Lauantain Karnevaalikatsaus

Lauantaina Tomas Wecksten ylitti Somerolla seipään varassa ennätyksensä 550. Kristian Pulli ponnisti Jämsässä pituutta 789. Elisa Neuvonen käveli Kauhavalla ennätyksensä. Jussi Viita hyppäsi korkeimmalta Ruovedellä.

Karnevaalien parhaat tulokset ja linkit kilpailuraportteihin tällä sivulla. Karnevaalikilpailut jatkuvat sunnuntaina. Silloin on vuorossa Jämsänkosken pikajuoksukarnevaali.

 

KOTIMAANKATSAUS 9.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

JÄMSÄ 9.7.2016 Jämsän karnevaalit

Kestävyysjuoksukarnevaali:

Miehet,

1500 m: 1) Jaakko Laakso TP 3.51,11, 2) Samu Mikkonen KuopRe 3.52,03, 3) Tommi Sundell PoYU 3.52,16, 4) Joonas Lehtinen TuUL 3.52,95, 5) Joonas Rinne SaarijPu 3.53,91, 6) Antton Launto SauvU 3.54,49, 7) Jari Räsänen JoKa 3.54,52, 8) Samuli Hussa 19 LimingNM 3.56,50 … 10) Mikko Rahkola 19 PudasjU 4.04,18, 11) Niklas Heikkilä 16 KuusankUS 4.04,85, 12) Tuomas Puputti 19 IFRaseb 4.04,89, 14) Elias Vuorinen 19 TuUL 4.05,66. – B-erä: 1) Lassi Kuva 16 LA 4.13,31, 2) Arttu Simanainen 16 JoKa 4.13,95 … 5) Vilho Helenius 16 NokU 4.16,28. – C-erä: 1) Lauri Marekwia 17 EspTa 4.14,08, 2) Niko Viljola 16 HKV 4.16,23 … 4) Jukka Kaukola 52 KuopRe 4.22,68. – Ikätasoitus: Kaukola 3.45,21.

2000 m: 1) Eemil Helander 15 JKU 5.51,91, 2) Juho Savolainen KuopRe 6.02,69, 3) Eelis Uitto 15 VU 6.04,68. – M14 2000 m: 1) Juho Keränen 14 OP 6.06,70, 2) Mikko Vesma 14 TuUL 6.15,72, 3) Aleksi Rajaniemi 13 LA 6.19,60, 4) Matias Vesma 14 TuUL 6.22,65 (kaksoset).

5000 m: 1) Tomi Lehto 17 EspTa 14.53,36 (17-v. ka-10), 2) Jukka Kero 42 TuUL 14.57,72, 3) Matti Rauma 34 TuUL 15.00,29, 4) Ari-Pekka Lassila VetelU 15.02,14, 5) Mikko Patana 32 LaihLu 15.13,86, 6) Eero Saleva SjuIF 15.16,56, 7) Tommi Hytönen KU-58 15.18,27, 8) Väinö Klemola 34 KuopRe 15.23,64 … Aki Nummela  31 HKV (jänis) & Antti-Pekka Niinistö TuTo & Matti Haatainen 31 KuopRe keskeyttivät. – Ikätasoitus: Kero 14.13,86.

10000 m: 1) Kiprono Menjo 37 Kenia (KEN) 28.48,48, 2) Niklas Wihlman 31 TuUL 31.35,14, 3) Miika Takala 38 JKU 31.36,33, 4) Markku Nikkanen 36 LimingNM 31.38,55, 5) Mikko Tolonen 38 OP 31.56,20, 6) Hannu-Pekka Pukema 34 ElimVa 32.31,14, 7) Jaakko Kero 44 TuUL 32.54,22 … 10) Marko Vaittinen 46 FoSa 33.34,87, Mike Sang Kenia (KEN) keskeytti. – Ikätasoitus: Menjo 28.24,14, Kero 30.48,19, Vaittinen 30.57,87.

