Naantalin Löyly ja Lahden Ahkera 4 x 800 metrin mestarit, Turun trio SE-vauhdissa

Naantalin Löyly ja Lahden Ahkera juoksivat miesten ja naisten 4 x 800 metrin mestareıksi Mikkelin SM-viesteissä lauantaina. Naantalin Löyly piti suosikin asemat ja toi kapulan mestarina maaliin ajassa 7.44,83. Kristiina Mäki sinetöi Lahden Ahkeralle naisten mestaruuden ajalla 8.54,29.

Löyly juoksi voiton nelikolla Aatu Koivisto, Christian Vänttinen, Elias Tuominen ja Markus Teijula.

- Aatu on meistä vähiten juossut 800 metriä. Sanottiin hänelle, tee parhaasi ja hän teki enemmänkin. Muutenkin hyvä juoksu kaikilta, Teijula sanoi.

Joensuun Kataja oli toinen ajalla 7.49,83, jonka juoksi nelikko Teemu Ruippo, Arttu Vattulainen, Jiri Karjalainen ja Samu Mikkonen. 

Ilman Topi Raitasta juossut Helsingin Kisa-Veikot nousi lopussa mitalin kantaan ja Panu Jantunen toi joukkueen kolmanneksi ajalla 7.55,38.

 

7d2_7309.jpg
Kristiina Mäki sinetöi ankkuriosuudella Lahden Ahkeran 4 x 800 metrin mestaruuden.

Kotinurmi ja Rajaniemi onnistuivat

Naisten 800 metrillä Lahden Ahkeran kolmikko Sanna Erkinheimo, Pinja Kotinurmi, Sini Rajaniemi järjestivät Kristiina Mäellä hyvät asemat naisten 4 x 800 metrin ankkuriosuudella, jossa hän ensin peesasi JKU:n ankkuria Lotta Mäkistä ja toi sitten Ahkeran mestariksi ajalla 8.54,29. JKU oli toinen ajalla 8.56,63.

- Olin viime viikolla viisi päivää kuumeessa, eli sikäli ei mikään helppo juoksu. Pystyin kuitenkin peesaamaan hyvin alkumatkan, Mäki sanoi.

Mäkinen taisteli Mäkeä vastaan minkä pystyi, mutta vastus oli liian kova.

- Tarkoitus oli tehdä matkalla mahdollisimman paljon eroa ennen kuin Kristiina lähtee ankkuriosuudelle, mutta nyt hän pääsi ihan kannassa liikkeelle, Mäkinen tuumi.

Erkinheimon hyvän avausosuuden jälkeen Kotinurmi ja neljä sekuntia alle oman ennätysvauhdin juossut Rajaniemi olivat käytännössä Lahden Ahkeran nelikon voitontekijät.

- Yritin vain pysyä JKU:n juoksijan perässä. Lopussa oli sitten vielä voimia kiriin, Kotinurmi sanoi.

- Minäkin yritin vain pysyä perässä ja sitten lopussa tuntui, että vain voinut päästä JKU:n juoksijaa karkuun, Rajaniemi muisteli tehokasta kiriään.

Hautala petasi mestaruuden

Lahden Ahkera oli ylivoimainen mestari 19-vuotiaiden 3 x 800 metrillä ajalla 5.52,69. Leevi Kallion ja erityisesti Wilho Hautalan hyvän pohjatyön jälkeen Janne Kanervalla oli helppo työ sinetöidä mestaruus.

- Tarkoitus oli tehdä eroa tässä matkalla koko ajan ja se onnistui, Hautala tuumi.

IK Falken oli toinen ajalla 6.05,00 ja Joensuun Kataja kolmas (6.05,30).      

Turun Urheiluliiton trio SE-vauhdissa

Turun Urheiluliiton trio Robin Lainto, Mustafe Muuse ja Wiljami Itämeri siirsi Mikkelissä historiaan 17-vuotiaiden 3 x 800 metrin SE:n. Joukkue juoksi mestaruuden ajalla 5.55,25, kun vuonna 2002 HKV:n juoksema edellinen SE oli 5.58,73.

