Neljä suomalaista EM-tilaston Top Tenissä

(Kotimaankatsaus 7.-14.2.) Kaksi suomalaista seiväshyppääjää ja kaksi suomalaista kolmiloikkaajaa sijoittuu EM-tilaston kymmenen parhaan joukkoon muutama päivä ennen ensi viikonloppuna 18.-19.2. Jyväskylässä järjestettäviä Suomen hallimestaruuskilpailuja.

Kansainvälinen hallikausi huipentuu maaliskuun ensimmäisenä viikonloppuna 3.-5.3. Serbian pääkaupungissa Belgradissa järjestettäviin Euroopan hallimestaruuskilpailuihin.

Kolmiloikkaaja Simo Lipsanen on EM-tilaston kolmas, seiväshyppääjä Wilma Murto neljäs, seiväshyppääjä Minna Nikkanen seitsemäs ja kolmiloikkaaja Kristiina Mäkelä kymmenes. Molempia seiväshyppääjiä valmentaa Jarno Koivunen. Lipsasta valmentaa Petri Ruotsalainen ja Mäkelää valmentaa Suren Ghazarian.

16 parhaan joukkoon ”välierätasolle” suomalaisista sijoittuu lisäksi Nooralotta Neziri 60 metrin aitajuoksussa. 32 parhaan joukkoon ”puolivälierätasolle” sijoittuvia suomalaisurheilijoita on yhteensä 19.

EM-tilasto on ns. ”riisuttu Euroopan tilasto”, mihin kustakin Euroopan maasta on valikoitu enintään kolme urheilijaa maata kohden EM-kilpailuiden kolmen urheilijan maakiintiötä vastaavasti.

 

Suomalaiset EM-tilastossa (14.2.)

Miehet,

3) Simo Lipsanen, 3-loikka 16,76.

19) Eetu Rantala, 60 m 6,70.

23) Elmo Lakka, 60 m aj 7,80.

24) Arttu Kangas, kuula 19,73.

26) Tuomas Kaukolahti, 3-loikka 15,99.

27) Samu Mikkonen, 3000 m 8.06,22 (pitkä rata).

28) Urho Kujanpää, seiväs 545.

31) Elmo Savola, 7-ottelu 5478.

Naiset,

4) Wilma Murto, seiväs 466.

7) Minna Nikkanen, seiväs 455.

10) Kristiina Mäkelä, 3-loikka 13,89.

14) Nooralotta Neziri, 60 m aj 8,12.

22) Sanna Nygård, 3-loikka 13,42.

23) Lotta Harala, 60 m aj 8,19.

25) Anniina Kortetmaa, 60 m 7,36.

25) Linda Sandblom, korkeus 186.

27) Reetta Hurske, 60 m aj 8,21.

31) Saga Andersson, seiväs 420.

31) Miia Kurppa, 5-ottelu 4032.

 (200 m:llä Samuli Samuelsson on 21:nen, Roope Saarinen 23:s, Eetu Rantala 26:s ja Jonna Berghem 28:s, mutta 200 m ei nykyisin kuulu hallikaudella arvokilpailujen lajiohjelmaan.)

 

Maaottelussa useita nuorten sarjojen ennätyksiä

Lappeenrannan Urheilu-Miehien Simo Lipsanen paransi lauantaina Pirkkahallin maaottelussa yhden sentin Johan Meriluodon vuonna 2001 hyppäämää miesten Suomen ennätystä, mutta samalla Lipsanen paransi myös 37 senttiä Hannu Puhakan 38 vuotta vanhaa 22-vuotiaiden Suomen ennätystä.

22-vuotiaiden kautta aikain parhaan tuloksen teki maaottelussa myös naisten viestijoukkue, jonka aika oli 2.35,70. Joukkueessa juoksivat Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Emma Koistinen, Helsingin IFK:n Nea Mattila, Vantaan Kenttäurheilijat-58:n Hilla Uusimäki ja Helsingin IFK:n Viivi Lehikoinen.

Tampereen Pyrinnön Urho Kujanpää sijoittui maaottelun seiväshypyssä toiseksi tuloksella 545, mikä on Suomen kautta aikain paras hallitulos 20-vuotiaiden ikäluokassa. Suomen Urheiluliitto vahvistaa nykyisin viralliset Suomen ennätykset kuitenkin vain 19-vuotiaiden ja 22-vuotiaiden ikäluokissa.