3000 m ej: 1) Aki Nummela 31 HKV 9.16,34, 2) Hannu Granberg LA 9.21,32, 3) Otto Loukkalahti IFRaseb 9.31,22, 4) Sami Maamela AnjalLi 9.32,89, 5) Miika Tenhunen NivalU 9.33,94, 6) Henrik Kymäläinen EspTa 9.38,98, 7) Mikko Hirvonen 19 KuopRe 9.42,87, 8) Maunu Toivari TuUL 9.44,96, 9) Joakim Träskelin 32 VasaIS 9.51,91, 10) Kari Poutiainen 32 LimingNM 10.03,30, 11) Jussi Eskola 19 JKU 10.10,96.

Naiset,

1500 m: 1) Sara Kuivisto PorvU 4.24,70, 2) Maria Murtorinne KuopRe 4.38,37, 3) Sanni Taipalus LehtimJy 4.39,16, 4) Emma Katajalaakso 17 KannUra 4.39,45, 5) Astrid Snäll 17 FoSa 4.40,25, 6) Lycke Karlsson 18 VasaIS 4.44,20 (kuurojen Suomen mestari), 7) Anni Suominen RaisKu 4.44,49, 8) Evita Itkonen 16 PorvU 4.45,56, 9) Hanna Uski 19 TuUL 4.48,21, 10) Pihla Hokkanen SavRi 4.49,19, 11) Amanda Virtanen TuUL 4.49,33 … 14 Aino Sikkinen 16 TP 4.56,56. – B-erä: 1) Veera Mensonen 17 MaaningMa 4.51,12, 2) Päivi Knutar 40 KälvTa 4.56,29, 3) Iiris Moisio 17 KuopRe 4.56,81, 4) Kiia Keinonen 16 TP 4.57,15 … 9) Sirpa Riitamäki 50 VirtainU 5.02,42. – Ikätasoitus: Riitamäki 4.20,90.

2000 m: 1) Anni Penttilä 15 VeikkVe 6.16,68 (15-v. ka-2), 2) Silja Rönkä 15 LA 6.37,41, 3) Isabella Latva 15 RaisKu 6.41,19, 4) Karoliina Iso-Ropo 15 VammSV 6.41,56, 5) Sara Niittyviita 15 LA 6.46,90. – N14 2000 m: 1) Pinja Kotinurmi 14 LA 6.23,60 (14-v. ka-3), 2) Alisa Virtanen 14 JKU 6.37,72, 3) Venla Saari 13 JKU 6.46,72, 4) Veera Hakomäki 14 VähänkVi 6.48,59, 5) Emma Hietaranta 13 LUM 6.57,11 … 11) Carla Jalkanen 12 PorvU 7.14,53. – B-erä: 1) Jessica Hjort 13 PorvU 7.09,01, 2) Nea Niemi 12 PorvU 7.20,20 … 5) Ea Vuori 11 MäntsU 7.34,81. – (3 erässä yhteensä 50 juoksijaa.)

5000 m: 1) Aino Kivenmäki KuortKu 17.18,45, 2) Sofia Muinonen EspTa 18.15,95, 3) Anna Vuorimaa TuUL 18.39,93.

10000 m: 1) Klaara Leponiemi 18 LempKi 36.38,38, 2) Andreina Kero 38 TuUL (GER) 38.18,53, Johanna Kykyri 36 KälvTa keskeytti.

3000 m ej: 1) Emma Hämäläinen ParikkU 11.24,35, 2) Linnea Harala SomEsa 11.36,07, 3) Hilkka Kontro HKV 11.50,88 (debyytti), 4) Satu Kähkönen SiilinjPo 11.56,05, Johanna Ala-Pöntiö KälvTa 12.18,76.

