17-vuotias Teemu Narvi kiskaisi maailmantilaston kuudenneksi

Kankaanpään seudun Leiskun 17-vuotias Teemu Narvi kiskaisi Satakunnan seuracupissa Huittisissa 700-grammaista keihästä uuden ennätyksensä 76,36. Tulos kohoaa maailman vuositilastossa kuudenneksi hänen ikäluokassaan. Oma ennätys parani roimasti 3,56 metriä.

190-senttistä ja 92-kiloista lahjakkuutta valmentaa hänen isänsä Mika Narvi. Teemu on voittanut 14- ja 15-vuotiaiden ikäluokissa keihäänheiton Suomen mestaruuden ja sijoittui viime kesänä 16-vuotiaiden SM-kilpailuissa kolmanneksi.

Kaustisen Pohjan-Veikkojen 16-vuotias Julia Kivinen heitti Vetelissä kolmikiloista moukaria 62,93 vain viikko sen jälkeen, kun hän oli voittanut kultamitalin Euroopan nuoriso-olympiafestivaalissa Unkarissa. Juliaa valmentavat hänen vanhempi veljensä Joonas Kivinen sekä Jarmo Pöyry.

Veitsiluodon Kisa-Veikkojen 80-vuotiskilpailuissa heitti järjestävän seuran Jani Kiiskilä komean keihäskaaren 77,28 ja Oulun Pyrinnön 19-vuotias Elina Lampela voitti naisten seiväshypyn kotimaan vuositilaston neljänneksi parhaalla tuloksella 410.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden vasta 13-vuotias Venla Saari juoksi Tampereella 2000 metrin estejuoksun upeasti 7.09,52, mikä on sekä 14- että 15-vuotiaiden ikäkausiennätys. Taitoluistelua harrastanutta Venlaa on kestävyysjuoksuun valmentanut oma isä ja hän kuuluu Otto Loukkalahden vetämään harjoitusryhmään.

 

M17 Keihäs (700 g) Top Ten 4.8.2017

1) David Wegner Puola 81,48,

2) Atte Sailola Suomi 81,14,

3) Neil Janse van Rensburg Australia 77,57,

4) Liu Zhekai Kiina 77,54,

5) Tyriq Horsford Trinidad & Tobago 76,50,

6) Song Qingshu Kiina 76,36,

6) Teemu Narvi Suomi 76,36,

8) Rohit Yadav Intia 76,11,

9) Teuraiterai Tupaia Tahiti 75,45,

10) Topias Laine Suomi 74,74.

 

Maaottelumatka Ruotsi-otteluun syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna

Lontoon MM-kilpailut alkavat tänään perjantaina 4. elokuuta. Suomea edustaa Lontoossa 12 urheilijaa. Valtaosalle maajoukkueurheilijoista kauden päätavoite on kuitenkin vasta kuukautta myöhemmin perinteikkäässä Ruotsi-ottelussa.

Espoonlahden heittokisoissa linkosi Nurmijärven Yleisurheilun Heli Rinnekari naisten moukaria yli 60 metrin 60,24 ja Laihian Lujan Timo Kööpikkä työnsi kuulaa 17,68. Kööpikkä on edustanut Suomea viidessä viime maaottelussa Ruotsia vastaan, hallimaaottelut mukaan lukien, voittaen aina vähintään yhden ruotsalaisista.

Vasa Iddrottssällskapin 42-vuotias Suomen ennätysmies Frantz Kruger on myös pitänyt heittokuntoaan yllä tulevaan Ruotsi-otteluun. Kruger käväisi Maalahdella voittamassa miesten kiekonheiton tuloksella 56,09. Ruotsi-ottelu järjestetään syyskuun ensimmäisenä viikonloppuna 2.-3.9. Tukholman olympiastadionilla.

Maaottelumatka Tukholman Finnkampeniin

(Mikko Nieminen. Suomen Yleisurheiluarkisto SYUA.)

 

KOTIMAANKATSAUS 31.7.-3.8.

PARASTA A-RYHMÄÄ:

HELSINKI, Eläintarha 31.7.2017 Poliisi-Voimailijoiden moukarin- ja painonheittokilpailut

Miehet,

Paino (11,34 kg): 1) Petri Puhakainen 52 EspTa 16,63. – Ikätasoitus: 17,93.

Paino (9,08 kg): 1) Keijo Aaltonen 64 KiimU 15,73. – Ikätasoitus: 17,31.

