Kalevan kisojen kuntokatsastus

Kalevan kisojen alla ovat sadat urheilijat viimeistelleet kuntoaan Seinäjoelle. Alkukesän loukkaantumisista kärsineet ovat testanneet kuntoaan ja tulosrajaa tavoittelevat tulokkaat ovat optimistisina käyneet ennätyksiensä kimppuun. Tässä katsaus kotimaan viimeisen Kalevan kisoja edeltävän viikon kilpailuihin.

Esbo IF:n Roope Saarinen hioi nopeuttaan Eläintarhan kentällä juoksemalla 100 metriä 10,60. Saarinen sijoittuu vuositilastossa 100 metrin kuudenneksi ja 200 metrin viidenneksi. 400 metriä hän ei ole tänä kesänä vielä juossut, mutta hänen ennätystään 48,02 nopeampi on tänä kesänä ollut vain Oskari Mörö.

Hallitseva naisten 400 metrin Suomen mestari Katri Mustola Kalajoen Junkkareista juoksi Kuopiossa uuden 200 metrin ennätyksensä 24,31 ja voitti päivää aikaisemmin myös 400 metriä kelpo ajalla 54,74.

Tämän vuoden kaikki kymmenen kilpailuaan voittamattomana kotimaisia kanssakilpailijoitaan kohdannut Oriveden Ponnistuksen kuulantyöntäjä Kaisa Kymäläinen työnsi Tampereella Hämeen piirin mestaruuskilpailuissa 15,46. Kauden kotimainen kärkitulos on vain kolme senttiä tätä enemmän.

Virtain Urheilijain Sirpa Riitamäki juoksi Tampereella 1500 metriä uuteen 50-vuotiaiden naisten Suomen ennätykseen 5.04,02. Edellisen ennätyksen oli juossut Turun Urheiluliiton Pirkko Martin jo 30 vuotta sitten.

 

14-vuotias heitti keihästä yli 70 metriä

Hartolan Voiman Eemil Porvari heitti Janakkalassa keihästä 14-vuotiaiden poikien ikäkausiennätyksen 70,77. Hän ylitti kahdella muullakin heitollaan Oliver Helanderin entisen ennätyksen 68,10. Harri Haatainen on heittänyt samanikäisenä vielä pidemmälle 71,22 vuonna 1992, mutta keihäsmalli oli tuolloin toinen.

Pohjois-Suomen mestaruuden 100 metrin juoksussa voitti 17-vuotiaan Samuel Purolan kaksoisveli Eeli Purola 2,1 sekuntimetrin myötätuuleen ajalla 11,21. Eelin ennätys on vielä toistaiseksi 11,54. Molempia valmentaa oma isä Mika Purola.

Lielahden Kipinän Arttu Korkeasalo työnsi Vammalan tähtikisoissa viisikiloista kuulaa 17-vuotiaiden poikien maailman tämän vuoden parhaan tuloksen 20,81. Korkeasalo pitää hallussaan maailman tämän vuoden kärkituloksia myös kuusikiloisella kuulalla ja miesten 7,26-kiloisella kuulalla tuloksin 19,27 ja 16,74.

Aluemestaruuskilpailuita on järjestetty Kauhavalla, Kajaanissa, Vihdissä sekä Kalevan kisojen esikisoina Seinäjoella, missä kuulantyönnön voitti Ikaalisten Urheilijoiden vasta 20-vuotias ja kuulantyöntäjäksi pienikokoinen 178-senttinen Samuli Kyrönviita. Voittotulos 17,21 on vuositilaston viidenneksi paras.

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

SEINÄJOKI 20.-23.7.2017 Kalevan kisat

 

KOTIMAANKATSAUS 12.-17.7.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

HELSINKI, Eläintarha 12.7.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

100 m (1,2 m/s): 1) Roope Saarinen EsboIF 10,68 (ae. 10,60), 2) Arttu Paananen HKV 10,98, 3) Hannes Siitonen HKV 10,99 (ae. 10,92). – 1. alkuerä (0,0): 1) Saarinen 10,60, 2) Siitonen 10,92, 3) Paananen 10,99.

Korkeus: 1) Reijo Sundell 69 VihdUV 143. – Ikätasoitus: 209.

Kiekko: 1) Ville Tanskanen HeTa 47,40.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 47,89.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 40,48, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 40,05.

Naiset,

Korkeus: … 4) Seija Sario 77 HKV 100. – Ikätasoitus: 174.

Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 HKV 40,08.

JOENSUU 12.7.2017 SUL:n Eliittikisat 3/5

Raportti ja parhaat tulokset:

JÄMSÄ 12.7.2017 Paunucup

Miehet,

400 m: 1) Juuso Hassi OrivPo 49,75, 2) Kalle Raitala KosKa 49,80, 3) Lauri Hassi OrivPo 49,90, 4) Aleksi Kuusinen TP 50,06 (ennätys 10 päivää aiemmin 53,83).

Pituus: 1) Julius Toivola 19 JKU 684 (0,4 m/s), 2) Ville Hakomäki YlihJu 682 (0,3) … 4) Perttu Noponen 33 MiKV 653 (moniottelija).

Naiset,

Pituus: 1) Tiina Hakanen 32 TP 579 (0,8 m/s).

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 17 KuusamEV 54,54.

