Ari Paunonen 1975 – Markus Teijula 2015

(Kotimaankatsaus 26.7.-2.8.) Kalevan kisa –viikolla kilpailutoiminta keskittyi nuorten aluemestaruuskilpailuihin, joissa eräät Kalevan kisoissakin menestyneet juniorit tekivät loistotuloksia. Suomalaisia kirittämässä oli myös Saudi-Arabian ja Viron nuorten maajoukkueiden urheilijoita.

Naantalin Löylyn 17-vuotias Markus Teijula juoksi kotikentällään 800 metriä ikäluokkansa kautta aikain neljänneksi nopeimmin 1.52,38. Toni Huppusen valmentama Teijula oli Kalevan kisoissa kolmas. Samanikäisenä on Kalevan kisojen miesten kestävyysjuoksussa viimeksi mitaloitu Ari Paunonen vuonna 1975.

Kauhajoen Karhun 18-vuotias Suvi Koskinen viimeisteli Kalevan kisojen kuntoaan Ilmajoen Ilkka-kisoissa. Kalle Lehmusvuoren valmentama Koskinen on tänä kesänä heittänyt jo tusinassa kilpailussa yli 60 metriä. Kalevan kisoissa hän oli neljäs.

Suomen uusin pikajuoksijalahjakkuus on Kangasalan Urheilijat -68:n kasvatti Joel Turkka. Hän edustaa nykyisin Tampereen Pyrintöä vastuuvalmentajanaan Kaija Appelqvist-Schmidlechner. Joel on tänä kesänä parantanut 13-vuotiaiden ikäkausiennätyksiä eri pikajuoksumatkoilla yhteensä 15 kertaa.

Vähänkyrön Viestin Tara Niemi paransi kotikentällään Fyrrypinkaasut-kilpailuissa naisten keihäänheiton ennätystään 5,54 metriä tulokseen 48,59. Viime kesänä Tara heitti kevyempää 500-grammaista keihästä 17-vuotiaiden tyttöjen Suomen ennätyksen 54,30. Taraa valmentavat omat vanhemmat Jouko ja Virpi Niemi.

 

KOTIMAANKATSAUS 26.7.-2.8.

NAANTALI 26.7.2015 Varsinais-Suomen 17-v. mestaruuskilpailut

Pojat,

200 m (0,6 m/s): 1) … 3) Heikki Äijälä 14 NouSu 24,31. – 1. alkuerä (-0,6)): … 3) Äijälä 24,21.

800 m): 1) Markus Teijula 17 NaantLö 1.52,38 (17-v. ka-4), 2) Christian Vänttinen 16 RaisKu 1.59,83.

400 m aj (83,8 cm): 1) Tuomas Lehtonen 17 LiePa 55,15.

Tytöt,

200 m (-0,3 m/s): 1) Johanna Kylmänen 13 RaisKu 26,03. – 1. alkuerä (-0,3): 1) Kylmänen 26,35.

---

II 26.7.2015 Pohjois-Pohjanmaan juniorimestaruuskilpailut, 2. päivä

Miehet,

800 m: 1) Mikko Rahkola 18 LapLu 1.56,15.

2000 m: 1) Viljami Vuorre 15 KuivasjAu 6.07,75.

Naiset,

3000 m: 1) (pm-kilp. ulkop.) Mari Laakkonen 24 PudasjU 9.56,62, 2) Johanna Halonen 19 PorvU 10.24,91.

60 m aj (76,2 cm 7,5 m välein, -1,3 m/s): 1) Sonja Stång 13 KuivasjAu 9,28.

Korkeus: 1) Katri Mikkonen 17 RaahVe 165.

Kuula (2,5 kg): 1) Annukka Saalismaa 13 OP 13,91.

---

LAPPEENRANTA 26.7.2015, Mondo-kisat, 2. päivä

Miehet,¨

200 m: 1) Kasperi Vehmaa 10 LUM 29,50.

400 m: 1) Ville Keskinen KuopRe 50,34.

300 m aj (76,2 cm): 1) Antti Parkkonen 14 LUM 42,65.

Naiset,

60 m: 1) Wilma Viksten 11 OrimJy 8,87.

