Kesän kilpailuruuhka alkoi – Uusia lahjakkuuksia nousemassa

(Kotimaankatsaus 26.-28.5.) Toukokuun viimeisenä viikonloppuna kilpailuita oli kaikkialla Suomessa. Moniotteluiden avoimissa Länsi-Suomen mestaruuskilpailuissa Laitilassa miesten ja naisten parhaat pisteet ottelivat Keski-Uudenmaan Yleisurheilun Ville-Veikko Hanninen ja Porvoon Akilleen Amanda Liljendal.

19-vuotias Liljendal kohensi omaa seitsenottelun ennätystään 172 pistettä tulokseen 4898. Porvoon Akilleen käsipallojoukkueen parhaisiin maalintekijöihin kuuluva Liljendal on fyysisesti erittäin lahjakas urheilija, joka yleisurheilun lajitekniikkojaan hiomalla saattaa nousta aina kansainväliselle tasolle saakka.

Karhulan Urheilijoiden 17-vuotias Janette Hanski kokosi matalammin aidoin ja kevyemmällä kuulalla pisteet 5041. Kolmikiloinen kuula lensi hänen kädestään peräti 15,27. Tyttöjen SM-kilpailuissa Hanski on voittanut mitaleja ainutlaatuisessa lajiyhdistelmässä 800 ja 2000 metrin juoksuissa, kuulantyönnössä ja viisiottelussa.

 

Roope Auvinen on varmassa yli 70 metrin kunnossa

Vehmaan heittokisoissa linkosi Sjundeå IF:n 19-vuotias Roope Auvinen jo kolmannessa kilpailussa tänä vuonna kuusikiloista moukaria yli 70 metriä ja ylitti tulosrajan 19-vuotiaiden EM-kilpailuihin Italiaan. Someron Esan vasta 14-vuotias Silja Kosonen heitti tyttöjen kolmikiloista moukaria komean ennätyksensä 58,48.

Olympiavoittaja Juha Tiaisen muistokilpailuissa Uukuniemellä rikkoi Pyhäselän Urheilijoiden Markus Kokkonen 22-vuotiaiden EM-rajan moukarinheitossa tuloksella 68,88. Ristiinan Urheilijoiden Emilia Olkkonen ja Varpaisjärven Vireen Kiira Väänänen moukaroivat yli 19-vuotiaiden EM-rajan.

Samoissa kilpailuissa Uukuniemellä heitti Emilia Olkkonen naisten 9,08-kiloista heittopainoa 19,28. Tulos on Suomen kautta aikain kolmanneksi paras naisten sarjassa. Tässä irlantilaisten ja skotlantilaisten kansallislajissa pidemmälle ovat heittäneet vain Sini Latvala vuonna 2004 ja Suvi Koskinen viime vuonna.

Avoimissa Työväen Urheiluliiton mestaruuskilpailuissa Leppävaaran stadionilla paransi Länsi-Uudenmaan Urheilijoiden 20-vuotias kiekonheittäjä Oskari Perälampi kahdesti ennätystään tuloksin 56,09 ja 56,61. Uusi ennätys ylittää tulosrajan Puolassa järjestettäviin 22-vuotiaiden EM-kilpailuihin yli kolmella metrillä.

Kiekonheiton tulosrajan 22-vuotiaiden EM-kilpailuihin rikkoi myös Laitilan Jyskeen 20-vuotias Krista Uusi-Kinnala, joka Forssassa heitti naisten kiekkoa 50,57. Se on hänen uransa toiseksi pisin kiekkokaari.

 

Eemil Helander ylitti esteet kautta aikain kolmanneksi

Ari Nummelan valmennuksessa harjoitteleva Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Eemil Helander voitti Joensuussa 2000 metrin estejuoksun omana 16-vuotispäivänään ajalla 6.04,48. Samanikäisenä ovat Helanderia nopeammin juosseet vain Kaj Backas vuonna 1975 ja Tommi Liljedahl vuonna 1985.