Pituushyppy- ja kolmiloikkakarnevaali:

Miehet,

Pituus: 1) Kristian Pulli KaipVi 789 (2,0 m/s), 2) Roni Ollikainen HKV 784 (-0,7), 3) Henri Väyrynen KajKi 752 (0,5), 4) Arttu Halmela VU 750 (1,6), 5) Tuomas Rouvali KuopRe 737 (-0,7), 6) Joona Kokkola ValtimVa 734 (0,6), 7) Juha Sola NaantLö 725 (0,7), 8) Janne Etelämäki KuortKu 721 (0,7), 9) Juuso Hassi OrivPo 718 (2,0), 10) Konsta Kauppinen OrimJy 706 (1,9), 11) Joni Heikkilä 19 HKV 700 (1,3), 12) Samuli Pitkänen ÄänekU 683 (1,4). – B-Kilpailu: 1) Valtteri Välläri 18 JanJa 715 (1,7), 2) Joli Koivu EsboIF 708 (-0,8), 3) Miika Mäkinen RiihimKi 700 (3,4), 4) Joona Forsgren 18 TuUL 689 (2,1), myös 688/1,2, 5) Julius Toivola 18 JKU 682 (2,9), 6) Otto Ylöstalo SibVa 672 (2,7), 7) Ilkka Alingué 17 JanJa 654 (2,4), myös 653/1,6, 8) Perttu Noponen 32 MiKV 648 (1,4). – Pulli (765/1,0, 771/1,6, 767/-0,6, 770/0,6, x, 789/2,0). Ollikainen (x, 753/1,1, 738/-0,5, x, x, 784/-0,7). Väyrynen (x, 743/1,2, 752/0,5, x, x, 575/-0,8). Halmela (720/1,6, 745/2,2, 750/1,6, 714/-0,5, 718/0,7, 727/-1,9).

3-loikka: 1) Simo Lipsanen LUM 16,04 (1,5 m/s), 2) Ville Mylläri HeinävYU 15,03 (-0,5), 3) Arttu Tyystjärvi ImatrU 14,96 (-0,6), 4) Aleksi Pelto 19 TU-38 14,94 (2,4), myös 14,79/-0,6, 5) Elias Mäkelä HKV 14,64 (-1,1), 6) Daniel Ofosu 19 TuWe 14,50 (3,1), myös 14,08/-0,8, 7) Niko Simola VammSV 14,40 (2,9), myös 14,16 (1,4), 8) Mikko Rummukainen RistiinU 14,32 (1,7), 9) Topias Koukkula KangU 14,20 (-0,6) … 11) Joska Tommola 17 LA 13,59 (-0,6), Tomi Litendahl ViitasVi ilman tulosta. – Lipsanen (15,81/-1,0, x, 15,49/0,9, 15,76/1,7, 15,67/1,0, 16,04/1,5).

Naiset,

Pituus: 1) Kristiina Vuorvirta EspTa 618 (1,5 m/s), 2) Henriikka Parpala KokkVe 599 (0,9), 3) Emmi Mäkinen JKU 595 (-0,5), 4) Anne-Mari Lehtiö KU-58 592 (1,2), 5) Katja Kangas PohjKo 591 (2,2), myös 589/-0,5, 6) Heta Haapala TP 590 (1,2), 7) Ada Koistinen JKU 584 (-1,3), 8) Sara Vorselman HKV 573 (-1,6), 9) Elina Kostiainen VihdVi 571 (-0,9), 10) Merika Sumanen TP 563 (1,9). – B-Kilpailu: 1) Jaana Sieviläinen 34 JoKa 590 (2,3), myös 580/1,2, 2) Suvi Eerikäinen 19 HIFK 578 (-1,0), 3) Taika Koilahti 18 TuWe  574 (-0,7), 4) Roosa Määttälä 19 KokkVe 572 (1,3), 5) Pinja Pikkupeura 19 HIFK 559 (0,9). – Vuorvirta (581/-1,4, x, x, x, 618/1,5, 614/-0,8).