- Mustafe ja Robin huusivat koko ajan, että SE tulee, SE tulee.Juoksu tuntui tosi hyvältä, mutta lähdin vissiin aika kovaa, kun viimeinen 200 metriä oli tosi hapokasta, joukkueen ankkuri Itämeri tuumi. 

Tyytyväisiä olivat myös Lainto ja Mustafe.     

- Oli tosi hyvä vauhdinjako alusta asti. Lopussa piti vaan runtata, kun tiedettiin, että on mahdollisuus Suomen ennätykseen, Lainto kertaili avausosuuttaan.

- Kattelin, ettei ollut alussa ketään perässä, mutta toiselle kierrokselle Mikko tuli siinä muistuttamaan, että toinenkin joukkue tulee. Pistin kaasua pohjaan ja tein sen mitä piti, Mustafe komppasi.

Turun Urheiluliitto otti kilpailusta kaksoisvoiton, kun seuran kakkosjoukkue oli toinen ajalla 6.04,96. Toholammin Urheilijat oli kolmas ajalla 6.07,50.

Forss nosti Pyrinnön voittoon

Tampereen Pyrintö voitti 19-vuotiaiden tyttöjen 3 x 800 metriä ajalla 6.54,25. Voiton ratkaisi Jemina Forss, joka nousi ankkuriosuudella voittoon. Hänen lisäkseen joukkueessa juoksivat Kiia Keinonen ja Aino Sikkinen.

Seinäjoen Seudun Urheilijat oli kilpailussa toinen ajalla 6.54,89. Joukkueessa juoksivat Tiina Mäki-Panula, Veera Hakomäki ja Veera Perälä.

- Oli helppo lähteä takaa-ajajana. Juoksin ihan hyvin: en lähtenyt liian kovaa, joten lopussa oli vielä paljon voimia. Mitali oli tavoite. Ei ihan kultaa lähdetty hakemaan, oli yllätys, Forss sanoi.

Mikkelin SM-viestien 1. kilpailupäivä

Loppukilpailut:

Miehet:

4 x 100 m: 1) JyväskKU 1 41,03, (Tuomas Rouvali, Elmo Lakka, Ilari Manninen, Teemu Keronen), 2) HKV 1 41,24, (Matias Linkoaho, Hannes Siitonen, Jonathan Hyvärinen, Roni Ollikainen), 3) EsboIF 1 41,58, (Jonathan Brace, Roope Saarinen, Benjamin Stendahl, Tuukka Huuskola), 4) IFSibboV 1 42,12, (Mikael Granqvist, Joona Luotonen, Eljas Aalto, Edward Lindberg), 5) HIFK 1 42,32, (Heikki Chen, Erik Back, Don-Zheni Ekoebve, Ilari Mäkinen), 6) TampPy 1 42,35, (Aleksi Kuusinen, Ville Aarnivala, Riku Ahvenniemi, Markus Jutila), 7) KU-58 1 42,69, (Kopi Raknam, Elias Jrad, Tuomas Hyytiäinen, Leo Uusimäki), OulPy 1 DQ, (Jere Lehto, Antti Kokkonen, Jere Posti, Samuel Purola).

4 x 800 m: 1) NaantLöy 1 7.44,83, (Aatu Koivisto, Christian Vänttinen, Elias Tuominen, Markus Teijula), 2) JoensKa 1 7.49,83, (Teemu Ruippo, Arttu Vattulainen, Jiri Karjalainen, Samu Mikkonen), 3) HKV 1 7.55,38, (Matias Linkoaho, Aki Nummela, Eero Saleva, Panu Jantunen), 4) TuUL 1 7.56,47, (Saku Lehikoinen, Kennedy Charicha, Juuso Hakala, Joonas Lehtinen), 5) GamlakIF 1 8.11,18, (Joni Virkkala, Mikael Bergdahl, Jonas Härtull, Filiph Johansson), 6) KurikRy 1 8.11,84, (Janne Mäntylä, Mikko Raittinen, Juha Järvelä, Jussi Raittinen), LimNM 1 DNS, (kari Poutiainen, johannes Helander, tuomas Aho, Eino Koivula).