Viime kesänä Kalevan kisojen seitsenottelussa hopeamitalilla palkittu Joensuun Katajan Hertta Heikkinen avasi kautensa voittamalla kotikentällään kolme lajia ja ylsi kaikissa aivan ennätyksensä tuntumaan. 100 metrin juoksun ja kuulantyönnön molempien voittotulos oli 12,31. Pituutta hän hyppäsi 565 senttiä.

Naantalin Löylyn 17-vuotias Elias Tuominen juoksi Liedossa 600 metriä 1.22,51 ja Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Maria Valtanen naisten kärkiaikaan 1.33,66. Viime vuoden Kalevan kisojen kuutonen Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikoista avasi keihäskautensa Saarenkylässä heittäen 76,84.

Neljän suurseuran ottelussa Eläintarhan kentällä tehtiin hyviä tuloksia viestinjuoksuissa. Jyväskylän Kenttäurheilijoiden 17-vuotiaat pojat juoksivat 4x100 metrin aitajuoksuviestin 53,61. Helsingin Kisa-Veikkojen kymmenen vuotta vanha tämän ikäluokan Suomen ennätys on vain 0,93 sekuntia nopeampi.

Kultainen keihäs Myyrmäessä oli naisten sarjassa kansallisesti erinomainen kilpailu. Vielä kahdeksanneksi sijoittunut Turun Urheiluliiton Jatta-Mari Jääskeläinen heitti 51,07. Se on suomalaisvoimin heitettynä historian paras kahdeksanneksi sijoittuneen keihäänheittäjättären tulos.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 26.-28.5.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ESPOO, Leppävaara 27.5.2017 Avoimet Työväen Urheiluliiton mestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (-2,9 m/s): 1) Eljas Aalto SibVa 11,23.

400 m: 1) Julius Uutela HKV 49,67.

Korkeus: 1) Samuli Eriksson SalVil 200.

Kiekko: 1) Oskari Perälampi LUU 56,61 (22-v. EM-raja), 2) Ville Tanskanen HeTa 48,12. – Perälampi (55,33, 53,24, 56,09, 55,23, 56,61, x).

Naiset,

400 m aj: 1) Kristiina Halonen LUM 62,88 (kkk).

HELSINKI, Eläintarha 27.5.2017 Seuraottelu HIFK – EspTa – JKU – SeinäjSU

Raportti ja parhaat tulokset:

LIETO 27.5.2017 Säästöpankkikilpailut

Miehet,

150 m: 1) Kalle Stylman 17 LiePa 17,25.

600 m: 1) Elias Tuominen 17 NaantLö 1.22,51, 2) Tuomas Lehtonen 19 LiePa 1.24,84.

Kiekko (750 g): 1) Tuukka Juntunen 13 SalVil 50,05 (ent. ennätys 44,75).

Naiset,

600 m: 1) Maria Valtanen JKU 1.33,66 (kkk).

Kiekko (600 g): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 26,71.

LIMINKA 27.5.2017 Laidunkauden avaus

Miehet,

3000 m: 1) Markku Nikkanen 37 LimingNM 8.39,5, 2) Samuli Hussa LimingNM 8.48,5.

Naiset,

Keihäs: 1) Milla Koski-Vähälä 18 LimingNM 47,16, 2) Merja Perätalo YlikiimNM 46,37.

LOHJA 27.5.2017 Veteraanien heittokilpailut

Miehet,

Paino (11,34 kg): 1) Pekka Sinisaari 55 LohjU 18,20. – Ikätasoitus: 20,43.

Paino (9,08 kg): 1) Karri Westerlund 60 VSVU 18,97. – Ikätasoitus: 19,77.

Paino (7,26 kg): 1) Seppo Hjelm 70 LohjLo 18,84. – Ikätasoitus: 21,49.