KARSTULA 12.7.2017 Viispiikkinencup

Pojat,

Keihäs (700 g): 1) Juho Järvinen 16 KarstKi 63,22.

Tytöt,

Kiekko (750 g): 1) Vilma Räsänen 14 ViitasVi 40,80.

KRUUNUPYY, Alahärmä 12.7.2017 Åsarnan kilpailut

Miehet,

100 m (2,3 m/s): 1) Konsta Alatupa 18 KokkTU 11,02.

200 m (1,3 m/s): 1) Christoffer Envall PedersFa 22,13, 2) Filiph Johansson GamlakarlIF 22,57.

100 m aj (83,8 cm, 1,3 m/s): 1) Alexander Björkgren 15 JakobstDr 13,63.

Korkeus: 1) Emil Appel (8-v.) MalaxIF 127.

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 18 KarijTa 470, 2) Christian Westö 38 Korsh5 470.

Kuula: 1) Jonas Solvin PedersFa 14,62.

Moukari: 1) Simon Solvin PedersFa 56,85, 2) Victor Hongell 19 KronÅs 56,60.

Moukari (6 kg): 1) Otso Puro 19 LappajVe 63,91.

Naiset,

100 m (0,8 m/s): 1) Henriikka Parpala 19 KokkVe 11,92.

200 m (0,8 m/s): 1) Jeanine Nygård JakobstDr 24,83, 2) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 25,35 (ent. ennätys 27,53i -13).

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 350, 2) Linnea Marttala SeinäjSU 350, 3) Ellinor Kronholm Korsh5 340, Maria Östman 17 VasaIS 330, Miisa Koskiaho 14 KarijTa 330.

LAPPEENRANTA 12.7.2017 Urheilu-Miehien viikkokisat

Pojat,

60 m aj (76,2 cm, 0,3 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 9,04.

3-loikka: 1) Kasperi Vehmaa 12 LUM 10,49 (1,3 m/s).

NOKIA 12.7.2017 Nokian kiekkoranking

Miehet,

Kiekko: 1) Olli Kivioja NokU 49,66, 2) Kalle Kivioja NokU 47,26, 3) Ari Salo 37 ValkeakHa 45,14, Riku Kauppila 30 NurmijYU ilman tulosta.

Naiset,

Kiekko: 1) Roosa Naula 16 TuUL 45,25, 2) Netta-Nana Mäkkylä KankaanpSL 43,37, 3) Milla Kelo 39 KUYU 42,28, 4) Hanna-Mari Saalo 19 LA 41,96.

ROVANIEMI, Saarenkylä 12.7.2017 Arctic-heitot

Naiset,

Kiekko (750 g): 1) Enni Aula 14 PohjanKo 41,81.

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 55,92.

VANTAA 12.7.2017 Myyrmäen aitakisat

Pojat,

200 m aj (0,6 m/s): 1) Sampo Väyrynen 13 KUYU 30,09.

Tytöt,

300 m aj: 1) Vilma Hakala 15 EspTa 46,69.

KURIKKA 13.7.2017 Ryhdin kilpailut

Pojat,

1000 m: 1) Artturi Mäkelä 12 KurikRy 3.01,20.

LAHTI, Radiomäki 13.7.2017 Reilucup

Naiset,

Kiekko: 1) Anna Olkkonen HartVo 40,65.

LEMPÄÄLÄ 13.7.2017 Kisa Yleisurheilun kilpailut

Miehet,

2000 m kävely: 1) Valtteri Kalanti 13 HämTa 9.40,55.

3000 m kävely: 1) Timo Viljanen 40 TuWe 13.21,16. – Ikätasoitus: 12.39,10.

Naiset,

1000 m kävely: 1) Iina Niemelä 10 LempKi 10.25,70 … 3) Niia Niemelä 10 LempKi 10.30,54 (kaksoset).

2000 m kävely: 1) Rosa Niittyviita 13 LA 10.25,24.

3000 m kävely: 1) Sara Niittyviita 16 LA 15.41,22.

ORIVESI 13.7.2017 Ponnistuksen juniorikilpailut

Miehet,

Moukari (6 kg): 1) Oskari Eskola 19 SäkylU 61,03.

PARIKKALA 13.7.2017 Harjulinnan torstaikisat

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Tara Saikkonen 14 ParikkU 45,70.

VALKEAKOSKI 13.7.2017 Nuorten Eliittikisat 4/5

Raportti ja parhaat tulokset:

VIHTI 13.7.2017 Avoimet Etelä-Suomen ja Kaakkois-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (0,1 m/s): 1) Mikke Jaakkola LUU 11,05 … 3) Severi Mäntylä 16 BorgAk 11,46. – 2. alkuerä (0,2): 1) Jaakkola 11,01, 2) Mäntylä 11,39.

400 m: 1) Tommi Mäkinen 17 HKV 49,34, 2) Mauno Havukorpi 16 VihdVi 51,87 … 9) Christer Strömberg 57 HKV 58,85 (B-erän 4:s). – Ikätasoitus: Strömberg 48,69.

1500 m: 1) Joonas Harjamäki 31 SeinäjSU 4.01,98.

110 m aj (0,0 m/s): 1) Leo Uusimäki 19 KU-58 15,71, 2) Ville-Veikko Hanninen KUYU 16,52.

Seiväs: 1) Anton Kunnas 18 SibVa 470 … 3) Ville-Veikko Hanninen KUYU 380 (moniottelija).