19-v. 4 x 100 m: 1) HIFK 1 42,88, (Toma Lahtinen, Pavel Mäkinen, Anton Tallbacka, Batuhan Yildirim), 2) HKV 1 42,89, (Akim Rauf, Niko Viljola, Daniel Aaltonen, Tommi Mäkinen), 3) LahdA 1 43,26, (Joska Tommola, Aaro Karjalainen, Lauri Eerola, Joni Järvinen), 4) KanksLei 1 43,62, (Pyry Santahuhta, Ville Tähtinen, Eero Hirvinen, Luukas Vainionpää), 5) TuUL 1 43,76, (Lauri Moisio, Max Montin, Eetu Kuusela, Akseli Sautila), 6) HyvsU 1 44,98, (Ilmari Niiranen, Niilo Kantoniemi, Aapo Nieminen, Jermu Tarkiainen), 7) VasaIS 1 47,65, (David Bamm, Kabongu Tshibangu, Prince Tshibangu, Levi Backholm), JyväskKU 1 DNF, (Viljami Hietaharju, Jesse Väyrynen, Pietari Valoranta, Daniel Savolainen).

3 x 800 m: 1) LahdA 1 5.52,69, (Leevi Kallio, Wilho Hautala, Janne Kanerva), 2) IKFalken 1 6.05,00, (Josef Höglund, Robin Kronqvist, Alexander Rönnskär), 3) JoensKa 1 6.05,30, (Eino Könönen, Mika Kotiranta, Arttu Simanainen), 4) HKV 1 6.15,66, (Daniel Aaltonen, Lauri Klinga, Niko Viljola), 5) EspTa 1 6.18,65, (Lauri Marekwia, Emil Hautapakka, Tomi Lehto), 6) TuUL 1 6.19,43, (Niklas Lainto, Pyry Suojanen, Valtteri Lehtonen).

17-v. 4 x 100 m: 1) BorgÅAk 1 43,27, (Henrik Illman, Daniel Niva, Severi Mäntylä, Sebastian Lundqvist), 2) JyväskKU 1 43,64, (Kristian Peltola, Dani Lirkki, Arttu Peltola, Juuso Peltola), 3) LahdA 1 43,90, (Eero Peltola, Karim Echahid, Juuso Pyyhtiä, Elmeri Arvaja), 4) TampPy 1 44,02, (Jami Siira, Aleksi Savolainen, Ville Eikkula, Joel Turkka), 5) HIFK 1 44,15, (Matvei Telov, Ossian Newby, Lassi Hirvonen, Hugo Limnell), 6) HKV 1 44,99, (Laine Topias, Atte Timgren, Antti Pihlavisto, Pyry Anttila), 7) VasaIS 1 45,16, (Albin Lundberg, Mattias Asp, Christoffer Pått, Lucas Mulders), 8) ValkKa 1 45,43, (Patrick Haga, Sakke Petäjäsaari, Eemeli Keinänen, Aatu Haimi).

