Krista Tervo rikkoi 65 metrin rajan

Karhulan Katajaisten Krista Tervo paransi moukarinheiton ennätystään Inkeroisissa tulokseen 65,12. Tulos kohoaa Suomen kautta aikain naisten tilastossa kahdeksanneksi.

Samalla Tervo ylitti tulosrajan 22-vuotiaiden EM-kilpailuihin, jotka järjestetään Puolassa 13.–16. heinäkuuta. Tervo ei ole vielä täyttänyt 20 vuottakaan ja sijoittuu kahdeksanneksi oman ikäluokkansa vuonna 1997 syntyneiden maailman vuositilastossa.

Naisten moukarinheiton hallitseva Suomen mestari Inga Linna Riihimäen Kiskosta avasi kautensa Tilastopajacupissa Turussa voittotuloksella 62,39. Kelpo tuloksen 61,15 heitti myös Nurmijärven Yleisurheilun Tiina Rinnekari. Heidänkin tämän kesän päätavoitteensa ovat 22-vuotiaiden EM-kilpailut.

 

17-vuotias kiskaisi 77 metriä

Salon Vilppaan Atte Sailola heitti Turussa 700-grammaista keihästä upean uuden ennätyksensä 77,05. Vielä viikko aikaisemmin Seilolan ennätys oli 6,28 metriä tätä vähemmän. Uusi ennätys sijoittuu kolmanneksi 17-vuotiaiden poikien maailman vuositilastossa.

42-vuotias kiekonheiton Suomen ennätysmies Frantz Kruger Vasa Iddrottssällskapista avasi kautensa heittämällä Närpiön Tomaattikisoissa 51,50 ja kuutena viime vuonna Kalevan kisojen kiekonheitossa mitalilla palkittu Joensuun Katajan Katri Hirvonen Kaavissa tuloksella 51,65.

Kokkolan Veikkojen Henriikka Parpala alitti tulosrajan 19-vuotiaiden EM-kilpailuiden 100 metrille heti kesän ensimmäisessä kilpailussaan. Parpalan voittoaika Närpiössä oli 11,94, mutta myötätuulen voimakkuus 3,0 metriä sekunnissa teki tuloksesta tilastokelvottoman.

Toijalan Vauhdin Noora Toivo voitti Turussa naisten 400 metriä ajalla 56,90. Se on hänen nopein aikansa neljään vuoteen. Miesten 400 metrin vuosien 2012 ja 2013 Suomen mestari Christoffer Envall Pedersören Falkenista avasi kautensa päälajissaan voittamalla Närpiössä ajalla 48,39.

Korkeushypyn viime vuoden Kalevan kisojen kolmonen Salon Vilppaan Samuli Eriksson ylitti Eläintarhan kentällä kauden kotimaisen kärkituloksen 208 senttiä. Espoonlahden heittokisoissa työnsi 19-vuotias ja 194-senttinen Vantaan Kenttäurheilijat -58:n Ville Välimaa kuusikiloista kuulaa uuden ennätyksensä 17,98.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 7-9.6.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ALAJÄRVI 7.6.2017 Viiskuntakisat

Pojat,

Seiväs: 1) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 435, 2) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 425, 3) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 295.

Kuula (5 kg): … 2) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 13,27 (moniottelija).

Moukari: 1) Juhana Karjanlahti 17 AlajAn 63,59.

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Sara Killinen 16 LapuanVi 61,93.

ESPOO, Leppävaara 7.6.2017 Nyland-Åbolandin seuracup

Pojat,

100 m (4,5 m/s): 1) Rasmus Martin 14 SibVa 11,6.

Tytöt,

60 m (ilman tuulimittaria): 1) Gisela Bergström 13 BorgåAk 8,0.

100 m (3,9 m/s): 1) Ida Henricson 14 BorgåAk 12,5.

200 m (3,5 m/s): 1) Elin Mickos 17 SibVa 25,6, 2) Filippa Tallqvist 16 BorgåAk 25,9.

Seiväs: 1) Silja Andersson 14 EsboIF 330 … 3) Lumi Kenttä 11 IFRaseb 230.

