Aikuisten ja nuorten joukkueet Ruotsi-otteluun, Kemppainen: tuplaajilla iso rooli

Tuplaajat ovat suuressa roolissa Suomen joukkueessa viikonvaihteen yleisurheilun Ruotsi-ottelussa, arvioi Suomen Urheiluliiton (SUL) valmennusjohtaja Jorma Kemppainen. Maaottelu kilpaillaan 2.–3. syyskuuta Tukholmassa.

Kemppaisen mukaan Suomi lähtee kisaan hyvävireisillä miesten ja naisten joukkueilla. Vuosi sitten Tampereella Ruotsi voitti miesten ja naisten ottelut.

- Meillä on hyvät joukkueet koossa. Kaikki on mahdollista, jos nämä joukkueet pystyvät venymään samaan tapaan kuin juhannuksena Vaasassa EM-joukkuekilpailussa Superliigaan noussut ryhmä, Kemppainen sanoo.

- Miesten joukkueessa on kuusi ja naisissa viisi tuplaajaa, eli kahdessa tai useammassa lajissa urheilevaa. Näiden urheilijoiden merkitys on suuri, joten toivon mukaan mukaan he onnistuvat viikonvaihteessa.

Miesten puolella urakkamiehiä ovat muiden muassa 100 ja 200 metriä juoksevat Samuel Purola ja Samuli Samuelsson sekä 400 ja 800 metriä juokseva Ville Lampinen.

Naisten ottelussa urakoivat muiden muassa Aino Pulkkinen 100 ja 200 metrillä, 400 metriä ja 400 metrin aidat juokseva Viivi Lehikoinen sekä Sara Kuivisto ja Aino Paunonen 800 ja 1500 metrillä.

- Joukkueissa on miehet ja naiset yhteen laskien yli 30 ensikertalaista, joka on koko lailla normaalimäärä, Kemppainen sanoo.

Naisten joukkueessa nähdään myös syksyllä kantapääoperaatiossa käynyt Sandra Eriksson, joka ei ole SM-viestejä lukuun ottamatta tällä kaudella juuri radalla kilpaillut. Hän juoksee maaottelussa 10 000 metriä.

Suomen joukkueet miesten ja naisten Ruotsi-ottelussa Tukholmassa (2.-3.9. 2017)

Miehet:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö ennätys/kauden paras 10,31, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,30, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 10,30/10,51

200 m: Riku Illukka Vantaan Salamat 21,33, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 20,73/20,73, Samuel Purola Oulun Pyrintö 20,84

400 m: Markus Teijula Naantalin Löyly 47,63/47,72, Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 47,51/ 48,04, Eljas Aalto IF Sibbo-Vargarna 47,76

800 m: Ville Lampinen Kenttäurheilijat -58 1.48,44/1.48,85, Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö 1.48,25/1.51,04, Markus Teijula Naantalin Löyly 1.48,87.

1500 m: Samu Mikkonen Kuopion Reipas 3.45,54, Tommi Sundell Porin Yleisurheilu 3.44,14/3.46,73, Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 3.47,15

5000 m: Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 14.20,09, Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.06,47/14.23,02, Eero Saleva Sjundeå IF 14.35,01/14.35,01

10 000 m: Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 29.08,63/29.48,37, Robin Ryynänen Turun Urheiluliitto 29.55,86, Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 29.32,20/31.53,81

3000 m ej: Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.37,42, Hannu Granberg Lahden Ahkera 8.56,11/ 9.03,23, Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 8.58,68/9.12,01

110 m aj: Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,29, Ville Rajala Alajärven Ankkurit 14,13, Viktor Kantele Borgå Akilles 14,16

400 m aj: Tuomas Lehtonen Liedon Parma 51,81, Oskari Mörö Esbo IF 49,04/50,38, Joni Vainio-Kaila Laitilan Jyske 51,09/51,78

Korkeus: Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 208, Valtteri Välimäki Uudenkaupungin Kenttäkarhut 208, Samuli Eriksson Salon Vilpas 218

Seiväs: Tommi Holttinen Someron Esa 540, Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat 551, Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 555i

Pituus: Arttu Pajulahti Viipurin Urheilijat 810, Kristian Bäck Vasa IS 795, Kristian Pulli Kaipolan Vire 807

Kolmiloikka: Topias Koukkula Kangasalan Urheilijat 15,64/15,51, Arttu Tyystjärvi Imatran Urheilijat 15,40/15,31, Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet 17,14.

