MM-aikataulu, tv:n ja radion lähetysajat ja Suomen joukkue

Perjantai 4. elokuuta (ajat Suomen aikoja)

21.00 Miehet 100 m, karsinta
21.20 Miehet kiekko, karsintaryhmä A
21.30 Miehet pituushyppy, karsintaryhmät A ja B (Arttu Pajulahti)
21.35 Naiset 1500 m, alkuerät
21.45 Naiset seiväshyppy, karsintaryhmät A ja B (Minna Nikkanen)
22.20 Miehet 100 m, alkuerät
22.45 Miehet kiekko, karsintaryhmä B
23.20 Miehet 10 000 m, finaali

Lauantai 5. elokuuta

12.00 Miehet kuula, karsintaryhmät A ja B
12.05 Naiset seitsenottelu, 100 m:n aj
12.35 Naiset moukari, karsintaryhmä A
12.45 Miehet 400 m, alkuerät
13.00 Naiset kolmiloikka, karsintaryhmät A ja B (Kristiina Mäkelä)
13.30 Naiset seitsenottelu, pituus
13.45 Naiset 100 m, alkuerät
14.05 Naiset moukari, karsintaryhmä B
14.45 Miehet 800 metriä, alkuerät

21.00 Naiset seitsenottelu, kuula
21.05 Miehet 100 m, välierät
21.25 Miehet kiekko, finaali
21.35 Naiset 1500 m, välierät
22.05 Miehet pituus, finaali (Arttu Pajulahti?)
22.10 Naiset 10 000 m, finaali
23.00 Naiset seitsenottelu, 200 metriä
23.45 Miehet 100 m, finaali

Sunnuntai 6. elokuuta

12.00 Naiset seitsenottelu, pituus
12.05 Miehet 3000 m:n ej, alkuerät
12.40 Miehet seiväs, karsintaryhmät A ja B
12.55 Miehet maraton
13.05 Miehet 400 m:n aj, alkuerät
13.45 Naiset seitsenottelu, keihäs, ryhmä A
13.55 Naiset 400 m, alkuerät
15.00 Naiset seitsenottelu, keihäs, ryhmä B
15.15 Miehet 110 m aj, alkuerät
16.00 Naiset maraton (Anne-Mari Hyryläinen)

21.00 Naiset seiväs, finaali (Minna Nikkanen?)
21.05 Naiset keihäs, karsintaryhmä A
21.10 Naiset 100 m, välierät
21.40 Miehet 400 m, välierät
22.10 Miehet 110 m aj, välierät
22.30 Naiset keihäs, karsintaryhmä B
22.35 Miehet kuula, finaali
22.40 Naiset seitsenottelu, 800 m
23.15 Miehet 800 m, välierät
23.50 Naiset 100 m, finaali

Maanantai 7. elokuuta

20.30 Miehet 200 m, alkuerät,
20.35 Miehet kolmiloikka, karsintaryhmät A ja B (Simo Lipsanen)
21.00 Naiset, moukari, finaali
21.30 Naiset 400 m:n aj, alkuerät
22.30 Miehet 400 m:n aj, välierät
22.25 Naiset, kolmiloikka, finaali (Kristiina Mäkelä?)
22.55 Naiset, 400 m, välierät
23.30 Miehet, 110 m aj, finaali
23.50 Naiset 1500 m, finaali

Tiistai 8. elokuuta

21.20 Naiset keihäänheitto, finaali
21.30 Naiset 200 m, alkuerät
21.35 Miehet seiväs, finaali
22.35 Naiset 400 m:n aj, välierät
22.40 Naiset, kuula karsintaryhmät A ja B
23.10 Miehet 3000 m ej, finaali
23.35 Miehet 800 m, finaali
23.50 Miehet 400 m, finaali

Keskiviikko 9. elokuuta (David Söderbergin karsintaryhmä ratkeaa tiistaina)

21.05 Naiset 3000 m ej, alkuerät (Camilla Richardsson)
21.10 Naiset pituus karsintaryhmät A ja B
21.20 Miehet moukari, karsintaryhmä A (David Söderberg)
22.05 Miehet 5000 m, alkuerät
22.25 Naiset kuula, finaali
22.50 Miehet moukari, karsintaryhmä B (David Söderberg)
22.55 Miehet 200 m, välierät
23.30 Miehet 400 m:n aj, finaali
23.50 Naiset 400 m, finaali

Torstai 10. elokuuta (Pitkämäen karsintaryhmä ratkeaa keskiviikkona)

20.30 Naiset 5000 m, alkuerät
21.05 Miehet keihäs, karsintaryhmä A  (Tero Pitkämäki)
21.10 Naiset korkeus, karsintaryhmät A ja B (Linda Sandblom)
21.25 Naiset 800 m, alkuerät
22.20 Miehet kolmiloikka, finaali (Simo Lipsanen)
22.25 Miehet 1500 m, alkuerät
22.35 Miehet keihäänheitto, karsintaryhmä B (Tero Pitkämäki)
23.05 Naiset 200 m, välierät
23.35 Naiset 400 m:n aj finaali
23.50 Miehet 200 m, finaali

