Miika Lahtonen heitti kiekkoa yli 60 metriä Saarijärvellä

Miika Lahtonen sinkautti 15-vuotiaiden poikien kiekonheiton ensimmäisellä kierroksella limpun niin räväkästi, että se putosi 60 metrin merkkinauhan päälle. Nauha oli Saarijärven kentällä täsmälleen oikeassa paikassa, sillä tulos oli tasan 60 metriä.

Vielä viidennellä kierroksella Mynämäen Iskun Lahtonen pidensi voittotuloksensa ja ennätyksensä lukemiin 61,93. Lahtonen voitti SM-kisoissa aikaisemmin myös kuulatyönnön ennätyksellään 16,75. Lisäksi hän juhli molemmissa lajeissa parikilpailun kultaa seurakaverinsa Taneli Karvosen kanssa. Sarjan kiekko painaa yhden kilon ja kuula neljä kiloa.

- Päälaji kiekko ei oikein onnistunut alkukauden kisoissa, mutta viimeisen parin viikon aikana se on sujunut tosi hyvin ja metrejä on tullut äkkiä lisää, Lahtonen kertoi.

Lahtonen on kohentanut kiekon ennätystä viime vuodesta yhdeksän metriä. Hän jäi kaikkien aikojen kymmenen kärjestä vain runsaan metrin.

- Tekniikka on parantunut tosi paljon ja voimaa on tullut lisää. Pyörähdyksen liikeradat ovat nyt laajemmat.  

Lahtonen työntää kuulaa kuitenkin pakittamalla.

- Kuulassa pyörähdys on erilainen kuin kiekossa ja se voi siksi häiritä kiekon tekniikka, sanoi isänsä Timo Lahtosen valmentama Miika Lahtonen.

Kiekossa toiseksi sijoittui Savonlinnan Riennon Arttu Härkönen tuloksella 54,02. Tyttöjen 15-vuotiaiden kiekonheiton voitti Helsingin IFK:n Patricia Kellgren tuloksella 51,96. Kellgren on heittänyt tänä kesänä 15-vuotiaiden Suomen ennätyksen 55,51. Kiekko painaa 750 grammaa.

Venla Saari voitti "liiankin helposti"

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Venla Saari lähti 15-vuotiaiden tyttöjen 2000 metrille rikkomaan ennätystään 6.22,25, mutta sai tyytyä voittoaikaan 6.31,45. Toiseksi tullut Euran Rai´un Vilma Pere hävisi heti alussa karanneelle Saarelle lopulta vain runsaat neljä sekuntia.

- En ole tyytyväinen aikaani. Juoksu oli helppo ja aika kertoo, että jopa liiankin helppo. Uskon, että olisin juossut nopeammin, jos olisin saanut vetoapua. Juoksin nykyisen ennätykseni jo viime vuonna, kun Moona Korkealaakso veti hyvää vauhtia, Saari kertoi.

Ari Nummelan valmentaman Saari on juossut 800 metriä 2.12,32, 1500 metrin esteet 4.55,61 ja kymmenen kilometriä tiellä 38.18. Hänen 800 metrin aikansa olisi riittänyt osallistumisoikeuteen Kalevan kisoihin, mutta Kalevan kisoihin saavat osallistua vain kyseisenä vuonna vähintään 16 vuotta täyttävät.

- Ensi vuonna tavoitteeni on juosta Kalevan kisoissa ja myöhemmin aikuisten EM-kilpailuihin. Kestävyysjuoksussa kivointa on se, kun saa vetää äärirajoilla, kertoi viime peruskuntokaudella 70 kilometriä viikossa juossut Saari.

Vilma Itälinna viiletti alle 40 sekunnin

Tampereen Pyrinnön Vilma Itälinna viiletti 15-vuotiaiden tyttöjen 300 metrin mestariksi ajalla 39,97. Hän lohkaisi ennätyksestään puoli sekuntia jääden kaikkien aikojen kymppikärjestä vain 14 sadasosasekuntia.

- Tuntui tosi hyvältä. Pelkäsin, että en ollut palautunut perjantaisesta 300 metrin aitajuoksusta, mutta ei se enää painanut jaloissa. Onneksi aamun alkuerässä sain rullailla loppusuoran rennosti, Itälinna kertoi.

Toiseksi tuli Helsingin Kisa-Veikkojen Linda Leveelahti ajalla 40,19.

- Linda kiritti hyvin. Vilkuilin välillä sivulleni ja näin kuinka Lindan piikkarit vilkkuivat, Itälinna kertoi.

Matti Liimataisen valmentaman Itälinnan suosikkiurheilija on 200 metrin maailmanmestari Dafne Schippers.

Heikki Kumara ei kumartanut, vaan voitti myös 2000 metriä

Laihian Lujan Heikki Kumarasta tuli kaksoismestari, kun hän kiri myös 15-vuotiaiden poikien 2000 metrin ykköseksi ennätyksellään 5.55,13. Perjantaina Kumara voitti 1500 metrin esteet.

IF Vomin Leonard Markén rutisti 2000 metrin loppusuoralla niin kovaa kuin kintuistaan irtosi, mutta Kumara kukisti hänet sekunnin erolla.  

- Yleensä peesaan mielelläni, mutta tällä kertaa tein taktiikan muutoksen ja vedin vuorotellen Väinö Hautalan (neljäs) kanssa. Loppusuoran taistelu oli kova ja olin varman voitostani vasta 20 metriä ennen maalia, Kumara kertoi.

