Laura Manninen löi miehetkin ja juoksi loistoajan

(Kotimaankatsaus 27.-28.8.) Amsterdamin EM-kilpailuiden puolimaratonilla Suomea edustanut 43-vuotias Laura Manninen (o.s. Markovaara) Vantaan Kenttäurheilijat -58:sta löi Tampereella Hervannan juhlakilpailujen 10000 metrillä kaikki miehetkin ja voitti juoksun loistavalla ajalla 33.37,87.

Viimevuotinen Suomen mestari Lappeenrannan Urheilu-Miehien Alisa Vainio ja toissavuoden Kalevan kisojen kolmonen Vammalan seudun Voiman Minna Haka-Risku keskeyttivät molemmat. Toisena maaliin saapui miesten sarjan voittanut entinen maratonin Suomen mestari Marko Vaittinen Forssan Salamasta.

Omaa 40-vuotiaiden naisten Suomen ennätystään Laura Manninen paransi roimasti 22,27 sekuntia. Edellisen ennätyksen hän juoksi toukokuussa Kööpenhaminassa voittaessaan naisten Pohjoismaiden mestaruuden.

Suomalaisista on tänä vuonna Laura Mannista nopeammin juossut vain Rion olympiakisoihinkin valittu Johanna Peiponen. Vuonna 1973 syntyneiden tai sitä vanhempien ikäluokassa on koko maailmassa tänä vuonna nopeammin juossut vain toissakesäinen Euroopan mestari Britannian Jo Pavey.

 

Santeri Kuusiniemi juoksi 150 metrin junioriennätyksen

Lempäälän Kisa Yleisurheilun Santeri Kuusiniemi voitti Turussa Tilastopajacupin 150 metriä mainiolla ajalla 16,01. Tulos kohoaa Suomen kautta aikain tilastossa kuudenneksi ja on uusi ikäkausiennätys sekä 18- että 19-vuotiaiden ikäluokissa.

Liedon Parman 19-vuotias Valtteri Kalliokulju juoksi 150 metrillä toiseksi Kuusiniemen jälkeen kelpo ajalla 16,35 ja voitti junioreiden 110 metrin aitajuoksun alle 14 sekunnin tuloksella 13,98. Salon Vilppaan 16-vuotias Atte Sailola heitti jo kolmannen kerran tässä kuussa 700-grammaista keihästä yli 70 metriä.

Turussa käytiin myös kansallisesti hyvätasoinen korkeushyppykilpailu, missä jopa kymmenen miestä ylitti Kalevan kisojen minimitulosrajan. Voittaja oli Raision Kuulan 19-vuotias Miro Rastas tuloksella 206.

Kemin Elokuun kisoissa juoksi Oulun Pyrinnön 16-vuotias Samuel Purola 100 metriä 10,73 ja järjestävän seuran Veitsiluodon Kisa-Veikkojen Jani Kiiskilä heitti keihästä 76,67.

Lappeenrannan Eliittikisojen naisten 5000 metrin juoksun voittanut järjestävän seuran Lappeenrannan Urheilu-Miehien Moona Korkealaakso on vasta 14-vuotias juoksijalahjakkuus. Samanikäisenä on hänen voittoaikaansa 18.03,53 hivenen nopeammin juossut vain Saara Nikander vuonna 2008.

(Mikko Nieminen.)

 

KOTIMAANKATSAUS 27.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

KEMI 27.8.2016 Kemin Elokuun kisat

Miehet,

100 m (0,8 m/s): 1) Samuel Purola 16 OP 10,73.

800 m: … 2) Veikka Mäki-Runsas 10 PohjKo 2.35,27.

Kuula: 1) Matti Sivonen KuivasjAu 16,88.

Keihäs: 1) Jani Kiiskilä VeitsilKV 76,67, 2) Heikki Kuurola 19 PudasjU 64,36, 3) Seppo Hirvonen 34 KajKi 61,55 (78,64 -09).

Naiset,

800 m: 1) Erika Utriainen 30 VeitsilKV 2.18,93.

Kuula: 1) Annukka Saalismaa 14 OP 11,20.

Kuula (3 kg): Annukka Saalismaa 14 OP 13,14.

LAPPEENRANTA 27.8.2016 Eliittikisat 5/5

Raportti I:

Raportti II:

Raportti III:

Raportti IV ja parhaat tulokset:

LIETO 27.8.2016 Liedon Lujan ja Piikkiön Kehityksen syyskisat

Tytöt,

Korkeus: 1) Helena Koivu 11 TuTo 150.

Kuula (2 kg): … 2) Venla Kärhä 9 LoimJa 8,09.

Kiekko (600 g): … 3) Pinja Kärhä 9 LoimJa 20,13 (kaksoset).

