JKU ja Tampereen Pyrintö pikaviestien valtiaat

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden nelikko juoksi miesten 4 x 100 metrin Suomen mestaruuteen Mikkelin SM-viesteissä lauantaina. Kahden edellisvuoden toinen sija kirkastui mestaruudeksi ajalla 41,03. Joukkueessa juoksivat Tuomas Rouvali, Elmo Lakka, Ilari Manninen ja Teemu Keronen

Naisten pikaviestin finaalissa Tampereen Pyrintö piti suosikin aseman ja juoksi ylivoimaiseen voittoon hyvällä ajalla 45,86.

Miesten 4 x 100 metrillä kahden edellisvuoden mestari Porvoon Akilles ei saanut sairastelujen takia joukkuetta kasaan. Mikkelin Urheilupuistossa Jyväskylän Kenttäurheilijat taisteli voitosta Helsingin Kisa-Veikkojen kanssa. HKV oli toinen ajalla 41,24.

- Meidän vaihto Ilari Mannisen kanssa oli nipin napin, ettei se mennyt liian pitkäksi. Sitten siinä piti vain pitää ykkössija, Keronen kertaili ankkuriosuutta, jolle hän pääsi kisan johdossa.

Yksi JKU:n voitontekijöistä oli vahvan takasuoran osuuden viilettänyt aituri Elmo Lakka.

- Ekat sileän juoksut noilla nopeuksilla  tänä kesänä, mutta oli hyvä fiilis. Sitä löytyy aina, kun juostaan kapula kädessä, Lakka hehkutti. 

Pituushyppääjä Roni Ollikainen kiri hyvän osuuden HKV:n ankkurina ja jakoi kiitosta koko joukkueen finaalijuoksusta.

- Alkuerissä meillä oli vähän nihkeät vaihdot, mutta ne paranivat finaaliin. Finaali oli meiltä tasaisen hyvä juoksu. Annettiin JKU:lle hyvä voittotaisto, Ollikainen sanoi.

HKV:n ryhmässä viestiä veivät Matias Linkoaho, Hannes Siitonen, Jonathan Hyvärinen ja Ollikainen. Esbo IF kolmas ajalla 41,58.      

1xa_3448.jpg

Pyrinnöllä olisi ollut varaa kiristää

Naisten 4 x 100 metrillä Tampereen Pyrintö juoksi mestariksi ensi kertaa sitten vuoden 2009. Keski-Uudenmaan Yleisurheilu nousi hyvällä juoksulla ja onnistuneilla vaihdoilla toiseksi ajalla 46,25.

Pyrinnön nelikko Lotta Harala, Iina Lehtimäki, Maria Huntington ja Reetta Hurske totesi juoksun jälkeen, että tarvittaessa rahkeissa olisi ollut varaa kiristää.

- Kisa olisi voinut olla tiukempikin, Huntington tuumi.

Pyrintö voitti jo alkueränsä sen verran reilusti, että finaaliin ei tehty muutoksia.

- Otettiin vaihdot varman päälle alkuerissä, eikä otettu niihin finaalilisää, Harala sanoi.

Keski-Uudenmaan Yleisurheilu juoksi SM-hopean joukkueella Elina Kujala, Sanni Mahonen, Eveliina Määttänen ja Kerttu Latvala.

- Korjattiin hieman vaihtoja alkueristä, se ratkaisi, Määttänen kertaili.

Latvalan mainiossa ankkuriosuudessa ei ollut syksyn tuntua.

- Juoksu kulki. Tuntui yllättävän hyvältä, eikä yhtään raskaalta, vaikka nämä kisat ovat minulle kauden viimeiset.

Akilles juhli nyt 17-vuotiaiden sarjassa

Miesten 19-vuotiaiden finaalissa HIFK juoksi mestariksi ajalla 42,88. Kapulaa kiidättivät Toma Lahtinen, Pavel Mäkinen, Anton Tallbacka ja Batuhan Yildirim. HKV oli toinen ja Lahden Ahkera kolmas ajoin ajalla 42,89 ja 43,26.

Porvoon Akilles korvasi miesten 4 x 100 metrin joukkueen poisjäännin mainiolla juoksulla 17-vuotiaiden mestariksi. Henrik Illman, Daniel Niva, Severi Mäntylä ja Sebastian Lundqvist voittivat mestaruuden ajalla 43,27.