Kuopion Reippaan 20-vuotias Samu Mikkonen huudatti Pirkkahallin yleisöä juoksemalla 3000 metrin maaotteluvoittoon. Mikkosen voittoaika 8.06,22 on 22-vuotiaiden ikäluokassa Suomen paras hallitulos 16 vuoteen.

Mikkosta nopeammin ovat tässä ikäluokassa juosseet vain Juhani Sams ja Ari Paunonen 1970-luvulla, Vesa Laukkanen ja Tommy Ekblom 1980-luvun alussa, Samuli Vasala 1990-luvulla ja Tuomo Lehtinen vuonna 2001. Mikkosen valmentajana toimii tämän lajin SE-miehen Ari Paunosen vanhempi veli Seppo Paunonen.

Norjalainen suurlahjakkuus Karsten Warholm sivusi Pirkkahallissa 300 metrin aitajuoksun kautta aikain parasta tulosta 34,92. Jonas Hedman on kirjoittanut Warholmin suorituksesta mielenkiintoisen artikkelin.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 7.2.–14.2.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

JOENSUU  7.2.2017 Katajan hallikilpailut

(Pitkä 325,33 m rata.)

Miehet,

3000 m: 1) Aaro Asikainen JoKa 9.04,72, 2) Simo-Pekka Fincke 36 JoKa 9.20,74 (maajoukkuesuunnistajia).

Naiset,

60 m: 1) Hertta Heikkinen JoKa 7,72.

3000 m: 1) Meri Rantanen JoKa 10.12,89.

Pituus: 1) Hertta Heikkinen JoKa 570.

Kuula: 1) Hertta Heikkinen JoKa 12,58.

KOTKA 8.2.2017 Avoimet Kymenlaakson hallimestaruuskilpailut

Miehet,

60 m aj: 1) Antti Tanhuamäki SavRi 9,08.

Naiset,

Seiväs: 1) Venla Peltola 16 LUM 330.

Pituus: 1) Gia Reinholm 18 KarhKa 556.

Kuula: 1) Janette Hanski 17 KarhU 11,98, 2) Riikka Purho 18 KouvU 11,84.

Kuula (3 kg): 1) Janette Hanski 17 KarhU 14,51.

TURKU 8.2.2017 Aikuisurheiluliiton Varsinais-Suomen hallimestaruuskilpailut

Naiset,

60 m aj (76,2 cm): 1) Elisa Valtanen 49 VSVU 10,1. – Ikätasoitus: 8,8.

KUOPIO 9.2.2017 Reippaan hallikilpailut

(Pitkä 337,1 m rata.)

Miehet,

60 m: 1) Otto Ahlfors IkaalU 6,89 (ae. 6,87), 2) Heikki Nieminen JanJa 7,12 (ae. 7,09), 3) Viljami Hietaharju 18 JKU 7,18. – 1. alkuerä: 1) Ahlfors 6,87, 2) Nieminen 7,09, 3) Eliel Pohjolainen 18 KuopRe 7,20 (ei osallistunut finaaliin). – M11 60 m: 1) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 8,43.

200 m: 1) Joona Kokkola ValtimVa 22,59, 2) Lauri Hietaharju JKU 22,88, 3) Juho Pirskanen KuopRe 22,90, 4) Viljami Hietaharju 18 JKU 22,96, 5) Joona Välipakka 19 KuopRe 23,27 … 18) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 28,79, 20) Elias Vanhanen 10 KuopRe 30,64. – (Kokkola & L.Hietaharju juoksivat B-erässä, Vauhkonen & Vanhanen 11-v. erässä.)

Seiväs: 1) Joona Välipakka 19 KuopRe 360 (moniottelija).

Kuula: 1) Panu Tirkkonen KeitKu 16,88.

Naiset,

60 m: 1) Minna Laukka 30 JKU 7,70, 2) Milla Heiskanen IisVi 7,86. – 1. alkuerä: 1) Laukka 7,80, 2) Heiskanen 7,88.

200 m: 1) Minna Laukka 30 JKU 25,07, 2) Milla Heiskanen IisVi 25,48.

Kuula: 1) Jenni Kivioja 30 IisVi 11,40 (moniottelija).

