Euroopan mestari yritti ennätystään – Tuomilehto palasi kilparadoille

(Kotimaankatsaus 11.8.) Heittäjät tekivät hyviä tuloksia Äänekoskella ja pikajuoksijat Hyvän tuulen kisoissa Eläintarhan kentällä. 17-vuotiaiden Euroopan mestari Alina Strömberg korotutti riman korkeuteen 416. Keskikesän sairasteluista toipunut Lauri Tuomilehto palasi voittoisasti kilparadoille.

Vattenfall Seuracupin Keski-Suomen piirikierroksella Jyväskylän Kenttäurheilijat kokosi huippupisteet 167,98 ja nousi suurten kaupunkien Tera-sarjan yhteispisteissä neljänneksi. 25000 asukkaan kuntien Giga-sarjan johtoon on kavunnut voimakasta nuorisotyötä 2010-luvulla tehnyt Lempäälän Kisa Yleisurheilu.

Vattenfall Seuracupin pistetilanne:

Porvoon Akilleen Lauri Tuomilehto kilpaili viimeksi neljä viikkoa sitten 17-vuotiaiden EM-finaalissa Tbilisissä, muttei kyennyt osallistumaan Kalevan kisoihin. Eläintarhan kentällä Tuomilehto voitti 100 metriä vastatuuleen ajalla 10,83. Helsingin IFK:n Don-Zheni Ekoebve voitti 400 metriä ennätyksellään 48,55.

17-vuotiaiden tyttöjen seiväshypyn tuore Euroopan mestari Larsmo IF:n Alina Strömberg yritti Österbottenin Vattenfall Seuracupissa Vaasassa kolmesti uutta ennätystään 416 senttiä. Rima kuitenkin putosi kolmesti ja Strömbergin voittotulokseksi tuli 390.

Strömberg ylitti heinäkuussa Tbilisissä 17-vuotiaiden EM-finaalissa ennätyksensä 415. Tänä vuonna hän on osallistunut jo 26 kilpailuun, joista kuudessa hän on ylittänyt neljän metrin korkeuden. Strömbergiä valmentaa Kalevan kisoissa neljä hopeamitalia ja neljä pronssimitalia saavuttanut Mikael Westö.

Naisten 10 ja 20 kilometrin kävelyjen hallitseva Suomen mestari Lappeenrannan Urheilu-Miehien Elisa Neuvonen käveli Savonlinnassa 3000 metriä 14.03,17. Espoon Tapioiden kävelijät Taika Nummi, Enni Nurmi ja Heli Haapaniemi ovat tänä kesänä olleet näillä lyhyillä matkoilla merkittävästi Neuvosta nopeampia.

Mikkelin Kilpa-Veikkojen 15-vuotias Jessica Kähärä hyppäsi oman seuransa aluekilpailuissa korkeutta upeasti 177 senttiä. Samanikäisenä ovat korkeammalta riman ylittäneet vain Ringa Ropo vuonna 1980, Katja Kilpi vuonna 1989, Marianne Mattas vuonna 1994 ja Elina Kakko vuonna 2012.

Jessica Kähärää valmentaa Katja Kuusela, joka itse edusti Suomen naisten maajoukkuetta seitsenottelijana pitkällä 14 vuoden ajanjaksolla vuosina 1996–2009. Monipuolisesti harjoitellut Jessica voitti viime kesänä 14-vuotiaiden tyttöjen Suomen mestaruudet sekä korkeushypyssä, kolmiloikassa että viisiottelussa.

Juha Isolehdon kuvaama video hallikaudelta, missä Jessica Kähärä ylittää Hipposhallissa korkeuden 174 senttiä:

(Mikko Nieminen.)

 

KOTIMAANKATSAUS 11.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ALAVUS, Töysä 11.8. Ekin kisat

Pojat,

Moukari: 1) Risto Katajamäki 57 TöysVe 39,76. – Ikätasoitus: 64,89.

Moukari (5 kg): 1) Juhana Karjanlahti 16 AlajAn 60,50.

Naiset,

Moukari: 1) Essi Levelä-Pohjala 18 TöysVe 53,61.

ESPOO, Leppävaara 10.-11.8.2016 Helsingin piirin junnumestaruuskilpailut

1. päivä 10.8.

Pojat,

100 m (2,0 m/s): 1) Lassi Kaukonen 15 HKV 11,41.

800 m: 1) Eelis Uitto 15 VU 2.04,77.

300 m aj (76,2 cm): 1) Tomi Laakso 14 TapanilErä 42,19.

Keihäs (600 g): 1) Topias Laine 15 HKV 63,62.

Tytöt,

300 m aj: 1) Kia Laisi 15 EspTa 44,76, 2) Merituuli Saarela 15 EspTa 46,00. – N14 300 m aj: 1) Vilma Hakala 14 EspTa 47,16.

Seiväs: 1) Merituuli Saarela 15 EspTa 330, 2) Saana Ivakko 15 EspTa 330.