- Hyvä juoksu meiltä kaikilta. Tämä korvasi sen, joukkueen ankkurina juossut Lundqvist viittasi miesten joukkueen poisjääntiin.

Jyväskylän Kenttäurheilijat kiri ankkurinsa Juuso Peltolan hyvän juoksun siivittämänä toiseksi ajalla 43,64. Lahden Ahkera juoksi viestissä kolmanneksi ajalla 43,90.

HIFK kiiti ylivoimaiseen voittoon

HIFK uusi mestaruutensa 19-vuotiaiden tyttöjen sarjassa. Nelikko Sandra Piippo-Pinho, Viivi Lehikoinen, Sanni Pajasmaa ja Nea Mattila juoksi ylivoimaisen voiton ajalla 46,64. HIFK: Tampereen Pyrintö oli toinen ja Kajaanin Kipinä kolmas ajoin 48,17 ja 48,52.

- Aivan huippuvaihdot kaikilla, Mattila kertaili nelikon juoksua.

- Aikakin oli hyvä siihen nähden, että ollaan jo syksyssä ja ainakin oma kuntohuippu on ohi, Pajasmaa sanoi.

Tyttöjen 17-vuotiaiden 4 x 100 metrillä Kuivasjärven Aura juoksi alkuerissä 48,83. Finaalissa kapula tuli maaliin ajassa 48,28, joka riitti mestaruuteen. Se oli yllätys koko nelikolle Pihla Kinnunen, Ella Nisula, Sonja Stång ja Iida Vuorjoki.

- Alkuerä meni niin heikosti, että ajattelin, ettei tämä voi olla totta, kun voitto varmistui, viestin avannut Kinnunen sanoi.

- Alkuerä oli pettymys. Pystyttiin parantamaan siitä, mutta voitto oli meille kaikille oli iso yllätys, Vuorjoki sanoi.

Lappeenrannan Urheilu-Miehet ja Helsingin Kisa-Veikot olivat toinen ja kolmas ajoin oli 48,42 ja 48,44.

Viri ja Tapiot aitajuoksuviestin valtiaat

Poikien 4 x 80 metrin aitajuoksuviestin mestariksi juoksi Alavieskan Viri ajalla 45,08. Viri teki ratkaisevan eron kolmannella osuudella toiseksi juosseeseen Lapuan Virkiä, joka toi kapulan maaliin ajassa 45,65.

Viri mestarinelikossa juoksivat Samuli Takkunen, Tomi Simonen, Taneli Hietala ja Eetu Jokela. Lappeenrannan Urheilu-Miesten joukkue aitoi pronssille ajalla 46,20.

Tyttöjen 15-vuotiaiden 4 x 80 metrin aitajuoksuviestin voitti Espoon Tapiot ajalla 46,88. Tapiot oli nopein jo alkuerissä ja vei mestaruuden ryhmällä Carla Liukkonen, Minea Fogelholm, Hilla Saarinen ja Ellinoora Riikinsaari.

Toiseksi kilpailussa nousi Jyväskylän Kenttäurheilijat ajalla 47,15. JKU:n SM-hopean sinetöi joukkueen ankkurina mainiosti noussut Heidi Salminen. Tampereen Pyrintö oli kolmas ajalla 47,17.

tuloksia

 

Mikkelin SM-viestien 1. kilpailupäivä

Loppukilpailut:

Miehet:

4 x 100 m: 1) JyväskKU 1 41,03, (Tuomas Rouvali, Elmo Lakka, Ilari Manninen, Teemu Keronen), 2) HKV 1 41,24, (Matias Linkoaho, Hannes Siitonen, Jonathan Hyvärinen, Roni Ollikainen), 3) EsboIF 1 41,58, (Jonathan Brace, Roope Saarinen, Benjamin Stendahl, Tuukka Huuskola), 4) IFSibboV 1 42,12, (Mikael Granqvist, Joona Luotonen, Eljas Aalto, Edward Lindberg), 5) HIFK 1 42,32, (Heikki Chen, Erik Back, Don-Zheni Ekoebve, Ilari Mäkinen), 6) TampPy 1 42,35, (Aleksi Kuusinen, Ville Aarnivala, Riku Ahvenniemi, Markus Jutila), 7) KU-58 1 42,69, (Kopi Raknam, Elias Jrad, Tuomas Hyytiäinen, Leo Uusimäki), OulPy 1 DQ, (Jere Lehto, Antti Kokkonen, Jere Posti, Samuel Purola).