Perjantai 11. elokuuta

12.00 Miehet, kymmenottelu, 100 m
12.10 Naiset kiekko, karsintaryhmä A
12.45 Naiset 100 m aj, alkuerät
13.05 Miehet kymmenottelu, pituus
13.15 Miehet korkeus, karsintaryhmät A ja B
13.35 Naiset kiekko, karsintaryhmä B
14.55 Miehet kymmenottelu, kuula

19.00 Miehet kymmenottelu, korkeus
21.05 Naiset 100 m:n aj, välierät
21.10 Naiset pituus, finaali
21.35 Naiset 800 m, välierät
22.10 Miehet 1500 m, välierät
22.30 Miehet moukari, finaali (David Söderberg?)
22.45 Miehet kymmenottelu, 400 metriä
23.25 Naiset 3000 m:n e finaali (Camilla Richardsson?)
23.50 Naiset 200 m, finaali

Lauantai 12. elokuuta

12.00 Miehet kymmenottelu, 110 m aj
12.35 Naiset 4 x 100 m, alkuerät
12.55 Miehet 4 x 100 m, alkuerät
13.00 Miehet kymmenottelu, kiekko, ryhmä A
13.20 Naiset 4 x 400 m, alkuerät
13.50 Miehet 4 x 400 m, viesti, alkuerät
14.20 Miehet kymmenottelu, kiekko, ryhmä B

16.15 Miehet kymmenottelu, seiväs
19.30 Miehet kymmenottelu, keihäs, ryhmä A
20.55 Miehet kymmenottelu keihäs, ryhmä B
21.05 Naiset korkeushyppy, finaali (Linda Sandblom?)
22.05 Naiset 100 m:n aj, finaali
22.15 Miehet keihäs, finaali (Tero Pitkämäki?)
22.20 Miehet 5000 m, finaali
22.45 Miehet kymmenottelu, 1500 m
23.30 Naiset 4 x 100 m, finaali
23.50 Miehet 4 x 100 m, finaali

Sunnuntai 13. elokuuta

09.45 Miehet 50km kävely (Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala, Aku Partanen)
09.45 Naiset 50 km kävely
14.20 Naiset 20 km kävely
16.20 Miehet 20 km kävely

21.00 Miehet korkeus, finaali
21.10 Naiset kiekko, finaali
21.35 Naiset 5000 m, finaali
22.10 Naiset 800 m, finaali
22.30 Miehet 1500 m, finaali
22.55 Naiset 4 x 400 m finaali
23.15 Miehet 4 x 400 m finaali

MM-kisat Ylen kanavilla TV:ssä ja radiossa

(Ylen ohjelmaopas tästä linkistä)

Perjantai 4.8 
TV2 klo 20.52-00.08
Radio (Yle Puhe): Klo 21.15-00.00
 
Lauantai 5.8.
TV2 klo 11.40-15.40 ja 20.40-00.03
Radio (Yle Puhe) klo 12.00-15.40 ja 21.00-23.55
 
Sunnuntai 6.8.
TV2 klo 11.40-18.50 ja 20.35-00.05
Radio (Yle Puhe) klo 12.00-18.45 ja klo 20.45-00.00
 
Maanantai 7.8
TV2: klo 20.10-00.03
Radio (Yle Puhe) klo 20.25-00.00
 
Tiistai 8.8.
TV2: Klo 21.00-00.03
Radio (Yle Puhe) klo 21.15-00.00
 
Keskiviikko 9.8.
TV2: Klo 20.45-00.05
Radio (Yle Puhe) 21.00-00.00
 
Torstai 10.8.
TV2 Klo 20.10-00.13
Radio (Yle Puhe): Klo 20.25-00.00
 
Perjantai 11.8.
TV2 klo 11.45-15.43 ja klo 20.40-00.03
Radio (Yle Puhe): klo 12.00-15.45 ja klo 21.00-00.00
 
Lauantai 12.8.
TV2 Klo 11.50-15.08 ja Klo 20.31-00.04
Radio (Yle Puhe): klo 12.00-15.10 ja 21.00-00.00
 
Sunnuntai 13.8.
TV2 klo 09.35-15.55 ja klo 20.30-23.58
Radio (Yle Puhe): 09.40-14.00 ja klo 20.55-23.30

Suomen MM-joukkue Lontoossa:

Arttu Pajulahti Viipurin Urheilijat (pituushyppy)

Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet (kolmiloikka)

David Söderberg IF Vom (moukari)

Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat (keihäs)

Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas (kävely)

Aleksi Ojala Turun Weikot (kävely)

Veli-Matti ”Aku” Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (kävely)

Anne-Mari Hyryläinen Nagu IF (maraton)

Camilla Richardsson Vasa IS (estejuoksu)

Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy (kolmiloikka)

Minna Nikkanen Someron Esa (seiväshyppy)

Linda Sandblom Hangon IK (korkeushyppy)

MM-joukkueen johtaja:

Jorma Kemppainen

Joukkueen valmentajat:

Jukka Keskisalo, kestävyysjuoksu

Suren Ghazaryan, pituushyppy ja kolmiloikka

Jarno Koivunen, seiväshyppy

Jani Lehtinen, kävely

Tiedotus 

Tapio Nevalainen

+358 (0)40 775 2528

tapio.nevalainen@sul.fi

02.08.2017 - 19:10