Kiekko (750 g): 1) Emma Uosukainen 15 EspTa 42,17.

Moukari (3 kg): 1) Emma Uosukainen 15 EspTa 52,42.

2. päivä 11.8.

Pojat,

300 m: 1) Lassi Kaukonen 15 HKV 36,77.

100 m aj (83,8 cm, 1,6 m/s): 1) Topias Laine 15 HKV 14,06.

Kiekko (1 kg): 1) Antti Pränni 15 EspTF 55,60.

Tytöt,

300 m: 1) Kia Laisi 15 EspTa 42,13. – N14 300 m: 1) Vilma Hakala 14 EspTa 43,13.

2000 m: 1) Anni Penttilä 15 VeikkVe 6.23,18.

100 m aj (76,2 cm, 0,1 m/s): 1) Kia Laisi 15 EspTa 11,72.

HELSINKI, Eläintarha 11.8.2016 Hyvän tuulen kisat

Miehet,

100 m (-0,7 m/s): 1) Lauri Tuomilehto 17 BorgåAk 10,83, 2) Willem Kajander BorgåAk 10,86, 3) Samir Demnati OrimJy 11,04, 4) Juho Vanhala HarjavJy 11,11, 5) Jari Suikka 35 LUM 11,20 … 7) Riku Illukka 17 VantSa 11,27. – B-erä (2,4): 1) Eljas Aalto SibVa 10,94, 2) Don-Zheni Ekoebve HIFK 11,16, 3) Aaro Karjalainen 17 LA 11,17, 4) Viktor Kantele 19 BorgåAk 11,18 … 6) Isac Wedenberg 15 BorgåAk 11,34. – 2. kilpailu (0,3): 1) Demnati 10,98, 2) Aalto 11,13, 3) Suikka 11,14.

300 m: 1) Eemil Koso 19 KymKP 36,23, 2) Isac Wedenberg 15 BorgåAk 36,29.

400 m: 1) Don-Zheni Ekoebve HIFK 48,55, 2) Antti Kokkonen 30 OP 48,94, 3) Tommi Mäkinen 16 HKV 49,70, 4) Martin Kidron 18 EspTa 50,23, 5) Daniel Lundmark 18 HIFK 50,33 … 7) Lauri Eerola 17 LA 51,03. – B-erä: 1) Niko Viljola 16 HKV 50,84 … 7) Evangelos Spartiotis 14 EspTa 55,39.

1500 m: 1) Eelis Uitto 15 VU 4.23,75, 2) Joni Hava 17 KU-58 4.23,76 (17-v. 10 km kävelyn SM 2016).

100 m aj (83,8 cm, 0,4 m/s): 1) Eero Ilomäki 15 HIFK 13,31 (15-v. ka-9).

Naiset,

100 m (0,9 m/s): 1) Jenni Jokinen NakkVire 12,32, 2) Nea Mattila 17 HIFK 12,45, 3) Aino Bergqvist 15 HIFK 12,54 … Jeanine Nygård JakobstDr hylättiin. – B-erä (0,8): … 5) Inka Pöyry 12 HIFK 13,01. – 2. kilpailu (2,1): 1) Jokinen 12,19, 2) Nygård 12,25. – (51 kilpailijaa.)

300 m: 1) Aino Bergqvist 15 HIFK 42,68, 2) Cecilia Ek 15 BorgåAk 42,86, 3) Ida Henricson 13 BorgåAk 42,99 (debyytti).

300 m aj: 1) Saana Pirttijärvi 15 EspTa 46,45, 2) Filippa Tallqvist 15 BorgåAk 46,65.

3-loikka: 1) Elina Kostiainen VihdVi 11,95 (0,9 m/s).

KAARINA 11.8.2016 Kaarinan heittopörssi ja juoksucup

Tytöt,

150 m (-1,0 m/s): 1) Johanna Kylmänen 14 RaisKu 19,38.

N12 150 m (-0,8 m/s): 1) Pinja Naula 12 TuUL 20,15, 2) Viveka Loukola 12 RaisKu 20,57.

Kiekko (750 g): 1) Roosa Naula 15 TuUL 47,47.

Kiekko (600 g): 1) Pinja Naula 12 TuUL 36,91, 2) Ellen Uschanow 11 RaisKu 32,94.

KAJAANI 10.-11.8.2016 Pohjois-Suomen juniorimestaruuskilpailut

1. päivä 10.8.

Naiset,

100 m (-2,6 m/s): 1) Annika Haverinen 17 KajKi 12,31, 2) Sara Francis 16 KiuruvU 12,66.

400 m aj: 1) Mari Heinonen 16 KajKi 65,55.

Keihäs: 1) Suvi Kemppainen 18 KajKi 45,79.

2. päivä 11.8.

Naiset,

100 m (0,0 m/s): 1) Annika Haverinen 17 KajKi 25,52, 2) Sara Francis 16 KiuruvU 25,89.

800 m: 1) Ronja Koskela 13 KuivasjAu 2.24,97.

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 18 PosPy 51,53.

