Katri Mustola paransi ennätyksiään Oulussa

(Kotimaankatsaus 31.1.) Toissakesänä naisten 400 metrin juoksun sekä Kalevan kisoissa että Ruotsi-ottelussa voittanut Kalajoen Junkkareiden Katri Mustola avasi hallikautensa Oulussa avoimissa Pohjois-Pohjanmaan hallimestaruuskilpailuissa.

Viimevuotisesta rasitusmurtumasta ja lukuisista sairasteluista toipunut Mustola paransi roimasti ennätyksiään sekä 60 metrin että 300 metrin matkoilla. 60 metrin ennätys koheni 0,36 sekuntia aikaan 7,88 ja 300 metrin ennätys 1,69 sekuntia aikaan 39,38, mikä on kauden kotimainen kärkitulos.

Kannuksen Uran Anniina Kortetmaa juoksi 60 metrin alkuerissä kauden toiseksi nopeimman suomalaistuloksen 7,51. Valitettavasti finaalissa automaattinen ajanotto ei toiminut. Käsiajanotolla Kortetmaalle saatiin loppuajaksi peräti 7,3. Katri Mustolan aika finaalissa käsiajanotolla oli 7,7.

Miesten 60 metrin alkuerissä juoksi Oulun Pyrinnön vasta 15-vuotias lahjakkuus Samuel Purola tuloksen 7,01 ja voitti myös finaalin. Miehetkin joutuivat juoksemaan finaalin ilman sähköistä ajanottoa. Purolalle saatiin käsiajanotolla voittoajaksi 7,0.

 

Elmo Lakka varmassa kunnossa

Lahden stadionin juoksusuoralla Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Elmo Lakka voitti 60 metrin aitajuoksun ajalla 7,94. Hallitsevan Suomen mestarin omissa nimissä oleva kauden kotimainen kärkitulos on 7,90 ja viimetalvinen oma ennätys 7,81. Tulosraja maailman hallimestaruuskilpailuihin Portlandiin olisi 7,72.

Pajulahden urheiluopistolla Tammiseiväs-kilpailuissa Someron Esan Eemeli Salomäki ja Lahden Ahkeran Perttu Korhonen yrittivät molemmat kolmesti turhaan korkeutta 530. Kummankin tulokseksi tuli 510 senttiä. Hallitseva Suomen mestari Salomäki voitti ylitettyään tämän korkeuden pudotuksitta.

Porin Karhuhallissa Laitilan Jyskeen Joni Vainio-Kaila voitti sekä 60 että 200 metrin juoksut. Viimemainitulla matkalla hän juoksi uuden halliennätyksensä 22,27. Viime kesänä Vainio-Kaila oli päälajissaan 400 metrin aitajuoksussa toinen sekä Kalevan kisoissa että Ruotsi-ottelussa.

Kotimainen parhaimmisto ottaa seuraavan kerran mittaa toisistaan Jyväskylän kansainvälisissä hallikilpailuissa tiistaina 2. helmikuuta. Kilpailuihin osallistuu urheilijoita kymmenestä maasta.

 

KOTIMAANKATSAUS 31.1.2016

HELSINKI, Myllypuro 31.1.2016 Avoimet Helsingin piirin mestaruuskilpailut, 2. päivä

Miehet,

300 m: 1) Tommi Mäkinen 16 HKV 36,75, 2) Riku Illukka 17 VantSa 37,14, 3) Teemu Gustavson 17 BorgAk 37,46, 4) Kalle Stylman 16 LiePa 37,73. – C-erä: … 2) Atte Timgren 14 HKV 39,92.

400 m: 1) Tuomas Lehtonen 18 LiePa 50,11 (kkk), 2) Matias Linkoaho HKV 50,32, 3) Pekka Sinkkonen 18 HIFK 50,44, 4) Simon Haglund PedersFa 50,61, 5) Anton Tallbacka 17 HIFK 51,49.

B-erä: 1) Niko Viljola 16 HKV 51,94 … 4) Aki Ruotsalainen 45 LUM 53,90 (45-v. halliennätys, ent. 54,25 Erkki Pirilä 2012). – C-erä: 1) Krister Laine 44 TuUL 54,07. – M19-erä: 1) Niklas Bryggare 19 HKV 51,39, 2) Leo Uusimäki 18 KU-58 52,47, 3) Samuel Kouri 18 BorgAk 52,58. – Ikätasoitus: Ruotsalainen 48,80, Laine 49,28.