Kuula (3 kg): 1) Kaisu Eskelinen 17 MaaningMa 13,36.

HELSINKI, Myllypuro 10.2.2017 Pomppu-Ukkojen hallikilpailut

Miehet,

3-loikka: 1) Tommi Huoponen EspTa 14,06.

Naiset,

3-loikka: 1) Hilla Saarinen 12 EspTa 10,42.

PORI 11.2.2017 Avoimet Satakunnan hallimestaruuskilpailut

(Pitkä 400 m rata.)

Miehet,

60 m: … 2) Pyry Santahuhta 18 KankaanpSL 7,23.

200 m: 1) Emil Thölix JomalaIK (Åland) 22,82, 2) Jaakko Lehtilä EsboIF 22,84 (C-erän voittaja), 3) Eemeli Välimäki NoormNo 22,85.

300 m: 1) Eemeli Välimäki NoormNo 35,70.

60 m aj: 1) Juha-Matti Iso-Jaakkola LauttakLu 8,49, 2) Joonas Mäkinen LaitJy 9,01.

60 m aj (100 cm): 1) Pyry Santahuhta 18 KankaanpSL 8,29 (ent. ennätys 8,69).

60 m aj (91,4 cm): 1) Eero Hirvinen 16 KankaanpSL 8,43.

Korkeus: 1) Joonas Mäkinen LaitJy 175 (moniottelija).

Seiväs: … Einari Välimäki NoormNo ilman tulosta (480-xxx).

Kuula: 1) Mikko Toiviainen LoimJa 15,56.

Kiekko: 1) Juuso Sillanpää 38 JKU 47,07, 2) Olli Kivioja NokU 45,35.

Naiset,

60 m: 1) Pirkitta Marjanen 16 PoYU 7,97. – 1. alkuerä: 1) Marjanen 7,99. – 2. alkuerä: 1) Erika Nevanperä KalajJu 7,86 (ei osallistunut finaaliin), 2) Martta Rautala VU 8,20 (moniottelija).

400 m: 1) Silja Pelto-Piri TuUL 59,05, 2) Kiia Keinonen 17 TP 59,83.

800 m: 1) Jemina Forss 17 TP 2.15,30.

3000 m: 1) Amanda Virtanen TuUL 10.14,76, 2) Linnea Harala SomEsa 10.22,86, 3) Venla Ranta 17 LempKi 10.41,48.

60 m aj: 1) Erika Nevanperä KalajJu 8,78.

Kuula: 1) Suvi Arvela 19 VehmKi 12,76, 2) Sonja Krapi LoimJa 12,19 … 5) Martta Rautala VU 11,17.

Kiekko: 1) Lotta-Kaisa Eliander 32 TuUL 51,75 (kkk), 2) Elina Mattila TuUL 47,22, 3) Tuula Penttinen PuumViri 45,22, 4) Roosa Naula TuUL 39,79, 5) Netta-Nana Mäkkylä KankaanpSL 39,30.

ROVANIEMI 11.2.2017 Tunturihallikilpailut

(Lyhyt 190 m rata.)

Naiset,

60 m: 1) Katja Kangas PohjanKo 7,92. – N17 60 m: 1) Jenna Kokkonen 16 KajKi 7,89 (parempi kuin naisten sarjan voittaja), 2) Emma Mäkikallio 15 PohjanKo 8,00. – 1. alkuerä: 1) Kokkonen 7,99.

Pituus: 1) Katja Kangas PohjanKo 573, 2) Jenna Kokkonen 16 KajKi 565.

TAMPERE 11.2.2017 Hallimaaottelu FIN – SWE – NOR – DEN/ISL

Miehet,

Pisteet: FIN 140 – SWE 121½ – NOR 108½ – DEN/ISL 90.

Naiset,

Pisteet: SWE 138 – FIN 122 – NOR 116 – DEN/ISL 84.

Raportti ja tulokset:

HYVINKÄÄ 12.2.2017 Hyvinkään seudun Urheilijoiden hallikilpailut

Miehet,

Seiväs: 1) Marcus Kytölä 16 HyvinkSU 455.

Naiset,

Seiväs: 1) Maria Kytölä HyvinkSU 357, 2) Iida Tolonen 17 HyvinkSU 315, 3) Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 315.

