Nuorten Eliittisarja käyntiin: Korkeasalo iskussa, Tuomilehto 10,82 vastatuuleen

Porvoon Akilleksen sprintteri Lauri Tuomilehto avasi ulkoratakauden hiljattain viestillä. Valkeakoskella nuorten Eliittikisoissa hän pinkaisi 19-vuotiaiden 100 metrin voittoon ajalla 10,82, joka syntyi 1,1 metriä sekunnissa puhaltaneeseen vastatuuleen.

Miesten korkeushypyssä Raison Kuulan Miro Rastas ylitti 213. Se on miehen ennätys ja kauden kotimainen kärkitulos.

Lielahden Kipinän Arttu Korkeasalo puolestaan työnsi voiton 17-vuotiaiden sarjan kuulantyönnössä mainiolla tuloksella 20,45. Hän työnsi talvella 17-vuotiaiden halli-SE:n 20,85 ja on ollut hyvässä iskussa ulkoradoilla. Hän teki maanantaina Ikaalisissa ulkoratojen ennätyksensä 20,54.

Valkeakoskella ns. 1000 pisteen junioreina palkittiin kuusi urheilijaa. Korkeasalo oli yksi palkituista. Tuohon ryhmään kuului myös Lahden Ahkeran Joska Tommola, joka voitti 17-vuotiaiden kolmiloikan ennätyksellään 14,83. Tulos rikkoo 17-vuotiaiden EM-rajan. Aiempi ennätys oli tänä vuonna hypätty 14,37. 

Tuhannen pisteen vireessä oli myös Uudenkaupungin Kenttäkarhujen Elina Kinnunen, joka voitti 17-vuotiaiden keihään tuloksella 54,15 Toiseksi tuossa kilpailussa heitti Rauman Urheilijoiden 15-vuotias Julia Valtanen ennätyksellään 50,99.

Samaiseen joukkoon mahtuivat myös 17-vuotiaiden tyttöjen seiväshypyn kärkikaksikko LarsmoIF:n Alina Strömberg, joka ylitti tasan neljä metriä ja Esbo IF:n Saga Andersson, joka taivutti 385.

Strömbergin tulos on hänen ulkoratojen ennätyksensä. Hallissa hän ylitti 405. Kumpikin on jo aiemmin rikkonut 17-vuotiaiden EM-tulosrajan.

19-vuotiaissa tuhannen pisteen palkittuja olivat 110 metrin aitojen kärkitrio: Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Ilari Manninen (14,14), Porvoon Akilleksen Viktor Kantele (14,38) ja ennätyksensä juossut Kankaanpään seudun Leiskun Eelis Hirvinen (14,39).

Naisten 19-vuotiaiden 100 metrillä Kokkolan Veikkojen Henriikka Parpala, 18, pyyhkäisi voittoon ennätyksellään 11,88. Se syntyi liki tuulettomassa säässä (-0,2 m/s).

Valkeakoski:

Nuorten Eliittikisat

Miehet:

19-v.

100 m: 1) Lauri Tuomilehto BorgåAk 10,82, 2) Santeri Kuusiniemi LempKiYU 11,09, 3) Niko Vainionpää TeuvRi 11,20, 4) Valtteri Välläri JanJa 11,21, 5) Miska Sundberg JyväskKU 11,28, 6) Viktor Kantele BorgåAk 11,34, 7) Niklas Bryggare HKV 11,36, 7) Juho Rönkä JanJa 11,36, 9) Patrik Daymond TampU 11,55, 10) Joona Kopakkala TampU 11,56,

11) Joonas Kokko LapVi 11,60, 12) Joni Heikkilä HKV 11,63, 13) Ukko-Kasperi Koivula ForssSa 11,94, 14) Elmo Rantala HKV 11,94.

Erä 1 (-0,4): 1) Valtteri Välläri JanJa 11,21, 2) Viktor Kantele BorgåAk 11,34, 3) Juho Rönkä JanJa 11,36, 4) Patrik Daymond TampU 11,55, 5) Joona Kopakkala TampU 11,56, 6) Ukko-Kasperi Koivula ForssSa 11,94, 7) Elmo Rantala HKV 11,94.