3-loikka: 1) Veikko Nugraha EspTa 14,75 (-0,5 m/s), 2) Ilkka Alingué 18 JanJa 14,63 (0,4), 3) Tommi Huoponen EspTa 14,23 (0,0), 4) Kaius Huoponen EspTa 14,20 (0,0).

Kiekko: 1) Mikko Halvari 34 JanJa 51,39, 2) Sami Aartolahti LA 49,73 … 4) Leo Uusimäki 19 KU-58 31,34 (moniottelija).

Keihäs: 1) Joonas Hyvärinen KUYU 64,73, 2) Markus Pohjonen 35 NurmijYU 63,69 … 4) Petri Ihander KUYU 56,37 (moniottelija).

Naiset,

100 m, 1. alkuerä: 1) Anni Siirtola 19 HKV 12,56 (ei osallistunut finaaliin).

400 m: 1) Pinja Porokari 19 NurmijYU 58,56.

1500 m: 1) Anni Penttilä 16 VeikkVe 4.40,18, 2) Aino Kuljukka 18 LA 4.42,54, 3) Saara Nikander LUU 4.44,92, 4) Silja Rönkä 16 LA 4.46,85, 5) Nerea Abrego 31 HeJy (ESP) 4.48,76, 6) Elisa Sihvola 30 VU 4.49,53 (debyytti), 7) Salla Laukkanen 17 LA 4.51,84, 8) Helmi Vuorimaa 17 LA 4.53,34.

100 m aj (0,2 m/s): 1) Noora Juslin 18 BorgåAk 14,49, 2) Janette Rinne HKV 14,57, 3) Ida Otstavel PargIF 14,76 … 6) Amanda Liljendal 19 BorgAk 15,59 (moniottelija, B-erän voittaja), Anni Siirtola 19 HKV keskeytti.

5000 m kävely: 1) Maija-Liisa Mertanen 57 VihdVi 30.15,40. – Ikätasoitus: 25.02,43.

Kiekko: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 44,44, 2) Johanna Lehtiö KU-58 41,66, 3) Milla Kelo 39 KUYU 40,22.

Keihäs: 1) Heta Paavola 17 KeravU 42,41, 2) Amanda Liljendal 19 BorgAk 42,21.

KAUHAVA 14.7.2017 Länsi-Suomen mestaruuskilpailut, 1. päivä

Miehet,

100 m (2,3 m/s): 1) Joonas Kokko 19 LapuanVi 10,86, 2) Konsta Alatupa 18 KokkTU 10,94 (ae. 10,88), 3) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 10,98, 4) Mathias Launonen 19 NärpKr 11,10, 5) David Bamm 18 VasaIS 11,19, Aleksi Ala-Prinkkilä NärpKr (ae. 11,03) & Aaron Yli-Hallila 18 KokkTU (ae. 11,06) & Otto Kilpi 30 JKU (ae. 11,11) eivät osallistuneet finaaliin.

1. alkuerä (1,8): 1 Kokko 10,89, 2) Yli-Hallila 11,06. – 2. alkuerä: 1) Alatupa 10,88, 2) Hung Huy Pham 10,99, 3) Ala-Prinkkilä 11,03, 4) Kilpi 11,11.

400 m: 1) Christoffer Evnvall PedersFa 49,11.

3000 m ej: 1) Jonas Ingo VasaIS 9.57,77.

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 18 KarijTa 500, 2) Johan-Antti Kivilahti 19 HaapajKi 480, 3) Lassi Yli-Kotila 18 KannUra 460 … 5) Toni Latvala 40 HaapajKi 430 (SM-2 2002 & Hallimestari 2003).

Pituus: 1) Jarmo Kaleva TeuvRi 720 (2,3 m/s), 2) Otto Kilpi 30 JKU 694 (2,1), myös 690 (1,9), 3) Antti Tuomela 18 LaihLu 689 (1,7), 4) Aleksi Haapala IlmajKi 681 (3,4), 5) Hung Huy Pham 19 KorsnFy (VIE) 680 (1,4).

Kuula: 1) Samuli Kyrönviita IkaalU 17,21, 2) Niklas Loukola SeinäjSU 15,28, 3) Mika Flinkkilä SeinäjSU 14,68.

Kiekko: 1) Victor Hogan Etelä-Afrikka (RSA) 58,75, 2) Frantz Kruger 42 VasaIS 53,99, 3) Raine Munukka 35 IlmajKi 50,87, 4) Johan Åkerlund 53 KristLä 48,43, 5) Veikko Laitinen KeurKi 47,03, 6) Seppo Paavola 57 SeinäjSU 38,11. – Ikätasoitus: Åkerlund 68,75, Kruger 61,70, Paavola 59,51.

M17,

100 m (1,3 m/s): 1) Teemu Tuomela 17 AlajAn 11,39. – 2. alkuerä (2,2): 1) Tuomela 11,23.

400 m aj (83,8 cm): 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 57,30.

Seiväs: 1) Iiro Suutarinen 17 ÄhtärU 450, 2) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 430.

Kuula (5 kg): 1) Vesa Leveelahti 16 VirtainU 16,26.

Kiekko (1,5 kg): 1) Heikki Leveelahti 17 VirtainU 46,65.