3 x 800 m: 1) TuUL 1 5.55,25, (Robin Lainto, Mustafe Muuse, Wiljami Itämeri), 2) TuUL 2 6.04,96, (Tuure Haapanen, Mikko Vesma, Matias Vesma), 3) ToholU 1 6.07,50, (Mika Salonen, Lassi Korpijärvi, Sami Salonen), 4) KU-58 1 6.11,28, (Rasmus Krogell, Olli Harju, Atte Nevala), 5) JyväskKU 1 6.12,41, (Tuomas Seppänen, Valtteri Konttinen, Eemil Helander), 6) LimNM 1 6.14,35, (jiri Juntunen, johannes Helander, jani Juntunen), 7) LahdA 1 6.15,58, (Otto Vuorikoski, Walte Hautala, Lauri Syväranta), 8) TampPy 1 6.18,50, (Joel Turkka, Kalle Lahtinen, Julius Mäkinen), 9) ViipU 1 6.26,18, (Eelis Uitto, Okko Tiilikainen, Samu Friberg), 10) KarhKa 1 6.28,09, (Niko Putkinen, Akseli Virtanen, Tuomas Outinen), 11) IkaalU 1 6.41,97, (Taavi Leppänen, Onni Koskela, Oskari Kangasniemi), 12) IKFalken 1 6.45,60, (Axel Norrbacka, Isak Holm, Ali Reza Cheraghi), 13) RaisKu 1 6.45,77, (Nuutti Kokko, Iivo Kalajoki, Aleksi Nurmi), 14) VasaIS 1 6.49,98, (Frej Forsen, Johan Friman, Rasmus Lerstrand), 15) OulPy 1 6.58,35, (Antti Juvonen, Veeti Soikkeli, Juha Niemelä), 16) HämeenlTa 1 7.07,43, (Arvi Väre, Ukko Korhonen, Tuukka Rinne).

15-v. 4 x 100 m: 1) LahdA 1 45,54, (Danil Schröder, ALeksi Rajaniemi, Justus Luonela, Tuukka Koskinen), 2) HKV 1 45,59, (Paavo Niinikoski, Jere Raunio, Benjamin Lee, Miki Laakso), 3) EspTa 1 46,09, (Joonas Jäppinen, Johannes Hakala, Eetu Kalske, Jonatan Sperryn), 4) JoensKa 1 46,30, (Sakari Vallius, Rasmus Lehikoinen, Miro Tanninen, Topi Kela), 5) LappUM 1 46,92, (Miki Likander, Kasperi Vehmaa, Martti Hyvärinen, Konsta Rutonen), 6) JyväskKU 1 46,99, (Atte Leppänen, Leevi-Kalle Heikkilä, Joonas Lapinkero, Pyry Lahtinen), 7) AlavVi 1 47,15, (Tomi Simonen, Samuli Takkunen, Eetu Jokela, Taneli Hietala), 8) TuUL 1 47,77, (Eeli Heikkilä, Roope Kivelä, Eemeli Piironen, Jermu Vihmakoski).

4 x 80 m aj: 1) AlavVi 1 45,08, 2) LapVi 1 45,65, 3) LappUM 1 46,20, 4) TampPy 1 46,65, 5) TuUL 1 47,00, 6) HKV 1 47,00, 7) EspTa 1 47,10, 8) SavonlRie 1 52,34. B-erä: 1) TuUL 1 47,00, (Eeli Heikkilä, Roope Kivelä, Eemeli Piironen, Jermu Vihmakoski), 2) HKV 1 47,00, (Ville Kylmäpuro, Simeon Vorselman, Lassi Pihlavisto, Benjamin Lee), 3) EspTa 1 47,10, (Jonatan Sperryn, Johannes Hakala, Henri Matikainen, Joonas Jäppinen), 4) SavonlRie 1 52,34, (Miska Käyhkö, Väinö Ripatti, Hessu Malmstedt, Jooseppi Sallinen), A-erä: 1) AlavVi 1 45,08, (Samuli Takkunen, Tomi Simonen, Taneli Hietala, Eetu Jokela), 2) LapVi 1 45,65, (Juho Kallio, Santeri Yliselä, Teemu Pihlajamäki, Valtteri Louko), 3) LappUM 1 46,20, (Kasperi Vehmaa, Aleksi Hilska, Martti Hyvärinen, Konsta Rutonen), 4) TampPy 1 46,65, (Jaakko Linnus, Michael Hough, Konsta Kankainen, Eino Perämaa).