Moukari (3 kg): 1) Kiira Väänänen 17 VarpaisjVi 59,36, 2) Susanna Leskelä 16 KuusamEV 54,93, 3) Venla Kettunen 17 LieksU 50,72.

KOKKOLA, Kälviä 11.8.2016 Keski-Pohjanmaan juoksucup

Naiset,

1500 m: 1) Emma Katajalaakso 17 KannUra 4.41,42, 2) Anna Haataja OP 4.45,29 … 4) Päivi Knutar 40 KälvTa 4.54,57. – Ikätasoitus: Knutar 4.38,57.

SAVONLINNA 11.8.2016 Riennon ABC-kisat

Miehet,

Moukari (3 kg): 1) Arttu Korhonen 13 SavRi 53,65, 2) Juho Koponen 13 VarkKV 50,46.

Naiset,

100 m (-0,5 m/s): 1) Netta Myllynen SavRi 12,35.

2000 m kävely: 1) Eevi-Inkeri Tossavainen 13 SavRi 10.30,31.

3000 m kävely: 1) Elisa Neuvonen LUM 14.03,17 … Tiia Kuikka LUM keskeytti.

100 m aj (76,2 cm, 14 m/s): 1) Ellinoora Karvinen 17 SavRi 14,96.

ÄÄNEKOSKI 11.8.2016 Äänekosken kansainväliset kilpailut

Raportti ja parhaat tulokset:

TÄYDENNYKSIÄ:

HEINOLA 4.8.2016 Päijät-Hämeen Vattenfall-seuracup

Tytöt,

300 m: 1) Pinja Kotinurmi 14 LA 42,55.

1000 m kävely: 1) Pinja Kotinurmi 14 LA 4.56,21.

MIKKELI, Ristiina 4.8.2016 Etelä-Savon Vattenfall Seuracup

Pojat,

Moukari (4 kg): 1) Arttu Härkönen 13 SavRi 49,69.

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Eevi-Inkeri Tossavainen 13 SavRi 4.58,99.

JUVA 8.8.2016 Viestinjuoksun Etelä-Savon junnumestaruuskilpailut

Tytöt,

4x100 m: 1) SavRi (N15) 52,32 (Netta Karjalainen, Niina Karttunen, Ella Kainulainen, Janika Pulkkinen).

MIKKELI 8.8.2016 Kilpa-Veikkojen kilpailut

Miehet,

200 m (-1,7 m/s): 1) Kalle Hämäläinen 19 LapinlVe 22,70 … 3) Joonas Liukkonen 16 JuvanU 23,37.

M11 200 m (0,2 m/s): 1) Aleksi Hilska 10 LUM 30,19.

3-loikka: 1) Mikko Rummukainen RistiinU 14,31 (0,4 m/s).

Keihäs (400 g): 1) Aleksi Hilska 10 LUM 36,06.

Naiset,

200 m (-2,0 m/s): 1) Aleksandra Niiranen 17 LUM 25,20.

3000 m: 1) Maria Murtorinne KuopRe 10.18,35.

Korkeus: 1) Jessica Kähärä 15 MiKV 177 (15-v. ka-5).

3-loikka: 1) Gia Reinholm 17 KarhKa 12,09 (0,6 m/s).

Kiekko: 1) Tuula Penttinen PuumViri 45,71.

HELSINKI, Eläintarha 10.8.2016 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: … 2) Kyösti Poutiainen 75 HKV 134. – Ikätasoitus: 214.

Kiekko: … Oskari Perälampi LUU ilman tulosta.

Kiekko (1 kg): … 2) Into Turvanen 76 HKV 34,52. – Ikätasoitus: 50,93.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 12 HKV 37,98.

Kiekko (600 g): 1) Aatu Kangasniemi 10 PorvU 33,54, 2) Mico Lampinen 10 HKV 33,47.

SAARIJÄRVI 10.8.2016 Keski-Suomen Vattenfall Seuracup

Pojat,

100 m aj (83,8 cm, 0,1 m/s): 1) Juuso Peltola 15 JKU 13,68.

Korkeus: 1) Roni Muhonen 11 KarstKi 146.

Tytöt,

300 m: 1) Alisa Virtanen 14 JKU 42,26.

1000 m kävely: 1) Melia Palsinajärvi 11 KaipVi 5.00,65.

Seiväs: 1) (seuracupin ulkop.) Anni Halko 20 JKU 350, 2) Ada Koistinen 17 JKU 320.

VAASA 10.8.2016 Österbottenin Vattenfall Seuracup

Pojat,

100 m aj (83,8 cm, 10 m/s): 1) Alexander Björkgren 14 JakobstDr 14,11 (14-v. ka-9).

Tytöt,

Seiväs: 1) Alina Strömberg 17 LarsmoIF 390, 2) Sofie Westerlund 16 JakobtsDr 350, 3) Maria Östman 16 VasaIS 330. – Strömberg (360-o, 390-o, 416-xxx).

Edellinen kotimaankatsaus 9.-10.8.