Naiset,

100 m (1,9 m/s): 1) Maria Herrala SeinäjSU 12,54 … Jonna Alkula 19 SeinäjSU (12,45) ei osallistunut finaaliin. – 1. alkuerä (1,5): 1) Alkula 12,45.

1500 m: 1) Aino Kivenmäki KuortKu 4.46,51.

3-loikka: 1) Sini Sanaslahti KaipVi 12,22 (2,5), 2) Laura Rautiainen 19 SaarijPu 12,11 (1,9).

Moukari: 1) Mira Kitula TöysVe 50,40.

Keihäs: 1) Laura Pesola ReisjPi 47,10, 2) Piia Pyykkinen SaarijPu 42,37 (SM-2 2012).

N17,

100 m (0,8 m/s): 1) Minttu-Maaria Alanen 16 LappajVe 12,30 (parempi kuin naisten mestari). – 2. alkuerä (1,3): 1) Alanen 12,26.

400 m: 1) Aada Määttälä 13 ToholU 61,23 (parempi kuin naisten mestari) … 4) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 63,40.

3000 m: 1) Reija-Elina Jylhä 13 HalsTo 11.01,34.

Korkeus: 1) Roosa Latva-Laturi 15 AlajAn 166 (parempi kuin naisten mestari).

Moukari (3 kg): 1) Julia Kivinen 16 KaustPV 63,41, 2) Sara Killinen 16 LapuanVi 62,02.

Keihäs (500 g): 1) Anni-Linnea Alanen 15 VaasVa 45,40.

TAMPERE 14.7.2017 Avoimet Hämeen mestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (-1,8 m/s): 1) Jani Koskela TP 10,92, 2) Ville Aarnivala TP 11,02 … 4) Taavi Leppänen 15 IkaalU 11,63. – 3. alkuerä (-2,1): 1) Aarnivala 11,13, 2) Koskela 11,15 … 5) Otto Ylöstalo SibVa 11,96 (moniottelija).

400 m: 1) Lauri Eneh TU-38 50,22.

1500 m: 1) Aleksi Kivelä 17 LempKi 4.11,64 … 5) Teppo Syrjälä 42 TeivoSt 4.13,20.

110 m aj (-1,3 m/s): 1) Tuomas Valle HKV 14,87, 2) Otto Seppälä 32 LamminpKo 15,22, 3) Juuso Hassi OrivPo 15,40, 4) Eetu Kangas SeinäjSU 15,57, 5) Lassi Raunio 34 TP 16,24, 6) Juha-Matti Iso-Jaakkola LauttakLu 16,26, Otto Ylöstalo SibVa keskeytti.

Seiväs: 1) Olli Rannikko 35 NokU 490, 2) Juuso Hassi OrivPo 450, 3) Tuomas Valle HKV 390, 4) Eetu Kangas SeinäjSU 370, Otto Ylöstalo SibVa ilman tulosta (400), moniottelijoita.

Kiekko: 1) Kalle Kivioja NokU 48,42, 2) Ari Salo 37 ValkeakHa 46,94.

Keihäs: 1) Joonas Oksanen TP 64,53 … 5) Lassi Raunio 34 TP 46,44.

Naiset,

100 m, 4. alkuerä (-1,4 m/s): 1) Erika Nevanperä KalajJu 12,47 (ei osallistunut finaaliin).

400 m: 1) Hilla Uusimäki KU-58 56,21, 2) Noora Toivo ToijVau 56,62.

1500 m: 1) Sini Tirri 16 ToijVau 4.48,12, 2) Katri Niemistö JKU 4.49,56 … 4) Sirpa Riitamäki 51 VirtainU 5.04,02 (50-v. SE, ent. 5.06,03 Pirkko Martin 1987). – Ikätasoitus: Riitamäki 4.19,75.

100 m aj (-1,9 m/s): 1) Julia Enarvi 19 TP 14,10, 2) Erika Nevanperä KalajJu 14,49, 3) Emma Hyvärinen TuUL 14,67 (B-erän voittaja -1,5 m/s), 4) Noora Kauranen HämTa 14,81.

Korkeus: 1) Saara Sinervo 19 SalVil 172.

3-loikka: 1) Elina Kostiainen VihdVi 12,18 (3,3 m/s), 2) Liisa Naskali NokU 12,01 (3,8).

Kuula: 1) Kaisa Kymäläinen OrivPo 15,46, 2) Taija Keskinen YlistarKV 13,78, 3) Elisa Oksanen TP 11,39 (moniottelija). – Kymäläinen (x, 14,48, 15,46, x, 15,30, 14,72).

KAJAANI 15.7.2017 Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (2,1 m/s): 1) Eeli Purola 17 OP 11,21.

400 m: 1) Vesa Kittilä 18 PyhäjoWi 50,24.

1500 m: 1) Jani Juntunen 16 SuomussRa 4.14,88.

110 m aj (1,4 m/s): 1) Jere Lehto OP 14,80.

M19 110 m aj (100 cm, 1,4 m/s): 1) Joni Heikkinen 18 OP 15,32.

3-loikka: 1) Joni Heikkinen 18 OP 13,54.

Kiekko: 1) Petri Käräjäoja 34 HaapavU 48,92, 2) Mikko Martinmäki VihannU 48,23.

Naiset,

100 m (1,0 m/s): 1) Annika Haverinen 18 KajKi 12,19.