NOUSIAINEN 27.8.2016 Nousiaisten heittokisat

Pojat,

Kiekko (750 g): 1) Ahti Vehmanen 13 PoYU 43,17.

Kiekko (600 g): 1) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 33,18.

Moukari (2,5 kg): 1) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 30,60.

Tytöt,

Kiekko (750 g): 1) Roosa Naula 15 TuUL 46,68, 2) Maria Vähätupa 15 KalannVa 42,08.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Naula 12 TuUL 36,64.

Moukari (3 kg): 1) Heidi Nevala 15 KosKa 50,05, 2) Silja Kosonen 14 RaisKu 48,43.

Moukari (2,5 kg): 1) Marika Virtanen 13 RaisKu 44,32.

SIILINJÄRVI 27.8.2016 Naumasen heittokilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Teemu Poikolainen JoKa 49,79.

Kiekko (600 g): 1) Topi Räsänen 10 ViitasVi 31,68.

Naiset,

Kuula: 1) Liisa Mäkitörmä 59 VarpaisjVi 8,82. – Ikätasoitus: 13,40.

Kiekko: 1) Liisa Mäkitörmä 59 VarpaisjVi 28,53. – Ikätasoitus: 44,66.

TAMPERE 27.8.2016 XXIV Hervannan juhlakilpailut

Miehet,

100 m (-1,2 m/s): … 2) Joel Turkka 14 TP 11,62.

200 m: … 3) Julius Lehto 14 TU-38 23,92 (14-v. ka-8), 4) Joel Turkka 14 TP 24,01. – (Lehto oli 1. erän 2:nen tuuleen -1,7 m/s ja Turkka 2. erän toinen tuuleen -1,0 m/s.)

800 m: … 3) Jere Haapalainen 12 TP 2.22,06.

10000 m: 1) Marko Vaittinen 46 FoSa 34.21,86.

Naiset,

10000 m, yhdessä miesten kanssa: 1) Laura Manninen 43 KU-58 33.37,87 (40-v. SE, ent. 34.00,14 Markovaara 14.5. Kööpenhamina), 2) (7:s) Saara Kauranen HämTa 39.14,51, Alisa Vainio 19 LUM & Minna Haka-Risku 39 VammSV keskeyttivät. – Ikätasoitus: Manninen 31.23,00.

Pituus, ponnistusvyöhyke: 1) Aino Ojaniemi 11 HämTa 463.

HELSINKI, Eläintarha 27.-28.8.2016 Helsingin piirin junnumestaruuskilpailut

1. päivä 27.8.

Pojat,

200 m aj (-1,7 m/s): 1) Samuel Shams 12 KU-58 32,26.

Moukari (2 kg): 1) Mico Lampinen 10 HKV 34,87.

Tytöt,

60 m (0,7 m/s): 1) Anna Pursiainen 13 EspTa 8,16.

Seiväs: 1) Siiri Siirtola 11 HKV 230.

2. päivä 28.8.

Kuula (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 10 HKV 10,20.

Tytöt,

200 m (3,2 m/s): 1) Anna Pursiainen 13 EspTa 26,71.

Keihäs (400 g): 1) Lotta Putkiranta 13 EspTa 41,53.

JOENSUU 27.-28.8.2016 Moniotteluiden nuorten SM-kilpailut

KUOPIO 27.-28.8.2016 Moniotteluiden nuorten SM-kilpailut

1. päivän raportit:

Joensuun 2. päivän raportti:

Kuopion 2. päivän raportti:

PARAINEN 27.-28.8.2016 Nyland-Åbolandin junnumestaruuskilpailut

1. päivä 27.8.

Tytöt,

Seiväs: 1) Lumi Kenttä 10 IFRaseb 200.

Pituus: 1) Gisela Bergström 12 BorgåAk 495 (1,4 m/s).

2. päivä 28.8.

Tytöt,

60 m aj (76,2 cm, -0,4 m/s): 1) Carla Liukkonen 12 SjuIF 9,59.

3-loikka: 1) Inka Pöyry 12 HIFK 10,89 (0,6 m/s).

Keihäs (400 g): 1) Vivian Suominen 13 HIFK 42,07.

TURKU 28.8.2016 Tilastopajacup

Miehet,

150 m (0,5 m/s): 1) Santeri Kuusiniemi 18 LempKi 16,01 (ka-6 & 19-v. & 18-v. SE, ent. 19-v. SE 16,05 Teemu Vilén 2005, ent. 18-v. SE 16,10 Kristian Salo 2013), 2) Valtteri Kalliokulju 19 LiePa 16,35 (19-v. ka-5), 3) Joonas Kokko 18 LapuanVi 16,94 … 6) Aatu Koivisto 16 NaantLö 17,34. – B-erä (1,0): 1) Kalle Stylman 16 LiePa 17,27.

