19-vuotiaiden EM-joukkue valittu: Purola, Lehikoinen, Murto ja Andersson kärkinimet

Pikajuoksija Samuel Purola, aituri Viivi Lehikoinen ja seiväshyppääjä Saga Andersson ovat yleisurheilun 19-vuotiaiden EM-joukkueen kärkinimet kesän tilastojen perusteella. Hallikauden tulokset huomioiden seiväshyppääjä Wilma Murto on lajinsa kärkihahmo, mutta hän ei ole jalkavaivan takia kilpaillut vielä tänä kesänä.

Italian Grossetossa 20.-23. heinäkuuta käytäviin kisoihin valittiin 42 urheilijaa. Ryhmästä Purola, Lehikoinen ja Andersson mahtuvat lajissaan kesän EM-kisatilaston kärkikolmikkoon.

Kymmenen parhaan joukossa EM-kisatilastossa ovat myös seiväshyppääjä Eetu Turakainen, keihäänheittäjä Toni Keränen, moukarinheittäjät Johanna Witka, Kiira Väänänen ja Emilia Olkkonen ja keihäänheittäjä Elina Kinnunen 54,30.

- Joukkueeseen valittiin kaikki, jotka ovat rikkoneet Suomen Urheiluliiton tulosrajan tai jotka ovat EM-kisatilastossa 20 parhaan joukossa. Joukkueen koko kertoo, että tämä on suomalaisittain varsin vahva ikäluokka, arvioi joukkueen johtaja Tapio Rajamäki.

Miesten ja naisten seiväshypyssä vahva kotimainen taso mahdollisti kotiinjäävien varamiesten valinnan. Naisissa varalla on Alina Strömberg ja miehissä Jesse Salmi. Naisten moukariin valittiin varalle Tytti Oikarainen, joka on EM-kisatilastossa 12. sijalla

- Sata metriä juokseva Sanni Mahonen ja 200 metrillä kilpaileva Annika Haverinen eivät ole tänä vuonna rikkoneet SUL:n tulosrajaa, mutta he ovat mukana ensisijaisesti 4 x 100 metrin viestissä ja osallistuminen henkilökohtaiselle matkalle palvelee viestiä, Rajamäki sanoo.

Kolmiloikkaaja Iikka Alinguén valinta EM-joukkueeseen on ehdollinen. EM-kisoihin päästäkseen hänen on rikottava tulosraja 15,30 Vihdissä torstaina  (13.7.).

Suomen joukkue 19-vuotiaiden EM-kisoissa Grossetossa , Italiassa 20.–23.7.2017 

Miehet, 19-v 

100 m: Riku Illukka Vantaan Salamat 10,67, Santeri Kuusiniemi Lempäälän Kisa Yleisurheilu 10,58, Samuel Purola Oulun Pyrintö (kauden paras/ennätys) 10,31.  

200 m: Santeri Kuusiniemi Lempäälän Kisa Yleisurheilu 21,29Samuel Purola Oulun Pyrintö 20,84. 

800m: Markus Teijula Naantalin Löyly 1.50,98/1.50,08.

400 m aj: Tuomas Lehtonen Liedon Parma 52,64.

3000 m ej: Tomi Lehto Espoon Tapiot 9.05,53/9.04,67.

Seiväs: Jere Keskinen Vaasan Toverit 515, Mikko Paavola Alajärven Ankkurit 516, Eetu Turakainen Turun Urheiluliitto 535, kotiin jäävä varamies Jesse Salmi Vasa Idrottssällskap 515.

Kuula: Eero Ahola, Porin Yleisurheilu 18,77, Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 19,00, Ville Välimaa Kenttäurheilijat -58 Vantaa 18,81.

Moukari: Roope Auvinen, Sjundeå IF 72,73.

Keihäs: Toni Keränen Limingan Niittomiehet 72,43.   

 4 x 100m: Riku Illukka Vantaan Salamat 10,67, Santeri Kuusiniemi Lempäälän Kisa Yleisurheilu 10,58, Erno Mehtonen Savonlinnan Riento 10,76, Samuel Purola Oulun Pyrintö 10,31, Daniel Savolainen Jyväskylän Kenttäurheilijat 10,90.

Naiset, 19-v.

100m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,84, Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,13/11,85-16, Henriikka Parpala Kokkolan Veikot 11,77.

200 m: Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 23,95Annika Haverinen Kajaanin Kipinä 24,82 / 24,45-16. 

400 m: Nea Mattila HIFK-friidrott 54,79.

1500 m: Saija Seppä Suolahden Urho 4.19,55.

5000m: Astrid Snäll Forssan Salama 17.01,77.

100m aj: Julia Enarvi Tampereen Pyrintö 13,93, Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot 13,61.

400 m aj: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott  57,84/57,65 -16.   

3000 m ej: Astrid Snäll Forssan Salama 10.43,28.

Korkeus: Ella Junnila Janakkalan Jana 183, Saara Sinervo Salon Vilpas 180.

Seiväs: Saga Andersson Esbo Idrottsförening 433, Wilma Murto, Salon Vilpas 466i -17/ 471i -16Laura Ollikainen Varkauden Kisa-Veikot 400. Kotiin jäävä varamies Alina Strömberg Larsmo Idrottsförening 395 /415-2016. 

Pituus: Taika Koilahti Turun Weikot 614/ 619i -17, Henriikka Parpala Kokkolan Veikot 606.

Kolmiloikka: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,63/13,08i -16.

Kiekko: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 50,19/ 52,33-16.

Moukari: Emilia Olkkonen Ristiinan Urheilijat 60,30, Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire 60,61,Johanna Witka Someron Esa 62,12. Kotiin jäävä varamies Tytti Oikarainen Posion Pyrintö 58,59

Keihäs: Suvi Kemppainen Kajaanin Kipinä 53,00Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 54,30 

4 x 100m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,84, Annika Haverinen Kajaanin Kipinä 12,12/11,89 -16, Sanni Mahonen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 12,13/11,85 -16, Henriikka Parpala Kokkolan Veikot 11,77, Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot 12,58/12,34 -16.

4 x 400m:  Kira Kruuti Helsingin Kisa-Veikot 56,01/55,93-16, Wilma Lassfolk IF Kraft Närpes 56,42, Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott  55,57 /54,56i -17, Nea Mattila, HIFK-friidrott 54,79, Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijat 55,18/54,36

Lisänäyttö miesten 19-v. kolmiloikka:  Iikka Alingué Janakkalan Jana 14,88/15,03 hallissa-17. Lisänäyttömahdollisuus 13.7. Vihti. Saavutettava SUL:n asettama tulosraja 15,30.

JOUKKUEEN JOHTO

Joukkueen johtaja: Tapio Rajamäki

Huolto: Jani Vottonen 

Urheilupsykologi: Marja Kokkonen   

Terveydenhuoltotiimi:

Lääkäri: Kaisa Virtanen 

Hieroja: Lauri Hyvärinen  

Fysioterapeutti: Juuso Sillanpää  

Valmentajat: Lotta Bryggare, Hannu Hämäläinen, Kalle Lehmusvuori, Harri Leivonen, Rami Virlander, Mikael Westö, Harri Yli-Kotila. 

Lisätietoja:

Tapio Rajamäki

Aluepäällikkö

Suomen Urheiluliitto

040 740 8300