Naiset: 

4 x 100 m: 1) TampPy 1 45,86, (Lotta Harala, Iina Lehtimäki, Maria Huntington, Reetta Hurske), 2) KeskiUYU 1 46,25, (Elina Kujala, Sanni Mahonen, Eveliina Määttänen, Kerttu Latvala), 3) HIFK 1 46,79, (Jasmin Showlah, Lotta Kemppinen, Matilda Bogdanoff, Jenna Jokela), 4) HKV 1 46,80, (Anni Siirtola, Charlotta Butzow, Amira Chokairy, Kira Kruuti), 5) JyväskKU 1 47,05, (Emmi Mäkinen, Nooralotta Neziri, Ida Aidanpää-Immonen, Sini Toivola), 6) VeitsilKV 1 47,19, (Veera Pudas, Mette Baas, Ida Ravaska, Matleena Kuure), 7) TuUL 1 47,51, (Venla Saramäki, Emma Hyvärinen, Lotta Vento, Aino Paunonen), 8) LahdA 1 47,67, (Ilona Kekkonen, Sanna Erkinheimo, Kia Kemppainen, Jenna Pihkola).

4 x 800 m: 1) LahdA 1 8.54,29, (Sanna Erkinheimo, Pinja Kotinurmi, Sini Rajaniemi, Kristiina Mäki), 2) JyväskKU 1 8.56,63, (Heini Ikonen, Venla Saari, Janette Niemi, Lotta Mäkinen), 3) HKV 1 9.05,63, (Rauha Buchwald, Oona Hujanen, Mona Jäppinen, Moona Latvala), 4) KeskiUYU 1 9.17,79, (Katri Gauriloff, Saara Hakanen, Hertta Hankimaa, Eveliina Määttänen), 5) TampPy 1 9.19,54, (Essi Syrjälä, Veronika Virtapohja, Eevi Siniketo, Roosa Lahtinen), 6) TuUL 1 9.20,61, (Anni Räty, Amanda Virtanen, Johanna Sällinen, Aino Paunonen), 7) IFNykn 1 9.24,52, (Emely Häger, Jonna Skrifvars, Simone Wiklund, Jonna Julin), 8) KälvTa 1 9.24,63, (Päivi Knutar, Johanna Ala-Pöntiö, Melissa Kykyri, Kaisa Honkaharju), 9) SavonlRie 1 9.43,14, (Pihla Hokkanen, Annina Walling, Ella Kainulainen, Ella Kumpulainen), 10) ViipU 1 9.59,24, (Martta Rautala, Anu Katajisto, Pihla Tiilikainen, Elisa Sihvola), 11) NurmijYU 1 10.02,07, (Erin Karjalahti, Ida Andersson, Maria Kytölä, Riitta Rättyä), 12) MikkKV 1 10.07,05, (Taru Häyrinen, Kirsi Häyrinen, Minna Hyvärinen, Aada Miskala).

19-v. 4 x 100 m: 1) HIFK 1 46,64, (Sandra Piippo-Pinho, Viivi Lehikoinen, Sanni Pajasmaa, Nea Mattila), 2) TampPy 1 48,17, (Ilona Luoma, Alisa Aalto, Frida Hämäläinen, Viivi Hellman), 3) KajKi 1 48,52, (Mari Heinonen, Jenna Kokkonen, Venla Reponen, Annika Haverinen), 4) TuUL 1 48,66, (Sofia Kankaanpää, Säde Honkala, Edit Nurminen, Viola Westling), 5) JyväskKU 1 48,88, (Oona Nieminen, Ada Koistinen, Nora-Julia Isoluoma, Pinja Hirvilahti), 6) VasaIS 1 49,08, (Malva Nylund, Madeleine Glasberg, Matilda Kvist, Erica Kolehmainen), 7) SeinäjSU 1 50,10, (Tuuli Kujala, Valentina Lemettinen, Emmi Hirvelä, Inka Metsämäki), 8) JoensKa 1 50,61, (Nina Mutanen, Jenna Riikonen, Emilia Kiiski, Venla Häkkinen).