200 m: 1) Wilma Viksten 11 OrimJy 29,03.

2000 m: 1) Ella Jyrkinen 15 LUM 6.47,38, 2) Silja Rönkä 14 LA 6.50,30, 3) Pinja Kotinurmi 13 LA 6.55,81.

60 m aj (76,2 cm, 0,5 m/s): 1) Tanja Kokkonen 13 SavRi 9,53.

300 m aj: 1) Janette Hanski 15 KarhU 44,83.

Seiväs: 1) Elina Peltola 16 LUM 320, 2) Venla Peltola 14 LUM 320.

Kuula: 1) Henna Sallinen 17 SavRi 12,54.

---

LOHJA 26.7.2015 Lohja Junior Games, 3. päivä

Pojat,

Kiekko (1 kg): 1) Heikki Leveelahti 15 VirtainU 57,91.

Moukari (4 kg): 1) Ville Vihersalo 15 EspTa 60,86.

Tytöt,

400 m: 1) Helmiina Saarikunnas 9 LA 76,08. – B-erä: 1) Adriana Kalymilaris 8 LUU 76,37.

Korkeus: 1) Lotta Putkiranta 12 EspTa 152.

Keihäs (400 g): 1) Heta Paavola 15 KeravU 48,49.

---

NIVALA 25.-26.7.2015 Keski-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut

1. päivä 25.7.

Tytöt,

100 m (3,5 m/s): 1) (ulkop. mest.kilp.) Henriikka Parpala 17 KokkVe 12,36.

Moukari (3 kg): 1) Julia Kivinen 14 KaustPV 48,64.

2. päivä 26.7.

Pojat,

2000 m: 1) Miska Poikkimäki 15 SievSi 6.07,62.

---

VAASA 26.7.2015 Etelä-Pohjanmaan junnumestaruuskilpailut, 2. päivä

Pojat,

Pituus: 1) Jimi Nukala 15 VaasVa 633 (2,4 m/s).

Moukari (2,5 kg): 1) Jony Lindeman 12 KristU 48,70, 2) Linus Nurminen 12 KristU 44,88.

Tytöt,

300 m: 1) Veera Perälä 15 SeinäjSU 41,71.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 9 VähänkVi 8,12.

---

VARKAUS 25.-26.7.2015 Pohjois-Savon junnumestaruuskilpailut

1. päivä 25.7.

Pojat,

40 m (0,1 m/s): 1) Elmer Vauhkonen 9 LapinlVe 6,31.

Tytöt,

Kiekko (750 g): 1) Kaisu Eskelinen 15 MaaningMa 43,91, 2) Taija Tirkkonen 15 KeitKu 43,74.

Moukari (3 kg): 1) Kiia Siponen 14 ÄänekU 50,72.

2. päivä 26.7.

Pojat,

Kiekko (1 kg): 1) Ari Saastamoinen 15 KeitKu 53,86.

Tytöt,

Kuula (3 kg): 1) Kaisu Eskelinen 15 MaaningMa 13,12.

---

ALAJÄRVI, Lehtimäki 27.7.2015 Viiskuntakisat

Miehet,

Keihäs: 1) Pasi Mäkipelto 36 LehtimJy 68,76.

Naiset,

Keihäs: 1) Jelena Jaakkola SoinSi 51,95, 2) Janette Lepistö LehtimJy 51,89.

---

NAANTALI 27.7.2015 Unikeon aamuhölkkä

Miehet,

10 km: 1) Antti-Pekka Niinistö TuWe 32.49, 2) Juha Palonen 42 TeuvRi 34.11 (29.55,88 -95), 3) Juha Hellstén 39 TuWe 36.59 (29.52,06 -02).

Naiset,

6,5 km: 1) Minna Lamminen HKV 23.06 … 3) Mirjam Tynkkynen 63 VSVU 29.24. – 5 km vähimmäisaika: Lamminen <17.46. – Ikätasoitus: Tynkkynen 22.10.

---

POSIO 27.7.2015 Koillismaan mestaruuskilpailut

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Susanna Leskelä 15 KuusamEV 51,15.

---

TUUSULA, Hyrylä 27.7.2015 Keski-Uudenmaan Yleisurheilun mestaruuskilpailut

Naiset,

800 m: 1) Noora Wallenius 19 KUYU 2.15,77.