Paino (5,44 kg): 1) Paavo Eriksson 85 LohjLo 14,05. – Ikätasoitus: 20,31.

Kiekko (1 kg): … 2) Seppo Hjelm 70 LohjLo 40,78. – Ikätasoitus: 52,12.

PARIKKALA, Uukuniemi 27.5.2017 Juha Tiaisen muistokilpailut

Miehet,

Kuula (5 kg): 1) Ville Halonen 17 PyhäselU 16,59.

Moukari: 1) Markus Kokkonen PyhäselU 68,88 (22-v. EM-raja), 2) Arttu Väänänen VarpaisjVi 57,53. – Kokkonen (68,88, x, x, x, x, 65,09).

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 56,83.

Naiset,

Paino (9,08 kg): 1) Emilia Olkkonen 19 RistiinU 19,28 (kkk & ka-3 & 22-v. ka-2). – Olkkonen (17,69, 1773, x, x, x, 19,28).

Moukari: 1) Emilia Olkkonen 19 RistiinU 60,30 (19-v. EM-raja), 2) Kiira Väänänen 18 VarpaisjVi 58,25 (19-v. EM-raja). – Olkkonen (58,86, 58,70, 57,59, 58,86, 60,30, 57,80). Väänänen (x, 56,23, 54,50, 54,12, 56,71, 58,25).

RIIHIMÄKI 27.5.2017 Viestinjuoksun Uudenmaan junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

4x60 m aj (50 cm): 1) KUYU 41,46 (Ida Cardona, Nora Koskela-Koivisto, Sara Veijalainen, Liina Tervo), 2) RiihimKi 43,56 (Vanessa Lindberg, Ella Ilo, Elisa Alastalo, Emmi Hietanen).

ROVANIEMI, Saarenkylä 27.5.2017 Hiirenkorvakisat

Miehet,

Keihäs: 1) Jani Kiiskilä VeitsilKV 76,84 (76,84, x, 75,12, 75,56, x, x).

Naiset,

Keihäs: 1) Milja Lusila 30 AsikkRa 46,01.

VAASA 27.5.2017 Vaasa-kisat

Naiset,

100 m (-1,8 m/s): 1) Iida Kalliomäki 19 EsboIF 12,67 (12,06 -13, ed. 100 m kilpailu 22.8.2014).

1000 m: 1) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 3.06,05.

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 14 ViitasVi 46,44.

VANTAA, Myyrmäki 27.5.2017 Kultainen keihäs

Raportti I ja parhaat tulokset:

Raportti II:

Raportti III:

ESPOO, Leppävaara 28.5.2017 Tapioiden kansalliset kilpailut

Raportti ja parhaat tulokset:

FORSSA 28.5.2017 Salaman kiekkokisat

Miehet,

Kiekko: 1) Ville Kivioja NokU 52,16, 2) Sami Aartolahti LA 51,04, 3) Topi Laitila 32 TeuvRi 48,89, 4) Veikko Laitinen KeurKi 48,50, 5) Ville Tanskanen HeTa 47,89, 6) Olli Kivioja NokU 47,81, 7) Juuso Sillanpää 38 JKU 47,11.

Naiset,

Kiekko: 1) Krista Uusi-Kinnala LaitJy 50,57 (22-v. EM-raja), 2) Pinja Karhunen 19 HämTa 43,99. – Uusi-Kinnala (x, 41,91, 50,57, 44,86, 49,33, 48,81).

HELSINKI, Eläintarha 28.5.2016 Kisa-Veikkojen junnukilpailut

Pojat,

300 m aj: 1) Atte Timgren 15 HKV 41,57 … 3) Abdirahiim Salah 14 HIFK 42,94.

Korkeus: 1) Tumi Siranko 11 VantSa 145.

Keihäs (600 g): 1) Saku Laine 15 TP 59,92.

Tytöt,

100 m (-2,1 m/s): 1) Inka Pöyry 13 HIFK 13,19.