1500 m: 1) Kennedy Charicha TuUL (SSD) 4.03,27 … 3) Julius Mäkinen 15 TP 4.18,80.

110 m aj (0,1 m/s): Juha-Matti Iso-Jaakkola LauttakLu hylättiin. – 110 m aj (100 cm, 0,1 m/s): 1) Valtteri Kalliokulju 19 LiePa 13,98. – 110 m aj (91,4 cm, 0,1 m/s): 1) Aaro Leinonen 16 RymättSo 16,48 (debyytti, 16-v. kiekonheiton SM 2016). – 100 m aj (83,8 cm, 1,5 m/s): 1) Eero Hirvinen 15 KankaanpSL 13,51.

Korkeus: 1) Miro Rastas 19 RaisKu 206, 2-4) Julius Kuusela 18 LUU & 2) Mika Hietaniemi EspTa & Valtteri Välimäki UKK 203, 5) Samuli Eriksson SalVil 200, 6) Matias Mustonen 19 LempKi 200, 7) Ville Waher 19 TuUL 195, 8) Richard Östman IFVOM 195, 9-10) Arttu Mattila 15 ÄänekU & Samuli Sievi-Korte ViialVa 190, Valtteri Mattila ÄänekU ilman tulosta (190).

Seiväs: 1) Jaakko Sihvonen LempKi 465 … 6) Verneri Vesala 12 FoSa 300.

3-loikka: 1) Juha Sola NaantLö 13,96 (0,4 m/s), 2) Daniel Ofosu 19 TuWe 13,82 (0,4).

Kuula: 1) Tomas Söderlund IFRaseb 16,94, 2) Nico Oksanen LoimVo 15,33, Mikko Toiviainen LoimJa ilman tulosta.

Moukari (3 kg): … 3) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 31,17. – Moukari (2,5 kg): 1) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 34,40.

Keihäs: 1) Ville Ruusu RaumU 70,42, 2) Tuomas Laaksonen TuUL 66,73. – Keihäs (700 g): 1) Atte Sailola 16 SalVil 70,77.

Naiset,

150 m (1,2 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 18,43, 2) Kristiina Vuorvirta EspTa 18,51, 3) Johanna Petäjä FoSa 19,02, 4) Sofia Kankaanpää 16 TuUL 19,02, 5) Silja Pelto-Piri TuUL 19,17, 6) Saga Vanninen 13 TP 19,42 (14-v. ka-4 & 13-v. ka-2). – C-erä (1,4): … 5) Sari Pikkarainen 45 RiihimKi 21,16 (45-v. SE). – N13 150 m (1,4): 1) Aada Aho 13 RaisKu 19,88.

1500 m: 1) Annina Walling 31 PolvijU 4.48,66, 2) Karoliina Iso-Ropo 15 VammSV 4.50,50.

60 m aj (76,2 cm, 0,4 m/s): 1) Iida Verainen 13 NouSu 9,45, 2) Viveka Loukola 12 RaisKu 9,48, 3) Aada Aho 13 RaisKu 9,49. – 60 m aj (60 cm, 0,9 m/s): … 5) Enni Virjonen 9 TuUL 10,98.

Seiväs: 1) Linnea Sariola 9 SomEsa 206.

Kuula (2 kg): … 5) Pinja Kärhä 9 LoimJa 8,02, 6) Venla Kärhä 9 LoimJa 7,95 (kaksoset).

Moukari (2,5 kg): … 2) Ellen Uschanow 11 RaisKu 32,99.

Kiekko: 1) Tanja Komulainen 36 TP 50,72, 2) Pauliina Aalto 36 RaisKu 48,95, 3) Elina Mattila TuUL 48,39, 4) Anna Olkkonen HartVo 46,02, 5) Roosa Naula 15 TuUL 39,91. – Kiekko (750 g): 1) Roosa Naula 15 TuUL 44,23. – Ikätasoitus: Komulainen 53,38, Aalto 51,52.

VETELI 28.8.2016 Länsi-Suomen junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

200 m (0,1 m/s): 1) Eerika Koivuniemi 12 KauhWi 27,50.

Pituus: 1) Eerika Koivuniemi 12 KauhWi 502 (0,8 m/s).

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 13 ViitasVi 43,86.

TÄYDENNYKSIÄ:

PAIMIO 25.8.2016 Kaupunginmestaruuskilpailut

Miehet,

1500 m: 1) Henri Ansio 31 FinMR 4.17,94 (100 km juoksun SM 2014 & polkujuoksun SM 2015).

Edellinen kotimaankatsaus 24.-25.8.