4 x 800 m: 1) NaantLöy 1 7.44,83, (Aatu Koivisto, Christian Vänttinen, Elias Tuominen, Markus Teijula), 2) JoensKa 1 7.49,83, (Teemu Ruippo, Arttu Vattulainen, Jiri Karjalainen, Samu Mikkonen), 3) HKV 1 7.55,38, (Matias Linkoaho, Aki Nummela, Eero Saleva, Panu Jantunen), 4) TuUL 1 7.56,47, (Saku Lehikoinen, Kennedy Charicha, Juuso Hakala, Joonas Lehtinen), 5) GamlakIF 1 8.11,18, (Joni Virkkala, Mikael Bergdahl, Jonas Härtull, Filiph Johansson), 6) KurikRy 1 8.11,84, (Janne Mäntylä, Mikko Raittinen, Juha Järvelä, Jussi Raittinen), LimNM 1 DNS, (kari Poutiainen, johannes Helander, tuomas Aho, Eino Koivula).

19-v. 4 x 100 m: 1) HIFK 1 42,88, (Toma Lahtinen, Pavel Mäkinen, Anton Tallbacka, Batuhan Yildirim), 2) HKV 1 42,89, (Akim Rauf, Niko Viljola, Daniel Aaltonen, Tommi Mäkinen), 3) LahdA 1 43,26, (Joska Tommola, Aaro Karjalainen, Lauri Eerola, Joni Järvinen), 4) KanksLei 1 43,62, (Pyry Santahuhta, Ville Tähtinen, Eero Hirvinen, Luukas Vainionpää), 5) TuUL 1 43,76, (Lauri Moisio, Max Montin, Eetu Kuusela, Akseli Sautila), 6) HyvsU 1 44,98, (Ilmari Niiranen, Niilo Kantoniemi, Aapo Nieminen, Jermu Tarkiainen), 7) VasaIS 1 47,65, (David Bamm, Kabongu Tshibangu, Prince Tshibangu, Levi Backholm), JyväskKU 1 DNF, (Viljami Hietaharju, Jesse Väyrynen, Pietari Valoranta, Daniel Savolainen).

3 x 800 m: 1) LahdA 1 5.52,69, (Leevi Kallio, Wilho Hautala, Janne Kanerva), 2) IKFalken 1 6.05,00, (Josef Höglund, Robin Kronqvist, Alexander Rönnskär), 3) JoensKa 1 6.05,30, (Eino Könönen, Mika Kotiranta, Arttu Simanainen), 4) HKV 1 6.15,66, (Daniel Aaltonen, Lauri Klinga, Niko Viljola), 5) EspTa 1 6.18,65, (Lauri Marekwia, Emil Hautapakka, Tomi Lehto), 6) TuUL 1 6.19,43, (Niklas Lainto, Pyry Suojanen, Valtteri Lehtonen).

17-v. 4 x 100 m: 1) BorgÅAk 1 43,27, (Henrik Illman, Daniel Niva, Severi Mäntylä, Sebastian Lundqvist), 2) JyväskKU 1 43,64, (Kristian Peltola, Dani Lirkki, Arttu Peltola, Juuso Peltola), 3) LahdA 1 43,90, (Eero Peltola, Karim Echahid, Juuso Pyyhtiä, Elmeri Arvaja), 4) TampPy 1 44,02, (Jami Siira, Aleksi Savolainen, Ville Eikkula, Joel Turkka), 5) HIFK 1 44,15, (Matvei Telov, Ossian Newby, Lassi Hirvonen, Hugo Limnell), 6) HKV 1 44,99, (Laine Topias, Atte Timgren, Antti Pihlavisto, Pyry Anttila), 7) VasaIS 1 45,16, (Albin Lundberg, Mattias Asp, Christoffer Pått, Lucas Mulders), 8) ValkKa 1 45,43, (Patrick Haga, Sakke Petäjäsaari, Eemeli Keinänen, Aatu Haimi).