Kannuksen Uran Eemeli Katajalaakso voitti 14-vuotiaiden 2000 metriä ajalla 6.07,06. Limingan Niittymiesten Aarre Paukkeri oli toinen ennätyksellään 6.07,93.

Kalannin ja Kaavin miehet kamppailivat seiväskullasta 

Kalannin Vankan Otto Hiivola oli 14-vuotiaiden poikien seiväshypyssä ylivoimainen ennakkosuosikki, mutta joutuikin koville. Hän kukisti kultakamppailussa Kaavin Kaiun Eemil Hallikaisen. Hiivola ylitti 370 ensimmäisellä yrityksellä ja Hallikainen toisella.

Hiivola jätti väliin 375. Taistelu ratkesi, kun Hallikainen pudotti siitä kolmesti.  Hiivolalle riitti mestaruuteen ylitykset 350:stä ja 370:stä.

Hiivola nostatti riman vielä 400:een ja oli lähellä ylittää sen viimeisellään. Hiivolan ennätys on 421.

- En ole tyytyväinen tämän päivän tulokseeni, mutta mestaruus lämmittää mieltä. Tänään oli kyllä hyvät olosuhteet tehdä kova tulos: lämmin ilma ja hyvä sopiva myötätuuli, Hiivola sanoi.

Otto Hiivolaa valmentavat oma isä Aki Hiivola ja veli Juho Hiivola.

- Minulla on hyvä ponnistavan jalan heiluri. Vauhdin pituudessa ja nopeudessa minulla on paljon parantamisen varaa, kertoi 14 askeleen vauhdilla hyppäävä Hiivola.

Hiivola saavutti Saarijärvellä hopeaa keihäänheitossa.

Saarijärven Pullistuksen järjestämiin kilpailuihin osallistui kolmena päivänä 750 urheilijaa.   

 (Jyrki Repola.)

SAARIJÄRVI 12.8.2018 14- ja 15-vuotiaiden SM-kilpailut

Ensin mitalistit ja sitten kaikki tulokset

P15 300 m: 1) Leevi-Kalle Heikkilä JyväskKU 36,79, 2) Lassi Hakonen PihtipTui 37,01, 3) Rasmus Lehikoinen JoensKa 37,06.

P15 2000 m: 1) Heikki Kumara LaihLu 5.55,13, 2) Leonard Markén IFVom 5.56,33, 3) Justus Luonela LahdA 6.00,75.

P15 Seiväs: 1) Juho Alasaari LaihLu 450, 2) Niklas Tallqvist BorgåAk 400, 3) Oskari Henttinen KokemKV 390.

P15 Seiväs joukkuekilpailu: 1) Turun Urheiluliitto 620.

P15 Kolmiloikka: 1) Ilari Hiltunen KaarUra 13,09, 2) Eelis Snåre LahdA 12,73, 3) Manu Mäenpää LempKiYU 12,57.

P15 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Lahden Ahkera 24,63, 2) Savonlinnan Riento 24,33, 3) Alavieskan Viri 23,74.

P15 Kiekko (1 kg) :1) Miika Lahtonen MynämI 61,93, 2) Arttu Härkönen SavonlRie 54,02, 3) Aku Parviainen TuupovU 50,60.

P15 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Mynämäen Isku 107,83, 2) Savonlinnan Riento 77,77, 3) Naantalin Löyly 75,89.

P14 300 m: 1) Miska Koponen ViipU 38,67, 2) Roni Rämä LahdA 39,10, 3) Johannes Hakala EspTa 39,29.

P14 2000 m: 1) Eemeli Katajalaakso KannU 6.07,06, 2) Aarre Paukkeri LimNM 6.07,93, 3) Jere Haapalainen TampPy 6.09,35.

P14 Seiväs: 1) Otto Hiivola KalVa 370, 2) Eemil Hallikainen KaavKa 370, 3) Konsta Kankainen TampPy 360.

P14 Seiväs joukkuekilpailu: 1) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 620, 2) Karhulan Katajaiset 520.

P14 Kolmiloikka: 1) Simeon Vorselman HKV 12,46, 2) Jere Nyström KorPo 12,31, 3) Juho Kallio LapVi 12,14.

P14 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Helsingin Kisa-Veikot 22,87, 2) Kankaanpään Seudun Leisku 21,96, 3) Espoon Tapiot 20,95.

P14 Kiekko (1 kg): 1) Kosti Saine KanksLei 53,08, 2) Topi Rönni TampPy 46,23, 3) Mikko Huhta NurmijYU 44,01.

P14 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Kankaanpään Seudun Leisku 79,52, 2) Piikkiön Kehitys 73,67, 3) Tampereen Pyrintö 71,34.

T15 300 m: 1) Vilma Itälinna TampPy 39,97, 2) Linda Leveelahti HKV 40,19, 3) Katja Luukkola LeppSi 41,75.

T15 2000 m: 1) Venla Saari JyväskKU 6.31,45, 2) Vilma Pere EurRai 6.36,09, 3) Emma Hietaranta LappUM 6.38,42.

T15 Korkeus: 1) Lotta Putkiranta EspTa 172, 2) Nea Luokkanen HimU 167, 3) Saimi Lupala IFRaseb 161.

