Emma Pullola ja Kira Kytölä loikkivat 13,39 ja 13,33

Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailuiden toisena kilpailupäivänä Pietarsaaressa parhaaksi lajiksi kohosi naisten kolmiloikka, kun Esbo IF:n Kira Kytölä loikki viidennellä kierroksella 13,33 ja Vaasan Vasaman Emma Pullola kuudennella kierroksella vielä pidemmälle 13,39.

Kummankin tulos ylittää heidän aiemman ennätyksensä, mutta molemmat hyppäsivät parhaat tuloksensa runsaan kahden sekuntimetrin myötätuuleen. Kytölä paransi kuitenkin kahdesti ennätystään loikkimalla tätä kevyempään tuuleen sekä 13,15 että 13,21.

Kytölä yllätti voittamalla myös 100 metrin aitajuoksun kelpo ajalla 13,90. Hän paransi aiempaa ennätystään peräti 0,79 sekuntia.

Helsingin IFK:n kolmannen polven maajoukkuejuoksija Erik Back voitti miesten 400 metriä ajalla 47,93. Tulos on vain 0,13 sekuntia hitaampi, kuin Backin omissa nimissä oleva kauden kotimainen kärkitulos. IF Nykarlebynejdenin Jonna Julin voitti naisten 400 metriä ajalla 56,36.

Pikajuoksukarnevaalin tuore 400 metrin voittaja Pedersören Falkenin Christoffer Envall jätti tällä kertaa päälajinsa väliin, mutta voitti yllätysmestaruuden 100 metrillä. Envallin voittoaika 10,75 on hänen uusi ennätyksensä. Naisten pikamatkan voitti Larsmo IF:n seiväshyppääjä Alina Strömberg ajalla 12,08.

43-vuotias Suomen ennätysmies Frantz Kruger Vasa Iddrottssällskapista voitti yhä kiekonheiton tuloksella 55,81 ja Porvoon Akilleen Viktor Kantele voitti miesten 110 metrin aitajuoksun ajalla 14,34.

 

Inga Linna moukaroi Kankaanpäässä 67,07

Naisten moukarinheiton vuosien 2015 ja 2016 Suomen mestari Inga Linna Riihimäen Kiskosta heitti Kankaanpään kansallisissa kilpailuissa 67,07. Se on Linnan tämän kesän kolmanneksi paras kilpailutulos. Hänen kaikki kuusi heittoaan kantoivat yli 64 metrin.

Ikaalisten Urheilijoiden 21-vuotias Samuli Kyrönviita paransi Kankaanpäässä kuulantyönnön ennätystään jo neljännen kerran kolmen viime viikon kuluessa. Kyrönviita on nyt tämän kesän neljäs suomalainen 18 metrin ylittäjä tuloksella 18,02.

Kolmipäiväinen Lohja Junior Games kokosi tänäkin vuonna hyvin laajan osallistujajoukon. Perttelin Peikkojen moniottelija Elina Kakko voitti Lohjalla naisten korkeushypyn kesän parhaalla tuloksellaan 181.

Limingalla Rantalakeusjuoksussa testasi kuntoaan Rovaniemen Lapin Johanna Peiponen, joka toissakesänä edusti Suomea Amsterdamin EM-kilpailuissa. Peiposen aika oli 35.43. Hän voitti seuraavaa kilpailijaa yli viisi minuuttia.

 

KOTIMAANKATSAUS 8.7.2018

PARASTA A-RYHMÄÄ:

KANKAANPÄÄ 8.7.2018 Kankaanpään kansalliset kilpailut

Miehet,

110 m aj (100 cm, 1,1 m/s): 1) Pyry Santahuhta KankaanpSL 14,58.

Kuula: 1) Samuli Kyrönviita IkaalU 18,02.

Naiset,

200 m (1,5 m/s): 1) Saga Vanninen 15 TP 25,29.

Pituus: 1) Paula Vihtalahti NoormNo 574 (0,7 m/s).

Moukari: 1) Inga Linna RiihimKi 67,07, 2) Maija Valli KurikRy 53,53. – Linna (65,45, 67,07, 64,95, 65,34, 64,13, 65,20).

LAHTI, Radiomäki 7.-8.7.2018 Lahti Junior Meeting

1. päivä 7.7.

Miehet,

Kuula (6 kg): 1) Ryan Ballantyne Uusi-Seelanti 18,89, 2) Nick Palmer Uusi-Seelanti (NZL) 17,82.

Naiset,

100 m aj (0,6 m/s): 1) Janette Hanski KarhU 14,47.

2. päivä 8.7.

Miehet,

110 m aj (100 cm, -0,2 m/s): 1) Arttu Saari KUYU 14,73, 2) Eetu Hietanen KuusankKi 14,79, 3) Joni Järvinen LA 15,01.

110 m aj (91,4 cm, -0,2 m/s): 1) Karim Echahid 17 LA 14,82.

Naiset,

200 m (-0,5 m/s): 1) Sara Siltala 17 HKV 25,76.