3 x 800 m: 1) TuUL 1 5.55,25, (Robin Lainto, Mustafe Muuse, Wiljami Itämeri), 2) TuUL 2 6.04,96, (Tuure Haapanen, Mikko Vesma, Matias Vesma), 3) ToholU 1 6.07,50, (Mika Salonen, Lassi Korpijärvi, Sami Salonen), 4) KU-58 1 6.11,28, (Rasmus Krogell, Olli Harju, Atte Nevala), 5) JyväskKU 1 6.12,41, (Tuomas Seppänen, Valtteri Konttinen, Eemil Helander), 6) LimNM 1 6.14,35, (jiri Juntunen, johannes Helander, jani Juntunen), 7) LahdA 1 6.15,58, (Otto Vuorikoski, Walte Hautala, Lauri Syväranta), 8) TampPy 1 6.18,50, (Joel Turkka, Kalle Lahtinen, Julius Mäkinen), 9) ViipU 1 6.26,18, (Eelis Uitto, Okko Tiilikainen, Samu Friberg), 10) KarhKa 1 6.28,09, (Niko Putkinen, Akseli Virtanen, Tuomas Outinen), 11) IkaalU 1 6.41,97, (Taavi Leppänen, Onni Koskela, Oskari Kangasniemi), 12) IKFalken 1 6.45,60, (Axel Norrbacka, Isak Holm, Ali Reza Cheraghi), 13) RaisKu 1 6.45,77, (Nuutti Kokko, Iivo Kalajoki, Aleksi Nurmi), 14) VasaIS 1 6.49,98, (Frej Forsen, Johan Friman, Rasmus Lerstrand), 15) OulPy 1 6.58,35, (Antti Juvonen, Veeti Soikkeli, Juha Niemelä), 16) HämeenlTa 1 7.07,43, (Arvi Väre, Ukko Korhonen, Tuukka Rinne).

15-v. 4 x 100 m: 1) LahdA 1 45,54, (Danil Schröder, ALeksi Rajaniemi, Justus Luonela, Tuukka Koskinen), 2) HKV 1 45,59, (Paavo Niinikoski, Jere Raunio, Benjamin Lee, Miki Laakso), 3) EspTa 1 46,09, (Joonas Jäppinen, Johannes Hakala, Eetu Kalske, Jonatan Sperryn), 4) JoensKa 1 46,30, (Sakari Vallius, Rasmus Lehikoinen, Miro Tanninen, Topi Kela), 5) LappUM 1 46,92, (Miki Likander, Kasperi Vehmaa, Martti Hyvärinen, Konsta Rutonen), 6) JyväskKU 1 46,99, (Atte Leppänen, Leevi-Kalle Heikkilä, Joonas Lapinkero, Pyry Lahtinen), 7) AlavVi 1 47,15, (Tomi Simonen, Samuli Takkunen, Eetu Jokela, Taneli Hietala), 8) TuUL 1 47,77, (Eeli Heikkilä, Roope Kivelä, Eemeli Piironen, Jermu Vihmakoski).

4 x 80 m aj: 1) AlavVi 1 45,08, 2) LapVi 1 45,65, 3) LappUM 1 46,20, 4) TampPy 1 46,65, 5) TuUL 1 47,00, 6) HKV 1 47,00, 7) EspTa 1 47,10, 8) SavonlRie 1 52,34. B-erä: 1) TuUL 1 47,00, (Eeli Heikkilä, Roope Kivelä, Eemeli Piironen, Jermu Vihmakoski), 2) HKV 1 47,00, (Ville Kylmäpuro, Simeon Vorselman, Lassi Pihlavisto, Benjamin Lee), 3) EspTa 1 47,10, (Jonatan Sperryn, Johannes Hakala, Henri Matikainen, Joonas Jäppinen), 4) SavonlRie 1 52,34, (Miska Käyhkö, Väinö Ripatti, Hessu Malmstedt, Jooseppi Sallinen), A-erä: 1) AlavVi 1 45,08, (Samuli Takkunen, Tomi Simonen, Taneli Hietala, Eetu Jokela), 2) LapVi 1 45,65, (Juho Kallio, Santeri Yliselä, Teemu Pihlajamäki, Valtteri Louko), 3) LappUM 1 46,20, (Kasperi Vehmaa, Aleksi Hilska, Martti Hyvärinen, Konsta Rutonen), 4) TampPy 1 46,65, (Jaakko Linnus, Michael Hough, Konsta Kankainen, Eino Perämaa).