800 m: 1) Venla Virrantuomi 11 HKV 2.34,02.

60 m aj (7x76,2 cm, -0,3 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SibVa 9,49, 2) Viveka Loukola 13 RaisKu 9,57.

300 m aj: 1) Linda Leveelahti 14 HKV 45,73.

Pituus: 1) Gisela Bergström 13 BorgåAk 518 (0,5 m/s).

Keihäs (400 g): 1) Vivian Suominen 14 HIFK 43,10.

HÄMEENKYRÖ, Kyröskoski 28.5.2017 XLV Kyröskosken kuulakarnevaali

Miehet,

Kuula: 1) Arttu Kangas KankaanpSL 19,29, 2) Arttu Korkeasalo 17 LielKi 16,35, 3) Ville Välimaa 19 KU-58 15,80. – Kangas (18,95, x, 19,29, x, x, x). Korkeasalo (x, x, 16,26, x, 16,35, x).

Kuula (6 kg): 1) Ville Välimaa 19 KU-58 17,70.

Kuula (5 kg): 1) Arttu Korkeasalo 17 LielKi 20,52. – Korkeasalo (19,81, x, x, 20,02, x, 20,52).

Naiset,

Kuula: 1) Kaisa Kymäläinen OrivPo 15,38 (kkk). – Kymäläinen (14,88, 14,86, 15,38, 15,07, 15,03, 15,26).

Raportti ja parhaat tulokset:

IITTI 28.5.2017 Moniotteluiden Kymenlaakson junnumestaruuskilpailut

Pojat,

5-ottelu (100 m aj 83,8 cm aidoin, pituus, seiväs, 600g keihäs, 1000 m): 1) Eemil Porvari 14 HartVo 3474 (14-v. ka-3), (14,75/1,0, 626/0,3, 280, 65,00, 3.00,77). – (Porvarin keihästulos on 14-v. ka-10.)

Tytöt,

5-ottelu (80 m aj 76,2 cm aidoin, korkeus, pituus, 400g keihäs, 800 m): 1) Joanna Puukka 13 IitPy 2216 (9,97/-0,5, 144, 494/0,8, 35,70, 2.42,02).

IMATRA 28.5.2017 Kymenlaakson lajipäivä

Pojat,

60 m aj (76,2 cm): 1) Kasperi Vehmaa 12 LUM 9,66.

Tytöt,

80 m aj (76,2 cm): 1) Tanja Kokkonen 15 LUM 11,79.

JOENSUU 27.-28.5.2017 PKO-kisat

1. päivä 27.5.

Miehet,

1500 m: 1) Jiri Karjalainen JoKa 3.59,94.

Kiekko: 1) Teemu Poikolainen JoKa 51,27.

Keihäs: 1) Anssi Liimatta 31 JoKa 65,10.

Naiset,

100 m (2,0 m/s): 1) Hertta Heikkinen JoKa 12,31.

400 m: 1) Aida-Linnea Kukila JuankKu 58,15.

Pituus: 1) Hertta Heikkinen JoKa 565 (3,6 m/s).

Kuula: 1) Hertta Heikkinen JoKa 12,31.

Kiekko: 1) Tuula Penttinen PuumViri 44,81.

2. päivä 28.5.

Pojat,

60 m (-2,2 m/s): 1) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 8,57.

200 m (-0,2 m/s): 1) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 20,94.

2000 m ej: 1) Eemil Helander 16 JKU 6.04,48 (16-v. ka-3), 2) Samuel Auvinen 16 JoKa 6.46,02, 3) Juuso Hava 16 KU-58 6.47,62.

Kuula (5 kg): 1) Ville Halonen 17 PyhäselU 16,84.

Tytöt,

100 m aj (76,2 cm, 2,0 m/s): 1) Janika Pulkkinen 16 SavRi 15,00.