T15 Korkeus joukkuekilpailu: 1) IF Sibbo-Vargarna 293, 2) Mikkelin Kilpa-Veikot 270.

T15 Kolmiloikka: 1) Ilona Ruohola TuUL 11,72, 2) Saana Takala SeinäjSU 11,50, 3) Aada Mikkilä SeinäjSU 11,22.

T15 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Seinäjoen Seudun Urheilijat 22,18, 2) Seinäjoen Seudun Urheilijat 21,46, 3) Turun Urheiluliitto 21,15.

T15 Kiekko (750 g): 1) Patricia Kellgren HIFK 51,96, 2) Vilma Räsänen ViitVie 49,34, 3) Enni Aula PohjKoi 46,18.

T15 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Helsingfors IFK 96,76, 2) Riihimäen Kisko 73,87, 3) Pohjan Koitto 73,52.

T14 300 m: 1) Eerika Koivuniemi KauhWi 40,84, 2) Inka Pöyry HIFK 40,93, 3) Laura Loponen OulPy 40,93.

T14 2000 m: 1) Enni Petrelius PohjKoi 6.43,17, 2) Sini Rajaniemi LahdA 6.44,70, 3) Nora Kytäjä LempKiYU 6.45,78.

T14 Korkeus: 1) Neea-Maria Joki PohjKoi 160, 2) Vanessa Lindberg RiihimKi 158, 3) Anni Konnu ImU 158.

T14 Korkeus joukkuekilpailu: 1) Piikkiön Kehitys 303, 2) Riihimäen Kisko 303, 3) Tampereen Pyrintö 298.

T14 Kolmiloikka: 1) Ida Cardona KeskiUYU 11,49, 2) Siiri Nyyssönen SavonlRie 11,24, 3) Minttu Eskelinen IisVi 10,93.

T14 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Savonlinnan Riento 21,12, 2) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 20,99, 3) Tampereen Pyrintö 20,87.

T14 Kiekko (750 g): 1) Pinja Naula TuUL 45,70, 2) Anette Saalismaa OulPy 40,20, 3) Lyydia Herrala TöysVe 38,93.

T14 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Turun Urheiluliitto 74,23, 2) Töysän Veto 63,32, 3) Orimattilan Jymy 56,40.

----

P15 300 m: 1) Leevi-Kalle Heikkilä JyväskKU 36,79, 2) Lassi Hakonen PihtipTui 37,01, 3) Rasmus Lehikoinen JoensKa 37,06, 4) Daniel Keane KeskiUYU 37,50, 5) Rasmus Martin IFSibboV 38,00, 6) Jaakko Linnus TampPy 38,42.

P15 300 m Alkuerät: 1) Leevi-Kalle Heikkilä JyväskKU 36,94, 2) Rasmus Lehikoinen JoensKa 37,10, 3) Lassi Hakonen PihtipTui 37,29, 4) Daniel Keane KeskiUYU 37,57, 5) Rasmus Martin IFSibboV 37,74, 6) Jaakko Linnus TampPy 37,79, 7) Sebastian Nordberg IFKraft 37,82, 8) Jere Raunio HKV 38,01, 9) Tuukka Ingers IitPy 38,11, 10) Tuukka Koskinen LahdA 38,40, 11) Rasmus Haavisto MaskKa 38,50, 12) Roope Kivelä TuUL 38,58, 13) Antti Juvonen OulPy 38,67, 14) Patrick Haga ValkKa 38,74, 15) Ukko Korhonen HämeenlTa 39,08, 16) Otto Härkönen ValkHa 39,35, 17) Danil Schröder LahdA 39,53, 18) Eetu Kalske EspTa 39,60, 19) Walter Törnwall EsboIF 39,79, 20) Simo Laine LänsiUU 39,80, 21) Miki Laakso HKV 39,91, 22) Viljami Kari VetU 40,36, 23) Markus Serenius LänsiUU 40,73, 24) Jonatan Sperryn EspTa 41,17.

P15 2000 m: 1) Heikki Kumara LaihLu 5.55,13, 2) Leonard Markén IFVom 5.56,33, 3) Justus Luonela LahdA 6.00,75, 4) Wäinö Hautala LahdA 6.06,57, 5) Juho Seppälä SeinäjSU 6.08,84, 6) Otto Vilpponen KuopRei 6.19,04, 7) Akseli Stark LänsiUU 6.20,55, 8) Jaakko Nyholm KeskiUYU 6.26,98, 9) Kalle Oksanen MaskKa 6.27,31, 10) Elias Marjamäki TampPy 6.28,13, 11) Elmeri Hämäläinen SulkU 6.28,20, 12) Aaro Laaksonen TuUL 6.30,63, 13) Jani Simoinen HalsToi 6.33,26, 14) Niklas Raappana IFSibboV 6.40,98.

P15 Seiväs: 1) Juho Alasaari LaihLu 450, 2) Niklas Tallqvist BorgåAk 400, 3) Oskari Henttinen KokemKV 390, 4) Janne Juhola KalajJu 370, 5) Miro Tanninen JoensKa 350, 6) Otto Junnila IFSibboV 340, 7) Elias Kosonen ValkHa 320, 8) Oliver Helenius TuUL 320, 9) Artjom Kiviharju EsboIF 320, 10) Juuso Tornberg RaahVe 310, 11) Eeli Heikkilä TuUL 300, 12) Atte Kortehisto SeinäjSU 300, 13) Nooa Kenttä IFRaseb 300, 13) Kasperi Soranta SiilPo 300.