100 m aj (3,0 m/s): 1) Sonja Stång 15 KuivasjAu 14,89.

Keihäs: 1) Suvi Kemppainen 19 KajKi 49,86.

KUOPIO 14.-15.7.2017 Hannes Junior Games

1. päivä 14.7.

Miehet,

60 m (1,1 m/s): 1) Elmer Vauhkonen 10 LapinlVe 8,25.

100 m (1,0 m/s): 1) Eliel Pohjolainen 18 KuopRe 11,18.

Korkeus: 1) Niilopekka Muhonen 11 KivijKi 145.

3-loikka: 1) Ilpo Kantanen SuonenjVa 14,93 (1,9 m/s).

Kuula (5 kg): 1) Ville Halonen 17 PyhäselU 16,91.

Naiset,

100 m (0,3 m/s): 1) Olivia Bojang 15 AlatornPi (FIN/SWE) 12,24.

400 m: 1) Katri Mustola KalajJu 54,74, 2) Jessica Rautelin EsboIF 57,78, 3) Kirsi Pekkanen KuopRe 57,98 (B-erän voittaja).

100 m aj (1,2 m/s): 1) Jessica Rautelin EsboIF 14,74.

Seiväs: 1) Henriikka Könönen OP 375, 2) Laura Ollikainen 19 VarkKV 375.

3-loikka: 1) Jessica Miettinen 19 SavRi 12,03 (1,7 m/s).

Kuula: 1) Niina Kelo 37 KUYU 13,54. – Ikätasoitus: 14,43.

Keihäs (400 g): 1) Viivi Raatikainen 14 ViitasVi 48,21.

2. päivä 15.7.

Miehet,

200 m (1,5 m/s): 1) Eliel Pohjolainen 18 KuopRe 22,54.

1000 m: 1) Patrik Järvinen 13 TP 2.59,31 … 3) Väinö Kontkanen 12 PyhäselU 3.05,28.

M11 1000 m: … 2) Ville Viitakoski 10 MiKV 3.20,70, 2) Elias Vanhanen 10 KuopRe 3.21,12.

Keihäs (600 g): 1) Niklas Hyvönen 14 PyhäselU 63,18.

Naiset,

200 m (2,0 m/s): 1) Katri Mustola KalajJu 24,31, 2) Jessica Rautelin EsboIF 25,65, 3) Sandra-Sofia Kosonen 17 SavRi 25,94.

300 m: 1) Olivia Bojang 15 AlatornPi (FIN/SWE) 40,90.

2000 m: 1) Emma Rainio 14 JKU 6.51,04.

80 m aj (76,2 cm, 1,0 m/s): 1) Nea Immonen 14 JoKa 12,02.

Korkeus: 1) Anni Kaukola KuopRe 165.

SASTAMALA 15.7.2017 Vammalan timanttikisat

Miehet,

60 m: 1) Eemil Siuko 10 PunkalKu 8,77.

100 m (5,4 m/s): 1) Patrik Jakonen 15 PoYU 11,44.

400 m: … 3) Patrik Jakonen 15 PoYU 52,69.

1000 m: 1) Antti Sainio 12 TP 3.05,66 … 4) Tino Knuutila 11 KankaanpSL 3.13,84.

Pituus: 1) Patrik Jakonen 15 PoYU 667 (2,3 m/s).

Kuula (5 kg): 1) Arttu Korkeasalo 17 LielKi 20,81, 2) Aaro Leinonen 17 RymättSo 16,49. – Korkeasalo (x, x, x, 19,75, 20,81, x).

Kiekko (1,5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 52,44, 2) Markus Alajoki VammSV 50,29.

Keihäs: 1) Sami Reunanen 19 VammSV 65,40 (ent. ennätys 56,89), 2) Aleksi Marttila 18 MietMP 61,55.

Keihäs (400 g): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 45,28.

3-ottelu (60 m, pituus, 2,5 kg kuula): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 1518 (8,66, 508, 11,52).

Naiset,

60 m (2,0 m/s): 1) Tuuli Ingman 13 TP 8,13, 2) Mariella Laakso 12 TuTo 8,35.

60 m aj (76,2 cm, 1,2 m/s): 1) Carla Liukkonen 13 SjuIF 9,56, 2) Anni Nurminen 13 TP 9,58.

80 m aj (76,2 cm, 2,7 m/s): 1) Venla Väliharju 15 TP 11,85.

Seiväs: 1) Emma Rovasalo 14 HyvinkSU 340.

Pituus: 1) Nea Lento 15 TP 569 (1,2 m/s).

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 11 VähänkVi 13,69.

Kiekko (750 g): 1) Venla Väliharju 15 TP 44,36.

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 55,27.

Keihäs: 1) Venla Olli 18 EurajVe 48,18.

3-ottelu (60 m, pituus, 2 kg kuula): 1) Ella Mäntylä 11 VähänkVi 1388 (8,96, 431, 13,25), 2) Enni Virjonen 10 TuUL 1064 (9,02, 414, 8,60).

SEINÄJOKI 15.7.2017 Länsi-Suomen mestaruuskilpailut, 2. päivä & Kalevan kisojen esikisat

Miehet,

200 m (2,8 m/s): 1) Aleksi Tuononen ÄhtärU 21,82, 2) Juho Kaihlajärvi JKU 22,12.

