KATSAUS 3.-15.1. – Pikajuoksijoilla ja seiväshyppääjillä lentävä lähtö

Katsaus alkuvuoden hallikilpailuiden tuloksiin. Kuvassa Aino Pulkkinen ja Emma Koistinen Hipposhallissa kiitämässä 150 metriä nopeammin kuin kukaan toinen suomalaisnainen hallissa koskaan aikaisemmin. (Valokuva: Janne Perkiö.)

Lahden pikajuoksucupissa kohennettiin sekä miesten että naisten 60 metrin juoksujen kauden kotimaisia kärkituloksia. Helsingin IFK:n 18-vuotiaan Lotta Kemppisen naisten kärkitulosta 7,65 paransi kuitenkin vielä samana päivänä Maarianhaminan IFK:n Hanna Wiss, joka juoksi Örebrossa uuden ennätyksensä 7,63.

Pirkkahallin Hippohallikilpailuissa juoksi Joel Turkka 15-vuotiaiden poikien 60 metrin aitajuoksun Suomen ennätyksen 8,20 ja aloitusosuuden Tampereen Pyrinnön 4x100 metrin viestijoukkueessa, jonka aika 46,87 on ylivoimaisesti nopein 15-vuotiaiden hallitulos ja uhkailee jo ulkoratojenkin Suomen ennätystä.

Ensi kesänä nuoret urheilijat osallistuvat sekä 22-vuotiaiden EM-kilpailuihin Puolassa että 19-vuotiaiden EM-kilpailuihin Italiassa. Yhtenä ensimmäisinä ehtivät Euroopan yleisurheiluliiton tulosrajan rikkoa jo ennen loppiaista kiekonheittäjät Salla Sipponen Keuruun Kisailijoista ja Helena Leveelahti Virtain Urheilijoista.

Nuoret seiväshyppääjät ovat aloittaneet kautensa täydellä ryminällä. Euroopan yleisurheiluliiton 19-vuotiaiden EM-rajan rikkoneita urheilijoita on jo tammikuun puoleenväliin mennessä kuusi: Eetu Turakainen, Jesse Salmi, Wilma Murto, Saga Andersson, Laura Ollikainen ja Elina Lampela.

(Mikko Nieminen. SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 3.-15.1.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

KUOPIO 3.1.2017 Junnujen halliseuraottelu KuopRe – JKU – OP – TP

(Pitkä 337m rata.)

Pisteet: TP 288 – JKU 246 – OP 131 – KuopRe 106.

Pojat,

200 m: 1) Joel Turkka 15 TP 24,00.

Tytöt,

800 m: 1) Alisa Virtanen 15 JKU 2.17,94.

HELSINKI 4.1.2017 Aikuisurheiluliiton vauhdittomien hyppyjen Helsingin piirin hallimestaruuskilpailut

Miehet,

Vauhditon korkeus: 1) Petri Korander 54 VihdUV 148 … 3) Reijo Sundell 69 VihdUV 136.

Vauhditon pituus: 1) Mikko Huttunen 42 HKV 313, 2) Harri Jores 49 MäntsU 298 … 4) Petri Korander 54 VihdUV 279, 6) Juha Eriksson 55 SalVil 270, 7) Reijo Sundell 69 VihdUV 266, 8) Harri Huotari 62 HKV 264, 9) Risto Kemppainen 67 VihdUV 263, 13) Martti Jaatinen 76 SpoVe 248, 16) Tuomo Ilomäki 78 ViherlVe 232, 20) Terho Solja 86 VihdUV 212.

Vauhditon 3-loikka: 1) Mikko Huttunen 42 HKV 8,93, 2) Harri Jores 49 MäntsU 8,17 … 5) Harri Huotari 62 HKV 7,64, 7) Reijo Sundell 69 VihdUV 7,42, 8) Risto Kemppainen 67 VihdUV 7,40, 13) Martti Jaatinen 76 SpoVe 6,84, 20) Terho Solja 86 VihdUV 5,27.

Naiset,

Vauhditon korkeus: 1) Minna Koivuniemi 48 VihdUV 115, 2) Anne Nurmi 59 HKV 109 (N55 ka-1, aik. Tuija Varsala 2015), 3) Tuija Varsala 58 LUU 106, 4) Seija Sario 77 HKV 86 (N75 ka-1, ent. 84 Sario 2016).