P15 Seiväs joukkuekilpailu: 1) Turun Urheiluliitto 620.

P15 Kolmiloikka : 1) Ilari Hiltunen KaarUra 13,09, 2) Eelis Snåre LahdA 12,73, 3) Manu Mäenpää LempKiYU 12,57, 4) Miro Tanninen JoensKa 12,30, 5) Väinö Ripatti SavonlRie 12,24, 6) Miska Käyhkö SavonlRie 12,09, 7) Eetu Jokela AlavVi 12,06, 8) Manu Metsäkangas LahdA 12,00, 9) Taneli Hietala AlavVi 11,68, 10) Aaro Syväniemi IlmajKi 11,66, 11) Niko Ämmälä AlavU 11,59, 12) Rännar Michael IFVom 11,59, 13) Sameli Pukkinen VaasTo 11,48, 14) Patrick Lindberg KarkkPo 11,41, 15) Paavo Niinikoski HKV 11,39, 16) Marius Wasström IFRaseb 11,23, 17) Mikko Kuivalainen EspTa 11,22, 18) Sakari Vallius JoensKa 11,08, 19) Santeri Yliselä LapVi 10,95, 20) Jesse Fagerström KaarUra 10,73, 21) Jesse Tuomisto IlmajKi 10,64, 22) Juho Ala-Kokko MaskKa 10,39, 23) Joona Rasi MaskKa 10,29.

P15 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Lahden Ahkera 24,63, 2) Savonlinnan Riento 24,33, 3) Alavieskan Viri 23,74, 4) Kaarinan Ura 23,43, 5) Joensuun Kataja 23,38, 6) Ilmajoen Kisailijat 22,30, 7) Maskun Kataja 20,68.

P15 Kiekko (1 kg) : 1) Miika Lahtonen MynämI 61,93, 2) Arttu Härkönen SavonlRie 54,02, 3) Aku Parviainen TuupovU 50,60, 4) Taneli Karvonen MynämI 49,86, 5) Juho Leveelahti VirtU 49,34, 6) Juho-Joel Mäenpää LappVei 48,24, 7) Ahti Pokkinen IFSibboV 45,88, 8) Jonathan Lindroos EspTa 45,19, 9) Joona Turpeinen PihtipTui 45,04, 10) Lari Nikkanen NaantLöy 43,79, 11) Mico Ekman PiikkKe 36,53, 12) Niilo Waher TuUL 36,18, 13) Juho Koponen VarkKV 35,32, 14) Atte Bohm NaantLöy 32,10, 15) Emil Mellanen TuUL 31,52, 16) Teemu Palonen TampPy 31,37, 17) Lauri Wuorenrinne IFRaseb 31,16, 18) Markus Huhtala PiikkKe 30,22, 19) Henrik Kiviniemi TampPy 26,54, 20) Jooseppi Sallinen SavonlRie 24,76.

P15 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Mynämäen Isku 107,83, 2) Savonlinnan Riento 77,77, 3) Naantalin Löyly 75,89, 4) Turun Urheiluliitto 67,70, 5) Piikkiön Kehitys 66,75, 6) Tampereen Pyrintö 57,91.

P14 300 m: 1) Miska Koponen ViipU 38,67, 2) Roni Rämä LahdA 39,10, 3) Johannes Hakala EspTa 39,29, 4) Topi Kela JoensKa 39,45, 5) Samuli Takkunen AlavVi 39,76, 6) Eino Perämaa TampPy 39,82.

P14 300 m Alkuerät: 1) Roni Rämä LahdA 39,07, 2) Miska Koponen ViipU 39,09, 3) Johannes Hakala EspTa 39,23, 4) Topi Kela JoensKa 39,41, 5) Samuli Takkunen AlavVi 39,56, 6) Eino Perämaa TampPy 39,56, 7) Andreas Kärkkäinen LänsiUU 39,57, 8) Jarmo Eromäki HaukivKi 39,59, 9) Rasmus Remesaho ToholU 39,61, 10) Elias Rintanen IFVom 39,65, 11) Sami Bärlund TapE 39,94, 12) Iivo Hämäläinen ViipU 40,31, 13) Carlos Peltonen SäkU 40,38, 14) Tommi Saarinen AlavU 40,91, 15) Alvin Bergvall IFÅland 41,00, 16) Ville Kyrönlahti KangasnKa 42,16, 17) Eero Mäkinen ÄhtU 43,39.

P14 2000 m : 1) Eemeli Katajalaakso KannU 6.07,06, 2) Aarre Paukkeri LimNM 6.07,93, 3) Jere Haapalainen TampPy 6.09,35, 4) Martti Majuri PuumVi 6.10,12, 5) Veeti Saarinen TammRy 6.27,01, 6) Aarni Eijs SalVil 6.30,41, 7) Jalmari Bergqvist MaanMa 6.31,50, 8) Veikko Mäkilä TammRy 6.32,69, 9) Veikko Korpikallio MikkKV 6.33,46, 10) Pietari Jussinmäki HalsToi 6.40,85, 11) Aleksi Nokkanen ViipU 6.41,17, 12) Eemi Naumanen SiilPo 6.41,32, 13) Niko Mikkola PorinYU 6.41,60, 14) Lassi Valta PyhäsU 6.41,86, 15) Pyry Lahtinen JyväskKU 6.41,92, 16) Elmeri Kero TuUL 6.46,68, 17) Sami Heino PorinYU 6.59,37.