LAITILA 27.-28.5.2017 Moniotteluiden Länsi-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

10-ottelu: 1) Ville-Veikko Hanninen KUYU 6454 (kkk), (11,69/-1,2, 661/0,0, 12,25, 180, 53,63, 16,30/-0,7, 37,71, 405, 50,04, 4.56,94), 2) Aleksi Salminen HarjavJy 6012 (11,70/-1,2, 644/1,1, 11,57, 165, 51,85, 16,48/-0,7, 32,54, 325, 46,39, 4.44,25), 3) Henri Kangasniemi IkaalU 5749 (110 m aj 15,96/-0,7) … (Eetu Kangas SeinäjSU keskeytti (11,71/-1,2, 630/0,7, 14,06, 177, 53,63), Tuure Hollo LUU keskeytti (12,09/-1,2, 560/0,0, 11,71, 168, 56,97).

M19 10-ottelu (6 kg kuula, 100 cm aidat, 1,75 kg kiekko): 1) Leo Uusimäki 19 KU-58 6526 (11,37/-0,1, 623/1,2, 12,18, 168, 51,15, 15,39/1,5, 29,98, 445, 46,28, 4.44,11), 2) Joni Heikkinen 18 OP 5924 (110 m aj 15,62/1,5), 3) Jere Liskojärvi 18 HeTa 4896/8 lajia (110 m aj 15,67/1,5).

Naiset,

7-ottelu: 1) Amanda Liljendal 19 BorgåAk 4898 (kkk), (15,46/-1,7, 156, 12,12, 26,31/-1,8, 539/1,9, 37,64, 2.29,57), 2) Elina Kakko PerttPe 4886 (15,32/-1,9, 171, 11,87, 27,71/-1,4, 563/0,2, 35,64, 2.38,48), 3) Sanni Pajasmaa 18 HIFK 4843 (14,88/-1,7, 147, 12,22, 26,19/-1,8, 547/0,2, 33,26, 2.28,58), 4) Pinja Pikkupeura HIFK 4767 (14,84/-1,9, 153, 10,10, 26,60/-1,4, 568/0,3, 30,24, 2.26,74), 5) Jessica Miettinen 19 SavRi 4338 (15,46/-1,7, 153, 10,62, 28,14/-1,8, 525/1,6, 32,22, 2.40,80), 6) Tilda Lipasti 19 HIFK 4255 (15,70/-1,7, 156, 9,21, 27,35/-1,8, 555/1,5, 25,77, 2.42,72), Ida Otstavel PargIF keskeytti (14,93/-1,9, 162, 12,10, 26,48/-1,4), Maria Huntington TP keskeytti (14,46/-1,9, 168, 10,59, 26,66/-1,4), Miia Sillman TP keskeytti (14,67/-1,9, 171, 11,80).

7-ottelu (76,2 cm aidat, 3 kg kuula): 1) Janette Hanski 17 KarhU 5041 (15,03/-0,3, 147, 15,27, 26,57/-1,6, 537/0,3, 36,48, 2.27,49), 2) Olivia Mäkinen 17 TP 4939 (15,09/-0,3, 162, 11,08, 26,89/-0,6, 566/0,2, 39,00, 2.34,81), 3) Adeliina Herrala 17 KokemKV 4682 (16,14/-0,3, 156, 11,85, 27,19/-0,6, 539/0,5, 35,52, 2.29,52), 4) Oona Hietala 17 TP 4583 (15,17/-0,3, 159, 10,83, 27,78/-1,6, 535/0,4, 32,80, 2.35,86), 5) Merituuli Saarela 16 EspTa 4333 (15,73/0,2, 159, 11,05, 27,50/-0,6, 461/2,1, 29,40, 2.31,76), 6) Janina Raukko 17 VaasVa 4149 (16,96/0,2, 147, 11,87, 27,08/-1,6, 521/1,6, 31,75, 2.48,94), 7) Pinja Heinonen 16 TP 4094 (15,56/-0,3, 144, 8,70, 26,74/-0,6, 490/0,3, 26,34, 2.33,31).