3-loikka: 1) Sanna Nygård VasaIS 13,49 (1,8 m/s), 2) Kira Kytölä EsboIF 12,99 (3,2), myös 12,97/1,1, 3) Elina Torro 30 LUM 12,95 (1,8), 4) Liisa Naskali NokU 12,49 (2,2), myös 12,42/1,7, 5) Anna Pajunen 19 KronÅs 12,11 (2,5), myös 11,82/1,5, 6) Laura Rautiainen SaarijPu 12,09 (2,0), 7) Johanna Hokkanen KangasnKa 12,06 (2,9), myös 11,87/0,9, 8) Tiina Hakanen 31 TP 11,81 (2,5), 9) Tilda Lipasti 18 HIFK 11,80 (1,2). – Nygård (13,34/0,7, 13,36/2,0, 13,49/1,8, x, 12,22/1,7, x). Kytölä (12,51/0,7, x, 12,97/1,1, 12,56/2,6, 12,99/3,2, 12,63/1,1). Torro (12,91/1,3, x, x, 12,95/1,8, x, x).

Raportti:

KAUHAVA 9.7.2016 Kauhavan karnevaalit

(Lämpötila 15-18˚C. Kilpailut keskeytettiin välillä sateen vuoksi.)

Kävelykarnevaali:

Miehet,

10000 m kävely: 1) Timo Viljanen 39 TuWe 48.21,18.

5000 m kävely: 1) Joni Hava 17 KU-58 23.01,16, 2) Jere Niemi 18 KUYU 24.14,37, 3) Aatu Komulainen 16 KUYU 24.16,00, 4) Jaakko Määttänen 17 KUYU 24.41,87.

3000 m kävely: 1) Jerry Jokinen 14 NaantLö 15.23,39.

1000 m kävely: 1) Miika Niemelä 11 LempKi 5.36,69.

600 m kävely: 1) Veikka Porkka 9 KarhKa 3.14,42.

Naiset,

5000 m kävely: 1) Elisa Neuvonen LUM 23.40,62, 2) Tiia Kuikka LUM 24.23,69, 3) Elina Heikkinen 19 OP 26.16,02, 4) Hanna Westerlund 19 JakobstDr 27.36,76, 5) Anniina Kivimäki 17 LapuanVi 27.37,87, 6) Saara Saalo 16 HyvinkSU 28.47,87, 7) Sanna Rajala VihdVi 29.15,38, 8) Jenni Lahtinen 35 IkurinVi 29.49,93.

3000 m kävely: 1) Siina Sahlberg 14 VähänkVi 15.53,47, 2) Laura Kankkunen 14 KUYU 16.43,05.

2000 m kävely: 1) Heta Veikkola 13 LapuanVi 10.51,36 … 3) Emilia Malinen 12 PylkönmYr 11.20,81.

Moniottelukarnevaali:

Miehet,

5-ottelu (200 m, kiekko, pituus, keihäs, 1500 m): 1) Tero Ojala LohtVe 2820 (23,05, 40,41, 633, 57,97, ei osallistunut).

5-ottelu (1,5 kg kiekko, 700 g keihäs): 1) Joni Heikkinen 17 OP 2969 (23,95/2,1, 31,84, 617, 44,44, 4.46,62).

5-ottelu (100 m aj 83,8 cm aidoin, pituus, 600 g keihäs, seiväs, 1000 m): 1) Ville Toivonen 14 ÄhtärU 2484 (15,50/-0,2, 533, 41,55, 280, 3.25,38).

4-ottelu (80 m aj 76,2 cm aidoin, korkeus, 3 kg kuula, 800 m): 1) Aukusti Jaskari 13 SeinäjSU 1749 (10,09/-0,4, 138, 8,58, 2.30,04) … 3) Eero Mäkinen 12 ÄhtärU 1631 (11,14/0,2, 150, 10,17, 2.47,38).