Vauhditon pituus: 1) Minna Koivuniemi 48 VihdUV 243, 2) Anna-Liisa Salminen 60 HKV 221, 3) Tuija Varsala 58 LUU 220. 4) Anne Nurmi 59 HKV 213 … 6) Seija Sario 77 HKV 160.

Vauhditon 3-loikka: 1 Minna Koivuniemi 48 VihdUV 6,86, 2) Tuija Varsala 58 LUU 6,49, 3) Anna-Liisa Salminen 60 HKV 6,20, 4) Anne Nurmi 59 HKV 6,12 … 6) Seija Sario 77 HKV 4,50.

LAHTI, Pajulahti 4.1.2017 Kuulantyöntäjien ja kiekonheittäjien leirikilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Panu Tirkkonen KeitKu 16,36 (kkk).

Kiekko: 1) Pyry Niskala SeinäjSU 56,72 (kkk), 2) Sami Aartolahti LA 49,54, 3) Veikko Laitinen KeurKi 48,67, 4) Tuomas Valle HKV 46,08 .

Naiset,

Kuula. 1) Eveliina Rouvali KuopRe 14,08 (kkk), 2) Taija Keskinen YlistarKV 13,30, 3) Henna Sallinen 19 SavRi 13,29, 4) Senja Mäkitörmä VarpaisjVi 13,23, 5) Helena Leveelahti 18 VirtainU 12,36.

Kiekko: 1) Salla Sipponen KeurKi 50,81 (kkk & 22-v. EM-raja), 2) Vilma Paakkala EspTa 48,36, 3) Helena Leveelahti 18 VirtainU 47,62 (19-v. EM-raja), 4) Krista Uusi-Kinnala LaitJy 46,50, 5) Henna Sallinen 19 SavRi 42,09.

Kilpailuraportti:

TURKU 4.1.2017 Aikuisurheiluliiton vauhdittomien hyppyjen Varsinais-Suomen hallimestaruuskilpailut

Miehet,

Vauhditon korkeus: 1) Raimo Kandelin 45 TuUL 155 (kkk).

Vauhditon pituus: 1) Topi Valtanen 39 TuUL 294 (come-back, ed. kilpailu 2.8.2012, 100 m 10,50 -00), 2) Raimo Kandelin 45 TuUL 294 … 7) Raimo Koskela 62 VSVU 266, 9) Jarmo Lipasti 68 VSVU 255.

Vauhditon 3-loikka: … 2) Lauri Lindberg 55 KaarUra 7,75, 3) Jarmo Lipasti 68 VSVU 7,28.

Naiset,

Vauhditon korkeus: … 2) Kirsti Viitanen 75 VSVU 90. – (Tulos olisi 75-v. ka-1, mutta Viitanen täyttää 75 vasta myöhemmin tänä vuonna.)

Vauhditon pituus: 1) Elisa Valtanen 49 VSVU 238 … 5) Riitta Virtanen 73 VSVU 192, 6) Kirsti Viitanen 75 VSVU 186*. – (* = Tulos olisi 75-v. ka-1, mutta Viitanen täyttää 75 vasta myöhemmin tänä vuonna.)

Vauhditon 3-loikka: … 3) Kirsti Viitanen 75 VSVU 5,45*, 4) Riitta Virtanen 73 VSVU 5,30. – (* = Tulos olisi 75-v. ka-1, mutta Viitanen täyttää 75 vasta myöhemmin tänä vuonna.)

HAAPARANTA (SWE) 5.1.2017 Tammiseiväs

Miehet,

Seiväs: … 2) Onni Hirsivaara 9 VeitsilKV 190.