1500 m: 1) Topi Raitanen HKV 3.51,58 (kkk), 2) Tommi Sundell PoYU 3.51,85, 3) Panu Jantunen ParikkU 3.51,95, 4) Hannu Granberg LA 3.57,49, 5) Ossi Kekki LA 3.58,43 (come-back, ed. kilp. 31.8.2014), 6) Antton Launto SauvU 4.00,13, 7) Tomi Lehto 17 EspTa 4.03,97 … Aki Rissanen VU & Joonas Lehtinen TuUL keskeyttivät (jänis).

60 m aj: 1) Ville-Veikko Hanninen JanJa 9,09.

60 m aj (99,1 cm): 1) Viktor Kantele 19 BorgåAk 8,06, 2) Elias Ylöstalo 18 SibVa 8,73, 3) Edward Lindberg 19 SibVa 8,76, 4) Leo Uusimäki 18 KU-58 8,91.

60 m aj (91,4 cm): 1) Kalle Stylman 16 LiePa 8,44, 2) Jere Liskojärvi 17 HeTa 8,48, 3) Tatu Heikkinen 16 HIFK 8,62.

3-loikka: 1) Veikko Nugraha 19 EspTa 14,39.

Kuula: 1) Erno Ranta 44 LohjLo 14,72. – Ikätasoitus: 17,44.

Naiset,

300 m: 1) Ida Ounaslehto 16 EsboIF 41,00, 2) Kia Laisi 15 EspTa 41,78.

400 m: 1) Kira Kruuti 18 HKV 57,65 (kkk), 2) Hilla Uusimäki KU-58 57,87, 3) Charlotta Bützow 18 HKV 59,45, 4) Nadia Korkman 19 EsboIF 59,68, 5) Pinja Porokari 18 NurmijYU 59,99, 6) Emilija Manninen 35 JKU 60,10 (kuurojen olympiavoittaja). – Uusimäki ja Manninen juoksivat naisten erässä ja muut 19-vuotiaiden erässä.

1500 m: 1) Aino Kuljukka 17 LA 4.50,89, 2) Katri Gauriloff 17 KUYU 4.56,37, 3) Paula Tukiainen 41 VU 4.56,66.

60 m aj: 1) Matilda Bogdanoff HIFK 8,30, 2) Iiris Peterzéns 18 EspTa 8,82, 3) Janette Rinne HKV 9,00, 4) Eveliina Määttänen KUYU 9,29 (debyytti), 5) Paula Pelkonen MiKV 9,27. – 2. kilpailu: 1) Bogdanoff 8,32, 2) Peterzéns 8,80, 3) Rinne 8,94, 4) Jessica Rautelin 19 EsboIF 9,05. – N19-erä: 1) Saga Kivekäs 19 EspTa 9,22.

60 m aj (76,2 cm): 1) Ida Ounaslehto 16 EsboIF 8,73, 2) Saga Andersson 16 EsboIF 8,83, 3) Veera Miettinen 17 HKV 8,84.

Korkeus: 1) Adeliina Herrala 16 KokemKV 162 … 7) Jessica Rautelin 19 EsboIF 156 (7-ottelun maajoukkuenainen).

Pituus: 1) Anne-Mari Lehtiö KU-58 593, 2) Gia Reinholm 17 KarhKa 587, 3) Sara Vorselman HKV 584, 4) Kristiina Vuorvirta EspTa 581, 5) Elina Kostiainen VihdVi 570, 6) Heta Haapala TP 560, 7) Iina-Kaisa Mäkelä 17 KUYU 560, 8) Kira Kytölä EsboIF 556 … 10) Tiina Hakanen TP 550 (korkeushypyn SM-2 2009).

KOKKOLA 31.1.2016 Veikkojen hallikilpailut

Naiset,

Kuula: 1) Minna-Marjatta Liimatainen AlajAn 12,87.