LAHTI, Pajulahti 12.2.2017 Ahkeran kansalliset hallikilpailut

(Pitkä 333 m rata.)

Miehet,

200 m: 1) Tuukka Huuskola 19 EsboIF 22,33, 2) Lauri Eerola 18 LA 22,97, 3) Joni Takala 17 LA 23,43 (miesten B-erän voittaja), 4) Lassi Hirvonen 16 ValkealKa 23,77 (17-v. erän voittaja).

400 m: 1) Lauri Eerola 18 LA 50,89, 2) Eemil Koso TP 51,15, 3) Jonni Blomqvist 19 BorgåAk 51,68, 4) Juho Launto TuUL 51,69, 5) Olli Ahlgren 16 KuusankKi 52,97.

800 m: 1) Konsta Hämäläinen 19 SulkavU 1.59,04, 2) Miika Lehtinen 18 JKU 1.59,20, 3) Niklas Heikkilä 17 KuusankUS 1.59,40.

3000 m: 1) Niklas Heikkilä 17 KuusankUS 8.59,38, 2) Mika Kotiranta 17 JoKa 9.03,08 … 5) Tuomas Heikkilä 19 MäntsU 9.10,47.

Seiväs: 1) Niko Koskinen JanJa 500, 2) Joonas Mikkanen LA 480, 3) Tuomas Outinen LUM 460.

Pituus: 1) Miika Mäkinen RiihimKi 695, 2) Tuomas Rouvali JKU 691.

Naiset,

200 m: 1) Ida Aidanpää-Immonen JKU 26,13, 2) Ilona Kekkonen 18 LA 26,17, 3) Iina Lehtimäki KuusankKi 26,41, 4) Jandeh Jallow HKV 26,42.

400 m: 1) Kira Kruuti 19 HKV 56,81, Amira Chokairy HKV 57,87, 3) Charlotta Bützow 19 HKV 58,11, 4) Jessica Kähärä 16 MiKV 59,06, 5) Annika Hannola HKV 59,39, 6) Emmi Keinänen 19 HKV 59,55, 7) Pinja Porokari 19 NurmijYU 59,56, 8) Liisa Sätilä 18 EspTa 60,31. – (Porokari & Sätilä juoksivat B-erässä, sekä Kähärä, Hannola & Keinänen C-erässä.)

3000 m: 1) Pinja Kotinurmi 15 LA 10.18,06.

Seiväs: 1) Venla Peltola 16 LUM 320, Mari Joronen 19 SimpU ilman tulosta (340-xxx).

Pituus: 1) Jessica Kähärä 16 MiKV 577, 2) Pinja Pikkupeura HIFK 569, 3) Suvi Eerikäinen HIFK 569.

Kuula: 1) Sanni Pajasmaa 18 HIFK 12,48, 2) Riikka Purho 18 KouvU 12,29 … 4) Pinja Pikkupeura HIFK 9,83 (moniottelija).

Kuula (3 kg): 1) Veera Laamanen 15 HeinolIs 12,68.

OULU 12.2.2017 Ouluhallin kansalliset kilpailut & Pohjois-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

(Pitkä 304,1 m rata.)

Miehet,

1000 m: 1) Johannes Helander 15 LimingNM 2.49,38, 2) Antti Juvonen 14 OP 2.57,74.

3000 m: 1) Markku Nikkanen 37 LimingNM 8.46,08, 2) Samuli Hussa LimingNM 9.02,45 … 4) Jani Juntunen 16 SuomussRa 9.28,65, 5) Ahti Saarela 15 LimingNM 9.40,56 (15-v. ka-4), Arttu Vattulainen JoKa keskeytti (2000 m alle 5.43).

Naiset,

60 m aj (6x76,2 cm): 1) Sonja Stång 15 KuivasjAu 9,03.

ROVANIEMI 12.2.2017 Santa Claus –hallikilpailut

(Lyhyt 190 m rata.)

Naiset,

200 m: 1) Olivia Bojang 15 FIN/SWE 26,45.

TAMPERE 12.2.2017 Nuorten avoimet Pirkanmaan hallimestaruuskilpailut

Raportti ja parhaat tulokset:

TURKU 11.-12.2.2017 Junioreiden Varsinais-Suomen hallimestaruuskilpailut

Raportti ja parhaat tulokset:

 

Edellinen kotimaankatsaus 1.-5.2.