Pituus: 1) Elina Kujala KUYU 568 (-0,3 m/s).

Kiekko: 1) Maria Olkkonen HartVo 41,02.

LAITILA 8.7.2018 Laitilan kansalliset nuorisokilpailut

Miehet,

800 m: 1) Elias Tuominen 18 NaantLö 1.56,39.

Keihäs: Tuomas Laaksonen TuUL ilman tulosta.

Naiset,

Seiväs: 1) Pinja Koivumäki LauttakLu 335.

Keihäs: 1) Venla Olli EurajVe 44,98.

LAPUA 8.7.2018 Moniotteluiden Länsi-Suomen mestaruuskilpailut, 2. päivä

Miehet,

10-ottelu (100 m, pituus, kuula, korkeus, 400 m, 110 m aj, kiekko, seiväs, keihäs, 1500 m): 1) Tarmo Savola 18 LappajVe 6140 (debyytti), (11,78/3,1, 648/1,9, 10,56, 190, 53,83, 16,41/2,5, 28,49, 410, 46,18, 4.57,84).

10-ottelu (6 kg kuula, 100 cm aidat, 1,75 kg kiekko): 1) Joni Heikkinen OP 6520 (11,54/3,8, 643/2,1, 13,98, 181, 53,59, 15,38/2,1, 37,85, 340, 45,71, 4.42,22).

Naiset,

7-ottelu (100 m aj, korkeus, kuula, 200 m, pituus, keihäs, 800 m): 1) Eucabeth Kivikangas 16 AlajAn 4578 (15,68/3,8, 152, 11,47, 26,06/2,4, 510/0,3, 33,23, 2.34,61), 2) Laura Lepistö 17 PoYU 4462 (16,09/3,8, 149, 10,18, 25,91/2,4, 500/2,4, 33,00, 2.28,80), 3) Karoliina Isoaho EspTa 4370 (15,39/2,5, 152, 9,80, 27,06/2,4, 507/1,9, 26,30, 2.27,34), 4) Jutta Väkeväinen LappajVe 4350 (16,13/2,5, 167, 9,25, 28,19/2,4, 536/1,8, 29,92, 2.37,40), 5) Annika Luukkainen SavRi 4175 (16,29/2,5, 158, 10,07, 27,96/2,4, 500/1,1, 33,79, 2.46,02) … Elisa Oksanen JKU keskeytti (14,95/2,5, 158, 12,00, 26,98/2,4).

7-ottelu (76,2 cm aidat, 3 kg kuula): 1) Valentina Lemettinen 17 SeinäjsU 4638 (15,14/1,8, 155, 10,49, 26,69/2,4, 510/1,1, 37,36, 2.34,86).

LOHJA 8.7.2018 Lohja Junior Games

1. päivä 6.7.

Miehet,

400 m: 1) Mauno Havukorpi 17 VihdVi 50,81.

Korkeus: 1) Julius Kuusela LUU 202.

Kiekko (1 kg): 1) Arttu Härkönen 15 SavRi 55,83.

Moukari: 1) Mikael Antola LeppävaarSi 56,46.

Moukari (6 kg): 1) Riku Laukkanen TU-38 61,92.

Naiset,

100 m (1,5 m/s): 1) Salla Parviainen EsboIF 12,41.

300 m aj: 1) Carla Liukkonen 14 EspTa 46,33, 2) Aino Koskela 15 RiihimKi 47,03.

Korkeus: 1) Elina Kakko PerttPe 181.

Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 15 HIFK 45,26.

Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 16 SomEsa 59,85, 2) Kiia Siponen ÄänekU 58,36, 3) Emma Uosukainen EspTa 57,81.

2. päivä 7.7.

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Marika Virtanen 15 SomEsa 55,72.

3. päivä 8.7.

Tytöt,

300 m: 1) Ninni Gröhn 15 LUU 41,41, 2) Inka Pöyry 14 HIFK 41,82.

Keihäs (400 g): 1) Emilia Karell 15 SjuIF 52,09, 2) Vivian Suominen 15 HIFK 48,91.

PIETARSAARI 8.7.2018 Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton mestaruuskilpailut, 2. päivä

Miehet,

100 m (1,6): 1) Christoffer Envall PedersFa 10,75, 2) Eljas Aalto SibVa 10,85 (ae. 10,81/1,5), 3) Aleksi Ala-Prinkkilä NärpKr 10,91 (ae. 10,89/1,8), 4) Jonathan Brace EsboIF 10,92, 5) Viktor Kantele BorgåAk 10,98, 6) Emil Thölix JomalaIK (Åland) 10,99, 7) Joona Luotonen SibVa 11,03 (ae. 10,96/1,8). – Alkuerissä Willem Kajander BorgåAk 11,76 (loukkaantui).

400 m: 1) Erik Back HIFK 47,93, 2) Filiph Johansson GamlakarlIF 48,74, 3) Eljas Aalto SibVa 48,99, 4) Jonni Blomqvist BorgåAk 49,46, 5) Jaakko Lehtilä HIFK 49,88, 6) Benjamin Stendahl EsboIF 50,08, 7) Mikael Granqvist SibVa 50,09 … Christoffer Envall PedersFa keskeytti.