Kuula: Tomas Söderlund IF Raseborg 19,12i/ 18,17, Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,87i/18,40, Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 20,30/19,95

Kiekko: Oskari Perälampi Länsi-Uudenmaan Urheilijat 56,61, Pyry Niskala Seinäjoen Seudun Urheilijat 61,66, Frantz Kruger Vasa IS 70,32/57,35

Moukari: Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 76,20/71,35, Henri Liipola Someron Esa 72,99, Aaron Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 70,30

Keihäs: Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98/77,80, Jani Kiiskilä Veitsiluodon Kisa-Veikot 78,41/77,72, Tero Pitkämäki Seinäjoen Seudun Urheilijat 91,53/88,27

4x100 m: Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat, Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat, Riku Illukka Vantaan Salamat, Viljami Kaasalainen Mikkelin Kilpa-Veikot, Willem Kajander Borgå Akilles

4 x 400 m: Oskari Mörö Esbo IF, Eljas Aalto Sibbo-Vargarna, Tuomas Lehtonen Liedon Parma, Juho Vanhala Harjavallan Jymy, Christoffer Envall IK Falken.

Naiset:

100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 11,85/11,86, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,83, Sanni Mahonen Keski Uudenmaan Yleisurheilu 11;85/11,94

200 m: Hanna Wiss IF Åland 24,15, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 23,95, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 23,62

400 m: Nea Mattila HIFK Yleisurheilu 54,61, Viivi Lehikoinen HIFK Yleisurheilu 54,67, Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20/54,40

800 m: Zenitha Eriksson IK Falken 2.04,12/2.05,41, Sara Kuivisto Borgå Akilles 2.03,87, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.04,75

1500 m: Sara Kuivisto Borgå Akilles 4.12,78/4.12,99, Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 4.28,34, Saija Seppä Suolahden Urho 4.19,55

5000 m: Henni Tofferi Viipurin Urheilijat 16.47,72/16.47.72, Camilla Richardsson Vasa IS 15.57,95/15.59,26, Janica Mäkelä Forssan Salamat 16.31,14/16.35,67

10 000 m: Saara Nikander Länsi Uudenmaan Urheilijat 35.07,08, Sandra Eriksson IK Falken 34.12,20/35,27, Anne-Mari Hyryläinen Nagu Idrottkamraten 37.27,10

3000 m ej: Astrid Snäll Forssan Salamat 10.21,07, Camilla Richardsson Vasa IS 9.41,73, Anni Suominen Raision Kuula 10.33.25

100 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö 13,16/13,30, Lotta Harala Tampereen Pyrintö 13,25, Viivi Avikainen Lahden Ahkera 13,32

400 m aj: Jonna Berghem HIK Friidrott 57,90, Viivi Lehikoinen HIFK Yleisurheilu 56,49, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 58,07

Korkeus: Viivi Voutilainen Turun Urheiluliitto 182i/180, Elina Kakko Perttelin Peikot 185i/181, Elina Smolander Lapuan Virkiä 186/181

Seiväs: Elina Lampela Oulun Pyrintö 432/415, Minna Nikkanen Someron Esa 461i/455i, Saga Andersson Esbo IF 442

Pituus: Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 638/622, Anne-Mari Lehtiö Kenttäurheilijat -58, Vantaa 635, Matilda Bogdanoff HIFK Yleisurheilu 635

Kolmiloikka: Emma Pullola Vaasan Vasamat 13,06/12,97, Sanna Nygård Vasa IS 13,76, Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 14,24/13,92

Kuula: Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 15,28i/14,90, Katri Hirvonen Joensuun Kataja 15,35/14,68, Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 15,89

Kiekko: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 54,67, Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,48, Salla Sipponen Keuruun Kisailijat 57,39

Moukari: Johanna Salmela Jyväskylän Kenttäurheilijat 66,35, Merja Korpela Soinin Sisu 69,56/68,55, Krista Tervo Karhulan Katajaiset 68,27

Keihäs: Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 60,56/58,95, Heidi Nokelainen Joensuun Kataja 62,13/58,55, Jenni Kangas Seinäjoen Seudun Urheilijat 60,98

4 x100 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat, Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura, Hanna Wiss IF Åland

4 x 400 m: Katri Mustola Kalajoen Junkkarit, Viivi Lehikoinen HIFK Yleisurheilu, Nea Mattila HIFK Yleisurheilu, Jeanine Nygård, Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu.

Kilpakävely:

Miehet, 10 000 m: Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 39.55,04, Aleksi Ojala Turun Weikot 41.45,96, Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 40.22,6

Naiset, 5000 metriä: Elisa Neuvonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 22.45,85, Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet 22.23,69, Venla Laiho Laitilan Jyske 24.40,04.

Joukkueen johto

Jorma Kemppainen, joukkueen johtaja

Huoltajat: Susann Sundkvist, Jani Vottonen, Lassi Korhonen 

Valmentajat: Jussi Ihamäki, Hannu Hämäläinen, Tom Andtbacka, Jukka Keskisalo, Suren Ghazaryan, Jarno Koivunen, Olavi Parjanen, Mika Lönnblad, Jani Lehtinen.

