Helander ja Kuivisto SFI:n mestareiksi Porvoossa

Oliver Helander heitti keihästä 79,70 Suomen ruotsinkielisen liiton (SFI) mestaruuskilpailuissa Porvoossa. IF Raseborgia edustava Helander, 20, jäi nuorten SM-kilpailuissa heittämästään ennätyksestään vain 55 senttiä.

Helander voitti SFI:n mestaruuden yli 14 metrin erolla muihin.

Porvoon Akilleksen Sara Kuivisto voitti naisten 800 metriä ajalla 2.05,56. IF Nykarlebynejdenin Jonna Julin tuli toiseksi ennätyksellään 2.08,20. Hallitseva Suomen mestari Kuivisto on juossut tänä kesänä ennätyksekseen 2.03,87.

Naisten pituushypyn voitti hallitseva Suomen mestari Helsingin IFK:n Matilda Bogdanoff tuloksella 599.

Naisten 200 metrin nopein oli IF Ålandin Hanna Wiss ennätyksellään 24,15.

Miesten 200 metrin mestariksi viiletti Sibbo Vargarnan Eljas Aalto ennätyksellään 21,45. Aalto juoksi Kalevan kisoissa 200 metrin pronssia.

Kilpailut jatkuvat huomenna.

(Jyrki Repola.)

 

PORVOO 12.-13.8.2017 Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailut

1. päivä 12.8.

Miehet,

200 m (0,6 m/s): 1) Eljas Aalto SibVa 21,45, 2) Willem Kajander BorgåAk 21,54, 3) Christoffer Envall PedersFa 21,71, 4) Erik Back HIFK 21,76, 5) Filiph Johansson GamlakarlIF 22,00, 6) Jonathan Brace EsboIF 22,72 (ae. 22,34). – 1. alkuerä (0,0): 1) Back 21,95, 2) Brace 22,34. – 2. alkuerä (0,1): 1) Kajander 21,68, 2) Envall 21,87. – 3. alkuerä (0,3): 1) Aalto 21,52, 2) Johansson 22,17.

800 m: 1) Alex Rauhala VasaIS 1.56,44, 2) Ville Borgmästars PedersFa 1.56,90, 3) Tuomas Puputti IFRaseb 1.57,68.

5000 m: 1) Victor Lövdal Korsh5 15.01,31, 2) Jan Kaas GamlakarlIF 15.58,71, 3) Kevin Sandell PedersFa 16.07,39.

400 m aj: 1) Viktor Kantele BorgåAk 53,56, 2) Jonni Blomqvist 19 BorgåAk 53,99, 3) Anton Kunnas 18 SibVa 55,29, 4) Jevgeni Aleksandrov HIFK 56,48, 5) Otto Ylöstalo SibVa 57,76 (B-erän voittaja), 6) Vertti Viitala 19 HIFK 59,98 (B-erän 2:nen).

Korkeus: 1) Andreas Henriksson FinstrIFK (Åland) 192.

Pituus: 1) Joona Luotonen SibVa 679 (2,5 m/s).

Kuula: 1) Tomas Söderlund IFRaseb 17,69, 2) Conny Karlsson 42 IFRaseb 16,60, 3) Jonny Karlsson 38 PargIF 14,29. – Söderlund (x, x, 17,69, x, x, x). – Ikätasoitus: C.Karlsson 19,08.

Keihäs: 1) Oliver Helander IFRaseb 79,70, 2) Tuukka Taitonen HIFK 64,97, 3) Martin Grandell VasaIS 64,31. – Helander (79,70, x, 76,53, x, x, x).

M17,

200 m (1,0 m/s): 1) Pavel Mäkinen 17 HIFK 22,48, 2) Eero Ilomäki 16 HIFK 22,77, 3) Tha Nay Ta 17 LarsmoIF (MYA) 22,98, 4) Batuhan Yildirim 16 HIFK 22,99. – 1. alkuerä (-0,7): 1) Tha Nay Ta 23,15. – 2. alkuerä (-0,8): 1) Mäkinen 22,93. – 3. alkuerä (-0,4): 1) Ilomäki 23,17.

800 m: 1) Ossian Newby 16 HIFK 2.01,04.

Pituus: 1) Severi Mäntylä 16 BorgåAk 664 (2,9 m/s), myös 659 (2,0), 2) Jimi Nukala 17 VasaIS 659 (1,2).

Moukari (5 kg): 1) Lucas Sannholm 16 SjuIF 55,38.

4x100 m: 1) BorgåAk 45,87 (Daniel Niva, Severi Mäntylä, Max Tallqvist, Sebastian Lundqvist).