Erä 2 (-1,1): 1) Lauri Tuomilehto BorgåAk 10,82, 2) Santeri Kuusiniemi LempKiYU 11,09, 3) Niko Vainionpää TeuvRi 11,20, 4) Miska Sundberg JyväskKU 11,28, 5) Niklas Bryggare HKV 11,36, 6) Joonas Kokko LapVi 11,60, 7) Joni Heikkilä HKV 11,63.

400 m: 1) Ilari Ryyppö TU-38 49,66, 2) Daniel Lundmark HIFK 49,88, 3) Niklas Bryggare HKV 50,36, 4) Lauri Eneh TU-38 50,98.

1500 m: 1) Lauri Mäki KauhWi 4.05,81, 2) Teemu Visala ValkHa 4.06,12, 3) Hugo Åström HIFK 4.24,93, 4) Benjamin Heinonen TampPy 4.26,32, 5) Veikko Nurmi TampPy 4.40,03.

110 m aj: (-0,7): 1) Ilari Manninen JyväskKU 14,14, 2) Viktor Kantele BorgåAk 14,38, 3) Eelis Hirvinen KanksLei 14,39, 4) Miska Sundberg JyväskKU 15,26.

Korkeus: 1) Miro Rastas RaisKu 213 (kkk), 2) Jussi Lepistö OrivPo 192,

Pituus: 1) Joona Forsgren TuUL 6,97, 2) Joona Kopakkala TampU 6,36, Kilpailun ulkopuolella: David Dawkins HKV 6,76.

Kuula: 1) Lauri Lindqvist SiilPo 15,08, 2) Olli Niemi KangKi 14,52, 3) Anton Vuorio IFRaseb 13,69.

Kiekko: 1) Veikko Laitinen KeurKi 53,38, 2) Tommi Palm ForssSa 44,39, 3) Jussi Hämelahti LängelmU 43,95, 4) Olli Niemi KangKi 43,31, 5) Anton Vuorio IFRaseb 40,12, 6) Timo Mustikkamaa TampPy 35,74.

17-v.

100 m: (-0,5): 1) Aaro Karjalainen LahdA 11,41, 2) Joel Turkka TampPy 11,64, 3) Joni Ojala Leisku 11,81, 4) Jere Kaakinen ForssSa 11,87, 5) Oskari Kaseva TammRy 12,24, 6) Julius Lehto TampU 12,39, 7) Olli-Oskari Suonmaa HämeenlTa 12,50, 8) Ari Mahmoudian TampPy 13,23.

200 m: (+0,1): 1) Daniel Savolainen JKU 22,84, 2) Atte Kurkikangas TammRy 23,28, 3) Joni Takala LahdA 23,40, 4) Joel Turkka TampPy 23,49, 5) Joni Ojala Leisku 23,65, 6) Joni Ruokaismäki OrivPo 23,83, 7) Jere Kaakinen ForssSa 24,13, 8) Ari Mahmoudian TampPy 28,87.

400 m: 1) Miika Lehtinen JyväskKU 52,68, 2) Aleks Meidla HyvsU 53,97, 3) Olli-Oskari Suonmaa HämeenlTa 55,26, 4) Julius Lehto TampU 57,09, 5) Aaro Auvinen TampPy 58,86.

1500 m: 1) Eemil Helander JyväskKU 4.20,71, 2) Vilho Helenius NokU 4.22,23, 3) Lassi Kuva LahdA 4.24,16, 4) Leevi Keronen LempKiYU 4.24,83, 5) Janne Kanerva LahdA 4.24,90, 6) Sakariye Aden HIFK 4.25,23, 7) Aleksi Kivelä LempKiYU 4.25,93, 8) Sakari Koivuniemi NokU 4.29,33, 9) Teemu Peltola LängelmU 4.30,14, 10) Vihtori Nurminen ValkHa 4.51,19, 11) Valtteri Konttinen JyväskKU 4.55,41.