P14 Seiväs : 1) Otto Hiivola KalVa 370, 2) Eemil Hallikainen KaavKa 370, 3) Konsta Kankainen TampPy 360, 4) Verneri Vesala ForssSa 350, 5) Joonas Kyösti HimU 345, 6) Otso Väyrynen KeskiUYU 330, 7) Akseli Hyytiä LaitJy 330, 8) Joona Ali-Haapala KaustPV 310, 9) Martti Hyvärinen LappUM 300, 10) Miro Heikkonen KeskiUYU 290, 11) Eliel Mulari KarhKa 290, 12) Veeti Kortehisto SeinäjSU 280, 13) Miska Saartoala JyväskKU 280, 14) Juho Virkajärvi KaipVi 250, 15) Tuomas Närhi LempKiYU 250, 16) Veeti Hostikka KarhKa 230, Eetu Tornberg RaahVe ilman tulosta.

P14 Seiväs joukkuekilpailu: 1) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 620, 2) Karhulan Katajaiset 520.

P14 Kolmiloikka : 1) Simeon Vorselman HKV 12,46, 2) Jere Nyström KorPo 12,31, 3) Juho Kallio LapVi 12,14, 4) Sisu Mikkilä ImU 12,12, 5) Veeti Vainionpää IkaalU 11,76, 6) Samuel Shams KU-58 11,44, 7) Mikael Lähteenmäki KanksLei 11,38, 8) Ville Vihertö IitPy 11,37, 9) Joonas Lapinkero JyväskKU 11,08, 10) Niko Mikkola PorinYU 10,65, 11) Henri Matikainen EspTa 10,60, 12) Elias Kurumaa KanksLei 10,58, 13) Aatu Holopainen JoensKa 10,57, 14) Aapo Nikkola HKV 10,41, 15) Joonas Jäppinen EspTa 10,35, 16) Emil Nylund IFSibboV 10,31, 17) Daniel Wickström IFSibboV 10,16, 18) Pyry Koskiniemi HKV 9,48, 19) Oliver Forsman IFRaseb 9,31, Oliver Heikkinen IFRaseb ilman tulosta.

P14 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Helsingin Kisa-Veikot 22,87, 2) Kankaanpään Seudun Leisku 21,96, 3) Espoon Tapiot 20,95, 4) IF Sibbo-Vargarna 20,47.

P14 Kiekko (1 kg): 1) Kosti Saine KanksLei 53,08, 2) Topi Rönni TampPy 46,23, 3) Mikko Huhta NurmijYU 44,01, 4) Simo Piirainen KaipVi 41,05, 5) Kasper Tuominen PiikkKe 40,61, 6) Kari Nieminen VarkKV 37,55, 7) Atte Leppänen JyväskKU 36,19, 8) Juho Suominen PiikkKe 34,14, 9) Ben Grönlund IFRaseb 33,77, 10) Juho Suvanto ImU 31,76, 11) Vili Välimäki TammRy 30,81, 12) Elias Sairio KanksLei 30,66, 13) Samu Kauppi TammRy 26,31, 14) Miro Malkki VarkKV 26,28, 15) Konsta Kankainen TampPy 25,11, 16) Toni Rinnekari NurmijYU 23,68.

P14 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Kankaanpään Seudun Leisku 79,52, 2) Piikkiön Kehitys 73,67, 3) Tampereen Pyrintö 71,34, 4) Nurmijärven Yleisurheilu 64,53, 5) Varkauden Kenttä-Veikot 63,83, 6) Tammelan Ryske 57,12.

T15 300 m: 1) Vilma Itälinna TampPy 39,97, 2) Linda Leveelahti HKV 40,19, 3) Katja Luukkola LeppSi 41,75, 4) Heidi Salminen JyväskKU 41,83, 5) Anna Pursiainen EspTa 42,80, 6) Inka Metsämäki SeinäjSU 42,96.

T15 300 m Alkuerät: 1) Vilma Itälinna TampPy 41,50, 2) Linda Leveelahti HKV 41,80, 3) Katja Luukkola LeppSi 42,65, 4) Heidi Salminen JyväskKU 42,94, 5) Inka Metsämäki SeinäjSU 42,99, 6) Anna Pursiainen EspTa 43,42, 7) Veera Kauhanen HeinävYU 43,67, 8) Vilma Jukkola LohtVei 45,17, 9) Mimosa Virranheimo KaarUra 46,71.