3-ottelu (60 m, pituus, 2,5 kg kuula): 1) Oskari Väistö 11 SeinäjSU 1149 (9,05/0,8, 444, 9,19), 2) Lauri Takala 10 SeinäjSU 1135 (8,98/-1,6, 459, 8,16).

Naiset,

5-ottelu (100 m aj, pituus, kuula, korkeus, 200 m): 1) Sofia Kasari 19 SeinäjSU 2745 (17,60/0,7, 474, 9,89, 147, 28,20.

5-ottelu (76,2 cm aidat, 3 kg kuula): 1) Adeliina Herrala 16 KokemKV 3332 (16,53/-1,1, 522/0,8, 10,90, 165, 27,42/0,8).

5-ottelu (80 m aj 76,2 cm aidoin, korkeus, 400 g keihäs, pituus, 800 m): 1) Eerika Salomäki 15 KUYU 2158 (13,09/0,4, 144, 31,28, 470, 2.31,92), 2) Valentina Lemettinen 15 SeinäjSU 2099 (13,14, 153, 31,54, 478, 2.50,98), 3) Eucabeth Kivikangas 14 AlajAn 2072 (13.13/-0,1, 147, 33,81, 443, 2.41,43).

4-ottelu (60 m aj 76,2 cm aidoin): 1) Aada Mikkilä 13 SeinäjSU 1696 (10,08/0,9, 449, 9,66, 2.43,23).

3-ottelu (60 m, pituus, 2 kg kuula): 1) Ella Mäntylä 10 VähänkVi 984 (9,43, 365, 9,87).

Raportti:

KEITELE 9.7.2016 Kunnon kilpailut

Naiset,

Kiekko: 1) Assi Jämsén 16 JKU 38,90, 2) Taija Tirkkonen 16 KeitKu 38,25.

RUOVESI 9.7.2016 Ruoveden korkeuskarnevaali

Miehet,

Korkeus: 1) Jussi Viita 31 TP 214, 2) Mauri Kaattari HimangU 210.

Naiset,

Korkeus: 1) Laura Rautanen VilppVe 180, 2) Ilona Äyräväinen 19 KarhKa 177, 3) Senni Ronkainen KarhU 177.

Muut tulokset puuttuvat toistaiseksi.

Raportti:

SOMERO 9.7.2016 XXXVIII Someron seiväskarnevaali, Kauko Nyström Seniorin muistokilpailu

Miehet,

Seiväs: 1) Tomas Wecksten KarhU 550 (22-v. ka-8 & 20-v. ka-4), 2) Torben Laidig Saksa (GER) 550, 3) Tommi Holttinen 19 SomEsa 520, 4) Eemeli Salomäki SomEsa 520, 5) Eetu Turakainen 18 TuUL 510, 6) Perttu Korhonen LA 510, 6) Mikael Westö 34 VasaIS 510, 8) Urho Kujanpää 19 TP 510, 9) Thomas Barrineau HIFK 495, 10) Teemu Hyytiä LaitJy 480. Niko Koskinen JanJa ilman tulosta (520) & Ümit Sungur Turkki (TUR) ilman tulosta (480). – Wecksten (510-xo, 530-xo, 550-xo, 560-xxx). Holttinen (510-o, 520-xo, 530-xxx). Salomäki (520-xxo, 540-xxx). Turkainen (480-o, 495-o, 510-o, 520-xxx). Korhonen (510-xo, 530-xxx). Westö (510-xo, 530-xxx). Kujanpää (480-xo, 495-o, 510-xxo, 520-xxx).