Oheislaji:

Naiset,

3-loikka: 1) Kira Kytölä EsboIF 12,57 (3,8 m/s), myös 12,34 (ilman tuulimittaria).

4x100 m: 1) BorgåAk 52,4.

HELSINKI, Eläintarha 7.6.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVil 208 (kkk) … 4) Matti Nieminen 65 HKV 159 (65-v. SE, ent. 158 Asko Pesonen 2012). – Eriksson (190-o, 195-o, 200-o, 204-xo, 208-o, 210-xxx). – Ikätasoitus: Nieminen 221.

Kiekko (1 kg): … 2) Into Turvanen 77 HKV 37,18. – Ikätasoitus: 56,42.

Naiset,

Korkeus: … 3) Seija Sario 77 PomppU 100. – Ikätasoitus: Sario 177.

HYVINKÄÄ 7.6.2017 Hyvinkään seiväscup

Miehet,

Seiväs: 1) Tuomas Outinen LUM 470 … Niko Koskinen JanJa ilman tulosta (500).

Naiset,

Seiväs: 1) Jatta Salmela VasaIS 380, 2) Maria Kytölä HyvinkSU 370, 3) Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 340.

LAPPEENRANTA 7.6.2017 Urheilu-Miesten viikkokisat

Miehet,

60 m (-0,9 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 776, 2) Kasperi Vehmaa 12 KUM 8,25.

100 m (-0,8 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 12,29, 2) Kasperi Vehmaa 12 KUM 13,07.

Pituus: 1) Konsta Rutonen 13 LUM 530 (-0,9 m/s), 2) Kasperi Vehmaa 12 KUM 500 (0,5).

Pituus (ponnistusvyöhyke): 1) Aleksi Hilska 11 LUM 492.

Naiset,

Kuula: 1) Salli Kirvesmies LUM 12,00.

NOKIA 7.6.2017 Nokian Urheilijoiden Kesäkuun kisat

Miehet,

400 m: 1) Juho Seppänen JKU 50,09, 2) Lauri Hassi OrivPo 50,17, 3) Kalle Raitala KosKa 50,23.

Kiekko: 1) Olli Takala LA 53,96 (EA:n 22-v. EM-raja, SUL:n EM-raja on 55,50), 2) Olli-Pekka Korhonen KaavKa 52,32, 3) Ville Kivioja NokU 51,95, 4) Topi Laitila TeuvRi 49,12, 5) Olli Kivioja NokU 47,13, 6) Kalle Kivioja NokU 45,32. – Takala (52,26, 53,96, 50,82, 51,77, 50,76, 51,73).

Naiset,

3-loikka: 1) Liisa Naskali NokU 12,01 (1,0 m/s), 2) Laura Rautiainen 19 SaarijPu 11,91 (2,4), myös 11,83 (1,2).

Kuula: 1) Sonja Krapi LoimJa 11,99.

Kiekko: 1) Netta-Nana Mäkkylä KankaanpSL 41,70.

NÄRPIÖ 7.6.2017 Tomaattikisat

Miehet,

100 m (1,3 m/s): 1) Mathias Launonen 19 NärpKr 11,07, 2) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 11,19.

400 m: 1) Christoffer Envall PedersFa 48,39.

Seiväs: 1) Jesse Salmi 19 VasaIS 480, 2) Jere Keskinen 18 VaasTo 460.

Kiekko: 1) Frantz Kruger 42 VasaIS 51,50. – Ikätasoitus: 58,85.

Naiset,

100 m (3,0 m/s): 1) Henriikka Parpala 19 KokkVe 11,94 (19-v. EM-raja, mutta myötätuuleen).

400 m: 1) Wilma Lassfolk 18 NärpKr 58,28.

Seiväs: 1) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 360, 2) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 335, 3) Maria Östman 17 VasaIS 335, 4) Linnea Marttala SeinäjSU 335.

Kiekko: 1) Hanna Rintamäki Korsh5 41,36.

TAMPERE 7.6.2017 Vehmaisten urheilukentän vihkiäiskilpailut

Miehet,

Keihäs: 1) Mohamad Mohd Kaida Qatar (QAT) 67,93.