T15 2000 m : 1) Venla Saari JyväskKU 6.31,45, 2) Vilma Pere EurRai 6.36,09, 3) Emma Hietaranta LappUM 6.38,42, 4) Iris Engeness HIFK 6.51,67, 5) Iiris Helander JyväskKU 7.01,69, 6) Pihla Salonen PorinYU 7.02,35, 7) Emilia Tala ViipU 7.02,65, 8) Pinja Kämi TammRy 7.03,48, 9) Liisa Jalava TuUL 7.05,50, 10) Aliisa Keskinen TampPy 7.08,96, 11) Venla Häkkinen JoensKa 7.09,04, 12) Iida Haukilahti VetU 7.11,81, 13) Veera Helkama SalVil 7.15,97, 14) Frida Häggkvist IFKraft 7.16,03, 15) Jenna Maukonen SuolU 7.19,79, 16) Kerttu Niiranen KarhKa 7.19,89, 17) Senja Gustafsson KauhWi 7.20,62, 18) Saara Penttinen IisVi 7.21,29, 19) Ellen Seisto EspTa 7.21,35, 20) Helmi Köykkä RekRai 7.22,92, 21) Hanna Kyösti HimU 7.26,01, 22) Viola Gustafsson KauhWi 7.28,09, 23) Anni Föhr NilsNu 7.31,79, 24) Emma Ranta LempKiYU 7.32,45, 25) Siiri Heikkilä KarhKa 7.34,89, 26) Essi Hietula TapE 7.35,80, 27) Minja Nietula ViipU 7.37,84, 28) Pinja Kourula JanJa 7.43,34, 29) Johanna Mäki-Tuuri TöysVe 7.46,67, 30) Juulia Tala ViipU 7.49,64.

T15 Korkeus: 1) Lotta Putkiranta EspTa 172, 2) Nea Luokkanen HimU 167, 3) Saimi Lupala IFRaseb 161, 4) Nita Rasi PihtipTui 161, 5) Iina Holopainen HIFK 156, 6) Victoria Lindberg IFSibboV 153, 6) Amanda Kulju IisVi 153, 8) Oona Manninen RiihimKi 150, 9) Emilia Rantala ValkHa 145, 10) Julia Vuolli KoskKai 145, 11) Linnea Wiik IFSibboV 140, 11) Heljä Halonen MikkKV 140, 13) Ronja Mihailov MikkKV 130.

T15 Korkeus joukkuekilpailu: 1) IF Sibbo-Vargarna 293, 2) Mikkelin Kilpa-Veikot 270.

T15 Kolmiloikka : 1) Ilona Ruohola TuUL 11,72, 2) Saana Takala SeinäjSU 11,50, 3) Aada Mikkilä SeinäjSU 11,22, 4) Aino Koskela RiihimKi 11,19, 5) Meeri Elomaa SeinäjSU 11,02, 6) Saana Peura TervTe 11,00, 7) Piia Kalliomäki ÄänekU 10,84, 8) Sofia Ylinen SeinäjSU 10,67, 9) Riikka Savolainen JyväskKU 10,50, 10) Aino Koskimäki KerU 10,46, 11) Vera Karttunen PorinYU 10,44, 12) Maryana Ishanova HämeenlTa 10,29, 13) Alisa Hollmen TapE 10,25, 14) Emilia Voutilainen HKV 10,24, 15) Heljä Halonen MikkKV 10,23, 16) Oona Majoinen JoensKa 10,20, 17) Milla Uitti ImU 10,18, 18) Nenna Helppolainen PielavSa 10,17, 19) Eevi Immonen MikkKV 10,15, 20) Nina Seppälä PorinYU 10,13, 21) Heini Salonen TampPy 10,10, 22) Aleksandra Viljanen HKV 10,02, 23) Varpu-Sofia Heinonen JyväskKU 10,01, 24) Heini Mäenpää TampPy 10,00, 25) Ines Mäki-Kuutti TuUL 10,00, 26) Alina Loikas TuUL 9,79, 27) Sandra Johansson BorgåAk 9,71, 28) Lilli Varila JyväskKU 9,30, 29) Krista Korhonen HKV 9,19, 30) Sanni Tohmola OulPy 8,99, 31) Helmi Saukkonen HKV 8,92, Ella-Maria Multala KeskiUYU NM, Salla Pekkala OulPy ilman tulosta.

T15 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Seinäjoen Seudun Urheilijat 22,18, 2) Seinäjoen Seudun Urheilijat 21,46, 3) Turun Urheiluliitto 21,15, 4) Porin Yleisurheilu 20,57, 5) Jyväskylän Kenttäurheilijat 20,51, 6) Mikkelin Kilpa-Veikot 20,38, 7) Helsingin Kisa-Veikot 20,26, 8) Tampereen Pyrintö 20,10, 9) Helsingin Kisa-Veikot 18,11.

T15 Kiekko (750 g) : 1) Patricia Kellgren HIFK 51,96, 2) Vilma Räsänen ViitVie 49,34, 3) Enni Aula PohjKoi 46,18, 4) Nellinoora Maunula HIFK 45,31, 5) Nea Luukkonen PuumVi 39,35, 6) Mette Karppanen UrjU 38,33, 7) Petra Pikkarainen RiihimKi 38,12, 8) Maria Juhala KanksLei 36,37, 9) Nea Hirvonen RiihimKi 36,12, 10) Meea Meronen KU-58 35,87, 11) Pihla Sipilä TuUL 35,38, 12) Anu Lehtinen TampU 34,79, 13) Ella Ala-Lahti LempKiYU 34,22, 14) Petra Ojanen TuUL 33,95, 15) Siiri Elomaa TampPy 33,13, 16) Emilia Vörlin KokkVei 32,79, 17) Friida Kivistö KalajJu 32,67, 18) Wilma Hautamäki IKFalken 32,55, 19) Heta Neuvonen EspTa 32,46, 20) Marika Virtanen SomE 32,18, 21) Nea Savola LahdA 31,87, 22) Siiri Laukkanen TammRy 31,01, 23) Jannika Viljakainen BorgåAk 30,79, 24) Fanny Forsman VasaIS 30,42, 25) Carolina Granö IKFalken 27,99, 26) Liisa Röyttä OulHui 27,72, 27) Anni Karanta PohjKoi 27,34, 28) Michelle Nyback IFNykn 27,11, 29) Sofia Hagman IKFalken 27,11, 30) Olivia Kindstedt LiljIK 26,40, 31) Netta Leppänen JyväskKU 24,78, 32) Veera Koskinen LahdA 23,58, 33) Emilia Pyysalo KanksLei 22,15, 34) Elviira Niemelä TuUL 21,87, 35) Petra Koskinen JyväskKU 19,25.