Jukka Siljander, lääkäri

Aki Rissanen, Lihashuoltaja

Petri Kukkamäki fysioterapeutti

Lasse Juusela, Lihashuoltaja

Leena Huovinen, kisapappi

Tiedottaja: Tapio Nevalainen

Suomen joukkue nuorten (M/N17) Ruotsi-ottelussa Tukholmassa 2.-3.9. 2017

Miehet:

100 m: Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot oma ennätys/kauden paras 11,04, Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,04

200 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 21,63, Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot 21,79

400 m: Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot 48,49, Elias Tuominen Naantalin Löyly 50,40

800 m: Elias Tuominen Naantalin Löyly 1.54,79, Aleksi Kivelä Lempäälän Kisa Yleisurheilu 1.57,80

1500 m: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat 4.01,71, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 4.00,78

3000 m: Mika Kotiranta Joensuun Kataja 8.57,59, Niklas Heikkilä Kuusankosken Urheiluseura 8.56,55

2000 m ej: Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat 6.03,52, Matias Meriläinen Nurmijärven Yleisurheilu 6.15,40

110 m aj: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,24, Juuso Peltola Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,13

400 m aj: Eero Ilomäki HIFK friiddrott 54,12, Kalle Stylman Liedon Parma 53,47

Korkeus: Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat 212, Casper Tillander IF Sibbo-Vargarna 200

Seiväs: Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat 475, Jermu Tarkiainen Hyvinkään seudun Urheilijat 445

Pituus: Lasse Hämelahti Längelmäen Urheilijat 694, Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 700

Kolmiloikka: Aaro Davidila Lapin Lukko 14,86, Juho Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,59

Kuula: Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 21,23/20,81, Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu 17,64

Kiekko: Aaro Leinonen Rymättylän Soihtu 54,54, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 52,49

Moukari: Ville Vihersalo Espoon Tapiot 67,83, Juhana Karjanlahti Alajärven Ankkurit 67,65

Keihäs: Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot 73,61, Topi Julkunen Juvan Urheilijat 68,45

4x100 m: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat, Lassi Kaukonen Helsingin Kisa-Veikot, Pavel Mäkinen Helsingfors IFK, Samuel Purola Oulun Pyrintö

4x400 m: Mauno Havukorpi Vihdin Viesti, Elias Tuominen Naantalin Löyly, Elias Jrad Kenttäurheilijat-58, Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot

Naiset:

100 m: Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,07, Karoliina Kujanpää Valkeakosken Haka 12,41

200 m: Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 24,57, Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 24,56

400 m: Veera Perälä Seinäjoen Seudun Urheilijat 56,05, Mette Baas Veitsiluodon Kisa-Veikot 56,72

800 m: Reetta Joronen Savonlinnan Riento 2.09,70, Nathalie Blomqvist IK Falken 2.12,63

1500 m: Nathalie Blomqvist IK Falken 4.26,98, Reetta Joronen Savonlinnan Riento 4.33,27

3000 m: Anni Penttilä Veikkolan Veikot 9.54,47, Silja Rönkä Lahden Ahkera 10.16,71

1500 m ej: Anni Penttilä Veikkolan Veikot 6.45,67, Salla Laukkanen Lahden Ahkera 7.07,47

100 m aj: Saara Keskitalo Espoon Tapiot 13,74, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 14,06

400 m aj: Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö 1.00,69, Elin Mickos IF Sibbo Vargarna 1.01,91

Korkeus: Emma Nyman IF Kraft 165, Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot 180

Seiväs: Sofie Westerlund IF Drott 370, Kiia Jullenmaa Porin Yleisurheilu 376/350

Pituus: Olivia Mäkinen Tampereen Pyrintö 591, Adeliina Herrala Kokemäen Kova-Väki 566

Kolmiloikka: Oona Hietala Tampereen Pyrintö 12,06, Janita Leppäranta Kristiinan Urheilijat 12,06

Kuula: Janette Hanski Karhulan Urheilijat 15,43 15,43, Kaisu Eskelinen Maaningan Mahti 15,57

Kiekko: Roosa Naula Turun Urheiluliitto 45,64, Silja Ahonen Parkanon Urheilijat 42,01

Moukari: Julia Kivinen Kaustisen Pohjan-Veikot 66,71, Sara Killinen Lapuan Virkiä 64,64

Keihäs: Julia Valtanen Rauman Urheilijat 58,11, Sofia Pölkky Seinäjoen Seudun Urheilijat 53,28

4x100 m: Karoliina Kujanpää Valkeakosken Haka, Kerttu Latvala Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Saara Keskitalo Espoon Tapiot, Pirkitta Marjanen Porin YU

4x400 m: Elin Mickos IFSibboV, Frida Hämäläinen Tampereen Pyrintö, Veera Perälä SeinäjsU, Mette Baas VeitsiKV

Joukkueen johto:

Tommi Evilä, joukkueen johtaja

Valmentajat: Jaakko Erkinheimo, Kalle-Pekka Tiihonen, Petri Kykyri, Pekka Lehtinen, Katja Kuusela, Pasi Pitkänen, Tommi Huotilainen, Leena Paldanius

Jonne Väisänen, lääkäri

Tiina Louhimo, fysioterapeutti

Svea Kytölä, huoltaja

Markku Kytölä huoltaja

Susanna Jääskeläinen urheilupsykologi

28.08.2017 - 16:28