Korkeus: 1) Roope Haapanen TammRy 177, 2) Frans Isolauri VehmKi 160,

Kolmiloikka: 1) Joska Tommola LahdA 14,83, 2) Antti Tuomela 14,05, 3) Iikka Alingue JanJa 13,41, 4) Jimi Nukala VasaIS 13,06.

Kuula: 1) Arttu Korkeasalo LielKi 20,45, 2) Lasse Hämelahti LängelmU 13,13.

Kiekko: 1) Timi Riento NoormNo 53,19, 2) Heikki Leveelahti VirtU 49,07, 3) Aleksi Mutanen HIFK 46,04, 4) Markus Alajoki VammsVoi 42,34, 5) Tuukka Röpelinen HIFK 41,95.

19-v.

100 m: 1) Henriikka Parpala KokkVei 11,88, 2) Sanni Mahonen KeskiUYU 11,97, 3) Kira Kruuti HKV 12,48, 4) Iiris Peterzéns EspTa 12,63, 5) Anni Siirtola HKV 12,65, 6) Niina Piiroinen MikkKV 12,81, 7) Heta Rasinkangas JyväskKU 12,82, 8) Julia Enarvi TampPy 13,04, 9) Amanda Liljendal BorgÅAk 13,05, 10) Tiia Heikkinen TamPy 13,57,

11) Justiina Räikkä TampPy 13,75, 12) Jenni Kuisma TampPy 14,21.

Erä 1 (-0,5): 1) Heta Rasinkangas JyväskKU 12,82, 2) Julia Enarvi TampPy 13,04, 3) Tiia Heikkinen TamPy 13,57, 4) Justiina Räikkä TampPy 13,75, 5) Jenni Kuisma TampPy 14,21

Erä 2 (-0,2): 1) Henriikka Parpala KokkVei 11,88, 2) Sanni Mahonen KeskiUYU 11,97, 3) Kira Kruuti HKV 12,48, 4) Iiris PeterzÈns EspTa 12,63, 5) Anni Siirtola HKV 12,65, 6) Niina Piiroinen MikkKV 12,81, 7) Amanda Liljendal BorgåAk 13,05.

400 m: 1) Janette Niemi HamPo 58,64.

1500 m: 1) Janna Hautala LahdA 4.52,33, 2) Jasmin Koivunen EsboIF 4.55,66, 3) Jasmin Nyyssönen JyväskKU 5.01,02, 4) Ida Andersson NurmijYU 5.21,17.

3000 m: 1) Klaara Leponiemi LempKiYU 10.29,88, 2) Sara Niittyviita LahdA 10.31,02.

100 m aj: (-1,1): 1) Jessi Landström TampPy 14,68, 2) Iiris Peterzéns EspTa 14,77, 3) Anni Siirtola HKV 15,75, 4) Julia Enarvi TampPy 16,56.

Korkeus: 1) Ilona Äyräväinen KarhKa 165,

Seiväs: 1) Mari Joronen SimpU 355, 2) Ellinor Kronholm IFFemman 350, 3) Saara Halme HKV 340, 4) Helmi Huotilainen HKV 335.

Pituus: 1) Roosa Määttälä KokkVei 5,72, 2) Henriikka Parpala KokkVei 5,69, 3) Aino Honkamäki HämeenlTa 5,37, 4) Jemina Konola ValkHa 4,59.

Kuula: 1) Amanda Liljendal BorgåAk 11,15, 2) Elviira Hulmi LoimJa 10,75.

Keihäs: 1) Linda Huhtala YlänKi 42,06, 2) Pauliina Salovaara IlmajKi 41,32, 3) Amanda Liljendal BorgåAk 40,86, 4) Heli Pynnönen HankasHa 40,57, 5) Erika Alander PorinTa 38,21, 6) Heidi Runsas YlöjU 32,02.

17-v.