T15 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Helsingfors IFK 96,76, 2) Riihimäen Kisko 73,87, 3) Pohjan Koitto 73,52, 4) Turun Urheiluliitto 69,33, 5) IK Falken 60,54, 6) Kankaanpään Seudun Leisku 58,52, 7) Lahden Ahkera 55,45, 8) Jyväskylän Kenttäurheilijat 44,03.

T14 300 m: 1) Eerika Koivuniemi KauhWi 40,84, 2) Inka Pöyry HIFK 40,93, 3) Laura Loponen OulPy 40,93, 4) Helmi Isometsä IFSibboV 41,57, 5) Milka Ukkonen LahdA 41,75, 6) Pinja Naula TuUL 41,81.

T14 300 m Alkuerät: 1) Helmi Isometsä IFSibboV 41,14, 2) Laura Loponen OulPy 41,28, 3) Inka Pöyry HIFK 41,45, 4) Eerika Koivuniemi KauhWi 41,48, 5) Pinja Naula TuUL 42,05, 6) Milka Ukkonen LahdA 42,21, 7) Noomi Malmgren EsboIF 42,46, 8) Sofia Määttä EurajVei 42,71, 9) Inkeri Ahokas PorinYU 43,27, 10) Adele Vainio IkaalU 43,29, 11) Elli Vainio NaantLöy 43,58, 12) Riika Tirkkonen KuopRei 43,63, 13) Minea Vertala JyväskKU 43,67, 14) Wilma Viksten LahdA 43,80, 15) Anna Nummikoski EspTa 44,13, 16) Julia Saarinen UudKK 44,65, 17) Jenni Kiminkinen JyväskKU 44,95, 18) Aada Juhala PorinTa 45,01, 19) Aada Ombati MikkKV 45,77.

T14 2000 m : 1) Enni Petrelius PohjKoi 6.43,17, 2) Sini Rajaniemi LahdA 6.44,70, 3) Nora Kytäjä LempKiYU 6.45,78, 4) Emma Nyström HIFK 6.53,48, 5) Kiia Paavola JyväskKU 6.54,58, 6) Melissa Kykyri KälvTa 6.57,45, 7) Henna Eineluoto LappUM 6.58,07, 8) Reija-Elina Jylhä HalsToi 7.00,21, 9) Sini Karjalainen IisVi 7.00,98, 10) Carla Jalkanen PorvU 7.02,15, 11) Pauliina Koivuniemi VammsVoi 7.04,58, 12) Aino Lausniemi LauttLu 7.04,67, 13) Jessica Junkkala VammsVoi 7.06,38, 14) Ella Mykkänen IisVi 7.09,62, 15) Petriina Niininen NokU 7.17,43, 16) Nea Niemi PorvU 7.17,63, 17) Teodora Westerlund IFDrott 7.26,63, 18) Iida-Emilia Kaiponen SavonlRie 7.27,16, 19) Enni-Sofia Saari YlivKu 7.35,92, 20) Lumia Soininen EspTa 7.40,07, 21) Aino Manner NoormNo 7.40,29.

T14 Korkeus : 1) Neea-Maria Joki PohjKoi 160, 2) Vanessa Lindberg RiihimKi 158, 3) Anni Konnu ImU 158, 4) Viivi Perälä NaantLöy 158, 5) Sofie Latva-Risku PorinTa 156, 5) Gerli Kumar HelsKT 156, 7) Henni Liimatta MaskKa 156, 8) Anni Nurminen TampPy 153, 9) Minttu Peltonen KokemKV 153, 10) Alina Virtanen PiikkKe 153, 11) Jenna Kuusivaara TuUL 150, 11) Janette Malila LimNM 150, 13) Taika Vuorinen PiikkKe 150, 14) Emma Raappana AlatPi 150, 15) Helmiina Kynnäs SaarijPu 145, 16) Alisa Laukkarinen EspTa 145, 17) Elisa Alastalo RiihimKi 145, 17) Jatta Nurmela KuivAu 145, 17) Elena Ohra-Aho ÄhtU 145, 20) Anniina Huura TampPy 145, 20) Noora Sihvonen KeskiUYU 145, 20) Emma Kammonen SiilPo 145, 23) Aino Hongisto TuUL 140, 23) Erika Kenttä EspTa 140, 23) Henna Termonen LahdA 140, 23) Sara Heiskanen EspTa 140, 27) Hertta Ahonen TuUL 140, 28) Inka Elamaa KuivAu 140, 29) Leni Mantila LahdA 140, 30) Heta Luoto TampPy 135, 31) Emmi Ronkainen KeskiUYU 130.