---

VÖYRI, Oravainen 27.7.2015 Oravais IF:n kilpailut

Naiset,

100 m: 1) Anna Julin IFNykarl 12,38.

---

HÄMEENLINNA 28.7.2015 Tarmon viikkokisat

Miehet,

Korkeus: 1) Ville Koskela HämTa 190.

Kuula (3 kg): 1) Saku Laine 13 P 15,72.

Naiset,

60 m aj (60 cm, 0,5 m/s): 1) Viveka Loukola 11 RaisKu 9,83, 2) Carla Liukkonen 11 SjuIF 10,01.

---

KIRKKONUMMI, Veikkola 28.7.2015 Siikarantakisa

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Rosa Niittyviita 11 LA 5.15,80.

---

KOKEMÄKI 28.7.2015 Moniotteluiden Satakunnan junnumestaruuskilpailut

Pojat,

4-ottelu (60 m aj 60 cm, korkeus, 400 g keihäs, 800 m): 1) Henrik Lehtinen 11 LauttakLu 1509 (11,54/-0,1, 135, 41,52, 2.45,69).

4-ottelu (60 m, korkeus, 400 g keihäs, 800 m): 1) Manu Lähteenmäki 9 VammSV 1127 (6,64/-1,3, 120, 33,08, 3.04,64).

---

KRUUNUPYY, Alaveteli 28.7.2015 Österbottenin moukaricup

Miehet,

Moukari: 1) Mats Granö OP 64,16, 2) Markus Granö 36 PedersFa 60,42, 3) Simon Solvin PedersFa 58,58.

---

MÄNTSÄLÄ 28.7.2015 Einarin tonni

Miehet,

1000 m: 1) Atte Nevala 13 KU-58 2.54,3.

---

PIHTIPUDAS 28.7.2015 Keski-Suomen Vattenfall-seuracup

Pojat,

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 16 KarijTa 430.

Tytöt,

60 m aj (76,2 cm, 7,5 m, -0,4 m/s): 1) Heidi Salminen 12 JKU 9,94.

60 m aj (60 cm, -0,8 m/s): 1) Alisa Seilonen 11 JKU 10,16.

Seiväs: 1) Minttu Koskiaho 14 KarijTa 340, 2) Ada Koistinen 16 JKU 330 … 5) Annika Ahonen 13 JKU 300, 8) Miisa Koskiaho 12 KarijTa 280.

---

TEUVA 28.7.2015 Suupohjacup

Pojat,

Moukari (5 kg): 1) Veikka Koskinen 16 KauhajKa 59,45.

Moukari (4 kg): 1) Linus Nurminen 12 KristU 41,44.

Moukari (3 kg): 1) Jony Lindeman 12 KristU 49,15, 2) Linus Nurminen 12 KristU 47,35.

Naiset,

Korkeus: 1) Maija Marttila 17 TU-38 168.

Kiekko: 1) Heli Kortesmäki TeuvRi 41,53, 2) Piia Koski 19 TeuvRi 40,78.

---

ESPOO 29.7.2015 Espoonlahden heittokisat

Miehet,

Kuula: 1) Jander Heil 18 Viro (EST) 14,25, 2) Sami Sirén 43 HKV 14,24, 3) Eino Lindholm 62 KU-58 11,56. – Ikätasoitus: 19,13.

Kuula (6 kg): 1) Jander Heil 18 Viro (EST) 17,70, 2) Artjom Nikitin 19 Viro (EST) 15,92.

Kuula (5 kg): 1) Ville Välimaa 17 KU-58 16,83.

Kuula (2,5  kg): 1) Joona Nieminen 10 EspTa 10,11.

Kiekko (1,75 kg): 1) Artjom Nikitin 19 Viro (EST) 51,90.

Kiekko (1,5 kg): 1) Ville Välimaa 17 KU-58 49,61.

Kiekko (600 g): 1) Joona Nieminen 10 EspTa 34,98.

Paino (15,88 kg): 1) Jarkko Karstila 44 LS35+ 15,48.

Tytöt,

Kuula (3 kg): … 3) Siv Karlström 59 HIFK 10,32. – Ikätasoitus: 15,23.