Naiset: 

4 x 100 m: 1) TampPy 1 45,86, (Lotta Harala, Iina Lehtimäki, Maria Huntington, Reetta Hurske), 2) KeskiUYU 1 46,25, (Elina Kujala, Sanni Mahonen, Eveliina Määttänen, Kerttu Latvala), 3) HIFK 1 46,79, (Jasmin Showlah, Lotta Kemppinen, Matilda Bogdanoff, Jenna Jokela), 4) HKV 1 46,80, (Anni Siirtola, Charlotta Butzow, Amira Chokairy, Kira Kruuti), 5) JyväskKU 1 47,05, (Emmi Mäkinen, Nooralotta Neziri, Ida Aidanpää-Immonen, Sini Toivola), 6) VeitsilKV 1 47,19, (Veera Pudas, Mette Baas, Ida Ravaska, Matleena Kuure), 7) TuUL 1 47,51, (Venla Saramäki, Emma Hyvärinen, Lotta Vento, Aino Paunonen), 8) LahdA 1 47,67, (Ilona Kekkonen, Sanna Erkinheimo, Kia Kemppainen, Jenna Pihkola).

4 x 800 m: 1) LahdA 1 8.54,29, (Sanna Erkinheimo, Pinja Kotinurmi, Sini Rajaniemi, Kristiina Mäki), 2) JyväskKU 1 8.56,63, (Heini Ikonen, Venla Saari, Janette Niemi, Lotta Mäkinen), 3) HKV 1 9.05,63, (Rauha Buchwald, Oona Hujanen, Mona Jäppinen, Moona Latvala), 4) KeskiUYU 1 9.17,79, (Katri Gauriloff, Saara Hakanen, Hertta Hankimaa, Eveliina Määttänen), 5) TampPy 1 9.19,54, (Essi Syrjälä, Veronika Virtapohja, Eevi Siniketo, Roosa Lahtinen), 6) TuUL 1 9.20,61, (Anni Räty, Amanda Virtanen, Johanna Sällinen, Aino Paunonen), 7) IFNykn 1 9.24,52, (Emely Häger, Jonna Skrifvars, Simone Wiklund, Jonna Julin), 8) KälvTa 1 9.24,63, (Päivi Knutar, Johanna Ala-Pöntiö, Melissa Kykyri, Kaisa Honkaharju), 9) SavonlRie 1 9.43,14, (Pihla Hokkanen, Annina Walling, Ella Kainulainen, Ella Kumpulainen), 10) ViipU 1 9.59,24, (Martta Rautala, Anu Katajisto, Pihla Tiilikainen, Elisa Sihvola), 11) NurmijYU 1 10.02,07, (Erin Karjalahti, Ida Andersson, Maria Kytölä, Riitta Rättyä), 12) MikkKV 1 10.07,05, (Taru Häyrinen, Kirsi Häyrinen, Minna Hyvärinen, Aada Miskala).

19-v. 4 x 100 m: 1) HIFK 1 46,64, (Sandra Piippo-Pinho, Viivi Lehikoinen, Sanni Pajasmaa, Nea Mattila), 2) TampPy 1 48,17, (Ilona Luoma, Alisa Aalto, Frida Hämäläinen, Viivi Hellman), 3) KajKi 1 48,52, (Mari Heinonen, Jenna Kokkonen, Venla Reponen, Annika Haverinen), 4) TuUL 1 48,66, (Sofia Kankaanpää, Säde Honkala, Edit Nurminen, Viola Westling), 5) JyväskKU 1 48,88, (Oona Nieminen, Ada Koistinen, Nora-Julia Isoluoma, Pinja Hirvilahti), 6) VasaIS 1 49,08, (Malva Nylund, Madeleine Glasberg, Matilda Kvist, Erica Kolehmainen), 7) SeinäjSU 1 50,10, (Tuuli Kujala, Valentina Lemettinen, Emmi Hirvelä, Inka Metsämäki), 8) JoensKa 1 50,61, (Nina Mutanen, Jenna Riikonen, Emilia Kiiski, Venla Häkkinen).