T14 Korkeus joukkuekilpailu: 1) Piikkiön Kehitys 303, 2) Riihimäen Kisko 303, 3) Tampereen Pyrintö 298, 4) Turun Urheiluliitto 290, 5) Espoon Tapiot 285, 6) Kuivasjärven Aura 285, 7) Lahden Ahkera 280, 8) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 275.

T14 Kolmiloikka : 1) Ida Cardona KeskiUYU 11,49, 2) Siiri Nyyssönen SavonlRie 11,24, 3) Minttu Eskelinen IisVi 10,93, 4) Olivia Asikainen KaipVi 10,91, 5) Sanni Lento TampPy 10,72, 6) Alicia Björkvik IKFalken 10,67, 7) Daniela Fernandez Furu TuUL 10,65, 8) Oona Syyri ForssSa 10,54, 9) Anniina Vaittinen EspTa 10,54, 10) Milja Mahlavuori LappUM 10,54, 11) Saimi Koskivainio MarttMu 10,41, 12) Celina Holmberg IFÅland 10,27, 13) Erin Kainulainen SavonlRie 10,23, 14) Jenna Saarilahti TampPy 10,15, 15) Carolina Grönroos LaitJy 10,07, 16) Helmi Laine SavonlRie 10,06, 17) Linnea Pikkarainen PyhäsU 9,99, 18) Anniina Ahvenharju HämeenlTa 9,98, 19) Helmi Tarkiainen TampPy 9,97, 20) Riina Palonen ViitVie 9,96, 21) Eerika Heiskala TampPy 9,91, 22) Noora Sihvonen KeskiUYU 9,89, 23) Lotta Mäkelä TampPy 9,75, 24) Meri Sundström OulPy 9,67, 25) Rosa Valkendorff LappUM 9,60, 26) Aino Korhonen OulPy 9,59, 27) Väkeväinen Petra LappVei 9,57, 28) Sara Niukkanen PohjKoi 9,51, 29) Anna Helander LimNM 9,46, 30) Sonja Jääskeläinen KarstKi 9,45, 31) Mimmi Sihvonen JyväskKU 9,44, 32) Elli Huovinen JyväskKU 9,40, 33) Alisa Laukkarinen EspTa 9,32, 34) Nella Karjalainen LimNM 9,11, 35) Emmi Ronkainen KeskiUYU 9,10, 36) Sara Veijalainen KeskiUYU 9,07, 37) Jenina Luotonen LaitJy 8,99, 38) Heta Luoto TampPy 8,80, Mimosa Teerijoki JyväskKU ilman tulosta.

T14 Kolmiloikka joukkuekilpailu: 1) Savonlinnan Riento 21,12, 2) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 20,99, 3) Tampereen Pyrintö 20,87, 4) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 20,14, 5) Tampereen Pyrintö 19,88, 6) Espoon Tapiot 19,86, 7) Oulun Pyrintö 19,26, 8) Laitilan Jyske 19,06, 9) Jyväskylän Kenttäurheilijat 18,84, 10) Limingan Niittomiehet 18,57, 11) Tampereen Pyrintö 18,55, 12) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 18,17.

T14 Kiekko (750 g) : 1) Pinja Naula TuUL 45,70, 2) Anette Saalismaa OulPy 40,20, 3) Lyydia Herrala TöysVe 38,93, 4) Sanni Krapi LoimJa 34,29, 5) Mimi Nybacka VähänkVie 34,22, 6) Joanna Puukka IitPy 32,20, 7) Pinja Muotka OrimJy 31,50, 8) Silja Rossi TampPy 30,75, 9) Kristiina Laitinen LempKiYU 30,49, 10) Martta Koski-Vähälä LimNM 30,15, 11) Emmi Malo LopU 29,89, 12) Tiia Kopsala KannU 29,30, 13) Tiisa Paukku PihtipTui 28,92, 14) Eevi-Maria Hautala TuUL 28,53, 15) Daniela Fernandez Furu TuUL 28,37, 16) Emilia Immonen JyväskKU 28,09, 17) Felicia Lindström IFFemman 28,01, 18) Terhi Kangastie LappVei 27,58, 19) Viivi Taipale PälkLL 27,40, 20) Jasmin Pajunen PorinYU 27,10, 21) Jenni Kiminkinen JyväskKU 26,15, 22) Iida Haajanen KeskiUYU 26,14, 23) Tilda Korhonen SiilPo 25,91, 24) Emmi Kotamäki NurmijYU 25,72, 25) Aada Sipiläinen OrimJy 25,57, 26) Vilma Toivonen HämeenlTa 24,95, 27) Jonna Ahola KaipVi 24,41, 28) Henna Koivula TöysVe 24,39, 29) Neea Suhonen ViialVa 23,83, 30) Niina Hakonen PihtipTui 23,71, 31) Hille Kankaanpää KeskiUYU 23,48, 32) Siiri Tossavainen JyväskKU 19,74, 33) Sonja Lahti TampPy 9,75, Salla Jylhänkoski UlvST DNS.

T14 Kiekko joukkuekilpailu: 1) Turun Urheiluliitto 74,23, 2) Töysän Veto 63,32, 3) Orimattilan Jymy 56,40, 4) Jyväskylän Kenttäurheilijat 54,24, 5) Pihtiputaan Tuisku 52,63, 6) Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 49,62, 7) Tampereen Pyrintö 40,50.

vilma_italinna.jpg
otto_hiivola.jpg
venla_saari.jpg