Kuula (2,5 kg): 1) Lotta Putkiranta 12 EspTa 12,04.

Kiekko (750 g): 1) Rebekka Sukselainen 14 EspTa 40,08.

---

ESPOO, Leppävaara 29.7.2015 Espoon sprintit

Miehet,

100 m (1,2 m/s): 1) Jari Suikka 34 LUM 10,91, 2) Hannes Siitonen HKV 11,00 … 5) Petri Tauriainen 43 PernU 11,56. – 2. juoksu (0,4): 1) Suikka 10,91. – B-erä (1,2): … 3) Petteri Soini 51 MiKV 11,77. – Ikätasoitus: Soini 10,52, Tauriainen 10,87.

---

FORSSA 29.7.2915 Hämeen Vattenfall-seuracup

Pojat,

60 m aj (76,2 cm, -0,7 m/s): 1) Joel Turkka 13 TP 8,72.

1000 m kävely: 1) Miko Köykkä 15 TU-38 5.00,70.

M11 1000 m kävely: 1) Valtteri Kalanti 11 HämTa 5.14,83.

Kuula (3 kg): 1) Saku Laine 13 TP 16,40.

Tytöt,

300 m: 1) Pinja Heinonen 14 TP 42,24.

80 m aj (76,2 cm): 1) Olivia Ben Khalifa 15 TP 12,03.

1000 m kävely: 1) Venla Haavisto 15 NokU 5.13,94.

---

HELSINKI, Eläintarha 29.7.2015 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Korkeus: 1) Matti Nieminen 63 HKV 160. – Ikätasoitus: 217.

Naiset,

Kuula: 1) Elisa Yli-Hallila 63 HKV 8,54. – Ikätasoitus: 13,63.

---

IITTI 29.7.2015 Iitti-hölkkä

Miehet,

10 km: 1) Hannu-Pekka Pukema ElimVa 33.20 … 9) Arttu Soininen 48 EspTa 36.30 (maraton SM-2 1990), 18) Kari Anttila 61 PHAU 38.46. – Ikätasoitus: Anttila 31.38.

Naiset,

10 km: 1) Johanna Eriksson Ruotsi (SWE) 39.10, 2) Maria Miettinen LeppävirrVi 40.46 … 7) Seija Nurmi 60 KerkkU 43.57. – Ikätasoitus: Nurmi 34.36.

(Yhteensä 184 saapui maaliin.)

---

ILMAJOKI 29.7.2015 Ilkka-kisat

Miehet,

3-loikka: 1) Antti Tuomela 16 LaihLu 13,47 (-0,2 m/s).

Naiset,

Moukari: 1) Suvi Koskinen 18 KauhajKa 60,42, 2) Maija Valli 19 KurikRy 53,59.

---

LAPPEENRANTA 29.7.2015 Urheilu-Miesten viikkokisat

Pojat,

60 m aj (60 cm): 1) Kasperi Vehmaa 10 LUM 10,18 … 4) Aleksi Hilska 9 LUM 10,88.

---

PORVOO 29.7.2015 Akilleksen moniotteluiden mestaruuskilpailut

Tytöt,

3-ottelu (60 m, pituus, 2 kg kuula): 1) Gisela Bergström 11 BorgåAk 1289 (8,86/0,0, 490/0,0, 9,23).

---

ESPOO 30.7.2015 Espoonlahden heittokisat

Miehet,

Kuula: … 2) Eino Lindholm 62 KU-58 11,15. – Ikätasoitus: 18,45.

Kuula (2,5 kg): 1) Joona Nieminen 10 EspTa 10,31.

Moukari: 1) Fredrik Fröberg SjuIF 55,74.

Naiset,

Moukari (3 kg): 1) Mirja Kokko 54 LS35+ 44,07. – Ikätasoitus: 60,62.

---

KANGASALA 30.7.2015 Kuuskasin viikkokisat

Miehet,

150 m (-0,1 m/s): 1) Joel Turkka 13 TP 17,98, 2) Ville Suoniemi 13 TP 18,78.

60 m aj (76,2 cm, -0,5 m/s): 1) Joel Turkka 13 TP 8,68.