800 m: 1) Joonas Rinne SaarijPu 1.53,34. – 400 m 53,0e.

Korkeus: 1) Arttu Mattila 16 ÄänekU 212 (17-v. ka-3), 2) Jussi Lepistö OrivPo 201, 3) Valtteri Mattila ÄänekU 198, 4) Aleksi Klemola UllavKi 195, 5) Juho Nieminen 17 JKU 192. – Mattila (198-o, 204-o, 208-xo, 212-o, 215-xxx).

3-loikka: 1) Artturi Tiipiö TeuvRi 13,54 (1,1 m/s).

Moukari: 1) Jesse Lehto KaustPV 68,41, 2) Juhana Mäkelä 37 YlistarKV 58,27, 3) Simon Solvin PedersFa 57,48, 4) Tuomo Tarvainen 42 KauhWi 56,70, 5) Otso Puro 19 LappajVe 55,75. – Ikätasoitus: Tarvainen 66,37, Mäkelä 62,24.

Keihäs: 1) Toni Hiekka 33 PalosUS 65,72, 2) Jaakko Hauta-aho Töysve 61,07.

M17,

200 m (0,9 m/s): 1) Niilo Mustalahti 15 SeinäjSU 23,35.

3000 m: 1) Lasse Raudaskoski 16 NivalU 9.25,03 (ent. ennätys 10.05,93).

110 m aj (91,4 cm, 2,0 m/s): 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 14,75, 2) Tomi Valkama 16 KauhWi 15,39.

Moukari (5 kg): 1) Juhana Karjanlahti 17 AlajAn 62,27.

Keihäs (700 g): 1) Aleksi Yli-Mannila 16 AlajAn 63,72, 2) Juho Järvinen 16 KarstKi 60,82.

Naiset,

200 m (2,3 m/s): 1) Aino Pulkkinen 19 ÄänekU 24,20, 2) Minna Laukka 30 JKU 24,77, 3) Eveliina Ojala SoinSi 25,61, 4) Maria Herrala SeinäjSU 25,88, 5) Jonna Alkula 19 SeinäjSU 25,92.

800 m: 1) Veera Hakomäki 15 VähänkVi 2.17,66, 2) Elina Myllymäki 35 SeinäjSU 2.18,12, 3) Aino Kivenmäki KuortKu 2.18,25, 4) Lycke Karlsson 19 VasaIS 2.23,23 (kuurojen Suomen mestari) … 9) Lina Karlsson 19 VasaIS 2.34,61 (kaksoset).

400 m aj: 1) Viivi Lehikoinen 18 HIFK 58,24, 2) Mathilda Kvist 18 VasaIS 63,08.

5000 m kävely: 1) Anniina Kivimäki 18 LapuanVi 26.22,07.

Seiväs: 1) Linnea Marttala SeinäjSU 342.

Pituus: 1) Emmi Mäkinen JKU 604 (1,8 m/s), 2) Katja Kangas PohjanKo 572 (2,1), myös 569 (0,9), 3) Sini Sanaslahti KaipVi 572 (1,3), 4) Sini Toivola JKU 563 (-1,0). – Mäkinen (587/2,4, 604/1,8, 573/2,3, 594/2,0, x, x).

Kuula: 1) Taija Keskinen YlistarKV 13,98, 2) Helena Leveelahti 18 VirtainU 13,37.

Kiekko: 1) Helena Leveelahti 18 VirtainU 49,12, 2) Tuula Penttinen PuumViri 47,52 … 5) Jaana Kivistö 54 TeuvRi 34,65. – Ikätasoitus: Kivistö 49,03.

N17,

200 m (2,0 m/s): 1) Maisa Laakso 17 JakobstDr 26,06, 2) Elise Lähdemäki 14 SeinäjSU 26,25.

800 m: 1) Saana Lappalainen 12 SeinäjSU 2.21,91.

2000 m ej: 1) Heidi Färm 17 PoYU 7.44,21, 2) Minna Läspä 17 KaustPV 7.44,28.

100 m aj (76,2 cm, 1,8 m/s): 1) Sofia Lindholm 15 KuivasjAu 14,44, 2) Ella Nisula 16 KuivasjAu 14,53. – 2. alkuerä (1,4): 1) Lindholm 14,47, 2) Nisula 14,67.

5000 m kävely: 1) Heta Veikkola 14 LapuanVi 27.35,23.

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 17 JakobstDr 342, 2) Miisa Koskiaho 17 KarijTa 342, 3) Maria Östman 17 VasaIS 332.

Raportti:

YLÖJÄRVI 15.7.2017 Ylöjärven Urheilijoiden kesäkisat

Miehet,

1500 m: 1) Marko Tuokko NaantLö 4.10,83 (maratonin SM 2014), 2) Teppo Syrjälä 42 TeivoSt 4.14,67.

Naiset,

Kiekko: 1) Netta-Nana Mäkkylä KankaanpSL 41,51, 2) Silja Ahonen 16 ParkU 40,62.

ALAVIESKA 16.7.2017 Alavieska-päivien kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Johan Åkerlund 53 KristLä 50,64, 2) Petri Käräjäoja 34 HaapavU 48,68, 3) Mikko Martinmäki VihannU 48,21. – Ikätasoitus: Åkerlund 71,89.