3 x 800 m: 1) TampPy 1 6.54,25, (Kiia Keinonen, Aino Sikkinen, Jemina Forss), 2) SeinäjSU 1 6.54,89, (Tiina Mäki-Panula, Veera Hakomäki, Veera Perälä), 3) TuUL 1 6.57,31, (Viola Westling, Heljä-Viivi Unkila, Sunna Penttinen), 4) IKFalken 1 7.06,57, (Suzette Finne, Elin Björk, Nathalie Blomqvist), 5) VasaIS 1 7.10,97, (Sofia Fogström, Andrea Lilja, Matilda Kvist), 6) KU-58 1 7.12,65, (Edith Eikkinen, Rosa Salonen, Essi Heiskanen), 7) HKV 1 7.12,99, (Sofie Roos, Marleena Tulkki, Ada Outinen), 8) LahdA 1 7.20,65, (Siiri Saalo, Salla Laukkanen, Helmi Vuorimaa), 9) JoensKa 1 7.34,89, (Venla Häkkinen, Veera Kontkanen, Jutta Moilanen), 10) MikkKV 1 7.58,74, (Sofia Tivinen, Marikki Melkinen, Katariina Neuvonen), KannU 1 DQ, (Elli-Noora Puustinen, Emma Katajalaakso, Enni Katajalaakso).

17-v. 4 x 100 m: 1) KuivAu 1 48,28, (Pihla Kinnunen, Ella Nisula, Sonja Stång, Iida Vuorjoki), 2) LappUM 1 48,42, (Riina Heikkonen, Essi Vehmaa, Sani Rantalainen, Tanja Kokkonen), 3) HKV 1 48,44, (Roosa Toivonen, Sara Siltala, Petra Häggqvist, Edith Berden), 4) TampPy 1 48,50, (Salla Tuominen, Pinja Heinonen, Lotta Alasaukko-oja, Nea Lento), 5) EspTa 1 48,65, (Jenny Sario, Vilma Hakala, Silja Jaatinen, Julia Ihantola), 6) SavonlRie 1 48,82, (Niina Karttunen, Milla Pirkkalainen, Elina Rönkkö, Neea Käyhkö), 7) IisVi 1 49,37, (Kiia Koivistoinen, Emmi Kiviharju, Amanda Kulju, Minttu Eskelinen), 8) PorinYU 1 50,30, (Inkeri Ahokas, Laura Lepistö, Kiia Jullenmaa, Nelli-Rosa Korpua).

3 x 800 m: 1) LappUM 1 6.54,86, (Riina Heikkonen, Emma Hietaranta, Moona Korkealaakso), 2) RaisKu 1 7.02,46, (Isabella Latva, Johanna Kylmänen, Fiia Kajula), 3) EspTa 1 7.05,18, (Nella Varjas, Viivi Patronen, Ella Koskiniemi), 4) LempKiYU 1 7.12,31, (Helmi Karjainen, Nora Kytäjä, Milla Ala-Lahti), 5) OulPy 1 7.13,67, (Marianna Liukkonen, Lumi Laitinen, Helmi Peipinen), 6) LauttLu 1 7.18,42, (Lotta-Maria Maine, Aino Lausniemi, Aino Eno), 7) SalVil 1 7.27,46, (Veera Helkama, Muska Sanden, Sofia Piispa), 8) KauhWi 1 7.29,61, (Pinja Koivisto, Viola Gustafsson, Senja Gustafsson), 9) TampPy 1 7.36,66, (Maria Peltoniemi, Venla Harala, Pinja Heinonen), 10) LahdA 1 7.38,17, (Krista Manninen, Minttu Kaukonen, Sara Kinnunen), 11) KaipVi 1 7.48,68, (Tessa Moisio, Elvi Warwick, Venla Marjanen), 12) TuUL 1 7.51,36, (Iines Aho, Maria Palmu, Aino Honkanen).