HYVINKÄÄ 6.1.2017 Vauhdittomien hyppyjen Uudenmaan hallimestaruuskilpailut

Miehet,

3-ottelu (vauhditon korkeus, vauhditon pituus, vauhditon 3-loikka): 1) Mikke Jaakkola LUU 4011 (163 ka-9, 304, 9,71 kkk), 2) Julius Kuusela 19 LUU 3888 (166 kkk & ka-6, 302, 9,34), 3) Marcus Kytölä 16 HyvinkSU 3614 (151, 307, 9,14), 4) Ilari Keränen 19 KarkkPo 3241 (136, 305, 9,01), 5) Pyry Keränen KarkkPo 3121 (133, 297, 9,10), 6) Lassi Saarela 16 LUU 2994 (154, 268, 8,30), 7) Jermu Tarkiainen 16 HyvinkSU 2917 (136, 293, 8,38), 8) Teemu Mustonen 19 HyvinkSU 2856 (142, 274, 8,40), 9) Petri Korander 54 VihdVi 2782 (148, 275, 7,59), 10) Ilmari Niiranen 17 HyvinkSU 2774 (124, 294, 8,77) … 14) Tomi Salmela 15 VihdVi 2160 (127, 261, 7,51).

Naiset,

3-ottelu (vauhditon korkeus, vauhditon pituus, vauhditon 3-loikka): 1) Niina Kelo 37 KUYU 2112 (127 kkk, 257, 7,48), 2) Vilma Rönkä 16 HyvinkSU 1823 (127 kkk, 247, 6,86), 3) Helmiina Raninen 16 LUU 1801 (124, 246, 7,04), 4) Iida Tolonen 17 HyvinkSU 1636 (109, 246, 7,39), 5) Annastina Virva 18 RiihimKi 1601 (121, 232, 7,05), 6) Pinja Porokari 19 NurmijYU 1585 (115, 241, 7,09), 7) Emmi Uusitalo 15 KarkkPo 1580 (124, 229, 6,88), 8) Minna Kouhia 43 HyvinkSU 1562 (115, 239, 7,08), 9) Aino Koskela 14 RiihimKi 1535 (118, 232, 7,03) … 11) Liina Tervo 13 KUYU 1393 (115, 228, 6,89), 24) Loviisa Klimenko 12 KUYU 1098 (114, 222, 6,25), 43) Charlotte Kajander 11 NurmijYU 662 (108, 201, 5,62).

TURKU 6.1.2017 Maarian Mahdin Loppiaiskisat

Tytöt,

Kuula (3 kg): 1) Janette Hanski 17 KarhU 14,65.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,12.

KALAJOKI 7.1.2017 Himangan Urheilijoiden hallikilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Jani Santala 30 HimangU 15,89, 2) Matti Kahilainen PihtipTu 15,03.

SEINÄJOKI 8.1.2017 Aikuisurheiluliiton vauhdittomien hyppyjen avoimet Etelä-Pohjanmaan hallimestaruuskilpailut

Miehet,

Vauhditon korkeus: 1) Kalevi Kytölä 65 KuntoPi 134, 2) Timo Rajamäki 60 IkaalU 132 … 7) Aarne Haapala 79 LaihLu 114.

Vauhditon pituus: 1) Timo Rajamäki 60 IkaalU 297, 2) Juhana Mäkelä 37 YlistarKV 292 (olympiapainonheitto 12,90 -14) … 13) Aarne Haapala 79 LaihLu 222. – (* = Tulos olisi 60-v. ka-1, mutta Rajamäki täyttää 60 vasta myöhemmin tänä vuonna.)

Vauhditon 3-loikka: 1) Timo Rajamäki 60 IkaalU 8,24* … 3) Kalevi Kytölä 65 KuntoPi 7,01, 8) Aarne Haapala 79 LaihLu 6,12, 11) Aimo Salmi 80 LaihLu 5,81.

Naiset,

Vauhditon korkeus: 1) Helinä Pihlaja 73 EPUV 99.

Vauhditon pituus: 1) Kirsi Spoof-Tuomi 50 JKU 259* … 3) Toini Nousiainen 65 KuntoPi 200. – (* = Tulos olisi 50-v. ka-1, mutta Spoof-Tuomi täyttää 50 vasta myöhemmin tänä vuonna.)

Vauhditon 3-loikka: 1) Kirsi Spoof-Tuomi 50 JKU 7,42* … 3) Toini Nousiainen 65 KuntoPi 5,92, 5) Helinä Pihlaja 73 EPUV 5,27. – (* = Tulos olisi 50-v. ka-1, mutta Spoof-Tuomi täyttää 50 vasta myöhemmin tänä vuonna.)

