Killinen, Narvi ja Kivimäki ylivoimaisia KLL:n mestaruuskisoissa

Sara Killinen, Teemu Narvi ja Anniina Kivimäki lisäsivät kuluvan kilpailukauden meriittiensä listaan Koululiikuntaliiton mestaruuden Hämeenlinnassa.

Killinen voitti KLL:n kisojen avauspäivänä 19-vuotiaiden moukarinheiton tuloksella 59,75, Kivimäki oli täysin suvereeni saman ikäluokan 3000 metrin kävelyssä ajalla 14.16,30, ja Narvi vei 19-vuotiaiden poikien keihäänheiton vaivatta tuloksella 67,82.

Killinen, 17, on tällä kaudella heittänyt neljän kilon moukaria 63,53. Hämeenlinnassa koleassa ja osin sateisessa kelissä hän hätyytteli 60 metrin rajaa viimeisellä heitolla, joka oli kilpailun pisin.

- Ei tuota oikein hyväksi kisaksi voi sanoa. Sellainen peruskisa. Kolmannen kierroksen jälkeen alkoi vielä sataa vettä, Killinen sanoi.

Killinen on tällä kaudella heittänyt 17-vuotiaiden EM-kisoista hopeaa ja tehnyt 3-kilon moukarilla komean ennätyksen 69,52. Kotimaan moukarikisat on tältä kesältä heitetty, mutta kausi jatkuu nuorten kesäolympialaisissa Buenos Airesissa Argentiinassa lokakuussa.

- Tuntuu, että neljän kilon moukarilla saavutin sen mihin pystyin. Kolmekiloisella tuo 70 metriä jäi vähän kummittelemaan, mutta en aio ottaa siitä Buenos Airesissa mitään paineita, Killinen tuumi.

Toiseksi naisten moukarikilpailussa heitti Silja Kosonen, jonka paras heitto kantoi 54,32.

Peltola kuorrutti voiton ennätyksellä

Narvin mestaruus 19-vuotiaiden keihäskilpailussa ei ollut Hämeenlinnassa uhattuna, vaikka toiseksi sijoittunut Toholammin Eetu Peltokangas, 17, heitti miesten keihään ennätyksensä 64,65. Aiempi oli viikkoa aiemmin syntynyt 61,03.

Naisten 19-vuotiaiden keihäskilpailun voitti 17-vuotias Venla Peltola, joka heitti naisten keihäällä ennätyksekseen 46,65.

Miesten 19-vuotiaiden 100 metriä voitti hyppääjänä menestynyt Jimi Nukala ennätyksellään 11,17. Aika syntyi koleassa säässä ja tuntuvaan vastatuuleen (-1,7 m/s).

Hämeenlinna:

Koululiikuntaliiton (KLL) yleisurheilumestaruuskisojen 1/2 kilpailupäivä:

Loppukilpailut:

Miehet:

19-v:

100 m (-1,6 m/s): 1) Jimi Nukala Vaasan lyseon lukio 11,17, 2) Eino Vuori Hämeenlinnan lyseon lukio, 3) Teemu Tuomela Alajärven lukio 11,34.

Seiväs: 1) Iiro Suutarinen Ähtärin lukio 458, 2) Veeti Vesalainen Heinolan lukio 448.

Kolmiloikka: 1) Sami Laakkonen Munkkiniemen yhteiskoulu, Helsinki 13,34.

800 m: 1) Aleksi Kivelä Lempäälän lukio, Lempäälä 1.57,47, 2) Atte Nevala Mäkelänrinteen lukio, Helsinki 1.57,79.

Moukari: 1) Santtu Kotamäki Lopen lukio 55,22, 2) Oskari Kaarila Nurmijärven yhteiskoulun lukio 53,51.

Keihäs: 1) Teemu Narvi Kuortaneen urheilulukio 67,82, 2) Eetu Peltokangas Toholammin lukio 64,65, 3) Juhani Hauta-Aho Kuortaneen urheilulukio 64,33.

15-v:

100 m (-1,7 m/s): 1) Lassi Hakonen Putaanvirran koulu, Pihtipudas 11,66, 2) Aukusti Jaskari Nurmon yläaste, Seinäjoki 12,08.

800 m: 1) Juho Seppälä 2.13,83 Seinäjoen lyseo, 2) Otto Lintula Sakarinmäen peruskoulu, Helsinki 2.14,06.

Korkeus: 1) Jere Nyström Elimäen yhtenäiskoulu, Kouvola 180, 2) Jani Simoinen  Halsuan yhtenäiskoulu 170

Moukari: 1) Max Lampinen Riihimäen koulu, Mäntsälä 63,66, 2) Arttu Härkönen Talvisalon koulu, Savonlinna 62,61, 3) Jaakko Tenhunen Lappajärven yhteiskoulu 57,89.

4 x 100 m: 1) Tammelan koulukeskus 1.02,58. 

Naiset:

19-v:

100 m (-0,8 m/s): 1) Neea Flyktman Jämsän lukio 12,89, 2) Rebecca Åkerholm Jakobstads gymnasium 13,00.

800 m: 1) Riina Heikkonen Kimpisen lukio, Lappeenranta 2.19,51, 2) Venla Marjanen Jämsän lukio 2.19,99.

Kolmiloikka: 1) Maria Peura Tervolan lukio, Tervola 11,34.

Moukari: 1) Sara Killinen Kuortaneen urheilulukio 59,75, 2) Silja Kosonen Raision lukio 54,32.

Keihäs: 1) Venla Peltola Kimpisen lukio, Lappeenranta 46,65, 2) Sofia Pölkky  Kuortaneen urheilulukio 43,98.

3000 m kävely: 1) Anniina Kivimäki Lapuan lukio 14.16,30.

15-v:

100 m (-1,2 m/s): 1) Maria Jääskä Lucina Hagmanin koulu, Kokkola 13,09, 2) Tessa Moisio Jämsänjoen yhtenäiskoulu, Jämsä 13,18.

800 m: 1) Maisa-Kaisla Tuomola Kuhalan koulu, Forssa 2.22,82, 2) Elma Hannikainen Herttoniemen yhteiskoulu, Helsinki 2.23,16, 3) Nella Varjas Espoonlahden koulu, Espoo  2.23,43. 

Pituus: 1) Saga Vanninen Sammon koulu, Tampere 545, 2) Piia Kalliomäki Koulunmäen yhtenäiskoulu, Äänekoski 518.

Moukari: 1) Marika Virtanen Topeliuksen koulu, Turku 57,51, 2) Aino-Kaisa Sihvonen Virtain yläkoulu 51,71

3000 m kävely: 1) Heta Veikkola Lapuan yläkoulu 15.38,39, 2) Cindy Ahonen Kontiolahden yläaste 15.40,26, 3) Iida Sallinen Pyhäselän koulu, Joensuu 15.54,25.

4 x 100 m: 1) Tuusula, Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 51,4, 2) Kokkola 1 53,0, Kaustisen Pohjan-Veikot, 3) Riihimäki 53,1, Riihimäen Kisko.

Kaikki tulokset

Yleisurheilutuloksia/Espoo

Espoo:

Rantamaraton:

Miehet, maraton: 1) Ole Antti Halonen 2.35.29, 2) Akseli Koskela 2.38.18.

Puolimaraton: 1) Kalle Mäenpää 1.17.07.      

Naiset, maraton: 1) Annamari Vänskä 3.30.54, 2) Jessika Lahti 3.31.10.      

Puolimaraton: 1) Betsy Enkovaara 1.31.09