Moukari: 1) Aleksi Nieminen RekolRa 61,75, 2) Arttu Väänänen VarpaisjVi 59,69.

Moukari (4 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 46,15.

Moukari (3 kg): 1) Mikko Huhta 13 NurmijYU 51,05, 2) Mico Lampinen 11 HKV 39,84.

Naiset,

Moukari: 1) Heli Rinnekari NurmijYU 58,78, 2) Niia Immonen KUYU 52,70.

IMATRA 31.7.2017 Etelä-Karjalan junnumestaruuskilpailut

Pojat,

60 m aj (76,2 cm, -0,3 m/s): 1) Konsta Rutonen 13 LUM 9,15, 2) Kasperi Vehmaa 12 LUM 9,48.

3-loikka: 1) Sisu Mikkilä 13 ImatrU 11,35 (0,6 m/s), 2) Kasperi Vehmaa 12 LUM 10,48 (-0,5).

Tytöt,

300 m: 1) Moona Korkealaakso 15 LUM 41,93, 2) Essi Vehmaa 15 LUM 42,47.

LAIHIA 31.7.2017 Aikuisurheiluliiton Etelä-Pohjanmaan mestaruuskilpailut

Miehet,

Kiekko (1,5 kg): 1) Johan Åkerlund 53 KristLä 58,56. – Ikätasoitus: 62,95.

Naiset,

Kuula (2 kg): 1) Kaisu Köykkä 78 LaihLu 8,16, 2) Kerttu Kangasmäki 80 LaihLu 6,66. – Ikätasoitus: Köykkä 16,14, Kangasmäki 13,81.

LAPUA 31.7.2017 Etelä-Pohjanmaan seuracup

Pojat,

60 m aj (76,2 cm, 2,2 m/s): 1) Juho Kallio 13 LapuanVi 9,36.

Seiväs: 1) Juuso Toivonen 17 ÄhtärU 430.

Tytöt,

300 m: 1) Eucabeth Kivikangas 15 AlajAn 42,50.

80 m aj (76,2 cm, 2,2 m/s): 1) Vilma Mäki 15 AlavuU 11,73.

1000 m kävely: 1) Heta Veikkola 14 LapuanVi 4.44,35.

PAIMIO 31.7.2017 Ratakusiaiset

Miehet,

800 m: 1) Markus Teijula 19 NaantLö 1.17,74 (kkk & ka-4 & 22-v. SE & 19-v. SE, ent. 22-v. SE 1.17,89 Ville Lampinen 2014, ent. 19-v. SE 1.20,11 Lampinen 2013), 2) Elias Tuominen 17 NaantLö 1.20,56 (17-v. SE, ent. 1.21,01 Teijula 2015), 3) Christian Vänttinen 18 NaantLö 1.20,77 (19-v. ka-3) … 5) Mikko Vesma 15 TuUL 1.26,60 (15-v. ka-3), 11) Aleksi Rajaniemi 14 LA 1.27,66 (14-v. SE, ent. 1.29,61 Tomi Lehto 2013), 12) Tuure Haapanen 15 TuUL 1.28,19 (voitti 15-v. erän). – (63 kilpailijaa 9 erässä.)

Naiset,

600 m: 1) Marika Aarnio 18 TuWe 1.37,91, 2) Anni Suominen RaisKu 1.38,13, 3) Sini Rajaniemi 13 LA 1.39,65. – (78 kilpailijaa 9 erässä.)

Raportti:

SILLINJÄRVI 31.7.2017 Ponnistuksen pituus- ja kiekkokilpailut

Naiset,

Kiekko: 1) Sandra Laulumaa OulaistHu 40,62, 2) Kaisu Eskelinen 17 MaaningMa 40,14.

VANTAA, Hiekkaharju 31.7.2017 Nuorten Eliittikisat 5/5

Raportti ja parhaat tulokset:

ESPOO 1.8.2017 Espoonlahden heittokisat

Miehet,

Kuula (5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 16,85, 2) Jonathan Björksten 17 BorgåAk 16,36 (ent. ennätys 15,13).

Kuula (3 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 11,76, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 10,75.

Kuula (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 12,15, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 11,61.

Kiekko: … Oskari Perälampi LUU ilman tulosta.

Kiekko (1,5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 52,99, 2) Antti Pränni 16 EspTF 47,59.

Kiekko (1 kg): … 2) Max Lampinen 13 HKV 42,85.

Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 54,31, 2) Joona Nieminen 12 EspTa 42,80, 3) Mico Lampinen 11 HKV 37,38.

Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 44,70, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 36,84.

Naiset,

Kuula: 1) Sara Oraheimo IFRaseb 12,25.

Kiekko: 1) Johanna Lehtiö KU-58 44,02, 2) Hennariikka Järvinen 33 TuUL 43,02.

IITTI 1.8.2017 Kymenlaakson seuracup

Pojat,

1000 m kävely: 1) Veikka Porkka 10 KarhKa 5.28,00.

Seiväs: 1) Veeti Vesalainen 17 LA 430.

Tytöt,

300 m: 1) Pinja Kotinurmi 15 LA 42,11.

1000 m kävely: 1) Inka Sakkara 15 ElimVa 5.03,41.

Keihäs (500 g): 1) Janette Hanski 17 KarhU 35,09.

ILMAJOKI 1.8.2017 Etelä-Pohjanmaan seuracup

Pojat,

Moukari (4 kg): 1) Linus Nurminen 14 KristU 53,44.

Tytöt,

800 m: 1) Veera Hakomäki 15 VähänkVi 2.18,23.

1000 m kävely: 1) Siina Sahlberg 15 VähänkVi 4.39,79.

Kuula (2 kg): 1) Ella Mäntylä 11 VähänkVi 13,68.

Keihäs (500 g): 1) Sofia Pölkky 17 SeinäjSU 42,76.

JUUKA 1.8.2017 Juuan Urheilijoiden 50-vuotiskilpailut

Miehet,

Keihäs: 1) Ville Kamppuri JoKa 64,00.

KEMI 1.8.2017 Veitsiluodon Kisa-Veikkojen 80-vuotiskilpailut

Miehet,

150 m (-0,1 m/s): 1) Eeli Purola 17 OP 16,99 … 3) Konsta Kekäläinen 15 VeitsilKV 17,57.

Seiväs: 1) Onni Hirsivaara 9 VeitsilKV 210.

Keihäs: 1) Jani Kiiskilä VeitsilKV 77,28. – Kiiskilä (x, 73,38, 77,28, x, 77,08, x).

Naiset,

150 m (-1,0 m/s): 1) Mette Baas 17 VeitsilKV 18,79, 2) Emma Mäkikallio 15 PohjanKo 19,13.

Seiväs: 1) Elina Lampela 19 OP 410. – Lampela (370-xo, 390-xxo, 400-xo, 410-xo, 420-xxx).

Kuula: 1) Annukka Saalismaa 15 OP 11,80.

KIRKKONUMMI 1.8.2017 Veikkolan Veikkojen kilpailut

Tytöt,

1500 m: 1) Marianne Salmi 11 MäntsU 5.27,79.

TAMPERE 1.8.2017 17-v. Hämeen mestaruuskilpailut ja aikuisten pikamatkat

Miehet,

100 m (0,6 m/s): 1) Otto Ahlfors IkaalU 10,44, 2) Ville Myllymäki KankaanpSL 10,61, 3) Samir Demnati OrimJy 10,95.

200 m (0,6 m/s): 1) Aleksi Kuusinen TP 22,46 … 3) Ville Suoniemi 15 TP 23,16, 4) Taavi Leppänen 15 IkaalU 23,57.

800 m: … 2) Santtu Heikkinen 15 LempKi 2.05,45 (ent. ennätys 2.12,79).

Korkeus: 1) Daniel Kosonen 17 TP 200.

Kiekko (1,5 kg): 1) Markus Alajoki 17 VammSV 51,08, 2) Heikki Leveelahti 17 VirtainU 48,98.

Naiset,

100 m (2,5 m/s): 1) Lotta Harala TP 12,09, 2) Tiia Tammisalo 18 TP 12,32.

200 m (1,6 m/s): 1) Frida Hämäläinen 17 TP 25,44, 2) Oona Laine 17 YlöjU 25,52, 3) Nea Lento 15 TP 26,01 (B-erän voittaja 1,4 m/s), 4) Elisa Oksanen TP 26,13 (moniottelija).

3000 m: 1) Inka Nurminen 17 JKU 10.45,06 (debyytti).