KUORTANE 8.1.2017 Pohjanmaan hallikilpailut

(Lyhyt 200 m rata.)

Miehet,

60 m: 1) Artur Hämäläinen KuortKu 7,27 (moniottelija).

200 m: 1) Niilo Mustalahti 15 SeinäjSU 24,33.

Seiväs: 1) Jere Keskinen 18 VaasTo 480, 2) Lassi Yli-Kotila 18 KannUra 470, 3) Santtu Koskiaho 18 KarijTa 460 … Jesse Salmi 19 VasaIS ilman tulosta.

Naiset,

Seiväs: 1) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 390, 2) Minttu Koskiaho 16 KarijTa 380 (16-v. ka-6), 3) Ellinor Kronholm Korsh5 340, 4) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 340 (14-v. ka-6), 5) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 340.

Kuula (3 kg): 1) Emilia Kangas 16 SeinäjSU 13,11.

VANTAA, Myyrmäki 8.1.2017 Salamien hallikilpailut

Miehet,

60 m: 1) Riku Illukka 18 VantSa 7,33 (M17 100 m SM-2 -16).

Kuula: 1) Ville Välimaa 19 KU-58 15,49, 2) Sami Sirén 45 VantSa 14,40. – Ikätasoitus: Sirén 17,31.

Kiekko (750 g): … 4) Mico Lampinen 11 HKV 31,10, 5) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 29,24.

Naiset,

Pituus: 1) Hilla Saarinen 12 EspTa 505.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 9,52.

Kiekko: 1) Roosa Naula 16 TuUL 41,75.

JOENSUU 11.1.2017 Katajan kuukausikisat

Miehet,

60 m aj: 1) Antti Tanhuamäki SavRi 9,17.

TURKU 11.1.2017 Aikuisurheiluliiton Varsinais-Suomen hallimestaruuskilpailut

(Lyhyt 170 m rata.)

Miehet,

60 m: 1) Petri Tauriainen 45 VSVU/PernU 7,2 (parempi kuin 45-v. SE, mutta käsiajanotolla). – M65 60 m: 1) Jarmo Lipasti 68 VSVU 8,6. – Ikätasoitus: Tauriainen 6,7, Lipasti 6,8.

Pituus: … 6) Jarmo Lipasti 68 VSVU 466. – Ikätasoitus: 744.

Naiset,

60 m: 1) Elisa Valtanen 49 VSVU 8,5. – N75 60 m: 1) Kirsti Viitanen 75 VSVU 10,5*. – Ikätasoitus: Viitanen 7,3, Valtanen 7,6. – (* = Parempi kuin 75-v. SE, mutta Viitanen täyttää 75 vasta myöhemmin tänä vuonna.)

1500 m: 1) Andreina Kero 39 TuUL 4.53,2.

OULU 12.1.2017 Veteraanien torstaikisat

(Pitkä 304,1 m rata.)

Miehet,

60 m: 1) Martti Kaleva 78 OIL 9,2, 2) Sakari Hallia 77 OIL 9,3. – Ikätasoitus: Kaleva 6,6, Hallia 7,7.

150 m: 1) Martti Kaleva 78 OIL 23,6. – Ikätasoitus: Kaleva 16,3.

HELSINKI, Myllypuro 13.1.2017 Pomppu-Ukkojen korkeuskilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Julius Kuusela 19 LUU 196, 2) Otto Takala JoutsPo 193.

Naiset,

Korkeus: … 10) Seija Sario 77 HKV 100. – Ikätasoitus: 177.

KUOPIO 13.1.2017 Tammipomput

Miehet,

Pituus: 1) Joona Välipakka 19 KuopRe 692 (kkk).

3-loikka: 1) Ilpo Kantanen SuonenjVa 14,70 (kkk).

ESPOO, Otaniemi 14.1.2017 Seuraottelu EspTa – EsboIF

(Lyhyt 158,39 m rata.)

Pisteet: EspTa 355 – EsboIF 169.

Miehet,

60 m: … 2) Evangelos Spartiotis 15 EspTa 7,45.

4x158,39 m: 1) EspTa M15 1.20,72 (Evangelos Spartiotis, Jonatan Sperryn, Andrei Kiviharju, Aleksi Paavonsalo).