LAHTI, Stadion 31.1.2016 Pikajuoksucup

Miehet,

60 m: 1) Severi Kosonen 18 SavRi 7,09, 2) Aleksi Tuononen ÄhtärU 7,09. – 2. juoksu: 1) Samir Demnati OrimJy 7,09, 2) Kosonen 7,10.

60 m aj: 1) Elmo Lakka JKU 7,94, 2) Antti Tanhuamäki SavRi 8,84.

60 m aj (99,1 cm): 1) Pasi Liikka 18 KuusankKi 8,78.

60 m aj (91,4 cm): 1) Joni Järvinen 16 LA 8,59.

Naiset,

60 m: 1) Viivi Avikainen LA 7,96. – 2. juoksu: 1) Avikainen 7,90.

N17 60 m: 1) Olivia Ben Khalifa 16 TP 7,94. – N17 C-erä: 1) Kia Kemppainen 16 LA 7,99. – N13 60 m: 1) Wilma Viksten 12 OrimJy 8,37, 2) Inka Pöyry 12 HIFK 8,39.

60 m aj (76,2 cm): 1) Kia Kemppainen 16 LA 8,66, 2) Ellinoora Karvinen 17 SavRi 8,69, 3) Olivia Ben Khalifa 16 TP 8,71.

LAHTI, Pajulahti 31.1.2016 Tammiseiväs

Miehet,

Seiväs: 1) Eemeli Salomäki SomEsa 510, 2) Perttu Korhonen LA 510, 3) Joonas Jokivartio JKU 480 … Joonas Mikkanen LA ilman tulosta (470). – Salomäki (510-o, 530-xxx). Korhonen (510-xxo, 530-xxx).

OULU 31.1.2016 Avoimet Pohjois-Pohjanmaan hallimestaruuskilpailut

(Pitkä 304,1 m rata.)

Miehet,

60 m, käsiajanotto: 1) Samuel Purola 16 OP 7,0, 2) Micke Nikkanen EspTa 7,0, 3) Heikki Polojärvi 35 OP 7,0, 4) Aleksi Kokkonen 18 LapLu 7,0, 5) Tuomas Määttä 19 OP 7,1. – 1. alkuerä: 1) Purola 7,01.

300 m: 1) Samuel Purola 16 OP 35,91.

1500 m: 1) Mikko Rahkola 19 PudasjU 4.03,22. – M17 1500 m: 1) Juho Keränen 14 OP 4.27,96 (14-v. ka-2).

60 m aj: 1) Petri Lemmetyinen KU-58 8,55, 2) Tuomas Määttä 19 OP 8,77 (ent. ennätys 9,17).

60 m aj (91,4 cm): 1) Juha Valta 53 OP 9,77. – Ikätasoitus: 8,50.

Seiväs: 1) Veli-Matti Kivilahti HaapajKi 460, 2) Petri Lemmetyinen KU-58 450.

Pituus: 1) Juho Mäntynen 19 LapLu 673.

3-loikka: 1) Joni Heikkinen 17 OP 13,66.

Naiset,

60 m, käsiajanotto: 1) Anniina Kortetmaa KannUra 7,3, 2) Riikka Kokko OP 7,6, 3) Katri Mustola KalajJu 7,7, 4) Roosa Määttälä 19 KokkVe 7,8. – 2. alkuerä: 1) Kortetmaa 7,51, 2) Kokko 7,71, 3) Mustola 7,88 … 6) Elina Lampela 18 OP 8,17 (seiväshypyn maajoukkuenainen).

N17 60 m, käsiajanotto: 1) Mette Baas 16 VeitsilKV 7,9, 2) Anni Grekula 16 RaahVe 8,0, 3) Laura Kemppainen 15 LapLu 8,0, 4) Anna-Kaisa Korhonen 17 OP 8,0, 5) Emma Mäkikallio 14 PohjKo 8,0. – 3. alkuerä: 1) Baas 7,95.

300 m: 1) Katri Mustola KalajJu 39,38 (kkk), 2) Julia Karjalainen 18 OP 42,29.

400 m: 1) Ida Ravaska VeitsilKV 57,95.

800 m: 1) Mira Taulavuori OP 2.19,21.

1500 m: 1) Anna Haataja OP 4.51,93, 2) Erika Utriainen VeitsilKV 4.57,22.