Naiset,

1000 m: 1) Inka Peltola 10 VehmaistU 3.25,76.

Keihäs: 1) Sanne Erkkola TuUL 46,38, 2) Heli Liimatta JoKa 46,28.

TURKU 7.6.2017 Tilastopajacup

Miehet,

100 m (-1,7 m/s): 1) Eerikki Pekkola TKT 10,96, 2) Eljas Aalto SibVa 11,06 … 4) Lauri Kirkkola TuUL 11,29 (come-back, ed. kilp. 6.2.2016, enn. 10,63 -13), 18) Tuure Hollo LUU 11,91 (moniottelija, C-erän 3:s, 1,3 m/s).

400 m: 1) Markus Teijula 19 NaantLö 48,44, 2) Juho Vanhala HarjavJy 49,08, 3) Tuomas Lehtonen 19 LiePa 49,22, 4) Filiph Johansson GamlakarlIF 49,33, 5) Eljas Aalto SibVa 49,36, 6) Elias Tuominen 17 NaantLö 50,40, 7) Martin Kidron 19 EspTa 50,57 … 9) Christian Vänttinen 18 NaantLö 51,10, 10) Kalle Kompuinen 18 SäkylU 51,14. – (Kidron, Vänttinen ja Kompuinen juoksivat B-erässä.)

1500 m: 1) Isaac Kipkemboi TuUL (KEN) 4.00,21, 2) Roope Hyvärinen 18 RaumU 4.02,90, 3) Matti Rauma 25 TuUL 4.03,80, 4) Niklas Lainto 18 TuUL 4.04,59, 5) Joonas Lehtinen TuUL 4.06,37 … 7) Julius Mäkinen 16 TP 4.09,75, 8) Niklas Wihlman 32 TuUL 4.11,96 (10000 m SM-6 2016).

110 m aj (-2,0 m/s): 1) Valtteri Kalliokulju LiePa 14,89.

Korkeus: 1) Julius Kuusela 19 LUU 200, 2) Ville Waher TuUL 190.

Seiväs: 1) Tuure Hollo LUU 420.

3-loikka: 1) Matti Mäkitalo PaimU 15,07 (0,3 m/s), 2) Iikka Alingué 18 JanJa 14,74 (0,0), 3) Oskar Niva EspTa 14,69 (1,0), 4) Tommi Huoponen EspTa 14,25 (0,6), 5) Daniel Ofosu TuWe 14,14 (0,3), 6) Aleksi Pelto TU-38 13,93 (2,5), myös 13,90 (-1,5), 7) Kaius Huoponen EspTa 13,90 (-2,3), Veikko Nugraha EspTa ilman tulosta (iSM-3 2017).

Kuula: 1) Mika Lönnblad 40 TuUL 16,81, 2) Nico Oksanen LoimVo 16,37, Mikko Toiviainen LoimJa ilman tulosta. – Ikätasoitus: Lonnblad 18,72.

Keihäs: 1) Joonas Oksanen TP 67,05, 2) Tuomo Kaurila VantSa 66,76.

Keihäs (700 g): 1) Atte Sailola 17 SalVil 77,05. – Sailola (71,46, 68,21, 75,11, 77,05).

M11 60 m: 1) Eero Honkanen TuUL 8,63, 2) Matias Auremaa TuUL 8,77, 3) Alvar Itämeri TuUL 9,09, 4) Eemil Aaltonen TuUL 9,18, 5) Luukas Lehtinen LapSa 9,26, 6) Julius Antola TuUL 9,30, 7) Otso Juvonen TuUL 9,46, 8) Niklas Tamminen TuUL 9,48, 9) Leevi Sirkkilä TuUL 9,63, 10) Lenni Majasuo TuUL 9,69, 11) Riku Naula TuUL 9,96, 12) Nikolas Lindén LoimLe 10,17, 13) Niilo Keskinen TuUL 10,18, 14) Ville Liimatainen TuUL 10,26, 15) Richard Lindqvist TuUL 10,32, 16) Jesse Poussa TuUL 10,33, 17) Niklas Ojanen TuUL 10,77, 18) Elias Levokari TuUL 10,79, 19) Onni Tuominen TuUL 10,81, 20) Matias Nyman TuUL 11,30, 21) Arttu Carne TuUL 11,46