Naiset,

60 m: 1) Iiris Peterzèns 19 EspTa 7,90. – N17 60 m: 1) Saara Keskitalo 17 EspTa 7,98.

Kuula: 1) Vilma Paakkala EspTa 11,84.

4x158,39 m: 1) EspTa N15 1.28,34 (Anna Pursiainen, Nella Varjas, Jenny Sario, Lotta Putkiranta). – N13 4x158,39 m: 1) EspTa N13 1.30,62 (Alisa Tikkanen, Laura Einamo, Oona Räisänen, Hilla Saarinen).

IMATRA 14.1.2017 Imatran hallikilpailut

Naiset,

Pituus: 1) Senni Salminen ImatrU 578 (kkk).

JYVÄSKYLÄ 14.1.2017 JKU:n kansalliset hallikilpailut & Keski-Suomen junnumestaruuskilpailut

(Lyhyt 200 m rata.)

Miehet,

60 m: 1) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 8,60.

150 m: 1) Petteri Monni JKU 16,48 (kkk & ka-2), 2-3) Ilari Manninen JKU 16,74 (ka-3 & 22-v. ka-1, ent. 16,79 Manninen 2016) & Daniel Savolainen 18 JKU 16,74 (ka-3 & 19-v. ka-1, ent. 16,79 Manninen 2016), 4) Jesse Väyrynen 17 JKU 16,77 (ka-5 & 17-v. ka-1, ent. 17,19 Savolainen 2016), 5) Miska Sundberg 19 JKU 16,91 (ka-7 & 19-v. ka-5), 6) Julius Toivola 19 JKU 17,11, 7-8) Lauri Hietaharju JKU & Viljami Hietaharju 18 JKU 17,28, 9) Iiro Surkka 19 JKU 17,49, 10) Juuso Peltola 16 JKU 17,56. – (Savolainen, Sundberg ja Surkka juoksivat B-erässä, Väyrynen ja Toivola C-erässä, L.Hietaharju D-erässä sekä V.Hietaharju ja Peltola E-erässä.)

M11 150 m: 1) Elmer Vauhkonen 11 LapinlVe 20,88.

300 m: 1) Petteri Monni JKU 34,60 (kkk & ka-5), 2) Daniel Savolainen 18 JKU 35,39 (18-v. ka-7), 3) Ilari Manninen JKU 35,66, 4) Lauri Hassi OrivPo 35,82, 5) Iiro Surkka 19 JKU 37,27, 6) Jesse Väyrynen 17 JKU 38,01. – (Hassi voitti B-erän. Surkka ja Väyrynen juoksivat C-erässä.)

600 m: 1) Miika Lehtinen 18 JKU 1.26,60.

Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 273.

Naiset,

150 m: 1) Aino Pulkkinen 19 ÄänekU 18,18 (SE & 22-v. SE & 19-v. SE, ent. 18,28 Emma Koistinen 2016), 2) Emma Koistinen JKU 18,22 (ka-2), 3) Minna Laukka 30 JKU 18,61 (ka-5), 4) Ada Koistinen 18 JKU 18,62 (ka-6 & 18-v. ka-3), 5) Tiia Tammisalo 18 TP 18,79 (ka-8 & 18-v. ka-5). – (Laukka ja Tammisalo juoksivat B-erässä. A.Koistinen voitti C-erän.)

300 m: 1) Emma Koistinen JKU 39,27 (kkk & ka-6 & 22-v. ka-4), 2) Minna Laukka 30 JKU 40,05.

600 m: 1) Jonna Julin IFNykarl 1.34,77 (kkk & ka-2*), 2) Heini Ikonen 18 JKU 1.35,97 (ka-4 & 18-v. ka-1*, ent. 1.37,60 Nea Pronin 2011). – (* = 7 muuta naista on juossut 800 m väliaikana Julinin tulosta nopeammin ja toistakymmentä 18-vuotiasta on juossut 800 metrin väliaikana Ikosen tulosta nopeammin.)

Seiväs: 1) Susanna Seppänen JKU 323.

Pituus: 1) Ada Koistinen 18 JKU 570.

Tytöt,

3-loikka: 1) Iina Niemelä 10 LempKi 8,84.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 11 VähänkVi 11,88.