3000 m kävely: 1) Elina Heikkinen 19 OP 15.06,5.

60 m aj: 1) Elina Lampela OP 8,95 (debyytti).

Korkeus: 1) Sofia Heikonen 17 VeitsilKV 163, 2) Katri Mikkonen 18 RaahVe 163.

Pituus: 1) Roosa Määttälä 19 KokkVe 576, 2) Annika Kylmänen 18 KuivasjAu 557.

TURKU 31.1.2016 Viestinjuoksun Varsinais-Suomen hallimestaruuskilpailut

(Lyhyt 170 m rata.)

Pojat,

M11 4x85 m: 1) TuUL 54,84 (Eero Honkanen, Matias Auremaa, Rasmus Nyman, Riku Uusitalo).

M15 3x510 m: 1) TuUL 4.12,03 (Tuure Haapanen, Robin Lainto, Wiljami Itämeri).

Tytöt,

N13 4x85 m: 1) TuUL 51,14 (Pinja Naula, Lotta Nurminen, Elviira Niemelä, Ilona Ruohola), 2) RaisKu 51,67 (Viveka Loukola, Aada Aho, Martta Siirtola, Fiia Kajula).

N11 4x85 m: 1) TuUL 55,24 (Amilia Seppänen, Tinja Pirttikoski, Elsa Karjalainen, Mariella Laakso).

N15 4x170 m: 1) RaisKu 1.35,63 (Sofia Triipponen, Sirke Seitsonen, Linnea Loukola, Johanna Kylmänen), 2) TuUL 1.35,67 (Aino Honkanen, Minja Dahlberg, Kiia Jalonen, Linda Pukari).

N15 3x510 m: 1) RaisKu 4.32,18 (Sirke Seitsonen, Sofia Triipponen, Johanna Kylmänen).

N13 3x510 m: 1) RaisKu 4.44,82 (Jeannette Latva, Aada Aho, Viveka Loukola).

TÄYDENNYKSIÄ:

HELSINKI, Myllypuro 30.1.2016 Avoimet Helsingin piirin mestaruuskilpailut

Miehet,

200 m: ... 3) Heikki Nieminen JanJa 22,85. – B-erä: 1) Pauli Hyvärinen EspTa 22,88, 2) Jevgeni Aleksandrov HIFK 22,89, 3) Joni Arponen HIFK 22,98. – C-erä: 1) Joni Rouhiainen KUYU 23,46 (nuorten maajoukkuekävelijä) … 3) Krister Laine 44 TuUL 24,14. – M19 200 m: 1) Viktor Kantele 19 BorgAk 22,56, 2) Elias Nurmela 18 EspTa 23,56 (ent. ennätys 25,30). – Ikätasoitus: Laine 22,44.

Seiväs: … 6) Leo Uusimäki 18 KU-58 470.

PORI 30.1.2016 Kyläsaaren Kajastuksen kansalliset hallikilpailut

(Pitkä 400 m rata.)

Miehet,

60 m: 1) Joni Vainio-Kaila LaitJy 7,23. – 2. alkuerä: 1) Vainio-Kaila 7,15. – M15 60 m: 1) Patrik Jakonen 14 PoYU 7,69.

200 m: 1) Joni Vainio-Kaila LaitJy 22,27, 2) Juho Vanhala HarjavJy 22,87, 3) Joni Ojala 17 KankaanpSL 23,32 (B-erän voittaja).

Seiväs: 1) Einari Välimäki NoormNo 480, 2) Akseli Välimäki NoormNo 470.

Naiset,

60 m: 1) Erika Nevanperä KalajJu 7,88, 2) Pirkitta Marjanen 15 PoYU 8,01. – 2. alkuerä: 1) Nevanperä 7,95.

200 m: 1) Anna Kohtamäki NoormNo 25,51 … 3) Aino Ojala 14 NoormNo 26,66 (C-erän voittaja).

Seiväs: 1) Kiia Jullenmaa 15 PoYU 330.

Edellinen kotimaankatsaus 30.1.

 

kortetmaa_anniina.jpg
Anniina Kortetmaa on erinomaisessa kunnossa. Käsiajanotolla meni Oulussa peräti 7,3.