Kauden kärkitulokset 3000 metrillä ja painonheitossa

(Kotimaankatsaus 10.6.) Maastojuoksun Suomen mestaruuden kuukausi sitten voittanut Rovaniemen Lapin Johanna Peiponen juoksi Laidunkauden avauskisoissa Limingalla 3000 metriä kauden kärkiaikaan 9.43,82 ja maastojuoksun SM-kilpailuissa neljänneksi sijoittunut Pudasjärven Urheilijoiden Mari Laakkonen uuden ennätyksensä 10.03,44.

Veteraanien maailmanmestari Virtain Urheilijoiden Kirsi Koro heitti Vaasassa painoa 17,11, mikä on naisten tämän kauden kotimainen kärkitulos.

 

KOTIMAANKATSAUS 9.-10.6.

AKAA, Viiala 10.6.2015 Hämeen Vattenfall-seuracup

Pojat,

200 m (3,7 m/s): 1) Atte Kurkikangas 16 TammRy 23,14.

Tytöt,

2000 m: 1) Krista Manninen 11 VehmaistU 7.07,50.

---

HELSINKI, Eläintarha 10.6.2015 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Kiekko (1 kg): 1) Into Turvanen 75 HKV 37,05. – Ikätasoitus: 53,10.

Naiset,

Korkeus: 1) Seija Sario 75 HKV 102. – Ikätasoitus: 174.

---

KALAJOKI 10.6.2015 Keski-Pohjanmaan Vattenfall-seuracup

Pojat,

Kuula (5 kg): 1) Arttu Untinen 17 KalajJu 16,46.

---

KOUVOLA, Kuusankoski 10.6.2015 Kymenlaakson Vattenfall-seuracup

Tytöt,

Keihäs (500 g): 1) Anni Vihtonen 17 KarhKa 47,20.

---

LAHTI 10.6.2015 Viestinjuoksun Lahden piirin mestaruuskilpailut

Tytöt,

4x100 m: 1) LA N15 52,12 (Sanna Tiilikainen, Kia Kemppainen, Roosa Kinnunen, Roosa Villanen).

---

LAPINLAHTI 10.6.2015 Pohjois-Savon Vattenfall-seuracup

Pojat,

60 m (0,4 m/s): 1) Elmer Vauhkonen 9 LapinlVe 8,97.

200 m (1,3 m/s): 1) Eliel Pohjolainen 16 KuopRe 23,02.

Kuula (5 kg): 1) Lauri Lindqvist 17 SiilinjPo 16,34.

---

LEMPÄÄLÄ 10.6.2015 Pirkanmaan Vattenfall-seuracup

Tampereen Pyrinnön poika- ja tyttöurheilijat tekivät lukuisia erittäin hyviä tuloksia.

Pojat,

60 m (0,1 m/s): 1) Joel Turkka 13 TP 7,68.

Korkeus: 1) Ville Suoniemi 13 TP 165.

Keihäs (400 g): 1) Saku Laine 13 TP 52,33.

4x50 m: 1) TP M11 29,21 (Eino Perämaa, Jere Haapalainen, Patrik Järvinen, Joonas Pakarainen).

4x100 m: 1) TP M13 51,67 (Joel Turkka, Ville Suoniemi, Ari Mahmoudian, Jaakko Linnus).

Tytöt,

Pituus: 1) Aino Ojaniemi 10 HämTa 430.

4x50 m: 1) TP N11 28,80 (Anni Nurminen, Helmi Tarkiainen, Vilma Väliharju, Eerika Heiskala).

4x100 m: 1) TP N15 51,00 (Pinja Heinonen, Satu-Maaria Pentinlehto, Frida Hämäläinen, Olivia Ben Khalifa), 2) HämTa N15 52,12 (Iida Lehtonen, Erika Ahvenharju, Jenni Rämö, Sanni Prittinen).

---

LIMINKA 10.6.2015 Laidunkauden avauskisat

Miehet,

100 m (4,6 m/s): 1) Jyri Kangasharju 19 OP 11,00, 2) Panu Puumala 19 AlatornPi 11,13.

200 m (-3,1 m/s): 1) Jyri Kangasharju 19 OP 17,48 … Panu Puumala 19 AlatornPi keskeytti.

Keihäs: 1) Miika Käräjäoja LUM 67,46.

Keihäs (700 g): 1) Toni Keränen 17 LimingNM 75,72.

Naiset,

3000 m: 1) Johanna Peiponen RovanLa 9.43,82 (kkk), 2) Mari Laakkonen PudasjU 10.03,44.

Keihäs: 1) Merja Perätalo 19 YlikiimNM 48,67.

Keihäs (500 g): Milla Koski-Vähälä 16 LimingNM 49,37.

---

NURMIJÄRVI, Klaukkala 10.6.2015 Nuorten Eliittikisat 2/6

Kilpailuraportti:

---

RAUMA 10.6.2015 Keula-kisat

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Miia Puolakka 15 KokemKV 48,08.

---

SAARIJÄRVI 10.6.2015 Viispiikkinen cup

Naiset,

3000 m kävely: 1) Pirjo Karetie 73 JKU 20.12,84. – Ikätasoitus: 13.46,19.

---

VAASA 10.6.2015 Vasaman kansalliset veteraanikilpailut

Miehet,

100 m (3,5 m/s): 1) Aimo Mikkola 76 KarvKi 14,33. – Ikätasoitus: 10,49.

Pituus: 1) Jouko Nikula 61 KuntoPi 537 (3,1 m/s), myös 512 (2,0). – Ikätasoitus: 768w & 732.

Paino (15,88 kg): 1) Juhana Mäkelä 35 YlistarKV 18,85, 2) Tero Mäkelä 43 SeinäjSU 17,06. – Ikätasoitus: T.Mäkelä 19.40, J.Mäkelä 19,23.

Naiset,

Kuula (2 kg): 1) Kerttu Kangasmäki 78 LaihLu 7,41. – Ikätasoitus: 14,65.

Paino (9,08 kg): 1) Kirsi Koro 39 VirtainU 17,11 (kkk), 2) Kirsi Spoof-Tuomi 48 JKU 11,80. – Ikätasoitus: Koro 19,96, Spoof-Tuomi 16,23.

Keihäs (500 g): 1) Heli Herlevi-Malila 54 HKV 33,99. – Ikätasoitus: 48,32.

---