Kilpailuraportti:

TAMPERE 14.1.2017 Hippohallikilpailut

(Pitkä 300 m rata.)

Miehet,

60 m: 1) Santeri Kuusiniemi 19 LempKi 6,98.

M15 60 m: 1) Joel Turkka 15 TP 7,27 (15-v. ka-8). – 1. alkuerä: 1) Turkka 7,36.

60 m aj (83,8 cm): 1) Joel Turkka 15 TP 8,20 (15-v. SE, ent. 8,25 Juuso Peltola 2016), 2) Atte Timgren 15 HKV 8,60.

4x100 m: 1) TP 46,87 (15-v. ka-1), (Joel Turkka, Ville Suoniemi, Ari Mahmoudian, Tuomas Smolander).

Naiset,

1000 m: 1) Inka Peltola 10 VehmaistU 3.28,59.

4x100 m: 1) TP N15 50,76 (Lotta Alasaukko-oja, Venla Väliharju, Saga Vanninen, Vilma Itälinna), 2) TP N15 II 52,79 (Nea Lento, Veera Uusinoka, Alina Nissinen, Rosa Muurasniemi).

TURKU 14.1.2017 Kupittaan junnuhallikilpailut

Pojat,

60 m: 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 8,80.

Korkeus: 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 147.

Pituus: 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 477.

Kuula (2,5 kg): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 12,00.

3-ottelu (60 m, pituus, 2,5 kg kuula): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 1398 (8,90, 477, 11,68).

Tytöt,

60 m aj (76,2 cm): 1) Johanna Kylmänen 15 RaisKu 8,96, 2) Iida Verainen 14 NouSu 9,38.

Pituus: 1) Carmen Welling 11 TuUL 471.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,22.

LAHTI 15.1.2017 Pikajuoksucup

Miehet,

60 m: 1) Markus Skyttä KouvU 6,86 (kkk), 2) Aleksi Tuononen ÄhtärU 7,05 (C-erän voittaja). – 2. kilpailu: 1) Skyttä 6,77 (kkk), 2) Jonathan Brace EsboIF 6,99, 3) Tuononen 7,04.

M17 60 m: 1) Isac Wedenberg 16 BorgåAk 7,26, 2) Eero Ilomäki 16 HIFK 7,29, 3) Chibunna Ezeabasirim 16 HKV 7,34. – 2. kilpailu: 1) Ilomäki 7,27, 2) Ezeabasirim 7,35, 3-4) Wedenberg & Batuhan Yildirim 16 HIFK 7.36. – (Wedenberg juoksi molemmat kilpailut eri erissä, kuin muut.)

60 m aj: 1) Antti Tanhuamäki SavRi 9,21.

60 m aj (91,4 cm): 1) Joni Järvinen 17 LA 8,38, 2) Eero Ilomäki 16 HIFK 8,45, 3) Jori Turtiainen 17 LUM 8,54, 4) Chibunna Ezeabasirim 16 HKV 8,56, 5) Batuhan Yildirim 16 HIFK 8,57, 6) Lassi Kaukonen 16 HKV 8,72, 7) Lassi Saarela 16 LUU 8,75, 8) Topias Laine 16 HKV 8,77, 9) Ilmari Niiranen 17 HyvinkSU 8,93. – (Ilomäki, Saarela ja Laine juoksivat B-erässä, Ezeabasirim ja Kaukonen C-erässä.)

60 m aj (83,8 cm): 1) Matvei Telov 15 HIFK 8,92, 2) Eemil Porvari 14 HartVo 9,06, 3) Abdirahiim Salah 14 HIFK 9,07.

Naiset,

60 m: 1) Lotta Kemppinen 19 HIFK 7,65 (kkk), 2) Merituuli Jääskeläinen KarhKa 7,96. –2. kilpailu: 1) Kemppinen 7,78, 2) Iina Lehtimäki KuusankKi 8,00.

N19 60 m: 1) Gia Reinholm 18 KarhKa 7,95. – N17 60 m: 1) Aino Bergqvist 16 HIFK 7,97, 2) Elina Kujala 17 KUYU 8,01. – N17 2. kilpailu: 1-2) Bergqvist & Kujala 8,00.

