markku Halonen), Tilda Lipasti HIFK (Mervi Lauren), Taika Koilahti Turun Weikot (Tanja Nirkkonen).

Kolmiloikka: Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat (Matti Liimatainen), Senni Salminen Imatran Urheilijat (Svetlana Inkinen), Emma Pullola Vaasan Vasama (Mikael Bäck), Anna Pajunen IF Åsarna (Niklas Pajunen), Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat (Pekka Paronen).

Kuulantyöntö: Taija Keskinen Ylistaron Kilpa-Veljet (Janne Alin), Oona Vilermo Nokian Urheilijat (Esa Kivioja), Eveliina Rouvali Kuopion Reipas (Juhani Nykänen), Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto (Pekka Tirkkonen), Samuli Kyrönviita Ikaalisten Urheilijat (Mika Kyrönviita), Henna Sallinen Savonlinnan Riento (Heli Sallinen), Eero Ahola Porin Yleisurheilu (Jarkko Ahola)

Kiekonheitto: Salla Sipponen  Keuruun Kisailijat (Jukka Vilkkilä), Olli Kivioja Nokian Urheilijat (Esa Kivioja), Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat (Ismo Joutsila), Vilma Paakkala Espoon Tapiot (Mika Reijonen), Veikko Laitinen Keuruun Kisailijat (Anne Laitinen), Helena Leveelahti Virtain Urheilijat (Anssi Mäkinen).

Moukarinheitto: Markus Kokkonen Pyhäselän Urheilijat (Sakari Tiainen), Inga Linna Riihimäen Kisko (Hannu Rinnekari), Milja Jylhänniska Pudasjärven Urheilijat (Pekka Tolkkinen), Tiina Rinnekari Nurmijärven Yleisurheilu (Lassi Korhonen), Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku (Jarmo Kangas), Aleksi Jaakkola Nokian Urheilijat (Harri Huhtala), Krista Tervo Karhulan Katajaiset (Jukka Vihtonen), Suvi Koskinen Kauhajoen Karhu (Kalle Lehmusvuori), Roope Auvinen Sjundeå IF (Tommy Söderholm), Emilia Olkkonen Ristiinan Urheilijat (Jouni Olkkonen), Johanna Witka Someron Esa (Kari Pihkanen), Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire (Leena Paldanius ja Jari Väänänen).

Keihäänheitto: Jami Kinnunen, Äänekosken Urheilijat (Kimmo Kinnunen), Saara Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet (Kai Kiviniemi), Viivi Kuismanen Helsingin Kisa-Veikot (Tommi Huotilainen), Merja Perätalo Ylikiimingin Nuija-Miehet (Asko Perätalo), Miro Määttänen Espoon Tapiot (Kari Haimakainen), Aleksi Lehto Seinäjoen Seudun Urheilijat (Reijo Koivisto), Lassi Saarinen Keuruun Kisailijat (Jukka Vilkkilä), Jaakko Kuismanen Helsingin Kisa-Veikot (Tommi Huotilainen), Tara Niemi Vähänkyrön Viesti (Virpi ja Jouko Niemi), Toni Keränen Limingan Niittomiehet (Jorma Markus ja Timo Keränen).

Seitsenottelu: Martta Rautala Kiukaisten Kisailijat (Jyrki Välkkynen ja Jari Sillanpää), Jesica Rautelin Esbo IF (Matti Vesterinen), Maria Huntington Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen), Elina Kakko Perttelin Peikot (Tiina Kakko), Iida Kalliomäki Esbo IF (Eduard Hämäläinen), Lotta Kemppinen Helsingfors IFK (Mervi Lauren), Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu (Eila Kelo).

Kymmenottelu: Petri Ihander Keski-Uudenmaan Yleisurheilu (Eila Kelo), Artur Hämäläinen Kuortaneen Kunto (Eduard Hämäläinen), Tuomas Valle Helsingin Kisa-Veikot (Jussi Valle).