100 m: 1) Pinja Hirvilahti KaipVi 12,86, 2) Nea Laine HämeenlTa 12,96, 3) Karoliina Kujanpää ValkHa 12,98, 4) Jenni Rämö HämeenlTa 13,01, 5) Katriina Aalto ToijVau 13,12, 6) Jenna Pohjonen JanJa 13,21, 7) Oona Laine YlöjU 13,31, 8) Ilona Luoma TampPy 13,43, 9) Siiri Karjalainen LahdA 13,44, 10) Viivi Hellman TampPy 13,57,

11) Jemina Konola ValkHa 13,64, 12) Essi Pitkäranta TampPy 14,16.

Erä 1 (-0,3): 1) Jenna Pohjonen JanJa 13,21, 2) Oona Laine YlöjU 13,31, 3) Ilona Luoma TampPy 13,43, 4) Siiri Karjalainen LahdA 13,44, 5) Jemina Konola ValkHa 13,64, 6) Essi Pitkäranta TampPy 14,16.

Erä 2 (-0,5): 1) Pinja Hirvilahti KaipVi 12,86, 2) Nea Laine HämeenlTa 12,96, 3) Karoliina Kujanpää ValkHa 12,98, 4) Jenni Rämö HämeenlTa 13,01, 5) Katriina Aalto ToijVau 13,12, 6) Viivi Hellman TampPy 13,57.

200 m: (-0,3): 1) Pinja Heinonen TampPy 26,22, 2) Pinja Hirvilahti KaipVi 26,39, 3) Nea Karppinen LempKiYU 26,53, 4) Karoliina Kujanpää ValkHa 26,94, 5) Veera Wiberg LahdA 27,38, 6) Linnea Taipale LahdA 27,51, 7) Jasmin Juujärvi LempKiYU 28,18, 8) Jemina Konola ValkHa 28,65.

400 m: 1) Eerika Reunanen LempKiYU 59,49, 2) Heini Ikonen JyväskKU 59,57, 3) Jemina Forss TampPy 59,59, 4) Kiia Keinonen TampPy 1.01,37, 5) Jenna Pohjonen JanJa 1.03,00, 6) Sanna Kekki HankasHa 1.03,01, 7) Aino Sikkinen TampPy 1.03,77, 8) Iida Lehtonen HämeenlTa 1.04,86, 9) Veera Lahtinen JanJa 1.07,57.

Erä 1: 1) Sanna Kekki HankasHa 1.03,01, 2) Aino Sikkinen TampPy 1.03,77, 3) Veera Lahtinen JanJa 1.07,57.

Erä 2: 1) Eerika Reunanen LempKiYU 59,49, 2) Heini Ikonen JyväskKU 59,57, 3) Jemina Forss TampPy 59,59, 4) Kiia Keinonen TampPy 1.01,37, 5) Jenna Pohjonen JanJa 1.03,00, 6) Iida Lehtonen HämeenlTa 1.04,86.

1500 m: 1) Lotta Mäkinen JyväskKU 4.45,99, 2) Venla Ranta LempKiYU 4.59,45, 3) Essi Heiskanen KU-58 5.01,04, 4) Maarit Kuhmonen TampPy 5.16,74, 5) Sofia Valio HollU 5.22,74, 6) Emma Pasanen LahdA 5.47,24.

Korkeus: 1) Meeri Salomaa EsboIF 159, 1) Emmi Ranta-Ojala TU-38 159, 3) Katriina Aalto ToijVau 151, 3) Oona Laine YlöjU 151,

Seiväs: 1) Alina Strömberg LarsmoIF 400, 2) Saga Andersson EsboIF 385, 3) Marielle Gustafsson EsboIF 325, 4) Maria Östman VasaIS 315,

Kolmiloikka: 1) Reeta Ruoho PorinTa 11,76.

Kuula: 1) Milla Koski-Vähälä LimNM 12,93, 2) Elina Kinnunen UudKK 12,63, 3) Sofia Pölkky SeinäjSU 11,91, 4) Reetta Juurakko HämeenlTa 11,38.

Keihäs: 1) Elina Kinnunen UudKK 54,14, 2) Julia Valtanen RaumU 50,99, 3) Milla Koski-Vähälä LimNM 47,19, 4) Sofia Pölkky SeinäjSU 46,90.