110 m aj (91,4 cm, 0,6 m/s): 1) Tuomo Rämö 17 HämTa 15,36.

Tytöt,

60 m aj (60 cm, -1,4 m/s): 1) Carla Liukkonen 11 SjuIF 9,93.

---

LAHTI, Radiomäki 30.7.2015 Reilucup

Pojat,

200 m aj (0,4 m/s): 1) Matias Komi 12 SibVa 32,29.

400 m aj: 1) Abdullah Rezgallah al Melihi Saudi-Arabia (KSA) 52,67, 2) Haidar al Jumah Saudi-Arabia (KSA) 54,56.

Tytöt,

1500 m: 1) Laura Haara 16 LA 4.51,72.

300 m aj: 1) Kia Kemppainen 15 LA 45,58.

Seiväs: 1) Vilma Mikkola 11 KUYU 232.

---

ORIVESI 30.7.2015 Ponnistuksen juniorikilpailut

Pojat,

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 16 KarijTa 435.

Tytöt,

Seiväs: 1) Miisa Koskiaho 12 KarijTa 290.

---

PORI 30.7.-2.8.2015 CVIII Kalevan kisat

Tulospalvelu:

Kilpailuraportit + Kuvakooste:

---

RIIHIMÄKI 30.7.2015 Avoimet Kiskon hyppymestaruuskilpailut

Pojat,

Pituus: 1) Marcus Kytölä 14 HyvinkSU 604 (1,6 m/s).

---

SAVONLINNA 30.7.2015 ABC-kisat

Miehet,

1000 m: 1) Konsta Hämäläinen 17 SulkavU 2.35,17.

Naiset,

100 m aj (76,2 cm, -1,1 m/s): … 2) Tanja Kokkonen 13 SavRi 12,43.

3-loikka: 1) Jessica Kähärä 14 MiKV 11,54 (-0,8 m/s).

---

VAASA, Vähäkyrö 30.7.2015 Fyrrypinkaasut

Miehet,

800 m: 1) Antti Tuomela 16 LaihLu 2.01,85.

Naiset,

1000 m: 1) Veera Hakomäki 13 VähänkVi 3.02,67.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 9 VähänkVi 8,21.

Keihäs: 1) Tara Niemi 18 VähänkVi 48,59.

---

YLIVIESKA 30.7.2015 Juoksukarkelot

Miehet,

1000 m: 1) Miska Poikkimäki 15 SievSi 2.49,94.

Naiset,

1500 m: 1) Emma Katajalaakso 16 KannUra 4.48,66, 2) Eija Kellokoski-Kari 42 VetelU 4.56,85.

---

ÄHTÄRI 12.8. Ähtärin Eläinpuistokisat

Miehet,

Seiväs: 1) Santtu Koskiaho 16 KarijTa 420.

Kuula: 1) Jussi Tukeva ÄhtärU 15,93.

Naiset,

Seiväs: 1) Minttu Koskiaho 14 KarijTa 340, 2) Miisa Koskiaho 12 KarijTa 290.

---

AKAA 2.8.2015 Toijala Junior Games

Pojat,

60 m (0,8 m/s): 1) Joel Turkka 13 TP 7,50.

800 m: 1) Miika Lehtinen 16 JKU 2.01,98.

Kuula (5 kg): 1) Olli Niemi 17 KangKi 16,26.

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Aivika Kullas 9 PernU 23,09.

---

PEDERSÖRE 1.-2.8.2015 Österbottenin junnumestaruuskilpailut

Pojat,

1000 m: 1) Anton Lassén 13 PedersFa 2.59,9.

60 m aj (76,2 cm, -2,2 m/s): 1) Alexander Björkgren 13 JakobstDr 9,25.

60 m aj (-2,3 m/s): 1) Alexander Björkgren 13 JakobstDr 30,97.

Tytöt,

Korkeus: 1) Hanna Lindberg 10 Korsh5 135.

Seiväs: 1) Sofie Westerlund 15 JakobstDr 325. – N11 Seiväs: 1) Teodora Westerlund 11 JakobstDr 253.

---

tara_niemi_2014.jpg
suvi_koskinen_2014.jpg
Suvi Koskinen moukaroi parhaiten.