60 m aj: 1) Gia Reinholm 18 KarhKa 9,09 (kkk).

60 m aj (76,2 cm): 1) Jessica Kähärä 16 MiKV 8,77, 2) Tanja Kokkonen 15 LUM 8,90 (voitti B-erän).

60 m aj (6x76,2 cm): 1) Tanja Kokkonen 15 LUM 9,08.

Kilpailuraportti:

LAHTI, Pajulahti 13.-15.1.2017 Seiväshypyn talvikarnevaali

1. päivä 13.1.

Miehet,

Seiväs: 1) Jere Keskinen 18 VaasTo 480, 2) Jesse Salmi 19 VasaIs 480, 3) Santtu Koskiaho 18 KarijTa 480, 4) Marcus Kytölä 16 HyvinkSU 480, 5) Tuomas Outinen LUM 470, 6) Leo Uusimäki 19 KU-58 455 … 9) Jermu Tarkiainen 16 HyvinkSU 410, 13) Tuomas Valle HKV 390 (moniottelija).

Naiset,

Seiväs: 1) Saga Andersson 17 EsboIF 405 (19-v. EM-raja & 17-v. MM-raja & 17-v. ka-3), 2) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 385, 3) Laura Ollikainen 19 VarkKV 385, 4) Maria Kytölä HyvinkSU 365, 5-6) Sofie Westerlund 17 JakobstDr & Minttu Koskiaho 16 KarijTa 350, 7) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 340 (14-v. ka-6), 8) Helmi Huotilainen HKV 330, 9-12) Iida Tolonen 17 HyvinkSU & Pinja Koivumäki 19 LauttakLu & Venla Peltola 16 LUM & Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 310, 13) Elina Peltola 18 LUM 310, 14) Amanda Laurila 17 SomernVe 310. – Andersson (375-o, 385-o, 395-o, 405-o, 418-xxx). Strömberg (365-o, 375-o, 385-o, 395-xxx). Ollikainen (350-xo, 375-xo, 385-o, 395-xxx).

Kilpailuraportti:

2. päivä 14.1.

Miehet,

Seiväs: 1) Masaki Ejima 18 Japani (JPN) 550, 2) Urho Kujanpää TP 515, 3) Eetu Turakainen 19 TuUL 515 (19-v. EM-raja), 4-5) Tomas Wecksten KarhU & Tommi Holttinen SomEsa 515, 6) Jesse Salmi 19 VasaIS 480, 7-8) Joonas Jokivartio JKU & Joonas Mikkanen LA 460, Niko Koskinen JanJa ilman tulosta (500-xxx). – Ejima (480-o, 500-o, 515-o, 530-xo, 540-xxo, 550-xxo, 560-xxx). Kujanpää (500-xo, 515-o, 530-xxx). Turakainen (480-xo, 515-xo, 530-xxx). Wecksten (500-o, 515-xo, 530-xxx). Holttinen (515-xo, 530-xxx).

Naiset,

Seiväs: 1) Minna Nikkanen SomEsa 420, 2) Wilma Murto 19 SalVil 420, 3) Saga Andersson 17 EsboIF 410 (ka-10 & 17-v. ka-3), 4) Laura Ollikainen 19 VarkKV 400 (19-v. ka-9 & 19-v. EM-raja), 5 Elina Lampela 19 OP 400 (19-v. EM-raja), 6) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 385, 7) Maria Kytölä HyvinksU 355. – Nikkanen (420-xo, 440-xxx). Murto (420-xxo, 440-xxx). Andersson (370-o, 385-xxo, 400-xxo, 410-xo, 420-xxx). Ollikainen (370-o, 385-o, 400-xxo, 410-xxx). Lampela (370-o, 385-xo, 400-xxo, 410-xxx). Strömberg (370-xxo, 385-o, 400-xxx).

Kilpailuraportti:

3. päivä 15.1.

Miehet,

Seiväs: 1) Jesse Salmi 19 VasaIS 505 (19-v. EM-raja), 2) Jere Keskinen 18 VaasTo 470, 3) Mikko Paavola 19 AlajAn 450.

Naiset,

Seiväs: 1) Essi Melender VaasVa 310, 2) Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 310.

Edellinen kotimaankatsaus 22.-31.12.2016