1. erä (0,0): 1) Nikolas Lindén LoimLe 10,17, 2) Niilo Keskinen TuUL 10,18, 3) Ville Liimatainen TuUL 10,26, 4) Niklas Ojanen TuUL 10,77, 5) Elias Levokari TuUL 10,79, 6) Onni Tuominen TuUL 10,81, 7) Arttu Carne TuUL 11,46

erä 2 (0,6): 1) Niklas Tamminen TuUL 9,48, 2) Leevi Sirkkilä TuUL 9,63, 3) Lenni Majasuo TuUL 9,69, 4) Riku Naula TuUL 9,96, 5) Richard Lindqvist TuUL 10,32, 6) Jesse Poussa TuUL 10,33, 7) Matias Nyman TuUL 11,30

erä 3 (2,2): 1) Eero Honkanen TuUL 8,63, 2) Matias Auremaa TuUL 8,77, 3) Alvar Itämeri TuUL 9,09, 4) Eemil Aaltonen TuUL 9,18, 5) Luukas Lehtinen LapSa 9,26, 6) Julius Antola TuUL 9,30, 7) Otso Juvonen TuUL 9,46.

M11 1000 m: 1) Edwin Itämeri TuUL 3.27,78, 2) Roope Uusikartano NaantLö 3.40,53, 3) Melvin Sandberg ÅIFK 3.45,33, 4) Onni Kuusela RaisKu 3.47,86, 5) Elias Levokari TuUL 4.04,82, 6) Patrik Viikisalo PorinYU 4.05,53, 7) Arttu Carne TuUL 4.24,36.

M11 Pituus: 1) Eero Honkanen TuUL 4,70, 2) Matias Auremaa TuUL 4,22, 3) Eemil Aaltonen TuUL 4,11, 4) Alvar Itämeri TuUL 3,87, 5) Julius Antola TuUL 3,86, 6) Niklas Tamminen TuUL 3,77, 7) Otso Juvonen TuUL 3,68, 8) Eerik Lehtinen LauttakLu 3,48, 9) Patrik Viikisalo PorinYU 3,33, 10) Nikolas Lindén LoimLe 3,29, 11) Jesse Poussa TuUL 3,15, 12) Ville Liimatainen TuUL 3,10, 13) Onni Tuominen TuUL 2,96, 14) Arttu Carne TuUL 2,95, 15) Elias Levokari TuUL 2,93, 16) Matias Nyman TuUL 2,73.

Keihäs (400 g): 1) Henrik Lehtinen 13 LauttakLu 52,49.

Naiset,

60 m (-2,1 m/s): 1) Silja Koukonen 13 MietMP 8,29.

100 m (0,4 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 12,02, 2) Jenna Jokela HIFK 12,12, 3) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 12,30, 4) Annika Mäenpää NoormNo 12,42, 5) Iida Kalliomäki 19 EsboIF 12,44, 6) Emma Hyvärinen TuUL 12,50. - B-erä (2,0): 1) Laura Kolehmainen 34 HKV 12,50 … 4) Martta Rautala VU 12,81 (moniottelija). – N15 100 m (0,0): … 3) Silja Koukonen 13 RaisKu 12,95.

400 m: 1) Noora Toivo ToijVau 56,90, 2) Emma Hyvärinen TuUL 57,59, 3) Viola Järvinen 18 TuUL 57,69, 4) Laura Kolehmainen 34 HKV 59,21, 5) Marika Aarnio 18 TuWe 59,58.

1500 m: 1) Amanda Virtanen TuUL 4.49,69, 2) Sini Tirri 16 ToijVau 4.50,72, 3) Anna Hyvärinen 19 TuUL 4.52,54, 4) Andreina Kero 39 TuUL (GER) 4.56,21 (4.21,84 -96).

100 m aj (-2,8 m/s): 1) Iiris Peterzéns 19 EspTa 15,38, 2) Elina Kakko PerttPe 15,50 … 4) Jessi Landström TP 16,13 (14.16 -15).