3 x 800 m: 1) TampPy 1 6.54,25, (Kiia Keinonen, Aino Sikkinen, Jemina Forss), 2) SeinäjSU 1 6.54,89, (Tiina Mäki-Panula, Veera Hakomäki, Veera Perälä), 3) TuUL 1 6.57,31, (Viola Westling, Heljä-Viivi Unkila, Sunna Penttinen), 4) IKFalken 1 7.06,57, (Suzette Finne, Elin Björk, Nathalie Blomqvist), 5) VasaIS 1 7.10,97, (Sofia Fogström, Andrea Lilja, Matilda Kvist), 6) KU-58 1 7.12,65, (Edith Eikkinen, Rosa Salonen, Essi Heiskanen), 7) HKV 1 7.12,99, (Sofie Roos, Marleena Tulkki, Ada Outinen), 8) LahdA 1 7.20,65, (Siiri Saalo, Salla Laukkanen, Helmi Vuorimaa), 9) JoensKa 1 7.34,89, (Venla Häkkinen, Veera Kontkanen, Jutta Moilanen), 10) MikkKV 1 7.58,74, (Sofia Tivinen, Marikki Melkinen, Katariina Neuvonen), KannU 1 DQ, (Elli-Noora Puustinen, Emma Katajalaakso, Enni Katajalaakso).

17-v. 4 x 100 m: 1) KuivAu 1 48,28, (Pihla Kinnunen, Ella Nisula, Sonja Stång, Iida Vuorjoki), 2) LappUM 1 48,42, (Riina Heikkonen, Essi Vehmaa, Sani Rantalainen, Tanja Kokkonen), 3) HKV 1 48,44, (Roosa Toivonen, Sara Siltala, Petra Häggqvist, Edith Berden), 4) TampPy 1 48,50, (Salla Tuominen, Pinja Heinonen, Lotta Alasaukko-oja, Nea Lento), 5) EspTa 1 48,65, (Jenny Sario, Vilma Hakala, Silja Jaatinen, Julia Ihantola), 6) SavonlRie 1 48,82, (Niina Karttunen, Milla Pirkkalainen, Elina Rönkkö, Neea Käyhkö), 7) IisVi 1 49,37, (Kiia Koivistoinen, Emmi Kiviharju, Amanda Kulju, Minttu Eskelinen), 8) PorinYU 1 50,30, (Inkeri Ahokas, Laura Lepistö, Kiia Jullenmaa, Nelli-Rosa Korpua).

3 x 800 m: 1) LappUM 1 6.54,86, (Riina Heikkonen, Emma Hietaranta, Moona Korkealaakso), 2) RaisKu 1 7.02,46, (Isabella Latva, Johanna Kylmänen, Fiia Kajula), 3) EspTa 1 7.05,18, (Nella Varjas, Viivi Patronen, Ella Koskiniemi), 4) LempKiYU 1 7.12,31, (Helmi Karjainen, Nora Kytäjä, Milla Ala-Lahti), 5) OulPy 1 7.13,67, (Marianna Liukkonen, Lumi Laitinen, Helmi Peipinen), 6) LauttLu 1 7.18,42, (Lotta-Maria Maine, Aino Lausniemi, Aino Eno), 7) SalVil 1 7.27,46, (Veera Helkama, Muska Sanden, Sofia Piispa), 8) KauhWi 1 7.29,61, (Pinja Koivisto, Viola Gustafsson, Senja Gustafsson), 9) TampPy 1 7.36,66, (Maria Peltoniemi, Venla Harala, Pinja Heinonen), 10) LahdA 1 7.38,17, (Krista Manninen, Minttu Kaukonen, Sara Kinnunen), 11) KaipVi 1 7.48,68, (Tessa Moisio, Elvi Warwick, Venla Marjanen), 12) TuUL 1 7.51,36, (Iines Aho, Maria Palmu, Aino Honkanen).