2000 m ej: 1) Venla Saari 14 JKU 7.09,52 (debyytti – 17-v. ka-9 & 14-v. & 15-v. ikäkausiennätys, ent. 7.38,36 Veera Hakomäki 2014), 2) Venla Ranta 17 LempKi 7.18,85, 3) Saara Sillanpää 17 FoSa 7.35,93, 4) Heidi Färm 17 PoYU 7.45,54, 5) Melina Lahdenperä 16 EspTa 7.56,23.

100 m aj (1,1 m/s): 1) Jessi Landström TP 14,15, 2) Noora Kauranen HämTa 14,56.

100 m aj (76,2 cm, 0,1 m/s): 1) Olivia Ben Khalifa 17 TP 14,57, 2) Olivia Mäkinen 17 TP 14,84.

400 m aj: 1) Nea Mattila 18 HIFK 60,81, 2) Siiri Rainio 17 JKU 62,75, 3) Jemina Forss 17 TP 63,60, 4) Kiia Keinonen 17 TP 66,10.

Pituus: 1) Olivia Mäkinen 17 TP 568 (0,6 m/s), 2) Nea Lento 15 TP 560 (1,1).

Raportti:

URJALA 1.8.2017 Avoimet Urjalan Urheilijoiden mestaruuskilpailut

Miehet,

Kuula (6 kg): 1) Olli Niemi 19 KangKi 16,34.

Kiekko (1,5 kg): 1) Olli Niemi 19 KangKi 46,88.

UUSIKAUPUNKI 1.8.2017 Vakka-Suomen seuracup

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Maria Antola 15 LaitJy 4.58,81, 2) Annika Laulumaa 12 LaitJy 5.07,69.

ESPOO 2.8.2017 Espoonlahden heittokisat

Miehet,

Kuula: 1) Timo Kööpikkä LaihLu 17,68, 2) Ville Siiskonen 30 KangasnKa 15,08. – Kööpikkä (x, x, x, 17,58, 17,68, x).

Paino (11,34 kg): 1) Petri Puhakainen 52 EspTa 17,57. – Ikätasoitus: 18,95.

Moukari (6 kg): 1) Marco Kammer 19 HIFK 65,73.

Naiset,

Moukari: 1) Heli Rinnekari NurmijYU 60,24, 2) Anniina Witka 16 SomEsa 49,57 (ent. ennätys 43,59 -16).

Moukari (3 kg): 1) Emma Uosukainen 16 EspTa 55,83, 2) Jenna Sorvari 17 BorgåAk 53,66.

HELSINKI, Eläintarha 2.8.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Naiset,

Korkeus: 1) Tuija Varsala 58 LUU 133. – Ikätasoitus: 179.

JÄMSÄ 2.8.2017 Keski-Suomen seuracup

Pojat,

3-loikka: 1) Jonatan Kinnunen 15 SaarijPu 13,65 (-0,2 m/s).

Keihäs (700 g): 1) Juho Järvinen 16 KarstKi 62,85.

Tytöt,

800 m: 1) Siiri Rainio 17 JKU 2.18,30.

1000 m kävely: 1) Melia Palsinajärvi 12 KaipVi 5.12,96.

Pituus: 1) Olivia Asikainen 13 KaipVi 531 (1,0 m/s).

4x800 m sekaviesti: 1) JKU (15-v.) 10.02,95 (Tommi Ilomäki, Venla Saari, Heidi Salminen, Luukas Saari).

KAUHAJOKI 2.8.2017 Suupohjacup

Tytöt,

Seiväs: 1) Miisa Koskiaho 14 KarijTa 330.

LOIMAA, Hirvikoski 2.8.2017 Itäisen Varsinais-Suomen seuracup

Tytöt,

Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,67.

MAALAHTI 2.8.2017 Malax IF:n kilpailut

Miehet,

Kiekko: 1) Frantz Kruger 42 VasaIS 56,09. – Kruger (54,55, 55,73, 56,09, 54,92, 53,80, 53,31).

Moukari: 1) Simon Solvin PedersFa 60,45.

Moukari (4 kg): 1) Jony Lindeman 14 KristU 61,18.

Naiset,

Kiekko: 1) Hanna Rintamäki Korsh5 44,53.

MAARIANHAMINA (ÅLAND) 2.8.2017 Ahvenanmaan mestaruuskilpailut

Miehet,

400 m aj: 1) Lucas Mattsson MIFK 60,05.

SAVONLINNA 1.8.2017 Etelä-Savon junnumestaruuskilpailut, 1. päivä

Pojat,

1000 m: 1) Martti Majuri 13 PuumViri 2.57,48, 2) Väinö Kontkanen 12 PyhäselU 3.06,09.