Kiekko (1,5 kg): 1) Ari Saastamoinen 17 KeitKu 47,37, 2) Juha Hietala 59 YppärU 42,31. – Ikätasoitus: Hietala 50,54.

Moukari: 1) Petri Rautio 35 AlavVi 62,57, 2) Arttu Väänänen VarpaisjVi 58,57. – Ikätasoitus: Rautio 64,45.

Naiset,

Kiekko: 1) Sandra Laulumaa OulaistHu 40,36.

JANAKKALA 14.-16.7.2017 Janakkala-kisat

1. päivä 14.7.

Naiset,

Pituus: 1) Suvi Eerikäinen HIFK 564 (1,1 m/s).

Kiekko: 1) Pinja Karhunen 19 HämTa 42,88, 2) Sanni Kuparinen 16 JanJa 40,94.

2. päivä 15.7.

Pojat,

100 m aj (83,8 cm, 0,8 m/s): 1) Atte Timgren 15 HKV 13,87.

3-loikka: 1) Eemil Porvari 14 HartVo 12,90 (2,3 m/s).

Kuula (2,5 kg): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 11,78.

Keihäs (600 g): 1) Eemil Porvari 14 HartVo 70,77 (14-v. SE*, ent. 68,10 Oliver Helander 2011), 2) Onni Ruokangas 14 JanJa 60,11, 3) Aku Parviainen 14 TuupovU 58,13. – Porvari (67,99, x, 67,40, 69,23, 68,13, 70,77). – (* Harri Haatainen on heittänyt samanikäisenä 71,22 vuonna 1992, mutta keihäsmalli oli tuolloin toinen.)

Keihäs (400 g): 1) Topi Parviainen 11 TuupovU 45,05.

Tytöt,

200 m (-1,5 m/s): 1) Inka Pöyry 13 HIFK 26,58.

800 m: 1) Nora Kytäjä 13 LempKi 2.25,08.

60 m aj (60 cm, 0,9 m/s): 1) Helmiina Saarikunnas 11 LA 10,04.

Korkeus: 1) Aino Aalto 11 HämTa 146. – N9 Korkeus: 1) Ruth Toivola 9 HyvinkSU 129.

Pituus: 1) Inka Pöyry 13 HIFK 527 (-1,6 m/s).

Kuula (2 kg): 1) Aino Aalto 11 HämTa 10,91.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 28,94.

Keihäs (400 g): 1) Pinja Kianta 15 LempKi 45,70.

3. päivä 16.7.

Pojat,

1000 m: 1) Konsta Manninen 11 KJN 3.06,10. – M10 1000 m: 1) Reko Laine 10 HämTa 3.19,71, 2) Anton Kemppi 10 NurmijYU 3.20,06, 3) Joona Soininen 9 EspTa 3.23,73.

Pituus: 1) Aaron Utulahti 15 VihdVi 615 (-0,7 m/s), 2) Eemil Porvari 14 HartVo 611 (0,6).

Tytöt,

300 m: 1) Elina Mettälä 14 HKV 42,60.

1000 m: 1) Elma Hannikainen 12 VU 3.08,62.

Seiväs: … 2) Lumi Kenttä 11 IFRaseb 248, 5) Linnea Sariola 10 SomEsa 218.

Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren 14 HIFK 13,71.

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,60.

Kiekko (600 g): 1) Aino Aalto 11 HämTa 31,15.

KUUSAMO 16.7.2017 Erä-Veikkojen kilpailut

Miehet,

Kuula (2,5 kg): 1) Onni Kukkonen 10 OP 10,12.

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 55,30.

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 17 KuusamEV 54,69.

LAITILA 16.7.2017 Laitilan kansalliset nuorisokilpailut

Miehet,

800 m: 1) Roope Hyvärinen 18 RaumU 1.59,41.

Keihäs (400 g): 1) Henrik Lehtinen 13 LauttakLu 50,64.

Naiset,

100 m (0,3 m/s): 1) Annika Mäenpää NoormNo 12,29.

800 m: 1) Marika Aarnio 18 TuWe 2.17,71.

LAPINLAHTI 16.7.2017 SUL:n Eliittikisat 4/5

Raportti ja parhaat tulokset:

LAPPAJÄRVI 16.7.2017 Etelä-Pohjanmaan moukaricup

Miehet,

Moukari: 1) Tuomo Tarvainen 42 KauhWi 56,60, 2) Otso Puro 19 LappajVe 53,79. – Ikätasoitus: Tarvainen 66,28.

Moukari (6 kg): 1) Victor Hongell 18 KronÅs 66,86, 2) Otso Puro 19 LappajVe 65,38.

LAPPEENRANTA 15.-16.7.2017 Mondo-kisat

1. päivä 15.7.

Miehet,

100 m (0,6 m/s): 1) Lassi Hirvonen 16 ValkealKa 11,28.

800 m: 1) Konsta Hämäläinen 19 SulkavU 1.58,08.

60 m aj (76,2 cm, 0,8 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 8,83, 2) Kasperi Vehmaa 12 LUM 9,47.

60 m aj (60 cm, -0,6 m/s): 1) Santeri Kekarainen 11 JoKa 9,89.

Seiväs: 1) Pietari Outinen LUM 460.

Keihäs: 1) Toni Lifländer ImatrU 69,17.

Naiset,

100 m (0,8 m/s): 1) Jatta-Juulia Hanski LUM 12,21, 2) Iina Lehtimäki KuusankKi 12,44.