15-v.  4 x 100 m: 1) EspTa 1 49,04, 2) HIFK 1 49,07, 3) TuUL 1 49,41, 4) TampPy 1 49,43, 5) JyväskKU 1 49,78, 6) EspTa 2 49,89, 7) LahdA 1 49,93, 8) SeinäjSU 1 50,24, 9) VasaIS 1 50,82, 10) KuivAu 1 50,87, 11) RiihimKi 1 51,38, 12) OulPy 1 51,42, 13) KeskiUYU 1 51,56, 14) JyväskKU 2 51,94, 15) LappUM 1 52,05, 16) TampPy 2 52,28. B-erä: 1) VasaIS 1 50,82, (Moa Forslund, Janna Siegfrids, Wilma Honkakangas, Ida Vikström), 2) KuivAu 1 50,87, (Laura Markuksela, Aino Vuorjoki, Jatta Nurmela, Ronja Koskela), 3) RiihimKi 1 51,38, (Elisa Alastalo, Aino Koskela, Emmi Hietanen, Helmi Lievonen), 4) OulPy 1 51,42, (Eveliina Lehtola, Sofia Härkönen, Aino Korhonen, Veera Paasovaara), 5) KeskiUYU 1 51,56, (Ella-Maria Multala, Liina Tervo, Ida Cardona, Sara Veijalainen), 6) JyväskKU 2 51,94, (Gea Zitting, Mimosa Teerijoki, Riikka Savolainen, Elli Huovinen), 7) LappUM 1 52,05, (Iines Peltonen, Anne-Karin Kilkki, Anniina Piitulainen, Milja Mahlavuori), 8) TampPy 2 52,28, (Tuuli Ingman, Anniina Huura, Eerika Heiskala, Sanni Lento), A-erä: 1) EspTa 1 49,04, (Anna Pursiainen, Ellinoora Riikinsaari, Anniina Vaittinen, Carla Liukkonen), 2) HIFK 1 49,07, (Iina Holopainen, Inka Pöyry, Emma Nyström, Teresa Perttilä), 3) TuUL 1 49,41, (Daniela Fernandez-Furu, Ilona Ruohola, Emmi Valtonen, Pinja Naula), 4) TampPy 1 49,43, (Saga Vanninen, Vilma Itälinna, Anni Nurminen, Helmi Tarkiainen), 5) JyväskKU 1 49,78, (Hilma Kinnunen, Heidi Salminen, Minea Vertala, Alisa Seilonen), 6) EspTa 2 49,89, (Minea Fogelholm, Hilla Saarinen, Laura Einamo, Alisa Tikkanen), 7) LahdA 1 49,93, (Pinja Ruoho, Milka Ukkonen, Ilona Saarikunnas, Wilma Viksten), 8) SeinäjSU 1 50,24, (Saana Takala, Meeri Elomaa, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä).

4 x 80 m aj: 1) EspTa 1 46,88, 2) JyväskKU 1 47,15, 3) TampPy 1 47,17, 4) RiihimKi 1 49,33, 5) KuivAu 1 49,58, 6) LahdA 1 49,67, 7) SeinäjSU 1 49,91, 8) JyväskKU 2 50,02. B-erä: 1) KuivAu 1 49,58, (Laura Markuksela, Jatta Nurmela, Ronja Koskela, Aino Vuorjoki), 2) LahdA 1 49,67, (Pinja Ruoho, Milka Ukkonen, Venla Läderberg, Ilona Saarikunnas), 3) SeinäjSU 1 49,91, (Saana Takala, Meeri Elomaa, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä), 4) JyväskKU 2 50,02, (Riikka Savolainen, Mimosa Teerijoki, Minea Vertala, Netta Leppänen), A-erä: 1) EspTa 1 46,88, (Carla Liukkonen, Minea Fogelholm, Hilla Saarinen, Ellinoora Riikinsaari), 2) JyväskKU 1 47,15, (Gea Zitting, Alisa Seilonen, Hilma Kinnunen, Heidi Salminen), 3) TampPy 1 47,17, (Saga Vanninen, Vilma Väliharju, Anni Nurminen, Vilma Itälinna), 4) RiihimKi 1 49,33, (Vanessa Lindberg, Helmi Lievonen, Aino Koskela, Emmi Hietanen).