5-ottelu (80 m aj 76,2 cm aidoin, pituus, 400 g keihäs, korkeus, 800 m): 1) Linnea Loukola 15 RaisKu 2241 (12,64/-0,4, 483/1,4, 34,18, 140, 2.34,41), 2) Iida Verainen 14 NouSu 2091 (12,24/-0,4, 502/0,1, 22,66, 137, 2.43,53).

LEPPÄVIRTA 28.5.2017 Aikuisurheiluliiton Pohjois-Savon mestaruuskilpailut

Miehet,

3000 m kävely: 1) Jari Vatanen 60 JoKa 16.04,4. – Ikätasoitus: 12.49,6.

Korkeus: 1) Matti Kostamo 70 LeppvirrU 140. – Ikätasoitus: 208.

Kiekko (1 kg): 1) Kaarle Tuovinen 81 KuopRe 31,20. – Ikätasoitus: 53,21.

NAKKILA 28.5.2017 XX Kirkon vaiheill´ –kisat

Miehet,

Pituus: 1) Patrik Jakonen 15 PoYU 631 (1,2 m/s).

3-ottelu (60 m, pituus, 2,5 kg kuula): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 1388 (8,62/1,8, 480, 10,27). – (Lajikohtaisessa kilpailussa pituus 481 ja kuula 10,93.)

Naiset,

100 m (1,5 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 12,01.

SAVONLINNA 28.5.2017 Itä-Suomen leirikilpailut & Antti Ruuskasen keihäskoulu

Miehet,

Kuula: 1) Panu Tirkkonen KeitKu 16,54.

Kuula (6 kg): 1) Lauri Lindqvist 19 SiilinjPo 16,48.

Keihäs (600 g): 1) Aku Parviainen 14 TuupovU 59,81, 2) Niklas Hyvönen 14 PyhäselU 56,09.

Naiset,

Kuula: … Henna Sallinen 19 SavRi ilman tulosta.

Kuula (3 kg): 1) Kaisu Eskelinen 17 MaaningMa 14,62.

Kiekko: 1) Tiia Tirkkonen KeitKu 44,38.

TAMPERE 28.5.2017 Nuorison kirmaisut

Miehet,

100 m (-1,2 m/s): 1) Joel Turkka 15 TP 11,46, 2) Taavi Leppänen 15 IkaalU 11,62.

100 m aj (83,8 cm, 0,2 m/s): 1) Joel Turkka 15 TP 13,59.

400 m aj: 1) Vesa Kittilä 18 PyhäjWi 54,78.

Naiset,

80 m aj (76,2 cm, 0,5 m/s): 1) Saga Vanninen 14 TP 11,61 (14-v. ka-7), 2) Vilma Itälinna 14 TP 11,93.

400 m aj: 1) Noora Toivo ToijVau 62,13.

3-loikka: 1) Liisa Naskali NokU 12,22 (1,9 m/s).

Kuula (3 kg): 1) Emilia Kangas 16 SeinäjSU 13,81.

VEHMAA 28.5.2017 Vehmaan heittokisat

Miehet,

Moukari (6 kg): 1) Roope Auvinen 19 SjuIF 70,53 (19-v. EM-raja, aik. 70,89 Espoonlahti 21.5.), 2) Oskari Eskola 19 SäkylU 61,15. – Auvinen (67,48, 70,12, 69,50, 70,53, 69,18, 65,00).

Moukari (5 kg): 1) Oskari Lahtinen 16 NoormNo 64,50.

Naiset,

Kuula: 1) Tara Tuominen UKK 13,83.

Kuula (2,5 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,10.

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 58,48 (15-v. ka-8), 2) Jenna Sorvari 17 BorgåAk 54,96.

Moukari (2,5 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 29,83, 2) Venla Kärhä 10 LoimJa 27,93 (kaksoset).