600 m: … 2) Inka Peltola 10 VehmaistU 1.49,75.

800 m: 1) Moona Korkealaakso 15 LUM 2.15,40, 2) Ella Kainulainen 15 SavRi 2.20,52, 3) Rebecca Nisonen 15 LUM 2.22,17, 4) Emma Hietaranta 14 LUM 2.22,82.

100 m aj (76,2 cm, 0,5 m/s): 1) Tanja Kokkonen 15 LUM 11,57, 2) Essi Vehmaa 15 LUM 11,92.

Seiväs: 1) Aino Siitonen HKV 390, 2) Saga Andersson 17 EsboIF 390, 3) Mari Joronen 19 SimpU 340.

2. päivä 16.7.

60 m (1,1 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 7,78. – M11 60 m (1,2 m/s): 1) Juho Venäläinen 11 ImatrU 8,58.

200 m (1,0 m/s): 1) Lassi Hirvonen 16 ValkealKa 22,83.

1500 m: 1) Konsta Hämäläinen 19 SulkavU 4.02,74.

400 m aj (83,8 cm): 1) Antti Parkkonen 16 LUM 56,83, 2) Jori Turtiainen 17 LUM 58,82.

Korkeus: 1) Jesse Huttunen SavitU 200. – M11 Korkeus: 1) Aleksi Hilska 11 LUM 145.

Pituus: … 2) Otto Pulkkinen 16 ImatrU 649 (0,7 m/s).

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 14 SavRi 54,05.

Moukari (3 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 52,40, 2) Mico Lampinen 11 HKV 39,67.

Naiset,

200 m (0,6 m/s): 1) Kristiina Halonen LUM 25,21, 2) Iina Lehtimäki KuusankKi 25,53, 3) Aino Tapio SibVa 25,54.

1500 m ej: 1) Emma Hietaranta 14 LUM 5.09,52 (14-v. ka-3), 2) Rebecca Nisonen 15 LUM 5.26,11, 3) Saimi Lupala 14 IFRaseb 5.26,98, 4) Eevi-Inkeri Tossavainen 14 SavRi 5.27,32, 5) Kerttu Niiranen 14 KarhKa 5.41,11.

300 m aj: … 3) Ilana Onnela 14 NaantLö 47,98.

Korkeus: 1) Jessica Kähärä 16 MiKV 170.

Pituus: 1) Janette Hanski 19 KarhU 563 (0,4 m/s).

Keihäs: 1) Jenni Kangas SeinäjSU 58,10 … 3) Tara Saikkonen 14 ParikkU 39,51. – Kangas (x, 58,10, 56,66, 56,55, 55,62, x).

Keihäs (500 g): 1) Venla Peltola 16 LUM 46,37, 2) Tara Saikkonen 14 ParikkU 43,18, 3) Janette Hanski 17 KarhU 36,39 (moniottelija).

NAANTALI 16.7.2017 Naantalin Aurinkokävelyt

Miehet,

5000 m kävely: 1) Timo Viljanen 40 TuWe 24,28,0, 2) Eero Joukas 18 YlänKi 27.00,5.

Naiset,

3000 m kävely: 1) Jenni Lahtinen 36 IkurVi 16.31,2.

PORVOO, Hamari 16.7.2017 Porvoon Huippukisat

Miehet,

Kuula (2,5 kg): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 12,10.

Naiset,

200 m (-0,3 m/s): 1) Charlotta Bützow 19 HKV 25,52.

100 m aj (0,4 m/s): 1) Noora Juslin 18 BorgAk 14,64, 2) Amanda Liljendal 19 BrogAk 15,46.

Korkeus: … 2) Amanda Liljendal 19 BorgAk 158 (moniottelija).

Kuula: 1) Amanda Liljendal 19 BorgAk 11,98.

Kuula (3 kg): 1) Katri Erkkilä 17 BorgAk 13,41.

LEPPÄVIRTA 17.7.2017 Leppävirran Urheilijoiden maanantaikisat

Miehet,

Korkeus: 1) Matti Kostamo 70 LeppävirrU 142. – Ikätasoitus: 211.

Naiset,

Kuula (2 kg): 1) Terttu Kilpeläinen 75 LeppävirrU 7,38. – Ikätasoitus: 13,52.

NOKIA 17.7.2017 Ratakävelyn Hämeen mestaruuskilpailut

Miehet,

10000 m kävely: 1) Heikki Lahtinen 70 IkurVi 61.34,4, 2) Asko Turkki 67 KyröskPo 64.21,4. – Ikätasoitus: 44.29,2.

2000 m kävely: 1) Valtteri Kalanti 13 HämTa 9.43,0.

Naiset,

5000 m kävely: 1) Jenni Lahtinen 36 IkurVi 28.30,0.

1000 m kävely: 1) Iina Niemelä 10 LempKi 5.20,0, 2) Niia Niemelä 10 LempKi 5.26,5 (kaksoset).

YLIVIESKA 17.7.2017 Kuulan kilpailut

Tytöt,

1500 m ej: 1) Enni Katajalaakso 15 KannUra 5.30,25, 2) Kaisla Keiski 15 KälvTa 5.42,92, 3) Melissa Kykyri 13 KälvTa 5.47,71.

 

Edellinen kotimaankatsaus 7.-11.7.