M15,

100 m aj (83,8 cm, 1,1 m/s): 1) Alexander Björkgren 15 JakobstDr 13,56 (ae. 13,16), 2) Abdirahiim Salah 14 HIFK 14,40 (ae. 14,28). – 1. alkuerä (0,5 m/s): 1) Björkgren 13,16 (15-v. ka-4). – 2. alkuerä (0,6): 1) Salah 14,28.

Naiset,

200 m (0,5 m/s): 1) Hanna Wiss MIFK (Åland) 24,15, 2) Jeanine Nygård JakobstDr 24,46, 3) Wilma Lassfolk 18 NärpKr 25,30, 4) Aino Tapio SibVa 25,50 (ae. 25,39), 5) Amanda Liljendal 19 BorgåAk 25,65 (ae. 25,37), Jasmin Showlah HIFK keskeytti (ae. 25,40). – 1. alkuerä (0,0): 1) Nygård 25,29, 2) Liljendal 25,37, 3) Showlah 25,40. – 2. alkuerä (0,1): 1) Wiss 25,04, 2) Jessica Rautelin EsboIF 25,43. – 3. alkuerä (0,6): 1) Lassfolk 25,36, 2) Tapio 25,39.

800 m: 1) Sara Kuivisto BorgåAk 2.05,56, 2) Jonna Julin IFNykarl 2.08,20, 3) Hanna Frostdahl 18 JakobstDr 2.18,50.

400 m aj: 1) Mathilda Kvist 18 VasaIS 62,61.

Seiväs: 1) Alina Strömberg 18 LarsmoIF 360, Jatta Salmela VasaIS ilman tulosta (360).

Pituus: 1) Matilda Bogdanoff HIFK 599 (0,7 m/s), 2) Kira Kytölä EsboIF 589 (2,1), myös 587 (1,0), 3) Jessica Rautelin EsboIF 581 (1,5), 4) Viivi Lehikoinen 18 HIFK 548 (2,0). – Bogdanoff (x, 598/1,6, x, x, x, 599/0,7).

Kiekko: 1) Jessica Meriheinä LiljIK 46,30, 2) Hanna Rintamäki Korsh5 44,40.

Keihäs: 1) Rebecca Ljung LarsmoIF 45,73, 2) Amanda Liljendal 19 BorgåAk 39,34, 3) Jessica Rautelin EsboIF 37,14.

N17,

200 m (0,5 m/s): 1) Aino Bergqvist 16 HIFK 25,46, 2) Sandra Liljendal 17 BorgåAk 25,50, 3) Madeleine Glasberg 16 VasaIS 25,69, 4) Maisa Laakso 17 JakobstDr 25,80, 5) Kaisa Mikander 17 EsboIF 25,99. – 2. alkuerä (0,8): 1) Bergqvist 25,52.

800 m: 1) Nathalie Blomqvist 16 PedersFa 2.12,94.

400 m aj: 1) Elin Mickos 16 SibVa 63,16.

Korkeus: 1) Emma Nyman 17 NärpKr 165.

Kuula (3 kg): 1) Katri Erkkilä 17 BorgåAk 13,72.

Keihäs (500 g): 1) Minna Hollanti 16 GamlakarlIF 45,76.

4x100 m: 1) VasaIS 49,97 (Cornelia Berg, Madeleine Glasberg, Fina Backholm, Erica Kolehmainen), 2) BorgåAk 50,70 (Emilia Anttila, Cecilia Ek, Filippa Tallqvist, Sandra Liljendal), 3) Åland 50,73 (Anni Nylund, Adina Renlund, Ebba Koskinen, Ida-Maria Sjölund), 4) BorgåAk II (N15) 50,85 (Sandra Johansson, Ida Henricson, Isabel Nieminen, Jannika Viljakainen), 5) EsboIF 51,19 (Kaisla Torppa, Kaisa Mikander, Molly Pastewka, Marielle Gustafsson), 6) JakobstDr 51,26 (Lova Forsman, Maisa Laakso, Rebecca Åkerholm, Alva Åkerholm), 7) VasaIS II 52,20 (Linnéa Backholm, Janna Siegfrids, Moa Forslund, Malva Nylund), 8) HIFK 52,35 (Annika Ahokas, Isha Murray, Iina Holopainen, Anni Keskinen). – (Åland, BorgåAk II & VasaIS II juoksivat B-erässä.)

N15,

300 m: 1) Anni Nylund 15 JomalaIK (Åland) 41,57, 2) Ida Henricson 14 BorgåAk 42,59.

100 m aj (76,2 cm, -0,6 m/s): 1) Fina Backholm 17 VasaIS 12,07.

Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren 14 BorgåAk 13,80.