15-v.  4 x 100 m: 1) EspTa 1 49,04, 2) HIFK 1 49,07, 3) TuUL 1 49,41, 4) TampPy 1 49,43, 5) JyväskKU 1 49,78, 6) EspTa 2 49,89, 7) LahdA 1 49,93, 8) SeinäjSU 1 50,24, 9) VasaIS 1 50,82, 10) KuivAu 1 50,87, 11) RiihimKi 1 51,38, 12) OulPy 1 51,42, 13) KeskiUYU 1 51,56, 14) JyväskKU 2 51,94, 15) LappUM 1 52,05, 16) TampPy 2 52,28. B-erä: 1) VasaIS 1 50,82, (Moa Forslund, Janna Siegfrids, Wilma Honkakangas, Ida Vikström), 2) KuivAu 1 50,87, (Laura Markuksela, Aino Vuorjoki, Jatta Nurmela, Ronja Koskela), 3) RiihimKi 1 51,38, (Elisa Alastalo, Aino Koskela, Emmi Hietanen, Helmi Lievonen), 4) OulPy 1 51,42, (Eveliina Lehtola, Sofia Härkönen, Aino Korhonen, Veera Paasovaara), 5) KeskiUYU 1 51,56, (Ella-Maria Multala, Liina Tervo, Ida Cardona, Sara Veijalainen), 6) JyväskKU 2 51,94, (Gea Zitting, Mimosa Teerijoki, Riikka Savolainen, Elli Huovinen), 7) LappUM 1 52,05, (Iines Peltonen, Anne-Karin Kilkki, Anniina Piitulainen, Milja Mahlavuori), 8) TampPy 2 52,28, (Tuuli Ingman, Anniina Huura, Eerika Heiskala, Sanni Lento), A-erä: 1) EspTa 1 49,04, (Anna Pursiainen, Ellinoora Riikinsaari, Anniina Vaittinen, Carla Liukkonen), 2) HIFK 1 49,07, (Iina Holopainen, Inka Pöyry, Emma Nyström, Teresa Perttilä), 3) TuUL 1 49,41, (Daniela Fernandez-Furu, Ilona Ruohola, Emmi Valtonen, Pinja Naula), 4) TampPy 1 49,43, (Saga Vanninen, Vilma Itälinna, Anni Nurminen, Helmi Tarkiainen), 5) JyväskKU 1 49,78, (Hilma Kinnunen, Heidi Salminen, Minea Vertala, Alisa Seilonen), 6) EspTa 2 49,89, (Minea Fogelholm, Hilla Saarinen, Laura Einamo, Alisa Tikkanen), 7) LahdA 1 49,93, (Pinja Ruoho, Milka Ukkonen, Ilona Saarikunnas, Wilma Viksten), 8) SeinäjSU 1 50,24, (Saana Takala, Meeri Elomaa, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä).

4 x 80 m aj: 1) EspTa 1 46,88, 2) JyväskKU 1 47,15, 3) TampPy 1 47,17, 4) RiihimKi 1 49,33, 5) KuivAu 1 49,58, 6) LahdA 1 49,67, 7) SeinäjSU 1 49,91, 8) JyväskKU 2 50,02. B-erä: 1) KuivAu 1 49,58, (Laura Markuksela, Jatta Nurmela, Ronja Koskela, Aino Vuorjoki), 2) LahdA 1 49,67, (Pinja Ruoho, Milka Ukkonen, Venla Läderberg, Ilona Saarikunnas), 3) SeinäjSU 1 49,91, (Saana Takala, Meeri Elomaa, Sofia Ylinen, Aada Mikkilä), 4) JyväskKU 2 50,02, (Riikka Savolainen, Mimosa Teerijoki, Minea Vertala, Netta Leppänen), A-erä: 1) EspTa 1 46,88, (Carla Liukkonen, Minea Fogelholm, Hilla Saarinen, Ellinoora Riikinsaari), 2) JyväskKU 1 47,15, (Gea Zitting, Alisa Seilonen, Hilma Kinnunen, Heidi Salminen), 3) TampPy 1 47,17, (Saga Vanninen, Vilma Väliharju, Anni Nurminen, Vilma Itälinna), 4) RiihimKi 1 49,33, (Vanessa Lindberg, Helmi Lievonen, Aino Koskela, Emmi Hietanen).

 

 

08.09.2018 - 17:38