1500 m: 1) Simon Haglund PedersFa 4.01,49.

3000 m ej: 1) Jonas Ingo VasaIS 9.50,83.

110 m aj (1,9 m/s): 1) Viktor Kantele BorgåAk 14,34, 2) Elias Ylöstalo SibVa 15,22, 3) Edward Lindberg SibVa 15,78. – Ylim. juoksu (2,0): 1) Kantele 14,64, 2) Ville Rajala AlajAn 14,80.

5000 m kävely: 1) Elmo Koivunen EsboIF 21.37,02.

Seiväs: 1) Anton Kunnas SibVa 480 (voitti 3. uusintahypyllä), 2) Mikael Westö VasaIS 480.

3-loikka: 1) Daniel Sjölind KronÅs 14,19 (2,0 m/s).

Kiekko: 1) Frantz Kruger VasaIS 55,81.

Moukari: 1) Roope Auvinen SjuIF 65,53, 2) Fredrik Fröberg SjuIF 60,64, 3) Simon Solvin PedersFa 58,72, 4) Markus Granö PedersFa 56,22, 5) Victor Hongell KronÅs 55,36.

Pojat,

M17 100 m (2,8 m/s): 1) Severi Mäntylä BorgåAk 10,87.

M17 110 m aj (91,4 cm, 1,8 m/s): 1) Alexander Björkgren JakobstDr 14,77, 2) Fredrik Björkqvist KronÅs 15,04.

Naiset,

100 m (1,5 m/s): 1) Alina Strömberg LarsmoIF 12,08, 2) Anna Julin IFNykarl 12,25, 3) Aino Tapio SibVa 12,33.

400 m: 1) Jonna Julin IFNykarl 56,36, 2) Wilma Lassfolk NärpKr 57,36, 3) Jessica Rautelin EsboIF 57.60, 4) Elin Mickos SibVa 58,21, 5) Krista Lindholm IFRaseb 58,25, 6) Jonna Skrifvars IFNykarl 58,97 (B-erän voittaja), 7) Simone Wiklund IFNykarl 59,09 … Jeanine Nygård JakobstDr keskeytti.

3000 m: 1) Natalia Nylund JakobstDr 10.34,62, 2) Lycke Karlsson VasaIS 10.36,58 (kuurojen Suomen mestari).

100 m aj (0,8 m/s): 1) Kira Kytölä EsboIF 13,90 (ent. ennätys 14,69), 2) Mathilda Kvist VasaIS 14,53, 3) Elin Mickos SibVa 14,67, 4) Ida Otstavel PargIF 14,92. – Ylim. juoksu (2,2): 1) Kytölä 13,96, 2) Kvist 14,36, 3) Mickos 14,72, 4) Otstavel 14,81.

3000 m kävely: 1) Hanna Westerlund JakobstDr 14.55,62.

Korkeus: 1) Elin Pajunen KronÅs 173, 2) Emma Nyman NärpKr 170.

3-loikka: 1) Emma Pullola VaasVa 13,39 (2,4 m/s), 2) Kira Kytölä EsboIF 13,33 (2,8 m/s). – Pullola (x, 13,03/1,2, x, x, 13,19/2,3, 13,39/2,4). Kytölä (x, x, 12,60/2,1, 13,15/1,5, 13,33/2,8, 13,21/1,0).

Kuula: 1) Susanna Törrönen EsboIF 13,62, 2) Jessica Meriheinä LiljIK 13,09, 3) Ida Otstavel PargIF 12,76, 4) Amanda Liljendal BorgåAk 12,68, 5) Sara Oraheimo IFRaseb 12,28, 6) Andrea Österman HIFK 12,08.

Tytöt,

N17 100 m (3,2 m/s): 1) Madeleine Glasberg VasaIS 12,18.

N15 100 m (1,5 m/s): 1) Helmi Isometsä SibVa 12,59.

N15 1500 m ej: 1) Saimi Lupala IFRaseb 5.43,20.

N15 Kiekko (750 g): 1) Patricia Kellgren 15 HIFK 51,84.

ROVANIEMI 8.7.2018 Lapin leiskautukset

Miehet,

3-loikka: 1) Aaro Davidila LapLu 14,48 (-1,1 m/s).

Naiset,

100 m aj (2,1 m/s): 1) Ella Nisula 17 KuivasjAu 14,42, 2) Sonja Stång 16 KuivasjAu 14,52 (debyytti).

TÄYDENNYKSIÄ:

LIMINKA 7.7.2018 Rantalakeusjuoksu

Miehet,

10 km: 1) Markku Nikkanen 38 LimingNM 32.30, 2) Samuli Huusko LaitasVe 32.41, 3) Kari Poutiainen LimingNM 33.15, 4) Jani Juntunen 17 LimingNM 33.27.

Naiset,

10 km: 1) Johanna Peiponen RovanLa 35.43, 2) Henna Vanhanen 40 PudasjU 41.19.