Tytöt,

1500 m ej: 1) Ella Kainulainen 15 SavRi 5.22,06, 2) Eevi-Inkeri Tossavainen 14 SavRi 5.30,18.

Kiekko (750 g): 1) Nea Luukkonen 14 PuumViri 40,35.

VARKAUS 2.8.2017 Pohjois-Savon seuracup

Tytöt,

Keihäs (500 g): 1) Meiju Eskelinen 16 MaaningMa 42,61.

VETELI 2.8.2017 Vetelin kansalliset elokilpailut

Miehet,

Keihäs: 1) Toni Kuusela KuortKu 70,58.

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen 19 PosPy 58,14.

Moukari (3 kg): 1) Julia Kivinen 16 KaustPV 62,93.

HUITTINEN 3.8.2017 Satakunnan seuracup

Pojat,

Korkeus: 1) Veikka Loikas 11 PoYU 151.

Keihäs (700 g): 1) Teemu Narvi 17 KankaanpSL 76,36. – Narvi (76,36, 67,82, 72,65, 72,30).

Tytöt,

1000 m kävely: 1) Nuppu Willman 10 NoormNo 5.35,26.

Korkeus: 1) Sofia Sivunen 11 PoYU 145, 2) Nuppu Willman 10 NoormNo 137.

Seiväs: 1) Pinja Koivumäki 19 LauttakLu 355, 2) Kiia Jullenmaa 16 PoYU 345.

Keihäs (500 g): 1) Miia Puolakka 17 KokemKV 45,32.

4x800 m sekaviesti: 1) VammSV (15-v.) 9.58,51 (Samuli Kero, Julia Junkkala, Turkka Nieminen, Veera Mattila).

JOENSUU, Hammaslahti 3.8.2017 Pyhäselän Urheilijoiden kilpailut

Pojat,

Keihäs (600 g): 1) Niklas Hyvönen 14 PyhäselU 61,06, 2) Aku Parviainen 14 TuupovU 58,71.

ORIVESI 3.8.2017 Ponnistuksen kilpailut

Miehet,

300 m: 1) Kalle Raitala KosKa 35,55, 2) Juuso Hassi OrivPo 35,74, 3) Lauri Hassi OrivPo 36,06.

Korkeus: 1) Juuso Hassi OrivPo 189.

Naiset,

Moukari (3 kg): 1) Veera Sihvonen 16 VirtainU 50,82 (ent. ennätys 46,69 -15).

RAAHE 3.8.2017 Pohjois-Pohjanmaan seuracup

Pojat,

1000 m kävely: 1) Jussi Raudaskoski 11 OP 5.11,28.

Tytöt,

200 m (1,3 m/s): 1) Julia Jäälinoja 13 KuivasjAu 26,35.

60 m aj (76,2 cm, 1,7 m/s): 1) Sonja Stång 15 KuivasjAu 11,53.

Seiväs: 1) Emilia Tuomaala 15 SaloistSa 326.

RAISIO 3.8.2017 Varsinais-Suomen seuracup

Pojat,

60 m aj (60 cm, 1,9 m/s): 1) Eero Honkanen 11 TuUL 9,86.

1000 m kävely: 1) Pyry Suojanen 15 TuUL 4.35,21 (ent. ennätys 5.28,46 -16).

Pituus (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Viljami Launonen 9 NaantLö 436.

Keihäs (700 g): 1) Atte Sailola 17 SalVil 67,97.

Tytöt,

40 m (1,2 m/s): 1) Alisa Launonen (7-v.) NaantLö 6,84.

3-loikka: 1) Aada Aho 14 RaisKu 11,76 (1,5 m/s).

Moukari (3 kg): 1) Ellen Uschanow 12 RaisKu 42,32.

4x600 m sekaviesti: 1) TuUL (13-v.) 7.15,42 (Riku Uusitalo, Elsa Karjalainen, Elmeri Kero, Pinja Naula) … 11) NaantLö (9-v.) 8.48,15 (Viljami Launonen, Alisa Launonen, Joona Auremaa, Iida Vähätalo). – (24 joukkuetta ja 96 juoksijaa 3 erässä.)

4x800 m sekaviesti: 1) RaisKu (15-v.) 9.56,46 (Nuutti Kokko, Fiia Kajula, Iivo Kalajoki, Linnea Loukola).

 

Edellinen kotimaankatsaus 27.-30.7.