300 m aj: 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 46,31, 2) Iida Verainen 14 NouSu 46,77.

Korkeus: 1) Vanessa Varjolampi TuUL 160 (183 -15).

Pituus: 1) Elina Kakko PerttPe 567 (1,0 m/s), 2) Ida Otstavel PargIF 548 (0,5) … 4) Martta Rautala VU 534 (0,0).

Kiekko: 1) Pauliina Aalto 37 RaisKu 46,72, 2) Elina Mattila TuUL 46,63. – Ikätasoitus: Aalto 49,84.

Moukari: 1) Inga Linna RiihimKi 62,39 (22-v. EA:n EM-raja, SUL:n EM-raja on 63,00), 2) Tiina Rinnekari NurmijYU 61,15 (22-v. EA:n EM-raja, SUL:n EM-raja on 63,00), 3) Johanna Witka 19 SomEsa 56,28, 4) Silja Kosonen 15 SomEsa 49,32. – Linna (57,24, 62,34, x, 62,39, x, 61,83). Rinnekari (61,15, 60,56, x, 59,80, 59,40, 60,78).

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 54,88, 2) Marika Virtanen 14 SomEsa 52,76.

ESPOO 8.6.2017 Espoonlahden heittokisat

Miehet,

Kuula: … Tomas Söderlund IFRaseb ilman tulosta.

Kuula (6 kg): 1) Ville Välimaa 19 KU-58 17,98 (EA:n 19-v. EM-raja, SUL:n EM-raja on 18,30). – Välimaa (17,21, 17,98, 17,72, x, 17,41, 17,85).

Kiekko: 1) Mikko Halvari 34 JanJa 50,36, 2) Ville Tanskanen HeTa 46,80.

Naiset,

Kuula: 1) Susanna Törrönen 19 EsboIF 13,02. – N19 Kuula: 1) Törrönen 12,96.

Kuula (3 kg): 1) Siv Karlström 61 HIFK 9,65. – Ikätasoitus: 14,80.

JOENSUU 8.6.2017 Pyhäselän kesäkuun kisat

Pojat,

Keihäs (400 g): 1) Topi Parviainen 11 TuupovU 44,68.

KAAVI 8.6.2017 Kaiun kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Juuso Sillanpää 38 JKU 49,95.

Naiset,

Kiekko: 1) Katri Hirvonen JoKa 51,65.

KAUHAVA, Yllihärmä 8.6.2017 Junkkareiden mestaruuskilpailut

Miehet,

Pituus: 1) Ville Hakomäki YlihJu 682 (0,0 m/s).

Naiset,

Kuula: 1) Emilia Kangas 16 SeinäjSU 11,94.

Kuula (3 kg): 1) Emilia Kangas 16 SeinäjSU 13,92, 2) Annukka Saalismaa 15 OP 13,76.

KOUVOLA, Inkeroinen 8.6.2017 Kymenlaakson lajipäivä

Naiset,

Kuula: 1) Riikka Purho KouvU 11,95.

Moukari: 1) Krista Tervo KarhKa 65,12 (ka-8 & 22-v. ka-5 & 22-v. EM-raja & 20-v. ka-3), 2) Mette Snellman KarhKa 56,98. – Tervo (64,60,  x, 61,33, 65,12, x, x).

LEMPÄÄLÄ 8.6.2017 Viikkokisat

Tytöt,

Seiväs: … 3) Iina Niemelä 10 LempKi 210.

MIKKELI 8.6.2017 Ristiinan Urheilijoiden seurakisat

Miehet,

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 57,65.

Naiset,

Moukari: 1) Emilia Olkkonen 19 RistiinU 58,59.

Moukari (3 kg): 1) Inka Hasanen 17 HirvensU 51,25.

ORIVESI 8.6.2017 Ponnistuksen kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Jussi Lepistö 19 OrivPo 195.

Moukari (6 kg): 1) Oskari Eskola 19 SäkylU 59,17.

LAHTI 9.6.2017 Eliittikisat 1/5

Raportti ja parhaat tulokset:

 

Edellinen kotimaankatsaus 5.-6.6.