Seiväs: 1) Aino Siitonen HKV 415, 2) Saga Andersson 16 EsboIF 415 (ka-8 & 17-v. ka-3 & 16-v. ikäkausiennätys, ent. 410 Elina Lampela 2014), 3) Erica Hjerpe VasaIS 405, 4) Elina Lampela 18 OP 395, 4) Alina Strömberg 17 LarsmoIF 395, 6) Henriikka Könönen 19 KuivasjAu 395, 7) Mesure Tutku Yilmaz 16 Turkki (TUR) 365. Sally Peak Britannia (GBR) ilman tulosta (405). – Siitonen (395-o, 405-o, 415-o, 425-xxx). Andersson (365-o, 380-o, 395-xo, 405-xxo, 415-o, 425-xxx). Hjerpe (380-o, 405-xxo, 415-xxx). Strömberg (365-o, 380-o, 395-o, 405-xxx). Lampela (380-o, 395-o, 405-xxx). Könönen (365-o, 380-o, 395-xo, 405-xxx).

Raportti:

TÄYDENNYKSIÄ:

REISJÄRVI 4.7.2016 Pilkkeen kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Juuso Sillanpää 37 JKU 49,04.

Naiset,

Kuula (3 kg): 1) Mari Kahilainen 17 PihtipTu 13,20.

Keihäs (400 g): 1) Minna Hollanti 15 GamlakarlIF 46,13.

ALAVUS, Töysä 5.7.2016 Ratakävelyn Etelä-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

3000 m kävely: 1) Siina Sahlberg 14 VähänkVi 16.16,2.

POSIO 5.7.2016 Pitäjänmestaruuskilpailut

Naiset,

100 m (3,7 m/s): 1) Sanna Luukkonen PosPy 12,06.

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 16 KuusamEV 53,38.

Keihäs: 1) Milja Lusila AsikkRa 48,27.

RAASEPORI, Karjaa 5.7.2016 Vegamark Junior Games

Miehet,

Kiekko (600 g): 1) Joona Nieminen 11 EspTa 39,08 … 3) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 31,52.

Naiset,

400 m aj: 1) Viola Järvinen 17 TuUL 66,41.

Kuula: 1) Sara Oraheimo IFRaseb 12,85.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 9 LoimJa 8,49.

ORIVESI 7.7.2016 Ponnistuksen sisulisäkilpailut

Pojat,

3-loikka: 1) Manu Kankaanniemi 10 VammSV 10,30.

Keihäs (400 g): 1) Manu Kankaanniemi 10 VammSV 39,50.

OUTOKUMPU 6.-7.7.2016 Moniotteluiden Itä-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

10-ottelu: … 3) Lassi Raunio 33 TP 4279 (11,83/1,9, 596/1,7, 12,48, 180, 58,30, 15,76/2,4, ilman tulosta, ilman tulosta, 45,34, keskeytti).

10-ottelu (5 kg kuula, 91,4 cm aidat, 1,5 kg kiekko, 700 g keihäs): 1) Lauri Savolainen 17 TP 4811 (11,68/1,4, 617/0,6, 10,63, 177, 54,63, 16,05/2,4, ilman tulosta, ilman tulosta, 40,92, keskeytti).

4-ottelu (60 m aj 76,2 cm aidoin, 3 kg kuula, korkeus, 800 m): 1) Niklas Hyvönen 13 PyhäselU 2054 (10,36/2,8, 14,03, 150, 2.37,89).

RUOVESI 7.7.2016 Ruoveden korkeuskarnevaali, nuorten kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Jussi Lepistö 18 OrivPo 190, 2) Eetu Melanen 17 LUM 175, 3) Ville Tuki 15 TammRy 171, 4) Manu Mäenpää 13 LempKi 162.

Naiset

Korkeus: 1) Laura Anttonen 15 ToijVau 168, 2) Jessica Kähärä 15 MiKV 168, 3) Sofia Heikonen 17 VeitsilKV 165.

SAVONLINNA 7.7.2016 Kerimäen Urheilijoiden luokittelukilpailut

Pojat,

Kiekko (600 g): 1) Arttu Härkönen 13 SavRi 44,34.

Edellinen kotimaankatsaus 6.-7.7.